Beschikbare en niet-beschikbare fondsen Rechtmatige verlangens van automobilisten worden miskend, zegt voorzitter der KNAC „Muiderkring" herleefde voor één avond C Panda en de Meester^defective Sport in het kort Noodvoorzienino perswezen r I Wereldnieuws VRIJDAG 23 MEI 1947 IN DE WERELDPOLITIEK; Er wordt, in verhouding met andere in ternationale aangelegenheden, betrekkelijk weinig aandacht besteed aan de conferen tie die op het ogenblik in Genève, de stad der traditionele internationale gedachten- wisseling, aan de gang is: Daar vergaderen practisch alle invloedrijKe leden der ver enigde volken, ook de Sovjet-Unie. Helaas is de toestand nog steeds zo dat men, spre kende over „practisch alle", de Sovjet-Unie nog apart moet noemen om te voorkomen, dat men stilzwijgend het ontbreken van dat land aanneemt. Rusland is dus ook van de partij en dit feit vormt een bemoedigende factor voor de betekenis dezer conferentie. Of het evenzeer bemoedigend is ten aanzien van het uiteindelijk succes, valt te bezien, daar de inzichten der Oostelijke landen ten aanzien van de economische wereldsituatie op gelijke wijze plegen te verschillen van die der Westelijken als dat op politiek ter rein het geval is. Overigens is dat verschil tot nu toe nog niet tot uiting gekomen. Er is misschien nog geen aanleiding voor geweest, daar de vergadering van gedelegeerden voorals nog niet verder gevorderd is dan tot een vaststelling van de economische wereld situatie, die zo bedroevend is dat het eco nomisch panorama, waarvan de delegaties in Genève kunnen genieten, heel wat min der opwekkend zal zijn dan hun uitzicht op het Zwitserse landschap. William Clayton, de Amerikaanse onder minister van Economische Zaken, is de vertegenwoordiger van de Verenigde Sta ten op deze bijeenkomst en het resultaat van de tot nu toe gevolgde besprekingen heeft ertoe geleid dat hij met spoed naar Washington is vertrokken voor een bespre king met Marshall, minister van Buiten landse Zaken en Acheson, onderminister van dat departement, welke bespreking in tussen aan de gang is en twee weken zal duren. Daarna gaat Clayton weer naar Zwitserland terug en men kan er op reke nen dat van dat tijdstip af de conferentie op de voorpaginas der wereldpers zal ver schijnen want dan zullen concrete voor stellen van de Amerikaanse regering de hoofdschotel van de besprekingen gaan vormen en die voorstellen zullen onvermij delijk reacties uitlokken. Wat Amerika in Genève ter tafel zal brengen, is niets meer of minder dan de tastbare vorm van zijn economische poli tiek, die nog niet zo heel lang geleden defi nitief werd vastgesteld en een nieuwe, grootse leen- en pachtcampagne voor Europa inhoudt. Het is een toeval, dat de ernstige besprekingen in Washington van de economische situatie samen vallen met een nationale feestweek in de Verenigde Staten, die „Week van de Wereldhandel" genoemd wordt. Van 18 tot en met 24 Mei vieren de Amerikanen deze „Week" als illustratie van hun economische supprema- tie en als „feestelijk protest" tegen de tal loze handelsbarrières overal op de wereld. Zij werd ingesteld na de wapenstilstand en zij vormt bij uitstek een demonstratie van de Amerikaanse zakengeest, die zeer nuchter het einde van de oorlog zag als een einde van de beperking in de handel, meer nog dan als een einde van psychische on derdrukking en physische smarten over de gehele wereld. Handel is nu eenmaal een der nationale idealen van de Amerikaan en de politiek is bij hem een middel, om dit ideaal te dienen. Een maatschappij, die zo zeer doordrongen is van de „begeeste ring der winst", is wel een zeer slechte voedingsbodem voor zaken, zoals Wallace die propageerde en zoals de communisti sche revolutie in Rusland tot beweegreden had. Daarom zal de communistische in vloed in Amerika niet wezenlijk een be dreiging kunnen vormen voor de maat schappelijke structuur der Verenigde Sta ten, al beweert Truman met zeer bepaalde bedoelingen van wel. Intussen spreekt het vanzelf, hoe groot het belang is dat Amerika hecht aan de bijeenkomst te Genève. Het Amerikaanse ideaal staat op het spel! Want al vieren de Amerikanen duizend maal de „Week van de Wereldhandel", die wereldhandel is nog verre van zijn realisatie en er zijn zov moeilijkheden, vooral van delicate politieke aard, dat de gedelegeerden ie Genève het gevoel hebben, een kluwen te moeten ont warren om het einde en daarmee het begin van een nieuwe, gezonde economie te vin den. Een gevaar is het, dat zij daarbij me rendeels uitsluitend wachten op Ameri kaanse initiatieven en plannen, wat, ge zien de leidende rol van Amerika in alle economische organen die de wereld op het ogenblik kent, heel begrijpelijk doch daar door niet minder funest zou zijn. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, erkent dit volmondig. Hij zeide on langs nog: "Hoewel de Amerikaanse regering een leidende rol heeft gespeeld bij de organi satie van deze bijeenkomst, kan een succes volle oplossing slechts bereikt worden door de samenwerking van alle deelnemende landen. In Genève pogen deze landen de overdreven handelsbarrières te verminde ren en zijn zij bezig met de opstelling van een handvest voor een internationale han delsorganisatie, teneinde de internationale samenwerking op het gebied van de han del te verzekeren. Overeenstemming ten opzichte van dit handvest zal een grote stap voorwaarts betekenen in de richting van economische stabiliteit en algemene veilig heid". De economische banden tussen de naties speleh'eigenlijk eenzelfde rol als de cultu rele betrekkingen. Zij verstevigen de vriendschappen, doen het onderlinge begrip toenemen en verhinderen misverstanden. Een vlot handelsverkeer tussen de mogend, heden zal de internationale verstandhou ding doen toenemen en daarom is het suc ces van de Geneefse conferentie inderdaad van groot belang voor vrede en veiligheid. Overigens is weer gebleken, dat de cul turele betrekkingen ook wel eens in het ge drang komen, evenals de economische vaak uit politieke overwegingen minder kans krijgen hun taak te vervullen dan wense lijk is. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kreeg onlangs een plan onder het oog, dat ontsproten was op de Amerikaanse ambassade te Moskou en dat de vertaling en uitgave in het Engels van Russische artikelen in tijdschriften en dag bladen beoogde. De in aanmerking komen de artikelen zouden per luchtpost uit de Sovjet-Unie naar Amerika worden verzon den en in vertaling beschikbaar worden gesteld aan hen, die er belang in stelden; een functionaris van het departement van Buitenlandse Zaken verklaarde tegen over de pers, dat de voor dit plan vereiste fondsen echter op het ogenblik niet be schikbaar zijnDeze verklaring viel samen met het bericht, dat het wetsont werp voor hulpverlening aan Griekenland en Turkije, 450 millioen dollars eisend, naar Truman was gestuurd ter onderteke ning. Als men dan bovendien nog leest dat die hulp uitsluitend voor militaire doelen zal worden gebruikt en dat het ene land, Turkije, reeds de grootste luchtmacht na de vier grote mogendheden bezit, dan rij zen allerlei vragen over het belang en het vermeende belang van dingen en daden in de wereldpolitiek, vragen, die niemand vermag op te lossen. J. L. ZIJN WIJ ZO?» Judy Barden, een medewerkster van de New York Sun, heelt in haar blad verslag uitgebracht van een bezoek, dat zij thans aan Nederland brengt. Zij schrijft: „Holland ls een verbazingwekkend land, vol verbazingwekkende dingen. Opa wan delt in zijn lange zwarte jas en hoige zwarte hoed met. oma in haar nationale costuum, een lange zwarte japon met een gekleurde sjaal om haar middel en een sohone witte muts op. Zij wandelen plechtig. Oma draagt laaggehakte, zwarte schoenen en opa goe de, ouderwetse knoopjessohoenen. Zij glim lachen tegen elkaar. Zij zien er gelukkig uit. Moeder en vader schijnen van een ander ras te zijn. Zij rijden op fietsen voor twee. drie en vier personen. Soms rijden ze op een fiets met een kind voor en achter op. De kinderen zijn rond, rozig en lief. Dan de kinderen tussen tien en twintig jaar. Zij zijn volkomen argeloos. Ze gaan uit in grote groepen, als ze midden op straat zin krijgen te gaan dansen, doen ze dat. Ze leggen hun rugzakken neer en één begint een volksliedje te zingen. Dan maken ze een rondedans. Daarna nemen ze hun rugzakken weer op, stellen zich in het gelid en mar cheren, steeds zingend, weer weg. Maar Nederland heeft ook zijn teleurstel lingen. Toen ik van Oldenzaal naar Den Haag reisde, heb ik niet veel mensen ge- zien die de spreekwoordelijke klompen droegen. j Een van de attracties is dat bijna alle Ne- I derlandcrs Engels spreken. Hun taal lijkt veel op Duits, maar als Je moeilijkheden wilt hebben, moet je iets over Duits tegen hen zeggen." Onverwachte oplossing van brieven-mysterie De gemeente St. Hubert-Mill in Noord Bra bant is in 1945 maandenlang in onrust gebracht door anonieme brieven, die terecht kwamen bij een 21-jarlg meisje, de pastoor, de veldwachter en de veearts. Na een onderzoek kwam men lot de conclusie dat een schilder, zekere Th. W., de anonieme sohrijver moest zijn geweest. In Maart. 194G diende deze zaak voor de recht bank in Den Bosch en een getuige-deskundige verklaarde, dat verdachte W. Inderdaad alle brieven had geschreven. De verdediger, mr. Hengst uit Den Bosch, be toogde, dat deze brieven niet door de ver dachte geschreven konden zijn maar dat ze uit de hoek der beschuldigers zelf moesten komen. Th. W. werd veroordeeld tot de maximumstraf, namelijk 4 maanden gevangenisstraf. De anonieme brieven werden echter nog steeds geschreven. Na zes weken scherpe con trole is het enige personen toen gelukt het damestasje van de meer genoemde 21-jarige in woonster van het dorp te doorzoeken en hier in vonden zij een anonieme brief, gericht aan de pastoor. Rustig liet men haar haar gang gaan en promt ontving de pastoor enige dagen later deze brief. Na opsluiting bekende de jonge dame alle anonieme brieven zelf te hebben ge schreven. Woensdag diende deze zaak voor het gerechts hof te Den Bosch. De procureur-generaal vroeg vrijspraak, de verdediger sloot zich daabbij aan en verzocht uitdrukkelijk een zodanig gemoti veerd vonnis, dat blijken zou, dat W. het ten laste gelegde niet gepleegd heeft. Binnenkort zal de zaak opnieuw aan de orde komen. Opheffing gevraagd van Zondagse rijverbod De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft te 's-Gravenihage haar jaar lijkse algemene vergadering gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van O yen, dat de geringe waardering, welke de overheid voor het motorverkeer in het algemeen en voor de personenauto in het bijzonder aan de dag legt, de K.N.A.C. met bezorgdheid vervult. Door de opheffing van het Ver- keersfonds, de schaarse ter beschikking stelling van de materialen en de grote brok, die de Spoorwegen uit het voor het verkeer beschikbare deviezen-gedeelte op eisen, ziet het er voor het motorverkeer niet bemoedigend uit. De enorme sommen door -het motorverkeer opgebracht, 75 mil lioen gulden per jaar, met een verhoging van de lasten op de benzine in zicht,ver- Koningin en Prinses woonden de slotbijeenkomst van de Hooftherdenking bij. Proeven met ons brood Voorloopig niet méér tarwe Nog altijd worden er proeven genomen om van de ingrediënten, die voor de sa- menstelling van ons dagelijks brood be schikbaar zijn, een beter baksel te berei den dan het product dat wij momenteel Voorgezet krijgen. De vele maag- en darmstoornissen, wel ke onder andere in Den Haag speciaal bij kinderen voorkomen, moeten evenwel niet aan het brood te wijten zijn. Verhoging van het tarwe-percentage voor het brood is voor de eerstkomende maanden, naar wij vernemen, niet te ver wachten. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.pl.; 9.15 B.B.C.-symph.-orkest; 10.00 Morgenwijding; 10.20 „De rode aarde"; 10.35 Zang en piano; 11.00 Voor arbeiders in conti nubedrijven; 11.30 Marsen; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Accordeon-orkest; 12.35 Tenoren; 13.00 Strijd krachten; 13.30 Malando-orkest; 14,00 Het Ned. lied; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Kamerorkest; 15.30 Boekbespreking; 15.45 Huismuziek; 16.10 Ver bond van gerepatrieerden; 16.25 Millersextet; 17.00 Artistieke staalkaart; 17.30 „Om en bij de twintig"; 18.15 Samenzang; 18.30 Strijdkrachten; '19.00 Cello en piano; 19.30 Voor de rijpere jeugd; 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland; 20.05 Din gen van de dag; 20.15 De Ramblers; 20.45 Hoor spel „Dodenhuis"; 21.15 Oké-programma; 22.30 K, Voskuil; 22.45 Gemengd koor; 23.15 Hobby hoek; 23.30 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymn,; 7.30 Gebed; 7.45 Gram.pl.; 9.00 Muziekkalender; 9.05 Gram.pl.; 10.00 Klein kleutertje; 11.00 Zon nebloem; 11.45 Planosuite; 12.03 Liederen van Cesar Franck; 12.30 Metropole-orkest; 12,55 Zonnewijzer; 13.45 Toneelkijker; 14.00 Filmmu ziek; 14.30 Filmpraatje; 14.45 Disconoviteiten; 15.00 Voor jongeren; 15.15 Jonge kunstenaars; 15.45 Kiosk; 16.00 Fritz Kreisler; 16.20 R.-K. Volkshogeschool; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Piano en orgel; 18.15 Weekover zicht; 18.30 Buffalo Bill; 19.20 Dansorkest; 19-45 Banden die binden; 20.05 De gewone man; 20.20 Hoe heet deze plaat; 20.30 Lichtbaken: 21.00 Orkest zonder naam; 21.30 Tombola; 22.00 Re genboogcabaret; 22.45 Gebed; 23.15 Vaders dag boek; 23.20 Volksconcert. Kaarslichtgeflonker op koperen luch ters; de élite van de Nederlandse litera toren bijeen in de ridderzaal van het hoge huis te „Muyen" dat weer hersteld is in de glorie van des Drosts dagen. Deze twee omstandigheden gaven Donderdag de .juiste sfeer aan de slotbijeenkomst van de herdenkings-manifestaties bij de sterfdag van P. C. Hooft. Grote luister werd aan deze bijeenkomst gegeven door de aanwezigheid van de Koningin en Prinses Juliana. Behalve een groot aantal letterkundi gen bevonden zich onder de bijna 200 gasten de minister van O., K. en W., de Belgische ambassade ui", de waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en vele andere prominenten uit binnen- en buitenland. Mr. Rein ink, de voorzitter van het Na tionaal herdenkingscomité, heette de gas ten welkom. „De plaats", zeide de heer Reinïnk, doelende op de ridderzaal, „is de door Hooft gewijde culturele grond, de enige plaats waar Vondel zijn verloren ge- gane „Constantinade" heeft voorgedragen. Dat de Muiderkring thans voor de eerste maal in stille glans herleve", wenste hij tot besluit van zijn openingswoord. De schone volzinnen en de statige meta foren van Hooft klonken daarna weer in de Ridderzaal van het Muïderslot, als wa ren er geen drie eeuwen verlopen sedert de Drost de ogen sloot. Tien Nederlandse en vier Belgische leer lingen van middelbare scholen waren na zorgvuldige selectie uitverkoren proeven uit Hoofts oeuvre voor te dragen. Voor de schitterende schouw werd een décor met een bosgezicht opgehangen, dat in de avonduren als achtergrond diende voor de opvoering van fragmenten uit de „Gee- raerdt van Velsen", ingestudeerd door Vera Bondam. Doorgedraaide spinazie naar Duitsland Een kwantum van 29.910 kg spinazie kon aan de Venlose groentenveiling de mini mumprijs niet halen en werd doorgedraaid. Het product der tuinders behoefte echter niet aan vernietiging te worden prijsge geven, daar de spinazie naar Duitsland kon worden gezonden. Kinderen stalen voor opkopers De Venlose politie betrapte in de laat ste tijd steeds veelvuldiger kinderen op het stelen van lood en zink uit vernielde huizen. Bij de ondervraging dezer kinde ren kwam vast te staan, dat zij tot deze diefstallen werden aangezet door opkopers van oude materialen, die op deze wijze een voordelige handel dreven. Twee opkopers zijn gearresteerd. Prinses Elizabeth, de Britse troonopvolg ster, verschijnt de laatste tijd herhaal delijk alleen bij plechtigheden en officiële gelegenheden nu zij de 21 jaar is gepas seerd. Voorheen werd zij traditie getrouw altijd vergezeld door andere leden der koninklijke familie. dwijnen in de grote put, ofschoon het een eis van recht en billijkheid zou zijn, dat een belangrijk gedeelte hiervan voor de verbetering en uitbreiding van ons wegen net en de bouw van onze bruggen en tun nels wordt besteed. De toestand van het .personenwagenpark noemde spreker in hoge mate zorgwek kend. De ruim 100.000 stuks van vóór de oorlog zijn, naar thans wordt aangenomen, tot 50.000 stuks verminderd: hiervan is slechts een vijfde vernieuwd materiaal, de overige 40.000 bestaan dus uit wagens van 7 tot 12 jaren oud, waarvan bovendien nog een belangrijk deel onbruikbaar is we gens gebrek aan onderdelen. Volgens de plannen der regering zou het in de be- doelirfg liggen zodanige maatregelen te treffen, dat in 1950 65 procent van het peil van voor de oorlog wordt bereikt, waarbij wordt aangenomen, dat de overige 35 procent destijds uitsluitend luxe was. Deze veronderstelling achtte spreker vol komen willekeurig en te hoog. Ook houdt ■men daarbij geen rekening met de snelle toeneming der bevolking. De heer Smits van Oyen zag zelfs deze bescheiden doel stelling niet in vervulling gaan, aangezien bij de stijgende deviezennood de personen auto steeds meer het eerst het kind van de rekening wordt. Dat er offers gebracht moeten worden is duidelijk, maar naar sprekers mening kan de liefde niet steeds van één kant komen. Bij het aanboren van bronnen van belastingopbrengst staat de auto steeds boven aan het lijstje, maar de rechtmatige verlangens van de automobi listen worden maar al te spoedig gebrand merkt als wensen van een groep, die niet voldoende doordrongen is van moeilijk heden, waarmede de overheid heeft te worstelen. Na de opheffing van het Zondags-rijver bod te hebben bepleit, sneed spreker de kwestie van het reizen naar het buiten land aan. Het kan niet goed zijn, aldus de heer Smits van Oyen, de Nederlanders op te sluiten. Dit leidt tot zelfgenoegzaam heid en bevordert de achterstand in onze ontwikkeling ten opzichte van andere vol keren. Volgens spreker zijn er twee mo gelijkheden: of men snijdt het gehele reizigersverkeer behoudens bijzondere gevallen af, of men zoeke naar maat regelen, welke een gematigd verkeer moge lijk maken, zoals bijvoorbeeld in Engeland. De hiermede gemoeide bedragen vallen in het niet bij hetgeen de smokkelaffaires ons land kosten. De periodiek aftredende bestuursleden, jhr. mr. J. C. Schorer (Culemborg), G. J. A. van Lede (Wassenaar) en jhr. H. van Sminia (Leeuwarden) werden herkozen. Jhr. mr. M. L. van Holthe tot Echten (Breukelen) werd tot bestuurslid gekozen. Drie moties werden aangenomen. In de eerste spreekt de K.N.A.C. als haar oor deel uit, dat het thans vrijwel algemeen vigerende rijverbod voor particulieren op de Zondagen ten spoedigste dient te wor den opgeheven. In de tweede motie spreekt de algemene vergadering als haar overtuiging uit, dat het billijk, rechtvaardig, redelijk, nuttig, nodig en raadzaam moet worden geacht, dat een groter deel van de opbrengsten van het motorwegverkeer voor de wegen bouw en de wegenverbetering wordt be steed. In de derde motie sprak de K.N.A.C.- vergadering als haar mening uit, dat ten einde te bereiken dat in 1950 het. aantal en de kwaliteit van de personenauto's zal wor den gebracht op 65 procent van de voor oorlogse sterkte (65.000 stuks), het nodig zal zijn te zorgen voor een aanvulling van 55.000 wagens in 3% jaar en dat een gro. tere en spoedige aanvulling van het per sonenwagenpark tot het peil van 1940 dat toen reeds proportioneel klein was verge leken met andere landen alleszins wense lijk moet worden geacht. H. van der Mey 41. goals ik zei, waarde Panda," merkte de detective op „moeten we zoeken naar sporen. En als ik zeg sporen, bedoel ik vingerafdrukken, losgeraakte haren en knopen, stukjes nagel, modderspatjes, flar den van een pak en dergelijke. De ervaring leert, dat misdadigers altijd zoiets achter laten! Volg je me?" „Jawel!" zei Panda, maar ik dacht, dat we wisten.„aan den slag dan!" onderbrak de speurder kor daat. „We gaan kalm aan het werk, we ra. ken zo weinig mogelijk de dingen aan om geen vingerafdrukken te bederven en als we klaar zijn, rangschikken we rustig de feiten!" Een poosje werkten de detective en Panda ongestoord voort, zo hier en daar iets op zij leggend en goed uitkijkend. Maar toen werd het Panda te machtig, „Waarom zoeken we nu eigenlijk?" vroeg hij. „We weten toch al wie we moeten hebben en hoe hijer uit ziet? Ik heb geen haren van Jack Hals nodig om hem te herkennen! Ik zou.„Handen omhoog!" riep een stem achter hen.De speurder en Panda had den niet gemerkt, dat er iemand stilletjes was binnen gekomen en ze schrokken vre selijk. Schaken Voorronde van Haarlems kampioenschap Alle partijen in de voorronde om het Per soonlijk Kampioenschap-schaken van. Haarlem, die nog van belang waren, zijn thans uitge speeld. Het resultaat Is als volgt: Hoofdklasse A: 1. C. Hovingh iV> pnt.; 2. J. Blokker S'A pnt.; 3. E. Santen 3 pnt.; 4. en 5. R. Holman en W. Burger j'/j pnt. en 6 W. Werff pnt. Groep B: l. en 2. G. B. v. d. Velde en Geuzebroek 3',4 pnt.; 3. A. Herfst 3 pnt.; 4. en 5. J. Wever en J. J. v. Kampen 2 pnt. en 6. v. Dijk 1 pnt. Van beide groepen gaan de nrs. 1, 2 en over naar de finale. Ie klasse A: 1. C. Boutelier 5 pnt.; 2. I Rumpff 4 pnt.: 3. H. H. Groeneweg 2 pnt.; 4. J. E. Strengers l pnt. De nrs. 1 en 2 gaan over naar de finale. In groep B zijn de 4 deelnemers gelijk ge ëindigd, zodat opnieuw een beslissingsronde noodzakelijk is. Het zijn: C. Nieuwendijk, W. Miedema, F. A. Fortigens en Th. A. Hetem, allen met 3 pnt. Wandelsport Avondvierdaagse in Juni Opnieuw wordt in Juni in Haarlem een Avondvierdaagse gehouden en de commissie van voorbereiding verwacht dit jaar weer grote belangstelling. Vorig seizoen was er nog een gebrek aan schoenen, maar de wandelaars(sters) beschikken thans over een goed materiaal, waardoor de animo, om op vier avonden een flinke wandeling in Haarlem en omgeving te maken groter zal zijn dan. een jaar geleden. De data zijn 18. 19. 20 en 21 Juni. Op de eerste drie dagen wordt een afstand van 15 km. afgelegd en de laatste dag 20 km. Gestart wordt bij ge bouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat. Aan de avondvierdaagse kunnen zowel leden van de Nederlandse Wandelsportibond als niet- leden deelnemen. Secretaris van de Haarlemse commissie is de heer G. P. C. van Delden, Pijn- boomstraat 115. Athletiek Hi! van der Mey overleden In sportkringen zal met leedwezen wor den vernomen, dat op 58-jarige leeftijd na een langdurige ziekte is overleden de heer H. A. v. d. Mey. Van de oprichting van de H.A.V. „Haarlem" af was hij bestuurslid van die vereniging en in 1932 werd hij tot voorzitter benoemd. Het is vooral aan zijn onvermoeibaar werken te danken, dat de H.A.V. met twaalf clubkampioenschappen - van Nederland zo 'n vooraanstaande plaats in de K.N. A.U. inneemt. Doch niet alleen voor zijn vereni ging, maar ook voor de Neder- landse athletiek in het algemeen heeft de thans ontsla- I pene zich zeer verdienstelijk ge maakt. - In 1934 vergezelde de heer Van der Mey de Nederlandse ploeg als ploegleider naar de Europese athletiek- kampioenschappen te Turijn, waar Chris Berger o.a. zijn grote successen behaalde. In 1936 werd hij aangezocht als leider op te treden voor de Nederlandse athletiek- ploeg, die naar de Olympische Spelen in Berlijn werd afgevaardigd, doch daar hij zich niet met de samenstelling van de ploeg kon verenigen, bedankte hij. De K.N.A.U. erkende zijn verdiensten door hem enige maanden geleden tot erelid te benoemen. Zijn vereniging heeft hem kort voor zijn dood tot ere-voorzitter benoemd. In het maatschappelijk leven was de heer Van der Mey bij de Nederlandse Spoorwegen werkzaam. Hij had een staat van dienst van veertig jaar. In 1944 be letten gezondheidsredenen hem verder te werken, doch in de athletiekwereld bleef hij een actieve rol vervullen. De crematie is bepaald op Dinsdagmor gen na aankomst van trein 14.09 uur te Wester veld. Honkbalprogramnia a.s. week-einde Zaterdag 24 Mei. Eerste klasse: WGA-Blauw Wit; EDO-HHC (3.30 uur). Overg.klasse A: Celeritas—DWS; HFC Haarlem—RCH (5 uur); Spartaan—SC Haarlem 2. Overg.klasse B: TYBB -HCK (5 uur). Ajax 2—Hilversum; Watergraafs meer—EDO 2. Tweede klasse A: Laakkwartier —Schoten 2. Tweede klasse C: ABC 2—Schoten AHC '31—Catchers; Blauw Wit 2—THB. Tweede klasse D: HHC 3—Beverwijk (3 uur). RCH 2EHS (4.30 uur); TIW—DWV. Derde klasse C: Halfweg—Kennemerland 2 (4 uur). Derde klasse D: Rooswij'k—TYBB 2 (4 uur); Schoten 4HHC 5 (5 uur); Kennemerland 3 SC Haarlem 3 (4 uur). Zondag 25 Mei. Tweede klasse C: Schoten 3 (HCK 2. Maandag 20 Mei. Eerste klasse; OVVO—Ajax; SC Haarlem—Schoten (10 uur). Overg.klasse A: HHC 2—ABC (2.30 uur). Tweede klasse A: Spar ta—Neptunus; EDO 3—HFC Haarlem 2 (10 u.). Tweede klasse C: HCK 2—Zandvoortmeeuwen (10 uur). Derde klasse A: Zandvoortmeeuwen 2 —Schoten 5; HFC Haarlem 3—HCK 3; RCH 3- Boru (alle om 10 uur). Derde klasse B: Ripper- da—ROH 4 (10 uur). EHS 2—EDO 5 (10 uur); HCK 4—Rooswijk 2 12 uur). Derde klasse C: RCH 5—HHC 4 (10 u.); Ripperda 2—EDO 4 (10 u.). Interscholaire zwemwedstrijden Zaterdagmorgen zullen in Stoop's Bad, onder leiding van de Vereniging van Leraren onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding, de interscholaire zwemwedstrijden worden gehou den. Voor de meisjes hebben 12 scholen met een volledige ploeg ingeschreven. De winnares van verleden jaar, de Protestants Christelijke Nijverheid School zal dit jaar een zware strijd moeten leveren, met de ploegen van het Ken- nemer en Christelijk Lyceum en met de ploe gen van het Gymnasium en de HBS A. Aan de jongenswedstrijd zullen acht ploegen deel nemen. De eerste HBS 3 zal het Stoop's wis- selschild moeten verdedigen. Ook hier zijn de beide Lycea de giootste concurrenten. De wed strijden omvatten de schoolslag-, borstcrawl- en rugslagnummers en de estafettes 10 maal 25 meter vrije slag voor meisjes en jongens. SCHOOLDAMTOURNOOI. De eerste ronde is gespeeld tussen de damtientallen van de P. H. v. d. Leysohool en Spaarnesehool (Spaarn- dam), om een medaille beschikbaar gesteld door de oudercommissie van eerstgenoemde school. De ontmoeting eindigde in een overwin ning van 11—9 voor de P. H. v. d. Leyschool. De tweede wedstrijd wordt gespeeld 7 Juni a.s. in de Spaarnesehool te Spaarrdam. HDC'ERS BOEKTEN SUCCESSEN. In de wed strijd om het 1ste klasse kampioenschap van Kennemerland is de titel behaald door J. H. Meure. die hierdoor tevens promoveerde naar de hoofdklasse. Inzake de tweede plaats is nog geen beslissing gevallen, doch C. El sing, even eens lid der HDC. heeft een go-xte kans op de tweede prijs, In ieder geval is zijn moyenne reeds zó. dat ook hij promoveerde naar de hoofdklasse, In de te Alkmaar gehouden damréunie van de Provinicale Dambond won J. van Looij (ere-lid der HDC) in de hoofdklasse de eerste prijs. O In de thans verschenen Memorie Antwoord inzake het wetsontvvern n voorziening Perswezen geeft de van Onderwijs, Kunsten en Wetend pen een overzicht van de motieven de regering tot richtsnoer hebben^5 diend bij de bepaling van haar beL opzichte van de Pers sedert de bevr!V6:' Op het tijdstip van de bevrijding met het stellen van regelen met bf king tot de zuivering niet worden staan. Van verscheidene bladen wier herverschijning geen prineinjëu - denking bestaan kon, aangezien de W dier bladen gedurende de bezettiiw goed vaderlandse houding had inac° was de outillage door oorlogsgeweld woest of door de vijand geroofd. Ve'' Voorts was er de toezegging aan d illegale pers, van Londen uit gegaat, door het na de bevrijding optredend^®1 binet bevestigd, dat haar desgewenst' gelegenheid zou worden geboden h voorlichtende taak te blijven verJu Dit laatste blijkt het probleem teS op het gebied van het Perswezen de mS ste spanning heeft teweeg gebracht T kan worden geconstateerd, dat enetv^ bepaalde verwachtingen te hoog gesï nen zijn geweest en dat anderzijds licht al te lichtvaardig is gedacht ovet' rechten van de eigenaars der drukkeHim voor zover deze niet op grond van het sluit Vijandelijk Vermogen onder ba&T der bestuur zijn gesteld. J Uit de opdracht aan de Commit Pompe moge reeds gebleken zijn, da* 'Z regering zich de definitieve wettelijke geling van het Perswezen binnen het vT der van art. 7 van de Grondwet denkt De vrijheid van drukpers vormt voord» regering een onaantastbaar beginsel h min als de zuivering in het algen onverdeeld succes kan worden j, stemt een beschouwing van ihet vwl resultaat van de perszuivering tot voldoe- ning. Ten behoeve van de controle op de na leving der uitspraken van de Commissie voor de Perszuivering zijn in overleg reet de minister van Justitie enkele ambten; ren van het Bureau Perszuivering tot 03! bezoldigd rijksveldwachter benoemd E-- vendien is de minister van Justitie vê- zocht aan het Openbaar Ministerie hciy" lijnen te verstrekken voor de vervólgi» van hen, die de zuiveringsuitspraken ne! geren. De minister is zich er van bewu? dat ontduiking van uitgesproken onttfL tingen van recht niet altijd zal kum^ worden voorkomen. Hij overweegt vake dan tot dusver gebruik te maken-'vanziji bevoegdheid, bewindvoerders aan te ste'! len. Een wijziging wordt voorgesteld, waar- door het mogelijk is, in beroep een zwaar dere maatregel te nemen dan in eerste in- stantie. Beroepsofficieren beneden 45 jaar gaan naar Indië Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Dassen over het oproepen van re serve-officieren in werkelijke dienst heef! de minister van Oorlog geantwoord dat de beroepsofficieren der Koninklijke Landi macht, die medisch geschikt zijn vooruit- zending naar de tropen, doch niet naar de overzeese gebiedsdelen zijn uitge zonden, op 1 Mei als volgt waren inge deeld: Bij de Koninklijke Marechaussee 11 be roepsofficieren, geboren voor 1 Mei 1902 en 38 beroepsofficieren, geboren na 1 Mei 1902; bij de vredesonderdelen der Konink lijke Landmacht 177 beroepsofficieren, ge boren voor 1 Mei 1902, ert 359 t ficieren, geboren na 1 Mei 1902. Op de bureaux van het departement van Oorlog (waaronder begrepen het hoofdkwartier van de generale staf, het hoofdkwartier van de kwartiermeester- generaal en het hoofdkwartier van de chef legerluchtmachtstaf) zijn werkzaam 65 beroepsofficieren, geboren voor 1 Mei 19fê en 69 beroepsofficieren, geboren na 1 Me; 1902. De beroepsofficieren, die zijn geboren voor 1 Mei 1902 worden gezien hun leef tijd, in beginsel niet meer ten volle ge schikt geacht voor de dienst in de tropen, Ten aanzien van de beroepsofficieren, die zijn geboren na 1 Mei 1902 staat de mi nister echter op het standpunt, dat zij, mede met het oog op hun verdere vor ming, allen voor uitzending naar de tro pen moeten worden aangewezen. Commissarissen voor Weder, opbouw gaan verdwijnen Naar wij vernemen ligt het in de be- doeling het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw op te heffen en te vervangen door een Dienst of Bedrijf binnen de gewone departemen tale indeling. De hond en de stok. Het politiek bureau van w Franse communistische partij heeft de ves sel-relletjes en massa-demonstraties, dis onlangs door arbeiders zijn gehouden, afge keurd, omdat zij aangestookt zouden z!]fl door reactionnaire kraohten, die de repu blikeinse instellingen in Frankrijk omver willen werpen. Kerk op rolletjes. In het kader van de ha- bouwplannen van Londen, Wil men de S. James-kerk over een afstand van twinc. meter verplaatsen, om Thames-street te ver breden. Na de muren en de toren verste vigd te hebben, wil men onder het gs»w een stalen vloer aanbrengen, die ook dommekrachten gedragen wordt. Daaw zullen tussen steunvloeren en dommekra ten stalen rollen geschoven worden om met behulp van hydraulische kracht desa opzij te zetten. Bange beul. Kurt Mat-hesius, een der voornaam ste beklaagden in het proces tegen de len van het concentratiekamp Nordna'u - heeft zich in het ziekenhuis van "3C opgehangen. Hij had over zes weken v een Amerikaanse rechtbank moeten schijnen. Arrestaties. Volgens het Italiaanse blad sagero" heeft de Italiaanse politie een ors nisatie ontdekt, die zich bezig hieg® wapensmokkel ten behoeve van de o grondse verzetsbeweging in Spanje, hoofdkwartier van deze organisatie z Parijs gevestigd zijn. Vier Italianen en Spanjaard zouden zijn gearresteerd. Geen blok. Videla. de president van Chili. in een boodschap aan het parlemen uitgesproken tegen blokvorming °P Westelijk halfrond. Chili, aldus ce dent, zal iedere gewapende aanval P zj Amerikaanse staat als agressie tegen - eigen souverelniteit beschouwen. Geen spion. De Griekse regering heeft ^*7, ten in de Joe>go-Slavische pers, a.s Griekse militaire attaché in Belgra - mantopoelis, zich aan spionnage schuldig gemaakt, ten stelligste sproken,.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2