IJmuider Courant uS& Republikeinse antwoord-nota geeft tegen-voorstellen Eerste indruk in Den Haag „bepaald teleurstellend" De Derby „Hoge commissaris" gevraagd Vijftig Franse eiectrische centrales door stakers stilgelegd Velsen herrijst - IJmuiden de stad aan de zee 61e No. 18653 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Administrati D.recteur,Hoofdredacteur 15054. igP a* sPaame 12' TeL 12713" 10132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 10 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem vaJi England ie vermaardste der sdiouw«s' denraces opnieuw gelopen. SlaSS1£tit beter begrip van andere vol- Het t men weet niet alleen wat zij kun- ken ihrSeen, maar ook wat hun bijzon- v, Kberijen en eigenaardigheden dHe Wibebberae laats eens ziin'2f?S.y Se ™„r het Engelse volk wer de w sportgebeurtenis van het de bda°„f waarop het - als één man - jaaL1S =èham>en plaatst. Ontzaglijke men- W Sas getroosten zich een dag van senmass;s wachten en vermoeienis om Sf klein stukje te zien van een ren, die gc groep driejarige paarden oyer 6 Sand van 2400 m. (anderhalve mijl) •*1„i De gehele race duurt niet langer r'^eUalve minuut, want de gemid- is!i netheid die deze tot de hoogste pres- nt*getrainde volbloeds op zulke afstand wn is zestig kilometer. Het program- ""ran de dag bevat een vijftal andere ma ™-ar die dienen slechts tot omlijsting raceSs^grote gebeurtenis. Omdat ditmaal 'itt eeSt de Derby op Zaterdagmid- „hóuden werd verwachtte men meer publiekSan ooit. Dr werd^ op^ gerekend ^dat een milhoen mensen naar de Epsom a trekken. Of dit aantal bereikt is heeft vrndaag niet gemeld. Het is begrijpe- S want niemand heeft ze kunnen tellen De voorbeschouwingen m de Engelse Haden hebben de grote race tot m de Statte détails behande ld. Zie-de statige »S die Zaterdag op zijn hoofdartikelen- Sa („leader-page" heet dat in Enge- S in een stuk van twee kolom lengte allerlei uitweidingen overging omtrent a. raiders grootouders en overgrootouders n het païrd Tudor Minstrel van de Engelsman J. A. Dewar, getraind door Fred narling gereden door de kampioen-jockey Gordon Richards, die de meeste overwin nen heeft behaald van alle tegenwoor dige jockeys, maar nog nooit de Derby heeft gewonnen. Ditmaal gaf men Richards de kans van zijn leven, want Tudor Minstrel was dermate favoriet voor de grote strijd, dat de andere paarden eigenlijk als zijn makkelijke prooi beschouwd werden. Want hij had een andere klassieke race, de Two Thousand Guineas, in zo grootse stijl ge wonnen, dat men hem was gaan beschou wen als ,,het paard van de eeuw". De eeuw is nog niet half verstreken en dit lijkt dus no«al overdreven. Denk niet dat Engelsen niet overdrijven kunnen; veelal doen ze het heel wat meer dan wij en eigenlijk zijn zij helemaal niet zo „flegmatisch" als zij bekend staan en als zij het zelf wel willen doen voorkomen. Daarom ook heeft de Times zo geest driftig uitgepakt over de familie van het nobele paard Tudor Minstrel, welks moe der Sansonnet een dochter was van San- sovino, een vroegere Derby-winner en welks voorvaderen in de mannelijke linie zelfs drie Derby-winners telden. Er restte maar één twijfel: zou de afstand misschien iets te lang voor het wonderpaard zijn? Maar berichten uit het trainings-kamp schenen die twijfel weg te nemen. Toch werd nog ernstige aandacht geschonken aan de vorm en de vroegere prestaties van enige andere edele rossen, waaronder Mi- goli, eigendom van de Aga Khan, Sayajirao (van de Maharadjah van Baroda, een Brits- Indische vorst), het Ierse paard Grand Weather van L. Kirkpatrick en het Franse paard Cadir van M. Boussac. Gij meent dat alleen de conservatieve Times zich zo druk maakt over een klas sieke paardenrace, en dat het een soort aristocratische liefhebberij betreft? Vergis u niet: de liberale Manchester Guardian en het Labour-orgaan Daily Herald hebben er niet minder ruimte en enthousiasme aan besteed. De Derby is universeel-Engels. Intussen hebben alle profeten ongelijk gekregen en is de race gewonnen door een paard, waaraan niemand tevoren enige aan dacht had besteed, namelijk de Franse out sider Pearl Diver, eigendom van baron de Waldner en gereden door de jockey Bridg- land. En het is een regelmatige overwinning geweest ook, met groot verschil behaald. De outsider, op wie voor de race spaarzame weddensohappen waren afgesloten tegen een notering van 40 tegen 1, won in de laatste halve mijl, toen Tudor Minstrel inderdaad nog vóór lag en eindigde met vier lengten voorsprong op Migoli als twee de en Sayajirao als derde. De favoriet kon inderdaad de afstand niet aan. Hij is niet het paard van de eeuw. Hij werd niet eens „geplaatst" en kwam als vierde binnen. Hiermee hebben de Franse fokkers en trai ners, die op onbegrijpelijke wijs hun bedrijf gaande gehouden en zelfs ontwikkeld heb ben tijdens de Duitse bezetting, hun zoveel ste na-oorlogse succes in Engeland behaald. Want ze zijn erg aan de winnende hand ge raakt. Dit is een erekwestie voor de Engelse paardensport. Pas heeft het Franse paard Chanteur II zich vermeten, de vermaarde Coronation Cup te winnen. Dat ging nog. Maar de Derby. Het moet, na al hetgeen al met die Franse paarden was voorgevallen, een ware ontsteltenis hebben gewekt. Gij kunt dit alles komiek vinden. Gij kunt die hele Derby-rage vrij mal vinden en niets voelen voor de wedderij. Maar ieder volk heeft zijn bizondere eigenaardig heden, het onze ook, en het is beter er iets van te begrijpen en er rekening mee te houden, dat een Engelsman een paarden race geweldig vindt omdat die al in 1780 door een Lord Derby is ingesteld, dan te menen dat wijzelf zoveel verstandiger zijn. net spel-element in de menselijke natuur is groot. Wie er meer van weten wil be- studere het belangrijke en boeiende boek dat prot Huizinga aan Homo Ludens, de pelende Mens, heeft gewijd en beseffe dat ij het in zichzelf meedraagt en dat het zich ■F* tot liefhebberijen en eigenaardig- üwf ,perkt- Van dat spel-element is in arE deDerby een van de schilder- nn* u uitingen, en tenslotte voor wie trekt om de strijd te zien: een Duitse zeelieden in Russische dienst? m-t Britse vergunning verschij'nen- vp„n te kia<i »Der Sozial Demokrat" vnn r U'^ Leipzig (Russische zóne) dat tPT1r l^e Duitse zeelieden en specialis- u.n .v'an de Duitse vloot op het ogenblik handeTsv?ertequireerd voor Russische fcnHn!!.?^iciële orgaan van de sociaal-de- ippUrJ1 Partij in Berlijn zegt, dat de en zich bij de Duitse politiebureaux wtT moeten melden. In de Indonesische nota van antwoord aan de Commissie-Generaal wordt gezegd: De Indonesische delegatie heeft met waardering kennis genomen van het feit, dat de Nederlandse regering de overeen komst van Linggadjati beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met be trekking tot Indonesië, op welke grond slag zij aan dat beleid een ruime en voort varende uitvoering wenst te geven. Ook de regering van de republiek baseert haar politiek op de overeenkomst van Lingga djati en verwacht, dat de Nederlandse re gering de maatregelen in strijd met inhoud en geest van die overeenkomst ongedaan zal maken. Met de ondertekening van de overeenkomst verwachtte de regering van de republiek, dat de door het Nederlandse leger ondernomen maatregelen te Buiten zorg, Krian, Sidoardjo en Modjokerto on gedaan zouden worden gemaakt en dat de blokkade van de Republikeinse havens zou worden opgeheven. De Indonesische delegatie geeft vervol gens haar spijt te kennen over het voort duren van vijandelijkheden en blokkade, over voortdurende overschrijdingen der demarcatielijnen, rustverstoring door se paratistische bewegingen in de bezette ge bieden, en is van oordeel, dat hierdoor twijfel en onzekerheid omtrent de bedoe lingen van de Nederlandse regering wor den vergroot en dat de psychologische toestand een oplossing moeilijker maakt. Met verbazing, zo zegt de nota, neemt de delegatie kennis van de beschuldiging, in de nota van de Commissie-Generaal naar voren gebracht, als zouden in het republi keins gebied geen rust, orde en veiligheid bestaan. Gewezen wordt op de waarnemingen van bezoekers van het Republikeinse ge bied, die daar welvaart en vredigheid heb ben aangetroffen. De delegatie meent daarentegen, dat veeleer in het door de Nederlanders bezette gebied een tekort heerst aan waarborgen voor de ontplooiing van democratische beginselen en wijst in dat verband op arrestaties, visitatie van journalisten, verbod van rood-witte vlag gen en van het Indonesische volkslied, als mede op de exorbitante rechten van de landvoogd. In geen gebied, zo zegt de nota, is de vrijheid zó groot als in de Republiek. De nota wijt het niet vlotten van de besprekingen aan het feit, dat onder de Nederlanders zo vele van elkaar afwijken de meningen bestaan omtrent de inhoud en de betekenis van Linggadjati en aan het feit, dat aan Nederlandse zijde niet steeds voldoende wordt begrepen, dat een nieuwe orde geboren staat te worden- De Indonesische delegatie wenst e.en integrale uitvoering van de overeenkomst van Ling gadjati en waardeert, dat de C.-G. thans ditzelfde verlangen te kennen geeft. (Zie verder pagina 3) „Verplaatste personen" naar Canada De Canadese minister van Wederop bouw, Hower, heeft in het Lagerhuis te Ottawa medegedeeld, dat Canada onmid dellijk 5000 Europese verplaatste personen zal laten immigreren. Er zal daarbij voor keur worden gegeven aan ongetrouwden en aan degenen, die in de industrie te wei'k kunnen worden gesteld. De minister voeg de er aan toe, dat dit aantal van 5000 in mindering kan worden gebracht op het aantal, dat door de internationale vluch telingenorganisatie voor Canada zal wor den vastgesteld. Moslem-liga aanvaardt Brits India-plan De raad van de Moslem-liga heeft Maandag te New Delhi een resolutie aan genomen, waarin het Britse plan voor In dia „als een compromis" wordt aanvaard en Djinnah, president van de raad, wordt gemachtigd de onderhandelingen voort te zetten. Een wetsontwerp tot vorming van de dominions Hindoestan en Pakistan, zal binnen enkele weken bij het Britse parle ment worden ingediend. Het voorziet in de wijziging van de titel van de Engelse koning, die thans „keizer van Voor-Indië'' is. Intussen heeft de regering van de Nizam van Hyderabad, die geacht wordt de rijk ste man van de wereld te zijn, besloten Hyderabad tot onafhankelijke staat te ver klaren. Hyderabad is op Kasjmir na de grootste Voor-Indische staat en heeft een bevolking van 18.000.000 zielen, voorna melijk Hindoes. Het woord is aan. Lessing: Er is niets dat zulke grote levens vorint als vertrouwen. Amerikaanse stad voor een derde onder water In de Amerikaanse staat Iowa is de Des Moines, zijrievier van de Mississippi, buiten haar oevers getreden. 10.000 bewoners van Ottumwa werden uit hun huizen verdre ven. Minstens vijf personen vonden de dood- Ottumwa, dat 32.000 inwoners telt, is thans geheel verstoken van electriciteit en drinkwater. Het Rode Kruis schat, dat een derde der stadsbevolking dakloos is. Tot groot verdriet van alle Engelsen heeft de Franse outsider Pearl Diver de Derby, de klassieke anderhalve mijl race voor drie-jarige hengsten, gewonnen met vier leng ten voor Migoli en Sayajirao. De favoriet Tudor Minstrel, waarvan ieder overtuigd was dat hij zou winnenwerd vierde, een grote teleurstelling voor de kampioen jockey Gordon Richards, die er nu vast op gerekend had voor de eerste maal de Derby te winnen. DE REPUBLIKEINSE ANTWOORD-NOTA Weer particuliere handel met Japan mogelijk Tokio: we hebben een lening nodig In Washington is bekend gemaakt, dat de particuliere handel tussen Japan en verschillende geallieerde landen, waaron der Engeland op 15 Augustus hervat zal worden. In Tokio heeft generaal MacArtbur ver klaard, dat deze hervatting een goede, maar slechts gedeeltelijke vooruitgang is. Japan heeft zo'n gebrek aan eigen produc ten, dat het moet handel drijven of te gronde gaan, aldus MacArthur. De economie van Japan zal hachelijk blijven, totdat de handel weer volkomen langs normale, dat wil zeggen particuliere kanalen geschiedt. In Britse kringen te Tokio reageerde men behoedzaam op deze aankondiging. Van Japanse zijde werd gezegd: „Wij juichen de hervatting van de overzeese handel toe, maar wij hebben niet veel te verkopen. Wat wij nodig hebben is een lening". Weer mijnwerkersstaking in Verenigde Staten Ruim 6000 mijnwerkers te Pittsburgh zijn in staking gegaan uit protest tegen het wetsontwerp betreffende arbeid en vakverenigingen, dat door het Amerikaan se Congres is aangenomen en nog door Truman ondertekend moet worden. Ook ongeveer 10.000 arbeiders van de steenkoolmijnen in Zuid-West Pennsylva- nië staken uit protest tegen het ontwerp. Geen internationale treinen naar Parijs Tengevolge van de spoorwegstaking in Frankrijk lopen de D-treinen uit Neder land tot nader order tot Brussel. Ook de internationale verbinding -met Bazel, via Luik en Luxemburg, is ver broken. Deze trein loopt tot Luxemburg. Reizigers voor Bazel wordt aangeraden via Duitsland te reizen. Zij moeten voor het Duitse traject in het bezit zijn van een „Military entry permit" of „Military transit permit". In regeringskringen te 's-Gravenhage wordt de nota der republiek thans bestudeerd. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald teleurstellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk kunnen worden ge noemd wanneer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uitwerking verder te brengen, op een voet van constructief staatsmanschap, van het accoord van Linggadjati. Dat stelt geheel andere eisen dan een redelijk klinkend antwoord, zoals thans door de republiek is gegeven. In wezen verwijdert dit antwoord zich van letter en geest van Linggadjati. Blijk baar wil de Republiek een overheersende plaats in.Indonesië innemen, ten koste van de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkgerechtigde partners in de te stichten Indonesische federatie. De nota bevat een miskenning van de regeling, die in het accoord van Lingga djati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet voorafgaan aan de in werkingtreding der federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Ne derlandse regering aangedrongen op grote spoed, mede omdat zij het haar interna tionale plicht acht de economie van Indo nesië weer op een ordelijke 'basis ten be hoeve van de wereld op gang te bi-engen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de Republiek de uitvoering van Lingga djati wil vertragen, inmiddels de schuld aan de Nederlanders gevend- De indruk in Batavia. Volgens Aneta heeft men in Batavia de indruk, dat de republikein-se nota op ver schillende punten rechtstreekse instem ming met, of beantwoording van de Ne derlandse .nota ontwijkt en dat in som mige gevallen een aanvankelijk gegeven principiële instemming later weer wordt herroepen. Gezien het ultimatieve karak- Noch de spoorwegstakers, noch de regering bereid tot onderhandelen Het verzet van de Franse arbeiders tegen de loonpolitiek van de regering, welk verzet tot uiting komt in de staking van de 500.000 spoorwegmannen, heeft zich verder uit gebreid. Ditmaal zijn het de gas- en clectriciteits-fabrieken. De bond van arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven heeft medegedeeld, dat 50 electriciteitsbedrijven in Frankrijk sinds gisteravond niet meer werken, omdat compromisvoorstellen der rege ring met betrekking tot de lonen „onaanvaardbaar" zijn. De leiders voegden hieraan toe, dat een bevredigende oplossing van de regering uiterlijk Zondag a.s. te midder nacht tegemoet wordt gezien. Sommige waarnemers zijn van mening dat, tenzij er onverwacht een snelle en radicale regeling wordt getroffen, er aan het eind van deze week een practisch algemene staking zal zijn. ter van de Nederlandse nota kan, zo meent men, deze wijze van beantwoording be- zwaarlijk als bevredigend aanvaard wor den. De zozeer gewenste opheldering van de situatie is nog niet bereikt. Financiële en economische deskundigen zijn van me ning, dat de economische punten in de Republikeinse nota moeilijk aanvaard kun nen worden als antwoord op de concrete uitwerking van de vraagstukken, welke van Nederlandse zijde naar voren zijn ge bracht. Na de terugkeer van de heren Schermerhorn en Van Poll zal de Com missie-Generaal zo spoedig mogelijk aan de Nederlandse regering advies uitbrengen. Gisteren hebben de ministers van defen sie en de chefs van de generale staf onder voorzitterschap van president Auriol ver gaderd. Een officiële verklaring zeide dat deze vergadering belegd was om de wet in zake organisatie van het land in tijd van oorlog, welke wet dateert van 1938, te be spreken. Het was deze wet, die Ramadier onlangs in staat stelde de stakende bakkers te mo biliseren. Nood transporten De regering heeft de nood-transport diensten aanzienlijk uitgebreid. De bus diensten, die zij reeds heeft laten lopen van de Esplanade des Invalides naar de provinciale steden, werden verdrievoudigd ten behoeve van de rijen wachtende reizi gers. Het ministerie van transport heeft een beroep gedaan op de eigenaars van parti culiere busondernemingen in het departe ment Seine om hun voertuigen ter beschik king van de overheid te stellen. Deze bus sen, die in normale omstandigheden ge bruikt worden voor sight seeing, werden verzameld. Nu het gehele spoorwegverkeer stil ligt, met uitzondering van enkele treinen die voor het voedseltransport rijden, staat het economische leven voor een zeer ernstige situatie. Honderdduizenden arbeiders, die in de voorsteden van Parijs wonen, moe ten een ware slag leveren om naar hun werk te komen. Velen slaagden er niet in een plaats in één der overbezette bussen, die het verkeer met de hoofdstad onder houden, te bemachtigen. Op de hoofdwe gen hield de politie automobilisten en mo torrijders aan om hen te gelasten gestrande passagiers mee te nemen. Het leger stelde zijn vTachtauto's ter be schikking. Sommige vervoerden om en na bij de zestig mannen en vrouwen. Nieuwe Saar-grens Volgens een decreet van de Franse op perbevelhebber in Duitsland is een zeker aantal gemeenten in het grensgebied on der het bestuur van de Rijnpalts gekomen. Andere gemeenten in hetzelfde gebied zijn bij het Saargebied gevoegd. Deze grens wijziging is ter kennis gebracht van de Amerikaanse, Britse en Sovjet-Russische regering. De wijziging betekent een compromis tussen de eisen, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken op de Moskouse conferentie naar voren heeft gebracht en de door Engeland gegarandeerde grenzen van 1939, als basis voor de economische aanhechting van het Saargebied aan. Frankrijk. „Parade van de tinnen soldaatjes". Leerlingen van een Engelse militaire school oefenen zich in het slót-effect van deze fantasie-parade, waarbij alle soldaatjes om moeten vallen. Bovenstaande woorden staan in dikke letters gedrukt op het aardige boekje, dat aan de bezoekers van de officiële opening van de tentoonstelling Wederopbouw Vel sen werd meegegeven. De letters zijn ge drukt over een verflauwde luchtfoto van het grootste, althans het belangrijkste deel der gemeente, met als pièce de mi lieu het Noordzeekanaal met spoorbrug en op de achtergrond de sluizen. Men zou het kunnen noemen een popu lair-wetenschappelijke uiteenzetting van de historische, economische en technische grondslagen van het plan voor de weder opbouw. In de tekst vonden we slechts twee foto's en wel van de bombardement-scha de van de Trawlerkade en van de afbraak van het Tasmanplein en omgeving. Het werkje is zeker belangrijk genoeg om onze lezers er iets meer van te vertel len. Het geldt immers de wederopbouw van onze belangrijke en interessante ge meente die door de oorlogsdaden van vriend en vijand gekortwiekt, zich gereed maakt om zich van haar wonden te her stellen. Inleiding. De inleiding geeft een algemene be schouwing: Velsen was in de 18e eeuw een der al lerschoonste plaatsen van Holland. Oude kaarten tonen een 'halve kring van luister rijke buitenplaatsen, aan de Oostzijde uit ziende over de Wijkermeer, in het Westen beschut door de brede duinstrook. De uit drukking „Zegepralend Kennemerland" moet bij uitstek op Velsen van toepassing zijn geweest. Veel schoons ging verloren. In de 19e en 20e eeuw ging veel van dit schoon verloren. De Wükermeer werd drooggelegd, het Noordzeekanaal werd ge graven en sneed Kennemerland in tweeën, grote duinterreinen werden afgegraven. De stilte van het agrarisch land en de zwier van het leven op de buitenplaatsen werden verdrongen door een intense be drijvigheid. Door de stichting van het Staatsvissers- havenbedrijf en de bouw van de grote vishallen werd IJmuiden het belangrijk ste visserij centrum van Nederland. Aan de noordzijde van het kanaal vestigde zich de Papierfabriek, die geleidelijk uitgroeide tot een groot bedrijf, en in de 20e eeuw nestelde zich hier eveneens het Hoog- ovenbedrijf, dat met zijn vele nevenbe- drijven steeds toenam in omvang en be tekenis. Het sluizencomplex werd her haaldelijk vergroot en uitgebreid. Een nieuwe P.E.N.-centrale verrees aan de noordzijde van het kanaal, toen die in oud- IJmuiden niet meer aan de eisen kon vol doen. Gewezen wordt dan op het veranderde aspect van de gemeente. Het oorspronke lijke dorp Velsen met de enkele woonstraat jes om het eeuwenoude kerkje behield al leen betekenis als zetel van het bestuur. Westwaarts vormde zich een aaneengeslo ten complex van woonwijken, 5 k.m- lang tot aan de havenmond. Wijken met hier en daar prettige moderne arbeiderswonin gen en kleine villa's, maar ook op vele plaatsen met ergerlijke producten van grond- en bouwspeculatie van de ergste soort. Door toeneming van het forensenver keer groeiden de oorspronkelijke agrari sche dorpen Driehuis en Santpoort sterk uit- Dikwijls had dit, door het onstaan van lint-bebouwingen en het „in exploitatie brengen" van prachtige terreinen noodlot tige gevolgen voor het aspect en de waar de van het geheel. Door tijdige aankoop redde het gemeentebestuur gelukkig en kele der mooie buitenplaatsen van de on dergang. Er wordt dan gewezen op de belangrijke voorzieningen die in verschillende delen van de gemeente tot stand kwamen en op de groei der gemeente, die in 1942 48000 inwoners telde. „Groei, bedrijvigheid ondernemingslust op velerlei gebied, maar in veel opzichten ook: wanorde, lelijkheid, ondoelmatige, verstrooide ligging van al lerlei voorzieningen, nodeloze en brute aantasting van het schoon van buitens en duinen, wilde groei van industriebebou wing en verkeer, ongeordend sociaal leven, onvolledigheid van sociale en culturele voorzieningen, gebrek aan cultureel leven' Op dit getuigschrift van stedebouwkun- dige onkunde volgt dan een herinnering aan de oorlogsjaren. De na-oorlogse tijd. En nu de na-oorlogse tijd. Benauwend door de vele moeilijkheden: economische en financiële zorgen, het stroef op gang komen van het economische, sociale ei politieke leven, de woningnood, het ge brek aan grondstoffen voor de industrie en aan materialen en arbeidskrachten voor de wederopbouw. Maar daarnaast ook gekenmerkt door een grote bereidheid tot samenwerken op allerlei gebied en door een versterkt sociaal besef. In brede leringen leeft het bewustzijn, dat „de vrede gewonnen moet worden" en dat van de door de oorlogsomstandighe- Intussen 'zijn de onderhandelingen tus sen de regering en de spoorwegorganisa ties nog steeds op het dode punt. De rege ring wijkt niet van het standpunt, dat eerst het werk hervat moet worden voor men tot praten kan overgaan. De spoorwegman nen weigeren de staking op te heffen voor een minimum loon van 5500 francs per maand wordt toegezegd. Fantastische prijzen De profiteurs trachtten inmiddels uit de noodtoestand goede munt te slaan door Amerikaanse, Britse en ook Franse reizi gers tegen fantastische prijzen een ver- voersgelegenheid aan te bieden. Een reizi ger moest vijftigduizend dollar betalen voor een tocht per taxi naar Bordeaux. Soort gelijke bedragen werden verlangd van Engelse toeristen om naar de Kanaalhavens te komen. De minister van transport, Jules Moch, heeft gedreigd de voertuigen van zwarte handelaars in beslag te nemen en de chauf feurs hoge boeten op te leggen, wanneer zij op ongeoorloofde practijken worden be trapt. De terugslag van de Franse spoorweg staking is reeds in België merkbaar. Hotels deelden mede dat er reserveringen geannu leerd waren uit Engeland, Frankrijk, Zwit serland en andere landen, welke over land alleen via Franse spoorlijnen te bereiken zijn. Verscheidene Belgische autobuschauf feurs strandden in Frankrijk. De mees ten van hen zijn thans weer in België terug, doch zij weigerden nogmaals naar Frank rijk te vertrekken. Engeland wil de hele groente import verbieden Naar de „Manchester Guardian" meldt, heeft de vice-president van de National Farmers Union, E. H. Gardener, te Lin coln medegedeeld, dat het Engelse minis terie van landbouw de import van groen ten uit Europa na 1 April van het volgen de jaar zal verbieden met het oog op de schade welke door de colorado-kever op het continent is aangericht. Hij vertrouwde er op, dat alle groente en fruitsoorten welke Engeland nodig heeft, in Engeland zelf zouden kunnen worden verbouwd. den geschapen mogelijkheden gebruik moet worden gemaakt. Wat kan nu voor Velsen op dit moment een uitbreidings- en herbouwplan zijn? Men kan het zien enkel als een officieel stuk, dat bepaalde rechtsverhoudingen regelt en voor de overheid een leidraad is bij wegenaanleg en bij de toewijzing van terreinen voor woningbouw, scholen, industrie, enz. Men kan het ook zien in een veel wijder betekenis, als een gedachte van orde, maat en evenwicht; als een programma voor overheid en burgerij, waaraan men zich de behoeften van zijn omgeving be wust wordt, waarin men leert de dingen te zien in onderlinge samenhang, waarin men ervaart dat aan de behoeften van industrie, wonen, sport, natuur, verkeer of wat ook, elk op zichzelf beschouwd, maar in beperkte mate voldaan kan wor den, wil het geheel geen schade lijden. Overheid en burgerij kunnen er een taak in vinden, om ten behoeve van de eigen generatie en het nageslacht datgene te doen, wat onze voorgangers hebben nage laten, nl. onze omgeving met liefde en orde te gebruiken. Het begrijpen van dit alles en het steunen van de verwerkelij king kan zijn een begin van werkelijk ge meenschapsleven in Velsen-ÏJmuiden. Op basis van dit plan kan het totaal van scheepvaart, visserij, industrie, woonwij ken, sport, duinen, buitens en zee worden tot een rijk, evenwichtig en schoon ge heel, waarin gemeenschap en individu zich gelijkelijk kunnen ontplooien. Uit wat Velsen van zijn uitbreidings plan maakt zal blijken welke krachten in de gemeente schuilen- WARMER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Overwegend zonnig weer met weinig wind. Warmer 11 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20.58 uur Maan op 1.26 uur; onder 11.34 uur (laatste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1