IJmuider Courant Santosc op West-Ja va bezet Attlee kondigt een nieuw en drastisch bezuiningsprogram aan Het Verbod. Douane-overeenkomst met Belg en Luxemburg goedgekeurd Drukke dag voor Minister Lieftinck ie Pefroleum vrij Geen Britse faciliteiten voor het Nederlandselegeri nVerreOosten ,2e Jaargang No. 18697 '62e Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUre3istratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adm'n i 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon DrukkerÖ Z. B- Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 31 Juli 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs peT week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE ELFDE MAAL, hebben de V3 „n een besluit van de meerderheid Bïf Willfetfaaa der U.N.O. onge- vaB maakt door er hun veto over uit daan Sn Ditmaal betrof het een inter- te sp .1. commissie van onderzoek op de MS° Die commissie bestaat al in tijde- „m met de opdracht, grensinciden- lijk® Onderzoeken. Voorgesteld was nu, ten Lrmanent te maken, zodat zij rap- baafJ rnu blijven uitbrengen over op de p°£ heersende misstanden. Van de elf 83dip in de Veiligheidsraad vertegen-, janden. a waartoe de Verenigde eiaten Groot-Brittannië, Rusland Frank- .■fin China als permanente leden be- n' stemden er negen voor het voor- bofnA„pen Rusland en Polen verklaarden ei' pvfegen Zoals iedereen weet hebben ftJBvertegenwoordigers geen andere de dan voortdurend met de Russen mee k6lctPmmen. Hun regering is afhankelijk Rusland, hun land ligt in de Russische wdssfeer en wat dat betekent is fS genoeg. Dus kan Polens stem Hf indruk maken. Intussen was het re- Kat van Ie stemming dat een interna- 5 onderzoek, waartoe met 9 tegen 2 Boten werd, onmogelijk werd gemaakt de toepassing van een recht van veto, 'nimmer de bedoeling gehad kan heb- 2, zelfs onderzoek te beletten. Dit dan wpzien van de grote bezwaren, die een Sireliik recht ten allen tijde moeten aan- SSen In practische toepassing zijn de bezwaren nog veel groter gebleken, dan in 1Q45 al voorzien werd. De Russen gebrui- !pn het eenvoudig om ten allen tijde hun S door te drijven en de actie van de united Nations' Organisation hetgeen „ng aitijd betekent:Organisatie van Ver fde Volken te verlammen. Van „ver eniging" kan onder deze omstandigheden moeilijk gesproken worden. Dit woord be tekent immers, dat men verschillende in zichten in een gemeenschappelijk handelen, ta één optreden, samenbrengt. Doet men dat niet, dan is er geenvereniging maar verdeeldheid. Hetgeen de Russen met hun veto bewerken is stelselmatige verdeeld- heid en men kan het de volken moeilijk euvel duiden, als zij op even sceptische joon over de beraadslagingen in het oord met de ironische naam „Lake Success" spreken als indertijd over de Volkenbond. Het elfde Russische veto heeft tenge volge gehad dat de vergadering van de Veiligheidsraad werd verdaagd, met' de bedoeling dat de afgevaardigden hun re geringen over deze ernstige gebeurtenis zouden kunnen raadplegen. Vanavond komt de Raad weer bijeen. Men zou haast zeg gen dat hij nog blij mag zijn, dat het voor stel tot verdelging niet met het twaalfde Russische veto ongedaan werd gemaakt. Men zal opmerken, dat dit nu toch wel onmogelijk geacht moet worden. Ja, waar om eigenlijk? Gromyko heeft ditmaal wel een enigs zins verrassend beleid toegepast. Bij de stemming over de onderdelen van het voorstel heeft hij zich onthouden en geen teken van verzet gegeven, zodat niemand verwachtte dat hij bij de eindstemming zijn veto zou doen gelden. Dat was dus weer eens wat anders. Misschien had hij opdracht uit Moskou, om op deze manier bijzondere minachting voor de Veiligheids raad van de wereld te tonen. De Amerikaan Johnson heeft verklaard, dat de Verenigde Staten de zaak door het Russische veto niet gesloten achten. Zij zullen zo spoedig mogelijk voorstellen voor „een volgende stap" indienen, want meer derheden in de Balkan-commissie en de lidsraad zijn van oordeel, dat de i in Noord-Griekenland een poten tiële bedreiging voor de vrede vormt. Wie dit leest vraagt zich af, wat dat eigenlijk voor zin heeft, want volgende voorstellen van deze aard zullen immers ook aan een Russisch veto ten prooi vallen! Mochten de Amerikanen een plan indienen, om aan de algemene vergadering van de U.N.O. in overweging te geven het recht van veto te beperken of af te schaffen, dan zal dit voornemen zonder twijfel ook door het Russische verbod worden getroffen. Het ware wellicht denkbaar dat de algemene vergadering op eigen initiatief tot een der gelijk besluit kwam, dat zioh dan wel tot beperking van het veto-recht zou be palen: met de stemmen van Rusland en zijn satellieten tegen. Maar zou dat iets anders kunnen inluiden dan de uittreding van Rusland c.s. uit de U.N.O.? Hetgeen in Lake Success geschiedt herinnert in steeds levendiger mate aan de gebeurtenissen in 4e „Volkenbondsstad" Genève gedurende 4e periode tussen twee wereldoorlogen. Men kan om deze dingen lachen, maar bepaalt zich daarmee tot een uiting van onverschilligheid. Grappig zijn ze hele maal niet. Wie erom lacht loopt de kans, 4at hij zich vermaakt met een volgende wereldramp, waarin hijzelf en de zijnen om zullen komen. In waa'rheid zijn het zeer ernstige, ja tragische gebeurtenissen, die 4oor het steeds maar herhaalde Russische veto worden gemarkeerd. De New York Times spreekt niet, zoals 4e Amerikaanse afgevaardigde Johnson, over nieuwe voorstellen bij de Veiligheids raad,Het blad schreef vanmorgen in zijn hoofdartikel: „Het Sovjet-Russische veto moet een stimulans zijn voor het Ameri kaanse hulp-programma, niet alleen voor wiekenland maar ook voor Turkije en west-Europa, opdat dit veto niet gevolgd oJr® door meer directe daden van de im ui vóói'dat de Amerikaanse hulp vruchten afwerpt". TtmI1 is rn dit tijdperk heet „de uuman-doctrme». Een tijdlang is die op L ^rond geraakt> toen Marshall zijn uigediend om Europa economisch hfuJJPt? 0" hij ook Rusland in dit plan nnJL l weigerde op een Europese eco- 4e Trmrf sa^e"werking in te gaan. Nu is -etr^ a!l" r'nG weer op de voorgrond fatreden. Zii laire EERSTE KAMER De deftige zaal van de senaat bleek Woensdag een attractie te zijn voor de vreemdelingen, die in de residentie ver toeven. Op de publieke tribune was het een komen en gaan van vacantiegangers, die niet alleen voor de fraaie zeventiende- eeuwse zaal belangstelling toonden, maar ook voor de parlementaire werkzaamheden en vooral voor minister Lieftinck, die de sprekers van Dinsdagavond over de Bene- lux-douane-overecnkomst beantwoordde. Nadat ook minister Van Boetzelaer enige opmerkingen had gemaakt, werd het wets ontwerp zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Hetzelfde geschiedde met de wij ziging der Ziekte- en Invaliditeitswet. De verlenging van de machtiging inzake de geldzuivering aan minister Lieftinck bracht heel wat redenaars op de katheder. Inschrijvingen In het Grootboek voor de Wederopbouw, het terugnemen der ver gunningen aan levensverzekeringbedrijven tot het verrichten van betalingen ten laste van geblokkeerde rekeningen, de mone taire stabiliteit, de opties voor spaarreke ningen, het nemen van hypotheken met geblokkeerd geld en al dergelijke kwesties passeerden de revue. Het gebruik maken van het normale marktmechanisme, dat nu weer mogelijk zal zijn, is nog wat anders dan de zegenrijke werking van die markt te erkennen antwoordde de bewindsman aan prof. Moienaar (Vrijheid) En aan de .heren R i p (A.-R.) en Van den Brink (K.V.P.) beloofde hij, nog eens te zullen nagaan, in hoeverre de drie procent afwijkt van de investeringsmarkt. Bij de komende millioenen-nota zal de minister gaarne een debat houden oyer de rente- politiek. Het wetsontwerp Plaatsing van minder- valide arbeidskrachten vond algemene instemming. Mevrouw T j e e n k Wil link (Arbeid) wenste om een sluitend geheel te krijgen, ook volledige aandacht en financiële zorg besteed te zien aan de voor- en nazorg van de minder-valide krachten, „opdat het wetsontwerp niet een „Unvollendete" zou worden waaraan bo vendien de ouverture ontbreekt"! Minister Drees wist deze vrees weg te nemen, deed in plaats van het woord „re habilitatie" de term „revalidatie" aan de hand en zag zijn ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Tenslotte begon de senaat nog aan de be schouwingen over het Welvaartsfonds1 Su riname'welke na de uitvoerige besprekin gen in de Tweede Kamer weinig nieuws opleverden. Minister Lieftinck, die zijn ambtgenoot Jonkman verving, besloot zijn langdurige aanwezigheid in de Kamer met een vlotte verdediging van het ontwerp, dat daarna zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, tegen welks plaatsing op de agenda de communistische fractieleider de heer Koejemans zich Dinsdag heftig had verzet, kwam nu aan de orde. De heer Koejemans leverde hierbij uitvoerig critiek op de wetgeving inzake het zenden van onze troepen buiten Europa- en deed een felle aanval op de 'Partij van de Ar beid. Hij noemde het een schande, dat de Indonesische kwestie thans voor de Veilig heidsraad komt en verklaarde, dat zijn fractie tegen het wetsontwerp zou stem men. De vlag in top De wederopbouw van Velsen-Noord, waarvan de bouw van de eerste 47 wo ningen op de „Meerweide" het begin was, begint thans tekening te krijgen. Reeds maandenlang is men hiermee be zig, maar door gebrek aan arbeidskrach ten schoot het werk niet op. Gisteren is men dan eindelijk zo ver gekomen, dat op de twee eerste woningen de dakspan ten konden worden aangebracht waarop de driekleur werd gestoken. De heren Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) en Donker sloot (Arbeid) be toogden, dat het nu niet het ogenblik en de plaats was, om in de mérites van de uitzending onzer troepen naar Indië te tre den. De heer Donkersloot bepleitte voorts geestelijke zorg uit humanistische kring aan niet-kerkelijke militairen en de nood zaak, het militaire apparaat te beperken. De heer Van Santen (C.P.N.) achtte het ontwerp onaanvaardbaar, omdat het niet los gezien kon worden van de Indische politiek der regering. Nadat de heren A1 g r a (A.-R.) en prof. Molenaar (Vrijheid) het betoog van de heer Koejemans hadden bestreden werd de vergadering tot Donderdag verdaagd. Dan komt minister Fiévez aan het woord. Indonesië vandaag in Veiligheidsraad Heden, om 8 uur namiddag Neder landse tijd, zal de Veiligheidsraad bijeen komen in Lake Succes en het eerste punt van de agenda zal vermelden „De Indonesische kwestie".^Zoals reeds ge meld is dit punt op verzoek van Austra lië en India op de agenda geplaatst, en het heeft voorrang gekregen boven de nog in behandeling zijnde problemen, zoals de ontwapeningskwestie en de Egyptische klacht tegen Engeland. Australië heeft zijn verzoek gegrond op artikel 39 van het Handvest, dat spreekt van „daden die de vrede bedreigen", India beriep zich op artikel 34, dat gaat over „een toestand, die een gevaar voor de vrede inhoudt". Prins Bernhard heeft gisteren In Heerenveen een schaatsenfabriek bezocht en daarna de ,,P. C."-kaatswedstrijden bijgewoond, welke daar van 1853 af zonder onderbreking ieder jaar ge houden zijn. Een beeld van de actie op Java: Wegversperringen in de buurt van Salatiga belem meren de opmars der troepen. De over de weg qeworpen bomen moeten met de motorzaag worden verwijderd. NEDERLANDS LEGERCOMMUNIQUÉ: Het twintigste Nederlandse legercommu niqué meldt: Op West-Java werd tèn Zuid-Oosten van Pengalengan Santoso bezet. De T.N.I. deed wederom een aanval ter hoogte van Soe- medang. Deze aanval werd zonder verlie zen onzerzijds afgeslagen. Onder de repu blikeinse manschappen bevond zich een aantal Japanners. In Oost-Java passeerden onze troepen Singosari (halverwege Lawang,en Malang) Op Noord-Sumatra voerden republikein se groepen een aanval uit tegen het juist bezette Loeboekpapan. Deze aanval werd zonder verliezen onzerzijds afgeslagen. Het 21e Nederlandse legercommuniqué bevat nadere bijzonderheden over de in het 20e communiqué vernielde acties: In Tegal liep de weverij „Java", welke door de T.N. I. in brand werd gestoken, zware schade op. De haven was hier en daar versperd door gezonken schepen. De P.T.T.-centrale te Brebes werd door de T.N.I. vernield. Op Zuid-Sumatra ontstonden bij Djirafe in de omgeving van de pompstations grote bran den. Een aanval van 80 man in dit gebied werd afgeslagen. Bij Lahat werden grote hoeveelheden wapens gevonden. Aan de spoorweg Lahat-Moera Enim wefti de rails over een afstand van 100. meter opgebroken. Aneta's speciale correspondent meldt uit 'Oost-Java dat het plaatsje Singosari door republikeinse troepen geheel uitgebrand is Zij begon met Amerikaanse mili- Dp bJTd voor Griekenland en Turkije, uit te k -j Times stel't voor, haar verder conseaSSen; Wat een derSe]iJk beleid in betels!!! doorvoering op den duur zou dit' Rti, Vu duidelijk genoeg. Wil Moskou dit u„u er op aan? Men vraagt zich nog wel met verbazing af. R. P. landarbeiders in Groningen gaan weer aan het werk a,?Vngeveei' tweeduizend stakende land- beswK im 0ostelijk Groningen hebben een 'V werk te hervatten, nadat in was in®cb°ten gehouden vergadering Uutlonn L§e?leldj dat bet gesöhil over het klaars V V College van Rijksbemid- besproken zal worden. Bij beschikking van het ministerie van Economische Zaken is de distributie van petroleum opgeheven. Petroleum kan der halve met ingang van 1 Augustus vrij wor den gekocht en verkocht. P.S.V. landskampioen Het voetbalelftal van de Politie Sport vereniging Velsen" heeft gister in het Hil- versumse sportpark voor de tweede maal het landskampioenschap bemachtigd. Planners veer operaties op Madoera? Reuters correspondent te Batavia seint: Volgens betrouwbare, doch tot nu toe on bevestigde berichten treffen de Neder landse troepen heden voorbereidingen om vanuit Soerabaja naar Madoera ovér te steken en het eiland te bezetten. Waar nemers zijn van mening, dat, na de be zetting van Madoera voorlopig de laatste grote militaire operatie op republikeins gebied zal zijn. Of de Nederlanders nog verdere militaire acties zullen onder nemen, zal, volgens Nederlandse bron, af hangen van „politieke overwegingen" en van de houding der republikeinse auto riteiten. Gistermiddag is de „Molendam" met ongeveer tweeduizend militairen uit Rotterdam naar Indië vertrokken. Deze troepen zijn bestemd voor aflossing. Het schip nam ook materialen mee voor het herstellen van bruggen. achtergelaten en gisteren door Nederlandse troepen is bezet. Het stadje was geheel ver laten en langs de hoofdweg was nauwelijks een huis door de vlammen gespaard. De Nederlandse troepen vorderen in de rich ting van Malang, dat op dertien kilometer afstand is gelegen. Zij worden echter op gehouden door ondermijnde wegen en op geblazen bruggen. Gisteren vielen aan Nederlandse zijde vier doden. Een-en-twintig vrouwen in gevangenis verbrand In de vrouwengevangenis te Tourelies bij Parijs is brand uitgebroken. Hoewel brandweerwagens uit alle delen van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vrou wen door het vuur werd ingesloten. In een slaapzaal heeft men 21 verkoolde lijken gevonden. Voorts is een naar het zieken huis, vervoerde gevangene later aldaar overleden. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in een werkplaats, waar zich celluloid be vond. Door de sterke wind breidde hij zich snel uit. Extra vrije dagen moeten ingehaald worden Werkgevers, die om bedrijfstechnische of andere redenen hun bedrijf willen slui ten op bepaalde dagen, bijvoorbeeld op een plaatselijke feestdag of op een na een feest dag vallende Zaterdag, zullen in -het alge meen deze dag als snipperdag in mindering op de vacantie moeten brengen, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken mede. Indien dit om bepaalde redenen niet mo gelijk of wenselijk is, zal aan het College van Rijksbetmiddelaars toestemming moe ten worden gevraagd. Het college zal deze toestemming in het algemeen slechts ver lenen onder voorwaarde, dat de verzuimde uren worden ingehaald. Werkgevers die nen hiermede tijdig rekening te houden, teneinde de voor het inhalen benodigde vergunning van de arbeidsinspectie op tijd te kunnen aanvragen. Het inhalen dient bij voorkeur vóór de vrije dag te geschieden. Amerikaans en Brits protest bij Molotof In een nota aan de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, hebben Ame rika en Engeland geprotesteerd tegen het overnemen van Oostenrijkse en Italiaanse activa in Hongarije, Bulgarije en Roemenië door Rusland. In deze nota's wordt verklaard, dat ieder overnemen van- deze activa, dat is ge schied voor het van krachtworden der vre desverdragen, slechts „voorlopig" kon zijn; Onlangs is gemeld, dat de Sovjets meer dan 200 fabrieken en andere ondernemin gen in Hongarije hebben overgenomen. Het woord is aan. Daniel Defoe: Al onze onbevredigdheid vindt haar oorsprong in ons gebrek aan dankbaarheid voor wat wij hebben. Russische twijfel aan een onafhankelijkheid In de commissie voor het lidmaatschap der UNO heeft de Sovjet-Unie zich op nieuw tegen opneming van Eire, Portugal en Transjordanië verklaard. De Sovjet-Russische afgevaardigde, Krasilnikof, verklaarde, dat Rusland geen diplomatieke betrekkingen met Transjor danië onderhoudt en dus de aanvraag voor het lidmaatschap van dit land niet kan steunen. Tevens zeide hij ernstig te twij felen aan de mate der Transjordaanse on afhankelijkheid van Groot-Brittannië. Ook de Portugeese en Ierse aanvrage voor het lidmaatschap zeide Krasilnikof niet te kunnen steunen, daar deze landen de geallieerden niet zouden geholpen heb ben bij het leggen van de fundering der UNO. De Amerikaanse vertegenwoordiger verklaarde de opmerkingen van Krasilni kof niet te kunnen begrijpen, daar Portugal de Azoren ter beschikking van de geal lieerde strijdkrachten had gesteld. De Poolse gedelegeerde sprak van „de nauwe betrekkingen, die Portugal met het Spanje van Franco onderhoudt" en weiger de eveneens zijn steun aan Portugals aan vraag. Sneller demobilisatie van het leger, vergroting van uitvoer en beperking van import De parlementsfractie van de Britse La- De Britse minister van Oorlog, Bellenger, bourpartij heeft haar eensgezinde steun gegeven aan maatregelen, door minister president Clement Attlee aangekondigd ter bestrijding van de economische crisis, aldus heeft Maurice Webb, de voorzitter van de partij, verklaard na een partij-bijeenkomst in het Lagerhuis. Attlee heeft op de partij bijeenkomst medegedeeld, dat de regering volgende week een volledige verklaring over deze maatregelen in het parlement zal afleggen. Volgens Webb hebben de partij leden algehele voldoening over de verkla ring van de minister-president tot uiting: gebracht. United Press meldt dat Attlee in zijn rede voering de volgende plannen ontvouwde: De Britse regering zal de dollar-uitgaven aanzienlijk beperken, door zowle de import als de militaire uitgaven in Duitsland en over zee te besnoeien. De regering is van plan op de strijdmacht te bezuinigen door de demobilisatie te versnellen. Verder zal zij het export-prograimma hei-zien. Een nog groter deel van de productie thans reeds zestig procent of meer in vele industrieën zal voor export worden bestemd, waar door dus de magere bevoorrading van het binnenland nog geringer zal worden. De industriële hulpbronnen van het land zullen intensiever worden- geëxploiteerd door de export-industrieën meer kolen en grondstoffen toe te wijzen, waardoor som mige niet-essentiële industrieën zullen moeten sluiten. De arbeidskrachten van deze industrieën zouden dan ter besdhik? king komen van de export-industrieën waar gebrek aan werkkrachten heerst. Tenslotte zal de regering de mijnwerkers en andere arbeiders op vitale posten verzoeken over te werken, teneinde de crisis te overwin nen. Attlee zeide dat de regering van plan is om dit nood-programma uit te voeren on middellijk nadat het volgende week Woens dag formeel zal zijn afgekondigd. Bevin weigert opleiding van Nederlanders in Engeland te staken De Britse regering heeft het verstrekken van alle militaire goederen en het verle nen van alle militaire faciliteiten aan de Nederlandse autoriteiten in het Verre Oos ten stopgezet, aldus heeft Bevin, dé Engel se minister van Buitenlandse Zaken, in het Engelse parlement meegedeeld, Bevin legde deze verklaring af in ant woord op een vraag van het Labourlid ma joor Bramall, of Bevin wilde verzekeren, dat aan de Nederlandse regering geen oorlogsmateriaal zal worden verstrekt, zo lang de vijandelijkheden in Indonesië voortduren. Hector Hughes (Labour) stelde de vraag, hoeveel Nederlandse troepen van leger en vloot thans in Engeland worden opgeleid en of er stappen zullen worden onderno men om, hangende het staken der vijande lijkheden in Indonesië, aan deze overeen komst een eind te maken. Bevin antwoord de: „Neen, dat kan ik niet doen. Tenslotte werd Nederland door de Duitsers over rompeld. Wij hebben plechtig op ons ge nomen om het Nederlandse leger, dat uit elkaar geslagen werd, opnieuw uit te rus- .ten en op te leiden. Ik kan echter de Ne derlandse regering meedelen, dat wij dit niet doen voor de doeleinden, die deze oor lóg met Indonesië nastreeft". Naar het A.N.P. nader verneemt heeft Bevin op de vraag van majoor Bramall, of hij de verzekering wilde geven, dat de Nederlandse gewapende troepen geen ge bruik maken van.de havens van Singapore voor het, vervoer van wapens en uitrusting naar Java, geantwoord, dat de Britse re gering de verstrekking van oorlogsmate riaal aan Indonesië van Singapore uit heeft verboden. In antwoord op een vraag van Driberg (Labour) voegde Bevin aan „van Singapore uit" toe: „en van de Britse gebieden in het Verre Oosten uit". Verder voegde hij aan „de verstrekking van oor logsmateriaal" nog toe: „en de verlening van opleidingsfaciliteiten in het Verre Oosten". De bemiddeling Op desbetreffende vragen heeft minister Bevin nog meegedeeld dat Nederland geen verzoek om bemiddeling in Indonesië aan Engeland had gericht. Het overleg met belanghebbende mogendheden, o.a. de Verenigde Staten, betreffende de te nemen maatregelen duurt voort, doch hieromtrent kon nog niets worden medegedeeld, aldus Bevin. Ronald Chamberlain (Labour) vroeg, of Bevin de mogelijkheid zou blijven overwe gen om tegelijkertijd bemiddeling te ver lenen en de aangelegenheid aan de Ver enigde Volken voor te leggen. Hij voegde hieraan toe dat, terwijl India en Australië de kwestie aan de Verenigde Volken had den voorgelegd, Engeland zich niet mocht onttrekken aan zijn morele verplichtingen in deze. Bevin antwoordde hierop, dat iedere regering het recht had zich tot de Verenigde Volken te wenden, doch dat het voor hem moeilijk was beide mogelijkhe den tegelijk te verwezénlijken. Dezer dagen zün 85 arbeiders van de samen werkende havenbedrijven ln Amsterdam in sta king gegaan uit protest tegen het ontslag van een ^hunner. Nadat dit ontslag was ingetrokken, bl! ven de arbeiders staken, omdat zij doorbe taald wensen te worden over de uren, waarin zij gestaakt hebben. heeft in overeenstemming: met "wat Attlee heeft aangekondigd, in het parlement me degedeeld, dat het Britse leger beperkt zal worden door versnelde demobilisatie. De regering is van plan het geregelde leger, bestaande uit vrijwilligers, uit te breiden, doch de overige 48.000 in oorlogstijd opge komen officieren en manschappen sneller te demobiliseren, „daargelaten de handhaving van als van vitaal belang beschouwde on derdelen." Britse troepen uit Duitsland? De Britse minister-president, Clement Attlee, zou volgens het A.F.P. in dè Woens dagmiddag met de Labour-parlementsfrac- tie gehouden bijeenkomst ook medegedeeld hebben, dat het merendeel van het Britse leger in de Duitse bezettingszóne in Fe bruari aanstaande teruggetrokken zou worden. Samenwerking met Engeland en België op kunststoffengebied Het, Kunststoffeninstituut te Delft, de kunststoffencommissie van het Technolo gisch Instituut te Antwerpen, en het Brit- tish Institute of Plasics Technology te Lon den hebben te Delft een overeenkomst ge sloten betreffende voorlichting en oplei ding op het gebied van kunststoffen. Bij deze overeenkomst is bepaald, dat het instituut te Londen schriftelijke cursussen zal organiseren voor opleiding tot techni sche en theoretische bekwaamheid op het gebied van kunststoffen. De overeenkomst wordt aangegaan voor twee jaar, in welke jaren de basis zal worden gelegd voor een intensievere samenwerking tussen Enge land, België en Nederland op kunststoffen gebied. Er zullen tentoonstellingen, voor drachten en demonstraties worden gehou den, films worden vertoond en verder alles worden ondernomen wat nodig is om de deelnemers individueel voldoende inzicht te verschaffen in de betekenis van de kunstsoffen. Sterkamp van kanovaarders op het landgoed Elswout Eens per jaar komen de Nederlandse Kano vaarders bijeen in een kamp. Dit ja^r is de plaats van samenkomst op het landgoed ..E'ls- wout", te Overveen. De Kanovereniging „Trek vogels" te Haarlem treedt als organisatrice op. De kanovaarders komen uit alle streken van het. land in een stertooht naar Haarlem. Reeds enkele dagen richtten velen uit het Oosten en Zuiden de steven naar het Sterkamp om daar Dinsdag tussens 12 en 17 uur te arriveren. Uitsluitend de ware kanovaarders zijn de deelnemers van dit Sterkamp. Met elke weers gesteldheid trekken zij er op uit, volledig uit gerust met tent en de nodige toebehoren, doch bovenal met de onvolprezen klasse-toerkano, de R. 1 S.. welke kano ingedeeld is in de nationale wedstrijdklasse. Een groot aantal der kampeer ders zal ln het Sterkamp de kampeerproef af leggen voor het. kampeerpaspoort, met welke men volgend jaar overal in Nederland kan, kamperen. De officiële opening van het. Sterkamp is be paald op Dinsdag 5 Augustus om 17 uur met het hijsen der vlaggen van de deelnemende ver enigingen. Van 18.30—20,30 uur gaan de kam peerders per touringcar naar Haarlem en omgeving. Van 21—23 uur is er kampvuur en om 23 uur taptoe. Het programma voor de werkelijke kampdag op Woensdag 6 Augustus is in grote trekken; 7 uur: reveille, 7.15 uur: hijserj, der vlaggen, ochtendgymnastiek, 8.30—11 uur: wandeling door het landgoed Elswout en de 'duinen, 13—18 uur: kanotocht naar de Rally in Groenendaal, 20—23 uur: kampvuur, waarna officiële sluiting van. het kamp. Donderdag 7 Augustus vertrekken de deel nemers weer. WISSELEND BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen, hier en daar met onweer. Over het algemeen weinig wind en ongeveer zelfde temperatuur als van daag. 1 Augustus: Zon op Maan op 5.00 uur, onder 20.32 uur 20.54 uur, onder 3.41 uur ■■■UUUUIUIIUUIMIUUII UUIUIIIUIIIIIIII

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1