IJmuider Courant Ookderepubiiekgeeft bevel „staakt het vuren" illia rden Opmars hedennacht gestaakt Vertraging bij opruiming van J. P. Coen No. 18701 Keruiemerlaan 154, Tel. Redactie en SUtratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. J^JceiU 2. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 5 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem - rEYNAUD heeft in de Franse PA ar weer eens gesproken over de K3r"1Lira*en die de huidige wereld gr.srme u'jtgeeft. Hij heeft het van- m «fSSf woord „bewapeningsrace" 0..dc bese Een nieuwe bewapenings- erbij gang. Het totaal der thans race is p uitgegeven milliarden is aan- in e,c".3Joger dan in 1938: vlak voor de wereldoorlog. fn Iben daar al eens over geschreven. »»ht„p terug omdat het nu te berde !t JJwlt in verband met de naam f' a Dit is een onbehagelijke connec- deze Franse politicus als een 'l' iï oorlogvoerder beschouwd moet 1 am maar omdat hij de Franse minis- -rd°;S was in 1940, toen Frankrijk tl Duitse stormaanval uit het Noor- 0 u ;Lek Het wekt een herinnering, die ^e!l üfp| ie zeggen heeft. °nf Mei heb ik over het onderwerp ge- In p? onder de titel „De Grote Ver- (y Dat gebeurde toen naar aanlei- f!'van becijferingen van de Amerikaan öing Baldwin, militair expert van de HanS°vnrk Times. Hij had berekend dat in ï"h£ wereld „op vredessterkte" ne- Lfifllt millioen man onder de wapenen veertig staten, die gezamenlijk twee- Xhtig milliard gulden in een jaar aan „neniig uitgeven, hetgeen vijf-en-twm- SSKS meer is dan in 1933. Bij zijn ïek amg was niet inbegrepen hetgeen koste wordt gelegd aan de notwrkke- van de atoombom, bacteriologische '«voering, raket-projectielen en andere "1 bewapening. Onze Paryse corres- J?,nt had er toen juist de aandacht op ESd dat het uitgeputte Frankrijk S 43.6% van de geraamde uitgaven op .taatsbegroting voor militaire doel- Sef heeft bestemd, ofschoon velen in frankrijk van mening zijn, dat dit ruïneuze tinna raat geen practische betekenis heeft. Ku zowel door de Russen als door de Amerikanen zonder veel inspanning over hoop gelopen kunnen worden. Stads bet einde van de oorlog zijn luid- tols en in alle toonaarden de leuzen Her- S en Wederopbouw uitgebazuind. Velen Sen ook die tot verwezenlijking te bren- „r Als het tempo in zo menig land hor- Md is als het totale resultaat na twee f 'r wede nog tot weinig blijmoedigheid aanleiding geeft, als gij u verwondert over traagheid in het herstel van een wereld- roductie, die vroeger zoveel surplus op teerde en thans zoveel tekorten toont, is ie verklaring niet ver te zoeken De uit- eenzettingen van Baldwin, gevolgd door dergelijke beschouwingen van Reynaud, tonen immers aan dat negentien millioen ko=tbare werkkrachten voor herstel en wederopbouw daaraan onttrokken zijn voor het vervullen van militaire dienst en dat de begrotingen van veertig landen over belast zijn met militaire uitgaven. Die twee-en-tachtig milliard komen dus ook aan het herstel en de wederopbouw te kort: evenals de negentien millioen man, in veer tig landen die gezamenlijk zowel aan ar beidskrachten als in financieel-economische zin enorme oorlogsverliezen hebben ge- leden. Laat ons wel begrijpen hoe de zaken m werkelijkheid staan. Als men zich vandaag in U.N.O.-kringen verheugt over het wel slagen van zijn beroep op Nederland en de Indonesische republiek, om de wapenen neer te leggen, zou men beter doen door de algemene toestand eens in ogenschouw te nemen. Men moet niet te gauw van succes spreken te Lake Success. Als dit gerommel in de grote vulkaan inderdaad zou worden gedoofd, hetgeen nog te bezien staat, waar zou het dan straks weer kunnen beginnen? De wereld leeft op een vulkaan: twee jaar na de tweede wereldoorlog, met negentien millioen man onder de wapenen en twee- en-tachtig milliard aan militaire uitgaven in één jaar, geaccompagneerd met rede voeringen en plannen over groots herstel en wederopbouw. Menigeen zal zeggen dat het altijd zo geweest is en dat wij er toch niets aan kun nen veranderen. Maar dat is niet waar. Het is niet altijd zo geweest. Het is van kwaad tot erger gegaan: tot veel erger. En na de eerste wereldoorlog is nog een wereldbe weging ontstaan, om het kwaad te stuiten. Er waren, jarenlang, geestdrift en over-, tinging. Er was een élan. Waar is nu dat élan? Waar is de wereldbeweging? Wij kunnen ons gelaten op het standpunt stellen, dat er toch niets aan te doen is en da! wij maar moeten afwachten of het mis schien bij geluk nog meeloopt. Als iedereen zich op dit standpunt stelde, als niemand 1,er iets aan deed", als velerlei invloeden zich niet tekens deden gelden in eindeloze moeizame pogingen om uitbax-stingen te voorkomen, zou de z.g. beschaafde wereld in een toestand van permanente oorlog komen te verkeren en daarin ondergaan. Ik heb menigeen met gelatenheid over het vooruitzicht op een derde wereldoorlog horen spreken. De betrokkenen schenen dat gemakkelijker en vlotter te doen dan zich te interesseren voor acties of pogin gen, van welke aard ook, om een voort gezette ren naar de afgrond te helpen voor komen. Dit heeft mij steeds verwonderd. Het zal wel aan mij liggen. Misschien is het een kwestie van temperament. Maar er zijn jennen van groot gezag geweest, die er zich ook over verwonderden. Zoals de En- ?e_«e auteur H. G. Wells, die de mensheid vergeleek met de pinguïns, die intelligente ^Iszijn maar het instinct van collectief zelfbehoud missen en roerloos, slechts nieuwsgierig kijkend, op hun stranden blij ven zitten als hun slachters naderen. Met ergelijke roerloze belangstelling aan schouwt de grote meerderheid der mensen ■e. raderend onheil ook: een onheil dat g-enszins uit onbedwingbare natuurkrach- ®akelij°ren *S' maar <van ei§en menselijke (ii?et na de eerste wereldoorlog enige J geduurd, eer de beweging tegen nieuwe mL°u'Z1C^ me* v°hle kracht ontwikkelde. üitw^n moet dat nu ook zo zijn. Wat haar 1 ,inS zo" kunnen wezen kan niemand ?ii v Grote remmende invloed zou biifiiait bunnen doen gelden. Moge zij vo-io ,0E??.n en velen in alle landen leren, ó'önhnle ik en dan de toestand van bet 'en ri'imer te zien dan de belan de into? j eigen land- ls meer zer pn'l van vr°eger tijden. Deze is er- 06 gevaren zijn oneindig groter. R. P. "»lnDe!1l°,n,'ter van Wederopbouw en Volks- -<f>5k b-e' de heer L- Neller. zal Vrijdag een '-■«ard ngetl aan dp Betuwe 6,1 'de Bomme- geineenteraatl heeft tot gemeen te- W, f sijthtfff Üe resi<ientie benoemd de heer Telegram aan de Veiligheidsraad met dringende eisen Te middernacht Javatijd, op het .moment dat de Nederlandse order tot staking van het vuren inging, heeft president Soekarno voor radio-Djokja een rede gehouden van drie minuten, waarin hij mededeelde dat de republikeinse regering besloten had de suggestie van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Hij beval de Indonesische strijdkrachten onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en op hun posten te bllij- ven. Na Soekarno kwam Sjarifoeddin voor de radio, die de voorwaarden opsomde, welke de republiek aan deze staking der vijandelijkheden wenste te verbinden. Sjarifoeddin eiste de instelling van een UNO-commissie, die zou moeten toezien op het naleven van de order van wapenstilstand en tevens op de terugtrekking der troepen van beide partijen tot achter de demarcatielijnen van voor de gevechts handelingen. Een telegram aan de Veiligheidsraad behelsde dezelfde eisen. Soekarno sprak als opperbevelhebber der republikeinse strijdkrachten. Hij zeide: Op de 21ste dag van de vorige maand, op de derde dag van onze (heilige maand, heb ik het Indonesische volk en onze strijdkrach ten bevolen gelijktijdig op te staan tegen de Nederlandse aggressie. De Veiligheids raad heeft thans de suggestie aan de hand gedaan, de vijandelijkheden, door de Neder landers begonnen, te beëindigen. Een der gelijke suggestie is ook aan de republiek gedaan. Wij hebben bewezen de Neder landse aggressie te kunnen beantwoorden. De wereld trekt de gerechtvaardigde hou ding van de republiek niet in twijfel. Thans propageert de wereld de vredelievende weg door het doen beëindigen van de oorlog in Indonesië. Wij hebben in deze vredelieven de weg het volste vertrouwen: Hij is de beste en de meest effectieve. Daarom be veel ik thans, het voorstel van de Veilig heidsraad ter harte nemend en met vaste overtuiging onze strijd voortzettend, aan alle republikeinse strijdkrachten en aan het volk op dit moment alle vijandelijk heden te staken en op de posten te blijven." Sjarifoeddin sprak langer dan de pre sident. Hij zeide o.a.: „Wij zijn niet meer gebonden aan de overeenkomst van Ling- gadjati. De Nederlanders handelden op nieuw buiten Linggadjati door Banka, Bil- liton en Riouw onafhankelijkheid te geven. Wij wensen het conflict vredelievend op te lossen, doch op een geheel nieuwe basis. Wij wensen arbitrage door een internatio nale commissie. Wapenstilstand betékent vrijlating van onze pemoeda's, terugtrek ken tot de oorspronkelijke demarcatie lijnen en herstel der republikeinse ambte naren op hun oorspronkelijke posten." Waarnemers. Naar het ANP verneemt houdt de Ne derlandse regering het plan om een aantal regeringen uit te nodigen waarnemers naar Indonesië te zenden, in overweging, ongeacht het beroep, dat de Veiligheids raad op beide partijen heeft gedaan om het vuren te staken. Het aantal uit te nodigen waarnemers zou drie tot vijf be dragen. Radio Djokja heeft gisteren middag aan gekondigd, dat Sjarifoeddin het officiële telegram van de Veiligheidsraad heeft ont vangen. Dit zou gisterenochtend gebeurd zijn. Radio Djokja voegt hieraan toe, dat Sjarifoeddin reeds een antwoord heeft ge geven, doch er werd niet bij gezegd in welke vorm. Het laatste woord in de Veiligheidsraad De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gisteren de zitting geopend met het voorlezen van de bevestigende antwoorden van de Nederlandse en republikeinse re geringen op de oproep van de raad tot het staken der vijandelijkheden. De Australi sche vertegenwoordiger, William Hodgson, beschuldigde daarna de Nederlandse re gering ervan, dat zij het telegram van de Veiligheidsraad met vertraging aan de Indonesische autoriteiten heeft doorge geven. Hodgson verklaarde verder, dat de Nederlandse autoriteiten de republikeinse autoriteiten verhinderd hadden contact op te nemen met hun regering. Hodgson stel de voor een officiële afgevaardigde van de UNO naar Indonesië te zenden, teneinde de. Veiligheidsraad op de hoogte te houden. De voorzitter van de Veiligheidsraad, Faris al Choery, verklaarde, dat hij hierover het secretariaat zou raadplegen. Hierna werd de discussie over de Indonesische kwestie gesloten en ging men over tot de behande ling van de Balkahkwestie. Tijdens de kortebaandraverij op de Haar lemse Dreef werden zeventig ritten gehou den. In de eerste omloop won Dutch Hanover van Gonny D. Eerstgenoemd paard werd bestuurd door L. Ensing, die met Fille de Flandre de eerste prijs won. Brits beleid in Duitsland krijgt fiat van Lagerhuis Mét 298 tegen 102 stemmen heeft het Britse Lagerhuis gisteren zijn vertrouwen uitgesproken in het regeringsbeleid ten aanzien van Duitsland. Tevoren had de minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, gezegd, dat er naar zijn mening geen vier-mogendheden- bestuur over het Ruhr-gebied moest komen tenzij de gehele Duitse industrie onder het beheer der vier mogendheden zou worden gesteld. Bevin zei, dat hij bij de ministersconfe rentie van November a.s. nogmaals een poging zou doen de economische eenheid van Duitsland te bewerkstelligen. Wat. de Amerikaanse hulp aan Europa betreft: Bevin ontkende opnieuw, dat er een „plan-Marshall" zou bestaan. Volgens hem is er slechts een voorstel van Marshall om Europa te hulp te komen. Tenslotte verklaarde Bevin: Wij zullen tegenover de Duitsers niet eeuwig de mentaliteit der, revanche tonen. Indien Duitsland goed bestuurd wordt, kan het van een agressieve natie een vredelievende worden. Troepenvermindering. De defensieraad van het Britse kabinet is-, zonder te wachten op de terugkeer van veldmaarschalk Montgomery, chef van de generale staf van het imperium, begonnen met de bespreking van de plannen ter ver mindering van de Britse strijdkrachten. Als de plannen heden door het voltallige kabi net worden goedgekeurd, zullen zij Woens dag door Attlee in het parlement worden bekend gemaakt als deel van de nieuwe crisispolitielc. Volgens schatting gaat het om demobilisatie van ongeveer 300.000 man, HET LAATSTE LEGERBERICHT Totaal aantal doden bedraagt 74 De Nederlandse troepen hebben in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur plaatse lijke tijd de opmars gestaakt ingevolge opdracht van de legercommandant. Van dit tijdstip af zullen slechts maatregelen worden uitgevoerd voor het vestigen en hand haven van recht en veiligheid in de thans bezette gebieden. Uit nagekomen bericht blijkt, dat het totaal aantal gesneuvelden volgens tot dusver ontvangen gegevens 74, het aantal vermisten 16 en het aantal gewonden 178 bedraagt. Het legerbericht zegt over de nog uitge voerde acties: West-Java en midden-Java. De zuive ringsacties en afrondingsacties zijn op 4 Augustus voortgezet. In verband met be richten betreffende terreur tegen daar wonende Chinezen is Gombon, 30 kilome ter ten Oosten van Banjoemas, door ons bezet. Oost-Java. Grissee, 15 kilometer ten Noord-Westen van Soerabaja, is bezet. Op Madoera werden de beveiligingsmaatrege len en zuiveringsacties voortgezet. Boven Kamal is een „Firefly" door het lucht afweergeschut neergeschoten. Noord-Sumatra. De maatregelen voor het herstel van recht en veiligheid werden voortgezet. De afronding van het reeds be zette gebied heeft plaats gevonden. Kissa- ran, Tandjoer.gbalai en Oelak-Medan (resp. 150, 190 en 130 kilometer ten Zuid- Oosten van Medan) en Aer Saoeli^bij het Togomeer werden bezet. Midden Sumatra. De bezetting van Loe- boek Along bleek noodzakelijk in verband met de terreur tegen de bevolking. De zuiveringsacties op Zuid-Sumatra gingen Luitenant-generaal Spoor dankt de troepen Luitenant-generaal S. H. Spoor heeft in een door de radio omgeroepen dagorder de troepen bedankt voor de voortreffelijke wijze waarop zij als militair en als mens de gegeven opdrachten in de afgelopen twee UU1 UFI„^aMa,„ va„ W16VV^ weken hebben uitgevoerd. „Gelukkig heeft voornamelijk in Italië. Oostenriik, Griekèn- i slechts een gering aantal van onze mak- land en het Midden-Oosten. kers bij de thans gevoerde actie het leven gelaten. Met eerbied gedenken wij deze mannen.Ook gedenk ik hen, die gedu rende de operaties zijn gewond alsmede enkelen, die nog als „vermist" te boek staan". Verder zeide Spoor, dat de moge lijkheid bestaat,'' dat door onmacht of door onwil van de zijde der republiek het na- gepaard met enige schermutselingen, ten noorden van Batoeradja. Op 4 Augustus 15.30 uur werd de offi ciële boodschap van de voorzitter van de Veiligheidsraad voor minister-president Sjarifoeddin in een berichtkoker boven het vliegveld Djokja afgeworpen". TOESPRAAK LUITENANT-GENERAAL S. H. SPOOR. Luitenant-Generaal S. H. Spoor zal he denavond een toespraak houden tot de familieleden van de Nederlandse strijd krachten in Nederland en Indië, welke zal worden uitgezonden in de uitzending voor de Nederlandse Strijdkrachten van 18.30 tot 19.00 uur in het programma van Hil versum I op golflengte 301 meter. Douane-overeenkomst door Koningin getekend Grondslag voor nauwe economische samenwerking Nadat door de beide Kamers van de Sta ten-Generaal de goedkeuring was ver leend aan de uitvoering van de op 5 Sep tember 1944 tussen de regeringen van België, Luxemburg en Nederland gesloten douane-overeenkomst is Maandag het des betreffende wetsontwerp door de Koningin getekend. Hiermede is de douane-overeenkomst, behoudens de ratificatie, een feit. Thans is de grondslag gelegd voor een nauwere economische samenwerking tussen de drie landen, waartoe tijdens de oorlog door de regeringen te Londen het initiatief was genomen. Met deze douane-overeenkomst doet een nieuw tarief van invoerrechten zijn intrede, hetwelk minder eenzijdig fiscaal is dan enig ander tarief, sedert in 1862 de liberale handelspolitiek baan brak. Het is opgebouwd volgens de moderne, systema tische nomenclatuur van Genève en zal tevens gemeenschappelijk gelden voor België en Luxemburg. In economisch opzicht is de douane- overeenkomst van grote invloed op de economische samenwerking met België en Luxemburg. Tussen België en Luxemburg bestond, zij het op beperkte schaal, reeds 25 jaar een nauwe economische band. Thans is de basis gelegd voor een econo mische unie in ruimer verband en van grootser opzet, namelijk tussen drie lan den, welke door de oorlog hetzelfde lot hebben moeten ondergaan. Ook in internationaal opzicht is deze gebeurtenis een belangrijk feit in de ge schiedenis van Europa, dat door oorlogen en economische ramospoeden het meest geteisterde werelddeel is en dat. door in nerlijke verdeeldheid verscheurd, zijn plaats in de wereld ernstig in gevaar heeft gebraoht. In het licht van de con structieve samenwerking en efficiënte hulpverlening voor geheel Europa volgens het plan Marshall is deze overeenkomst daarom een der meest hoopgevende voor beelden, aangezien langs de weg van de huidige douane-unie en van een toekom stige tol-unie een volledige economische unie zal dienen te worden verwezenlijkt. Puintentoonstelling in Hamburg Volgens mededelingen in de Duitse pers liggen er in Duitsland ongeveer vierhon derd millioen kubieke meters puin. Óp de vragen: hoe moet dit puin worden opge ruimd en hoe kan het dienstbaar gemaakt worden aan de wederopbouw, is antwoord gegeven door een te Hamburg gehouden interzonale tentoonstelling voor opruiming en gebruik van puin. In vijf afdelingen werd hier te aanschouwen gegeven, wat er in Duitsland aan puin opgestapeld ligt, af te lezen van statistieken en tabellen; welke methoden van puinruiming worden toegepast en wat voor waarde deze metho den hebben uit maatschappelijk oogpunt; het sorteren en voor nieuw gebruik ge schikt maken van het puin; vergelijking van nieuwe bouwmethoden en wat er uit de wrakstukken en aan machines en ge reedschappen kon worden geborgen of op nieuw in elkaar gezet. Oost-In<Ionesië tegen inter- ventie van de Veiligheidsraad Het woord is aan...._ Richard Armour: Als mensen zeggen dat zij u hun mening geven voor wat zij waard is, kunt gij er zeker van zij-ndat zij er zelf grote waarde aan hechten. De ministerraad van Oost-Indonesië heeft zich uitgesproken tegen interventie van de Veiligheidsraad betreffende het Nederlands-Indonesisch conflict, aldus heeft de Oost-Indonesische minister van Voorlichting op een persconferentie te Ma kassar medegedeeld. De ministerraad acht te een spoedige oplossing van het conflict noodzakelijk, maar was van mening dat de oplossing in eigen boezem moet worden gezocht. In dit verband is een uitvoerig telegram aan de Ned.-Indische regering gezonden met het verzoek aan de Neder landse regering, de Veiligheidsraad dit te legram te willen voorleggen. De heer J. Beimers uit Haarlem is voor het examen Frans M. O. acte A. Griekse kwestie weer voor Veiligheidsraad De Sovjet-afgevaardigde in de Veilig- - heidsraad, Andrei Gromyko, heeft ver- komen van de order „staakt het vuren klaard, dat de economische hulp aan Grie- door de volgelingen van de republiek ken land neerkwam op een poging van „ze-niet wordt geeerbiedigd. „Dit mag echter kere machtige staten om de Grieken onder j ondergeen politieke en economische slavernij te brengen". Gromyko bracht daarom een re solutie tèr tafel, volgens welke een bijzon dere commissie in het leven zou worden geroepen ter controle van de economische hulp aan Griekenland, en tevens het te rugtrekken van alle vreemde troepen uit dat land geëist werd. De resolutie hield verder in, dat Griekenland verantwoorde gaan. Uw plicht en uw opdracht luiden nog steeds: rust, orde, recht eri veiligheid te brengen. Het is echter nodig u er op te wijzen, dat de uiterste waakzaamhèid ge boden blijft. Dat heeft het verleden ons geleerd", aldus lt.-generaal Spoor. Dagorder van vice-admiraal Pinke De Nederlandse commandant van de lijk zou zijn voor de grensincidenten en zeemacht in Indonesië, vice-admiraal A. S. dat de oorzaak dier incidenten de binnen landse toestand in Griekenland zou zijn. Voorts zouden de „internationale moeilijk heden" met betrekking tot Griekenland „ten dele veroorzaakt" zijn door „buiten landse inmenging". De Sovjet-resolutie werd verworpen met negen tegen twee stemmen. Polen steunde zoals gewoonlijk, de Sovjet-Unie. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft meegedeeld, dat de klacht van Egyp te tegen Groot-Brittannië heden in de raad in discussie zal worden gebracht. Pinke, heeft in een dagorder het volgende meegedeeld: „Zoals gij uit de rede van de landvoogd vernomen hebt, worden de mili taire operaties thans beëindigd. Het blijft de plicht van de krijgsmacht rust en orde' te handhaven in de onder onze zorg staan de gebieden. Tot het handhaven van rust en orde blijft vanzelfsprekend behoren het •egengaan van infiltratie in deze gebieden, het tegengaan van de invoer van militaire goederen en van de uitvoer van producten der ondernemingen in dit gebied, zodat de patrouillediensten gehandhaafd blijven'" Persleiding gebroken Er zou een dezer dagen een begin wor den gemaakt met het opruimen van de laatste resten van de in de oorlogsdagen door de Engelsen in de havenmond tot zinken gebrachte J. P. Coen. Dit zou ge schieden met behulp van een 500 m. lange pijpleiding. Bij het transport is deze lei ding echter gebroken, zodat met het werk nog niet begonnen kon worden. De pijp leiding is weer naar binnen gebraoht om gerepareerd te worden. Omtrent de te verrichten werkzaamhe den kunnen wij nog nader mededelen, dat het de bedoeling is, de laatste overblijf selen in de bodem te doen verdwijnen. Het onderste gedeelte van de J. P. Coen ligt nog ter gehele lengte van het schip De zuigers boven de plaats van het werk. in de havenmond en vormt daar met het vastgehouden zand als het ware een drem pel ter hoogte van 3 m. Onder normale omstandigheden kunnen ook de grootste zeeschepen over deze drempel passeren, maar bij zware golfslag tijdens laag wa ter zou een zeeschip misschien op de drem pel kunnen stoten. Men wil nu het zand zover onder het nog aanwezige wrak weg zuigen totdat dit op de klei-bodem komt te liggen, in welk geval de drempel gé- heel verdwenen zal zijn. Het zand zal door de pijpleiding naar een plaats in de buitenhaven dicht bij de Zuiderpier worden getransporteerd. Zoals men weet, zal de scheepvaart tij dens de werkzaamheden periodiek ge stremd moeten wonden. Deelnemers aan Rally vonden gul onthaal Gistermiddag werden de vertegenwoor digers van de toeristcnkampeerclubs, die deelnemen aan de achtste internationale rally op „Groenendaal" door het gemeen tebestuur van Heemstede op het met bloe men getooide raadhuis ontvangen. Jhr. mr. J. P. W. van Doorn richtte zich in het Engels tot de aanwezigen en sprak zijn vreugde uit, dat ons land als eerste ver zamelplaats der kampeerders uit alle delen der wereld gekozen was. „Vooral na de bezetting kunnen wij uw taak: het be vorderen van de internationale vriend schap begrijpen en waarderen". De burge meester hoopte, dat binnen enkele jaren de I.F.C.C. uitgegroeid zou zijn tot een wereldorganisatie, die in een tijd van uni versele vrede haar taak zou verrichten. Tot de vertegenwoordigers van N.T.K.C. en A.N.W.B. sprak jhr. Van Doorn de hoop uit. dat de door Heemstede beschik baar gestelde terreinen goed zouden be vallen. De ere-voorzitter van de I.F.C.C., J. A. C. Champion, verzekerde dat de deel nemers aan de Rally de beste herinnerin gen aan Nederland en Heemstede- en aan de daar genoten vriendschap zouden be waren. Vervolgens werden de gasten door het gemeentebestuur op gulle wijze onthaald. Burgemeester Van Doorn droeg persoon lijk zorg, dat zijn gasten n;ets te kort kwamen en de drie wethouders en de gemeentesecretaris werden middelpunten van geanimeerde conversaties. Na een uur nam prof. ir. D. Dresden namens zijn mede-kampeerder met een geestig woord afscheid van de gastheren. 's Avonds maakten de Rally-gangers een tocht naar Amsterdam, waar zij door bur gemeester d'Ailly toegesproken werden. Bij maanlicht werd een rondvaart door de grachten en de haven gemaakt. Laatste nieuws. De internationale kinderweiistrijden, die vanmorgen ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Irene gehouden zou den worden zijn door de plotseling ingetre den „natte moesson" in het water ge vallen. Morgenochtend om 11 uur kunnen be langstellenden deelnemen aan een rond gang, die over het Rally-terrein gemaakt wordt. Zij dienen zich daartoe om 10.45 uur aan het secretariaat in de Koepel te vervoegen. De excursie is gratis. Atoom-geleerden zoeken naar levensgeheimen Onderzoekingen in het genre als die welke de atoombom hebben opgeleverd, worden thans uitgevoerd in de Verenigde Staten om de geheimen van het leven te ontsluieren voor zover de mensheid dit kan hopen te doen. Sedert het midden van 1946 toen radio actieve neven-producten van atoom-ele menten zogenaamde „isotopen" ter be schikking van Amerikaanse universiteiten en laboratoria werden gesteld, hebben ge leerden zich dag en nacht bezig gehouden met de vraag hoe planten koolstof dioxide en water kunnen omzetten in voe- dingssuiker volgens een proces dat bekend is als „photosynthese" en dat de sleutel is tot de instandhouding van het leven op aarde. Er werd geen afdoend antwoord gevonden doch tegen het midden van 1947 hadden Amerikaanse geleerden een hoe veelheid nieuw materiaal toegevoegd aan de kennis van het leven. Bij de toegepaste onderzoekingsmethode wordt van radio-actieve isotopen gebruik gemaakt bij wijze van „opspoorder", Waar zich koolstof vertoont zoals in de vorm van koolstof-dioxide, wordt radioactieve koolstof toegevoegd. Het gehele proces en elke vormverandering welke de koolstof dioxide ondergaat op de weg welke het door ,de P}ant volgt en tijdens de omzet ting in suiker, kan nagegaan worden door instrumenten welke de golven van radio activiteit nauwkeurig i-egistreren en haar bron kunnen vaststellen. Zo hebben de professoren A. Bensen en M. Calvin van de universiteit van Cali— fornië in Bei-keley nieuwe feiten ontdekt omtrent de „photo-synthese". Photo-synthese is een vlugge en bijna onmerkbare chemische omzetting, welke teweeg wordt gebracht door zonlicht en chorophyl, de groene kleurstof in plan ten. Dit. was reeds sedert geruime tijd be kend. Doch hoe alles in zijn werk ging was een andere vraag, voor de beant woording waarvan tot nu toe geen gege vens beschikbaar waren. Het bleek dat het photo-synthetlsche proces van de opbouw van energie-een heden ongeveer in omgekeerde richting werkt als de ademhaling van dieren waar bij energie-eenheden gesplitst worden in koolstof-dioxide en water. Balspel met kwaad gevolg Een vierjarig meisje, dat Maandag voor het geopende raam van de eerste verdieping van een woning In de Generaal Cronjéstraat te Haarlem geamuseerd het spel van een paar kinderen op straat yologde. kwam uit het raam te vallen, toen zij een naar haar opgeworpen bal trachtte te grijpen. Het ongeluk liep nog goed af Met een lcaak- fractuur werd zij naar het St. Elisabeths-Gasfc- huis overgebracht, Er is geen levensgevaar aan wezig. Weerbericlit HIER EN DAAR ONWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met regen, hier en daar met onweer. Later in het Westen wat opklarend. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen-dan vandaag. B Augustus: Zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur Maan op 22.20 uur, onder 9 38 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1