IJmuider Courant i I Amerika's goede diensten zijn ook voor de republiek beschikbaar Indië-vliegtuig niet vertrokken Verweer van Generaal Spoor legen misleidende propaganda Egypte eist van deVeiligheidsraad bevel tot vertrek der Britse troepen Een monumentale taart voor Irene van de Nederlandse strijdkrachten 62e jaarg^ë No. 18702 AS»»!»"-"® Kennemerlaan 154, TeL Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, pruKl<erÖ 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 5.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 6 Augustus 1947 Verschijnt dageljjks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Djokjakarta wenst echter enkel TJ,1S,O,•bemiddeling te aanvaarden oordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Ef jjjaq medegedeeld, dat de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter instructies heeft gekregen om de goede diensten van Amerika aan de repu- Fo?1®'1 regering aan te bieden. meldt uit Batavia, dat Foote gisteren bezoek heeft gebracht aan dr. Gani, de Reuter m vjce.m|njster„presjdent, om de goede diensten van Amerika in het Indo- SST»-»" °'"eren- ,a jpplde' aan Gani mee, dat de re- der Verenigde Staten onmiddellijk ger «missie van vooraanstaande Ame- «f naar Indonesië zal zenden, indien ÏÏunbod wordt aanvaard. Naar verluidt dr Gani er OP gewezen, dat hij TlluilfMl" aaKbod niet tel' kennis dte reoubiikeinse regering te Djokja h,„.en, omdat de Nederlandse auto- ïtm te Batavia zijn telefoon hebben Ion en beslag hebben gelegd op de ale der republikeinen. Men aan dat Foote op zich heeft geno- Lst de Nederlandse autoriteiten te otvia te bespreken, op welke wijze het Amerikaanse aanbod naar Djokja kan ïrien doorgezonden. Vnlsens het Indonesische persbureau into heeft Sjarifoeddin tijdens de giste- Z'eehoudèn zitting van het werkcomité ,1 buitenlandse zaken van het republi cs» parlement verklaard, dat de repu- k'Seinse regering absoluut geen bemid- ÏÏng zal aanvaarden doch slechts arbi- 'Jvan een commissie, welke door de UNO benoemd is. De republikeinse rege- ring zal spoedig bekend maken tot welke landen zij ziöh voor arbitrage zal richten. Sjarifoeddin herhaalde, dat de republiek rich niet meer gebonden acht door Ling- lidjati als lid van de Verenigde Staten an Indonesië doch dat zij de volkomen onafhankelijkheid wenst, zodat de republi keinse regering haar eigen buitenlandse vertegenwoordigers kan benoemen. Zes tegen drie De republikeinse regering heeft in een officieel radiotelegram uit Djokja de voor zitter van de Veiligheidsraad der UNO er van in kennis gesteld, dat de Nederlandse troepen volgens haar de order „staakt iliet vuren" zes maal hebben overtreden. De republiek precisieert deze gevallen als volgt: de bezetting van Gombong, een bombardement van Pingit op Dinsdag 5 Augustus 16 uur plaatselijke tijd, een luétverkenningsvlucht ten Zuiden van Malang, de bezetting van Grissee op Oos-t- java en acties op Madoera en Sumatra. Een Nederlands communiqué uit Bata- ..a meldt, dat de republikeinen driemaal hét bevel „staakt het vuren" in de wind hebben geslagen. Verder wordt in dit communiqué ontkend, dat Gombong na het bevel tot 'het staken van het vuren is ;efc, De 'bezetting had de vierde Augus- Hedenmorgen is het Indië-vliegtuig Am sterdam—Batavia niet van Schiphol ver trokken als gevolg van de informele be en, dat de regering te New-Delhi aan Nederlandse vliegtuigen verboden zou hebben, over India te vliegen. De Nederlandse ambassadeur te New Delhi, de heer Th. Lamping, heeft reeds besprekingen geopend met de regering van India over deze kwestie. Naar het ANP verneemt, zou de Neder landse regering het volkomen 'bevreem dend achten, indien de regering van India, vooruitlopend op een beslissing van de Veiligheidsraad der Verenigde Volken, het landen en overvliegen van K.L.M.-vlieg- tuigen verboden zou hebben. Van een der gelijke opheffing van de op 31 Mei 1947 gesloten luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en India is ten departemente geen bericht ontvangen. Russen annexeren grote Oostenrijkse olie-raffinaderij De grootste Oostenrijkse olieraffinaderij teLobau in de Sovjet-zóne is door Russi sche troepen overgenomen. De raffinaderij, die toebehoort aan de Oesterreichisdhe Mi- neralölwerke, en waarvan de Shell en de Socony Vacuum Company van New York de meeste aandelen bezitten, werd kort na middernacht op 1 Augustus door Russische muitairen bezet. Later arriveerden Sovjet- functionarissen, die de employés bijeen riepen en een proclamatie voorlazen, waar werd vastgesteld, dat de raffinaderij «gendom van de Sovjet-Unie was gewor den. Verschillende employés werden, naar "1®1meent te weten om politieke redenen, tus reeds plaats, aldus het communiqué. Al de overtredingen van republikeinse zijde hadden plaats bij Soerabaja. De eerste te Watadoekon, waar met automatische wapen op een Nederlandse post- werd gevuurd. Te Gemolkerep en Modjokasri werden Nederlandse detache menten door groepen van 200 a 300 repu blikeinen aangevallen. Alle drie aanvallen werden afgeslagen en de benden verdreven, aldus het Neder landse communiqué. Opnieuw bomaanslag in Jeruzalem Een perceel te Jeruzalem, waarin het departement van Arbeid van het Britse bestuur was ondergebracht, is in de lucht gevlogen. Volgens een politierapport gingen twee gewapende Joden het gebouw voor slui tingstijd binnen en waarschuwden de hoofdambtenaar, dat het gebouw spoedig in de lucht zou vliegen. Laatstgenoemde rende het gebouw uit enhield een politie auto aan. De manschappen vonden de bom en poogden haar te verwijderen, waarop zij tot ontploffing kwam. Een agent werd op slag gedood, twee andere werden later dood onder het puin gevonden. Arrestaties. De Palestijnse regering is overgegaan tot de arrestatie van de Joodse burge meesters van de steden en dorpen in de kustvlakte van Palestina, waaronder de burgemeester van Telaviv, Nathanya en Ramatgan. Zij worden er van verdacht, betrekkingen met de terroristenorganisatie Irgoen Zwai Leoemi te onderhouden. In Hansweert zün door een ontploffing op een Belgisch jacht, dat op weg was naar Ant werpen, twee van de zeven opvarenden ernstig gewond. Voorbije weken vroegen het uiterste van de Nederlandse soldaten ïtse, Amerikaanse en Franse autori tten te Wenen 'spraken gisteravond hun grote verwondering uit over deze Sovjet- atregel. daar de commissie voor het ostenrijkse vredesverdrag nog steeds de stenrijkse olie-activa als een van de angnjkste kwesties moet ontrafelen. J. de bovengenoemde proclamatie werd Z aa5praak gemaakt op de olieleiding «r raffinaderij naar Zistersdorf. het olie- hiibai'111 Noordoosten van Wenen en "«behorende installaties. Westelijk protest. woordvoerder vait het Britse mi- d- Q.r'e. Buitenlandse Zaken noemde nuntii ss'scke maatregel volkomen gerechtvaardigd. Rij bevestigde de be de nshki- de ra^iuaderij te Lobau in vnoi,. Van cp Augustus door Russi- L,n ?®pe.n wei"d bezet en zeide, dat hier- n krachtigste zou worden gepro- 'vie °P ?e vergadering van de com- ,yoor het Oostenrijkse vredesver- >f 1 nJj n, ,'n Wenen bijeengekomen is. iiikhpifi frustreert duidelij k de moei- tta vrJ,a" Probleem der Duitse ac- dat e n *n hoofdzaak te wijten initio 1 steeds geen overeenstem- staat n61' Oostenrijkse verdrag be- ,r\Uew°"derhavige raffinaderij werd siag .ennml ^r tijldens de oorlog in be er zeenv!ïiolgens Bl'itse opvatting is te merken 01 °m a*s hezit aan Gisteravond heeft de legercommandant, luitenant-generaal S. H. Spoor over radio- Batavia een kort woord gericht tot vrou wen, verdoofden en verdere familieleden van de soldaten in Indonesië. Generaal Spoor zeide o.a.: „Nu de operaties met groot succes en in recordtijd zijn verlopen en de beoogde ob jectieven alle binnen de daarvoor gestelde tijd zijn bereikt, is er voor mij alle gele genheid en aanleiding een terugblik te werpen op hetgeen door uw mannen, uw zoons en uw verloofden hier in het leger is gepresteerd. Ik moet u danken voor de grote morele steun, die gij allen, vaders en moeders, vrouwen en verloofden, hebt ge schonken aan mijn soldaten in de moeilij ke weken, welke achter ons liggen. Want het zijn inderdaad weken geweest, die het uiterste hebben gevraagd van hun toewij ding, hun plichtsbetrachting en hun zelf beheersing. Alle hetze- en leugencampagnes, waarin uw mannen en zonen in de afschuwelijk ste kleuren werden geschilderd, zijn niet bestand gebleken tegen de werkelijke fei ten. De bevolking heeft hen in het alge meen met vreugde begroet en met groeiend vertrouwen in haar midden opgenomen. Ondanks alle provqcaties hebben steeds volhard in hun pogingen het Indo nesische volk als vriend tegemoet te tre den. Dat zij in vrijwel alle gevallen, hun po gingen met succes bekroond zagen, heeft de in de achter ons liggende weken door ons gevoerde actie overduidelijk bewezen". Generaal Spoor keerde zich tegen be schuldigingen, die radio-Djokja heeft ver spreid en vervolgde: „Onze jongens roven noch moorden. Zij zijn de strijd niet in gegaan om er op los te slaan, maar om in samenwerking dit land weer op te bouwen. Hoewel de gebeurde actie zeker in verhou ding tot haar omvang en tot de daaraan deelnemende troepensterkte met geringe verliezen gepaard ging, toch hebben een aantal van onze kameraden het hoogste offer moeten, brengen. Zij hebben in de vervulling van hun plicht zich echter ge offerd om tienduizenden en honderddui zenden veilig te stellen en om voor mil- lioenen voorwaarden voor een menswaar dig bestaan te scheppen. Vaak zullen zij die achter bleven zich hebben afgevraagd, of dit offer gerechtvaardigd was en steeds hebben zij slechts moeten vertrouwen op het woord ,het is nodig", dat hen gegeven werd. Maar thans spreken de feiten, door de mond van de bevolking, door de puinhopen en de verkoolde resten van ondernemingen en welvarende dorpen, vernield door hen, die zich noemden „strijders voor de vrij heid". Een vrijheid echter, die noch rust, noch geluk, noch voorspoed bracht aain de ge- benificeerden. Oost-Europa wil met Engeland handelen Ondanks hun weigering deel te nemen aan het plan-Marshall, hebben twee Oost- Europese landen zich bereid verklaard overeenkomsten met Engeland te sluiten, waar bij voedsel voor machines wordt ge ruild, meldt Reuter. Hongarije zal vermoedelijk deze week te Londen een overeenkomst voor drie jaar sluiten. Eem lid van de Hongaarse delega tie heeft aan Reuter meegedeeld, dat hij geen moeilijkheden verwachtte bij de ham- delsbesprekingen. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen, dat deze maand een Joegoslavi sche delegatie te Londen wordt verwacht om te onderhandelen over eem handelsover eenkomst voor vijf jaar. Tito klaagt over valse voorlichting Tegen een groep Amerikaanse geeste lijken, die hem te Belgrado bezochten, heeft maarschalk Tito verklaard, dat Joe goslavië van zijn geestelijken slechts ver langt, dat zij loyaal zijm tegenover de staat Tito zeide geen verbetering te zien in de betrekkingen tussen het Vaticaan en Joegoslavië en 'hij verklaarde, dat beide staten welhaast tot een breuk zijn geko men. Ook de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Joegoslavië noemde Tito niet goed, wat volgens hem een gevolg is van de verkeerde voorlichting, die het Amerikaanse volk zowel van zekere Rooms-Katholieke kringen als van ortho doxe bisschoppen over Joegoslavië ont vangt. Tito verklaarde nadrukkelijk, dat im Joegoslavië vrijheid van godsdienst heerst, welke dioor de grondwet wordt ge waarborgd. De grootste glorie en de grootste dank voor hetgeen bereikt werd, is het schep pen van normale levensverhoudingen en het opbouwen van de nieuwe beginselen. Dat deze gedachte u tot troost en sterkte moge zijn in de moeilijke ogenblikken is mijn stille bede", aldus besloot generaal Spoor zijn rede. Fascistische elementen provoceren antiJoodse rel In Engeland Vijf dagen nadat de twee door Joodse verzetslieden opgehangen Britse sergeants in Palestina zijn ontdekt, hebben in Lon den en andere steden van Engeland nog steeds anti-Joodse demonstraties plaats. Te Liverpool, waar de gemoederen het meest in beroering kwamen, verrichtte de politie arrestaties en dreef demonstranten uiteen, die bezig waren met het ingooien van win kelruiten en het schrijven van anti-Joodse leuzen op muren. Minstens 40 persomen werden gearresteerd. Een Joodse fabriek werd ten tweede male in brand gestoken. Te Plymouth werden op de muren van een synagoge en belendende gebouwen leuzen als „hang alle Joden op" en „ver nietig Juda" geschreven. Ook een fascis tisch embleem werd gesignaleerd. De Britse nationale commissie voor bur gerlijke vrijheden een niet-officiële or ganisatie die gesteund wordt door vakver- enigingsorgamen en vooraanstaande per soonlijkheden heeft een verklaring ge publiceerd, die luidt als volgt: „De begrij pelijke gevoelens van afschuw, die gewekt werden door de moord op twee Britse sol daten in Palestina, worden door fascisti sche elementen in Groot-Brittannië met opzet misbruikt voor het op touw zetten van een anti-semitische campagne van ge weldpleging en ongeregeldheden". Het programma van de orgelbespeling in de Grote óf St. Bavo Kerk te Haarlem op Donder dag 7 Augustus des namiddag van 3—4 uur door- Viktor Schlatter, luidt: 1. Toccata prima, G. Muffat; 2, Concerto del Sig. Blamr, Joh. G. Wal- ther; 3. Vier Koraalvoorspelen, („Wie schön .Teuohtet der Morgenstern", „Wo soli ich fliehen hin", „Sohmücke dich o liebe Seele" en „Aus der Tiefe rufe ich"), J. S. Bach; 4. Preludo en Siciliana, G, B. Martini; 5. Consécration, Alex Mottu; 6. Récit sur les Grands Jeux, R. Vuataz; 7. Toccata III in D, Paul Müller. Hei woord is aan.... De feestweek te Haarlem Een gemengd, gezelschap van bijna louter kinderen, woonde Dinsdagmorgen de boe renbruiloft op het EDO-terrein bijKort na het nemen van deze foto kwam Pluvius de feestvreugde wreed verstoren. Verklaring van de C.P.N. „de Waarheid" Het dagelijks bestuur van de Communistische Partij Nederland „De Waarheid" heeft aan het A.N.P, een verklaring gezonden over de 'toe stand in Indonesië. In deze verklaring zegt het bestuur onder andere, dat het met voldoening heeft kennis genomen van de door de regering gegeven opdracht, in Indonesië het vuren te staken. „Dit besluit" aldus de verklaring, „is In de eerste plaats door de vastberaden geestelijke en actieve weerstand van het Indonesische volk afgedwongen. Ondanks de overmacht in bewa pening van de*koloniale strijdkrachten gaf het Indonesische volk zich niet over. De door de Beel-regering gehoopte ineenstorting van de republiek heeft niet plaats gevonden. Integen deel heeft de republiek de beproeving met suc ces doorslaan. De nationale krachten hebben zich in haar schoot nog nauwer aaneengesloten en zij heeft haar internationale positie belang rijk versterkt". „De regering Beel-Jonkman heeft haar plan nen tot herstel van haar koloniale heerschappij, waartoe zij haar militaire actie begonnen is, niet opgegeven. Zij wil van de door haar ver overde militaire posities gebruik maken om Oost en West-Java van de republiek af te scheiden en in deze gebieden Soedanese en Madoerese mario- nettenstaten te vestigen, die met militaire machtsmiddelen en terreur in stand gehouden moeten worden. Öp Banka en Billton en in af zonderlijke gebieden op Sumatra wil zij op de zelfde wijze snipperstaatjes scheppen. De bezet ting van alle havens en enkele belangrijke rijst- gebieden op Java komt neer op een doorlopende belegering der republiek, waarbij elk ogenblik tot nieluwe openlijke militaire acties kan wor den overgegaan". „De gang der gebeurtenissen op internationaal iterrein heeft het inzicht der C. P. N. ten aan zien van de Truman-politiek in Indonesië be vestigd. Het Nederlandse militaire optreden heetf Amerika de gelegenheid geboden zich als scheidsrechter op te werpen en door middel van z.g. goede diensten, invloed op de gang van zaken te krijgen, waarbij Groot-Brlt.tannië wordt uitgeschakeld en Nederland tot een vazal van Amerika wordt gemaakt. Het dagelijks bestuur der C. P. N. veiklaart zich met beslistheid tegen een bemiddelnig van uitsluitend Amerikaanse zijde, die zowel voor Nederland als Indonesië schadelijk is en in 't bijzonder een bedreiging voor de democratie vormt. Het dagelijks bestuur van de C. P. N. acht het thans de hoogste tijd, dat alle vredelievende krachten zich in ons land verenigen, om de on- heils-regering (bedoeld is de tegenwoordige Ne- derlanadse regeringe) door een democratische regering te vervangen en het bestuurs-apparaat in Indonesië van boven tot onder met vooruit strevende. krachten te bezetten". De groentehandelaar B. uit Goes reed bij Kaftendijke met zijn wagen op een landmijn, welke ontplofte. B, werd ernstig gewond en zal beide ogen moeten missen. Het paard werd ge dood. Sigaren blijven vrij, maar de aflevering wordt beperkt De actie van de Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers en de vak groep détailhandel Ta'bak heeft tot resul taat gehad, dat met ingang van 1 Sep tember sigarenfabrikanten en grossiers verboden zal worden sigaren te leveren aan afnemers, die geen geldig codenummer hebben. In (het algemeen zullen gemengde be drijven, cafés en particulieren dus geen sigaren meer geleverd krijgen. Alleen zo genaamde thuiswerkers mogen leveren zo als zij dat wense. Dit maakt op de totale productie slechts enkele procenten uit. Ook die fabrieken, die voorheen recht streeks afleverden, zullen dit mogen blij ven doen, hoewel zij een speciale vergun ning nodig hebben van het rijksbureau voor Tabak, welke apart moet worden aangevraagd. Ten aanzien van de geruchten, omtrent een spoedig vrijkomen van sigaretten en kerftabak kan worden medegedeeld, dat hiervan noch bij het ministerie, noch bij het rijksbureau, noch bij het centraal dis tributiekantoor enige sprake. Uit een en ander blijkt, dat de sigaren bonvrij blijven. Booker Washington: Weinig dingen helpen iemand meer, dan hem verantwoorde- lijkheid te laten dragen en hem te laten weten, dat je hem ver trouwt. Sjahrir krijgt opdracht de UNO in te lichten Wapenstilstand door de republiek „mogelijk illusoir" geacht Volgens het Franse persbureau AF.P. heeft dr. Gani vice-minister-president van de Indonesische republiek, aan Sjahrir „speciaal Indonesisch afgevaardigde te Lake Succes", een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Rond om de door de Nederlanders be zette steden handhaaft het republikeinse leger zijn strijdmethoden. Het hevel tot het staken der vijandelijkheden zoals het door dr. Van Mook is gegeven, betekent, dat de Nederlanders niet verder zullen op trekken, maar wel voort zullen gaan met hun zuiveringsacties. Dit impliceert de mogelijkheid, dat het bevel tot het staken der vijandelijkheden illusoir is. Deze toe stand moet duidelijk ter kennis worden gebracht van de vreemde mogendheden en van de Veiligheidsraad. Het bevel tot het staken van het vuren, dat door de re publikeinen is gegeven, houdt geen enkele beperking in", aldus het telegram. Nieuwe onderhandelingen? Dr. Gani, de republikeinse vice-presi- deint, heeft aan de vertegenwoordiger van A.F.P. het volgende verklaard: „Ik weet, dat de Nederlandse regering de Nederlandse autoriteiten te Batavia opdracht gegeven heeft met mij in con tact te treden. Ik wacht hun bezoek: aan hen is de eerste stap". Dr. Gani heeft nog geen enkel contact met hoge Nederlandse autoriteiten gehad, evenmin heeft hij opdrachten van zijn re gering te Dokja ontvangen. Sjarifoeddin heeft in de werkcommissie van het KNiP nog verklaard, dat de re publikeinse regering als volgende stap na het bevel „staakt het vuren" nieuwe be sprekingen met de Nederlanders zal aan knopen, waarbij zij waarschijnlijk neu trale waarnemers, mogelijk consuls van. vreemde mogendheden te Batavia, zal uitnodigen om hun bemiddeling te verle nen bij het tot stand komen van het con tact tussen de beide partijen en zich ver volgens naar Djoka te begeven voor de opening van de onderhandelingen. De kwestie van de demarcatielijnen zou het belangrijkste punt der besprekingen uit maken, aldus verklaarde Sjarifoeddin. Engeland vraagt geduld tot 1936 De Egyptische premier, Nokrasji Pasja, die begonnen is met een uiteenzetting van Elgypte's klacht tegen Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad, heeft er de nadruk op gelegd, dat volgens de Egyptische rege ring de huidige spanning tussen Engeland en Egypte een gevaar voor de vrede op levert. De blijvende bezetting van Egypte door Britse strijdkrachten schept voort durende wrijving. Nokrasji Pasja eiste onmiddellijke en onvoorwaardelijke evacuatie van Britse troepen uit Egypte en de Soedan, en on middellijke beëindiging van liet Brits be stuur in de Soedan, dat in 1899 is inge steld. „Het Anglo-Egyptische verdrag van 1936", aldus de minister, „is in strijd met FEEST OP SOESTDIJK Een enorme taart, ovaal van vorm en 1,30 m lang, 90 cm breed en 30 cm hoog, is gis teren namens allen die thans deel uitmaken van de Nederlandse strijdkrachten, op paleis Soestdijk aangeboden aan de jarige prinses Irene. Op de kunstig versierde lek kernij stonden behalve acht kaarsjes acht figuurtjes, welke de verschillende leger onderdelen voorstelden, zoals een Marva, een soldaat der Luchtstrijdkrachten, een matroos, een lid van het Vrouwen Hulpkorps, een soldaat van de Landmacht, een marinier en twee soldaten van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger, een in veld- tenue en een in camouflagekleding. Op het middengedeelte van de taart prijkte een bouquet oranje rozen, gebundeld met een lila lint, alles van suiker vervaardigd. „Een monument" „Dit is geen taart, het is een monument". Zo uitte Prinses Juliana haar bewondering voor het kunstwerk, toen dit door deputaties van de onderdelen der Neder landse krijgsmacht werd aangeboden. De sergeante van het V.H.K., A. M. Kleyn en de Marva-sergeante M. Dunn, overhandigden Prinses Juliana een vaas met orchideeën. Zij dankte daarvoor zeer hartelijk en deelde mee, dat Prins Bermhard door een vergadering verhinderd was aan wezig te zijn. Ritmeester H. H. R. van der Laan der caval- lerie bood de gelukwen sen van de Nederlandse krijgsmacht aan de Moeder en haar jarige dochter aan. De luitenant ter zee 2e klasse jhr. H. de Jonge van Ellemeet of freerde prinses Irene vervolgens een cas sette met zilverwerk. Kapitein H. F. van der Horst van de Luchtstrijdkrachten volgde met de aanbieding van een fraai uitgevoerd sprookjesboek van Anton Coolen. Prinses Irene toonde veel bewon dering voor een tekening in het boek, voorspellende een sprookjeskasteel met een grote 'toren, waaruit hoofden steken van leden der land-, lucht- en zeemacht, Marvo en V.H.K. Deze tekening werd ver vaardigd door sergeant N. Bronkhorst van de L.S.K. „Hoe moeten we die taart aansnijden" zo stelde Prinses Juliana plots het pro bleem, naar de lekkernij ziende, die het blad van een flinke tafel geheel bedekte. En om in de stijl van van het krijgsmans ambacht van de peetvader te blijven, stelde ritmeester Van der Laan het zwaard als oplossing voor. Met een „gaan jullie mee, jongens" nam Prinses Juliana daarop haar dochters mee naar de bibliotheek. „Daar bedoel ik na tuurlijk de meisjes mee", voegde ze lachend en verklarend het gezelschap toe, dat daarna de gelegenheid had nog even gemoedelijk in de familiekring van onze Prinses te vertoeven. De jarige keek met een ondeugend lachje naar de ontwerpjes voor het monogram in het zilver, dat zij zojuist ten geschenke had gekregen. Mar griet was vol belangstelling voor Kieks. het hondje. Beatrix beoordeelde met een verstandige blik de ontwerpjes met haar moeder. Ritmeester Van der Laan zette even later het „zwaard" in de grote taart, welke men vanwege de omvang maar zolang in de ontvangkamer gelaten had en weldra zat de jarige aan een stuk een taart op zichzelf te smullen. Kiek's reuk organen had hem reeds dadelijk bedelend aan de voeten van Irene gebracht. Belangstellend onderhield Prinses Juli ana zich met de soldaten, onderofficieren en officieren, die deel uitmaakt van de deputatie. Dan kwam voor het gezelschap de ver rassing: prinses Marijke werd binnenge bracht. Zij had, naar Prinses Juliana meedeelde, de oogoperatie uitstekend doorstaan. Het vingertje in het mondje wijst er op, dat er spoedig een tandje zal doorbreken. Na een verversing en een stuk van de grote taart nam de deputatie dan bij monde van ritmeester Van der Laan af scheid van Prinses Juliana en haar vier dochters. Hulpactie op de Philippijnen Volgens berichten uit Manilla voeren de Philippijnse studenten een actie om een hulpbrigade op te richten teneinde de In donesische republiek met wapenen en troe pen te ondersteunen. Ook het congres der vakorganisaties heeft het Nederlandse op treden in Indonesië veroordeeld. het Handvest der UNO, omdat dit verdrag de volkomen souvereiniteit van Egypte niet erkent". Volgens zijn uiteenzetting wordt het streven der Soedanezen, om zich met de Egyptenaren te verenigen, gewelddadig onderdrukt. De Britse permanente afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, antwoordde No krasji. Hij zeide, dat het verdrag van 1936 vrijelijk door beide partijen was aange gaan en bindend is tot 1956. Als het ver drag geldig is, kan de Veiligheidsraad niets anders doen dan de kwestie van de agenda schrappen. Juist door het verdrag was Egypte nagenoeg zonder schade en als een rijker land uit de oorlog te voorschijn ge komen. De aanwezigheid van vreémde troepen maakt het verdrag nog niet strij dig met het Handvest. Een eventuele her ziening van het verdrag gaat slechts beide partijen aan en niet de Veiligheidsraad. De onderhandelingen mislukten omdat Egypte niet bereid was de Soedanezen zelf bestuur te geven. Overigens kan Egypte geen aanspraak op herziening maken vóór 1956, aldus de Britse afgevaardigde. Na de rede van sir Alexander Cadogan werd de bespreking van de Egyptische klacht tot Maandagavond 11 Augustus verdaagd. Nokrasji verklaarde na afloop van de bijeenkomst nog, dat hij niet zoals Ca dogan beweerd heeft naar de Veilig heidsraad was gekomen ter verkrijging van het recht te onderhandelen over een herziening van het verdrag van 1936, doch om die raad te verzoeken de onmiddellijke evacuatie van de Britse strijdkrachten uit Egypte te willen bewerkstelligen, op grond van bet feit, dat hun aanwezigheid in strijd is met het Handvest der UNO. Hij achtte de raad daartoe bevoegd. Spoorwegverbinding HaarlemZandvoort Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Zandvoort, heeft de Directie van de Nederlandse Spoorwe gen medegedeeld, dat met ingang van de winterdienstregeling 1947 voor het foren- c-?nvervoer een trein zal worden ingelegd Haarlem vertrek 7.13 Zandvoort aankomst 7.26, Vertrek 7.37 Zandvoort, aankomst Haarlem 7.48. Ter verbetering van het verkeer van Zandvoort op Zon- en Feestdagen rijden genoemde treinen oo-k op die dagen en de trein Zandvoort vertrek 7.37—Haarlem aankomst 7.48 wordt op Zon- en Feestda gen naar Amsterdam C.s. doorgevoerd (aankomst 8.05). OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Nog plaatselijke regenbuien, vooral in de nacht. Daarna zwaar bewolkt met opklaringen Iets hogere temperatuur. Matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. 6 Augustus: Zon op 5.09 uur, onder 20.21 uur Maan op 22.33 uur, onder 10.51 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1