Hel oog van de kustwacht reikt ver Nederland en Indonesië tesamen op het Congres voor Morel e Herbewapening Oost-Indonesië maakte bezwaar tegen interventie door de Veiligheidsraad Beverwijk Een man als jij.... WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT Op bezoek bij de portiers van IJmuiden ^d: "AIs ik kustwacht \vas, 20U ik bij de 'Ripnen". En met een kleine va 'a het hem gaarne na. ieggen we van IJmuiden, tronende :<:>e n:euwe betonnen torengebouw boven in van de haven, hebben het aan ie baantje dat er bestaat en jnieressam»' de mannen, die dag en bovendien re vó6r de havendeur lig- nacht ah id,zel£ de voldoening, dat het "f.ii doen mooi en nuttig is. Want werk"wnd oog, zij zijn de loodsen lij lijn En ai bestaat hun werk feite- ®n dS 1 maar in uitkijken en nog eens lijk *e V, feit, dat alles wat de haven jiSijken, ne hun controle staat, i' °f i de mannen van de kustwacht J>stLTm.len met de altijd interessante li* 'f loarbii ze dan ook meestal zijn .vaartw» ,n groot geworden, rrootgebrat." sneuvelde de oudc sema- In 0 Ton het uiterste puntje van de (tot? u.t was lange tijd moeilijk wer- duinenru. w» moeten roeien met de rie- f''men had en deze riemen vond men "JtSBm ®lak bij de Eostv'de iöde nic pen eenzame waci onge- verzameling e vuurtoren vian ~.j n die als een eenzame wachter Enden bleef staan in een verza 5 half ingestorte woningen. Het was wel erg, zoals men zich in de „„irtoren moest behelpen en de mannen, I> hier hun dagelijks werk vonden, ver laden er dan ook erg naar, dat er wat 'Sas voor in de plaats kwam. En dat is er nu dan ook gekomen. Op Duitse bunker is een nieuwe en'mo- Lie seinpost verrezen. Af is het werk nog niet maar veel ontbreekt er toch niet meer 'Hef is een stevig bouwwerk, dat daar •lak bij vuurtoren is opgericht, zo ste- L dat de hevigste storm niet bij machte aJ zijn, de muren te doen trillen. Alle muren zijn van een stevige betonconstruc tie entourage is nog wat rommelig. Som- r,(ae woningen daar op de afgevlakte duin- irazijn wel zo goed als hersteld, maar er tót nog puin in overvloed, ook rond het jonnen nieuwe home van de kustwacht. jn er staan nog vele rum es. Een flinke hoge trap, windvast natuur lijk, brengt ons naar de kamer, die in .gkére zin beschouwd kan worden als het jioofd met de hersenen van de semaphore. Hier staan de nodige seintoestellen, radio- jpparaten, de bedieningstoestellen voor de havenseinen en voor sommige havenlich ten, de 12/20-maal vergrotende kijker, kortom in dit ruime vertrek met veel glas óm een wijde blik mogelijk te maken, kan - binnenkort althans alles gedaan wor den, wat nodig is om een goede gang van jjken in het havenverkeer te waarborgen. Geleidelijk is het gehele „bedrijf" geëlec- Inficeerd, waardoor een centrale bediening mogelijk is geworden. Om maar iets te noemen: de lichten op de strekdammetjes brandden vroeger op •gas. Nu zijn ze electrisch en de iroene lichten op de Zuiderhoofden worden ,e toren ontstoken. De rode worden nog de haven bediend, maar mettertijd komt dat ^Ies op de semaphore terecht. Maar er zullen nog vele schepen in- en uitvaren, voor.de zaak compleet is. Daar staat dwars naast de nieuwe sema phore een grote ijzeren stelling, waaraan een aantal lampen is bevestigd, met welke lampen aan dè binnenkomende schepen wordt medegedeeld, waar ze moeten inva ren en schutten. Die stelling verdwijnt met tertijd, de lichten komen dan tegen de vuurtoren. Verder komt boven het nieuwe gebouw nog een 16 m. hoge stelling voor de diepteseinen en de waterseinen (rijzend of vallend water), zoals die ook op de oude semaphore werd aangegeven. Verder zal ook het licht van de kleine vuurtoren, dat nu nog in de toren ontstoken moet wor den, inde semaphore bediend kunnen wor den, De wonderkijker. Ja, een wonderkijker is het, die prach tige binocle op haar stevig voetstuk. Ze vergroot 12 of 20 maal; een eenvoudige verdraaiing van het optiek bewerkstelligt de gewenste stand. Een rookzuiltje wordt zichtbaar aan de horizon. Het blote oog laat daaronder een slipje zien. We richten de wonderkijker er on en voor ons stoomt kalm op het blauw groene water een vrachtbootje. Om de voorsteven tekent het boegwater een witte streep, De naam is nog niet te lezen, maar o'e natievlag weet al vast te vertellen, dat het een Zweed is. En het duimt niet lang of cok de naam is leesbaar; een ogenblik later gaat de loodsvlag omhoog. Dan begint het werk van de kustwacht. Opbellen voor de Monument komt dit jaar et meer gereed Onthulling van gedenkteken voor gevallenen op 5 Mei '48? lange tijd heeft men in Velsen uitge zien naar het monument dat ter herden king van de gevallenen zou worden op gelicht aan het Tiberiusplein, docih nog steeds vergeefs. Het comité deelt thans mede, dat het van het oorspronkelijke plan tot onthulling in dit jaar heeft moeten aizien. Was in het voorjaar in principe de toestemming van de Provinciale Keurings commissie om tot uitvoering van het ont werp over te gaan verkregen, achteraf bleek dat er bezwaren werden gemaakt n een uitvoering in brons, aten de invloed van de verschillende weersgesteldheden aan de kust heeft het comité van het begin af een uitvoering to brons geprefereerd, temeer daar de juiste steensoorten nog niet konden wor den gekocht. Veel kostbare tijd is inmiddels verloren gegaan door besprekingen met de keu ringscommissie, waarbij meer dan één ontwerp werd ingediend. Vhans is men zover dat de foeeldihou- J'er N- A. v, d. Kreek uit Bussum opdracht beeft gekregen, het monument in steen mt te voeren, fogeen enkel opzicht zal steen de waar- e v«n de groep verminderen. Het seizoen is intussen zover gevorderd nüfh onmo2elijk wordt de plaatsing en ^bulling nog in dit jaar te doen geschie- e'i is nu overeengekomen, de onthul- -sdatum vast te stellen op 5 Mei 1948. at comité begrijpt dat verschillende hun bijdrage nog niet hebben daH? i r z'j in de mening verkeerden mm; geen doorgang vond. Het co- wuerz0,ekt hen alsnog deze bijdrage te aan de heer C. Spoor, Hoofd- av 1T' Santpoort, postrekening 130036. loodsboot. Deze, de Canopus gaat al gauw naar buiten. Niet ver van de haven wordt de jol gestreken. Deze roeit naar 't vracht bootje, de loods klimt langs de touwladder omhoog, de jol roeit door en wordt even later door de achter de vrachtboot langs stomende loodsboot weer opgepikt. Deze hele manoeuvre is door de kijker duidelijk te volgen. Heel eenvoudig, zulk een manoeuvre. Ja, op een mooie zomerdag, maar als een hevige storm de golven opzweept is het minder eenvoudig. De kustwacht heeft niét alleen een nieuwe kijker gekregen, haar materiaal is eveneens verrijkt met een fraaie seinlamp, die de morsetekens 6 a 7 km. de zee in zendt. Hierdoor kon men des nachts het contact met het binnenkomende schip onderhou den. Nu de dienst weer gehuisvest is in een eigen gebouw kan heel gemakkelijk naar alle kanten geseind worden; in de vuur toren was het bereikbare terrein tot onge veer 25-graden beperkt. Wij schreven het reeds: het nieuwe huis is nog niet helemaal klaar. Behalve dat de technische installatie nog niet in orde is, moet het betonnen gebouw zowel van bui ten als van binnen nog afgewerkt worden. Men huist er nu nog op de ruwe betonnen vloer, daarover komt een vloer van 'hout- graniet. Over één zaak maakt het personeel zich nog ongerust, namelijk over de verwar ming, die er des winters onontbeerlijk is. Want koud. zal het er zijn daar boven in dat huis van glas en beton. Een schoor steen is er niet, electrische verwarming zal wel te duur zijn. Wat dan? Dat vragen de portiers van de haven van IJmuiden zich ook af. Zonder verwar ming gaat natuurlijk niet, omdat de men sen in de kou niet kunnen werken en van wege de bevroren ruiten. Een uitzichtloze kustwacht is als een vuurtoren zonder licht. S. B. Voor de visserij in het hoge Noorden De British Trawlers Federation heeft medegedeeld, dat volgend jaar een onder- zoele zal worden ingesteld naar het gedrag van de grote scholen kabeljauw en schel vis, die regelmatig naar de gronden bij het Beren-eiland trekken. In het bijzon der zal de invloed van de temperatuur op de trek der vissen worden nagegaan. Het belang van dit onderzoek is, dat de vissers soms veel tijd verspillen met het opzoeken der scholen, soms wel vijf of zes dagen. Daar 200 trawlers op de gronden van het Beren-eiland en de Witte Zee vissen, gaan heel wat visdagen verloren. Het onderzoek zal geschieden met de Ernest Holt, het nieuwe onderzoekings vaartuig: 175 voet, 12 knopen. Het schip moet begin 1948 van stapel lopen. De Ernest Holt heeft twee visruimen. Het ene is het geïsoleerde ruim, dat thans overal wordt gebouwd in grote trawlers. In het tweede ruim wordt een koelinstal latie gebouwd, waarmee het Torry Re search Station te Aberdeen thans proe ven neemt. DIPLOMA KRAAMVERZORGING. Bij de te Haarlem gehouden examens voor kraamverpleegster behaalde onze plaatsgenote, mej. C. R. H. v. d. Brink haar diploma. Van Nievelt Goutlriaan verloor elf schepen Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart- maatschapij heeft het verslag gepubliceerd over de jaren 1940 lot en mei 1946, Hierin wordt ge wag gemaakt van de wederwaardigheden dei- vennootschap in oorlogstijd. Van de 19 schepen met een bruto-tonnage van 110.000 ton gingen 11 sohepen verloren met een bruto tonnage van 63,000 ton of 57 pet. van de vloot. De door de vennootschap behaalde winst over de jaren 19401945 bedroeg met inbegrip van f 400.345 onverdeeld saldo van 1939 f 5,881.646. Hiervan komt in mindering de afschrijving op de vloot en de storting in het reparatiefonds ten bedragen van f4,350.000, wharna overblijft, een bedrag van f 1.531.646. Voorgesteld wordt hiervan een dividend uit te keren van 18 procent, waar voor benodigd is f 887.760. In het reservefonds wordt gestort f 88.470, voor tantièmes is nodig f 221.175. Op nieuwe rekening gaat f 334.241 over. Jn 1346 is een winst behaald van f 3.507.312 met inbegrip van het saldo naar nieuwe rekening. Hiervan wordt afgeschreven f 2.400.000, waarna een saldo overblijft van f 1.107.312. Voorgesteld wordt hiervan uit te keren een dividend van 8 procent, waarvoor benodigd f 394,560. In het reservefonds wordt gestort f 52,647. Voor tantiè mes is nodig f 105.294, waama een onverdeeld saldo op nieuwe rekening overgaat van f 554.811. De minister van Financiën van de staat Oost-Indonesië, dr. Hamelink, de voorma lige voorzitter van de Nederlandse advo caten-orde, jonkheer De Brauw en dr. Mohammed Achmed, zoon van de regent van Koeningan op Java, hebben gezamen lijk gesproken tot de wereldbond voor mo rele herbewapening, die congresseert in Caux en Montreux in Zwitserland. Jonkheer de Brauiw die dr. Hamelink introduceerde, zeide, „dr. Haimelink was een leider van de verzetsbeweging. Tijdens de Japanse Invasie werd hij door de Ja panners gevangen genomen en in eenzaam heid opgesloten. Hij is de enige Nederlan der in het kabinet van de onlangs opge richte staat Oost-Indonesië". Dr. Hamelink die de vergadering be zocht als de persoonlijke vertegenwoor diger van de president van de staat Oost- Indonesië, Soekawati, zeide, „morele her- Herstel van orde en rust was interne aangelegenheid Zoals wij reeds in het kort meldden, heeft de regering van de staat Oost-Indo nesië in een uitvoerig telegram gepro testeerd tegen de initiatieven van Australië en India in de Indonesische kwestie en tegen de bemoeiingen van de Veiligheids raad, welke in Oost-Indonesië als een ge vaar voor de verwezenlijking van de fede ratieve gedachte worden beschouwd. Wij laten hieronder de volledige tekst van het betreffende telegram volgen, aangezien de hierin vervatte motivering representatief moet heten voor de Indonesiërs, die de principes van Linggadjati volledig en zon der voorbehoud hebben aanvaard. Het telegram, dat onderteekend was door de president en de minister-president van Oost-Indonesië, luidde: „De Oost-Indonesische regering nam met bevreemding kennis van de persberichten betreffende de door de regering van Australië en India tot de Veiligheidsraad gerichte verzoeken om interventie in het Nederlands-republikeins conflict. Zij ziet in deze verzoeken een miskenning van de ware aard van het conflict en een inmen ging in interne zaken van Indonesië waar door de wereldvrede wordt bedreigd. De Oost-Indonesische regering verklaarde bij monde van haar minister-president, Nadja- moeddin, dat zij zich kan verenigen met het besluit van de Nederlandse regering om tot politiëel optreden over te gaan tegen die elementen in de republiek, die de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati belemmeren. De Oost-Indone sische regering, wier taak lange tijd be lemmerd werd door van de republiek In donesia uitgaande ordeverstoringen, erkent de rechtmatigheid en de onvermijdelijkheid van het Nederlandse' optreden hetwelk ge richt is op het scheppen van de voorwaar den voor de uitvoering van het Linggadjati- accoord, dat naar de overtuiging der Oost- IndonesisChe regering ook voor de toekomst" lucht en op de Markt flakkeren de gasvla baadster is van dichtbij even aanminnig als dermooie zaken te ontdekken: de stoere Am in de belangstelling van de wandelaar. Haarlem is, van\ het Bloemendaalse kopje af gezien een baadster in 'n kuip van licht: in en om haar grote lijf klimmen dalen de lichtjes als schuimbelletjes en het roezig leven van de stad waait in kleine stukjes draaiorgelmugiek en andere bfokjes1 lawaai uiteen. Middenin wijst de witte vinger van de oude Bavo naar de donkere lucht, verder op is het gepantserde blok van de Amster damse Poort en daar tussenin, iets naar links draait het grote lichtende rad van het Luna park zijn rondjes, omgeven door een kleurig park van tinten. En van nabij is dit alles anders, maar ook schoon. De straten worden overstoven met het etalageschijnsel, dat 'n vooroorlogse stad van Haarlem heeft gemaakt, stadhuis, kerk en poort tekenen hun ernstige lijnen te gen een donkere mmen van de metalen toortsen. De schone in vogelvlucht en in haar détails zijn won- sterdamse Poort kan zich terecht verheugen richtsnoer moet blijven voor de Indonesi- sche politiek. De Indonesische regering wijst er op, dat krachtens de Linggadjati-overeenkomst de republiek Indonesia een deelstaat van de toekomstige Verenigde Staten van Indone sia is en uit dien hoofde niet beschouwd kan worden als een souvereine staat. Dien tengevolge is ook het optreden van de Nederlandse regering te zien als een maat regel van intern karakter, gericht op het herstel van rust en orde. De Oost-In don esisohe regering heeft ernstig bezwaar tegen de door de Austra lische regering genomen stappen, aangezien deze de gedachte wekken als zou de repu bliek een souvereine staat zijn. Zij acht dit een ernstig gevaar voor de tot stand koming van de bij de overeenkomst van Lingga djati aanvaarde souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië. Het bevreemdt de regering van Oost- Indonesië, dat de regering van India meent te moeten interveniëren, terwijl het her stellen van rust en orde in een der deel staten van Indonesië nimmer een bedrei ging der wereldvrede kan worden, tenzij buitenlandse interventie en in het bijzonder de vorming van internationale brigades en boycot-acties een dergelijk optreden betrek ken in de internationale politieke sfeer. In verband met het voorgaande maakt de Oost-Indonesische regering ernstig bezwaar tegen elke buitenlandse interventie in een aangelegenheid, welke een volkomen intern karakter draagt en welke ten doel heeft waarborgen te scheppen voor de spoedige uitvoering van het Linggadjati-accoord. De Oost-Indonesische regering is daarom van mening, dat een spoedige oplossing ter be ëindiging van dit conflict noodzakelijk is en deze in eigen boezem in Indonesië dient te worden gezocht. Zij dringt er op aan, dat dit standpunt ter kennis wordt ge bracht van de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad." In een tweede telegram drongen de beide autoriteiten er op aan dat. een buitenlandse waarnemingscommissie ook een bezoek aan Oost-Indonesië zal brengen wanneer een dergelijke commissie zou besluiten de toe stand in Indonesië in ogenschouw te komen nemen. Nieuws van de distributie Schoenenbonnen. Voor een schoenenbon komen in aan merking degenen, wier T. D.-nummer ein digt op het cijfer 9 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog een bon 612 bevindt- Rijwielbanden. Uitsluitend degenen, die na 1 Mei 1945 doch niet later dan in September 1946 bonnen voor één of meer toerbuitenban- den hebben ontvangen, kunnen onder overlegging van hun distributiestamkaart alsnog een aanvraag voor een „bewijs van inschrijving" indienen. De uitreiking van de solioenenibonnen en van de bewijzen van inschrijving be gint Maandag 12 Augustus in het Patro naatsgebouw. Die dag zijn aan de beurt: van 912 de letters A tot en met C( des middags van 24 de letters D tot en met G. Uitreiking inschrijvingsbewijzen. Degenen die een aanvraagformulier heb ben afgehaald, doch geen inleveringsbewijs ontvingen, kunnen dit in ontvangst nemen. Zaterdag 9 Augustus van 912 uur (letters A tot en met K) en volgende bewapening is de geest welke de wereld zo zeer behoeft voor de oplossing van haar problemen en ter voorkoming van ram pen. Binnen enige dagen zal ik terug zijn in Oost-Indonesië en ik wil mij de princi pes der morele herbewapening eigen ma ken en toepassen zowel op mij zelf als op mijn werk. Ik ben er van overtuigd dat Oost en West nader tot elkaar kunnen komen door en in deze bond voor morele herbewapening, aangezien de bond het probleem van superioriteit van het ene ras over het andore oplost. Het zijn deze gevoelens van superioriteit en inferioriteit welke de ware obstakels zijn op de weg naar samenwerking tussen het witte en gekleurde rassen. Elk ras heeft veel te ge ven en de grootste man is hij die het meest geeft. Ik hoop schikkingen te treffen ten einde zoveel mogelijk collega's welke zich thans bezig houden met de grote interna tionale problemen te Génève, in de gele genheid te stellen naar Caux te komen Indien bij onze conferenties altijd maar een klein gedeelte vervuld is van deze geest zal het voldoende zijn om deze over te dragen op de rest. Het is mijn bedoe ling hier naar te streven". Dr. Mohammed Achmed, wiens zuster de enige vrouw was in de eerste regering van de republiek Indonesië, zeide: „ik kom van Java en ik ben trouw aan de Indone sische republiek. Reeds gedurende ver scheidene jaren ben.ik van mijn vader ge scheiden. Dank zij de morele herbewape ning zijn thans de familie-relaties weer hersteld. Ik ben er van overtuigd dat de principes van deze bond ook Holland Indonesië tot elkander kunnen brengen' (United Press). De Franse opperbevelhebber generaal De- lattre de Tassigny heeft dezer dagen de versierselen van het Legioen van Eer over handigd aan generaal Petchkoff, de Franse vertegenwoordiger in Tokio, chef van de Franse delegatie bij het geallieerde com mando in Japan. Generaal Petchkoff is van Russische afkomst en de zoon van de be roemde Russische schrijver Maxim Gorky. MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden. 40 kisten tarbot en tong. 60 kisten schol, 300 kisten schelvis, 2600 kisten haring, 1200 kisten makreel, 25 kisten heek, 60 kisten kabeljauw, 250 kisten koolvis, 100 kisten diversen, totaal 4635 kisten. Prijzen: haring f15—f 12, middelschol £28— f 23, zetschol f 23—f 2, kleine schol II f 20— f 12, kleine schol III f 54,50, schar I f 22, schar II f 6—f 4,50. Besommingen trawlers f71.340. Motorloggers: KW 17 f 1830. Kustvissers; IJM 80 f 1520, IJM 81 f 1330, IJM 248 f 1560 Polo in de „Herenduinen" Donderdag" zullen de laatste competitie wedstrijden in de Herenduinen worden gespeeld. De adspiranten spelen tegen D. W. T. Ook het eerste heren-zevental staat een zeer belangrijke striid te wachten te gen D.W.T- uit Haarlem. Wil V.Z.V. kam pioen worden, dan moet gewonnen wor den. De mogelijkheid bestaat dat het ze vental deze eer moet delen met L.Z.C. uit Leiden, dat Dinsdag uitkomt tegen D.W.T. Er is dus volop spanning. Zou een beslis singswedstrijd nodig zijn? De competitie leider heeft rekening gehouden met deze mogelijkheid en de datum reeds vastge steld. Zaterdagavond 8 uur wordt ii Heemstede, indien nodig, de strijd aange bonden. Voorlopig echter dienen de héren Donderdag in eigen bad de baas te blijven. Ds. Peters toch naar Den Haag De predikant van de Ned. Hervormde Gemeente, ds. J. A. Peters, die enige tijd geleden zijn eerder aanvaard beroep naar Den Haag had ingetrokken, hetgeen echter niet mogelijk bleek, zal nu toch deze pre dikantsplaats gaan bezetten. Hij heeft het voornemen om in Septem ber van Beverwijk afscheid te nemen, waarna ds. J. O. Norel te Steenderen, die inmiddels naar Beverwijk was beroepen en dit beroep aanvaardde, de open geval len plaats gaat innemen. In October hoopt ds. Norel zijn intrede te doen. PERSONALIA Bij de bloemenveiling ,,'t Centrum" aan de Koningstraat is ingaande 1 Augustus j.l. tot bedrijfsleider benoemd de heer W. Ver kade uit Boskoop. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 64) Gösta knikte. „Het slot is omsingeld „Ik wist het wel! Ik heb altijd geweten dat het mis moest gaan. Maar je bent nog niet verloren „Oh ja. Helemaal, definitief verloren. Aan jouIk weet niet meer of hij me naar zich toetrok of dat ik me in zijn ar men wierp. We hielden elkaar vast, sterk en wild, alof we elkaar nooit meer los wilden laten. „Je houdt van me, Sylve. Ik weet het al lang. Van mij, de verrader". „Dat ben je nog niet. Je hebt de plannen nog niet uitgeleverd. Gösta! Houd er mee op! Om mijnentwille!" „En als ik dat niet doe?" „Kijk me aan, lieverd". „Ik wil-niet be ter zijn dan jij", riep ik onder een storm, van kussen. „Ik blijf bij je". „Mijn Sylvia! Mijn lieveling!" Zijn lip pen beroerden zachtjes mijn voorhoofd. Mijn lieve, lieve, vrouw". Er bestond voor ons geen verleden of toekomst meer. Slechts het heden leefde. En dat heette: Jij en ik. Schreden nader den onze kamer en riepen ons terug in de werkelijkheid. Twee mannen kwamen bin nen. Ze groetten kort. Nog steeds hield Gösta zijn arm om mijn schouders geslagen. De heren keerden vluchtig hun revers om. „Politieke recherche", stelden zij zich voor. „We zijn hier om huiszoeking te doen. „Gaat uw gang. Ik veronderstel dat u met mijn kamers wilt beginnen?" Gösta's stem klonk ijzig correct. Ik volgde, toen hij de rechercheurs voorging. Graag had ik hem een teken gegeven dat hij niet bang behoefde te zijn, omdat het fatale docu ment al in mijn bezit was, maar ik lu'eeg geen kans. Gösta scheen ook trouwens wei nig bemoediging nodig te hebben. De rechercheurs haalden de hele kamer ondersteboven. Het laatst kwam het bu reau aan de beurt. Klaarbijkelijk hield men Gösta voor te verstandig om daar be langrijk bewijsmateriaal te verbergen. Alle laden werden systematisch doorzocht. Ten slotte bleef nog slechts de middelste over. „Mag ik misschien de sleutel hiervan hebben?" „Alstublieft". Gösta had zichzelf meesterlijk in be dwang. De la werd er uit genomen en om-1 gekeerd op het bureau. Een aantal enve. loppen, postpapier, visitekaartjes.... dat was alles. Gösta's blik zweefde er overheen en zocht de mijne. Hij keek me aan alsof hij zich uit de hoogste nood verlost voelde. Hij wasverbluft, dat was het goede woord. Hij wist nog steeds niet dat de plannen in mijn bezit waren, integendeel, het moest hem waarschijnlijker lijken dat Asbjörusen ze tenslotte toch bemachtigd had. Maar dan was deze huiszoeking niet meer nodig geweest, schoot mij door 'het| hoofd. Dat moest ook bij Gösta opgekomen zijn. Maar zijn gezicht bleef ondoorgron- delijk; ik kreeg zelfs de indruk dat hij op zettelijk vermeed mij aan te kijken. Na ook Gösta's slaapkamer met dezelfde gron digheid doorzocht te hebben wensten de heren de aangrenzende kamers te zien. De schrik dooi'voer me ijzig als een mes, maar ik realiseerde me dat slechts de uiterste koelbloedigheid ons kon redden. Bereidwillig ging ik de heren voor en betrad als eerste mijn kleedkamer. De scène van zoëven herhaalde zich; de die naren der wet hadden voor mijn requisie- ten al even weinig eerbied als voor Gösta's bureau. „Dit is mijn byouteriekastje", verkladde ik ongevraagd, toen mijn hart een paar slagen oversloeg, want een van de recher cheurs had zo juist het sierlijke, met pare-i 1 len bezette kistje uit mijn toilettafel ge haald. „Doorzoekt u het rustig". Als ik gehoopt had dat hij het na deze voorkomende uit nodiging voor ovei-bodig zou houden dit onschuldig-uitziende kastje nader te bekij. ken zag ik me toch in mijn verwachtingen bedrogen. Maar hij vroeg me tenminste het zelf open te maken. Ik liet het slot openspringen. En toen ge- beui'de het.... Mijn van opwinding tril lende handen lieten het kastje vallen. Om gekeerd lag het op de gi-ond; de laadjes waren er uitgevallen, ringen en armban den lagen tussen kettingen en parelsnoe ren. Maar niemand interesseerde zich op dit ogenblik voor al deze kostbaarheden. Aller ogen waren gericht op de gele enve loppe die onder het kastje te voorschijn kwam. Vlug bukte ik me. „Dit is van mij", zei ik, de enveloppe op rapend. Maar een van de beambten stak er met een ijzig: „Pardon!" de hand naar uit. Alles om me heen begon te draaien. Ik leunde tegen de muur. De enveloppe angst vallig tegen mijn borst drukkend zei ik: „Een ogenblik, heren. Ik zal het u direct geven. Maarmet een verlegen lachje wendde ik me tot Gösta. (Wordt vervolgd). Haags muziekcorps bezoekt Beverwijk Het muziekcorps „Euphonie" uit Den Haag zal enige dagen de gast zijn van de Vrije Evangelisatie „Maranatha". Er wor den openluchtsamenkomsten gehouden, waarbij het corps medewerking verleent. Het programma vermeldt o.m. een concert voor de ouden van .dagen in de „Westen- bux-ch" op Woensdagmiddag en 's avonds een openluchtsamenkomst met Ds. v. d. Schors op een terrein bij de noodwoningen aan de Noorderlaan te Velsen-Noord. Don- derdagavond is er weer een bijeenkomst aan de Grensstraat, waar de evangelist H. v. d. Brink het woord zal voeren. De da gen worden gebruikt om de omstreken te bezichtigen. Vrijdagmorgen wordt de thuis reis aanvaard. SCHEEPVAART K. N. S. M. Theseus, 1 Aug. van Canneto n. Triëst. Vimga, X Aug. te Fiume. Arcea 3 Aug. te Famagusta. Orestes, 2 Aug. te Amsterdam. Tiberius. 3 Aug. te Rotterdam, Omen, 3 Aug. v. Amsterdam naar Kopenhagen. Iris, 2 Aug. van Pernis naar Bilbao. Ardennes, 3 Aug. te Rotter dam. Roelf, 2 Aug. te Bordeaux. Bacchus, 2 Aug. van Gibraltar naar Antwerpen. Dundee, 2 Aug. te Genua, Ariadne, 2 Aug. te Haifa. Hercules. 1 Aug. van Algiers naar Tunis. Vulcanus, 3 Aug. Catagena. Hydra, 2 Aug. te Lissabon, Titus, 1 Aug. van Trinidad naar Georgetown. Zeehond, 2 Aug. van Curagao naar Ba/anquilla. WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk, 1 Aug. van Dakar naar Dover. Nlgerstroom, 2 Aug. van Freetown naar Dakar. MIJ, NEDERLAND. Johan de Witt, 3 Aug. te Southampton. Oranje, 2 Aug. van Port Said naar Amsterdam. Seram, 3 Aug, te Port Elisabeth. Poelau La.ut, 2 Aug. te Semarang. Radja, 3 Aug. te Tandjong Paridan. Salawati, 3 Aug, -Ouessant gepasseerd, v. d. Waals, 3 Aug. van Belawan n. Singapore. WIJSMULLER. De sleepboot Nestor, 4 Aug. van Lubeck te Rotterdam met de kraan Neptu- nus 15 op sleeptouw. VINKE EN CO. Hilversum, 2 Aug. van Gdy nia naar Amsterdam. Winsum, 4 Aug. te IJmuiden. Loppersum, 4 Aug. te Antwerpen. GROTE VAART. Aldabi. Buenos Aires—Rot terdam. 2 Aug. van Rio de Janeiro. Amsteldijk, RotterdamBrownsville, 31 .Tuli van Havana. Averdijk, 4 Aug. van Houston te New Orleans. Celebes, Philadelphia—Java, 1 Aug. van Port Swettenham. Ceram, 3 Aug, van Kaapstad te Port. Elizabeth. Ceronia, 2 Aug. van Miri te Sydney. Ohama, 30 Juli van Poeloe Samboe naar Penang en Abadan. Congostroom, 3 Aug. van Konakry naar Freetown. Delfland, Buenos Aires Amsterdam, pass. 3 Aug. Lissabon. Delftdijk, 2 Aug. van Rotterdam naar San Fransisco. Dji- rak, 4 Aug. van Bombay te Abadan. Duivendijk, 2 Aug. van Rotterdam naar New York. Edam, 2 Aug. van Rotterdam naar New York en Phila delphia. Eemdijk, Rotterdam—Vera Cruz, 3 Aug. van Antwerpen. Hermes (tanker), 31 Juli van Penang te Abadan. Jacob Cats, 2 Aug, van Bal timore naar Rotterdam. Kamerlïngh Onnes, BataviaNew York, 2 Aug. van Colombo. Kedoe, 3 Aug. van Amsterdam te Rotterdam. Kelbergen, 3 Aug. van Rotterdam te Bagnoli. Kota In ten, BataviaRotterdam, pass. 3 Aug. Kaap St. Vin cent. Limburg, Rotterdam—Montreal, pass. 3 Aug. Fame Point. Meerkerk, Rotterdam—Cal cutta, 2 Aug. te Gibraltar. Nieuw Holland, Am sterdam—Java, 4 Aug. te Belawan, Nigerstroom, FreetownAmsterdam, pass, 3 Aug. Dakar. Ophir, 4 Aug. van aBbavia te Soerabaja. Oranje, Batavia—Amsterdam, 3 Aug. van Port Said. Overijssel, 4 Aug. van Palembang te Batavia. Poelau Laut, 2 Aug. van Batavia te Semarang. Prins Willem 4, 31 Juli van Toronto naar Hamil ton (Ont.). Radja, 3 Aug. van Semarang te Tand jong Pandan. Salawati, Calcutta—Rotterdam, pass. 3 Aug. Ouessant. Samarinda, 3 Aug. ter rede van Surigao. Samuel Jacob, 2 Aug. van. Cherlbon naar Sampit. Saroena, 3 Aug, van Pladjoe naar Miri. Simon Stevin, Shanghai- Rotterdam. 31 Jull van Manilla. Sommelsdijk, 1 Aug. van Semarang te Batavia. Stad Haarlem, 3 Aug. van Rotterdam naar Napels. Stad Vlaardin- gen, 3 Aug. van Casablanca te Rotterdam, Tji- besar, Sydney—Batavia. 1 Aug. te Brisbane. Tjikampek, Sydney—Batavia, 3 Aug. ter rede van Brisbane. Tjimanoek. 3 Aug. van Batavia ter red© van Cheribon, Utrecht, Batavia—Rotterdam, pass, 3 Aug. Malta. Van der Waals, 4 Aug. van Bela wan te Singapore. Volendam, Rotterdam—Java, pass. 3 Aug, Gibraltar. Waterland, Buenos Aires —Amsterdam, pass. 3 Aug. Wight. Zeeland (RL), 3 Aug. van Balikpapan naar Batavia. Abbekerk, AustraliëRotterdam, 4 Aug. te Lissabon. Alde- baran, Amsterdam—Baltimo.re, 3 Aug. op 200 mijl van Cape Race. Amstelkerk, 5 Aug. van Amsterdam te Dakar verwacht. Omala, 4 Aug. van Antwerpen naar Curacao. Stad Schiedam, 4 Aug. van Savona te Sfax. Waterland, Buenos Aires—Amsterdam, pass, 4 Aug. Vlissingen naar Antwerpen. Westerdam, 4 Aug. van Rotterdam te Ne'w York. William Bevan (Amertk.), 2 Aug. van Baltimore naar Holland. Alcor, 2 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. Algen lb, 3 Aug. van Antwerpen te Rio de Janeiro. Alphard, vertr. vermoedelijk 5 Aug. van Antwerpen naar Rot terdam. Alpherat, 2 Aug, van New Orleans naar Londen. Berkel, 3 Aug. van Rotterdam te Waga. Katwijk, 2 Aug. van Oulu naar Calajoki. Kota In ten, 7 Aug. om 9 uur van Batavia aan de Hoek van Holland verwacht, Limburg, 2 Aug. om 6 uur van Montreal naar New York, Linge, 2 Aug. van Kemi naar Zaandam,'Stad Arnhem, 2 Aug. van Rotterdam te Carthagena. Stad Maassluis, vermoedelijk 4 Aug. van Montreal naar Holland. Stad Maastricht, 4 Aug, van Kaapstad te Am sterdam verwacht. Utrecht, Batavia—Rotterdam, pass. 3 Aug. 18 uur Kaap Bonn. Waterman, 3 Aug, om 3 uur te Esbjerg, 11 Aug, 8 uur te Rot terdam verwacht. Weltevreden, Rotterdam- Java, 3 Aug. te Singapore, Zuiderkruis, Java- Rotterdam, 2 Aug. om 6 uur van Port Said. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Zwarte Zee" met m.s. „Elandsfontein" vertrok 2 Aug. van Danzig naar Vlissingen. KLEINE- VAART. Bebo, 31 Jitli van Rotter dam te Londen. Coeta, 30 Juli van Maryport naar Bideford. Flandrla, 2 Aug, van Manchester te Paimboeuf. Glashaven, KopenhagenRotter dam, pass. 3 Aug. Brunsbuttel. Glory. 31 Juli. van Goole te Middlesbro. Horst, 1 Aug. van Par te Teignmouth. Jozo, 1 Aug. van Trepot te Run corn. Reiger, 31 Juli van Huil naar Kopenhagen, Tempo, 1 Aug. van de Tees te Sunderland. Audicia, 2 Aug. van Londen naar Treport. Bill S, 2 Aug. van Delfzijl naar East Greenwich. Cas cade, 2 Aug. van Londen naar Emden. De Ruy- ter, 2 Aug. van Emden naar Grangemouth. Elisabeth (Vermaas), 4 Aug. van Vlieland te Emden. Kortenaer, 3 Aug. v. Emden te Grange mouth. Mercurlus, vermoedelijk 3 Aug. van Tra- panl naar Oostkust van Engeland, Nettie, 3 Aug. van Vesteras naar Rotterdam. Njord, Koping— Dordrecht, pass, 3 Aug, Holtenau. Thrinatha, 3 Aug. van Kriek te Aalborg, Adm. de Ruyteró 1 Aug. van Port Talbot te Londen. Agiena, 2 Aug, van Chalrestown naar Amsterdam. Aldebaran, 30 Juli van Goole naar Par. Birmingham, 2 Aug. van Londen te Harlingen. Brem, 2 Aug, van Aarhus naar Wismar. Buddy, 3 Aug. van Lissa bon naar Setubal. Coolhaven, 4 Aug. n.m. van Kotka naar Rotterdam. Cronenburgh, 2 Aug. van Rotterdam te Stockholm, Demoeraat, 4 Aug. van Teignmouth te Amsterdam. Depa, 1 Aug. van Londen te Rochester. Dulveland, 3 Aug. van •Rotterdam te Leith. Europa, 3 Aug. van Southampton te Vlissingen. Franka, 27 Juli van Benghazi naar Antwerpen. Import, 3 Aug. van Helsinki te Antwerpen. In Orde, 1 Aug. van Vlissingen te Londen. Ivan, 2 Aug. van Ibïza n. Londen. .Tune, 3 Aug. van Stralsund te Delfzijl. Lena, 29 Juli van Tunis naar Lipari. Nottingham, 2 Aug. van Harlingen naar Goole. Omlandla, 2 Aug. van Rotterdam te Rouen. Rose Marie, Wis marDelfzijl, pass, 2 Aug. Holtenau. Sanden- burgh, 5 Aug. van Rotterdam te Bordeaux ver wacht. Taurus, 3 Aug. van Middlesbro te Maas sluis. Vaderland, verlr, 4 Aug. van Rotterdam, naar Londen, Walenburgh, 3 Aug. van Londen te Antwerpen. Zuyderburgh, 2 Aug. van Oxelosund naar Nederland, Zijpe, 1 Aug. van de Tyne te Londen. Te IJmuiden. 5 Augustus. Aangekomen: Euterpe van Lissa bon, Johan de Witt van Batavia. Morska Wola van Paramaribo. Echo van Dogheda. 5 Augustus. Vertrokken: Gapern naar Gothen burg. Africa Occidental naar Antwerpen. Buck- law naar Rotterdam. Doggersbank naar Ant werpen. George White naar Hampton Roads. Goldfinck naar Londen. Halma naar Emden (van Hoogovens). Ivar naar Emden. Lingestroom naar Londen. Agina naar R'dam. Paria naar Londen,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3