IJmuider Courant Aanbod van goede diensten aan republikeinse regering herhaald Zorgelijke Toestand Weekabonnementen Vreemde bepalingen bij Hongaarse verkiezingen Gewapende Chinese eenheden in Indonesië tegen terroristenbenden Weerbericht 62e Jaargang No. 18712 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en BuieaU 'ratje 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Telefoon Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 18 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r TOESTAND ten aanzien van Indo- Tr -•icfloor de toepassing van militaire L/ne>!e JS rAfrei-ine" aangeduid als regering aangeduid als aclie; „ctie" niet verbeterd maar veel- oclit'011^® d' Er is nu een buitengewoon >ttr zorgelijke situatie ontstaan. In like en zuia j 21*en 22 Juli heb ik grote be- arlÜ!iS te kennen gegeven over het be- p fgdneiu j fnfliSÖ» actie toe te passen. Toen ïïffi begonnen. Engeland deed een "s j van goede diensten; er was alle ■TOi om erop aan te 'dringen, dat ten i te aanvaarden. Het werd niet aan- J' Pas laterHeok men berei4 een over- «£3i, aanbod van Amerikaanse zijde eenkomsug TQen ,vcr,j de zaa!t in de ro'ihridsraad van de U.N.O. gebracht, n 'te voorzien was en hetgeen men hetgeen v0orzien moet hebben. De .'"ïiLiêrs leverden intussen vrijwel geen J mi trokken terug. De Veiligheidsraad A ,jch in 'meerderheid bevoegd om 1 te behandelen, in tegenstelling tot Nederland ingenomen standpunt 51 lit een binnenlandse aangelegenheid 1 ,vaarmee de Raad niet te maken w Daarop werd het bekende beroep op Smland en de republikeinen gedaan om 1 .Iriid te staken, waaraan na een paar «ra toen de reeds bereikte bezetting van bindingslil'nen door onze troepen was trokken, gevolg werd gegeven. Sindsdien bl etten zij nieuwe stellingen en zijn voort end bezig met zuiveringsacties. De repu blic neemt een houding van nieuwe en rïrote onwil aan, terwijl Nederland, zoals |e;jongste besluiten van de Veiligheids-^ rad en ook uit de houding van de buiten- Indse pers gebleken is, een grote mate L goodwill" in het buitenland heeft verloren. De meerdenheid van de Veilig heidsraad heeft reeds besloten om de Phï- liopijnen tot de beraadslagingen toe te la ten' nadat zij de toelating van de republiek, fer'tegenwnordiigd door Sjahrir, reeds had «anvaard. Zij heeft geweigerd, vertegen woordiging van de deelstaten te accepteren. Men kan dit als onlogisch en onrecht vaardig met kracht van redenen bestrijden. Er is veel tegen aan te voeren. Maar dat verbetert de toestand niet. Dat verandert ook niets aan het feit dat Indonesische lei- 'ders als Sjahrir, Sjarifoeddin en Setyadjit.. die in hoge mate tot samenwerking bereid rijn geweest, thans tegenover ons staan. Ónze troepen zijn in een nog minder vei lige positie, dan zij het tevoren waren. Sommigen in ons land zijn-thans van me ning, dat men de militaire actie tot geheel Java en Sumatra zou moeten uitbreiden. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat dit geschieden kan tegen de wensen van de Veiligheidsraad in. Men kan zich nog moeilijker voorstellen dat met de republiek, i in het algemeen met die Indonesiërs die de wijheids-vaan hebben geheven, een nieu- i we grondslag van samenwerking zou zijn; te vinden na een verder voortgezette mili- taire actie. En toch is zulke samenwerking j nog steeds het einddoel, waarop de Neder- i landse krachten geconcentreerd moeten j worden. Geen gedwongen, maar een wedeh- jijds vrijwillige samenwerking. Reeds op dit ogenblik, nu alleen nog -maar delen van 'Java en Sumatra door militaire actie bezet zijn, rijst de vraag of die vrijwillige samen werking nog wel te bereiken zal zijn. Waar om heeft men, toen men Linggadjati op legde maar de beginselen van Linggadjati bleef handhaven zoals minister-presi dent Beel het met zo grote nadruk heeft verklaard de arbitrage van art. 17 van Linggadjati niet toegepast, inplaats van tot militaire actie over te gaan? Juridisch was aan te voeren, dat die arbitrage in dit ge val niet. toepasselijk was. Dat is dan ook geschied. Maar 'ons grote belang is niet „ge lijk hebben", maar hetgeen men blijvend, voor de toekomst, in samenwerking met de Indonesiërs'bereiken kan. En daartoe had den de pogingen tot overleg en bemiddeling" lot het uiterste moeten worden toegepast, want dat is van veel groter waarde dan de voorraden suiker, .rubber enz. en de toe gang tot ondernemingen, die men thans verworven heeft zónder een ontwikkelings lijn in de toekomst te zien. Op 21 Juli heb ik de vraag gesteld: „Wat il tenslotte de uitwerking van wapenge weld en zijn gevolgen op de vereiste nieuwe samenwerking in Indonesië zijn? Dat met geweld geen blijvende oplossingen bereikt kunnen worden is een ervaring, -die de mens al talloze malen en in talloze vormen toeft opgedaan.'' En op 22 Juli voegde ik daaraan toe:^ „Laten wij onszelf geen din- §cn gaan wijsmaken omtrent de betekenis en de gevolgen van het gebruik van geweld. Men lost er de geschillen in wezen nimmer jnee op. Men kan er een in zeikere opzich ten sterker on voordeliger positie mee be reiken tijdelijk maar daarmee is het comiict niet uit de wereld. En door het gebruik van geweld worden nieuwe weer standen en verzet opgewekt." Wij zien dat ntl' helaas, al -duidelijk. Met de aanduiding van een militaire actie als politionele en met de opzegging van Linggadjati gekop- AMERIKA EIST JAOF „NEEN" Republiek blijft op arbitrage aandringen De Amerikaanse regering heeft door bemiddeling van Walter Foote, de consul- generaal der Verenigde Staten te Batavia, haar aanbod van goede diensten aan de republikeinse regering herhaald, met de uitdrukkelijke toevoeging van een definitie van dat aanbod, zijnde een „poging om tot onderhandelen tussen de partijen in hel geschil te komen". De Amerikaanse regering wijst er in haar verklaring op, dat de republikeinse autoriteiten de eerste maal dit aanbod niet hebben willen gebruiken voor het doel, dat de Amerikaanse regering zich voorstelde. Mochten de republi keinse autoriteiten vasthouden aan de wijze van overeenstemming die zij tot dusver meenden te moeten prefereren zonder er rekening mee te houden of deze ook voor de wederpartij aanvaardbaar is - dan zal het Amerikaanse aanbod als afgewezen worden beschouwd, aldus de verklaring. Het antwoord der republikeinse regering was ook ditmaal, dat het Amerikaanse aanbod werd gebruikt om aan te dringen op arbitrage. De republiek kan, aldus het antwoord, haar standpunt niet wijzigen aangezien de Veiligheidsraad reeds arbitrage overweegt. peld aan de handhaving van zijn beginselen, zonder evenwel de arbitrage van art. 17 in et spel te brengen, konden deze gevaren «iet bezworen worden. Nu kunnen wij zeggen: waarom bemoeien ne andere Aziatische landen zich ermee? waarom bemoeit de U.N.O. zich ermee? worn laat men de zaak niet aan Neder- na en Indonesië ter gezamenlijke oplos ser, als een intern probleem? De ianng 's er geen uitsluitend Indo- nosiscne, maar een Aziatische vrijheids- yegmg bestaat, zoals uit gelijktijdige j je m; de Britse en Franse koloniën ge- ?e,i is, dat dus is ontstaan hetgeen men meei'lnalen een Aziatisch ontwaken ge- v heeff velen zien er de geboorte klam60" nieuwe gi'ote macht, die van de i'ü T en dat vooral door de grote naio i i6; a^s een zaak van internatio- t™ ,nis beschouwd wordt, die hen 'plodau e raakt. Tien of twintig jaar MiïÊl ZjU m°ëeHik geweest zijn voor inenliii- en *n<*on'esië de kwesties geza- on io zonder inmenging van anderen kan Hot^en' Nu gelukt dat niet meer. Men 'drn-i o aanvechten, maar het feit veran- DÏJJer niet "door. enVno!^leefi terwijl Engeland, Amerika lilnhiiu'k Nederland in diplomatieke zin vnrwo]0" ^Jstaan, de pers in die landen feiten r" ngeland en Amerika zoveel bii hot ;ii en Z(>veel misnoegen getoond taire actie' n Van de Nederlandse miü- "i.idezp-Ch<AiiSisclle verkla<ring daarvan is dai n; "Ake volken koesteren de wens, WiilPunn -6 00rk)g vermeden zal worden. Wens is -een na-oorlqgse periode en die clbse afS2nde naarmate de oorlogspsy- *®rdtdeÏÏ r-fe-nals na 1914" Tegeli-l'k mensheid zich steeds sterker be- De Amerikaanse nota werd door dr. Gani die haar van Walter Foote ontving, aan Djokja dooi-gegeven. De letterlijke tekst luidde: „Op 11 Augustus hebben de Indonesische autoriteiten de consul-generaal Foote me degedeeld, dat zij het aanbod van goede diensten der V.S. in beginsel aanvaardden, doch zij verbonden daaraan een voorwaar de door te verklaren, dat zij arbitrage door de Veiligheidsraad wensten. Het blijkt, dat de Indonesische autoriteiten misschien op grond, van een misverstand over de aard van het Amerikaanse aanbod dit aan bod iar feite hebben verworpen, daar zij de goede diensten niet wilden gebruiken voor het doel, dat wij ons voorstelden, n.l. het zonder uitstel tot elkaar brengen van bei de partijen, opdat deze zelf een aanvaard bare oplossing" zouden kunnen uitwerken. De Verenigde Staten hebben het aanbod gedaan in overeenstemming met de be kende internationale betekenis van de term „goede diensten", n.l. als een poging om tot onderhandelen tussen de partijen in een geschil te komen. Teneinde misverstand hieromtrent te vermijden is aan de heer Foote op 14 Au.gustus opgedragen dr. Gani van het bo venstaande op de hoogte te stellen cn hem te verzoeken van zijn regering onmiddellijk antwoord te ontvangen, of zij bereid is, ge bruik te maken van onze goede diensten, ten doel hebbend de besprekingen met de Nederlanders te openen als een middel om tot oplossing van het geschil te komen. De heer Foote kreeg tevens instructie het volgende ter kennis van dr. Gani te brengen: „De Nederlandse regering heef t haar bereidheid te kennen gegeven om door 'directe onderhandelingen te komen tot een overeenstemming, zoals door de Ameri kanen is voorgesteld. Indien' derhalve de Indonesische autoriteiten,*evenals de Ne derlandse regering, bereid zijn de goede diensten tot het doen aanvangen van di recte onderhandelingen te accepteren, dan zullen de Verenigde Staten gaarne hun be moeiingen voortzetten. Indien de Indonesische autoriteiten even wel vasthouden aan een bepaalde wijze van overeenstemming, zoals zij tot dusver gedaan hebben, zonder er rekening mede te houden, of dit ook voor de wederpartij aanvaardbaar is, komt ons aanbod van goede diensten noodzakelijk te vervallen, ïn dat geval zou voor de Amerikaanse re gering geen ander alternatief openstaan dan aan de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad mede te delen, dat de In donesische autoriteiten haar aanbod niet hebben aanvaard". Het antwoord. De republikeinse regering heeft Zondag via dr. Gani geantwoord op het herhaalde Amerikaanse aanbod van goede diensten. Nogmaals dringt zij er op aan, dat zo spoe dig mogelijk een internationale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal worden gezonden. Zij herhaalt in haar antwoord haar verzoek aan de Amerikaanse rege ring goede diensten te verlenen bestaande in het uitoefenen van invloed op de Ne derlandse regering en de Veiligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De re publikeinse regering verklaart in haar ant woord verder, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australische resolutie, welke een internationale commissie voor stelt, reeds bij de Veiligheidsraad in be handeling is. Churchill waarschuwt tegen „totalitaire dwang" Winston Churchill heeft als leider van de Britse Conservatieve partij in een van zijn woning in Kent uitgezonden rede de bevolking van Engeland ernstig gewaar schuwd, dat een bijna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, indien zij zich on derwerpt aan totalitaire dwang en tota litair bestuur. Churchill beschuldigde de Labourregering van een groot wanbeleid door de Amerikaanse dollarlening zonder verstand en .inzicht uit te geven, en van het voorstellen van maatregelen, welke ver blijven beneden het niveau, waarop de acute economische crisis van Engeland moet worden opgelost. Churchill critiseer- de de „dwangmaatregelen", welke minis ter-president Attlee verleden week in het parlement heeft aangekondigd. Het enij alternatief, aldus Churchill, is een inten sieve strijd, om het bestaan op basis van het systeem van concurrerende selectie. „Alleen door persoonlijke inspanning, vrije onderneming en vindingrijkheid met alle daaraan verbonden risico's en misluk kingen, met alle ongelijke beloningen en vergoedingen kan een bevolking van 47 millioen zich op dit kleine eiland in leven houden." Tot degenen, die willen emigreren (een half millioen naar Canada, Zuid-Afrïka, Australië en Nieuw-Zeeland, enige hon derdduizenden naar de V.S, en Zuid-Afri- ka) zeide Churchill: „Blijft hier en vecht het uit, wij kunnen u niet missen". Chur chill eindigde met de woorden: „Alleen langs de weg der vrijheid kan Engeland zijn heil verwerven". Honderdvier doden bij mijnramp in Engeland Reddingsploegen geven de hoop op nog overlevenden le vinden De ramp die Vrijdagavond in dc mijn William in Whitehaven (Cumberland) plaats had. toen een hevige explosie een groep van 117 mijnwerkers van de buiten wereld afsloot, heeft naar alle waarschijn lijkheid aan 104 van hen het leven gekost. Reddingsploegen zijn er in geslaagd tien mijnwerkers te redden en drie anderen zijn als door een wonder gespaard gebleven. Zij hadden zich buiten het ontploffings- gebied, ver weg onder zee begeven. Zij hadden verder geen overlevenden aange troffen. Hun pogingen om een groep mijnwerkers, die zij voorbij kwamen, te overreden mee te gaan, faalden, daar deze meenden dat de lucht verder op bedorven zou zijn. De drie overlevenden herkenden enigen van hen onder de naar boven gebrachte Ijchamen. Slechts weinigen vah de 20.000 inwoners van de stad Whitehaven zijn de afgelopen nachten naar bed geweest. In de buurt van de mijn wachtte men op nieuws omtrent de mannen beneden. De reddingsploegen hebben met grote moeilijkheden te kampen in de vorm van gas en neervallend gesteente. Men heeft, aldus wordt gemeld, praetisch alle hoop nog overlevenden uit de mijn te redden, laten varen. Van de 85 gevonden lichamen zijn 64 boven de grond gebracht, waar de beklemmende stilte onder de fami lieleden van de verongelukten slechts wordt verbroken door het gesnik van vrouwen. Jongslc broeder van Zweedse koning overleden Prins Eugen, de jongste broeder van ko ning Gustaaf van Zweden, is Zondagmor gen overleden. Hij werd in 1865 geboren. Ofschoon hij de rang had van kolonel der gardehuzaren, ging zijn aandacht voorna melijk uit naar de schilderkunst en het verzamelen van kunstwerken. Als schil der wist hij zich te onderscheiden, getuige het feit, dat zijn werken in vele Europese musea een plaats vonden. Prins Eugen was ongehuwd. Hel woord is aan...._ D u m a s F i 1 s Alle generalisaties zijn gevaar lijk; ook deze. Veertig kinderen uit het Zeeuios-Vlaamse stadje Aardenburg zijn ih Haarlem aangeko men om een vaeantie van drie weken door ie brengen. dienen uiterlijk Woensdag betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE wust van het gevaar, dat men opnieuw in de vicieuse cirkel van de eindeloze gewa pende conflicten, misschien zelfs met een derde wereldoorlog als climax, belanden zal. Tijdens de zo langdurige onderhande lingen in Batavia en vooral bij het sluiten van de basis-overeenkomst van Linggadjati werd in het buitenland de hoop gewekt, dat Nederland deze vicieuse cirkel doorbreken zou en slagen door overleg. Dit zou een voorbeeld geven en nieuwe mogelijkheden openen. De openbare mening in het buiten land verwachtte dit des te meer van ons, omdat Nederland daar voor zoovelen hei land van Hugo de Groot, van Erasnius en van de vredesconferenties en andere pogin gen tot bemiddeling is. Op grond van zijn bijzondere reputatie als „vredcsland" hoopte men dus juist van Nederland, dat het slagen zou in het bereiken van een vi-edelievende samenwerking, niet alleen in zijn eigen belang, maar in het internationale belang tevens, omdat dat er nauw bij ge moeid werd geacht. Vandaar de diepe te leurstelling en de critiek in het buiten land, toen tot militaire actie besloten werd. De internationale sfeer was er zeer on gunstig voor en eigenlijk hoopte men zelf, een goed voorbeeld te krijgen. Andere lan den hebben merendeels veel militaire actie gevoerd gedurende de negentiende en twin tigste eeuw, met name in hun koloniën en plegen elkaar dat naar het hoofd te slin geren. Dat geldt niet voor ons. Daarom wekten wij zo grote verwachtingen. Uit de vrij gematigde uitlatingen van een man als Sjahrir kan men opmaken, dat hij en ongetwijfeld ook enkele andere In donesische leiders nog wel inzien, dat ook voor de Indonesiërs samenwerking met Nederland de ware oplossing is. Maar de toestand is zeer verscherpt. De bezorgdheid, op deze plaats geuit toen de militaire aotie begon, worde vandaag herhaald. Het is een diepe bezorgdheid voor onze vooruitzichten in Indonesië. R., P. Twintig procent der kiezers uitgesloten Zeven van de tien partijen in Hongarije, die een aanvraag hebben ingediend, hebben toestemming gekregen aan de 31 Augustus te houden verkiezingen deel te nemen, al dus radio Boedapest. Het zijn de partij van onafhankelijke kleine eigenaren, de com munistische partij, de sociaal-democrati sche partij, de nationale boerenpartij, de radicale partij en twee democratische par tijen. De vier eerstgenoemde vormen de regeringscoalitie. De drie partijen, die nog geen toestem ming hebben ontvangen, moeten hun aan vraag Maandag opnieuw indienen, verge zeld van een aanbeveling. De gezanten van Engeland en Amerika in Boedapest hebben de Hongaarse eerste minister nota's Van hun regeringen over handigd, waarin wordt verzocht maat reten te nemen tegen eventuele „misbrui ken" bij de verkiezingen. Volgens te Washington ontvangen be richten zouden ongeveer éên millioen Hon garen 20 procent van de kiezers reeds van stemming zijn uitgesloten, op grond van de vreemdste beschuldigingen. Zo zou den Joden gedisqualificeerd zijn omdat zij lid van Nazi-organisaties zijn geweest en fabrieksarbeiders op grond van het feit, dat zij tot de vroegere landadel liebhen be hoord. Voorts zouden duizenden kiezers niet mogen stemmen omdat zij ontoereken baar verklaard zijn. Ofschoon de betrokken kiezers beroep tegen de beslissing kunnen aantekenen, zou de hiervoor toegestane tijd ontoerei kend zijn. De Amerikaanse regering" lid van de geallieerde controlecommissie voor Honga rije maakt zich ernstig zorgen over de berichten uit Boedapest over verregaand Autonomie voor Franse gebieden in Voor-lndië Zo spoedig mogelijk zal aan de Franse Na tionale Vergadering een voorstel worden voorgelegd tot radicale hervormingen in Frans Voor-lndië, waardoor de vijf Franse nederzettingen aldaar praetisch volledige autonomie zullen verkrijgen en haar status zal worden gewijzigd. Zij zullen in een federatie verbonden worden, aldus meldt Reuter Dit is een aantal autoriteiten te Pondï- chery (Frans Voor-lndië) medegedeeld door C. F. Baron, gouverneur van Frans Voor-lndië, die uit Parijs is teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Franse regering over de toekomst van de Franse bezittingen in Voor-lndië, nu de volken van het voormalige Brits-Indië on afhankelijkheid hebben verkregen. Als eer ste stap op deze weg heeft Frankrijk er in toegestemd verschillende kleine Franse loges in Voorlndië aan de regering van de Unie van Voor-lndië af te staan. De Fran se regering heeft Baron gemachtigd te verklaren, dat de bevolking geen tegen werking zal ondervinden en met eerbied zal worden behandeld, vooral wanneer het aangrenzende grote Voor-lndië volledige onafhankelijkheid heeft gekregen. misbruik van de nieuwe Hongaarse kies wet, die toch al veel beperkende bepalin gen bevat. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken beschuldigt in dit opzicht de verkiezingsinstanties, die door de commu nisten beheerst worden. Groot-Brittannië en de V.S. hebben, zo wordt door het Britse ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld, hun ver tegenwoordiger» in Boedapest opdracht gegeven om een gemeenschappelijk onder houd met de Hongaarse eerste minister aan te vragen, teneinde „zich zekerheid te verschaffen" betreffende berichten, dat minstens 20% van de kiezers, in vele ge vallen om „dwaze" redenen, van het kies recht vervallen zouden zijn verklaard.- Naar voortzetting der politiële actie? Dr. van Mook zwijgt Volgens geruchten die in Nederlandse kringen te Batavia en in Nederland de ron de doen, zou dr. Van Mook aan de Neder landse regering volmacht hebben gevraagd om de politiële actie voort te zetten. Desgevraagd verklaarde dr. Van Mook aan United Press, dat-hij geen verklaring over deze berichten wilde afleggen. Onze Haagse correspondent meldt hier over nog: Het is in Den Haag een publiek geheim, dat dr. Van Mook tot de conclusie is gekomen, dat om wille van de veiligheid van millioenen Indonesiërs onverwijld be paalde maatregelen geboden zouden zijn, welke zouden indruisen tegen de Veilig heidsraadresolutie van 1 Augustus inzake het „Staakt het vuren". De noodzaak tot dergelijke maatregelen schijnt voortdurend groter te worden. Woensdag 20 Augustus oiri 20 uur zal de Haar lemse Orkest Vereniging onder leiding van Kees Hartvelt in het Bloemendaalse Bos concerteren. Chinezen in Indonesië willen bewapend worden Op Zuid-Sumatra is een aanval van re publikeinse troepen, welke 600 man sterk waren, afgeslagen. De tot dusver ontvangen berichten over de Nederlandse verliezen melden 6 ge sneuvelden, 14 gewonden. Een ander officieel communiqué zegt, dat- op Woensdag door vertegenwoordigers van 50 Chinese verenigingen in Medan een vergadering is gehouden, waarbij be sloten is een telegram naar de Veiligheids raad te zenden oni de Veiligheidsraad te verzoeken doeltreffende maatregelen te nemen tegen „de barbaarse activiteiten in geheel Indonesia" jegens onschuldige neu trale Chinezen begaan. Op de vergade ring werd tevens besloten Tsjang Kai Sjek te vragen bij de Nederlandse regering een verzoek in te dienen om de Chinezen in In donesië van wapens te voorzien voor zelf verdediging. Petkof veroordeeld tot dood door strop Nikolai Petkof. tie leider der Bulgaarse oppositie, is door het regionale tribunaal van Sofia tot dc dood door dc strop ver oordeeld. Petkof's „medeplichtigen", It.-kolonel Ivanof, kolonel Gersof en commandant Atanasof werden tot respectievelijk 15, 10 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Petkol', die lot het laatst toe ontkende, is op de verklaringen van Ivanof schuldig bevonden aan het vormen van een fascis tische militaire organisatie, de „militaire bond", en aan het organiseren van ver schillende acties. De andere veroordeel den zijn schuldig bevonden aan medewer king bij de vorming van de genoemde „mi litaire bond". Chinese consul-generaal verzoekt republikeinse medewerking De Chinese consul-generaal te Batavia heeft Zaterdagavond via radio-Batavia een boodschap tot de republikeinse regering gericht met het verzoek aan radio-Djokja karta deze boodschap ogenblikkelijk aan Soekarno en Sjarifoeddin over te brengen, In deze boodschap zegt de consul-generaal, dat hij het nodig acht nogmaals het stand punt van de Chinezen in Indonesië uiteen te zetten. „Ik wens er de nadruk op te leggen en ik verzoek de Indonesische regering dit in dachtig te zijn dat wij zijn te beschou wen als een welgezind volk, dat hier vele honderden jaren leefde in goede verstand houding met het volk van dit land. Gedurende de laatste jaren hebben wij op -.tastbare wijze onze zedelijke steun aan de republiek getoond en gezwegen over allerlei incidenten, welke elk ander volk tot een vijandige houding zouden hebben gebracht- Wij hebben geen politieke adspiraties en nog op dit ogenblik sympathiseren wij vol komen met het beginsel van onafhanke lijkheid voor Indonesië. Maar kunnen wij er mee instemmen, dat in het verloop van het bereiken dezer onafhankelijkheid ons onze vrijheid, ja zelfs ons bezit wordt ont nomen?" De consul-generaal zegt dan, dat in alle gebieden, die door Nederlandse 'troepen bezet zijn, de Chinese gemeenschap bezig is eenheden voor zelfverdediging te organi seren, omdat gewapende benden doorgaan met Chinezen aan te vallen en hun bezit tingen te plunderen. Deze eenheden zullen bekend zijn als „Pao an Tui", bestaan uit sluitend uit Chinezen en worden door hen gefinancierd. Wij gaan geen oorlog voeren vcor de Nederlanders, zij verwachten dit ook niet van ons. Om de ganse wereld te bewijzen, hoe waarachtig onze motieven zijn, verzoek ik thans de republikeinse regering hetzelfde Ceylon geteisterd door het water Ceylon wordt geteisterd door de ergste overstromingen, die sinds mensenheugenis zijn voorgekomen. Bruggen en spoorlijnen worden weggevaagd en wegen onbegaan baar gemaakt. In de laaggelegen voorste den van Colombo moesten duizenden hun huizen verlaten, doordat de rivier de Ke- lani haar dijken doorbrak. Een voorstad van Kandy, waar 600 gezinnen woonden, werd volkomen verwoest. Het peil der ri vieren stijgt nog steeds, zodat nog meer rampen gevreesd worden. Ten bate- van het Neder landse Rode Kruis is Zater dag in Noordwijk aan Zee een concours d'élégance ge houden voor dames en kin deren met honden. De belangstelling was bijzon der groot. Prachtige dieren waren ingezonden. Een meisje, dat zich voor deze gelegenheid als verpleeg stertje van het Rode Kruis had verkleed, verscheen op de tentoonstelling met twee barsois, te doen en aan de Chinese gemeenschappen op republikeins gebied toe te staan ook "Pao en TuiV' te vormen en hun wapens te verschaffen. Ik neem aan, dat de repu bliek niet mijn voorstel zal instemmen en het zo spoedig mogelijk in practijk zal wil len brengen." Prins Ferdinand als Nazi gearresteerd In de opzienbarende zaak van de diefstal der Duitse kroonjuwelen doen zich thans bijna dagelijks nieuwe ontwikkelingen voor. Zo werd Zaterdag de hoofdfiguur uit het mysterie, prins Ferdinand, de zoon van prinses Hermine door Engelse en Amerir kaanse CID-agenten gearresteerd onder beschuldiging lid geweest le zijn van de Nazi-partij. De prins zou zijn vragenlijst (welke door het militaire bestuur aan elke Duitser wordt voorgelegd) moedwillig fou tief hebben ingevuld door t.e verklaren dat hij nooit partijlid geweest was. Hoewel men uil het partij-archief zijn lidmaatschapskaart heeft opgezocht, waar uit blijkt dat hij in Augustus '1932 tot de partij toetrad, blijft de prins ontkennen ooit iets met het régime te maken gehad te hebben. Toen de prins gearresteerd werd bevond zich zijn gewezen vrouw, Rosa Rausch ook inin zijn woning. Enige uren tevoren had zij de begrafenis bijgewoond van prinses Hermine. Prins Ferdinand zelf was liever thuis gebleven daar hij bang was dat de Russische politie hem zou arresteten. Uit de vragenlijst bleek nog dat de prins een baantje als chauffeur zocht toen bij de lijst invulde. Later heeft hij inderdaad zo'n betrekking gevonden en wel bij een gealli eerd officier waar hij verscheidene maan den in dienst bleef. Toen de politie de prins kwam arresteren, waarbij de politie mannen vanzelfsprekend vertelden waarom zij hem kwamen halen, bleek zijn vrouw ten zeerste verbaasd te zijn over het feit dat haar vroegere echt genoot eens nazi was geweest. „Waarpm heb je me nooit eerder verteld dat je Nazi bent geweest?" riep zij hem na. De prins had het echter te druk om te ant woorden. (U. P.) Irgoen-vertakking in Oostenrijk De Amerikaanse militaire politie heotffc mededeling gedaan van de ontdekking van het bestaan van een vertakking der .Joodse verzetsorganisatie „Irgoen Zvai Leoemi" onder verplaatste personen in Oostenrijk. Sporen hiervan kreeg men in handen bij (het onderzoek naar aanleiding van de enige dagen geleden bij de Groszglockner gepleeegdgde bomaanslag op een trein met Britse verlofgangers. In verband met die aanslag is gearresteerd een negentienjarige Poolse Jood, Heinoch Gossior, die als uit kijk gefungeerd heeft. WEINIG VERANDERING. Verwachting, 'medegedeeld door het K-N.M.I, in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tamelijk heldere nacht met hier en daar ochtendnevel en weinig v/ind. Morgen overdag zonnig droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. 19 Augustus: Zon op Maan op 5.28 uur, onder 19.58 uur 9.09 uur, onder 21.32 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1