IJmuider Courant Een Zwitser spreekt De Britse economische leiders krijgen instructies voor „plan de campagne" Op 1 November wordt een taxirit goedkoper Opbrengst van totalisator kan ten goede komen aan de paardenfokkerij in ons land Brieven stromen naar de soldaten in Indië Technische storing. Bevin verdedigt Engelands wereldbetekenis No. 18734 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtatr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. pfUkKeTv Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 13 September 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 7WITSERSE MINISTER Petitpierre Dtift onlangs te La Chaux-de-Fonds aI «.houden, waarin hij zich vierkant Éen«Jonden voor Federale -Unie in en on0^l|t uitgesproken. Ik heb de tekst Europa n gelezen in het te Basel ver- van, orgaan van de! Europese Unie. scl"J i menigeen verheugen, dat Ier ook Het Sn minister is die zo spreekt. Al moe- eeMeenin ker n.gt Qp rekenenj dat <je wlJ con Verenled Eurona zou - „Ine van een Verenigd Europa zou Titaan van regeringen, zolang met uit de volken zelf ze daartoe ei "•"i, hebben. Bet zijn zelden rege- ge van wie het streven naar grote her- Bten uitgaat. En van een besef der w jidf zien wij in ons volk behoudens 11 a3 groepen enthousiasten, die zich in Schillende comités en verenigingen ge- 'SSS hebben - nog niet veel. Neder- 5! „na niet heel veel verder dan een T,like belangstelling vooi« Benelux, de SS in wording tussen Belgie, Neder- f n Luxemburg. Ik verklaar dat woord j&ixroaar opnieuw want er zijn blijk- f Steeds zoveel mensen, die niet m wat het betekent. Welnu, het begrip .„i.fmeer dan een economische over at zij het dan dat die ver gaat voor gewoonten van splitsing, scheiding op ieder gebied. Aan ge- van politieke eenheid tussen de ï"r landen van een Federale Unie van Süland België en Luxemburg, dus van waariijk Verenigde Volken, zijn wij „,„iet toe en de Belgische professor, die 1L voorstelde om het merkartikel- Sswooid Benelux liever te vervangen j Verenigde Nederlanden" moet zowel schrik als verbazing bij velen verwekt Waar'dacht die man aan? Eenvoudig aan I, wee die duidelijk voor ons en andere tLt-Europeanen is aangewezen en die wij „Han moeten kiezen, als wij niet ten onder in gaan en een toekomst behouden. Niet «inder naar mijn vaste overtuiging, dan He't zai velen wel duidelijker worden. niet pas duidelijk worden als het De Britse export moet naar 126 millioen pond per maand De president van de Britse „Board of Trade", sir Stafford Cripps, heeft te Londen een redevoering gehouden voor 2000 leidende persoonlijkheden uit han del, industrie en financiën en verte genwoordigers dei- arbeiders, waarin hij bijzonderheden mededeelde over het nieuwe exportplan. Daaruit blijkt, dat het land een derde meer moet expor teren dan het thans doet, wil de grote kloof tussen in- en uitvoer ten bedrage van 600 millioen pond sterling over brugd kunnen worden. Engeland zal, naar Cripps zeide, maandelijks voor een bedrag van 31 millioen pond ster ling aan goederen meer moeten leveren dan de 95 millioen pond sterling die 'het thans maandelijks levert. Het moet er naar streven tegen het einde van het volgende jaar de uitvoer op 160 pro cent van die van 1938 te brengen. Ook dan zal de levensstandaard in Engeland nog niet hersteld zijn. Cripps waarschuwde zowel' de werkgevers als de werknemers. Tot de eersten zeide hij: „Wij zullen doen wat wij kunnen om de particuliere onderneming aan te moe digen. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat de regering ingrijpt ingeval particu- Tot dusver beperkt men zich tot econo mische onderwerpen. Die zijn minder lastig en raken minder het gevoel dan politieke. Zo >'s het ook bij onderhandelingen in groter verhand, namelijk die inzake het Plan- Marsnall tot verstrekking van Amerikaanse 'financiële hulp aan Europa. Als dat slaagt ri het voor een jaar of vijf helpen. Het zal een economische ramp in Europa kun nen afwenden, maar geen nieuwe blijvende samenwerking brengen. Want economische afspraken alleen schenken die niet. En als men ze slechts sluit onder de drang van crisisgevaar, zonder politieke eenheid te beogen, dragen zij de kiemen der ontbin ding alweer in zich, evenals de bondgenoot schappen, tijdens een oorlog gesloten. Zie het conflict tussen Oost en West, de. Veilig heidsraad met zijn veto, het IJzeren Gor dijn en al hetgeen dit oude bondgenoot schap thans kenmerkt. Tussen de twee elkaar beloerende grote madhten ligt een verdeeld, in staten en staatjes gesplitst Europa en als men in het ene?,land na het andere betogen hoort hou den over de defensie, die ieder voor zioh toch .vooral hebben tmoet als men dan daarbij denkt aan de machtigen en vooral als men er de kaarten der wereld' eens bij neemt dan glimlacht men droevig. Er. zijn andere krachtsverhoudingen, in de we reld gekomen dan in vroegere eeuwen. En alleen de grootsten bezitten de moderne wapens. De Zwitsers zijn een nog kleiner volk dan wij in een nog kleiner land. Misschien tellen zij in deze tijd meer mensen, die de werkelijke toestand van Europa beseffen. Zij weten in elk geval wat Federale Unie is, want hun kantons zijn op deze wijze in een Bondsstaat verenigd. Sinds eeuwen. Zij vormen het oudste voorbeeld van Federale Unie in de wereld. Gedrieën beginnend de kantons Urf, Schwyz en Unterwald hebben die latpr de andere tot hun Bopd aangetrokken. Zoals de dertien staten, die in de laatste jaren der achttiende eeuw zich In Philadelphia verenigden tot de United States of America, in de loop der negen tiende êeuw tot aoht-en-veertig Verenigde Staten met acht-en-veertig parlementen en eenparlement der Unie zouden groeien. Ziet u daarin niet, van hoe grote en Europese betekenis een Federale Unie tus sen Nederland, België en Luxemburg in haar gevolgen zou kunmen zijn? En bedenk daarbij wel, dat ieder der deelhebbers zijn eigen (democratische) regeringsvorm en het grootste deel van zite 'eigen wetgeving behoudt, Aan de Federale regering en het Federale parlement, waarin het volle van ieder land zijn eigen vertegenwoordigers biest, worden slechts die bevoegdheden verleend, die men onder edgen gezag niet ®eer of onvoldoende waarixmgen kan of flje men in het gemeenschappelijk en het «gen belang wenst af te staan, pe Zwitsers weten wat Fedeisale Unie is. Zij zijn een vier-talig volk en. niettemin hecht vereend. Zij zijn bij hun Federale stelsel zeer wel gevaren. Evenals de Ame rikanen op hun zo oneindig groter grond gebied^ die Europa willen helpen in die Mengeling van ambitieus idealisme, en stre ven naar zakendoen-in-het-groot,' «die hen typisch kenmerkt, maar die het daarbij troepen: „Verenigt u toch!" Als haan Se- ?7 ®n Huis van Afgevaardigden straks fflfleraaad milliarden voor Europa mochten trwP ZOnder ket vooruitzicht, dat de be ogen volken zich op den duur politiek verenigen zullen, zal blijken dat de Ame- anen ook geweldige speculanten in het §M zijn. tjj8' v°or het uitgeputte en verarmde v °P 'het spel staat is de Zwitsers BSPjP&fl door hun minister Petit- tw' P°"psraa<t Petitpierre heeft in La Wi, ;de;Fonds duidelijke taal gesproken. i t s voeben meer dan ooit, dat Zi'. Inet dat van Europa verbonden is. ben pSen tw"sten en verdeeldheden heb- dip w®, de overwegende positie gekost, otviJo m wereld bezat. Mocht 'het zich, bewniS Z1]1J ^J'den> niet van de noodzaak on Worden van zijn aaneensluiting, die stpi i nk? e,ensch aP P elij k e beschaving kan kin» /v, za* het daarmee de beschik- onsVm ^,eigen lot verliezen. Wij behoeven Mse v- °5eIPik niet tegen een buiten ten in .le verdedigen, maar wij rnoe- aan aii °ns ^en belang actief deelnemen veui-1wLP°-flngen' om Europese eenheid te dat dp i?1J n- Wij mogen niet vergeten da' nno ^pese zaken onze zaken zijn en gomppnc U alle staten van dit vasteland Wil PpeIijke belangen verbinden.. totmiatS ,slecJlts wensen, dat ook op dacht?gebied de federalistische worden." «•os He Devryding heb ik op deze plaats Duitse arbeiders saboteren ontmantelings-pogingen Britse troepen en Duitse politie hebben de „Holmag-werken" in Kiel bezet, nadat de 1800 arbeiders en de directie een Brits ultimatum om de fabriek te ontmantelen hadden verworpen, aldus meldt het onder Britse toezicht verschijnend blad „Tele- graf" volgens Un-Press. Tevoren hadden reeds besprekingen plaats gevonden tussen de bestuursraad van Schleschwig Holstein en de plaatse lijke vakbonden om middelen te bespreken om-de ontmanteling van de „Holmag-wer- ken" welke op vredesproduetie werken te voorkomen. De bestuursraad zond een pro test naar de Britse militaire gouverneur om hem te verzoeken de order te herroe pen. Op de jaarbeurs te Hannover werden, aldus de „Telegraf" sommige producten van de „Holmag-Werken" tentoongesteld. Het blad schrijft verder, dat toen de ar beiders en de leden van de directie het oor- spronkelijke plan om „Holmag-Werken" te ontmantelen verwierpen, zij een ultimatum ontvingen van de Britse militaire gouver neur, dat 10 September afliep. Dientenge volge gingen de Britse troepen in de afge lopen nacht tot bezetting van fabriek over. Eveneens werd aan de Duitse politie van Kiel zonder voorkennis van de Duitse be stuursraad opdracht gegeven aan de bezet ting deel te nemen. Vooraanstaande Duitse politie-autoritei ten weigerden aan de bezetting deel te nemen op grond van het feit, dat geen be vel was gegeven door de bestuursraad. Als protest bood luitenant-kolonel Lier, het plaatselijk hoofd van de politie, zijn ontslag aan. Veel buitenlanders ter Jaarbeurze Zowel op de twee exportdagen, als op de twee „gewone" dagen, hebben meer zakenmensen de Utrechtse jaarbeurs be zocht dan dit op de eerste vier dagen van de voorjaarsbeurs het geval was. Op Donderdag en Vrijdag was het bezoek van buitenlandse inkopers groot, zodat ook toen er veel buitenlandse transacties zijn afgesloten. Bandenbonnen voor eerste montage Tot en met 30 September kan op de bonnen A 01, A 06, A16 en A 21 van het inschrïjvingsbewijs voor eerste verstrek king van rijwielbanden, per bon één toer- buitenband worden gekocht. Voorts zal men op de bonnen B 01, B 06, B 16 en B 21 van genoemd inschrijvingsbewijs één toerbin- nenband kunnen kopen. Op bovengenoem de bonnen kan rechtstreeks worden gekocht. liere firma's weigeren aan onze oproep ge hoor te geveri'. Tot de arbeiders zeide hij met betrekking tot de lonen: „Wij zullen de inkomsten der arbeiders niet verminde ren, doch ik ben er zeker van, dat hogere lonen onmogelijk zijn in verband met de inflatiespiraal". Verder deelde Crijjps mede dat het niet in de bedoeling ligt industriële dienstplicht in te voeren, tenzij er geen an dere uitweg is. Nieuwe moeilijkheden met Engelse mijnwerkers De hoop, dat de mijnwerkersstaking in Yorkshire een einde zou nemen, nu de mijnwerkers van Grimethorpe besloten hebben om Maandag het werk te hervatten, is weer verminderd daar de 35.000 mijn werkers die uit sympathie voor de arbei ders van de mijnen van Grimethorpe weg bleven, nog niet aan het werk gegaan zijn. Men schrijft dit toe aan de onzekerheid over de voorwaarden, waaronder de Grimethorpe-mijnwerkers 'het werk her vatten. 6.000 mijnwerkers in Zuid- er West-Yorkshire hebben te kennen gegeven over 14 dagen te zullen staken, indien aan hun grieven inmiddels niet is tegemoet ge komen. Tegen de kleurige achtergrond van bloeiende dahlia's heeft de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Voedselvoorziening mr. C. Bonnerman Vrijdag ochtend de internationale dahliatentoonstelling in Aalsmeer met een kort woord geopend Voor Haarlem 5 cent per kilometer minder Koningin moet rust houden De Koningin moet tengevolge van een aanval van bronchitis enige da gen algehele rust houden. Het is nog niet zeker, of zij zover hersteld zal zijn, dat zij Dinsdag persoonlijk de Staten-Generaal zal kunnen openen. Nieuwe Perzische regering De Perzische premier Ghavam es Sul- taneh heeft aan de Shah zijn nieuw kabi net voorgesteld, dat volgens waarnemers opnieuw pro-Amerikaans is. Het nieuwe kabinet is nagenoeg gelijk aan het oude. De vroegere minister van Justitie, thans minister zonder portefeuille, Mansur Adl, is per vliegtuig naar New York vertrok ken om zijn land bij de opening van de UNO-vergadering te vertegenwoordigen. Engeland adviseert. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat de Britse ambassadeur in Perzië de Perzische regering heeft gead viseerd de deur voor verdere onderhande lingen met de Sovjet-Unie open te hou den, indien het prlement besluit de Per- zisch-Sovj et-Russische olie-overeenkomst' van 19-46 te verwerpen. riet woord is aan- Louis Latzarus: Waf de politici moest ontmoe digen is, te zien hoe steeds dezelfde fouten dezelfde gevol gen hebben. Twee broers verdronken Op het verlaten strand bij IJmuiden vonden Donderdagochtend enige jongens twee fietsen en wat kleren. Zij gaven de politie hiervan kennis, die tot de ontdek king kwamen, dat de fietsen en de kleren behoorden aan twee broers, W. van N. en M. van N. respectievelijk 24 en 18 jaar en wonende in de Eksterlaan te IJmuiden- Oost. De jongens waren tegen de avond gaan zwemmen, ongeveer op het tijdstip van het opkomen van de vloed. Daar er bovendien een landwind stond, moet de zee zeer gevaarlijk geweest zijn. Beiden konden zwemmen, maar vermoed wordt, dat ze door de hevige trek zeewaarts zijn gedreven en toen het strand niet meer konden bereiken. Tot nu toe is geen spoor van de slacht offers ontdekt. Besprekingen tussen het directoraat- generaal van de prijzen en de vakgroep personenvervoer langs de weg over 'een verlaging van de taxitarieven zijn dezer dagen afgesloten. Als resultaat kunnen wij het volgende melden: Verschil is ge maakt tussen de tarieven voor de grootste drie gemeenten. In Amsterdam zal het tarief in algemene trekken worden 70 ct. (tot dusver 75 ct.) eerste aanslag, waarvoor 1 km. moet wor den gereden en verder 25 ct. per kilome ter (tot dusver 30 cent per kilometer). Bij bestellingen zal het tarief in werking' mo gen treden van de standplaats waar de taxi zich bevindt af: practisch zal dit in de meeste gevallen de dichtstbijzijnde standplaats zijn. Het „vrij voorrijden" komt dus te vervallen. Door het bestaan van een taxicentrale voor. geheel, Am sterdam zal het publiek in het algemeen tegen misbruiken worden beschermd. Voor Den Haag zal het tarief in alge mene trekken worden 75 ct. eerste aanslag (evenals tot dusver) waarvoor 1 km. moet worden gereden en verder 25 ct. per km. (tot dusver 30 ct. per km.) Bij bestel lingen zal het tarief slechts mogen ingaan nadat de passagiers zijn ingestapt. Den Haag blijft dus het „vrij voorrijden" be houden. Zolang er hier nog niet een taxi centrale in navolging van Amsterdam is ontstaan, zal het vrij voorrijden niet kun nen vervallen, hetgeen wel enige bezwa ren ontmoet bij de bestellingen van de buitenwijken uit- In de buitenwijken mo gen echter alle gereden kilometers in re kening worden gebracht. Rotterdam zal in hoofdzaak het. tarief als dat van Amsterdam krijgen, met dien verstande echter, dat de eerste aanslag 75 ct. zal bedragen. In Rotterdam zal het vrij voorrijden bij bestelde ritten vervallen. In de toekomst zal de prijs ongetwijfeld weer verlaagd kunnen worden. Voor de overige gemeenten met station- nerende taxi's wordt het tarief verlaagd van 40 ct. per belaste kilometer tot circa 35 ct. Het tarief is hier relatief hoger, dan in de grote gemeenten, doordat hier de Tante Pos heeft het benauwd gehad, maar kan er nu weer tegen De post, bestemd voor de militairen in In dië, is de laatste tijd opgelopen tot 600.000 stuks per week. Uit dit respectable aantal valt onmiddellijk te concluderen dat de achtergeblevenen hier te lande hoe langer hoe. drukker gaan corresponderen. Het veldpost-detachement in Amsterdam, dat in nauwe samenwerking met de PTT er voor zorg draagt, dat de brievenstroom zo spoedig mogelijk zijn bestemming be reikt, heeft totdat de politiële actie in Indië fjegon, zonder mankeren aan zijn zo be langrijke taak kunnen werken. Uit wekelijkse rapporten over de post verzending naar Indië blijkt, dat er echter op 14 Augustus 1947 een achterstand in de expeditie van dagbladen van 180 kg was, achterstand in de brievenpost was er niet. Na deze datum zijn er moeilijkheden ge komen met de luchtlijn naar Indië. Dit had natuurlijk direct een terugslag op de post verzending als gevolg. De achterstand liep hoe langejr hoe meer op: uit een later week- rapport blijkt dat deze op 21 Augustus (er herhaaldelijk over. dit onderwerp geschre ven. Ik zai ihet blijven doen, omdat het noodzakelijk is, al het andere in belang rijkheid overtreft en de Enige Weg aan duidt. R» P. was toen een week haast niet gevlogen), 5510 kg aan burger- en militaire post be droeg. Een uitweg. Er moest op de een of andere manier een uitweg gevonden worden. Zo heeft men 2000 kg per vliegtuig naar Cairo laten meenemen en deze post overgeladen op de „Oranje" welke toen net in Suez arrive de. Dit schip is nu inmiddels in Indië ai gekomen en de militairen hebben in ieder geval deze post al ontvangen. Daarna is de toestand enigermate verbeterd, hoewel nog verre van ideaal. Via Bagdad en Co lombo, door middel van overladen in dere toestellen, bereikt de post nu de mi litairen. Doorwijziging in de vliegroute fis de laadruimte ook veranderd, want door de grotere „sprongen" die een Indië-toestel moet maken, is de benzinevoorraad Voor de reis ook groter geworden. De toestand op 8 September was: achter- stand aan militaire post, inbegrepen voor de marine 2000 kg, aan dagbladen 600 kg. Op 10 September was men er althans weer in geslaagd dat er geen achterstand meer was. Alles fimctioneerde normaal. De bezorging tenslotte heeft heel wat voeten in de aarde door de verplaatsingen der troepen, waar nog bij komt, dat de ver voersomstandigheden gindsverre van ideaal zijn. Maar er wordt alles op alles I gezet, om de onmisbare schakel tussen fa milie en soldaat zo stevig mogelijk te [houden. terugrit bijna steeds leeg is en door dat standplaatsen meestentijds ontbreken of betrekkelijk onbelangrijk zijn. Voor de gemeente Haarlem is de uitzon deringsregel voorlopig gehandhaafd, ech ter met een overeenkomstige verlaging per belaste kilometer van 5 ct. In kleinere gemeenten, voor zover niet met stationerende taxi's wordt gereden zal een tarief worden berekend van 25 ct. per kilometer van garage tot garage. De tot dusver bestaande vaste aanslag van "5-ct. zal geheel vervallen. Het m in inruim- vrachtbedrag blijft gehandhaafd op f 1.50- Voor interloca-le ritten zal het tarief geen wijziging ondergaan behoudens dat voor de eerste aanslag van 75 ct. thans 1 km. moet worden gereden. (Tot dusver behoefde hiervoor niets gereden te wor den) Het waehttarief zal vereenvoudigd wor den in die zin, dat f 2.40 per uur of 10 ct. per 2 y2 minuten zal mogen worden bere kend, onafhankelijk van de totale tijds duur van het wachten. Voorts zal het veldboden worden om een fooi in het tarièf te bedingen. Het publiek mag echter wel een fooi geven (gebruike lijk is 10% met een maximum van f 5 per etmaal). De nieuwe bepaling houdt ver band met het bestaande misbruik om een ritprijs te noemen inclusief de fooi, waar door het puibliek in de waan wordt ge laten, dat de fooi nog verschuldigd is. Het publiek wordt aangeraden het te betalen bedrag- te verifiëren met de taxi meter. Het zal verboden worden de taxi meter af te slaan voordat het bedrag is afgerekend met de passagier. In de grote gemeenten zal het'gebruik van een taxi meter verplicht worden gesteld. In alle taxi's en huurauto's moet op een duidelijk zichtbare plaats een kaart aan wezig zijn welke goedgekeurd en afgege ven wordt door het gemeentebestuur en waarop de tarieven, die in rekening mo gen worden gebracht, vermeld staan. Het vrachttarief en het tarief voor de bagage blijven ongewijzigd gehandhaafd. Wegens de noodzakelijke tijdrovende voorbereidingen (o.a. afstellen der taxi meters) zullen de nieuwe verlaagde tarie ven ingaan op 1 November. PREMIèRE ..HET PROVES VAN NEURENBERG". Mr. J. Zaaier, Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof in 's-Gravenhage, zal Vrijdag een inleiding houden bij de première van de documentaire film „Het proces van Neurenberg", welke die avond in het Kriterion-theater te Amsterdam wordt gedraaid. Bij de Tweede Kamer is ingediend de memorie van' toelichting tot de totalisa- torwet. Daarin wordt medegedeeld, dat ook in ons land het publiek lange tijd de gelegenheid heeft gehad, om bij een totali sator te wedden. Toen echter in het jaar 1911, artikel 254bis in het Wetboek van Strafrecht werd ingevoegd, waarbij ha zardspel werd verboden, betekende dit voorlopig liet einde van de totalisator. Dit leidde tot clandestien optreden van bookmakers en tot een verval van de draf- en rensport, derhalve tot een averechtse uitwerking. In 1941 werd bij besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visserij de mogelijkheid tot het organiseren van een totalisator wederom opengesteld. Sedert de bevrijding is wedden bij de totalisator wederom verboden, daar bovengenoemd besluit ingevolge het beslüit bezettings maatregelen buiten werking is getreden. Dezelfde verschijnselen, die zich na in voering van artikel 254bis in het Wetboek van Strafrecht vooreden, doen zich ook thans weer voor. De ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en -van Justitie achten het gewenst, dat aan deze onoirbare praktijken een einde komt. Zij achten het dan ook noodzakelijk, dat wederom een voor ieder toegankelijke to talisator .wordt, ingesteld. Door de te heffen belasting verkrijgt de staat een bron van inkomsten en voorts kan een bedrag vrij komen voor de vee fokkerij en andere nuttige en belangrijke doeleinden. Op de rijksbegroting worden elk jaar bedragen opgenomen voor subsidiën en premiën voor de paardenfokkerij. Bij in voering van de totalisator zouden deze en wellicht ook andere posten ten laste van de opbrengst van het totalisatorbedrijf kunnen worden gebracht. Ook deze zijde van het vraagstuk menen de minister in herinnering te moeten brengen. Deze be dragen zouden bovendien waarschijnlijk kunnen worden verhoogd.Ook dit is zeer wenselijk, aangezien door de groeiende be langstelling voor de paardenfokkerij de be dragen, die door het rijk beschikbaar kon den worden gesteld, te klein zijn gebleken. Tevens zal dan meer aandacht kunnen wordenbesteed aan de noodzakelijk ge achte invoering der moderne verbeterings maatregelen. Ten slotte zij er op gewezen, dat een bloeiend draf- en remvezen met totalisator een attractie vormt, die vele, ook buitenlandse bezoekers aantrekt. Hel eerste jaarverslag van het internationale monetaire fonds Het Internationale Monetaire Fonds te Washington heeft zijn eerste verslag over het jaar eindigend 30 Juni 1947 het licht doen zien. Het verslag bevat uitvoerige al gemene beschouwingen omtrent de werk zaamheden en de politiek van het fonds, alsmede een belangwekkend, overzicht van de voornaamste feiten uit de ontwikkeling der wereldeconomie sinds de bevrijding. Het concludeert: „De wereld nadert een keerpunt, waarop een duidelijke keuze ge maakt moet worden: ofwel door gemeen schappelijke inspanning naar hogere pro- j ductie en hogere levensstandaard, ofwel naar economische verwarring en verar ming". Het verslag vermeldt vervolgens, dat in het afgelopen jaar Turkije, Italië, Syrië, Libanon en Venezuela in het fonds werden opgenomen, waarmede het totaal aantal leden is gekomen op 44. De gezamenlijke bijdragen der leden namen toe met 324 millioen tot 7.721.5 millioen dollar. Vlees ,,uit liet steegje" Als gevolg van een storing bij het Gemeentelijk Electri citeitsbedrijf in Haar lem heeft het aanzien van ons blad van daag een ietwat afwijkend karakter Ook in de bezorging heeft dit oponthoud uiteraard vertraging veroorzaakt In Bergen op Zoom is een frauduleuze slachtplaats ontdekt waar reeds verschil lende koeien op illegale wijze hun dood hebben gevonden Het is een vies gebouw tje in een smalle steeg, waarin de hygië nische toestanden onbeschrijfelijk slecht zijn. Het vlees was weliswaar van goede kwaliteit maar door de hoge temperatuur en de zeer slechte hygiënische toestanden Is er heel wat bedorven. Hoewel de koeien tegen zwarte prijzen en het vlees in het zwart aan tal van slagers werd verkocht, ging het in de slagerswinkels tegen nor male prijzen van de hand. De slagers kochten het blijkbaar slechts op om hun onverantwoord tekort aan bonnen te kun nen dekken. „De rol van dit kleine land is nog niet uitgespeeld99 De Britse minister van Buitenlandse Za ken Bevin zeide tijdens een diner in het Londense Savoy hotel, dat werd bijge woond door 150 leden van het Ameri kaanse Legioen, dat het leek alsof zijn .plan tot herverdeling van het Ameri kaanse goud' niet erg populair was in Amerika, doch hij voegde hieraan toe, dat het niet mogelijk was een bevredigende toestand in de wereld te bereiken, wanneer deze niet een ordening van de economische toestand beleeft. Bevin zeide verder: „In de komende twaalf maanden zullen verscheidene lan- In Amerika wordt ondanks protesten van de generaal propaganda gemaakt voor een presidentscha van Eisenhower den tekorten krijgen van de allernoodzake lijkste levensbehoeften. Wij in Engeland zullen er door moeten, maar wij zijn ge wend er door te moeten. Ik zeg tot mijn Amerikaanse vrienden: wij kunnen dollars te kort komen maar aan energie ontbreekt het ons niet. Wij kunnen een tekort heb ben in onze handelsbalans maar wij heb ben karakter en een traditie en wij zullen er boven opkomen en de Amerikanen niet met de gebakkenperen laten zitten. Wij kunnen tijdelijk in verlegenheid zitten, maar wij vragen niet bemoederd te worden, wij vragen slechts om begrip. Groot-Brit- tannië is een groot bastion in Europa. Onze beschaving zal ten ondergaan wanneer Groot-Brittannië valt, maar het zal niet vallen. Wij kunnen tegen de mijnwerkers en de arbeiders in de staalproductie moe ten zeggen, wij kunnen jullie niet alles ge ven wat wij hadden gehoopt te geven, maar wij zullen teh aanzien van Amerika niet te kort schieten en ons er niet onder laten krijgen. Wij vragen geen giften maar alleen begrip. Amerika heeft vastgesteld, dat wij een kleiner broertje zijn, dat wij een derde rangs mogendheid zijn. Ik reken de bete kenis der-mogendheden niet. naar hun mi litaire kracht, geld of economische moge lijkheden, maar ik ben er van bewust dat de traditie dit kleine eiland heeft voorbe stemd een rol te spelen welke nog niet is uitgespeeld." Het is uit met de bonioze karnemelk De melkproductie is als gevolg van de langdurige droogte dermate gedaald, dat de verstrekking van bonvrije karnemelk en uit onder- of karnemelk bereide consump tiemelkproducten noodgedwongen twee weken eerder dan in het voornemen lag, gestaakt moeten worden. Met ingang van .14 September mogen karnemelk, yoghurt en dergelijke niet meer zonder bon worden afgleverd.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1