IJmuider Courant gus vervangt Tram Verwijt van prof. Logemann: „Politiële actie had ook een politiek doel" Italië mag de U.N.O. binnen, mits in gezelschap der Oost-Europese landen Ook Amsterdam „Czaar Peter"-stad Weerbericht Jaargang No. 18745 62e ux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en B^n]nistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Jjefoon 10724. Directeur-Hoofd redacteur 15054. CTufcXerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 26 SeptemHer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rc tn DE LOOP van het volgende jaar Kf tram-diensten Haarlem-Noord «Zsteie en Haarlem-Leiden door bus- ten vervangen zullen zijn, zal Haar- maar één electrische tramlijn res- 111 Sie de stad alleen in het Zuiden door- "\t- de Uin AmsterdamZandvoort. En motorbussen-net zal zich verder ont velen, waarvoor, zoals wij medegedeeld hKen nog 1°8 nieuwe bussen in bestel- ziin De N.Z.H. laat nu dertig nieuwe i^rien de 108 volgende heeft zij in drie 'Sn besteld: grote en kleine Crossleys Sn aantal Zweedse, gesierd met de wat 01 jprjjng klinkende naam Scaniavabis. De f«en met oplegger zullen verdwijnen om- ff ?ii niet beantwoorden aan alle eisen, de Rijks-verkeersinspectie gesteld. Er ^°°r aar voor een jaar toestemming voor door ^ifzien wij de historie der trams in dit Atóct ten einde spoeden. Haarlem heeft n soorten gekend. Door de kleine pro- d van een halve eeuw geleden, die ïntó meer dan een dérde van het aantal mvoners van het tegenwoordige Haarlem ie hobbelde vriendelijk en zonder enige de paardentram, getrokken door ros- «inanten die Mie, Bet of Matador heetten, nat was misschien'de grootste attractie van J „aardentram: er was iets levends aan. ïaar haar tijd vervlood. Belden en ram- iden trouwens al niet de stoomtrammen u Alkmaar en Leiden, stinkende rook- mlken uitstotend onder het weelderige wer van de Hout bij de Fonteinlaaix en Ünder de bomen op het Kemnemerplein, als ■j'i haar lange, moeizame reizen aanvingen? Ook'haar puffende locomotiefjes, die zon derlinge metalen kubussen die wel het lelijkste waren, ooit in 'het wegverkeer vertoond, waren met hun hele goedige na- ,ieep van knusse passagiers- en speelgoed- -chtige goederenwagens tot verdwijning Ldoemd. De electrische tram verscheen. Z'j reed eerst naar Zandvoort en had in 1S00 een ongelukkig moment, toen zij eens van de Wilsonsbrug in de singel duikelde, 'laar de kinderziekten waren spoedig overwonnen en het nieuwe, brandschone en tamelijk snelle vervoermiddel veroverde alom in den lande ook het stadsverkeer. Haarlem kreeg de Ceintuurbaan onder het e'iket E.N.E.T. en de lijn naar Amsterdam cader het etiket E.S.M. Veel later kwam de liia naar Leiden en alle ouderen zullen zich je opening van de electrische tramlijn naar Bloemendaal en Overveen, die maar een kortstondig leven heeft gehad, herinneren. Toen was er al de stadslijn van het Soenda- plein in Haarlem-Noord naar de Glipper- weg in Heemstede, die op haar beurt nu ook verdwijnen gaat, tegelijk met Haarlem -Leiden. Haarlem is „voorlijk" met zijn afschaf fing van electrische trams en de vervan ging door de autobus. In grotere steden van land Amsterdam, Rotterdam en _.n Haag neemt de tram immers nog haar volle plaats in het verkeersleven in. En de onmiddellijke aanleiding die zich hier voordoet: de noodzaak om versleten materiaal over de gehele linie door nieuw te vervangen of een ander verkeersbeleid te gaan voeren, moet zich toch ook in die s:eden doen gelden. Natuurlijk zal deze verandering zich in de komende jaren over- si gaan voltrekken. Oude mensen zullen de verdwijning van de tram uit Haarlem behoudens dan die ene lijn Amsterdam-HaarlemZandvoort - wel betreuren. De tram heeft zo'n vaste koers en is zo ruim van binnen, al moet men er vaak in staan en zij is hoog en vol kcht en nu ja: vertrouwd. Men weet pre cies waar men met haar aan toe is, zij het niet met de zitplaatsen. Zij, slingert zich niet door het verkeer, maar gaat er kaars recht doorheen, het met bedaarde zeker heid dwingend, voor zich opzij te gaan. Zij tal nimmer tegen een boom rijden of zelfs maar tegen een lantaarnpaal. Zulke dingen zijn beneden haar aandacht en waardig heid. Zjj overheerst het verkeer. En zij loopt goed op tijd ook, als er tenminste geen sneeuw ligt of geen wolkbreuk straten rader water heeft gezet. Dat moet men van zo'n autobus altijd nog maar afwachten. In die trant,ongeveer heb ik vaak de be zwaren van de oudsten onder de verkeers- klanten tot uiting horen komen en het is altijd zo geweest en zal zo blijven: bij hen n die het sterkst naar voren en het n van de trams stemt hen weemoe- at zij hun hele leven door trams ge kend hebben, van Mie, Bet en Matador af en zelfs de herinnering aan de bellende, stin kende kubussen van de stoomtram hen met enige weemoed vervult. Maar het is Biet anders. Vervanging van de tram door de bus zal de ruimte en bewegingsvrijheid van het verkeer vooral in de stadsstraten ten goede komen en de weg van Haarlem tot halver wege Sassenheirn en Oegstgeest, die menig maal door de tramlijn wordt gekruist, aan merkelijk veiliger maken bovendien. Het is waar dat die weg van veel autoverkeer ont- Ast is, sinds kort voor de oorlog de grote sutoweg AmsterdamDen Haag gereed kwam, maar het blijft nog steeds een druk kereden route. n de bus als algemeen vervoermiddel n velen, niet alleen oude mensen, nog wel e\-én moeten wennen. Maar dat zal zich Böj genoeg voltrekken. Ei zijn heel wat Poter veranderingen in het verkeerswezen freest, bijvoorbeeld voor de moedigen, die jiwn een eeuw geleden als eerste passagiers ■Bflet eerste treintje AmsterdamHaarlem meereden en voor de onversaagden, die de eerste groep trouwe luchtreizigers per vliegtuig vormden. Al valt het later moed- m SP8. mato van die moed en onver- -sagdheid getrouwelijk voor te stellen, v™ vr«e bus het van de (tijdelijk !iiVf°eS trolley-bus gewonnen heeft, jst ons begrijpelijk maar is wel wat treu- l-voorde gemeente Haarlem, die er haar li. s' een van baar grootste af- v™» 7311 electriciteit als zodanig te be- fpnWenJj rn^e beeft zien verdwijnen. Gedu- nJie :'aar neemt de N.Z.H. nog voor GPft66i 125.000 electriciteit bij het 'B' R. P. Nederlandse peulvruchten- etport via voedselraad i.tttntT™'ati',nalc voedselraad heeft aan ejp on °kken regeringen, waaronder Bel- voni-d zwitserland, een aanbod gedaan en ïjnnnn 'butie van 150.000 ton bonen wacht 'on erwten, welke naar ver- Van jq^ord^ in% de laatste zes maanden N'edwi j 1PV exPortlanden waaronder had K ,fechikbaar zuUen z«"- De ftöfiGm ton bonen aan België en €rwten aan Zwitserland aan- TWEEDE KAMER Alleen internationale tussenkomst kan een oplossing brengen Van onze parlementaire redacteur) Prof. Logemann (Arbeid) verlaat vermoe delijk binnen een week de Kamer wegens zijn benoeming tot hoogleraar te Leiden. De Donderdag door hem uitgesproken rede naar aanleiding van de regeringsverkla ring was dus afgezien van zijn mogelijke deelneming aan de duplieken zijn parle mentaire zwanenzang. Ongetwijfeld zullen ook zij, die het met de inhoud van zijn betoog niet eens waren, onder de indruk gekomen zijn van dit fraaie stuk parlemen taire arbeid. Niet slechts de bouw van zijn rede, maar eveneens de gelukkige combi natie van idealisme en werkelijkheidszin beide, welke er in te herkennen vielen,' moesten wel bewondering afdwingen. Hier sprak meer nog dan een scherpzinnig, hel der „docerend""! urist een figuur met brede visie. Zijn werkelijkheidszin deed hem on derstrepen, dat men prettig of onpret tig nu eenmaal het bestaan van een na tionalistisch streven alsmede de rechtvaar diging daarvan als uitgangspunt had» të aanvaarden. De omstandigheden noopten tot een streven om langs de weg van sa menwerking met de republiek tot een zo gelukkig mogelijke constructie te komen, welke de vrijheid van de Indonesische be volking moet helpen bevorderen door het scheppen van een nieuwe, in vrijheid aan gegane, band met Nederland. Spreker gaf volkomen toe, dat in Juli een onhoudbare toestand tot politiële actie had genoopt, maar deze was destijds beoogd, althans aangekondigd, als maatregel van noodweer. Allengs scheen men echter te zijn afgegle den in de richting van het willen bereiken van een politiek doel en dit kon in sprekers ogen geen genade vinden, aangezien het militair optreden alleen gerechtvaardigd was bij wijze vajn noodweer. Volgens prof. Logemann ware voortzet ting van een opmars naar Djokja noodlot tig geweest, want dan zou er het er ten slotte op uitgelopen zijn, dat wij door de internationale samenleving gedwongen zouden zijn, ons vandaar weer terug te trekken. Verkeerd vond hij het daarom ook, nu nog weer in de regeringsverklaring met de gedachte te spelen dat wij eventueel toch eens tot zulk een maatregel zouden kunnen overgaan. Ook al moge volgens de regering de Veiligheidsraad niet bevoegd zijn in deze op te treden gelijk zij deed, dit geeft ons, als partij, allerminst enig recht om nu zelf volgens eigen willekeur të han delen. Zoiets past ons als leden van de in ternationale rechtsorde allerminst. Wij moeten, politiek bezien, nu eenmaal het harde feit aanvaardén, dat ons probleem door het buitenland wordt beoordeeld. Ge bruik van geweld levert geen oplossing. De enige weg is, gebruik te maken van de in ternationale inmenging om alsnog aan de constructieve elementen een kans te geven. De Commissie van Drie bezit moreel ge zag, wij niet. Onzerzijds kunnen, en moeten wij de ons eigen kennis van zaken door oprechte medewerking aan het welslagen van het werk der commissie van Drie bij dragen. De thans door ons bezette gebieden hier ging prof. Logemann ook in vrij sterke mate tegen de tekst van de rege ringsverklaring in. zullen weer aan de republiek moeten teruggegeven worden, op voorwaarde, dat in die gebieden eerst recht en veiligheid zullen heersen, dat de bevol king er zich, onder internationaal toezicht, vrij over haar status zal kunnen uitspre ken en dat voorlopig, bijvoorbeeld tot de vorming van de federatie, internationaal toezicht op de handhaving van recht en veiligheid zal bestaan. Tenslotte zij van prof. Logemanns rede nog vermeld, dat hij, alvorens zich te keren tegen de motie-De Groot, zich uitsprak voor Grondwetsherziening om de constitu tionele belemmerihgen tegen weldra te treffen nieuwe wettelijke regelingen weg te nemen Maar hij voelde er voorshands weinig voor, door een latere herziening de uiteindelijk nieuwe structuur weer in on ze Grondwet te laten vastleggen. Juister en verstandiger kwam het hem voor, ons in dit opzicht te spiegelen aan het voor beeld van het zeer soepele staatsrechtelijk bestel van het Britse Gemenebest. Ds. Zandt (St.Ger.) fulmineerde hier na tegen de regeringspolitiek. Nederland had zijns inziens over de gehele linie een nederlaag geleden. Mr. Stokvis (Comm.) deed nog enige juridische duiten in het zakje in een betoog, waarin hij onder meer aangaf waarom zijns inziens de Veilig heidsraad wèl bevoegd was. Tevens wierp hij een ander licht op het vraagstuk van de erkenning en de souvereiniteit van de republiek. Minister Beel kreeg tot Vrijdagochtend tijd om zijn antwoord voor te bereiden. De Kamer ging zich zolang met andere onder werpen en wel allereerst met het verdere debat over de Landbouwinterpellatie van ir. Vondeling (Arbeid) bezig houden. Landbouwpolitiek De voortzetting van de interpellatie- Vondeling nam de afmeting aan van een complete begrotingsbehandeling. Niet al leen de uitkomsten van land- en tuinbouw kwamen ter sprake, doch ook de loon- en prijspolitiek met alles wat daaraan vastzit. En het aantal sprekers was naar verhou ding: van alle fracties kwamen de debaters naar de katheder; de K.V.P. zond drie des kundigen in het vuur. En toen kwam na tuurlijk ook het verschillend politiek in zicht in kwesties van prijsstelling, over heidsbemoeiing, steun, ondernemerswinst en wat dies meer zij aan de orde. Intussen was men het aan beide zijden van de regeringstafel wel eens, dat de be drijf suitkomsten ontoereikend zijn en dat er iets gedaan moet worden. Een lichaam als het college van Rijksbemiddelaars voor de prijsstelling in land- en tuinbouw, zoals door enkele leden werd voorgesteld, leek minister Mansholt niet op zijn plaats, daar hier immers niet van twee gelijkwaardige partijen gesproken kan worden. De over heid stelt nu eenmaal de prijzen vast. In tussen zal de minister over deze kwestie nog eens zijn gedachten laten gaan. Voor alle zekerheid legden de voorstellers dit punt de prijsbepaling als hoofdzaak in hun motie vast. Voorts vroegen zij een compensatieregeling voor de lichtere (zand-)gronden, overbruggingssteun aan de kleine bedrijven en vergoeding voor die groenten, die op de veiling een bepaald percentage der productiekosten niet halen. Dr. van Mook gedagvaard De Amerikaan Ryan, directeur van de Isbrandsenlijn, welker schip de „Mar- tin Behrman" indertijd door de Neder lands-Indische autoriteiten in verband met verboden uitvoer werd aangehou den, heeft thans dr. Van Mook gedag vaard voor een Amerikaans gerechtshof. De dagvaarding werd aan Van Mook overhandigd tijdens zijn recent bezoek aan Amerika. Dr. van Mook deelde op een persconferentie te Batavia mede, dat Ryan hem betiteld had als „Leider van een groep gewapende terroristen". Dr. van Mook. zeide daarbij lachend: „Ik geloof dat Ryan onze beste propagandist ts, en hy wordt er niet eens voor be taald." Luxemburgse peetmoeder voor Prinses Marijke Groot-hertogin Charlotte van Luxem burg heeft het verzoek van Prinses Julia na ingewilligd om peetmoeder van prinses Marijke to zijn. Ook prins Felix komt naar Nederland om de doopplechtigheid op 9 October bij te wonen. Conservatieve dief? De dief die de tien jaar oude zwarte Austin Sedan van Churchill op een par keerterrein iheeft gestolen, is waarschijn lijk benauwd geworden toen hij heeft ge hoord, dat het de wagen van Winston Chur chill was. Vandaag kon Winston zijn wagen dan ook weer in bezit nemen. Er was niets vernield. Het woord is aan k, .leSMif Op de tentoonstelling „Bloemen, Bijen en Honing" welke in Assen wordt gehouden, was een bijenkorf te zien, welke vroeger in Noord-Brabant wel gebruikt werd. Het is een „Ambrosius" welke de beschermer der imkers voorstelt. RUSLAND DRIJFT RUILHANDEL: Tijdens de zitting van gisteren van de Veiligheidsraad heeft de Amerikaanse af gevaardigde, Johnson, een warm pleidooi gehouden voor toelating van Italië als lid van de UNO. Hij zeide, dat Italië thans volledige sou vereiniteit bezit en de vriendschappelijke betrekkingen met andere landen heeft hersteld. De Sovjet-Russische afgevaardigde verklaarde zich bereid om zijn goedf keuring aan Italië's toelating tot de UNO te geven mits dan tegelijkertijd ook Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zullen worden toegelaten. 9 Een lang debat volgde, waarin de gede legeerden van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk, België, Brazilië en Australië het Italiaanse verzoek krachtig steunden omdat het Italiaanse volk gedurende de tijd dat Italië aan de zijde der geallieerden meestreed een waarde volle bijdrage tot de geallieerde overwin ning heeft geleverd. Eenander motief was dat Italië's toelating de organisatie der Verenigde Volken zou versterken. De sprekers voor deze landen maakten Indonesische delegatie voor onderhandelingen gevormd Radio Djokjakarta imaakte gisteren vol gens U. P. 'bekend, dat de republikeinse premier Amir Sjarifoeddin aan het hoofd zal staan van een delegatie van zeven man, welke de republiek zal vertegenwoordigen bij toekomstige besprekingen met de Neder landers voor de commissie van drie landen van de Veiligheidsraad. Men verwacht, dat de commissie zitting zal houden in Johore, een dagreis verwij derd van Singapore. De commissies, samengesteld uit vertegenwoordigers van België, Australië en de Verenigde Staten, hébben reeds ieder de benoeming van een voorzitter van elke delegatie bekend gemaakt. Nederland Reeft tot nu toe nog niet de samenstelling van de Nederlandse delegatie laten weten. Radio Djokja zei verder, dat tot de repu blikeinse delegatie ook de ex-premier Soe- tan Sjahrir behoort, die op het ogenblik in Londen is; voorts zijn Mohammed Roen- oud-cninister en leider der Masjoemi, c Hasji Agoer Salim, minister van Buiten landse Zaken, lid der delegatie. bezwaar tegen het Russische voorstel om Italië's toelating afhankelijk te stellen van die van de vier genoemde landen en zij stelden zich op het standpunt dat elk geval individueel beoordeeld diende te worden. Polen diende een resolutie in om alge mene goedkeuring te hechten aan de aan vragen van alle vijf landen en Gromyko drong er bij de raad op aan om deze re solutie aan te nemen. Kolonel William Hodgson (Austra lië) zeide tot Gromyko: „U tracht een voorwaarde op te leggen, welke naar mijn mening op chantage lijkt". De raad besloot vervolgens over iedere candidaat afzonderlijk te discussiëren en te stemmen. De Franse afgevaardigde zeide Bulga rije niet te zullen steunen. De Amerikaan se afgevaardigde, Johnson, zeide, dat „de ontwikkelingen in Hongarije aanleiding geven tot ernstige twijfel omtrent de be kwaamheid en bereidheid der huidige re gering om de verplichtingen van het handvest der UNO na te komen". Gromyko verdedigde hierop Hongarije, zeggende, dat de in het buitenland circulerende be richten tendentieus zijn en de feiten ver draaien. De raad ging daarop tot Maandag uit een zonder aan stemming te zijn toe ge komen. Geen wijze die zegt dat hij w ys is. Brits protest tegen „moord op Petchof" Engeland heeft in een protestnota de Bulgaarse regering doen weten dat het de executie van Petchof als „gerechtelijke moord" beschouwt en dat die een bespot ting van de democratie en een schending van het verdrag van Yalta moet heten. In de nota welke door de Britse gezant te Sofia aan de Bulgaarse regering werd overhandigd, werd Petchof „een dappere leider van het Bulgaarse bóeren-verzet tegen fascisme en alle vormen van poli tieke overheersing" genoemd. De nota besluit: „Naar de mening van de Britse regering is Petchof gestorven voor de zaak waarvoor hij altijd heeft gevoch ten namelijk het recht van de mens om een eigen politieke overtuiging te hebben en deze te uiten. Zijn executie is een an der voorbeeld van gerechtelijke moord met het doel om personen te elimineren die het niet eens zijn met hun regering een procedure welke niet overeenstemt met de democratische opvattingen". Het nationale comité van het Bulgaarse Vaderlandse Front heeft in een verklaring welke door alle bladen werd afgedrukt, medegedeeld dat Petchof niet terecht ge steld werd omdat hij een oppositieleider was, doch omdat hij een staatsgreep voor bereidde. In de verklaring wordt gezegd dat Pet- chof's veroordeling streng maar juist was. ,3eweringen dat Petchof als oppositie- Twee Nederlanders in Duitsland veroordeeld Zij wilden er 800.000 textiel kaarten laten drukken Twee Nederlanders hebben zich voor het Brits militair gerechtshof te Krefeld te ver antwoorden gehad wegens het vervalsen van Nederlandse textielkaarten. In Augustus van dit jaar had het tweetal, de radioteahnicus P. van L. en de architect H. S., beiden uit Amsterdam, zich clan destien over de grens naar Duitsland be geven, waar zij relatie hadden met een zekere P. uit Düsseldorf, een man, die be dreven was in het vervaardigen van clichés. Deze P. was bereid een cliché te maken van de door Van L. en S. medegenomen Neder landse textielkaart. Weldra vond men ook een drukker, een zekere P. in Krefeld, die de kaarten wilde drukken. De drukker vond het bij nader inzien blijkbaar toch te ris kant, stapte naar de Nederlandse consul en vertelde hem het gehele gevaL De consul gaf de zaak over aan de opsporingsdienst van de Nederlandse Militaire Missie en in samenwerking met de drukker kon men de twee vervalsers in de val doen lopen. Het plan was, om 800.000 textielkaarten te drukken, welke dan in Nederland tegen 30 cents per punt aan de man zouden worden gebracht. De ambtenaren van de opsporings dienst lieten het echter niet zo ver komen en toen er tweeduizend kaarten gedrukt waren, grepen zij in en arresteerden de twee Nederlanders. Ook de clichémaker kon worden gegrepen. Voor het Britse militaire gerechtshof ver klaarde Van L., de hoofddader, hoe hij met een hoeveelheid vuursteentjes Duitsland was binnengekomen. De vuursteentjes ver kocht hij v eer lappen stof .waarmede hii de clidhémaker en de drukker wilde betalen voor hun diensten. Van L. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 jaar en betaling van een boete van 10.000 Mark. Bij niet betaling zal 1 jaar gevangenisstraf worden bijge voegd. S. kreeg 1 jaar en de clichémaker eveneens 1 jaar. Het is niet uitgesloten, dat de vervalsers, wanneer zij in Duitsland hun straf hebben uitgezeten, opnieuw voor een Nederlandse rechtbank zullen terechtstaan. „Onze condities blijven dezelfde", zegt van Mook Geen terugtrekken van troepen voor veiligheid gegarandeerd is De lt.-gouverneur-gencraal dr. H. J. van Mook verklaarde gisteren, dat de hervatting van de politiële actie tegen de Indonesische republiek zou afhangen van liet resultaat van de Nederlands-Indonesische besprekin gen onder leiding van de driemogendheden- commissie van de Veiligheidsraad. Op een persconferentie die een half uur duurde, zei Van Mook: „Daarna zullen we zien." Hfj^zei verder, dat de Nederlandse voorwaarden voor oplossing van het geschijl met de Indonesische republiek dezelfde ble ven met inbegrip van de voorwaarde be treffende de gezamenlijke gendarmerie en verklaarde dat er geen sprake was van terugtrekking van de Nederlandse troepen zolang geen voldoende garantie voor per soonlijke veiligheid bestond in het binnen land. Gevraagd of de Nederlandse delegatie zou onderhandelen met de huidige republi keinse regering of om wijzigingen zou ver leider in staat van beschuldiging gesteld I zoeken, verklaarde dr. Van Mook, dat hy was, kloppen niet met het feit dat hij een staatsgreep aan het voorbereiden was en samenzwoer om buitenlandse belangen te dienen". Gedenkplaten onthuld in het huis tcaar hij timmeren leerde Gisteren was Amsterdam Czaar Peter- van het ineognito-bezoek van de keizer stad. Peter de Grote bezracht 250 jaren ge- timmerman nog eens vertelde en herinner- leden ons land voor de eerste maal. Zaan- de aan de economische en culturele betrek- dam herdacht dit feit vorige maand met grote luister, gisteren bracht de hoofdstad, waar de keizer 4V2 maand verbleef, zijn bezoek met enkele eenvoudige plechtig heden in herinnering. De Russische ambassadeur in Nederland, kingen tussen Rusland en Nederland in de 17e eeuw. Mr. d'Ailly ging daarna over tot de ont hulling van gedenkplaten in de zijgevel van het huis, waarvan de bovenste een portret vertoont van de keizer met het op- de heer V. A. Valkov, de Russische handels- schrift „Hier werkte Czaar Peter de Grote De Beverwijkse wielrenner Arie Voor en is in het huwelijk getreden met mej. Janny Meyer. Vele wielrenners gaven van hun belangstelling blijk bij de huwelijksvoltrek king. - De foto toont het echtpaar Vooren-Meyer met de erewacht van wielrenners vertegenwoordiger de heer M. Koetsnetsov, de burgemeester van Zaandam, mr. dr. J. 't Veld, de leden van het plaatselijk •rdenkingscomité en een aantal leden van Russische ambassade verenigden zich ilereerst-aan een lunch in de ambtswoning an de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. In de kamer der commis sarissen van Werkspoor werd het gezel schap des middags ontvangen door de pre sident-directeur, dr. ir. M. H. Damme, en rondgeleid over een expositie, waar een kleine verzameling van herinneringen op scheepsbouwkundig gebied waren bijeen gebracht, alsmede de plannen voor de restauratie van het huis waar Peter tijdens zijn verblijf in Amsterdam woonde en van het er naast gelegen Suyckerhuys, de werf waar de Czaar zijn opleiding ontving. Daar na kwam men bijeen voor het huis van Czaar Peter op de hoek van de Conrad- straat en de Oostenburgergracht. De Am sterdamse burgemeester hield een rede, waarin hij het bijna legendarische verhaal Verdere berechting van „Kamer 21" Naar wij vernemen komen in de loop van dit jaar vijf vroegere Velsense politie mannen van de beruchte „kamer 21" voor het Bijzonder Hof ln Amsterdam, namelijk Spannenburg, De Jager, A. Visser, C. B. Noorman en F. W. Rosendahl. Kapitein Spannenburg zal op 3 Novem ber voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam terecht staan. Wanneer dit met Noorman het geval zal zijn is nog niet be- 30 Aug. 169715 Jan. 1698" en daaronder de tekst van een getuigschrift, dat aan Peter werd uitgereikt na afloop van zijn leertijd op de werf der Oost-Indische Com pagnie, ondertekend door de meester- sdheepstimmerman Gerrit Claesz Pool. Na de onthulling speelde de politiestafmuziek het Russische en het Nederlandse volkslied. Conferentie der plaatsvervangers zal wellicht worden uitgesteld Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft be- een verandering in de algemene houding van harte zou toejuichen. Hij voegde hier aan toe. dat de huidige situatie niet de uit eindelijke oplossing kan betekenen. (U.P.) Tijdens de persconferentie heeft dr. Van Mook over zijn reis naar de V. S. nog ge zegd, dat hij met minister Evatt de alge mene situatie en in het bijzonder de kwestie van de drie mogendhedencommissie had besproken „in een zeer vriendschappelijke atmosfeer". De lt.-gouverneur-genera al had ook de Chinese vertegenwoordiger Welling ton Koo gesproken, die goed geïnformeerd bleek, doch wie hij, naar hij hoopte, nog nadere opheldering had gegeven. Hij zeide er geen idee van te hebben, of de commissie van drie in'Europa, Washing ton of Indonesië zou bijeenkomen. Over de Martin-Behrman-affaire vertelde de lt.-gouverneur-generaal dat hij was ge dagvaard als „Van Mook, leider van een groep gewapende terroristen". Lachend zei hij daarop: „Ik gelpof, dat Ryan onze beste propagandist is en hij zal er zelfs niet voor betaald worden.'' Truman vraagt zuinigheid President Truman heeft een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om onmid dellijk en vrijwillig een begin te maken met het zuiniger gebruik van voedsel'. Hij maakte bekend dat hij wil trachten nood hulp aan Europa te verstrekken, zo moge lijk zonder een speciale zitting van het Congres. De president drong er bij het kend gemaakt, dat het zeer wel mogelijk Amerikaanse volk op aan om geen voedsel is, dat de conferentie van de plaatsver- to vermorsen. vangers van de ministers van Buitenlandse Maandag zal de president een conferentie Zaken van de „grote vier" welke 6 Octo- met Congresleiders houden, ber zou beginnen, uitgesteld zal worden. Truman stelde een burgerlijke voedsel- Naar verluidt, wordt over dit uitstel, dat commissie in, welke een program voor door Amerika en Engeland is voorgesteld,voedseïbesparing in het binnenland moet met Frankrijk en de Sovjet-Unie onder handeld. Noodlottige vergissing De eigenaar van een chemische wasserij in Naarden moest gisteren een machine waarin zich kledingstukken ter reiniging bevonden met het onbrandbare fcrichloor- aethyleen vullen. Hij vergiste zich echter en vulde de machine met benzine. Toen hij het toestel in werking stelde ontplofte de benzine en ontstond er een enorme steekvlam, In een oogwenk stond de ge hele wasserij in lichter laaie. De gehele inventaris benevens een groot deel van de kledingstukken van klanten gingen in vlammen op. De eigenaar, die pas een maand geleden zijn zaak had .geopend, is niet verzekerd. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gul den. opstellen. Een Amsterdamse firma is gedurende een aantal jaren de levering opgedragen van diaman ten boorkronen ten behoeve van alle Tsjeoho- Slowaakse mijnen. Deze opdracht houdt-ver band met de plannen, om door intensieve mecha nisatie de koleruproductle van Tsjeoho-Slowakije te verhogen ■•I IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige, later wat afnemende Noord-Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Opnieuw iets warmer. 27 September: Zon op 6.32 uur. onder 18-29 uur Maan op 18-08 uur, onder 2.45 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1