c J Brifs Labourparlementslid Millington pleit in Amsterdam voor wereldregering PHILIPS Huib de Ru en Jan Volwafer Nieuwe uitgaven tocA jeen Auid Panda en de Meester-doochelaar MAANDAG I DECEMBER 1947 Wing commander Millington wierp bommen en voedsel in Nederland Ernest Millington, tijdens de oorlog wing Commander van de RAF en thans verte genwoordiger van Labour in het Britse parlement, vertelde ons Vrijdag in Amster dam vóór zijn toespraak tot de Amster damse studenten in de aula van de ge meentelijke universiteit, dat hij nooit eer der in, maar wel boven Amsterdam was geweest: Dat was gedurende de oorlog, toen hij opdracht had bommen in het havenge bied op Duitse vrachtschepen te mikken en dat was in de dagen van de capitulatie der Duitsers, toen hij de „much prettier" op dracht had voedsel uit te werpen. Hij zeide hooit te zullen vergeten hoe de Amster dammers hem en zijn kameraden die laat ste" maal verwelkomd hadden„Deze rode anjer", en Millington wees op een kanjer van een anjer in zijn knoopsgat, „heb ik van de Nederlandse vrouweji ge kregen toen ik zojuist op Schiphol aan kwam. Een lid der U.V.V. bood mij de bloem aan als blijk van erken lelijkheid der Nederlandse vrouwen voor de „food- droppings" ik vond dat een charmante attentie". Ernest Millington is een ij ver aar voor de gedachte „Wereldregering" en hij voert, tezamen met de andere leden der parle mentscommissie voor wereldregering, een intensieve actie in Engeland en daarbui ten, om de idee te verbreiden en de „door braak der souvereiniteitsgedachte" te be- werlcslelligen ten gunste van een vrediger wereld. Hij is zeer optimistisch gestemd over de kansen zijner beweging en put dat optimisme voornamelijk uit de resultaten van zijn contact met invloedrijke politici van verschillende nationaliteit, die in hun landen niet alleen hetzelfde idee propage ren doch er zelfs een natuurlijke versprei ding van constateren, die de zekerheid geeft dat deze gedachte gesteund en bevorderd wordt door de ontwikkeling der politieke mentaliteit over de gehele wereld. In Enge land telt de parlementaire commissie voor een wereldregering reeds zestig leden, ove- .rigens aanhangers van alle partijen die in het parlement vertegenwoordigd zijn. De „grote mannen" der Labourregering, Attlee en Bevin, staan er zeer sympathiek tegen over en trachten de beweging te steunen waar dat mogelijk is. De beweging die Churohill in het leven riep, met het doel te komen tot een ver enigd Europa, heeft volgens de heer Mil lington enkele beperkingen die een directe combnfhlie met zijn beweging bemoeilij ken. Niettemin bestaat er een innig contact en v/orden er voortdurend stappen gedaan om de twee gedachten te coördineren. hoe het echter ook zij, het gevaar voor oorlog zou veel minder zijn, indien aan beide zijden dit. wantrouwen niet bestond." Spreker besloot zijn voordracht met te zeg gen: „Indien men de „vrees voor elkan der" zou kunnen veranderen in „vrees voor de gezamenlijke ondergang", zal de wereld rijp zijn voor een federale wereldregering." Als tweede spreker betrad de heer Ernest Millington de katheder. Snel of niet meer. Ernest Millington besprak uitvoerig de noodzakelijkheid van een spoedige instel ling van een wereldregering. „Wij hebben niet veel tijd, wij hebben niet eens tijd eerst een Europese federatie te vormen, voordat wij tot een wereldfederatie komen. Ik zou persoonlijk een enthousiast aan hanger van een Verenigd Europa zijn ge n-eest als niet de Verenigde Staten, kort na de bevrijding van Europa, atoombom men, boven Japan hadden uitgeworpen. De verschrikking van dit wapen deed inzien, dat de geringste kans op oorlog moet wor den vermeden. Dit kan alleen onder een federale wereldregering. Komt deze niet snel, dan is de kans op oorlog groot en een derde wereldbrand zou het leven op een deel der aarde voor lange tijd onmogelijk maken". De heer Millington vertelde tenslotte, dat het in de bedoeling der wereldfedera listen ligt een groot internationaal congres bijeen te roepen in 1950. „Op dit congres, waaraan naar schatting minstens 2000 af gevaardigden uit alle landen zullen deel nemen, worden de afzonderlijke ontwor pen constituties voor wereldregering ge zamenlijk besproken. Het ligt in de bedoe ling aan het slot van dit congres, dat zes maanden zal duren, na het gemeenschap pelijk overleg, te komen tot een defini tieve wereldgrondwet, die de gedelegeer den dan aan hun eigen regeringen zullen voorleggen". Aan het slot van de bijeenkomst was er onder leiding van de rector magnificus, prof. dr. G. C. Heringa, gelegenheid tot discussie. Zaterdag en Zondag werd het Congres voortgezet. Daarbij werd besloten de verschillende afdelingen in Nederland samen te voegen tot één organisatie en in de toekomst het woord „Nederlandse" voor de beslaande naam te plaatsen. Ook werden de richt lijnen voor de te organiseren propaganda- actie vastgesteld. Op de avond van deze laatste congres dag hield prof. dr. F. Chernuchy uit Ar gentinië, directeur-generaal van de afd. natuurwetenschappen van de Unesco te dan, op uitnodiging van de Studentenverl ia Sebouw „Vri) N^U^» te Am- eniging voor Internationale Wereld- slerdam een "ver „internationale Voordracht in de Universiteit De heer Millington kwam naar Amster- Iedere man heeft graag een: Dames! Denk er aan, dat iedere man. jong of oud, ge lukkig is met een Philips ..PHiuSHAVü"Staalbaard! Daa vliegt ook zijn baard eraf! PHILISHAVE Elecirisch droogscheerapparaai W.V PHILIPS* VERKOOP-MU V. NFDERlAND, EINDHOVFN regering, welke organisatie een driedaags congres heeft belegd met het eerste doel, te komen tot coördinatie van de gelijkge stemde verenigingen in de studentenwereld die tot nu toe los van elkaar werkten. Be- i Twee halve de heer Millington voerde op deze eerste avond in de aula der gemeentelijke universiteit ook prof. dr. J. Romein het woord. Het congres werd geopend met een inleidend woord van de Amsterdamse wet houder A. de Roos. Prof. dr. J. M. Romein stelde zich in zijn betoog de volgende twee vragen: „Zou on der een federale wereldregering het oor- samenwerking als eerste voorwaarde voor federale wereldregering". Op 11 December weer een eitje Op 11 December zal voor alle leeftijds groepen een bon worden aangewezen voor een ei. In vele gevallen zal op deze bon, evenals de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. Frans schip vergaan Het 169 ton metende Franse vrachtschip „Roger Juliette" is voor Frontignan bij Sete aan de Franse zuidkust op een rif gelopen en met zijn gehele bemanning ver gaan. Het is nog niet bekend hoeveel kop pen de bemanning telde, doch men ge looft, dat zij uit zeven of acht man bestond. Een lid van de bemanning zag men enige uren lang zich krampachtig aan de mast vastklemmen, doch voordat de redding boten hem konden bereiken, werd hij door de stormachtige zee naar de diepte ge sleurd. Een der opvarenden is dood aan land gespoeld. lfKunstnijveren niet vrij maken van een gevoel van be wondering voor de kracht, de kennis en de kunstzin, die er voor nodig zijn. Ik weet, dat de kennis van de gelijksoortige samen stelling van het materiaal van groot be lang is bii het bepalen der smeedtempera- tuur en dat de structuur van het ijzer de kunstenaar vaak voor verrassingen Antiquiteitenwinkel in de hoofdstad uitgebrand Eigenaar denkt aan kwaadwilligheid Een zaak in antiquiteiten en tweede hands goederen in de Albert Cuypstraat te Amsterdam is Zaterdagavond door brand verwoest. Toen de eigenaar van de winkel, de heer Ph. Bonewit, zijn hond uitliet, werd hij even later door een buurman attent ge maakt op een vuurgloed in de winkel. De heer Bonewit zag op dat ogenblik een man hard weglopen. Hij liet zijn hond onmid dellijk los en wilde het dier op de man afsturen, doch de hond ging op de buur man af. Het dier beet de buurman en bij een poging om het dier tegen te houden, liep B. zelf enige geduchte beten in de arm op. Vervolgens wierp de door het in middels fel oplaaiende vuur angstig ge worden hond zich op een derde man, die was komen aanlopen. Ook deze werd aan de arm gewond. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig stond de licht ontvlambare in ventaris van het pand in lichter laaie. Mevrouw B. en haar 17-jarige zoon konden op het nippertje het brandende huis ver laten. B. vermoedt, dat de brand aan kwaad willigheid is toe te schrijven. Hij is van mening, dat iemand iets door de deijr naar binnen heeft geworpen, waardoor de brand is ontstaan. B., die als Jood drie jaar in een Duits concentratiekamp heeft doorgebracht, exploiteerde de zaak eerst enige maanden. Buurtbewoners verklaar den, dat hij herhaaldelijk over een even tuele wraakoefening van vijanden heeft gesproken. Ging minister Lieftinck buiten zijn boekje? Op 30 April 1947 heeft de minister van Financiën, in overeenstemming met de ministerraad, aan de weduwe van een bij een vliegtuigongeluk omgekomen ambte naar een uitkering ineens toegekend van 100.000,De Algemene Rekenkamer heeft aan de minister doen weten, dat zij in deze toekenning een afwijking ziet van de Pensioenwet 1922, waarin de verzorging der nabestaanden van overleden rijksamb tenaren is geregeld. De Rekenkamer is van oordeel, dat de beslissing in overleg met de Staten-Generaal had genomen moeten worden Oude buitenplaatsen „Haerlem" maakt bezwaar tegen een nieuwe bestemming Wij lezen in het jaarverslag der vereni- i ging „Haerlem": „Het goede hart dat wij de buitenplaat sen toedragen is bekend en zo gaf de ves tiging van de handschoenenfabriek Laim- bock in „Berkenrode" aan de Herenweg te Heemstede ons een brief in de pen aan het college van B. en W., waarin wij maanden tot grote omzichtigheid bij het geven van een bestemming aan een buiten plaats, waarvoor zij niet bedoeld is. Bij het stichten van deze fabriek rees daarover bij ens gerechte twijfel. In dit geval schijnt het gevaar niet groot en zijn voldoende waarborgen voor behoud van huis en natuurschoon verstrekt. Toch blijft het een uiterst gevaarlijk precedent en het be stuur verzocht aan zijn leden met aan drang in dit opzicht diligent te blijven. Het verhuren van het „Huis te Manpad" als filmstudio alarmeerde ons te tweede! male. Hier wordt inderdaad met vuur ge speeld, al zal het brandbare gedeelte van het bedrijf in de ijskelder onderdak vinden. De Nederlandse filmbedi-ijven zijn nogal los van honk en hun is meestal geen lang leven beschoren. Moge het „Huis te Man pad" een van onze historische monu menten ook deze vernedering overleven en in de toekomst een waardiger bestem ming vinden." Terugblik in klank en beeld op de Internationale Rally Wereldbol op het Wipperplein Zaterdagmiddag herleefde in het Ver versingshuis in het park „Groenendaal" te Heemstede, die sfeer van vriendschap en samenwerking, die op diezelfde plaats ge durende tien dagen in Augustus van dit jaar in internationaal verband geheerst had. Voor een aantal genodigden, waaronder de bixrgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, de wethouders van die gemeente E. J. van Lent en H. J. W. B. Disselkoen, de leden van het dagelijks be stuur van de A.N.W.B, Ernst Crone exx ir. J. T. van der Wal en de directeur van die oi-ganisatie C. van Schaardenburg, en de voorzitter en de secretaris van de Rally commissie, de heren J. J. Hillen en G. van der Weyde, draaide de cineast Wil van Es De minister van Financiën heeft aan de de documentaire film, die hij van dit kam- Rekenkamer geantwoord, dat de bevoegd- peerevenement vervaardigd had. De aan- heid tot het toekennen van de uitkering Wezigen waren het er over eens. dat deze berust op het Koninklijk Besluit van 19 rolprent, die de heer Van Es geheel voor Juni 1924, tot overdracht van enkele be- eigen rekening opgenomen heeft, niet al- voegdheden aan de hoofden van ministe- ieen een uitstekende propaganda voor het riële departementen. kamperen betekent, maar bovendien, niet Naar de mening van de Rekenkamer,'jn het minst door de logische en overtui- waarbij de Commissie voor de Rijksuitga- gende wijze, waarop zij is samengesteld, ven zich aansluit, gaat het beroep van de prachtig dienst kan doen voor Nederland minister op dit Koninklijk Besluit niet op. als toeristendoel De Commissie voor de Rijksuitgaven Burgemeester Van Doorn bracht in een kan in het optreden van de minister met gevoelig- si0twoord nogmaals dank voor anders zien dan een overschrijding van de de prettige samenwerking met de organi- bevoegdheden der regering en een ver- satoren en k zijn vertrouwen uit in ™„te„?e"0IeJ Üe 2 de verbetering der betrekkingen tussen de „Ik ging door Rusland" (j^ Fisher, uitgave N.V. Ten Brink Meppel.) In de stroom van litteratuur over Rik land en het Sovjet-systeem heeft het Amp rikaanse boek „Whv they behave like Rik" sians" de aandacht op zich gevestigd donë het feit, dat de schrijver, die sinds jaren een intensieve studie maakte van de poli tieke en sociaal-economische ontwikkeling der Rusissche communistische staatsstrur tuur, zijn manuscript opbouwde uit tweè belangwekkende elementen: Het beschrii vende, ontleend aan zijn waarnemingen in Rusland zelf en bet theoretische, vormend een aantal stellingen die in direct verband staan met de benauwende omstandigheden v/aarin de vredelievende wereldburger van vandaag de symptomen van een steeds dreigender wordend conflict tot een voort durende nachtmerrie zijn geworden. Fisher geeft zijn lezers een glashelder betoog over de verwachtingen die de we reld zijns inziens ten aanzien van de Rusl sen mag koesteren, na een minder helder* zelfs soms enigszins verward beeld van de binnenlandse toestand in de Sovjet-Unie bekeken door de troebele bril van de nauw' lettend in het oog gehouden buitenlander Het boek van Fisher ontleent dan ook zijn grootste waarde aan de theoretische be schouwingen en de daarbij tot zuivere lo- gica geformuleerde analyses van de inter nationale verhoudingen in de wereld dië tenslotte zijn terug te brengen tot de'ver houding tussen Amerika en Rusland. De Nederlandse titel is daarom niét ge lukkig gekozen. Dat deel van het boek, dat de belevenissen van de schrijver in Rus- land weergeeft, dient slechts als secundaire bouwstof voor de conclusies, die behalve origineel en interessant, ook riog aanvaard baar lijken. „Whv they behave like Rus sians" is een aanduiding die het kernpunt van dit werk grijpt en daarom verre te verkiezen is boven de vrijpostige vertaling Slechts wanneer men aan de Nederlandse titel een symbolische betekenis gelieft toe te schrijven, in de zin van „Ik ging dwars door het Russische probleem in de hoop een oplossing te vinden voor de vraag of onze vrees ervoor gerechtvaardigd is" kan men er min of meer een vlag inzien die de lading dekt. Een lading overigens, die de moeite van een inspectie in de ruimen zeker tenvolle waard is. L, welke achteraf de goedkeuring voor een voldongen feit zal worden gevraagd. Handelsverkeer met Frankrijk wordt uitgebreid De gemengde commissie, welke werd ingesteld bij het Nederlands-Frans han- moeilijkheden kan plaatsen. Als ik nu zie delsverdrag van 26 April 1946, heeft van hoe Jan Volwater het weerbarstige metaal 24 tot 30 November in Den Haag verga- smeedt en buigt als draad m soepele - - - - Huib de Ru, een veelzijdig kunstnijvere. XLi?nde hmen"^ het dwinët in dTwra derd' D.ebesprekingen hebben geleid, tot logsgevaar voorgoed bedwongen zijn?" en exposeert tot 6 December in kunsthandel te voren heeft vastgesteld en als ik ^et afsluiten van een aanvullende over- „indien deze federale wereldregering Leffelaar, Grote Houtstraat te Haarlem. cjan z'je ^oe hij het decoratieve naast het I eenkomst, volgens welke het handels ver- - not ïrtmcfonós,. knodf non fisniir ai? - - keer tussen beide landen wordt uitgebreid. De overeenkomst zal van kracht blijven tot 15 April 1948. slechte gepaard kan gaan aan vrijwillige Dat deze kunstenaar houdt van figuur als utiliteits-element, op de voorgrond doet tre- mniiÉ»E vnnr Tiir» triotc_InnH vermiert nP— _iix _i j beperking der souvereiniteit van de af zonderlijke volken zal haar verwezenlij king niet stranden op de te diep gewor telde souvereiniteitsgedachte der verschil lende staten?" De eerste vraag meende spreker aldus motief voor zijn glas-in-lood-vensters be- dcn dan komt de oude waardering weer wijst hij in een achttal exemplaren, waar- boven, In een „Kandelaar", Gothisch be- van, om de fraaie broeiende kleur ..Hall- »onncn (de steel vertoont er nog de herin- nese vrouwen mij het mooist lijkt. Zeker nerjng 'aan) heeft de fantasie van de ont- zijn, voor mij, deze „Balinese vrouwen werper> Huib de Ru, de kunstsmid zódanig schoner dan de portretten-in-glas-in-lood, beïnvloed, dat van de Gothiek weinig is die ofschoon niet nieuw, toch een interes- overgebleven, en toch een, voor het mate- te moeten beantwoorden: „Aangezien het santé afwisseling brengen. „Andromeda en rjaal, zeer licht en sierlijk geval is ont- oorlogsgevaar blijft zolang er souvereineMuziek zijn wellicht fraaier als compo- staan. Ik vraag mij af in hoeverre het staten tegenover elkander rtaan zal onders^ie,'- maar de kleur en de eenvoud der Runstzinnig verantwoord is om ijzeren een fedeïalewereWrcrerins waaïam de rBaI™£se vrouwen" winnen hel.veruit E»n smeedwerk zo ljcht te doen uitzien, dat het een ieaeraie wereioregeimg, waaraan ae bijzondere charme hebben de Ru's geetste uiterlijk in strijd komt met het zware souvereine staten een deel hunner souve- glaspanelen. Ze bezitten iets modern-bril- metaal-karaktér. Ik denk dan weer aan reinafceit hebben-afgedragen, dit gevaar lants, waarmee ik wil zeggen, dat ze een Jan y0iwater's „Rozentak", de „gesmede verdwenen, of althans aanmerkelijk ver- oorspronkelijke hoedanigheid vertonen, die voet" van een fruitschaal en aan sommige minderd zijn". Ten aanzien van de tweede' ze van deze tijd doet ziin. Dit eigene heeft „Tafellampen", die zo sierlijk zijn, dat ik vraag zeide prof. Romein, dat vrees altyd h^meest^„Glasp^^^ met t we e^ J ™.umijn offer aan de logica zonder protest wil een belangrijke factor is geweest die tot oorlog opwekte. „De meeste oorlogen", zo zeide hij, „vinden hun aanleiding in vrees. Deze vrees zal ook de verschillende volken steeds remmen afstand te doen van een waarvan de voet door Jan Volwater werd brengen. rroemoorl Onb- in rontne" \lffir4 mol cmaalf m gesmeed. Ook in „Cactus" werd met smaak tunïnga, de Ru en Burgess inspireren partij getrokken van de mogelijkheid voor Volwater's vormgeving vaak heel gelukkig, lichtspelingen en -effecten. maar als de smid zelf de baas blijft over Deze veelzijdige kunstnijvere denkt de- ontwerp en bewerking, over het geheel dus, coratief. Men ziet het aan ziin vruer werk, js bjj het sterkst, zoals in „Bureaulamp", in deel hunner souvereiniteit". Ten aanzien zijn landschappen en portretten. De laatste enjge „Kandelaars" en in zijn „Haard- van de spanning tussen Amerika en Rus-1 verraden in sterke mate de neiging van de hekje". Het is ook verklaarbaar. Hij weet land zeide prof. Romein, dat aan beide kunstenaar voor het decoratieve, de spee.Is-het best hoe hij het ijzer moet „kneden" ziiden groot wantrouwen bestaat Naar' heid 1S er niet in' dl? levendigheid geeft en en wat het lijden kan_ miin smaak Tovervdede Sof Romein *?et spontan.e ls,e.r ™et' daf een vastgehou-En voor de zoveelste maal wordt weer mijn smaak zo vervolgde prof. Komem, den expressie plotseling noteert. De portret- eens bewezen, dat „handwerk" altijd met ten zijn bestudeerd, beredeneerd. Het de victorie gaat strijken. Daar is geen ma- „Portret van mej. K. is eenvoudig geble- china al-verkregen resultaat mee te verge ven trots de doorwerking, streng maar ijjken HERMAN MOERKERK. ,,is het wantrouwen der Russen meer ge rechtvaardigd dan dat der Amerikanen, De radio geeft Dinsdag overigens geheel in de redenerende trant van de Ru. Het hoort bij de decoratieve dingen zoals deze laatsten bij de portretten behoren. Maar: het is volstrekt zijn mooiste HILVERSUM I, 301 M. 7, 8, 13, 18, 20 en' portret. Het heeft karakter. Ook „Ernst", 23 uur: nieuws. 7.15 Gymnastiek; 7.30 Pla- meer doorwerkt, bezit deze kwaliteit, heeft ten- 7 50 Dagaoenmg- 8 15 Platen* 8 45 daarbij groter losheid, vrijheid van pose. To?;,J,: o koS Te midden van dit alles hangt, als trouwe Jehudi Menuhm, 9.1o Morgenwijding, 9-30wacht het pastel „Mijn vrouw" als des Kwartet vap Haydn; 9.45 Arbeidsvitami-kimstenaars inspirerende Muze. nen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Orgel: I Groter vrijheid vergezelt hem als hij een 10.50 Voor kleuters; 11.00 Kinderen met landschap geeft en toch, door dit alles heen leermoeilijkheden: 11.30 sopraan en piano; 12.00 Lyratrio: 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor het platteland; 12.43 piano; 13.15 or kest; 14.00" Met naald en schaar; 14.30 Viool en piano; 15.00 Symphonische muziek uit de V.S.; 16.30 Viool; 16.35 Luisterspel „Ga rage van Bommel": 17.00 Muziek voor de jeugd; 17.30 Kinderkoor zingt St. Nicolaas- liedjes; 17.45 Rijk Overzee; 18.15 Piano- potpourri; 18.30 Strijdkrachtenprogramma; 19.00 Het klokje van zeven uur: 19.05 Droeft men de sierkunstenaar, die zich even laat gaan maar spoedig, zichzelf betrao- pend, weer in de rails terugkeert. Zo is nu eenmaal dit talent. En waarom zou het min der of beter zijn dan welk ander ook? Het is altijd volop de moeite waard op welke manier het talent zich uiten wil en uiten moet. De drang, het moeten, het niet-kun- nen-laten, zijn onweerstaahbaar. De met gevoelige lijn gegeven „naak ten" zou ik bij de potloodportretten willen rangschikken het best zijn ze dan als ze het decoratieve geven („vrouw op bed") Sinaasappelen uit Palestina De' Nederlandse regering heeft in Pa lestina een grote partij Jaffa's gekocht, in totaal 8000 ton. Omstreeks de Kerstdagen zullen in Haifa 37.500 kisten aan boord van het 3200 ton metende Nederlandse m.s. „Stentor" van de K.N.S.M. worden geladen. Successievelijk zullen daarna nog vier schepen de rest van de partij naar ons land brengen. De „Stentor" wordt begin Januari in Amsterdam verwacht, waarna de sinaas appelen in distributie zullen worden ge bracht. (fjiwOl tiWt- landen dank zij het internationale kam peren. Aan de film ging een klankbeeld voor af. dat door de wereldomroep op de Rally was samengesteld. Er werd nog bekend gemaakt, dat de wereldbol, die het gazon voor de Oranjerie van „Meer en Berg" sierde, aan de ge meente Heemstede wordt aangeboden. Deze bol zal voor het gebouw van Pu blieke Werken op het Wipperplein ge plaatst worden. Jaarboek „Haerlem" Het jaarboek „Haerlem" over 1946 is verschenen en bevat biografieën over de heren M. de Braai (door mr. A. Bruch), T. de Bruyn (P. A. de Ruig), mr. L. H. Roe- ters van Lennep (mr. F. van der Goot), J. H. de Bois (mr. W. F. D. C. A. van Hat- tum), ir. W. G. C. Gelinck (jhr. ir. C. J. A. Reigersman), J. C. Cramer (C. Nel), me juffrouw M. C. Berdenis van Berlekom (mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom), mr. W. Cnoop Koopmans (J. C. Tadema), dr. G. Nolst Trenité (dr. P. H. Schroder), mejuffrouw C. J. Yssel de Schepper (me juffrouw S. C. Land) en J. de Jong (N. Vos). Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz geeft een beschrijving van het hofje „De Bakenes- serkamer", mr. H. J. J. Scholtens van de buitenplaats „Akerendam" te Beverwijk en dr. J. F. Steenhuis vervolgt zijn studie over de geologie van Haarlem en de be oefening der geologie. Het boek bevat voorts jaarverslagen en de kroniek over 1946. Labour en de Conservatieven gingen gelijk op Bij twee tussentijdse verkiezingen heb ben zowel Labour als de conservatieven hun parlementszetel behouden. Zoals verwacht werd, heeft Oost-Edin- burgh de Labourcandidaat John Wheatley gekozen, terwijl Howdenshire (Yorkshire) zich uitsprak ten gunste van de conserva tief George W. Odey. Door de verkiezing van Wheatley is de ononderbroken reeks Laboursuccessen bij stemmingen over een Labourzetel, die sinds de algemene verkie zingen van 1945 voortduurt, tot 22 over winningen uitgegroeid. (U. P.) Praatje uit New York: 19.15 Muziek voor! ^Mier "darTwanneer ze" te" nadr'ukkelijk bijzondere bezettingen; 19.45 Niwin; 19.oO.Zyn en Soms verstard in de manier. Wederopbouw; 20.05 Reportages; 20.151 'ik mag niet verhelen, dat mij misschien Bonte trein; 21.30 Gevraagde platen; 22.15! wel het allerbest zijn „Ex-libris"-collectie Buitenlands overzicht; 22.30 Orgelconcert; i bevalt. Daarin demonstreren zich zijn 23.15 Dansorlcest; 23.45 Platen. HILVERSUM II 415 M. 7. 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur: nieuws; 7.15 platen; 7.30 Gebed; 7.45 Ouvertures; 8.15 platen; 9.00 Herha ling Lichtbaken: 9.35 Pianosonate van Beethoven; 10.00 Voor kleuters: 10.15 Bal letmuziek; 10.40 Win tergedichten: 10.50 goede smaak, zijn intelligentie en zijn com- positievermogen het sterkst. Op zulk een klein vlak is de geaardheid van Huib de Ru compleet neergelegd. Boektekens als die voor Asse Bakker (waterlelies), het óp- strevende voor W. A. Brandt en het devote voor J. P. Boo.v van Halst zijn voortreffe lijke dingen. Naar mijn mening zijn deze Bekende orkestwerken: 11.30 Als de ziele en zijn waarlijk superieur geëtste glas- platen zijn allerbeste werk. Jan Volwater. Een mannelijk kunstvak bij uitnemend heid beoefent Jan Volwater, die zijn sier- smeedwerk op deze expositie in een dertig tal werkstukken vertoont. Ik herinner me de oude kunstsmid Lode- wijk van Boeckel uit Lier, een grootmees ter, die vogels, bloemen en chimères al- beukend op het aambeeld uit het gloeiend 14. „Ik verveel Uwe Hoge Doorluchtigheid ijzer toverde en ons, als gasten, een tweetal toch niet?" vroeg Joris, hijgend het der- clun-bladerige ijzeren rozen aanbood, nadat tigste konijn uit zijn hoed goochelend. luistert; 11.40 Bazeler Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Sonate van Prokofief; 12.30 Weerbericht; 12.33 Russisch orkest; 12.55 Zonnewijzer,; 13.15 Welk boek?; 13.50 Ne- igerpoëzie; 14.00 Muziek van Bizet; 14.30 St. Nicolaasprogramma; 15.90 Kamermu ziek: 16.0 Ziekenbeziek; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Vertelling voor de jeugd: 17.15 Pla ten: 18.00 Schotse volksliedjes: 18.20 Sport- praatje; 18.30 Geschiedenis der moderne literatuur; 19.20 Orgelmuziek: 19.45 Ana tomische les; 20.05 Actualiteiten: 20.12 De; - v- -v- .*v x x.u!fuuu mei. afnmiuixe n| iukh. gewone man: 20.20 Luisterspel „Genesïus" ^tgr'had^^koeld Hewel ^a'sveurotf zei de Sultan. Vervolgens hees hij „Wie is dat? Huh? Wie is dat?" „Dit is „Jullie gaan vooruit ik volg! Weg!" „Gij „Geef de man een passend hoofddeksel en ruim al die dieren op! Huh, Bah!" Toen wees hij plotseling op Panda en blafte: een poosje na terwijl Panda en Joris Oos terse hoofdbedekkingen pasten. „Morgen naar Dagbad met jullie!" snauwde hij toen. Middelburgers gaan nog meer bomen planten Op Zaterdag 6 December zal opnieuw een boomplantdag in Middelburg worden gehouden. Het comité Boomplantdag heeft thans grote bevolkingsgroepen bij de her beplanting van het Noordbolwerk betrok ken. Uitgenodigd zijn leerlingen van mid delbare scholen, kweekscholen en U.L.O.- scholen en groepen uit het personeel van grote instellingen en bedrijven. Ook deze boomplantdag zal een officieel en feestelijk karakter dragen. Kolenproductie bedraagt ruim 35000 ton per dag In de week van 17 tot en met 22 Novem ber werden in de Nederlandse steenkolen mijnen in totaal 212.290 ton kolen gepro duceerd tegen 208.656 ton in de vooraf gaande week. Dit komt dus neer op een gemiddelde van 35.382 ton per dag. De week daarvoor was dit 34.776 ton. Het aantal ondergrondse diensten ge middeld per dag was 21.061, de opbrengst per ondergrondse „mandienst" bedroeg 1630 kilogram. Hilversummer bezweet voor de S.D. Op 23 November 1946 eiste mr. A. H, van Veen, advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, de dood straf tegen de Hilversummer W. N. N. was ten laste gelegd, dat hij vele Jo den, die ondergedoken waren, verraden zou hebben en dat hij zich wederrechtelijk goederen, die aan Joden toebehoorden, zou hebben toegeëigend. Het Hof oordeelde, dat een nader onder zoek in deze zaak gewenst was en stelde dit onderzoek in handen van de raadsheer commissaris mr. N. Bolkenstein. Op de zitting van Zaterdag verklaarde mr. Bolkenstein, dat verdachte, die Joden in zijn huis had laten onderduiken, begin 1944 door de SD werd gearresteerd. In de gevangenis te Scheveningen heeft N. ten einde raad zekere gegevens, die de S.D. reeds in handen had, bevestigd Mr. M. G. Th. Keune, die thans als ad vocaat-fiscaal optrad, zeide dat de schuld van verdachte niet zo zwaar is als aan vankelijk aangenomen is. Hij wilde aan nemen dat verdachte bij verhoren van de S.D., die niet zachtzinnig geschiedden, be zweken is. Mr. Keune vroeg voor het eerste ten laste gelegde vrijspraak en voor het verder ten laste gelegde een straf, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. 22.10 De Van Rooyens: 22.15 Gebed; 22.45 j dieen,uclu' ve,u u zich kreunend wat overeind en sloeg op Panda, grote Vorst!" zei Joris haastig. I overstelpt ons met weldaden!" zei Joris, Symphonische muziek; 23.30 Kwartet van Sinds dat ogenblik heb ik een diep respect j eer} dong. „Dit is de nieuwe hoft'ovenaar!" „Mijn hulp en leerling! Een alleraardigst i diep buigend. „Heb dank, edele Majesteit! Fauré. i behouden voor dit stoere vak en kan ik me zei hij tegen zen binnentredende bediende. ventje!" „Huh!" zei de sultanHij dacht Beveel slechts en wij gehoorzamen!" j Sabotage. De Genève-Parijs-express is te Culoz op 64 k.m. ten Oosten van Lyon ontspoord, Naar wordt gemeld is het ongeluk te wijten aan sabotage. De locomotief liep uit de rails en een goederenwagen werd vernield. Te Amberieu tussen Culoz en Lyon bleek de kabel, waarmee de wissels worden verzet, doorgesneden te zijn. Dunnetjes. Philip W. Sarles een predikant Chicago, heeft een maand lang geleefd op het „Europese dieet" van 1200 calorieën per dag „om de toestand van de Europeanen te dramatiseren". Hij deelde zijn gemeente mee, dat hij 6 kilogram was afgevallen en het niet graag nog eens zou doen. De predi kant heeft zijn vasten op „thanksgiving day geëindigd en met smaak gegeten van de tra ditionele kalkoen met toebehoren. Icarus. Het nieuwsorgaan van ce ..Scandinavian Airlines System" weet te melden, dat een Amerikaanse helicopterfabriek een veilige versie van Tcarus' wassen vleugels op de markt wil brengen. De toekomstige .vliegen de man" behoeft geen angst te hebben, dat de zon zijn vleugels zal doen smelten wan in een rugzak zal hij een motor meevoeren, die een boven zijn hoofd bevestigde propeller in beweging brengt. Eigen mijn. Naar „Le Soir" bericht, is de rijks wacht te Chatelineau overgegaan tot de arrestatie van een gepensionneerde mijn werker. Deze man had onder zijn eigen huls en onder dat van zijn buurman een miriiatuur mijnschacht gegraven, die hem zoveel steen kool opleverde dat hij iedere week twee vrachtauto's kon laden. Wie sneeuw zaait.Het vliegtuig waarmede de luchtvaartclub van Verviers proefnemingen deed om door middel van koolzuursneeuw regen te verwekken, is tijdens een sneeuw storm, diie ter plaatse woedde, volledig on bruikbaar geworden. Het toestel stond in een loods van het vliegveld Sauvenaere. waarvan het dak onder het gewicht van een 'es- sneeuw van 50 c.m. dikte is bezweken. Dure strijd. De strijd tegen het dure leven heeft de Belgische regering tot nu toe ree ir. 17.500.000 aan advertenties en propaganda gekost.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2