3 r Het buiten „Akerendam" te Beverwijk krijgt een nieuwe bestemming Bloemenmagazijn A. KRAAK IJmuiden Saneringsvraagsfuk opnieuw aan de orde bij „Bloembollencultuur" Droevige"ci jfers van 17t.m.22 November -varia er SantpOOM MAANDAG 1 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 Restauratie-plan Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester Beverwijk, schrijft m het pas uitgekomen jaarboek der vereniging „Haerlem" een artikel over de buitenplaats „Akerendam" te Beverwijk, het landgoed dat aan de Westzijde van de rijksweg ligt, tegenover het station. In de dertiger jaren van de 17e eeuw if „Akerendam" gesticht door dr. Jan Bicker, een bekend regent uit Amsterdam. Reeds in 1648 liet dr. Bicker een ander buiten bouwen („Duynwyck" onder Wijk aan Zee). „Akerendam" verkocht hij aan zijn neef dr. Gerard van Hellemont, een koop man te Amsterdam. In 1658 stierf hij. Vier jaar later trouwde zijn weduwe met Cor nells Geelvinck, waardoor het buiten door erfopvolging in deze familie gekomen is. Mr. Gerrit Hooft, die in 1794 eigenaar was, liet de gehele bezitting (die toen bijna 13 morgen groot was) verkopen. Eigenaar werd toen J. A. Blois van Treslong, die ook de buitenplaats „De Schans" op zijn naam had staan. In 1850, toen A. Huygens eigenaar was, had de bezitting nog een oppervlakte van 12 ha. Tenslotte kwam „Akerendam" in het bezit van de familie Sluyterman van Loo. Mr. Scholtens vervolgt zijn relaas aldus De 11de November 1916 overleed te Heemstede op 81-jarige leeftijd Frederika Henriëtta Sluyterman van Loo. Zij had bij testament haar gehele vermogen, waaron der ook het buiten „Akerendam", ver maakt aan de stichting Sluyterman van Loo. Het doel van deze stichting is: huis vesting en verpleging van vrouwen uit de beschaafde stand, ongehuwd en geen we duwen zijnde, die als onderwijzeres, ver pleegster, huishoudster, gouvernante of in enige andere betrekking een werkzaam leven hebben geleid en die niet meer, of niet meer ten volle in staat zijn om haar levensonderhoud te verdienen en die ook niet in staat zijn om ten volle in haar levensonderhoud te voorzien. De omstandigheden zijn tot voor kort niet gunstig geweest voor de verwezenlij king van dit doel. Reeds in en na de eer ste wereldoorlog heeft het daarvoor afge zonderde kapitaal gevoelige verliezen geleden. Bovendien zouden aan het ver waarloosde huis aanzienlijke kosten moe ten worden gemaakt om het in de goede zin des woords te moderniseren en voor de nieuwe bestemming in te richten. In de jongste wereldoorlog hebben an dere gevaren gedreigd. Het Rijkscommis sariaat had de N.S.B.-bungemeester op gedragen Akerendam te huren van de stichting en het onder te verhuren aan de bezettende macht, die het wenste te be stemmen voor een Duitse volksschool. De gemeente zou het huis daartoe voor haar rekening eerst moeten verbouwen ten ge noegen van de Duitse instanties. Doch de bestuurderen der stichting -waren waak zaam en toonden zich bij de gedwongen onderhandelingen onhandelbaar. Inmid dels was men huns ondanks reeds eigen machtig met breken en veranderen be gonnen, zij het dat de gemeentelijke dienst van openbare werken hiermede voortdu rend traineerde. Een üitkomst was, dat in Juni 1944 op het juiste ogenblik een wei gering afkwam van de „Bevollmachtigte für die Bauwirtsohaft" om voor de voor genomen verbouwing de nodige vergun ning te verlenen. Zo is het oude huis aan een verminking ontkomen, welke wellicht onherstelbaar zou zijn geweest. Kort na de bevrijding van het vaderland hebben de bestuurde ren van de stichting stappen gedaan om nu zonder verder verwijl Akerendam in te richten voor het doel van de fundatie. Het buiten was reeds lang onbewoond en de plannen van de Duitsers en de lege ring van weermachtsliedem hadden er weinig goed aan gedaan. In overleg met het gemeentebestuur heeft het bestuur zich gewend tot het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. Het heeft voorts de ar chitect A. A. Kok opgedragen de heren hofstede op een passende wijze voor het doel der stichting in te richten en tevens een plan voor een degelijke restauratie uit te werken. De kosten van de eigen lijke restauratie belopen f 59.000, waarin het Rijk maximaal voor de helft zal bij- Telefoon 4528 Kennemerlaan 29 Specialiteit in ALLE BLOEMWERKEN (Adv.) Burgerlijke stand Geboren: Johannes C., zoon van C. G. Lampers en A. ten Wolde; Johannes M., z. van H. J. Stolp en J. Slootjes: Laurina, d. van H. Kluft en L. Haks; Hartina H., d. van C. Koster en P. Lensen; Geeske, d. van W. Kingma en D. Korff; Nicolaas, z. van P. Rol en M. van Velthuysen; Leonia J. C., d. van P. Schellevis en M. van Dessel; Rienk, z. van B. Nuyen en E. Wagner, Mar- garetha I., d. van A. H. ter Hoeve en J. Borst; Wietske W., d. van M. Akse en M. W. Joor; Cornells M., z. van M. Neervoort en C. K. Dekker; Jacobus J., z. van G. Wa- terlander en M. van Roon; Cornells M., z. van J. Gorter en T. Stevens; Adriaan F., z. van J. Molenaar en F. A. E. Thorbecke; Classina, d. van C. J. Harmeyer en J. Nol. Ondertrouwd: W. F. Vendel, Rijksstraat weg 32, Heemskerk en A. v. Balen, Arends- weg 170; P. Hallewas, B. Brouwersstraat la, Amsterdam en E. M. R. Welage, Alkmaarse- weg 204, toek. adres: B. Brouwersstraat la, Amsterdam; M. van Vliet, Van Heemsker kerstraat 26, Groningen en F. J. Martens, Willem Pastoorsstraat 10; A. S. Streng, Wilhelminastraat 72, Loosduinen en A. H. van Balen, Arendsweg 170; B. G. van Zut- phen, Wilhelminastraat 18 en M. C. Brou wer, Molenweg 6, Soest: toek. adres: Wil helminastraat i8. H. Minnie, Wijborghstr. 3, Katwijk en T. H. Heyran, Zeestraat 146; toek. adres: Wijberghstraat 3bis, Katwijk. Getrouwd: G. S. Bakker en M. C. van Dorp; D. Steeman en A. H. A. van Zutphen; F. van Mazijk en J. Mantel; J. van Riessen en D. van Til; J. Floor en A. S. de Wildt; H. Kleijn en A. Bakker; D. Schipper en E. E. Kleijn. Overleden: M. Donkers, 65 j., wed. van J. H. van Zandvliet, Grote Houtweg 108; A. J. de Grave, 69 j., gehuwd met A. van Menis, Verzorgingshuis, Wijk aan Zee; C. de Vries, 84 j., ongehuwd, Acacialaan 44; G. J. A. de Groot, 1 mnd., M. van Heems kerkstraat 165: A. W. H. Franse, 54 j., gehuwd met M. Gerritse, Romerkerkweg 24: H. G. Comis, 72 j., wedn. van A. M. Hen driks, Gr. Houtweg 107; H. Blom, 71 j., gehuwd met K. G. Förch, Breestraat 56. dragen en voorts ook de provincie en de gemeente zullen participeren. Met de restauratiewerken is intussen reeds in 1946 een aanvang gemaakt. Men ziet het front van het huis met zijn kleu rige oude baksteen en zandsteenversie- ringen thans weder zo goed mogelijk zijn oude luister herkrijgen. Het lelijke koets huis ter zijde is bereids gesloopt. Andere ingrijpende herstellingen zullen nog plaats hebben om Akerendam veel terug te schenken van zijn vroegere statigheid. De bestuurderen van de Stichting Sluyterman van Loo wordt gaarne hulde gebracht voor het behoud van deze 17de eeuwse hofstede en voor de piëteit waarmede zij huis en park voor de tijdgenoten en voor het nage slacht verzorgen en bewaren. 59 Het Hoogoven „Stateuhuis' vernieuwd Het nieuwe Statenhuis van de Vereniging „Hoogoven-Staten", het voormalige Ken- nemer Hotel aan de Velserweg, is geruime tijd wegens restauratie buiten gebruik ge weest. Nu zijn de verbouwing en de wijziging van het intérieur zover gevorderd, dat Dinsdag 2 December het vernieuwde „Sta tenhuis" in gebruik kan worden genomen. Onder architectuur van de heer J. Blee- ker heeft de firma Henneman het gehele gebouw zodanig omgetoverd, dat' men het inwendig nauwelijks herkent. Aan alle eisen van moderne inrichting is beant woord. Thans sieren ingelegde parketvloe ren de grond, waar voorheen gewone hou ten vloeren waren. De grove kolommen midden in de zaal hebben plaats gemaakt voor twee kleinere, die toch het cachet niet aantasten. Een smaakvolle uitvoering heb ben plafond, wanden en lambrizering ge kregen, waartoe een bijzondere verlichting nog het nodige effect verleent. De kantoorruimten, vergaderlokaal en keuken zijn drastisch verbeterd, zodat met het bijna geheel nieuwe meubilair een keu rig geheel is verkregen. Geslaagd concert van de Beverwijkse Harmoniekapel Zaterdagavond, bij het concert van de Beverwijkse Harmoniekapel, was de zaal van het Kennemer Theater uitstekend be zet en het is te hopen, dat deze belang stelling niet te danken was aan het „na afloop bal". De voorzitter, de heer C. Verhorst zei in zijn openingswoord zeer verheugd te zijn over de massale opkomst. Hem werd ter gelegenheid van het 35-jax-ig bestaan der harmoniekapel uit naam van de pas opgerichte dameskrans der harmoniekapel een muziekstuk overhandigd. Het concert begon met de Ouverture in g-moll van A. Bruckner, bewerkt door J. Couwenhove. Deze ouverture kreeg in Beverwijk de primeur voor Nederland. Dit technisch zware en moeilijk "te begrij pen stuk, werd pp bevredigende wijze ten gehore gebracht; het stelde zeer hoge eisen, maar het korps wist de moeilijkheden over het geheel uitstekend te overwinnen. Ballet d'Isoline van A. Messager, be staande uit vijf delen, werd levendig ge speeld en dit werk sprak ook meer tot het publiek dan zijn voorganger. Verder-kon den hierin fraaie soli van trompetten en clarinetten worden bewonderd. De Oudhollandse Boerendansen van W. Siep vielen erg in de smaak van de aan- wezigen, en ook „Acceleration", van Joh. Strauss, een arrangement van de di rigent H. Lureman zelf, werd zeer gewaar deerd. Het concert werd besloten met Per As- pera ad Astra van Urbach, een pittige mars, waarnaar de aanwezigen kennelijk met genoegen hebben zitten luisteren. Het applaus was hevig en aan het einde brachten de aanwezigen1 de uitvoerenden zelfs een ware ovatie". Non stop cabaret. In aansluiting op het concert kwam Lou Marti's „Non stop cabaret" de aanwezigen vermaken. Koos Speenhof verzorgde de conférence en de liedjes van Stella Seemer soubrette brachten het publiek af en toe tot ware lachorkanen. Het „Muzikaal Excentriek" verzorgd door Lou Marti viel eveneens in de smaak en met grote verwondering aanschouwden de aanwezigen zijn handigheid. Charles, de kleine man op de kogel, heeft iedereen ouderwets laten lachen om zijn acrobatiek op de bal. Koos Speenhof vermaakte verder het publiek tot 12 uur, waarna onder leiding van dansleraar A. Dons, een gezellig bal de avond besloot. v. H. LANDBOUWVACANTIEFONDS. Gelegenheid tot inwisselen der vacantie- bonnen bestaat van één tot zes December. De uitbetaling zal geschieden van 2024 December. Er mag ingeleverd worden tot een waarde van 15, Adres van inlevering: H. Mathu, Laan van Kanaan 20 te Beverwijk. Maandag komt de raad hijeen In de openbare vergadex'ing op Maan dag 8 December 1947 zal de raad van Be-' verwijk de volgende agenda-punten be handelen: 1. Onderzoek geloofsbxneven der nieuw benoemde leden R. Heyer en J. J. Sche- ringa. 2. Benoeming van 2 lei'aressen aan de gemeentelijke Huishoud- en Industrie school. 3. Benoeming van een onderwijzer in het vak lichamelijke oefeningen aan de openbax'e scholen voor ulo en v.g.l.o. 4. Voorstel tot afkoop van een aan de ge meente Haarlem verschuldigd erfpacht- recht. 5. Voorstel tot het toestaan van een crediet voor rattenbestrijding. 6. Voorstel tot nadere regeling vaxx de vergoedingen voor het personeel der vrijwillige brand weer. 7. Voorstel omtrent de regeling der positie van het gewezen hoofd der Vondel school, S. W. Dokkum. 8. Voorstel tot het toestaan van een crediet ten behoeve van de Emma-school voor B.L.O. 9. Voox'stel omtrent kasgeldvoorzieningen ten behoeve van het dienstjaar 1943. 10. Prae-advies op de adressen van de besturen der R.K. meis jesschool voor V.G.L.O. en - der R.K. jongensschool voor Ulo, houdende verzoe ken om beschikbaarstelling van de beno digde gelden, op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1920, voor de aanschaffing van meubilair, leermiddelen en turntoestellen. 11. Voorstel tot herziening van de gasprij- zexx. 12. Voorstel tot vaststelling vaix rege len, bedoeld in art 4 der woonruimtewet 1947. 13. Mededelingen en ingekomen stuk ken. KERSTAVOND VOOR DE KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING. Op Dinsdag 23 December zal de afdeling van de Katholieke Ax-beiders Beweging een kerstavond houden, bij welke gelegenheid de toneelgroep „die Wijcker Gilde" het toneelstuk „Kermisvolk op Kex-stmis" van Ghéon op zal voeren. In een vorig nummer deelden wij mede, dat de minister van Landbouw afgewezen heeft het verzoek van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur om de saneringsmaatregelen af te schaffen. (De vereniging had op haar algexxxene vex-gade- ring dit besluit met 185 tegen 160 stem men genomen). Nader is- te melden, dat een deputatie van Bloembollencultuur een onderhoud heeft gehad met minister Mansholt, nadat tevoren een brief aan hem was gezonden waarin het besluit der vergadering was toegelicht. De minister heeft het onjuist genoemd, dat een verzoek als dit, hem was voorge legd als xiitspraak van een toevallige meer derheid, zonder daarbij ook de mening van de in de minderheid gebleven voox-stan- ders uiteen te zetten. De uitspraak der al gemene vergadex-ing noemt ten onrechte de vraag, voortzetting der maatregelen of niet, een kwestie van „wit of zwart". Het advies in het votum gelegen, had daardoor voor hem weinig of geen waarde en Zijne Excellentie heeft aan de deputatie meege deeld, er niet aan te kunnen denken de maatregelen ineens exx plotseling op te heffen. De regering heeft haar verantwoor delijkheid en er zijn, door buitenlandse, de invoer bepex'kende maatregelen en door ovex-heidvoorschriften althans enkele ma a tr egel en on vermij delij k. De minister is wel bereid om de ver schillende uitvoeringsmaatregelen stuk voor stuk nog eens te bezien, gelijk op het HARINCSTATiSTIEK De Adelante, de Batavia, Flamingo, Thoriera, de KW 159, de 5 en de 51, zij allen brachten met de andere, overigens vrij weinige schepen in de week van 17 tot en met 22 November IJnxuiden 723.422 kilo verse haring, een totaalcijfer waar Scheveningen met haar 600.300 kilo maar even onder hing. Hierdoor bleef het „verzamclbedrag", dat wij dit seizoen zo ongekend sixel heb ben zien stygexx, onder de 30.000.000 kilo: 29.968.810 bedroeg het in kilo's sinds de 17e Mei. Aan verse vis werd in dezelfde week 3750 kilo tong en tarbot, 13.300 kilo schol, 11.000 kilo kabeljauw, eenzelfde hoeveel heid wijting en 51.350 kilo schelvis aange voerd door de Cornelis, de Zeehond, de Dirkje, de IJM 22l, de Ewald en de an deren, die de trawlharing hebben laten schieten om het met vei*se vis te proberen. Dit wekelijkse overzicht zou niet volledig zijn, wanneer wij er niet bij vermeldden, dat er in onze haven boyendien sinds de zeventiende Mei 7421 kantjes andere ha- r-ing werd aangevoerd. Uit deze cijfers valt te concluderen, dat de vishal deze week alweer niet vet heeft kunnen .soppen: de waterslang kon ver scheidene keren, evenals de afgelopen zes Hospitaal-kerkschip wordt in Katwijk opgeknapt Het hospitaal-kex-kschip „De Hoop", dat gedurende vele maanden te midden van de Nederlandse vissersvloot op de Noord zee vertoefde voor het verlenen van gees telijke en medische bijstand aan de be manningen der visserschepen, is voor eeix verblijf gedurende de wintex-maanden in de Katwijkse haveix gearriveerd, waar het schip een grondige revisie zal ondergaan. DISTRIBUTIENIEUWS De bewoners van IJmuiden, Velsen (dox-p) en Driehuis wier namen beginnen met de letter Bet tot en met Bos, kunnen Dinsdag 2 December nieuwe levensmidde len-, tabak- en versnaperingkaarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenenbonnen worden uitgex-eikt aan i i,nft hen, wier T.D, nummer eindigt op 8, of i 110,0 schelvis; op 04, 14, 14, 24, 34 of 44. De Minister is bereid de uitvoeringsmaatregelen stuk voor st.uk te bezien ogenblik reeds geschiedt door een ambte lijke commissie. Zodra deze met haar ar beid gereed is, stelt de minister zich voor om aan alle bij dit vraagstuk betrokken organisaties dit resultaat ter beoordeling voor te leggen en daax-bij zal ook het hoofd bestuur van Bloembollencultuur zijn. Het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur heeft de motie Beverwijk besproken. Daarin wordt vcox'gesteld: „Draagt het hoofdbestuur op om met alle haar ten dienste staande middelen in de kortst mogelijke tijd afschaffing van alle maatregelen te bewerkstelligen: draagt het hoofdbestuur op om, ixxdien aan het verzoek tot afschaffixxg van de maatregelen op 1 Januari 1948 niet is voldaan, die hoofdbestuursleden en die an dere leden onze ox-ganisatie, die in het Be- drijfsschap voor Sierteeltproducten of een harer onderdelen zitting hebben per die 'datum uit het B.V.S. of een harer onder delen terug te trekken, desnoods op straffe van boycot; di-aagt het hoofdbestuur op om, indien op 1 Januari 1948 niet aan de wens van deze algemene vergadering (tot afschaf fing van de sanering) is voldaan, zich van iedere medewerking aan het B.V.S. of een harer onderdelen te onthouden; draagt het hoofdbestuur op om alle mo gelijke middelen te baat te nemen om de tweede areaalheffing met haar funeste ge volgen, alsnog ongedaan te maken". Het hoofdbestuur wees met de grootst mogelijke meerdex'heid deze motie af, het verwachtte van aanneming niet anders dan grote schade voor het aanzien en de invloed der vereniging. Als de vereniging zou doen wat Bever wijk voorstelt, zou zij zichzelf uitschakelen. Het hoofdbestuur wenst niet, dat de vakgroeporganisatie teruggedrongen wordt tot de positie van toeschouwer en kan al leen aanvaarden een gedragslijn, waarbij, onder alle omstandigheden, het recht op medezeggenschap wordt erkend. Teneinde de algemene vergadering (die Maandag 22 December bijeenkomt) ge legenheid te geven om te beoordelen welke richting het hoofdbestuur wèl xxit wil, werd aan het slot van het prae-advies de uitspraak gedaan, die iets positiefs stelt tegenover het negatieve der motie. Nu de minister vooralsnog niet bereid is tot be ëindiging van alle saneringsmaatregelen, wil het hoofdbestuur het volgende als richtlijn voor het beleid aanvaarden: „Indien afschaffing van alle maatregelen op zéér korte termijn niet mogelijk is, dan behoren zij toch beperkt te blijven tot de strikt nodige. De aard en de vorm der maatregelen behoort bepei-kt te blijven tot die welke een spoedige tex-ugkeer tot vrije teelt en vrije handel niet in de weg staan en de uitvoering ervan mag geen bevoordeling van bepaalde gx-oepen mee brengen, mag de buitenlandse afzet niet belemmeren door een kunstmatig hoog houden van het prijspeil exx cTe kosten voor steun aan de binnenlandse markt moeten zo laag mogelijk worden gehouden". Ook het deel der motie wat de areaal heffing aangaat ontraadt het hoofdbe stuur. Het kan deze opdracht niet aan vaarden, omdat de voorgenomen uitkerin gen van het Surplusfonds dan immers niet zouden vex-zekerd zijn. Het verzoek aan de regering om een groot deel van de lasten van het oogstjaar 1946 voor haar rekening te nemen, is perti nent afgewezen: slechts bleek de regering bereid tot credietverlening aan hen, die kunnen aantonen door de tweede areaal heffing in financiële moeilijkheden te zijn gekomen. Nog tot zéér onlangs zijn pogin gen aangewend om althans in de voor waarden van deze credietverstrekking ver zachting te verkrijgen. werkdagen, al heel vroeg op de kisten ge zet worden en het beroemde of beruch te? bord bij de koffietent vex-meldt bijna doorlopend maar een bedroefd klein aantal krijtkrabbels. Deze nieuwe week begint echter met rustig weer. Laat oxxs hopen. voor en UirmMen MAANDAG 1 DECEMBER. Thalia 8 uur: „De zoon van Mon Christo". Rex 8 uur: „Be mine tonight". De Pont 8 uur: „De stad der zonde". DINSDAG 2 DECEMBER. Bioscopen 8 uur: Voorstellingen. De Brit koopt filets. Engeland heeft in. IJsland, Denemai-ken en Noorwegen bevroren filets gekocht, zowel van platvis als van rondvis. Canada, de vroegex-e leve- rancier vindt dat niets leuk, maar de dol- larvoox-raad laat filet-aankopen in dat land niet langer toe en bovendien geeft de han del de voorkeur aan IJslandse filets. Geen succes. Volgens de Visserij- wereld is de demonstratie met de Ameri kaanse fileex-machine in Huil geen dave rend succes geworden. Zowel het rende ment als de bedrijfszekerheid lieten te wensen over en ook de afwerking van de filets was niet, zoals men dat wel graag ziet. Het wee der oestermessen. Nederland kan maar niet aan oestex-messen komen: deze voor de Zeeuwse Visserij zo onmis- bare instrumenten worden namelijk in ons land niet gemaakt en de import ervan gaat op de bekende trage manier. Een Haagse firma heeft nu echter kans gezien, een goede 200 te laten maken. België ving: fortuinlijk. De" Belgische vis-statistiek wijst voor de eerste negen maanden van dit jaar een totaalvangst aan diepz wem mende vis van 31.131.163 kilo aan. De prijzen waren gemiddeld drie a vier keer zo hoog als vroeger. Zuidlxollaixd organiseert zich. Vanmid dag heeft in Leiden een vergadering plaats van het voorlopig werkcomité van détail handelaren in vis, waar een hechtere orga- Msatie besproken zal worden. De GDY 100 was naar Engeland ge weest, waar voor de gevangen haring 80^0 werd gemaakt. MARKTBERICHT 29 November. Aanvoer: 40 kisten tarbot, tong; 230 kis ten kabeljauw; 120 kisten wijting; 3156 kisten verse haring. Totaal 4728 kisten. Prijs verse haring f 15f 10 per kist Besommingen. Vier trawlers met f 21000 besomming. Stoomtrawlers: IJM 102 Vios 5 f 4073; IJM 89 Irene f 7400; IJM 117 Prinses Beatrix f 7220. Motorloggers: KW 64 f 1694; KW 17 f 1981; KW 51 f 7580; KW 167 f 2160; KW 50 f 5820; KW 43 f 6113; KW 73 f 9630; KW 20 f 12922; KW 97 f 960; IJM 268 f 4660; IJM 204 f 1330. Kotters: IJ 276 f 875; IJM 316 f 168-. Grote Raai was „liet haasje" De kustvisser IJM 276, die na het slechte weer van de afgelopen week nog enkele dagen heeft gevist, was Zaterdagmorgen binnen. Behalve de 30 manden vis had de kotter nog een grote haai gevangen, die 91 kg woog. Tegen de maximum prijs werd de vis vex-kocht voor de export naar België. Nasleep van Duitse vorderingen Zij, wier schaden, ontstaan door „regel matige vorderingen" door de voormalige Duitse weermacht nog niet zijn aangege ven, kunnen dit tot 15 December alsnog doen bij de schade-enquête-commissie te Amsterdam. „IN VEILIGE HAVEN" EN DE SINT. De Sint heeft beloofd, de zesde Decem ber bij de kinderen der ledeix vaix de speeltuinvereniging „In Veilige Haven" op bezoek te komen en wel in het Pa tronaatsgebouw. Des avonds komen de ouderen aan de beurt: er zal namelijk een cabaretavond worden gegeven, die qua programma een prettige gebeurtenis be looft te worden. Er werken namelijk aan mee: André Carell en zijn piano, Beppy Mux-ray enTonny Schifferstein, de men die vroeger de ochtendgymnastiek voor de radio begeleidde en ook op ander ter rein een piano bleek te kunnen bespelen. Voorts komt Harx-y Woodson, de xnan met de lachende benen, nog eens xxxee. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 93) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 'n Blinde woede kwam over Geoffrey, toen hij daar, in het luxueuse restaurant, zat en de mislukking van al zijn gekonkel en al zijn leugens en verduisteringen voor ogen zag. Hij voelde een prop in zijn keel en hij kon geen woord uitbrengen. Maar dan,nadat het waas, waardoor hij zich even omgeven had gevoeld, was wegge trokken, begonnen zijn hersens weer te werken, sneller en intensiever daxi ooit te voren. Het kon eenvoudig niet gebeuren, zijn geluk kon hem nu xxiet in de steek laten, hield hij zichzelf nadrukkelijk voor, nauwelijks bemerkend, dat mevrouw For bes weer was begonnen te spreken. Begrijp je, zei ze, toen ze voor zich in haar schoot keek en zachtjes sprak, hoewel er duidelijk een bepaalde bedoeling in haar woorden te. horen was, ik ben ongelukkigerwijze maar een arm familie lid. Ik zou misschien anders kunnen han delen, als ik niet ixx Alan's huis behoefde te wonen. Haar blauwe ogen werden opgeslagen en ze keek hem sluw aan. Zou hij toebij ten? Even dacht ze teleurgesteld, dat de bedoeling van haar woorden hem was ontgaaxx. Maar hij sloeg toe. Luister eens, mevrouw Forbes.... begon hij. Ze bleef doodstil zitten, maar inwendig juichte het in haar. Wat kon het haar schalen, of Alan er tussen werd genomen? Als Geoffrey zo gek op dat meisje was, liet dat haar koud. Maar als die twee fei ten tezamen haar een klein flatje in Lon den zouden kunnen opleverenEr gens in de Sloane Square buurt moest het zijn, besloot mevrouw Forbes. Ergens in de buurt van Sloane Square, denk ik, vertelde ze die avond aan het eten aan Alan. Zijn arm was nu veilig in het gips gezet en hij was koppig besloten zich zo min mogelijk als een invalide te gedragen. Een gesprek met zijn voorman had hem gerustgesteld, dat het werk ge durende zijn afwezigheid zo goed mogelijk voortgang zou hebben, en hij had opnieuw hoewel met toenemende onbehouwenheid, Anne's hulp bij het schrijven van brieven en het invullen van formulieren aanvaard. Het begon hem pijn te doen, haar aldoor zo dichtbij zich te hebben. Nu hij aan huis gebonden was, zag hij duidelijker dan ooit te voren, hoezeer ze haar rol in de dage lijkse gang van zaken speelde. Kathryn behandelde haar als een eigen zusje, dat had hij voordien al wel opgemerkt. Maar het verbaasde hem min of meer, dat Sara met huishoudelijke problemen bij haar kwam. En hij had ook al één van de werk vrouwen met haar horen praten over een intelligente dochter en de mogelijkheden van een studiebeurs. Ze trad hen allen op dezelfde eenvoudige, verstandige wijze te gemoet, volkomen onbewust dat er iets vreemd gevonden zou kunnen worden. Kathryn was die middag buiten zichzelf van blijdschap geweest over een telegram: David Lome zou morgen komen en twee nachten blijven logeren. Alan had vroe ger al wel eens vermoedens gekoesterd over David Lorne, maar Kay was altijd zo'n onberekenbaar stukje mens geweest. Er bleef nu echter weinig twijfel over om trent de reden van David's bezoek, en ondanks zijn liefde voor Kathryn, voelde hij toch een hevige afgunst in zich opko men. Hij was de gehele dag kortaf en slecht gehumeurd geweest. Hij had zelfs even tegen Anne gesnauwd, toen ze een grote vaas met rode rozeri in de biblio theek bracht. Jxxffrouw Lambert heeft ze gestuurd, ik dacht, dat ze hier erg mooi zouden staan Juffrouw Lambert en haar bloemen kunnen ophoepelen, was hij uitgebar- sten. Zet ze maar bij Kathryn neer. Ik wil Hier geen boudoir van gemaakt heb ben. Anne had de bloemen weer meegeno men, ernstig, maar onberoerd door zijn snauwen. Hij had zichzelf verwenst om zijn slechte humeur en getracht zich tegenr over haar te verontschuldigen, toen ze terugkwam, maar hij had onmogelijk de juiste woorden kunnen vinden. En zij had zich bedacht, hoe zonderling het was, dat ze nu niets, dat hij tegen haar zei, meer kwalijk nam. Ze had bijna het geval van de parels en het incident op het portaal vergeten. Hij had zich daarover nooit ver ontschuldigd en zou dat, naar ze veron derstelde, ook wel nooit doen. Maar het scheen van weinig belang, aangezien ze hem, hoe dan ook, toch alles al vergeven had. Dr. Bladen's antwoord-brief was die morgen aangekomen en hield precies dat gene in, wat ze wilde, wat ze hem ge vraagd bad te schrijven; ze had er nog met niemand over gesproken, maar mor gen zou ze 't zeker doen en dan zou ze weg kunnen gaan. Gedurende deze enkele laat ste dagen had ze tenminste de schrale troost van nog alles, wat in haar vermo gen lag, voor Alan te kunnen doen, zelfs zijn voedsel ixx stukjes te snijden, als Sara haar zo tactvol en weinig opvallend mo gelijk zijn bord aangaf. (Wordt vervolgd). ,Mijn huis ligt op de glooiing var een heuvel midden tussen de bossen: je Kunt net over de toppen van de bomen in de verte de horizon zien en ik weet niet wat mooier is: de ochtend of de avond, de middag of de nacht". Dit zei een man in de trein ergens in Nederland, ex-gens tus sen de ene stad en de andere, ergens in de wereld. Een verweerde man met een rood en doorgroefd gezicht onder een brede vale hoed. Hij zei het tegen een andere man, die hij niet kende. Ik zat stil in mijn hoekje en verheugde mij over de verbazing op al die andere gezichten. Men vond die man en zijn praat maar zonderling. „Ik woon daar alleen", zei de man, .al leen met een hond en een kat. Maar wan neer ik ooit ergens op het land of op zee niet eenzaam was, dan is het daar, in de stilte. Ik heb de hele aarde rondgezworven en in driehonderd steden tussen de men sen gezeten. Mensen van allerlei soort en aard en kleur. Vroeger dacht ik dat alleen zijn vervelend was. Nu weet ilt dat alleen zijn niet alléén zijxx is. Wanneer je alleen bent, ben je juist niet eenzaam. Ik heb vijftig jaar naar de mensen geluisterd. En nu luister ik naar de wind door de bomen. Ik heb vijftig jaar steden en straten en huizen gezien. En nu zie ik hemel en horizon. U moet eens bij mij komen loge- x-en. Dat zal u goed doen". De andere man keek een beetje angstig vanwege die vage invitatie. Een juffrouw glimlachte verlegen. Een grijze heer keek bedenkelijk. Een dikke man keek mij met een soort verstandhoudixxg aan. „Nou zijn ze weer in Londen om de boel te bespreken", zei de man. „Alle vier zijn ze in Londen. Met vierhonderd of zeshon derd mensen om zich heen. En tolken en stenogi'afen exx camera's en lampen. Ze moesten bij mij komen. Rustig in dat kleine huis van mij. Er is een groot x-aam in mijn voorkamer. Je kijkt over de boomtoppen naar de verste vex-te en je hoeft maar even omhoog te zien en dan heb je de hemel. Een Ixemel in allerlei kleuren en tinten. Ik weet niet wanneer die hemel het mooist is, 's ochtends of 's avonds, of 's nachts wanneer een millioen sterren iets van de eeuwigheid en de tijdelijkheid vertellen. Daar moesten ze vergaderen. Ze kunnen soep en brood krijgen en appelen zoveel als ze willen. Misschien zou bij mij de wereldvrede geboren kunnen worden". Toen was de man uitgepx-aat. Hij zei niets meer. En bleef uit het raampje staren naar de wereld, die voorbij schoof van stad naar stad. Even bleef de coupé in de stille ban van die zonderling gevangen. Maar de angst werd spoedig overwonnen en toen was het weer een coupé als duizend andere. De grijze1 heer las een krant. De dikke man was ingedommeld. En de juffrouw zat te breien. In mijn hoek heb ik zitten wachten of er nog wat kwam. Maar het bleef zoals het was. En toen de man uitstapte zei hij niet eens goeiendag. „Onze Lieve Heer hep rare kosgangers" zei de juffrouw. „Px'ecies wat u zegt" zei iemand. Toen rende de trein verder de wereld in. ELIAS. De jeugd trad op voor de ouderdom Vrijdagavond waren de Santpoortse oudjeg de gast van de Commissie voor Ontspan ning van Ouden van Dagen, evenals dat Donderdagavond het geval was en zij heb ben, gelijk de IJmuider oudjes, volop ge noten. De avond werd geopend door de voor zitter van bovengenoemde commissie, de heex- P. Waardenburg, die, na een korte in leiding, waarin hij onder meer wees op het vex-heugende feit, dat men zich in deze tijd zoveel aan de oudjes liet gelegen liggen, het woox'd gaf aan de Wilbo's, welke een cabaret-programma verzorgden onder lei ding van mevr. Van Rooyen-Visser. Het programma der Wilbo's bood „elck wat wils": zang, muziek en het opvoeren van een paar sketches. Een nonnenkoor zong onder de grootst denkbare stilte onder andere het „Ave Maria", een damesquintet het „Standchen", en een rasechte neger zijn songs, waaronder het bekende „My old Kentucky Home". Een zanger-solist oogstte veel succes met „Zilveren draden tussen goud" en „Het hutje bij de zee", welk laat ste lied de oudjes van harte meezongen. We hoorden ook instrumentale soli, name lijk op de trombone, accordéon en viool. Vooral de violiste voerde haar beide num mers zeer gevoelig uit. Van de sketches werd vooral om „De verjongingskuur" door de oudjes gelachen; enkele door de confé rencier vertelde grappen sloegen eveneens in. Aan het eind bracht de heer P. Waar denburg mevr. Van Rooyen en de haren hartelijk dank. Hij deed het met weinig woox-den, omdat het, zoals hij zeide, reeds lang „kinderbedtijd" was. Spannende stijd tussen „Kijk Uit" en „Caïssa" „Kijk Uit" II speelde Woensdag tegen Caïssa III uit Hoorn. Deze zeer geanimeer de en spannende wedstrijd, die voor geen van beide clubs winst opleverde (de uit slag was 55) werd te Beverwijk gespeeld, daar het eerste tiental van de Hoornse club tegen H.O.S.C. I moest uitkomen. Er waren verschillende interessante partijen te zien, o.a. tussen de 78-jarige heer Bos en A. J. van Niekerlcen, die eerstgenoemde won en de partij van de hex-en P. J. de Git en J. Ringers,N waarbij Ringers een stuk wist te winnen en zodoende de club een verloren wedstrijd bespaarde. Hier volgen de ge detailleerde uitslagen: W. DeelderH. C. Andx-eae 10, H. SpulsJ. D. Casius 0—1» J. RingersP. J. de Git 10, J. J. van Ste kelenburgP. Hartog 10, C. M. Muntz— C. Ursem 01, A. J. van NiekerkenC. BoS 01, C. GravemakerA. Slot 01, A. Rijke—N. Maat 01, P. Scheurkogel—W. Hoogeveen 10, A. MolemanJ". Eeken 1—0. In IJmuiden werden de volgende wed strijden gespeeld: Groep I: J. v. d. Plas— P. Lanser 01, R. VisserJ. Kroon 1—0. Groep 2C: J. J. VisH. Koelemey 01. Vriendschappelijk: P. de BoerDe Rui ter 01, F. HuismanZeylmans 01. Vólgende week speelt „Kijk Uit" I tegen Bloemendaal II in café Royal aan de Wijk aan Zeeërweg. Hierdoor moet de St. Nico- laaswedstrijd een week uitgesteld worden, JONGE JEUGD-KERKDIENST. Op Zondag 2 November werd in de bovenzaal van het Jeugdhuis een Jonge Jeugd-kerkdienst gehouden en deze eerste dienst werd druk bezocht. Op de zevende December wordt in het Jeugdhuis een tweede dienst gehouden, waarin als spre ker zal voorgaan de heer H. Remiëns.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6