IJmuider Courant Mislukking Economische fusie met Franse zone waarschijnlijk geacht Verklaringen over en weer Voormalig dagelijks bestuur van het Rode Kruis wijst beschuldigingen af Weerbericht 62e Jaargang No. 18815 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z, B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-HoofdreJncteur: Robert Peerebcom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woenscfag 17 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE CONFERENTIE van de vier ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Londen is definitief mislukt. Zij heeft totaal niets bereikt. Er is wel op een enkel punt overeenstemming bereikt, namelijk ten aanzien van de limiet der Duitse staal- productie, maar dat betreft slechts een on derdeel, dat "niet tot uitvoering gebracht kan worden zolang er geen volledige over eenkomst is. De practische betekenis van dit besluit is dus ook gelijk aan nul. Ik weet niet de hoeveelste maal het is, sinds het einde van de eerste Wereldoorlog door het sluiten van de vrede van Versailles in 1919, dat de mislukking van een internationale conferentie gemeld wordt. Wij hebben de tel -niet bijgehouden. De lezer zou hieruit.af kunnen leiden, dat het eigenlijk niet zo belangrijk is. Maar zo staan de zaken toch niet. Van deze con ferentie werd, ondanks slechte voortekenen, vrijwat verwacht. Bevin had, enige maan den geleden, die verwachting versterkt door met grote nadruk en in krachtige bewoor dingen haar bijzondere betekenis in het licht te stellen. De laatste maanden van dit jaar zouden, zo verzekerde hij, grote be slissingen omtrent Duitsland moeten bren gen. Welnu, ze zijn uitgebleven. De wereld is slechts onthaald op een wekenlang vruchteloos geredekavel, dat alleen duide lijk maakte dat de belangen der vertegen woordigde staten niet overeenstemden en dat de Sovjet-Russische minister Molotov niet van zins was zijn kaarten op tafel te leggen en een soort obstructie voerde. Ten slotte is men elkaar uitvoerige verwijten gaan maken en het eind was dat de Ame rikaan Marshall maar verzocht, de confe rentie te verdagen. Op de vraag van Bevin, die Maandag aan de beurt was om te presi deren, waar en wanneer de volgende bij eenkomst zou worden gehouden, kreeg hij geen antwoord. Dat is op zichzelf een ern stig feit. Men ziet geen uitweg, men is uit een gegaan zonder een datum en plaats voor de voortzetting der onderhandelingen vast te stellen en dus heeft het woord ver daging in dit geval ongunstiger betekenis dan die van opschorting en uitstel. Er zijn op deze conferentie veel bittere woorden gesproken, maar wat heeft een mensheid daaraan, die snakt naar vrede en rustige opbouw en walgt van oorlogen? Ik heb hierboven herinnerd aan de in 1919 gesloten vrede van Versailles. Bij het slui ten van die vrede werden ongetwijfeld grote fouten begaan, die kwade gevolgen hebben gehad. Maar is de toestand na de Tweede Wereldoorlog beter? Zeker niet. Men sluit nu helemaal geen vrede. Met de beste wil van de wereld kan niemand dit als een beter beleid beschouwen. Het einde van de gewapende strijd ligt twee-en-half jaar achter ons en er is nog geen vredesr verdrag met Duitsland, evenmin met Oos tenrijk, evenmin met Japan. De plaatsver vangers der vier ministers gaan voort met redekavelen over Oostenrijk, welks minis ters zich daar 'overigens' geen illusies over maken, zoals uit hun uitlatingen na 'de Londense mislukking blijkt. De Duitsers zien hun laatste hoop op een verenigd Duitsland verdwijnen en de Oostenrijkers spreken van een vernietigende slag, hun land toegebracht. Het moet ook hun vol komen duidelijk zijn wat onze Londense correspondent gisteren in zijn commen taar zei: „De Russen houden onwrikbaar vast aan hetgeen zij in hun greep hebben. Hun voorstellen werden alleen gedaan om bepaalde effecten te bereiken, hetzij op de tegenpartij hetzij op anderen, met name de Duitsers, die met alle mogelijke middelen moeten worden gepaaid. Het is alleen jam mer voor Molotov dat de meeste Duitsers zijn spel doorzien. Alleen ten koste van het Westen en van geheel Europa zou over eenkomst mogelijk geweest zijn. Dat was voor de anderen onaanvaardbaar." Wat zal er nu gaan gebeuren? Aan ver onderstellingen ontbreekt het niet, maar aan zekerheid wel. Het lijkt waarschijnlijk, dat de aaneensluiting van de geallieerde zones in het Westen van Duitsland zich verder zal ontwikkelen, nadat een paar dagen geleden reeds een economisch „Bi- zonië" tussen de Engelse en Amerikaanse zones, onder Amerikaanse leiding, is ont huld. Het. zou zich spoedig kunnen uitbrei den tot een „Trizonië", drie zones inplaats van twee omvattend, als ook overeenkomst met de Fransen werd bereikt. Maar dan? Onze Londense correspondent bericht dat liet „in ieder geval niet waar is, dat poli tieke aaneensluiting tussen de Westelijke zones in een afzonderlijke West-Duitse staat al in kannen en kruiken zou zijn." Neen. Wat is er wèl in kannen en kruiken? Officiële kringen in Washington verwach ten een conferentie van Drie (Frankrijk- Engeland-Amerika) om de thans ontstane toestand te bespreken. Het feit alleen zou nieuwe nadruk leggen op de splitsing in een Oostelijk en een Westelijk blok, die de Lon dense mislukking aanduidt. Het, Par ij se blad „i'Intransigeant" (van gematigde richting) oppert de mogelijkheid dat het Frans-Sovjetrussisch verdrag zal worden ongezegd en merkt op dat Frank- rijks bewegingsvrijhéid in de buitenlandse politiek ten einde is en dat het een keuze zal moeten doen. Bidault zelf heeft al ge zegd, dat zijn bemiddelaars-rol tussen Oost en West is uitgespeeld. En l'Ordre, een links-radicaal Frans dag blad, voorspelt de vórming van een Duitse regering te Frankfort of Weimar door de Engelsen en Amerikanen (misschien ook de Fransen) en van een tweede Duitse regering te Leipzig door de Sovjets, waarbij het blad betwijfelt of men de schijnvertoning van de geallieerde bestuursraad te Berlijn zal kunnen handhaven. Veronderstellingen als deze zijn belang wekkend, omdat zij het alle in dezelfde richting zoeken. Men zou er zonder grote verbeeldingskracht verdere gevolgtrelckin- gen.aan kunnen vastknopen, hetgeen ik zal nalaten, omdat ze mij vooralsnog voorbarig lijken. Wel kan men met zekerheid aan nemen, dat de drang naar aaneensluiting in het Westen tengevolge van de Londense mislukking sterk zal toenemen en dat dit Uit vele beschouwingen van de toestand zal blijken. R- R- Britse en Amerikaanse troepen zijn uit Hongarije weg Een woordvoerder van de Hongaarse re gering heeft op een persconferentie ver klaard, dat' alle Britse en Amerikaanse troepen op 15 December, de in het vredes verdrag vastgestelde datum, uit Hongarije zijn teruggetrokken. Hij weigerde een ver klaring over de Sovjet-troepen af te leggen. Van „Bizonië" tot „Trizonië"? De wereld raapt de stukken bijeen In alle hoofdsteden van Europa vraagt men zich op het ogenblik af wat de gevolgen zullen zijn van de volslagen mislukking der Londense conferentie. De antwoorden zijn vele en verward. Voor het ogenblik althans is het belangrijkste punt wel, dat de Franse zóne waarschijnlijk economisch bij de Brits-Amerikaanse gevoegd zal worden. Maar dat is dan ook wel het enige. De Duitsers beseffen maar al te goed dat hun toekomst donkerder is dan ooit. In Oostenrijk, waar men zich nooit verheeld heeft dat een falen van de conferentie voorlopig iedere hoop de bodem zou inslaan, is de verslagenheid algemeen. Inmiddels komen van Russische zijde de beschuldigingen tegen het kapitalistische imperialisme eerst goed los en de Britse communisten hebben aangekondigd, dat zij het voorbeeld van hun Franse broeders zullen volgen en beslist niet meer mee zuilen helpen aan de verhoging der productie. Slechts Naar Reuter verneemt is men in ge woonlijk welingelichte kringen in Londen van mening, dat Marshall, Bevin en Bi dault heden bijeen zouden komen om be slissingen te nemen over de toekomst van Duitsland. De vier Bidault heeft gisteren op een perscon ferentie verklaard, dat niemand de instel ling van een West-Duitse regering over weegt, doch noemde wel de mogelijkheid van een economische fusie, mits aan enige voorwaarden, dié Frankrijk moest stellen, zou worden voldaan. Hij was van mening dat verdaging onvermijdelijk was, maar vond dat de deur nog niet helemaal ge sloten was. "Bevin bepaalde zich in zijn verklaring tot een beschuldiging aan het adres van Rusland betreffende het al te grote aan deel (hij noemde 70 procent) dat de Rus sen opeisen van de Duitse productie in hun zóne. Volgens Bevin hadden de Russen tevens valse cijfers hieromtrent verstrekt aan de conferentie. Hij zei, dat een ver enigd Duitsland slechts geschapen zou kun nen worden, indien Rusland zijn eisen zou laten vallen. George Marshall, wiens plan in feite een van de struikelblokken der conferentie is geweest, heeft zich nog nergens over uit gelaten, maar zal Vrijdagavond een radio rede tot het Amerikaanse volk houden. Hij heeft intussen vergezeld van John Foster Dulles en de Amerikaanse ambassadeur in Londen Lewis Douglas, een bezoek ge bracht "aan de Franse ambassade. Molotof heeft helemaal niets gezegd en is gisterochtend in alle stilte per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Naar verluidt is hij in Berlijn geland om besprekingen te voeren met Russische functionarissen. Oostenrijk De plaatsvervangers van de vier minis ters, die Oostenrijk behandelen, zouden heden bijeenkomen, maarmen acht het niet uitgesloten, dat zij uiteen zullen gaan zonder overeenstemming te hebben be reikt. De stemming in Wenen is gedrukt en er worden bittere dingen gezegd. Duitsland De vervanging van „Bizonië" door „Tri zonië" wordt waarschijnlijk geacht. Ook Marshall zou er een voorstander van zijn de zonale grenzen in het Westen op te hef fen. Over het algemeen blijft men echter van mening dat een afzonderlijk vredes verdrag met de drie Westerse mogend heden nog niet op komst is. Men wil de mogelijkheid tot overeenstemming nog niet uitsluiten, ook al omdat een separaat ver drag niet erg doeltreffend zou zijn. Wat betreft de militaire indeling m Duitsland verwacht men geen grofe ver anderingen. Hoogstens zal de samenwer king nog minder hartelijk worden dan zij al was. Kurt Schumacher, de leider van de so- ciaal-deriiocraten. heeft verklaard dat ieder die als Duitser denkt, wel had ge weten, dat niet de wensen van het Duitse volk doch het machtsevenwicht der over winnaars beslissend zou zijn voor de toe komst van Duitsland. Over het algemeen is men het er links zowel als rechts óver eens dat het idee van een verenigd Duitsland wel vervangen zal worden door de vor- iqing van een verenigd West-Duitslarfd. Commentaren United Press vestigt nog de aandacht op de Franse eis tot een speciaal regiem voor het Ruhrgebied, waarvan Amerika immer een tegenstander is geweest. De mogelijk heid van een compromis is echter niet uit gesloten temeer daar Marshall zich bij zijn bezoek aan de Fransche ambassade liet vergezellen door Duller en Douglas, beiden voorstander van een internationaal beheer over het Ruhrgebied. In Washington wordt verwacht, dat de breuk, door het falen van de conferentie ontstaan, het Marshall-plan in het Con gres een grotere kans geeft om aangeno men te worden. De Britse pers is het erover eens, dat niets een verdeling van Duitsland nog tegen kan houden. De Manchester Guar dian zegt dat de oorzaak van het misluk ken der conferentie gezocht moet worden in de Russische vrees, dat Duitsland en Oostenrijk liberale democratieën zouden worden. De New York Times noemt de „de bacle" kenmerkend voor het mislukken van de in Potsdam en Yalta overeengeko men politiek. De secretaris van de Engelse communis tische partij, Pollitt, heeft tenslotte gezegd: „Wij communisten hebben gemeend, dat wij alles moesten doen om de productie in Engeland op te voeren. Het is een ver gissing geweest". Bom-aanslagen in Breda gedeeltelijk opgehelderd In de loop van een half jaar hebben twee bomaanslagen de gemoederen van de inwoners van Breda in beroering gebracht. Na lang zoeken heeft de politie thans de vermoedelijke dader van deze aanslagen te pakken kunnen krijgen. Het is een zekere G. M. uit Raamsdonksveer, die in deze plaats ongunstig bekend staat. De zaak is aan het rollen gekomen, om dat de dienstbode van een café te Breda en pakje ontving, dat zij niet openmaakte, doch naar de politie bracht, waar bleek, dat het een handgranaat bevatte. Het pake was te Oosterhout aan het postkan toor aangeboden. Bij het onderzoek, is ge bleken, dat een jongeman zulks deed op verzoek der broers G. M. en A. M. uit Raamsdonksveer. De politie bracht de gevaarlijke surprise in verband met een aanslag, die in Juli in hetzelfde café gepleegd was. 's Nachts was en ingebroken en was een handgranaat aan een deur bevestigd, Een jongeman be gaf zich 's morgens naar zijn werk, dëed de deur open en werd dodelijk getroffen door de scherven van de ontploffende handgranaat. Destijds is G. M. aangehouden, doch hij moest bij gebrek aan voldoende bewijzen worden vrijgelaten. Hoewel hij thans ont kent ook maar iets met deze aanslag uit staande te hebben, meent de politie genoeg bewijsmateriaal in handen te hebben, om hem de twee aanslagen te kunnen aan rekenen. Men verneemt, dat de aanslagen een uitvloeisel zijn van de verbroken ver kering tussen de dienstbode en G. M. Volgens een verklaring van Kenneth Royall, minister van de Amerikaanse land strijdkrachten, voor de toewij zin gs-com- missie van het Huis van Afgevaardigden, zal Groot-Brittannië in de volgende zes maanden slechts 10% van de bezettings- kosten voor de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland betalen. Volgens Britse functionarissen zou Engeland tot 30 Juni 1948 slechts 70 millioen dollar behoeven te betalen. William Draper, onder- minister van het departement voor de. landstrijdkrachten, schatte het bedrag, dat Engeland in de periode van Juli 1948 tot Juni 1949 zou moeten betalen, op 195 millioen dollar. Vergeetachtige zeelui weer naaf huis Indertijd deelden wij mede, dat twee Finse varensgasten tijdens het passagieren in Beverwijk hun tijd vergaten zodat het schip, dat voor de papierfabriek lag, zonder hen moest vertrekken. De Bever wij kse politie, die zich over het tweetal ontferm de heeft zich geruime tijd het hoofd ge broken over de vraag hoe zij de vergeet achtige Finnen naar hun vaderland terug moest krijgen. Dinsdag kwam er tenslotte een gelegen heid om de zeelieden met een boot, die uit Amsterdam vertrok, naar Finland mee te geven. Tijdens de bezetting heeft het-toenma lige gemeentebestuur van Zaandam via het N.A.F. f77.895 geleend van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkersbond. De bond verlangde dat de gemeente deze schuld er kent. Zaandam zal nu jaarlijks f2885 betalen, alsmede 3 procent rente. Dr. Beel in Batavia Minister-president dr. L. J. M. Beel is hedenmorgen om elf uur Javatijd op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aange komen. Hij werd begroet door minister Neher, dr. Van Mook, Abdoel-kadir en generaal Spoor. De minister-president verklaarde naar Indië te zijn gekomen om het gehele com plex der Indonesische problemen te bespre ken. Hij noemde hierbij de instelling van een collegiaal orgaan en de opbouw dei- federale organen cn verklaarde dat zijn bezoek geen verband houdt met de bespre kingen op de „Renville". Volgens Aneta zullen dr. Beel en zijn secretaris de heer H. Hermans morgen ochtend naar Sumatra vertrekken, waar zij Palembang en Medan zullen bezoeken. Za terdag keren zij naar Batavia terug, waar na zij, naar verwacht wordt, zeer spoedig een bezoek aan Makassar zullen brengen. Minister Neher zal morgen met de mi nister-president meereizen naar "Sumatra. Toelagen van Britse prinselijke paar in het geding Aan de vooravond van het debat in het Lagerhuis over het voorstel om de toelage voor prinses Elizabeth van 15.000 tot 40.000 pond sterling per jaar te verhogen en haar echtgenoot een jaarlijkse toelage van 10.000 pond sterling te verstrekken, heeft het socialistische parlementslid Hughes met steun van het communistische lid Galla- cher een amendement ingediend, inhou dende een volledige verwerping van het voorstel. Een groep socialisten onder lei ding van de voorzitter der Labour-parle- mentsfractie heeft voorgesteld het bedrag van de beide nieuwe toelagen elk met, 5.000 pond sterling te verlagen. Men ver wacht heden een levendig debat. BRANDWEER RUKTE UIT. Door de brandweer van Santpoort is aan een perceel aan de Bloemendaalsestraatweg een schoorsteenbrand geblust. Het woord is aan Vertrouw de mensen en zij zul len oprecht jegens zijn. (Prudence) Plan-Marshall komt deze week voor Congres Volgens een bekendmaking van het Witte Huis zal president Truman Donder dag of Vrijdag liet Congres zijn boodschap over het plan-Marshall doen toekomen. Warren Austin, de leider der Ameri kaanse delegatie bij de UNO heeft in een rede te Chicago verklaard, dat de Sovjet campagne tegen het plan-Marshall de steun voor het plan heeft doen toenemen inplaats van deze te doen wegvallen. Ge durende de afgelopen zitting van de Al gemene Vergadering der UNO heeft de actie der Sovjet-Unie de twijfelende lan den ertoe gebracht de Amerikaanse zijde te kiezen. De kleine en middelgrote landen hebben verantwoordelijkheid aanvaard en als er hoofdelijk gestemd werd, deden zij mee. Austin verklaarde verder, dat de sta kingen en daden van sabotage in Frankrijk en Italië een deel vormden van de Sovjet campagne tegen het plan-Marshall, Hoe wel dit onderdeel der campagne mislukt is, aldus Austin, is het gevaar nog niet geweken. De gebeurtenissen in deze lan den zijn bemoedigende manifestaties van de kracht van het besluit der volken om hun eigen levenswijze te voeren zonder druk en intimidaties van buitenaf". SLACHTOFFERS VAN DE TANKER AANVARING. Men heeft gisteren nog negen lijken kun nen bergen van zeelieden die bij de botsing tussen de twee tankers voor de kust van Curagao om het leven waren gekomen. Het aantal doden bedraagt thans zestien, maar er worden nog tien personen vermist. Geharrewar in Indonesië Deze 62 meter hoge hijskraan met een hef vermogen van 10 ton staat nog op de werf van Blohm en Voss in Hamburg. Zij wordt weldra gedemonteerd en naar Amsterdam overgebracht, waar zij op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij komt te staan. Dinsdag tekenden de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, de Amerikaanse ambassadeur Douglas, de Franse ambassa deur Massigli en de Italiaanse ambassadeur Gallarali-Scotti te Londen een overeen komst voor teruggave van goud aan Italië. Links Douglas, rechts achter Massigli, tijdens de ondertekening door de Italiaanse vertegenwoordiger. PROTEST TEGEN HET RAPPORT-VORRINK Het voormalig dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft geprotes teerd tegen de aan zijn adres gerichte be schuldigingen in het rapport van de com missie-Vorrink. Dit .protest is gepubliceerd na een bespreking met het tegenwoordige hoofdbestuur. In een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie heeft dr. H. K. Offerhaus, een der zes leden van het voormalig dage lijks bestuur, uiting gegeven aan de bezwa ren tegen de conclusies in het rapport- Vorrink. Dr. Offerhaus noemde het on juist, dat men de commissie-Vorrink heeft sameiigesteld uit één lid van het Neder landse Rode Kruis en vier vertegenwoor digers van de vroegere Grote Raad der Ille galiteit. Deze vier leden hebben als poli tieke gevangenen in Duitse kampen ge zeten. Zij kennen het daar doorstane leed, maar behoren in feite tot hen, die het voor malige hoofdbestuur hebben aangeklaagd. Objectiviteit kan men volgens dr. Offer haus Van hen dus nauwelijks verwachten. Deze commissie stelde vast: „dat er reden is om, aan te nemen dat de gehele apparatuur van het N.R.K., indien het minder door formalisme zou zijn beheerst en meer moed, initiatief en fantasie zou hebben getoond, meer bereikt zou hebben dan thans het geval is geweest." Zij verzaakte echter zelf haar eerste en duurste plicht, namelijk om het voormalige hoofdbestuur om inlichtin gen te vragen, hoewel toch juist de heren mr. W. J. baron van Lynden en dr. Offer haus volkomen op de hoogte waren van het beleid van dit bestuur. In het protest wordt er op gewezen dat, naast de hulp aan onze krijgsgevangenen, juist^de politieke gevan- geneh in Nederland het onderwerp van grote en voortdurende zorg zijn geweest van het hoofdbestuur en al zijn organen. Zowel op het gebied van de voeding als van hygiëne en medische verzorging is zeer veel voor hen gedaan en duizenden Neder landers hebben.daar hun leven aan te dan ken. Naar Frankrijk werden uitstekend in gerichte ambulances gezonden om zieke en gestrande Nederlanders naar het vaderland terug te brengen en er werden correspon- dentie-bureaux ingericht om adressen te verzamelen van landgenoten in het buiten land. Tienduizenden hebben daar gebruik van gemaakt. Een speciale afdeling bracht alle mogelijke informaties bijeen voor familieleden van politieke gevangenen en zorgde zoveel mogelijk voor hun belangen. Zodra het echter over de politieke gevan genen in de Duitse kampen ging had men steeds de grootste tegenwerking van Duitse zijde. Al vóór 1942 werd een aantal proef pakketten teruggezonden. Van December 1942 af werd de verzending van Rode Kruis pakketten verboden. Op clandestiene wijze, zogenaamd op naam van particulieren, heeft het N.R.K. daarna zo nu en dan nog een aantal pakjes naar Duitsland weten te krijgen tot grote ontstemming van de Duit sers, die tenslotte in 1944 de heren Van Lynden, Offerhaus, Koot en Canté voor het Kriegsgericht" hebben gedaagd, dat hen heeft veroordeeld wegens tegen Duitsland gerichte handelingen. Zij zijn daarop door dr. Wimmer ontslagen uit. hun functies. Het hoofdbestuur had inmiddels andere wegen gezocht om onze landgenoten in Duitsland te helpen. Het heeft zich in verbinding ge steld met vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis in Genève, Zwe den en Denemarken, maar het resultaat is vrij gering geweest, mede door de Duitse tegenmaatregelen. Het protest zegt dat de commissie van onderzoek niet over statis tische gegevens of medische verklaringen beschikt, waaruit zóu kunnen blijken dat in verhouding tot de Noren, Denen en Polen zoveel meer Nederlandse politieke gevan genen zijn omgekomen door verhongering. Het meent dat in ieder geval zeer veel slachtoffers het leven gelaten hebben als gevolg van mishandeling, infectieziekten en tuberculose. Het voormalige hoofdbestuur ontkent ten sterkste de juistheid van de aan zijn adres geuite beschuldigingen en noemt 't rapport- Vorrink „tendentieus, zo niet erger". Dr. Offerhaus merkte tenslotte nog op dat men in Frankrijk en België veel meer heeft kunnen doen dan in Nederland omdat men daar onder een militair bestuur stond. In België heeft men zelfs steeds de Rode Kruis uniform mogen dragen, hetgeen hier ten strengste verboden was! Mr. W. J. baron Van Lynden deelde nog mede, dat het huidige hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis hem gemachtigd had te verklaren „dat dit bestuur geen me ning heeft over het rapport-Vorrink". SUPERFORT BRANDEND NEERGESTORT. Een superfort van het Amerikaanse leger is na de start voor een oefen vlucht naar Jamaica, met twintig man aan boord, te Phoenix in Arizona neergestort en ver brand, Men vreest dat slechts een achttal van de inzittenden de ramp heeft overleefd. TWAALF JAAR VOOR „HAMA". De 34-jarige voormalige journalist H, J. J. Marinus, die gedurende de bezetting on der het pseudoniem „Hama" in „De Tele graaf" talrijke artikelen van pro-Duise aard heeft geschreven en later soortgelijke pennevruchten publiceerde in het Dagblad voor Noord-Holland, is door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot een gevan genisstraf voor de tijd van 12 jaar met af trek van voor-internering veroordeeld. De procureur-fiscaal had levenslange gevan genisstraf geëist. Op 26 November overhandigde gelijk gemeld de vice-premier der Indonesi sche republiek, Setiadjit, aan de commissie voor goede diensten een memorandum over de economische positie der republiek, die naar het daarin heette „wordt mgetast door ongewettigde militaire actie van Nederlandse zijde". De Neder landse delegatie, die aan de onderhande lingen op de Renville deelneemt, heeft hier op heden een antwoord ingediend, even- •ns gericht tot de commissie van goede diensten, waaraan het volgende wordt ontleend: .,In het memorandum beweert men zich ter verkrijging van economische hulp uit sluitend op humanitaire overwegingen te baseren. Gezien in het licht der werkelijk plaats gevonden hebbende feiten, moet de juistheid van dit beroep aan twijfel onder hevig worden geacht. Deze feiten immers kunnen slechts leiden tot de conclusie, dat de republikeinse regering aan de ene kant tracht met haar verzoek de onderhande lingen te belemmeren en te vertragen en anderzijds er op uit is haar economische positie te versterken met de bedoeling eveneens door economische maatregelen tegenstand te bieden aan de pacificerende actie van Nederlandse zijde". De republikeinse regering heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de vorming van de staten Oost- Indonesië en West-Borneo in strijd is met Linggadjati; de vorming van de andere staten en speciale gebieden binnen en buiten 'het defacto gezagsgebied van de epubliek is in strijd met het recht en de wet. De verklaring zegt voorts, dat uit de besluiten van de Veiligheidsraad duidelijk blijkt dat de Veiligheidsraad het geschil tussen Nederland en de republiek be schouwt -als een aangelegenheid, waarbij geheel Indonesië betrokken is. De minister van binnenlandse zaken, Mohamed Roem, lichtte de bovenstaande verklaring nader toe op een persconferen tie. Hij wees erop, dat niet gezegd kon worden in hoeverre Linggadjati nog als richtsnoer zou kunnen dienen bij de on derhandelingen. Volgens Roem was de stichting van nieuwe staten echter in strijd met Linggadjati. Hij voegde eraan toe, dat de republiek geen bezwaren heeft Amerika en Rusland „spraken" in het Italiaanse parlement „Hier spreekt tot u de stem van Amerika", riepen de communistische afgevaardigden, toen minister-president de Gasperi zich in de Italiaanse constituerende vergadering verhief om zijn gewijzigd kabinet voor te stellen. De Gasperi hield een pleidooi voor verdraagzaamheid en voor het vermijden van geweld. Hij verklaarde, dat de regering de republikeinse grondwet- zou verdedigen. Toen de communist Togliatti vervolgens oprees werd hij door de rechtse afgevaar digden ingeleid met het geroep: „Hier spreekt tot u de stem van de Sovjet-Unie". Togliatti protesteerde tegen de wijze, waar op de wijzigingen in het kabinet hebben plaats- gehad en hij beschuldigde 'de rege ring ervan, dat zij de constitutionele rech ten van het parlement geschonden had door niet alle politieke partijen te consul teren. ONDERZOEK OP DE VAN HEUTSZ. De politie van Hongkong heeft de 1600 Chinese passagiers van het Nederlandse schip de Van Ileutsz, dat Zondag ten noor den van Hongkong door zeerovers werd overvallen, aan een uitgebreid verhoor on derworpen. Tot dusver zijn nog geen ar restaties verricht. De Van Heutsz zou dezer dagen naar Swatow vertrekken. De poli tie blijft echter aan boord om het onder zoek voort te zetten. Er zijn 34 versteke lingen van boord verwijderd. Men gelooft echter niet, dat een hunner bij de overval betrokken is geweest. GASEXPLOSIF, IN WASHINGTON. In Washington is een huis van zeven ver diepingen tengevolge van een gas-explosie volkomen vernield. Een groot aantal per sonen ligt onder het puin bedolven. Tot nu toe zijn acht zwaargewonden geborgen. tegen deelneming aan de conferentie van West-Java, mits deze op democratische grondslag zou geschieden. Op het ogenblik vond hij dat de vertegenwoordigers voor deze conferentie niet op democratische basis waren gekozen en achtte daarom re publikeinse deelneming nog niet gewettigd. In ieder geval zou de oprichting van een staat West-Java vooralsnog geen reden zijn voor de republiek om de onderhan delingen op de Renville af te breken. Na enige vragen omtrent cïe al of niet democratische wijze van verkiezingen in de republiek te hebben beantwoord, zei Roem dat in geval van mislukking der on derhandelingen op de Renville, de repu bliek bij de Veiligheidsraad een plebisciet voor geheel Indonesië zou aanvragen. Strijd tegen de. inflatie in de Verenigde Staten De Amerikaanse republikeinen, die de meerderheid in het Congres hebben, dien den in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ter bestrijding van de inflatie in, dat lang niet zo ver gaat als de door president Truman voorgestelde maatrege- len. De republikeinse leiders in het Huis verklaarden echter, dat zij niet verder wilden gaan en geen amendementen op het ontwerp wensten. Om dit laatste te kun nen doorvoeren, moest het ontwerp even wel ten minste tweederde der stemmen behalen. Dit gebeurde niet, want geen en kele democraat stemde voor. Met 202 tegen 188 stemmen (minder dan tweederde voor) werd het ontwerp aangenomen. De democraten maken er bezwaar te gen, dat het republikeinse wetsontwerp geen controle op lonen en prijzen inhoudt, noch voorschriften ten aanzien van de rantsoenering, die volgens Truman onver mijdelijk is. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND GAAT HEEN. Met ingang van 1 Februari 1948 is eer vol ontslag verleend aan jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford als Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Quarles van Ufford werd op 1 Mei 1921 Commissaris der Koningin in Zeeland. In September 1940 werd hij door de Duitsers uit zijn ambt ontzet en uit de provincie verbannen. Na de bevrijding keerde hij terug. Parachutes hoven Frankrijk Naar te Parijs wordt vernomen, hebben drie jagers gezien, dat ten Noordoosten van Saint Maixant bij Niort in West-Frankrijk drie parachutes zijn uitgeworpen. De ja gers verklaarden, dat zij aan de valscher men duidelijk drie „containers" hebben gezien, zoals die tijdens de oorlog bij het uitwerpen van wapenen voor de onder grondse strijdkrachten werden gebruikt. Dergelijke geheimzinnige „droppings" zijn in Frankrijk door de pers reeds meer ge signaleerd. Het gemeentebestuur van Rotterdam ontving een officiële brief van het „Kentucky State Department of Health", in Louisville. Het adres op de enveloppe vermeldde: „Rot terdamDuitsland" WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enige regen. Tijdelijk wat toenemende Noordelijke wind. Voorna melijk in. het Oosten van het land iets koudere, nac'ht met 'hier en daar nevel- of mistbanken. Overigens weinig ver andering van temperatuur. 18 December: Zon op 3.44 uur, onder 16.29 uur Maan op 12.41 uur, onder 22.16 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1