r r Thalia Tante Els John Stol Straks kan Velsen drie keer zoveel kunstmest maken als vroeger „Snelprivélessen" op elk uur! Tachtig jaar en nog niet bouwensmoe ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 DE MEKOC BREIDT UIT Over „een luchtje scheppen" gesproken Het is geen sinecure, wegwijs te worden op de 300 hectares van het Hoogoven terrein en dan ook nog de verschillende onderdelen van deze zware industrie uit elkaar te houden. Maar de Maatschappij tot Exploitatie van kooksovengassen, in de wandeling naar de naam MEKOG luisterend, heeft zichzelf met een kolossaal buizennet omgeven, zodat haar installaties min of meer in de wirwar van staalfabriek, walserijen, havens en hoogovens is afgebakend. Deze MEKOG levert Nederland een deel van zijn behoefte aan stikstofmeststoffen en aangezien stikstof volgens het a-b-e der scheikunde in de dampkring voorkomt, staat deze kunstmestindustrie dag en nacht een ferm luchtje te schéppen in Velsen: de ene pijpleiding slobbert per etmaal niet minder dan 85.000 kubieke meters lucht naar de fabriek uit de Velsense voorraad, die gelukkig tegen een dergelijke hamster- partij bestand is. Waarmee de Noordelijk ste buisleiding op het MEKOG-terrein verklaard is. De andere zorgt voor het transport van het kooksovengas, dat grote hoeveelheden waterstof bevat waarmee men in de torens en de hallen van het be drijf een scheikundig-simpele maar prak tisch zeer ingewikkelde bewerking uitvoert, die als eindproduct hetzij zwavelzure am moniak of kalksalpeter oplevert. Meer dan ooit. Ons land heeft meer dan ooit behoefte aan intensieve meststoffen en daar wij geen delfstoffen als fosfor en kali bezitten, waaruit eveneens waardevolle kunstmest stoffen kunnen gemaakt worden, voorzien 't MEKOG -bedrïjf tezamen met de Staats mijnen in Limburg uit een in hun geval wel Nederlandse grondstoffenbron in een nimmer aflatende vraag uit het agrarische bedrijf. Er zou een complete roman te schrij ven zijn over de omzwervingen van waterstof, stikstof, ammoniak en sal peterzuur, voor zij in gebonden toe stand de fabriek als een wit zout verlaten en de oogst helpen opvoeren tot de zo gewenste hoogte. Laat het dit keer voldoende zijn, een moment te pauzeren bij de vraag, hoe de Nederlandse kunstmestpositie zich laat aanzien. Voor de oorlog kwam er 90.000 ton kalksalpeter uit Velsen, een hoeveel heid. die de binnenlandse behoefte niet dekte. Het eind van wereldoorlog nummer twee zag dit cijfer gedaald tot 30.000 ton: de apparatuur van de MEKOG was ten dele in Duitse handen overgegaan en men improviseerde met behulp van de niet- vernielde industrie onder meer een lucht- splitsingsapparaat, dat, evenals de wegge voerde apparaten, lucht in stikstof en zuur stof moest scheiden. Een nieuwe Franse apparatuur kwam echter vrij snel en nu is de capaciteit van de MEKOG weer op 90.000 ton stikstofmeststof per jaar ge bracht met een gehalte van 15 Vz procent, d.w.z. ca. 15000 ton gebonden stikstof. Het Nederlands verbruik lag echter voor de oorlog reeds op ca. 100.000 ton gebon den stikstof en op dit moment wordt het nog op aanzienlijk meer geschat, zodat een kostbare import in het kader van de UNO noodzakelijk blijft. Voor een vergroting der fabriek zal de vijftien hectare bebouwd MEKOG-terrein op den duur in Oostelijke richting moeten worden uitgebreid. Men is er reeds mee bezig en als de plannen verwezenlijkt zijn, wordt de capaciteit 175.000 ton per jaar hoger. Ook bü de Staatsmijnen wordt aan uitbreiding der capaciteit van stikstofmest stoffen gewerkt, zodat er over enkele jaren inplaats van geïmporteerd, uitgevoerd kan worden. De uitbreiding van de Mekog is niet alleen een vergroting van productie, maar ook een expansie in productie-soort. De uitbreiding der productie zal n.l. in de vorm van kalkammonsalpeter geschieden. Tot heden kon kalkammonsalpeter, als stikstofmeststof ongeveer staande tussen kalksalpeter en zwavelzure ammoniak, niet in Velsen gemaakt worden; door de nieuw bouw wordt dit wel mogelijk. Wat bewijst, dat de industrie langs het kanaal aller minst bij de pakken blijft neerzitten. DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. StormvogelsD.F.C. Het IJmuider elftal ziet er als volgt uit. Kraak; Schuit, Van Dongen; Goedhart, Snoeks, Van der Kuil; Luppens. Meyer, Prins, De Boei\ Verbeek. Stormvogels 2Zeeburgïa 2. Storm vogels 2 komt met een ietwat „gehavend" elftal als volgt uit: Rechstemer; v. d. Oever, Schriemer; Mors, Zwemmer, Glas; Venus, Snoeks, v. d. Linden, Van Duyn, Van Op bergen. VelsenV.I.O.S. Velsen heeft zijn elf tal ongewijzigd gelaten en komt dus uit met: Demmers; Kuypers, Tromp; Zuurbier, Nijssen, Wijker; Tromp Sr., Bakkum, De Bruyn, v. d. Pol, Ninaber. Belangrijke telefoonnummers Politie (hoofdbureau)tel. 4745 Politie, Kon Wilhelminakade.tel, 5400 Antonius Ziekenhuistel. 4444 E. H. B. Otel 5455 Brandweertel. 5242 Dansschool Ook voor balleiding Inl. IJmuïderstraatweg 33, Om.-Oost MARKTBERICHTEN 24 December. Visaanvoer. 7 kisten tarbot en tong, 30 kis ten schol, 400 kisten schelvis, 60 kisten wij ting, 16 kisten kabeljauw, 30 kisten koolvis, 16 kisten makreel. Totaal 559 kisten. Besommingen. Een trawler met f9450 besomming. KW 69 f 1910. ZONDAG 28 DECEMBER IJMUIDEN. Ncd. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. Peters van Den Haag; 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Artikel 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. J. Meester van Haarlemmer meer. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur student H. Westerterp. Doopsgezinde Gem. Geen dienst. Oud Kath. Kerk. 10 uur Hoogmis. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Adj. D. Bergsma. Vrije Evangelisatie. 4 uur de heer D. C. H. Verdam, van Leiden. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk.. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk (Goede Herderkerk). 9 uur ds. J. van Buuren; 3 uur ds. S. E. Wes bonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. Geen dienst. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. S. Dijkhuis van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Ned; Herv. Kerk. Geen op- gaaf. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. C. Meyer. Maranatka. 10 uur de heer H. F. Huson van Oostzaan. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. de Graaf van Haarlem- De Toorts. 10 uur. Geen dienst. Kapel. 5 uur de heer J. Göbel van Am sterdam Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk. (Artikel 31 K.O.). 10.30 en uur ds. J. Keizer, Dinsdagmiddag is te Lisse een tentoonstelling geopend, waar gedemonstreerd wordt welke hyacinten, tulpen en narcissen voor' Kerstmis en Nieuwjaar in hloei zijn te brengen. Ook vaii de zijde der jeugd was grote .belangstelling voor de tentoongestelde bloemenschat. Architect Cramer bereikt Dinsdag de leeftijd der zeer sterken Een bovenhuis aan de Koningin Wilhel minakade, een trappenhuis met etsen van oud-Amsterdam langs de muur, een gast heer van naar schatting acht-en-zestig Dat oud-Amsterdam met zijn stoere hui zen langs Groenburgwal, Singel en Kei zersgracht heeft een heleboel te vertellen in het huis van de architect J. C. Cramer, want verderop in zijn woning duikt tel kens een ander picturale herinnering aan zijn vaderstad op. Toch heeft deze oude heer Cramer met zijn gezicht van acht- en-zestig-jaar en zijnpersoonsbewijs, dat ondubbelzinnig „tachtig" als de juiste leef tijd aangeeft, zijn gouden IJmuidenaar- schap er zo goed als opzitten, en de Am sterdamse tijd is dus verre geschiedenis. Hij, de man, die van jongs af het bou wen in zijn bloed voelde, kwam als be ginnend architect naar Velsen en hij' bouw de er vijftig jaar lang ijsfabrieken, koel huizen, vispakhuizen, bankgebouwen en wat al niet meer. De vismeelfabriek van de VEM ontsproot aan zijn brein, het grote vispakhuis van Osendarp aan de Zuidzij werd door hem op papier gezet en de Cen trale Bakkerij kreeg evenals het huidige gebouw van het Witte Kruis aan de Ken- nemerlaan door de tekenstift van archi tect Cramer haar tegenwoordige gestalte. Dan waren er nog de Nutsspaarbank en. alle botenhuizen van de N.Z.H.R.M. van Zandvoort tot Schiermonnikoog. Als de grijze bouwmeester daar over gaat vertellen, raakt hij in vuur. „Dat van Terschelling werd geopend door Prins Bernhard. Een botenhuis om te stelen was het, en de nieuwbouw bij Wijk aan Zee wordt idem dito met een sterretje". Deze actieve man van tachtig, die ge moedereerd even naar Tessel overwipt om te kijken hoe het daar met de bouw van het nieuwe botenhuis gaat, die geen roei- wedstrijd overslaat „o,^ja het botenhuis van de Amsterdamse roeiers van Willem III was ook van mij" weet te putten uit een schat van herinneringen, hij weet nog heel goed, hoe gezellig het kon zijn in de architectenkeet van Berlage tijdens de Beursbouw bij een mok koffie en een ste vige boom. Deze architect Cramer bereikt Dinsdag de dertigste December zijn tachtigste ver jaardag en hij zit elke dag liever in zijn tekenkamer dan voor het raam. „Doe nou maar eens wat kalmer aan" vermaant de zoon, maar vader wil bij blijven en wer ken, want anders groei je langzaam dicht, zegt hij. De nieuwe bouwmethoden? Och wat zal hij er van zeggen. Het particulier initiatief wordt wat al te rauw de nek omgedraaid, vindt hij en de "huizen, die er dan tenslotte verrijzen, worden wat eenvormig. Maar dat zou een onderwerp op zichzelf gaan worden, dus: basta. Eerst de drukte van de eens afwachten en dan„Zeg vrouw, waar heb je de tekeningen voor dat koel*- huis gelegd?" F. Zondagsdienst dokters IJMUIDEN. Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen C. H. de Jonge, tel. 5652 en J. Mac Daniel, tel. 4203 voor de „Maatschappij-doktoren"; voor de ove rige geneesheren neemt waar dokter W. van Hazelen, tel. 4290. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider Apo theek, Kennemerlaan 102. V erloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. G. Zwart, Meeuwenlaan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts W. J. Rooy- aards, tel. 3636 Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Sepp, Zeestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts A. de Groot, tel. 8310 te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft de Sant- poortse Apotheek. Ministeriële mededeling over de prijs van haring In de nota van de minister van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over de begroting van het staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den wordt naar aanleiding van de opmer kingen, die gemaakt zijn ten aanzien van de prijs van de haring, verklaard, dat het Staatsvissershavenbedrijf zelf geen invloed oefent op de prijzen van groot- en klein handel. De prijsbeheersing voor vis behoort tot de taak van de minister .van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening Voor zover het de bij het staatsbedrijf beschikbare, gegevens betreft, zij medegedeeld, dat in 1947 tot 1 December 25.856.000 kg verse haring op de rijksvisafslag te IJmuiden werd aangevoerd, welke totaal opbracht ƒ6.171.260, hetgeen een gemiddelde geeft van 11,93 per kist, belangrijk hoger dus dan het in het verslag genoemde bedrag van 5, In overleg met de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening kan de minister van Verkeer en Waterstaat mededelen, dat de maximum prijs voor verse haring voor de consument 7V2 cent per stuk bedraagt, derhalve minder .dan in het verslag is aangenomen. De verhouding tussen de prijs, welke de red ars gemiddeld hebben ontvangen en die, welke de con sument moet betalen, is dus anders dan verschillende leden meenden te inoeten aannemen. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening blijft bij voortduring aandacht schenken aan het prijsverloop van de haring, zoals uit enkele correcties, welke onlangs hebben plaats gevonden, kan blij ken. Dukel verstevigt zijn positie in de D.C.IJ.-strijd In de afgelopen week werd in de hoofd klasse van de onderlinge competitie der Damclub IJmuiden de belangrijke partij PostmaVan Straten gespeeld. De stand der kopgroep om de clubtitel was met de negende*ronde zo, dat Ligthart en Postma drie, Dukel vier en Van Straten vijf verlies- punten hadden. Na een boeiend spel werd de partij na 51/2 uur spelen afgebroken in een remise stelling. JDeze zou practisch Van Straten uitschakelen voor de hoogste plaats, zodat de strijd alleen nog zal gaan tussen Ligt hart (7 gesp., 11 p.), Dukel (10 gesp. 16 p.) en Postma (7 gesp., 11 p.). De uitslagen lüiden overigens: B. Dukel G. Postma 20; J. van Straten—T. Post ma afgebr.; ScholB. Dukel 02; G. Post ma—J. Smit afgebr., verm. 11. Eerste klasse: C. KaanL. Koetsier 20 v. d. BosP. Swier 02. Tweede klasse: Th. GroenK. Prins 20: Van BeelenLeeuw 11; H. J. Lichtendahl K. Groen 02. W. GoosA. Swier, afge broken; H. LeeuwK. Groen 11. Onder aandachtig gehoor gaf de heer B. Dukel een uur theorie op het demonstratie bord, dat ook door vele niet-leden van D.C.IJ. werd gevolgd. Het hoekje van •varia Minder sardientjes. In 1941 voerde Portugal 50.000 ton geblikte sardines uit, in 1945 nog maar 29.000 ton en gedurende de jaren 1946 en 1947 zakte het cijfer steeds meer. O verb e vissing? Kerstbof. Woensdagmiddag werd aan alle visknechts, zowel aan de vaste kern, als die van de „A-liist" een gratificatie uit gekeerd van 50 door de Vishandelvereni ging. Ook de nevenbedrijven in dienst van de vishandel werden in deze gratificatie betrokken. - Roken voor deviezen. Evenals vorig jaar hebben de haringx-okerijen van IJmui den opdracht gekregen bokking te roken voor Italië. Droevige vangst. Voor de Kerstdagen kwamen vele Katwijker motor loggers in IJmuiden binnen van de Kanaal visserij. Hoewel sommige loggers een drietal weken in Breskens en Vlissingen hebben liggen wachten, tot er „visserij" kwam, bleef de haring weg. De KW 140 bracht nog 300 kisten verse haring aan. A (Hel theater met de beste films) Vertoont van Zaterdag 27 t/m Dinsdag 30 December Orson Welles - Loretta Young Edward G. Robinson in „DE VREEMDELING" (Het monster van de klokketoren) Een adembenemend meesterwerk, welke op ongemeen suggestieve wijze het verhaal schetst van een beest in mensengedaante. Toegang boven 18 j. Voorstellingen: Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur. Maandag en Dinsdag 8 uur. Zondag 28 Dec. aanvang 3 uur Speciale Familie-matinée met de grote succes film van DEANNE DURBIN „100 MANNEN EN EEN MEISJE" (Toegang elke leeftijd) Woensdag 31 Dec. (Oudejaarsavond) géén voorstelling Zaterdag 27 December 1947 Beste kinderen! Om te beginnen wil ik jullie na de pret tige Kerstdagen even van harte bedanken voor de lieve Kerstwensen die ik van velen van jullie ontvangen heb. VIOOLTJE had gezorgd voor een erg leuk zèlf-getekend kaartje, waarop ze mij vro lijk Kerstfeest wenste; het heeft alle twee dagen bij een kerstmandje op de tafel ge staan. Vind je dat niet leuk? Jullie zult allen wel uitkijken naar de uitslag van de December-wedstrijd, die je deze laatste Zaterdag van de maand in ons hoekje ver wachtte, maar je wordt teleurgesteld: Het is er deze keer niet bij! Volgende week, als de oplossingen van de opstellen over Kerst mis, St. Nicolaas en Oud-jaar binnen zijn, komt de uitslag van beide wedstrijden in de krant. Dus aanstaande Zaterdag goed uitkijken, misschien ben je deze keer de gelukkige! En daar komt de eerste brief! Van ASTA, dat was een tijd geleden meisje! Maar ik neem je excuus aan, hoor. Ja, ik kon wel zien dat je met een vulpen schrijft. Keurig zag het briefje er uit. De plaatsen, die je opnoemt, ken ik alleen maar van de kaart. Het lijkt me fijn om het mooie Deense land eens met eigen ogen te zien. Je hebt zeker wel een prettige tijd gehad? Ben je alweer beter? Met de Kerstdagen ziek zijn, is niet zo leuk. Van UILTJE en KAREKIET kreeg ik een briefje waai'in ze hun geboortedatum ver meldden. Prettig dat jullie dat niet ver geten waren. Vertel je eens hoe jullie de Kerstdagen doorgebracht hebben? Als je nog mee wil doen met de opstellen wedstrijd, CHRYSANT,, dan moet je op schieten, want volgende week Zaterdag komt de uitslag al in de krant. Maar als je vóór Donderdag je verhaaltje instuurt, doet het nog mee, hoor! Jammer dat de prijs bij de verloting nog net je neusje voorbij ging, want het scheelde werkelijk niet veel. Ook van ERICA lo'ijg ik deze week nog het opstel. Ik ben nieuwsgierig, hoor! Leuk toneelstuk was dat, zeg, ik denk dat de prinses en de kleermaker wel „heel lang en gelukikg leefden." Dat gaat toch altijd zo in sprookjes? Heb je prettige Kerstdagen gehad, vertel je me er eens iets van? Leuke tekeningen hadden jullie onder je oplossin gen gemaakt! En hier is ZILVERKRANS met een mooi rapport. Fijn meisje, dan ga je tenminste met een gerust hart op dat punt de Kerst- vacantie in. Leuk, dat het schoolzwemmen ook in je vrije tijd doorgaat, want dat zou je niet graag gemist hebben, zoals je andere lessen. Als ik eens tijd heb, kom ik ook en dan zal je eens zien hoe goed ik kan crawlen! Van SPERWER kwam ook weer een ge zellige brief. Je rapport vond ik netjes, al leen de zesjes voor gedrag en vlijt konden wel een puntje hoger, Sperwertje! Ben jij zo'n draaitol op school? Je zit zeker steeds te voetballen in de bank? Wat een rapporten vandaag! Hier is LUPINE ook weer met een héél mooi! Het is daarom zeker, dat ik je van schuilnaam laat veranderen, want anders was het vast niet gebeurd, hoor. Je had juist zo'n aardige. Nu niet weer zo wispelturig, meisje! Je brief was gezellig, je had ook een berg te vertellen na zo'n lange tijd van stilte! Krijg ik van Anjer ook weer eens een briefje? Leuke poezen hebben jullie, Lupine! Alleen moet je dat stelen goed afleren, anders doen ze het steeds en dat is erg lastig. Nee in Haarlem is er geen kaarsen-telwedstrijd, geloof ik. Heb jij je aantal al ingezonden of doe je niet mee? CLIVIA .verveelde zich en ging toen maar aan (Tante Els schrijven. Ja, er is altijd nog wel wat te doen, als je je verveelt! Jij wilde maar dat het vroor in je vacantie, maar ik geloof dat velen het niet met je eens zullen zijn. Verleden jaar zaten we al in de kou en een heleboel mensen kwamen niet met hun kolen toe. We hopen allemaal, dat deze winter een kwakkel winter blijft, al is schaatsen nog zo leuk. Ben jij het hier niet mee eens? LEO B. is als AREND in ons midden op genomen. Ik hoop dat ik nu gauw de schuil naam van Leida hoor en een briefje van Piet ontvang, waarin hij me vertelt welke schuilnaam hij wil hebben. Dank voor je raadsels hoor, Arend, ik bewaar ze zuinig, te zijner tijd komen ze wel te £as. Hoor üc eens wanneer je jarig bent? En dit was de weer de laatste brief. Tot volgende week! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven. Wist je dat Bijen erg scliander zijn? Zo nam iemand toevallig eens een bij op zijn das mee naar huis en daar gaf hij het diertje een druppel honing. De bij vloog weg, maar kwam even later terug met een vriendin. De twee in secten werden weer op honing ont haald, vertrokken en kwamen spoedig daarop terug met zijn zessen tegelijk. Tenslotte moest de „gastheer" het venster sluiten voor een hele zwerm, die er uren lang de wacht voor hield. Je zelf een klokkenspel kunt maken? Daarvoor moet je aan de uiteinden van een touwtje twee zilveren lepels knopen. Met de duimen op je oren en het touw gedrukt en het touw om je hoofd houd je je oren goed dicht en je laat de lepels tegen een houten tafel of stoel klepperen. Probeer het maar eens! Onze cijfers waarschijnlijk door de Indiërs werden uitgevonden? De Ara bieren hebben ze daarna in Europa verspreid. Tante Els feliciteert: DINIE v. d. B. met haar elfde ver- jaax-dag, die ze aanstaande Maandag zal vieren. Veel plezier, hoor nichtje! Voor jonge hersens Het laatste weekraadsel van dit jaar be* staat uit twee gedeelten. Ten eerste moeten jullie eens pie keren over het verschil tussen een banketbakker en een tramconducteur. Ten tweede kun je proberen te vinden, wat er met de volgende rijmpjes bedcsld wordt: Hoog geboren Laag geschoren Tussen de stenen zijn naam verloren. Een stalen paardje met een vlassen staartje Hoe vlugger het paardje gaat, Hoe eerder het staartje vei'gaat. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 27 DECEMBER. Thalia: 7 en 9,15 u.: „De Vreemdeling". Rex. 6,30 en 9,15 u.: „Rhapsodie in blue". De Pont. 8 u.: „Yankee, doodle dandy". ZONDAG 28 DECEMBER. Thalia. 3 u.: Matinee; 7 en 9,15 u.: „De vreemdeling." Rex. 2,30, 6,30 en 9,15 u.: „Rhapsodie in blue". De Pont. 2,30, 5 en 8 u.: „Yankee, doodle dandy". MAANDAG 29 DECEMBER. Raadhuis. 9-12 uur: Spreekuur wet houder van Sociale Zaken. 10-12 uur: Spreekuur Burgemeester. Bioscopen: 8 uixr: Voorstellingen. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 5) Hij mocht met haar gaan waar hij wilde en veel geld met haar uitgeven. Jim ver trouwde hem en dit vertrouwen was niet misplaatst. Hij maakte Josephine nooit het hof en probeerde het ook niet. Hij ver ried zijn gevoelens slechts door haar aan te kijken en te zucliten. Dit werd hem toe gestaan, het werd zelfs aangemoedigd. Iedereen wist, dat het Henry's enige wens was, Josephine gelukkig te zien en nu zij haar geluk had gevonden i» haar huwelijk met Jim, was hij hoeWel verdrietig berustend en tevreden. Ongeveer vier maanden geleden was Jim ziek geworden. Een ziekte, die zo ernstig leek, dat de dokter hem had aan geraden, de winter in een milder klimaat door te brengen. Hij was naar Zuid-Afrika .gegaan'en Christopher meende, dal er ver betering in zijn toestand was gekomen. Henry was natuurlijk in briefwisseling wekt geweest. Jim ging voor-uit het kli maat bekwam hem buitengewoon goed. Sinds Josephine Engeland had verlaten, kwam het voor, dat Henry soms midden in een gesprek wegdroomde en zijn beide vrienden wisten, dat hij dan aan haar dacht. Vanavond, de verjaardag van het huwelijk, dat niet was doorgegaan, waren zijn gedachten natuurlijk nog meer^ van haar veiwuld dan gewoonlijk en dat bleek duidelijk uit zijn volgende opmerking: „Ik weet heel goed, dat het leven van ons alle drie in één opzicht bedorven is". Hij wachtte even en zuchtte. „Maar ik ben er zeker van, dat wij hier vrede en rust zullen vinden. En onze Zaterdagmiddag zwerftochten, waarop wij het leven en de gewoonten der vogels kunnen bestuderen, zullen een prettige afleiding vormen". „Vogels!" herhaalde Michael. „Welke vogels?" Henry tx-ok geërgerd aan zijn sigaar en fronste zijn wenkbrauwen. „Ik geef toe", ging hij verder, alsof hij de vraag niet had gehoord, „dat het in zekere zin een kloosterleven zal zijn, maar dat wensen wij toch, nietwaar?" „Natuurlijk", riep Michael en hij knikte bevestigend. Christopher was het er eveneens mee eens. Het was al lang een uitgemaakte zaak, dat zij alle drie bereid warén een met Josephine en de laatste brief, die hij van baar bad ontvangen, was zeer opge- kloosterleven te leiden en dat bad een man, haar moeder bad de verloving gewild hechte band tussen hen gevormd. Op de tafel in Henry's kamer stond een fotografie van Josephine, maar dat was niet de enige tafel, waarop een fotografie stond. Op de tafel van Michael stond een foto van Maud en op Christophers tafel stond een foto van Cynthia. En aan beide foto's was een roman verbonden. Deze beide romans waren volkomen afgesloten, in tegenstel ling die van Henry, want Maud en Cynthia waren nog maar herinneringen. Toen Michael kennis maakte met Maud, had hij juist een betx-ekking gekx-egen op het departement. Maude was een lief meisje van nauwelijks negentien jaar. Zij werden verliefd op elkander en de ouders gaven hun toestemming. Er was geen wolkje aan de hemel. Michaels toekomst was zo vol geluk, dat hij er nauwelijks aan durfde geloven. En toen werd Maud plot seling ziek. Ze stiex-f drie maanden later. Michaels hart stiex-f ook. Christophers geschiedenis w^s minder tragisch. Cynthia, zoals hij haar zich her innerde, was jong en charmant; zij bezat alle aantrekkelijkheden en geen foutje ont sierde haar schoonheid. Zij ontmoetten elkander op een Kerstfeest en het was liefde on hei eerste gezicht Maar er was' een hinderpaal: Cynthia was verloofd. Zij was verloofd met een rijke man, die veel ouder was dan zij. Zij hield niet van die en doorgedreven. Er volgde een onzinnige, hopeloze liefdesgeschiedenis, maar Christo pher was arm en kon haar niets aanbieden. Haar moeder greep in, ze greep krachtig in en met resultaat. Er vloeiden tranen en Cynthia en Christopher zeiden elkander vaarwel. Christopher om een leeg, doelloos leven tegemoet te gaan, Cynthia om haar oude verloofde te trouwen. Sindsdien had Christopher niets meer van haar gehoord; ze was uit zijn leven verdwenen, maar hij had haar zijn liefde gegeven en liefde, echte liefde, bloeit maar eenmaal. „Ik denk", zei Henry, met een gebaar van zijn hand de kamer omvattend, „dat wij in deze omgeving vele jaren van on gestoorde, kalme tevredenheid zullen te- gemoetgaan. Elk van ons heeft een korte periode van geluk beleefd en een biltere teleurstelling doorgemaakt en alles wat wij nu nog verlangen, is vrede en rust voor de jaren, die voor ons liggen. Wij hebben hier een haven gebouwd, van waaruit wij de wereld kunnen gadeslaan en als wij denken hoe het had kunnen zijn, dan zal dat niet zijn met een gevoel van naijver en verbittering, maar met een hart vervuld van dankbaarheid, omdat het noodlot, dat niet heeft gewild, dat wij de liefde in al haar grootheid zouden leren kennen, ons tenminste heeft toegestaan de zegen der ware vriendschap te ontvangen". (Wordt vervolgd). De „Willem Ruys" in Batavia geestdriftig begroet Woensdag kwam de „Willem Ruys" na een voorspoedige reis te Batavia aan. Daar mee was de eerste helft van de maidentrip van het 21.300 tons vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd volbracht. Het schip heeft aan alle verwachtingen be antwoord. De torpedoboot jager „Bankert" voer het nieuwe schip tot het eiland Edam tegemoet en vuurde een salvo saluutschoten af bij het binnenvaren van de haven Tand jong Priok. Een escadrille vliegtuigen cir kelde over het schip, toen het statig voor de eex-ste maal de kust van Java naderde, Zodra het schip in de haven was, begonnen alle schepen, die feestelijk gepavoiseerd waren, een fluitconcert, dat een kwartier duurde. Nauwelijks lag de „Willem Ruys" voor de wal of enige muziekcorpsen op de kade zetten het volkslied in, gevolgd door vorlijke marsmuziek. Langs de kade stond een enthousiast publiek te juichen en te zwaaien. Kortom, de „Willem Ruys", het grootste schip, dat ooit de verbinding tus sen het moederland en de overzeese gebieds delen onderhield, viel een grootse ontvangst ten deel. Ook in de' aanloophaven Belawan, waar een zestigtal Delianen aan boord werd ont vangen en in Singapore was de „Willem Ruys" feestelijk ingehaald. In laatstge noemde haven viel het schip een geestdrif tige ontvangst ten deel. Een jongeman, die op de uitreis ter hoogte van Malta a^n boord werd geopereerd aan de blindedarm, heeft het schip in Batavia hersteld verlaten. Eindstand Noordhollandse damcompetitie Eerst nu de afgebroken partijen arbitair beslist zijn, kunnen wij de officiële eindstand der hoofdklasse damcompetitie mededelen. Zij is als volgt: Jozef Blankenaar Haarl. Damclub Chr. Damcl. A'dam Oostzaan Wormerveer Helder O. D. V Oosterkwai-tier Haarl. R.K. Damcl. Jazef Blankenaar wist het afdelingskam pioenschap te behalen. Om de tweede plaats in de finale aan te wijzen, moet eerst de wedstrijd OostzaanWormerveer no? worden gespeeld. Wint Oostzaan. dan zal een beslis singswedstrijd tussen de Haarlemse dam club en Oostzaan moeten uitmaken welke club de tweede plaats bezet. De R.K. Haarlemse Damclub moet de gradatiewedstrijden spelen. Groep B: Gezellig Samenzijn Weesp IJmuiden 8 1 0 17 7 0 2 14 6 1 2 13 6 0 2 12 4 1 3 9 2 2 5 6 2 1 6 5 2 0 7 4 0 0 9 0 9 8 1 0 17 9 8 0 1 16 9 7 0 2 14 9 4 1 4 9 9 3 1 5 7 9 3 2 4 8 9 3 1 5 7 9 2 2 5 6 9 1 1 7 3 9 1 1 7 3 Zaandam Haarlem Jozef Blankenaar II Heemst. St. Bavo Hoogkarspel Haarl. Damclub II Voor de onderste plaats moeten de Haar lemse Damclub II en Hoogkarspel een be slissingswedstrijdspelen over de_ vraag welke club met H.RK.D. de degradatiewed strijden speelt tegen de kampioen der eer ste klasse Beverwijk. Om het clubkampioenschap van Noord* holland spelen dus Jozef Blankenaar t, Gezellig Samenzijn I. Weesp I, en vermoe delijk Haarlemse Damclub I of Oostzaan. ONDERSCHEIDING. Dr. R. G. C. Schroder, arts te Heiloo. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranjf Nassau.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6