IJmuider Courant Michael af Ex-koning Michael vertrekt over enkele dagen naar Zwitserland Grootscheepse Arabische actie in Palestina binnenkort verwacht Industrieele ontwikkeling wordt geremd door gebrek aan arbeidskrachten Franse regering trekt verminkte financiële voorstellen terug De heer G. F. Ferwerda noemt beschuldigingen onjuist, unfair en tendentieus Weerbericht 62c Jaargang No. 18826 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 2 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1} R IS WEER. een Europese koning ver- dwenen. Ditmaal is het de 26-jarige koning van Roemenië, Michael I, die op 30 December afstand van de troon en van zijn koninklijke rechten heeft gedaan voor zich zelf en zijn nakomelingen. Hij wilde het streven van het Roemeense volk naar een nieuwe regeringsvorm niet in de weg staan. Dat heeft hij tenminste ir^ zijn proclamatie verklaard. De regering, welker minister president Petre Groza heet, heeft in de hare o.a. medegedeeld: „Onder leiding van de wetensvolle en vastbesloten arbeiders klasse, verbonden met de vlijtige boeren stand. heeft het Roemeense volk het régime van de grootgrondbezitters van zich afge worpen, de verraders van het volksbelang gestraft en al diegenen, die de belangen van hun onderdrukkers dienden, uit het be stuur van de staat gestoten. Het Roemeense volk is erin geslaagd, een democratisch régime in te stellen. De monarchie betekent een hindernis op de weg der ontwikkeling van onze staat tot een volksdemocratie" enz. Dat werd eerst aan het buitenland en pas enige uren later aan het Roemeense volk medegedeeld. De regering schijnt meteen met een grote zuivering in cle ambtelijke rangen en het leger begonnen te zijn. Daar zal dus de passage op betrekking hebben, die zegt dat het Roemeense volk de ver raders van het volksbelang heeft gestraft- Maar er staat ook in, dat dit volk onder leiding van de gewetensvolle eii vastbeslo ten arbeidersklasse en de vlijtige boeren stand het régime van de grootgrondbezitters van zich heeft afgeworpen. Dit is merkwaardig. Want het kabinet- Groza, dat sinds 2i/2 jaar met een volgzame meerderheid in het parlement regeert en dat indertijd op eis van de Russische onder minister van Buitenlandse Zaken Vijshinsky is gevormd koning Michael werd hiertoe genoopt, terwijl Russische tanks voor zijn paleis w§ren opgesteld vertegenwoordigt volstrekt niet het grootgrondbezit. Alleen de premier Groza is, merkwaardig genoeg, grootgrondbezitter en bovendien eigenaar van industriële bedrijven en hotels. Maar hij is op Russische wens premier geworden, zijn kabinet wordt door communisten be heerst en hij heeft zelf deze proclamatie tegen de grootgrondbezitters uitgevaardigd. ziet dat het niet eenvoudig is. Roemenië wordt nu een „volksrepubliek". Het ligt in de Russische invloedssfeer en dat is in dit geval een zachte aanduiding. Het is een Balkanland met zestien millioen inwoners, dat voor Sovjet-Rusland van groot belang is omdat het de toegang tot de Balkan en de Donau-landen beheerst, zoals dat in militaire termen heet. Voor een volk is het altijd een kwaad ding, als zijn land toegangen beheerst. In de jaren 1940—1944 heeft Roemenië onder de dictatuur van maarschalk Anto- nescu met de Duitsers tegen de Russen ge vochten. De jeugdige koning Michael heeft zich tenslotte van deze dictator, ontdaan en in Augustus '44 ging Roemenië tegen de Duitsers vechten en sloot een wapenstil stand met de Russen, waarbij Molotof o.a. verklaarde dat Sovjet-Rusland zich niet in Roemënië's binnenlandse politiek zou men gen en zijn sociale verhoudingen onveran- i derd laten. Maar dat is anders gelópen. Dat Koning Michael afstand van de troon heeft gedaan komt volstrekt niet als een J verrassing. Merkwaardig is, dat het al niet j veel eerder is gebeurd. Het vermoeden, dat hij niet meer naar zijn land zou terugkeren werd een maand geleden, toen hij naar Lon den reisde om het huwelijk van prinses Elisabeth bij te wonen, dan ook van ver schillende zijden geuit. Maar het werd niet j bewaarheid. Hij reisde uit Londen naar Lausanne met prinses Anne van Bourbon- i Parma, met wie hij zich verloofde. Daarop keerde hij terug naar Boekarest, waar hij op 21 December aankwam, dus negen da gen voor zijn afstand. Er werd toen gemeld, dat het kabinet-Groza, d.w.z. Sovjet-Rus land, niet met de verloving zou instemmen. Men zou kunnen veronderstellen, dat dit uitblijven van verlof om te huwen de reden van zijn troonsafstand moet zijn. Maar zo romantisch is de directe aanleiding blijk baar niet. Volgens een Roemeense diplo maat in Londen, die inmiddels is afgetreden heeft Michael geweigerd om de benoeming van Emil Bodnaras, ex-chef der geheime politie, tot minister van Oorlog te onder tekenen. Deze Bodnaras, van afkomst een Rus, is enige tijd onderstaatssecretaris van het minister-presidentschap geweest en een communist met bijzondere invloed op de gang van zaken in Roemenië wellicht met meer macht dan minister-president Groza zelf, die slechts een met de. commu nisten verbonden boerenpartij vertegen woordigt en niet van veel belang schijnt te zijn. Koning Michael I is de enige zoon van de indertijd nogal geruchtmakende koning Carol II, die in 1927 afstand van de- troon „deed. maar in 1930 terugkeerde en nog tien jaar koning bleef. De kleine Michael was in de jaren 19271930 al in naam koning, onder een regentschapsraad. In 3940 verdween CaroJ II opnieuw en werd Michael voor de tweede maal koning, op negentienjarige leeftijd. Ditmaal zou het ruim zeven jaar duren. Hij was populair vooral bij „de vlijtige boerenstand", zoals de proclamatie der regering dit deel der bevolking noemt, maar wellicht minder bij („dé gewetensvolle en vastbesloten arbei dersklasse", die overigens nooit een com munistische meerderheid in haar midden heeft geteld,"zodat het zeker is dat zulk een meerderheid ook niet in het volk bestaat. "Wellicht zal de afgetreden koning nu in het huwelijk kunnen treden met prinses Anne van Bourbon-Parma met de kans, dat hij een veel gelukkiger leven tegemoet gaat clan hem tot dusver beschoren is geweest. Wat de Roemeniërs betreft: zij hebben een Volksrepubliek: R. P. Nieuwjaarswens van Soekarno Soekarno heeft Donderdagavond voor radio Djokja een nieuwjaarsrede uitge sproken, waarin hij onder meer zeide, dat de republiek de voorstellen van de com missie van goede diensten voor" het berei ken van een overeenkomst langs vreed zame weg in principe accepteert. Soekarno zeide verder, dat de republiek de wapens slechts had opgenomen wanneer zij werd aangevallen en immer in het defensief was gebleven. Hij verklaarde deze rede te richten tot de gehele wereld en ook tot de Nederlanders en zeide te hopen in dit nieuwe jaar de Nederlanders in vriend schap de hand te kunnen schudden. Voorbereidingen voor huwelijk in Denemarken Ex-koning Michael van Romenië heeft de jaarwisseling nog in zijn kasteel te Sinaia gevierd. De koninklijke trein, waar mee hij over twee of drie dagen Roemenië zal verlaten, bevindt zich reeds te Sinaia. De ex-koning, die door een gevolg van 10 a 15 personen wordt vergezeld, zal zeer waarschijnlijk Zwitserland als eerste be stemming kiezen. Hij zal in Roemenië terug kunnen komen, wanneer hij wil. Alle leden van de koninklijke familie behouden het Roemeense staatsburgerschap en blij ven in het land. De kroondomeinen, die eigendom, van de staat waren en waarvan de kroon het vruchtgebruik had, blijven uitsluitend eigendom van de staat. Het persoonlijk vermogen van de koning blijft onaangetast. Het wordt geschat op 10 millioen gulden. De correspondent van het Engelse blad „Star" meldt uit Kopenhagen dat de Deen se prinses Anne de Bourbon-Parma ver klaard heeft, dat zij bereid is ex-koning Michael van Roemenië overal ter wereld te volgen. Zij vertelde echter niet te weten wat Michael's plannen zijn. Het nieuws Konitza gered voor de Griekse regering Volgens de laatste op het Griekse minis terie van oorlog te Athene ontvangen be richten is de nederlaag van de Griekse guerillastrijders te Konitza op een algeme ne vlucht uitgelopen. Zij zijn overal op de terugtocht en verlaten overhaast de hard nekkig verdedigde stellingen op de heuvels. Het ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt dat Griekse versterkingen binnen drie kilometer van Konitza staan en de guerillas over de rivier de Acos hebben gedreven, hen zware verliezen toebren gende. 'De situatie waarin de guerilla's na hun nederlaag bij Kalpaki verkeren, wordt in dit communiqué „wanhopig" genoemd. Verder meldt het communiqué van het ministerie van oorlog dat Griekse troepen die het garnizoen van Konitza te hulp komen, de rivier de Voidomatis zijn over gestoken en Konitza zijn binnengetrokken. Het contact met het garnizoen was reeds gisteren tot stand gekomen. Valse toewijzingen voor boter en margarine Ambtenaren van de CCD ontdekten, dat de laatsten tijd valse toewijzingen voor van de abdicatie was voor haar het beste nieuws dat zij ooit gehoord heeft. Zij hoorde het over de radio en het kwam voor haar als een volkomen verrassing. Zij heeft Michael voor de eerste maal in Londen ontmoet ter gelegenheid van hel koninklijk huwelijk en het was een geval van „liefde op het eerste gezicht". De prinses vond het zeer moedig van Michael dat hij naar Boekarest terug was gegaan. The Star verwacht dat Anne zich in Zwitserland bij Michael zal voegen en dat zijn moeder waarschijnlijk naar Kopen hagen zal gaan om voorbereidingen tot het huwelijk te treffen. Koude vossenkermis Een vos van flinke afmetingen, die in de nacht voor Oudejaarsavond een om heining was binnengeslopen, waar zich 14 ganzen bevonden, werd de volgende morgen door de ganzeneigenaar mors dood met weggepikte ogen en open gereten zijden aangetroffen. De eigenaar van het moedige gevogelte, dat op die dag geslacht had moeten worden voor de dis van Oudejaarsavondvierders, be sloot een gent en drie ganzen te sparen om dit strijdlustige ras niet uit te laten sterven. De vos wordt ter herinnering aan deze heldhaftige strijd opgezet. Molotof wil nog verder praten over Duitsland De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, verklaarde tegenover correspondenten van „Prawda" en „Izwes- tia" in antwoord op hem gestelde vragen, dat naar zijn mening een algehele over eenstemming over het Duitse vraagstuk, ondanks de bestaande geschillen, mogelijk was, wanneer de Verenigde Staten en En geland zich zouden houden aan de beslui ten van Jalta en Potsdam. Molotofs verklaring, die door radio Mos kou werd uitgezonden, constateert, dat ofschoon de jongste ministerbesprekin gen te Londen geen overeenstemming over het Duitse vraagstuk hebben opgeleverd, deze mislukking niet te wijten was aan „zekere beuzelachtigheden", maar aan het feit, dat de ministers elkander niet konden vinden op twee fundamentele kwesties: Het vredesverdrag met Duitsland en het herstel van de Duitse eenheid. Molotof gaf duidelijk te verstaan, dat de Sovjet-Unie niet ongenegen is de be sprekingen met de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk over deze kwesties te hervatten, maar slechts dan wanneer de Britten en Amerikanen de principes van Jalta efi Potsdam volledig garandeerden. Dr. Beel voor bezoek aan Australië uitgenodigd De Australische regering heeft minister president dr. Beel uitgenodigd begin 1943 een bezoek aan Australië te brengen ten einde belangwekkende wederzijdse pro blemen van Nederland en Australië te be spreken, aldus verneemt AFP uit rege ringskringen te Canberra. Vakbondsfusie in Frankrijk Een nieuwe machtige vakorganisatie is in Frankrijk in cle maak, nu de gedelegeer den van de „Force Ouvrière" en van de autonome vakbond besloten hebben een gemeenschappelijke bond te stichten. Deze nieuw vakorganisatie zal vermoedelijk een anderhalf millioen aanhangers hebben. Het communiqué dat de confererende gedelegeerden uitgaven zegt: „Teneinde de wederopbouw van een vrij en onafhanke lijk vakverenigingsleven te bespoedigen, hebben de twee groepen besloten een fusie aan te gaan en hun krachten te verenigen". In de naaste toekomst zal een organi ser-end congres dezer vakbonden worden gehouden. (Urtited Press.) In de Memorie van Antwoord aan de Tweede^ Kamer over de rijksbegroting van Economische Zaken, ontkent minister Huys- mans dat het door hem gevoerde beleid in de richting van een conservatief-liberale politiek gaat. Het economisch beleid is ge richt op het algemeen belang. Het particu lier initiatief wordt overal waar het in de richting van een gezonde ontwikkeling van De legendarische Fawzi met 2000 man binnengetrokken Volgens Arabische bron te Jeruzalem zou Fawzi Kawoekji, Arabisch legerleider, naar men verwacht, „in het geheim" in Falestina binnenkomen met tweeduizend zwaarbewapende guerillastrijders, en wel binnen de komende tien dagen. Fawzi is voor de Palestijnse Ax-abieren een welhaast legendarische figuur geworden vanwege zijn optreden gedurende de opstand van 1936 tegen de Britten en bij de mislukte revolutie van Basjid Ali in Irak in 1941. Men verwacht dat Fawzi zijn hoofdkwar tier zal vestigen in het gebied tussen de Mohammedaanse steden Nabloes, Jenin en Toekarm, dat tijdens de troebelen van 1936 bekend was als de Arabische „drie margarine en boter in omloop werden ge- hoek der verschrikking". Door deskundige bracht. In samenwerking met de rijks- buitenlandse waarnemers wordt dit bc- recherche werd de tekenaar B. uit Am- richt opgevat als een aanwijzing, dat het sterdam gearresteerd, die de tekeningen Arabisch verzet zich spoedig tot- een groot- voor de clichés had vervaardigd. Hij kreeg scbeepse militaire actie zal ontwikkelen, hiervoor duizend gulden. In Den Haag werden de drukkers V., P. en S. aange houden, die de valse toewijzingen drukten en verkochten voor tweehonderd gulden per hondei-d rantsoenen. V. bleek een ge wezen SS-er te zijn. Duizenden valse toe wijzingen waren in omloop gebracht. Joodse „strafmaatregelen" De Haganah, de Joodse verzetsorganisa tie, heeft door middel van haar geheime radiozender „de stem van Israel" medege- Nieuwjaarsdag zou niet meer op 1 Januari vallen en Amsterdam zou geen hoofdstad meer zijn, wanneer de voetlichten van de StadsschoiLwburg op het Leidseplein dan niet de „Gijsbrecht" beschenen. Ook gisteren werd Vondels epos van de Amstelstad on danks dat het met een Haarlemse overwinning eindigt ten tonele gebracht. - De foto brengt het ogenblik in beeld, waarop Vosmeer de Spie zijn verraad pleegt. Van links naar rechts: vader Willibrord (Johan Fiolet) - Gijsbrecht van Aemstel (Albert van Dalsum), Arend (Frits van Dijk) en Ben Groenier. deeld, een Duitser en een Pool te hebben „terechtgesteld" op grond van „collaboratie met. de vijand." De lichamen van de twee doodgeschoten mannen zijn gevonden in de buurt van het Joodse centrum Rehavia. Volgens de mededeling van de Haganah zouden zij samengewerkt hebben met de Arabieren bij aanvallen op Joden. Ten minste 46 Arabieren werden gedood of gewond bij in Jaffa en Haifa uitgevoerde aanvallen door de Haganah, die strafexper dities hield als wraak op de door Arabieren vermoorde Joden in Haifa. Een schip met illegale Joodse immigran ten is Donderdagmiddag door de Britse blokkade heengebroken en te Nahariya, een kolonie van Duitse Joden ten Noorden van Haifa, geland. Een aantal Britse luchtlandingstroepen .Voedde zich naar het strand en zotte on middellijk de omgeving af. De 500 Joden, die zich nog aan boord bevonden, werd de ontscheping belemmerd. Op de 200, die reeds landinwaarts waren gevlucht, werd een vervolging ingezet. Twee andere emigranten schepen met naar schatting 12000 vluchtelingen, de „Pan York" en de „Pan Crescent", zijn op Cyprus zonder wanordelijkheden gedebarkeerd. Zulks is geschied in overeenstemming met een accoord tussen de Jewish Agency en de Britse regering. Uit onofficiële doch betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Jewish Agency de vluchtelingen het liefst naar Cyprus zag getransporteerd om complicaties te vermij den, welke zich zouden kunnen voordoen indien de beide schepen een poging hadden gewaagd de Brits~e blokkade te dooi-breken om de Palestijnse kust te bei-eiken. Het woord is aan Harry S. Truman: Wij hebben door de dure les der wereldoorlogen geleerd, dat wat buiten onze kusten ge beurt, bepaalt hoe wij ons eigen leven leven. Wij hebben geleerd, dat wij, indien wij in de vrijheid en veiligheid ivillen leven, met de gehele wereld voor vrijheid en veiligheid moeten werken. Vergadering Amerikaans Congres op 17 Nov. 1947. Geen hoger kolenrantsoen De laatste creatie op het gebied van auto reparatie is de „Stacatruc", die in een Engelse garage in gebruik is en goede diensten bewijst bij de reparatie van kleine auto's. De krachtige kleine truck heft de wagen enkele meters in de lucht en kan met de te repareren wagen „op schoot" rijden. Nieuwe Russische ambassadeur in Amerika doet zijn intrede De nieuwe ambassadeur van de Sovjet- Unie in de Verenigde Staten, Panyoesjkin, heeft president Truman zijn geloofsbrie ven overhandigd. Hij vei-klaarde het als zijn plicht te beschouwen op alle mogelijke manieren de betrekkingen tussen de twee landen te verstevigen en verzocht de Ame rikaanse ï-egering daarbij om haar mede werking. Truma$ antwoordde, dat de Amerikaanse regering zich volkomen be wust is van het belang van goede betrek kingen tussen de twee landen en dat het Amerikaanse volk in vrede wenst te leven met de andere volken in een welvarende wereld. Zij zal oorspronkelijke radicale Jannen opnieuw indienen plc De Franse regering heeft besloten haar financiële hervormingsplannen in te trek ken. ZO zal deze door nieuwe vervangen. Jules Moch, minister van Binnenlandse Zaken, heeft na een kabinetszitting, die even voor tién uur eindigde, de volgende verklaring uitgegeven: „De regering is van mening, dat de tekst van de financiële plannen, zoals hij uit de besprekingen van de Nationale Vergadering te voorschijn is gekomen, slechts geheel en HET RAPPORT DER COMM1SSIE VORR1ISK De heer G. F. Ferwerda, oud-regerings commissaris voor de repatriëring, heeft naar aanleiding van het rapport der com- missie-Vorrink een brief gericht aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis en een afschrift doen toekomen aan mr. L. A. Donker, voorzitter van de Parle mentaire Enquêtecommissie nopens het regeringsbeleid in oorlogsjaren en hem verzocht de werkzaamheden van de Repa- triëringsdienst en de in het rapport der commissie-Vorrink jegens die dienst inge brachte beschuldigingen, in haar onder zoek te willen betrekken. In zijn brief verklaart de heer Ferwerda, dat het rapport-Vorrink een aantal aperte onjuisteheden, halve waarheden en insi nuaties bevat, waarom hij het rapport on juist, unfair en tendentieus noemt. Hij spreekt er zijn bevreemding over uit, dat de Commissie-Vorrink hem niet heeft gehoord en dat hem geen enkel do cument, waarin zijn naam wordt genoemd of waarin beschuldigingen tegen de Repa- triëringsdienst zijn geuit, ooit is voorge legd. De heer Ferwerda noemt het ondoenlijk, alle beschuldigingen op de voet te volgen, maar maakt „in afwachting van een wer kelijk onderzoek" enkele opmerkingen. Hij zegt, dat slechts bij nauwkeurige bestude- ï'ing van het rapport blijkt, dat hulpverle ning aan Joodse gedeporteei'den, naast de voorzieningen door het Rode Kruis, op initiatief van het commissariaat voor de Repatriëring geschiedde, na daartoe ver kregen machtiging van de minister van Sociale Zaken. Voorts zegt de heer Ferwerda: „Het ver schil in omstandigheden ten aanzien van de verschillende nationaliteiten is voor de Nieuwjaarsboodschap voor de Fransen De Franse minister-president. Robert Schuman, heeft in zijn nieuwjaarsbood schap aangekondigd, dat er in 1948 geen verdere loonsverhogingen gegeven zullen worden en dat ongeveer honderdvijftig duizend ambtenaren zullen ontslagen wor den. commissie geen beletsel geweest, om een oordeel te vellen. Toen de repatriëring naar Frankrijk en België reeds was begonnen, kreeg mijn dienst in Frankrijk van SHAEF opdracht, de evacuatie van 100.000 Nederlanders voor te bereiden, een evacuatie, welke ge lukkig door de loop der krijgsgebeurtenis- sen niet is doorgegaan. Op dat tijdstip ver zorgde de dienst in België 15.000 geëva cueerde Nederlanders. Ook door de Franse organisatie werden op dat moment reeds duizenden Nederlanders verzorgd. Repa triëring naar Nederland in dit stadium was door SHAEF verboden". Voorts zegt de heer Ferwerda: „Het is cle Commissie-Vorrink niet bekend, dat de Nederlandse missies in België en Frank rijk de oudste, grootste en best georgani seerde geallieerde organisaties in die lan den wai-en, met wier hulp alleen reeds meer dan 100.000 Nederlanders zijn ge repatrieerd. De Commissie-Vorrink vindt "het niet nodig, hiervan gewag te maken. Van het totaal van de naar de Weste lijke en Noordelijke landen gerepatrieerden vormden de Noren en Denen tezamen min der dan een half procent. De heer Ferwerda betreurt, dat de Com missie-Vorrink gemeend heeft, geen reke ning te moeten houden met de ontzaglijke moeilijkheden, waaronder gewerkt moest worden en met het nijpend gebrek aan personeel, waardoor slechts met de uiter ste inspanning en volharding resultaten konden worden bereikt. al onbevredigende resultaten zal opleveren. Onder deze omstandigheden heeft de re gering besloten haar gezag te tonen en heeft het volgend besluit genomen: Zij trekt haar tekst in. Om tien uur zal zij dit besluit aan het parlement meedelen. Zij zal er een andere voor in de plaats stellen, waarin opnieuw de maatregelen zijn vervat, waar van de aanneming onontbeerlijk wordt ge acht. De-regering zal verzoeken deze nieuwe tekst met spoed te behandelen. Zij heeft de premier gemachtigd de vertrouwenskwestie voor het parlement te stellen, elke keer als nodig zal zijn." In politieke kringen gaan geruchten, dat de minister van Financiën, René Mayer, gedreigd zou hebben af te treden indien de Nationale Vergadering zou doorgaan zijn voorstellen inzake een extra belasting op hoge inkomens en hoge winsjen te beknib belen. De politieke sfeer werd vooral in beroe ring gebracht in de Donderdagavond ge houden vergadering van de Assemblée waarin bij de stemming over een amende ment inzake^het verhogen van de vrijstel lingsgrens voor personen, die oorlogsschade aan hun eigendommen hebben geleden niet het advies van de i-egering werd gevolgd. De regering, die zich tegen het aan nemen van dit amendement had verzet, werd verslagen met 306 tegen 288 stem men. Dit resultaat werd bereikt dank zij het samengaan van communisten, Gaullis ten, conservatieven en zelfs enkele republi keinen. Inmiddels was voor heden te 8.45 het volledige kabinet onder voorzitterschap van president Auriol in vergadering bijeenge roepen ten einde de politieke situatie te bespreken, waarvan het resultaat thans bekend is. Vier gewonden op Dinsdag Van officiële zijde is medegedeeld, dat volgens tot dusverre ontvangen berichten de verliezen in Indië aan Nederlandse zijde op 30 December bedi-oegen vier gewonden. Op Java en Sumatra hadden de gebruike lijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. de volkswelvaart in de ruimste zin dea woords werkzaam is, zoveel mogelijk ge stimuleerd. De industriële ontwikkeling in ons land wordt, zo verklaart de minister, niet ge remd door een tekort aan kapitaal, maar door een gebrek aan arbeidski-achten en deviezen. Om het vooroorlogse consumptiepeil te kunnen herstellen en te handhaven zal de industi-iële productie volgens recente be rekeningen met ongeveer 2,7 milliard gul den per jaar verhoogd moeten worden. Het industriële apparaat zal een daannee in overeenstemming zijnde uitbreiding moeten ondergaan. De voorbereiding van het doen herleven van de Economische Raad is ver gevorderd. De minister overweegt de mogelijkheid de prijsvorming voor het gebouwd onroe rend goed tot op zekere hoogte vrij te laten. Een ontwerp voor een Prijzenwet, welk© de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet van 1939 zal verwangen, is gereed. Het voor de huidige winterperiode be schikbaar gestelde kolenrantsoen van twaalf eenheden zal niet verhoogd kunnen worden. Wel wordt er naar gestreefd het, tempo van de aflevering aan de verbruikers te bespoedigen. Op 1 November waren in de mijnindustrie ongeveer 2600 politieke delinquenten te werk gesteld. De bijzonder gunstige kansen voor Neder land om het internationale toeristenverkeer tot zich te trekken, vormen naar de mening van de minister een voldoend motief om aan de Algemene Nederland^ Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een subsidie van een half millioen gulden te verstrekken. Tornado vaagt stadje van de kaart De politie in Minden in de Amerikaanse staat Louisiana deelt mede, dat een tor nado het stadje Cotton Valley heeft ver woest. Tweehonderd mensen zijn gedood of gewond. Cotton Valley ligt ongeveer 45 km ten Noord-Oosten van Shreveport. Het Is een stadje van vierduizend inwoners. Volgens de politie is Cotton Valley vol komen weggevaagd. De tornado heeft eerst Deville, ruim vijftien kilometer ten Noord-Oosten van Shreveport, getroffen. De verbindingen met het verwoeste gebied zijn gestoord. In Cotton Valley zijn reeds tien lijken aangeti-offen. waaronder ook van kinderen. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door slag regens en onweer. Ook andere steden hebben door de tor nado schade geleden, zoals Haynesville en Leton in Louisiana en Dequeen in Arkan sas. Een inwoner van Cotton Valley, Tom Anderson, heeft verklaard, dat de tornado bijna alle gebouwen heeft doen instorten. De tornado stak onverwacht op. Even tevoren was de hemel nog helder. De burgemeester van Cotton Valley schatte het aantal daklozen op 500. Volgens een later bericht is Cotton Valley voor een derde verwoest. Europese federatie en Marshall-plan Graaf CoudenhoveKalergi, secretaris generaal van de Europese parlementaire Unie, is uit Zwitserland uaar New York vertrokken om „het parlementaire initia tief voor de Verenigde Staten van Europa te coördineren met het Marshall-plan". „Dit initiatief", aldus deelde de graaf in een communiqué mede, is ondernomen door 1710 leden van dertien Europese par lementen, die hun steun hebben toegezegd aan een Europese federatie binnen de UNO. Volgens het communiqué vormen deze leden reeds de absolute meerderheid in de volksvertegenwoordigingen van België, Frankrijk, Italië, Griekenland, Luxemburg, Nederland en Zwitserland. Graaf Coudenhove gaf voor zijn vertrek een nieuwjaarsboodschap aan „alle Euro peanen", waarin hij zeide dat 1948 een fataal jaar voor Europa dreigt te worden en zou kunnen leiden tot ineenstorting door oorlog, revolutie en hongersnood of tot een wedei-geboorte door samenwer king, vrijheid en vrede. „Het is aan ons ieder om onze keuze te doen", aldus de boodschap. „Het Marshall plan", zo zegt Coudenhove verder, „kap alleen volledig slagen als het aangevuld wordt door een nauwe aaneensluiting tus sen alle vrije volken van ons werelddeel. Teneinde dit doel in de naaste toekomst te bereiken, doen wij een beroep op alle vrouwen en mannen van Europa, op alle regeringen, die wij vragen onmiddellijk een internationale confei'entie bijeen te roepen, die de basis moet leggen voor een federatie van alle landen van Eui-opa". (U. P.) AANHOUDEND ZEER ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige, nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Zon op Maan op 3 Januari: 8.48 uur. onder 16.40 uur 0.14 uur, onder 12.19 uur (Laatste kwartier) uiiiaiitiiiiiiiiuiiiiii,

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1