c „Big news Atoomonderzoek in het Derde Rijk CALVES PUDDING BaBiaiam „Factoren voor herstel zijn aanwezig doch worden nog niet gebruikt" Panda en de Meester-goochelaar Vandaar VRIJDAG 2 JANUARI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: 99 „Wij hebben in jaren niet zulk een goed nieuws gehad", zeiden de Engelse boeren toen enkele dagen geleden het Russisch - Engels handelsaccoord bekend werd. Zij hadden ook kunnen zeggen dat hun varkens in jaren niet zo'n beste tijding gekregen hadden want het zijn juist die Engelse varkens, die in de eerste plaats profiteren van wat Hacpld Wilson, president van de Board of Trade, in Moskou wist te bereiken, het was op en d'op „big news": Rusland zal tussen Februari en September 750.000 ton veevoeder naar Engeland verschepen dat is het dubbele van de hoeveelheid die Engeland in 1946 invoerde uit alle andere landen tesamen. Dat is een van de voor naamste bepalingen, maar er zijn er nog meer. In totaal voorziet het nieuwe han delsaccoord in een serieuze, gezonde en evenwichtige handel tussen Engeland en de Sovjet-Unie. Dit is merkwaardig. Het zou normaal en allerminst schokkend Zijn in een normale en ongeschokte wereld, j maar gezien de omstandigheden van van daag is zulk een accoord vreemd en onver wacht. Want wat Engeland en de Sovjet- litick geschil tot oplossing gebracht, maar het is als symbool zo veelzeggend. Want het toont als een kortstondig licht in een duistere nacht de dingen helder en in hun juiste verhoudingen. Het zegt, dat Rusland evenveel belang heeft bij een vredige, rus tige wereld als alle andere landen. Het zegt, dat de wereldeconomie schreeuwt om co ördinatie op zo breed mogelijke basis. Het zegt vooral, dat de wereld een moment in haar geschiedenis heeft bereikt, waarop gekozen moet worden voor de politieke of de economische koersaanwijzing. De econo mische wijst naar samenwerking en deel genootschap; de politieke wijst helaas nog steeds naar rivaliteit, pantsering en natio- naal-egoïsme. Dit is een moment, waarop de economie en de politiek elkaar treffen in een strijdperk: en de volken kijken toe. Maar de uitslag van dit treffen bepaalt het lot van die volken. Oost-Europa evenzeer als het Westen trachten de economie te doen winnen zonder de politiek een gevoe lige klap op het hoofd te geven. Dat is ondoelmatig en dom. Want als die economie een handje geholpen en die politiek radicaal gekluisterd werd, was er geen vrees om de (Adv.) Unie overeenkwamen, is een regelrechte uitslag meer mogelijk. Wat is toch die po- inbreuk op de lijn, die de politieke ontwik keling der laatste maanden heeft gevolgd en klopt niet met de toestand op de wereld, waarmede de mensheid en ook de Engelse bevolking zich reeds noodgedwongen en met tegenzin hadden vertrouwd gemaakt: De toestand van nauw-verholen vijandig heid tussen de grote staten en de toestand van economische plannen-oorlog, die zeker niet voorziet in een gezonde, normale han del tussen Oost en West. Want hoe is het te rijmen met het Ame rikaanse voornemen om de Sovjet-Unie en haar aanhangers-staten economisch zo wei nig mogelijk ter wille te zijn, dat Engeland thans in ruil voor de veevoederleveranties industriële grondstoffen als aluminium, wol, rubber en staal naar Rusland zal exporte ren, en bovendien nog als een der gunstig ste voorwaarden van het handelsaccoord beschouwt dat de Engelse firma's over stroomd zullen worden met orders voor de bouw van machines en fabrieksinstallaties? Hoe men de kwestie ook beziet, dit han delsaccoord is niet in overeenstemming met het Marshall-plan, noch met het Molotof- plan. Het past eigenlijk het best in een derde plan; dat dezer dagen op de proppen kwam: Het plan van Wallace. Want Wal lace, hoe Don Quichotterig zijn politieke bokkesprongen tegen de windmolens ook zijn, heeft het ideaal om landen als de Sovjet-Unie, Amerika, Engeland, Frankrijk, hoe verschillend in politiek opzicht ook, op gezonde basis in hun raakpunten te beves tigen. Wallace ziet natuurlijk over het hoofd, dat het juist die politieke structuur is, welke gericht kan zijn op doelen die een gemeens^hapelijke basis uiteraard on mogelijk maken bijvoorbeeld het poli tieke streven naar expansie, -overheersing, imperialisme of hoe het ook heten mag, maar Wallace heeft in ieder geval in zijn droevig figuur een sympathieke karakter trek, namelijk die, dat hij afgrijselijke te genzin tegen oorlog heeft. Wat Engeland thans in de economie met Rusland heeft b'ereikt, wil Wallace in de politiek zien te bereiken. Daarom gruwt hij van het Marshall-plan, dat credieten en geschenken wil uitdelen voor de aanschaf fing van wapenen; hij fulmineert tegen het Molotof^plan, dat een Oostélijk blok van beknelde volken wil vormen in isolatie en onder opperheerschappij der Sovjet-Unie. Maar hij zweert bij zijn voornemen, om de betrekkingen der staten te leiden naar een vredelievend, stabiel en gemeenschapj)elijk bchmgencentrum, dat volgens hem uit de UNO kan worden gevormd. Men kan nooit iemand verwijten maken, omdat hij streeft naar vrede en veiligheid, wanneer hij dat tenminste op redelijke gronden en oprecht doet. Daarom zijn-, er voor Wallace weinig verwijten te vinden, of het moest dit zijn. dat hij de realiteit uit het oog verliest en de partners in zijn spel verkeert taxeert. In de Verenigde Staten zelf zijn er natuurlijk voor Wallace veel meer beschuldigingen gereed, aangezien daar alle factoren van binnenlandse poli tieke betekenis in het spel zijn. Maar merk waardig blijft het, dat een der belangrijke Europese landen, dat zelf in politiek opzicht zovele desillusies van de zijde der Russen te slikken kreeg Engeland thans, op het economische chapiter volgens de Wal- lace-lijn tewerkgaat en met voorbijzien van de heersende rivaliteiten en geschillen, een kameraadschappeiijk-aandoend handels accoord sluit met diezelfde Russen. Behalve het merkwaardige is er vooral het bemoe digende element in deze aangelegenheid. Want het handelsaccoord zou kunnen wor den beschouwd als een bevrijdende door braak op economisch terrein van de ban der dreigingen, die al zo lang de verhoudingen tussen de grote mogendheden drukte. Het is alsof Engeland en Rusland een ogenblik de nutteloosheid van hun politiek gekrakeel hebben ingezien en een breed gebaar naar elkander toe hebben gemaakt als twee deel genoten in een zaak, die door particuliere ruzies bijna ten onder was gegaan. Er is door dit economisch accoord geen enkel po litiek voor een beest, dat men maar niet durft kooien? En dan te bedenken, dat het een voorhistorisch beest is J. L. Speciale commissies voor industriële opbouw In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Economische Zaken deelt de minister mede, dat hij to;t de instelling van bijzon dere commissies („Working Parties") ter bevordering van de opbouw van bepaalde takken van industrie en ter verhoging van de productiviteit zal overgaan, wanneer de behoefte daaraan blijkt. Hij heeft reeds op- dracht gegeven een commissie ter bestu dering van de modernisering van de steen- industrie in het leven te roepen. Vader en zoon verdronken Op Oudejaarsdag speelden te Veendam drie kinderen uit het gezin Buurmeyer, jongens van 7, 11 en 12 jaar, op een brug over het Oosterdiep. Het brugdek was door sneeuw en ijs zeer glad. De jongste van het drietal gleed uit en viel in het kanaal. Op het hulpgeroep van beide broertjes snelde de vader toe en sprong in het water om zijn zoontje te redden. Hij kon echter niet zwemmen en voordat hij zijn jongen had bereikt, verdween hij in <je diepte. Omwonenden - wisten met behulp van ladders het jongetje uit het water te halen. Het bleek reeds overleden te zijn. Zes uur later werd het stoffelijk overschot van de vader door de politie opgedi-egd. De weduwe blijft met negen kinderen achter. Via de haven van Harlingen zijn sinds begin October 20.000 ton Friese pootaard- appelen geëxporeerd. In totaal is in 1947 via Harlingen 30.000 ton aardappelen verscheept, in hoofdzaak naar Spanje. Portugal. Egypte. Italië en IJsland. Ook is een hoeveelheid pootaardapelen met binnenschepen naar België vervoerd. Duitsers op verkeerde weg en ook CUSTARD en ^MAÏZENA In de maanden, die hij met een opdracht van het Departement van Oorlog der Ver enigde Stalen in Duitsland heeft doorge bracht, heeft de Amrikaanse Dr. Goudsmit een onderzoek ingesteld naar de status van de Duitse ivetnschap en de geleerden. In onderstaand artikel, dat verscheen in „Bul letin of the Atomic Scientists", behandelt hij de vorderingen van Duitsland op het gebied der kernphysica. Dr. Goudsmit is thans hoogleraar in de physica aan de North Western University. In een uitvoerig artikel in „Nature" geeft de belangrijke Duitse natuurkundige Prof. Werner Heisenberg, een beschrijving van het werk, dat in Duitsland is gedaan ten opzichte van het uranium-probleem. Het artikel is een vertaling van het rapport dat bestemd was voor het Duitse blad „Die Naturwissenschaften", hetgeen enige merkwaardige trekken er van verklaart. Het vertoont alle kenmerken bedoeld te zijn geweest voor binnenlands gebruik,' teneinde de gemoederen tot bedaren te brengen. Gedurende de oorlog beloofden de nazi's het Duitse volk tal van super-wapenen om de geallieerden"* te verslaan. Hiertoe be hoorde ook de atoombom. Eens klaagde een lid van de S.S. er bij zijn superieuren over, dat Duitsland niet hard genoeg werk te aan de vervaardiging van een uranium bom. Deze klacht werd in November 1944 beantwoord door Prof. Gerlach die toen belast was met de uitvoering van het Duitse plan. In een hoogst geheim rapport verklaarde hij, dat de denkbeelden OP SUMATRA: De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 30J.5 M. 7.00. 8.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Lichte mu ziek. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Svmphonische muziek. 9.35 Pianoduo 10.00 Voor kleuters. 10.15 Operamuziek. 11.00 Zie kenbezoek. 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijd krachtenprogramma. 13.30 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Bachmuziek. 14.30 Engelse les. 14.40 Zangplaten. 15.15 Cello en piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Melodieën van vroe ger. 16.30 Lezing 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam 18.00 Piano-duo. 18.15 Weekover zicht. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Volksliederen. 19.35 Banden die binden. 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 Do gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Operamuziek. 21.40 Een koets vol ver halen. 22.00 Weekend-serenade. 22,37 Actua liteiten. 22.45 Gebed. 23.20 Bach en Haydn. B LVERSUM II, 414.5 M., 218 M., en 1875 M. '.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur N euws. 7.15 Musette en chansons. 8.15 Vir- t Dso-trio. 3.40 Platen. 9.35 Italiaanse muziek. 1 00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 F ano. 11.00 Voor arbeinders in continube- c. ijven. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 L chte muziek. 13.15 Tango-rumba-orkest, i; .45 Platen. 14.00 A.J.C.-uitzending. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Gesprek met Bert de Corte. 15.15 Platen. 16.00 Esperanto. 16.15 K'rmkunst. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.15 S;- nphonische muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en bij de 20. 19.00 Mendelssohn. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 De Witsen-tèntoonstel- !ing. 20.08 Dingen van de dag. $0.15 Noten kraker. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Luisterspel „Lady Dona". 22.30 Gecombineerde zang uit Amster dam en Londen. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Dans orkest. „Op Sumatra zijn alle factoren aan wezig om tot een spoedig herstel van land en volk te komen", aldus verklaarde dr. J. van der Velde, politiek adviseur voor Sumatra in een onderhoud met 'een ver tegenwoordiger van Aneta. „Doch helaas worden zij in republikeins gebied niet ge bruikt", zo voegde hij daaraan toe. „In de bevrijde gebieden, vooral van Sumatra Ti- moer en Palembang kan ieder zich overtui gen van de opleving van het gehele volk, lichamelijk, moreel en economisch. Wat de republiek beloofd heeft, doch nimmer van plan was uit te voeren, namelijk de terug gave van ondernemingen aan de wettige eigenaren is door de politiële actie moge lijk geworden, tot heil van alle betrokke nen, werkgevers en werknemers. De gehele bevolking ziet, dat de republikeinse pro paganda over de onmenselijke behandeling welke zij van de Nederlanders zou onder vinden, leugenpropaganda is. Om te ver hinderen. dat de bewoners van de aan grenzende republikeinse gebieden de wer kelijkheid zouden ontdekken, tracht de republiek de onder Nederlandse controle staande gebieden af te sluiten en de door de Laskars verjaagde duizenden mensen uit de randgebieden, die zij ten onrechte evacués noemt, te verhinderen naar hun kampongs en velden in bevrijd gebied te rug te keren. Gelukkig lukt dat veelal niet. „Langzamerhand", zo vervolgde dr. van der Velde, „vullen de verlaten kampongs zich dus weer en' worden de velden weer bewerkt. Maar van de morele klap zullen zij nog geruime tijd niet hersteld zijn. Voorts trachten republikeinse leiders in de bevrijde gebieden onrust teweeg te brengen door terreurgroepen te doen in filtreren, die dan bovendien uit zijn op vernielingen. Zo werd pas een onder-luite nant van de TNI te Siantar gearresteerd, die bekende regelrecht uit republikeins gebied te zijn gezonden met de opdracht van de legerleiding om een sabotageploeg te vormen in het thans bloeiende stadje. Hoe noodzakelijk en goed de gedachte van een gezamenlijke gendarmerie was", aldus zeide dr. van der Velde, „is vooral rondom de Oostkust van Sumatra geble ken. De Japans opgeleide Morotal-bende, onder kapitein Inone en zijn Indonesische vrienden, enandere benden- leefden voor 21 Juli van de opbrengst der onderne mingen en weigerden te voldoen aan het bevel van bevel van Gani om de voedselblokkade van Medan op te heffen. Nu zij uitgedreven zijn, terroriseren zij de republikeinse gebieden en de bevolking daar is het slachtoffer van de voortduren de strijd, welke gevoerd wordt tussen de TNI en de vrijgevochten benden Harimau Lïar-, legioen Tanggempoer en Halilintar. Sommige plaatsen wisselden reeds ver schillende malen van bezetter en plunde raars. De republiek zal nog jaren nodig hebben om deze plunderende benden weer in een of ander gai-eel te brengen en in tussen leeft de bevolking in een hel. De chaos op financieel gebied in het re publikeinse deel van Sumatra is onbe schrijfelijk. Ieder klein ressort- geeft eigen geld uit, soms met nummers en hand tekeningen in inkt. Bovendien zijn er grote hoeveelheden vals geld in omloop. En waarom dit alles? was de vraag, die dr. van Öe Velde tenslotte stelde. „Heel Sumatra zou binnen enkele maanden even snel kunnen opleven als Sumatra Timoer en Palembang, indien de republikeinse leiders hun destructieve propaganda zou den vervangen door een positieve propa ganda voor een federale souvereine staat Indonesia, zoals thans het Komité Indone sia Serikat zich tot doel heeft gesteld. Dat een Nederlands-Indonesische Unie een weldaad voor Indonesië en Nederland beiden zou zijn", aldus besloot dr. van der Velde het onderhoud, „wordt op Sumatra thans in Sumatra Timoer en Palembang reeds in het klein bewezen, hoewel nog in beginstadium van organisatie. De. vraag is sTechts of de republikeinse leiders ooit de moed zullen hebben dit te erkennen en hun energie in die richting aan te wen den". CREMATIE VAN MEEGEREN. Het stoffelijk overschot van Han van Meegeren zal Zaterdagochtend 11.30 uur te Westerveld worden gecremeerd. van de SS-man inderdaad nauw verband hielden met zijn werk. Hij wees er ook op, dat theorie zowel als experiment bewezen dat het onmogelijk was een kleine bom te vervaardigen, aangezien tenminste ver scheidene tonnen materiaal nodig waren. De SS hield het werk nauwkeurig in het oog Toen één van de Duitse laboratoria in handen dreigde te vallen van oprukkende Amerikaanse troepen, bracht de SS de ge leerden, al het materiaal en de totale uit rusting op het laatste ogenblik over naar de „Beierse redoubte". De Duitse geleerden waren er zelf altijd van overtuigd, dat zij op het goede spoor en de Amerikaanse ontwikkeling ver voor uit waren. Bij verschillende gelegenheden legden zij desbetreffende vex-klaringen af. In een schrijven aan de staf van Goei'ing in Juni 1943 schrijft de chef van het Duitse bxxrgei'lijk onderzoek: „De werkzaam heden zijn vrij aanzienlijk gevorderd.... ofschoon zij niet in korte tijd zullen leiden tot de productie van nuttige werktuigen of springstoffen, geven zij aan de andere kant de zekerheid, dat op dit terrein de vijandelijke mogendheden voor ons geen verrassing in petto zullen hebben". Duitse documenten geven aan, dat hun geleerden niet het juiste denkbeeld hadden van een atoombom. Zij kwamen niet op de gedachte een ux-aanzuil te gebruiken voor de productie van plutonium om van deze stof een kleine bom te maken. Zij brach ten het nooit verder dan het onjuiste denkbeeld van een explosieve zuil, gelijk ook het oorspronkelijk idee was van de geallieerde geleerden. Het is dus duidelijk, dat de Duitse geleerden meer dan verwax-d waren, toen zij het bericht van Hirosjima vernamen. Zij werden onmiddellijk in het defensief gedrongen. Zij moesten verkla ren waarom de vermeende superieure Duitse wetenschap in deze onderneming had gefaald. Heisenberg's Duitse „Srnvth- rapport" is zijn antwoord aan het Duitse volk. De ware oorzaken van de Duitse misluk king kunnen waarschijnlijk worden, sa mengevat in twee punten. Ten eerste had den de Duitse geleex-den niet de visie die nodig was voor het met-succes volbrengexi van zulk een taak. Zij. begrepen, vei-schil- lende aspecten verkeerd. In de tweede plaats was het totalitaire regiem nadelig voor de vooruitgang van de zuivere we tenschap in het algemeen. Wanneer men Heisenbex-g's rapport leest krijgt men een heel andei'e indruk. Ner gens in zijn lange artikel oefent hij critiek uit op het nazi-regiem wegens zijn fatale ingrijpen in de Duitse wetenschap. Schuchter veiidaart hij slechts, dat de „Openbare belangstelling in de atoom- physica onbeduidend gering was in Duits land in de jax-en 1933-'39". Was het een zuiver toeval, .dat gedurende die jaren diezelfde „openbare belangstelling" het onder-wijs vex'bood van de theox'ie van Ein stein en dat boeken werden geschx-even tegen de moderne physica? Het x-apport van Heisexibex'g is een sprookje van successen. Het Duitse publiek wordt er toe gebracht te geloven, dat de Duitse geleerden evenzeer op weg waren naar het doel als de geallieerden^ Het is waar, dat sommige Duitse metingen van hoge kwaliteit waren. Misschien zouden de Duitse geleerden het vex'vaardigen van een lage energie-zuil bereikt hebben wan neer de oor-log nog één of twee jaar langer had geduurd. Heisenbei'g schrijft, dat „in de Verenigde Staten tenslotte besloten werd alle krach ten te concentreren op de productie van atoombommenin Duitsland werd een poging gedaan kernenergie in beweeg kracht om te zetten De mogelijkheid hiertoe was ontstaan na de ontdekkingen, van de Duitse geleer den Hahn en Strassmann; en wij konden ons dus met de hoop vleien, dat de .be langrijke technische ontwikkelingen met een vredestoepassing, die tezijnertijd uit hun ontdekking te voorschijn zouden ko men, eveneens in Duitsland zouden begin nen en op een gegeven ogenblik daar vruchten zouden afwerpen." Dergelijke vei'klaringen wekken bij de oppervlakkige lezer de indruk, dat de Duitse geleerden welbewust besloten zich te onthouden van het maken van atoom bommen, terwijl zij daarentegen al die tijd de grootste moeite hiex-voor deden. 39. Ja, Panda had natuurlijk ook zorgen over Joris Goedbloed, hoewel die dat eigenlijk niet verdiende. Maar de straf die de sultan hem had opgelegd was erg streng en Panda was het 7iiet met zich zelf eens. of hij hem moest proberen te redden of nietVoordat hij het hierover met zichzelf was eens geworden kwam echter de oase die hij zocht in het zicht. De fakir die daar woonde zat in de schaduw na te denken en ontving hem vriendelijk. „Ik zoek het vliegende tapijt van de sultan!" begon Panda. „Men heeft mij verteld, dat U wist waar ik dat zoeken moest!" „Juist!" zei de fakir. „Zéér juist! Acht en twintig manen geleden zag ik het in snelle vaart door de lucht bewegen. Het kwam van de hoofd stad en nam de koers Zuidoost- ten Zuiden, met een snelheid van ongeveer honderd en-tien kilometer per uur. Dat is alles wat ik er van weet. Niet veel, doch nauwkeu rig!" Overneming van voormalige Duitse exporten Minister Huysmans maant tot voorzichtigheid In de memorie van axxtwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Economische Zaken noemt de minister de vooruitzichten met betrekking tot de economisch^ verhoudingen tot Duitsland nog steeds niet voldoende gestabiliseerd. Een redelijk betrouwbare schatting van toekomstige afzetmogelijkheden en te ver wachten concurrentie van de Duitse indu strie kon een jaar geleden en kan ook thans nog niet worden opgemaakt. De mi nister verklaart dat bij het overnemen van voormalige Duitse exporten een grote mate van omzichtigheid betracht moet worden. Met tijdelijke successen is ons land niet gebaat. Bij tal van artikelen, welke voor ons grondstoffen-ai'me land in aan merking komen, dient met herleving van Duits aanbod rekening te worden gehou den. De aan een dergelijke productie ver bonden risico's zijn wegens de conjunctuur gevoeligheid gx-oot. De vei'houdingen voor ons land zijn in dit opzicht veel ongunsti ger dan voor Duitsland. Van de typische exportproducten der Duitse industrie werd voor de ooxiog ge middeld 80 pet. in eigen land afgezet en slechts 20 pet. geëxporteerd. Voor ons land zouden deze percentages in vele gevallen moeten worden verwisseld, dus 20 pet. af zet in eigen land tegen 80 pet. export. Dat neemt niet weg, dat ons laixd voor een aan tal producten de vooroorlogse Duitse ex port zal kunnen overnemeix. Hiex-aan wordt dan ook ten volle aandacht besteed, aldus minister Huysman. Bijna 500 auto's van het M.G. zijn verdwenen „Administratief zoekgeraakt"; 329. Ontvreemd: 154 In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) over auto's van het voormalig Militair Gezag, welke verdwenen zoxxden zijn heeft de minister van Oorlog geant woord, dat er van de 13410 auto's welke bij het Militair Gezag ingeschreven ston den, 224 administx-atief zijn zoekgeraakt en 154 ontvreemd. Uit een verslag van het Afwikkelings bureau van het Militair Gezag blijkt, dat er met inbegrip van de jnotorvoex'tüigen welke uit de krijgsbuit afkomstig zijn, 13410 motorvoex'tuigen in administratie zijn geweest. Het grootste deel van deze 13410 motorvoertuigen is terstond ter be schikking gesteld van niet tot het Militair Gezag behorende overheidsinstanties, par- ticulieren en instellingen. Van de bij het Militair Gezag ingedeelde motorvoertui gen zijn er ixx totaal 5360 in gebruik ge weest welke werden geregistreerd onder een M-nummer; 105 van deze motorvoer tuigen zijn niet kunnen worden verant woord. Bovendien werden 82 motorvoer tuigen van deze categorie ontvreemd. Van de ovex'ige 8050 motorvoertuigen konden, er 224 administratief niet worden achterhaald. Van deze categorie werden er 72 ontvreemd. In totaal zijn derhalve 329 motorvoer tuigen administratief zoekgeraakt, bene vens 154 ontvreemd. De gegevens van deze motorvoertuigen zijn aan de politie-auto- riteiten verstrekt. Overijssels laatste tol opgeheven Op feestelijke wijze is Woensdag de laatste Overijselse tol op de Van Nahuys- brug te Hasselt opgeheven en de brug aan de provincie overgedragen. Voor de ge meente Hasselt betekent dit toch een fi nancieel nadeel. De laatste jaren leverde de tol winst op. In het afgelopen jaar werd 24.000 aan tolgelden geïnd. Verscheidene leden van de Provinciale Staten, de burgemeesters van alle ge meenten uit Overijsels Noord-Westhoek en autoriteiten van Rijks- en Provinciale- Waterstaat begaven zich, voor-afgegaan door de Hasseltse harmonie naar de brug. De waarnemende Commissaris der Konin gin reed in zijn- auto in de stoet mee en droeg als laatste de lasten van het Hasseltse tolrecht door aan de brugwachter de voor geschreven 32y2 cent te overhandigen. Op versierde brug werd daarna ten aan- schouwe van de gónse Hasseltse bevolking een streep gezet onder de historie van deze beruchte tol. „Hierdoor is ex-", zoals de waarnemend Commissaris „weer een ver keersobstakel minder in Nederland, maar de provincie Overijsel heeft er een zware last bijgekregen". Tollen die niet verdwenen. Op Oudejaarsdag zouden de burgemees ters van Gouda, Reeuwijk,. Bodegraven en Zwammerdam de tollen op de straatweg GoudaBodegraven officieel opheffen en de tolhekken verwijderen. De administratie, welke aan de over dracht van de weg aan de px-ovincie en de liquidatie van de tollen gepaax-d ging kon echter niet tijdig genoeg afgewerkt wor den, zodat de tollen, die meer dan honderd jaren honderdduizenden weggebruikers ergerden, nog een dag of tien hun dienst zullen verrichten. Enkele dagen zacht weer Nadat de laatste dagen van het agelopen jaar ons land tijdelijk onder invloed kwam van een koude luchtstroom uit Scandina vië, is qr sinds Woensdag weer een be langrijke verandex-ing ingetreden. Op de Oceaan ontwikkelde zich een storing, welke op Nieuwjaarsdag Schotland nader de en daarbij in betekenis toenam. Als ge volg hiervan brak een warme en zeer vochtige luchtstroom van de Azoren door naar de Britse eilanden en deze bereikte in de loop van de dag ook ons land. Lang zaam maar zeker dringt deze warme lucht verder in Europa door en de vorst wordt daardoor niet alleen in ons land, maar in geheel West- en Midden-Europa ver dreven. Dit gaat bijna overal gepaard met langdurige regenval. Achter de warme lucht nadert weer iets koudere en drogere lucht, maar wanneer deze ons land bereikt, heeft zij al een zo lange weg over het betrekkelijk warme oceaanwater afgelegd, dat van een tempe ratuurdaling nauwelijks sprake zal zijn. Wij kunnen, gezien deze ontwikkeling, dan ook rekenen op enkele dagen van zacht weer, waarbij de temperatuur ook des nachts ver boven de normale waarde zal blijven. Dr. Herman Baruch, de ambassadeur der Verenigde Staten, vertrekt vandaag met de Nieuw Amsterdam voor een korte vacantie naar Noord-Amerika. Hij is voornemens om streeks -1 Februari naar Nederland terug te keren. Vandaag is de opperste feeststemming weer voor een jaar voorbij. Zeker, we echoën nog opgewekt ons „Veel heil en zegen", maar in oixs hart sluipt al de tergende vi-aag of we ons eigenlijk niet een beetje belachelijk maken met onze goede wensen. Degenen tot wie zij niet uit wellevendheid en plichtsbe trachting, maar uit een duistere genegen heidsopwelling gericht waren, hebben ze i-eeds bij het overschrijden van de on zichtbare sli-eep in ontvangst genomen Dan volgden, een hele door-de-weel-se Zondag lang, de bloedverwanten en de vrienden, netjes of gezellig op visite bij thee of port. Vandaag zijn het nog de genoten in werkplaats en op kantoor en de relaties om de baat. En morgen is het uit. Dan is het echt 1948 en vergissen we ons niet nieei in de datering boven onze brieven De problemen hebben hun rose randje uil de Kersttijd verloren. De tram rijdt nog en als alle raadsleden op Oude jaarsavond gepi-obeei-d hebben in een bus le komen, zal zij ongetwijfeld op 2 Januari 1949 nog de fietsers voor zibh uit drijven. „Bloembollencultuur" houdt nog beurs in het Krelagehuis ondanks alle voort varendheid van jhr. Van Nispen tot Pan- nerden zal dat over een jaar ook wel het geval zijn. Zandvoox-ts zomercentrum zal over 365 dagen waax-schijnlijk eeli ovaal plein zijn - zonder gebouwen natuurlijk - cn Beynes* barse gevel zal ook dan de 22.000 reizigei-s, die in Haax-lem dagelijks afstappen, op wachten. "\Ve leven in een statische een statis tische, zo men wil wereld. Ondanks atoombom en b/licopter ver anderen de dingen zo langzaam, dat wij de wijzigingen niet opmerken. Des te meer schokt het ons u te melden, dat on£ land het van heden af zonder hefc Af\vikkelingsbux-eau van het Militair Gezag zal moeten stéllen. Zo maar opgeheven. Zonder Afwikkelingsbux-eau van het Af wikkelingsbureau van het Militair Gezag. Het moet de heren van het soortgelijke instituut van de uit Wereldoox'log Nummer Eén daterende Nederlandse Overzee Trust, dat, naar wij ons hebben laten vertellen, nog steeds in een fraai pand in de Resi dentie zetelt, bang om het hart zijn ge worden. En ook wij bedenken slechts hui verend, dat in deze bezeten wereld zelfs geen afwikkelingsbureau meer veilig is. Onze eerste deceptie in 1948. En misschien komt het Hildebrandt-monument dit jaar ook niet klaar.J. H. B. Verlaging of vrijstelling van invoerrecht In de Nedex-landse staatscourant is een beschikking opgenoinen van de minister van Fixxanciën, waarixi goedex-en zijn aan gewezen, welke, indien zij van oorspi'ong zijn uit de Belgische Coxigo, uit door de Belgische staat beheerde gebieden van Afrika of uit de Nederlandse overzeese ge biedsdelen, oxxder zekere voorwaarden m Nederland en in het gebied van de Bel gischLuxemburgse economische unie voor invoer zullen worden toegelaten, met vrijstelling van invoerrecht of tegen be taling van een lager invoerrecht dan voor die goederen is voorzien in het tarief, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belgisch- Luxembux-gse douane-overeenkomst. Voor sommige van deze goederen, namelijk on- gebrande koffie, gekristalliseerde suiker, ongebrande cacaobonen en hout is de hef fing van het invoerrecht met ingang van 1 Januax:i 1948 tijdelijk geheel opgeschort. Bananen en ananas'sen zijn vrijgesteld van invoerrecht. Voor plantaardige oliën, sinaasappelen en mandarijnen wordt eeir gedeeltelijke vrijstelling van invoerrecht verleend. Boekjes met vijf spoorwegretours De Nederlandse Spoorwegen geven thans voor een aantal tx-ajecten, onder andere voor dat van Haax-lem-Amsterdam boekjes met vijf retourkaarten uit. Er wox-dt geen reductie op de prijs verleend, doch door van een dergelijk boekje gebruik te maken behoeft de reiziger slechts eenmaal per vijf reizen in de rij voor de stationsloketten te staan. De kaartjes worden door de con troleurs aan de ingang afgestempeld. In Amsterdam zal binnenkort een appax-aat in de hal van het Centraal-Station wordoxx geplaatst, waarmee de houders van de boekjes zelf de kaartjes kunnen afstem-' pelen. Mammoeth in bed. In de buurt van Poperinge "(Zuid-West Vlaanderen) stootte een land arbeider, die bezig was een put te gra ven, op een diepte van 8.5 meter op een laag keien, die waarschijnlijk een vroeger rvlerbed vormt.Tussen deze keien vond hij het gebeente van een geweldig dier dat, nadat deskundigen van het natuurhistorisch museum te Brussel een onderzoek hadden ingesteld, een mam moeth bleek te zijn. Bovendien werden op dezelfde plaats de geraamten van een voorhistorisch hert en een neushoorn gevonden. Oswald (H). Oswald Pirow, ex-minister van defensie van Zuid-Afrika eix leider van „New Order", 'n beweging, die de begin selen van het nationaal-socialisme aan hangt. heeft bekend gemaakt, dat hij met Sir Oswald Mosley, voormalig leider van de Britse bond van fascisten, vriend schappelijke betrekkingen heeft aange knoopt. Pirow noemde het door Mosley geschreven boek „The Alternative" een van de belangrijkste producten van een van de helderste hedendaagse politieke denkers. Loef-afkrabbers. Radio Moskou maakte be kend dat Moskou binnen de komende vier jaar wolkenkrabbers zal hebben die volgens nieuwe principes gebouwd zullen zijn en daardoor de Amerikaanse wolkenkrabbers de .loef af zullen steken. Zij voegde er aan toe dat de Amerikaanse wolkenki'abbers de straten over het al gemeen van licht beroven en benauwend maken. De Russische geboxiwen zullen daarentegen op aanzienlijke afstand van elkaar liggen en de mens niet door hun grootte bang maken. Zij zullen zes tien tot tweeëndertig verdiepingen teller en in 1952 voltooid zijn. De Moskous' radio legde uit dat de socialistische le vensomstandgheden de toepassing v# nieuwe principes bij de bouw van huizn van vele verdiepingen eisen. (U. P.) Redmiddel. De Franse omroep is met «2n nieuwe uitzending begonnen, genaafld „internationale Tribune". Oud-premi;rs van verschillende naties hebben van ge dachten gewisseld over het vraagsük: „Hoe is op dit moment de internationale toestand?" Het waren: Fierlinger uit Tsjecho-Slowakije, Huysmans uit Belgig Llopis (republikeinse, Spaanse regerinf in ballingschap), Nitti (Italië), Ramadier en Reynoud uit Frankrijk en de Engels» staatsman Duncan Sandys. Men bleek het erover eens te zijn "dat „slechts eer internationale aaneensluiting de wereld vrede kan redden".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2