c 3 Oosterkwartier keert vermoedelijk in de eerste klas terug Herstel van Sport Vereent Goede techniek der Oud-Internationals zegevierde over geestdrift van H.F.C. Rauter zal waarschijnlijk deze maand in Den Haag. terechtstaan VRIJDAG 2 JANUARI 1948 3 HAARLEMSE KORFBAL RESULTATEN In dc tv ,le klasse B van de korfbal competitie staat Oosterkwartier ongeslagen aan de kop. De ploeg zit op het fluweel en geen der andere twaalftallen bedreigt de ploeg maar enigszins. Te verwachten is, dat Oosterkwartier na een éénjarig verblijf in de tweede klasse, wederom de eerste klasse zal binnentreden. Aurora, voor het eerst in de tweede klasse uitkomend, doet meer dan verwacht werd en handhaaft zich. Helaas .kan dit nog niet wor den gezegd van Sport Vereent en Watervliet. De twaalftallen hebhen op het ogenblik even veel verliespunten. Watervliet zakt de laatste tijd hoe langer hoe meer af, en daar het nog maar één thuiswedstrijd (tegen DVD) heeft te spelen, zal het een zware dobber hebben om niet te degraderen. Immers, de onderste drie twaalftallen degraderen automatisch naar de derde klasse. Sport Vereent herstelde zich aardig na een Uiterst zwak begin en heeft nog drie thuis- en twee uitwedstrijden. Wij vermoeden, dat Sport Vereent nog wel enkele winstpunten zal behalen. Of die voldoende zullen zijn om degradatie te ontlopen, hangt af van de Ïirestaties der mede-candidaten. De stand uidt thariS: gesp. gew. gel. verl. pnt. Oosterkwartier 12 10 2 22 Amum 12 8 4 16 Z. K. V. 12 8 - 4 16 Aurora 13 7 1 5 15 Groen Geel 11 6 1 4 13 Watervliet 14 4 2 8 10 D. V. D. 11 4 1 6 9 Sport Vereent 13 3 2 8 8 Landlust 13 2 4 7 8 B. E. P. 11 2 1 8 5 In de tweede klasse B heeft Westerkwartier 2, dat nog ongeslagen is, de leiding, en heeft weinig concurrentie te duchten. In deze af deling spelen de reserves van Oosterkwar tier, en staan op één na nummer laatst. Dit is een grote teleurstelling, temeer daar in het begin uitstekende prestaties werden bereikt. Dit twaalftal kan veel beter spelen en de nog te spelen wedstrijden zullen dit wel bewijzen. De onderste plaats is voor Koog Zaandijk 2 gereserveerd. De ranglijst luidt hier: gesp. gew. gel. Verl. pnt. Westerkwartier 2 9 8 1 17 Blauw Wit 2 10 &- 1 3 13 Swift 2 7 4 2 1 10 Archipel 2 11 5- - 6 10 D. T. V. 2 9 4 1 4 9 S. V. K. 2 11 3 2 6 8 Oosterkwartier 2 10 3 1 6 7 Koog Zaandijk 2 9 1 - 8 2 8 4 3 1 9 3 5 1 9 4 2 3 10 4 2 3 8 3 3 2 10 3 3 5 8 2 3 3 10 1 3 6 Animo Ready, dat voor het eerst in de derde klasse uitkomt, zal zich daarin wel weten te handhaven. In het begin der compe titie werden betere resultaten bereikt dan in de laatste weken, hetgeen te wijten is aan het niet meer beschikbaar zijn van enkele spe- ler(sters). Wie hier kampioen zal worden, is nog een vraag, doch o.i. zal dat uiteindelijk wel Victoria worden, daar deze nog vier thuiswedstrijden en slechts twee uitwedstrij den voor de boeg heeft. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pnt. Victoria 8 4 3 1 11 K. C. N. 9 3 5 1 11 Roda 9 4 2 3 10 Animo Ready 10 4 2 3 10 O. K. V. K. V. H. O. B. Z. B. Ados In de derde klasse F komen Aurora 2 en Sport Vereent 2 uit. Scheen het eerst, dat Blauw Wit 4 hier het kampioenschap zou be halen, Aurora 2 heeft ervoor gezorgd, dat dit niet het geval is. Op 21 December won Aurora 2 in Amsterdam met 31 van het sterke Blauw Wit, zodat de spanning is te ruggekeerd. Op het ogenblik heeft Sport Vereent 2 de leiding, hetgeen alleen toe te schrijven is aan de vele gespeelde wedstrij den. S. V. 2 zal ongetwijfeld niet'het kam pioenschap behalen, doch het blijft een fraaie prestatie, dat de kampioen van de H. K. B. 1946/47, een dergelijke plaats inneemt. Vele twaalftallen hebben reeds moeten ondervin den, dat S. V. 2 behoorlijk en zeer fair speelt, en hieraan is dan ook het succes te danken. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. 5 1 3 11 5 - 1 10 5 - 2 10 Sport Vereent 2 Blauw Wit 4 Aurora 2 D. T. V. 3 Swift 3 Landlust 2 Luto 2 Haarlem leidt in de H. K. B. In de eerste klasse van de H. K. B. gaat de strijd om het kampioenschap practisch alleen tussen het oude „Haarlem" en „Nieuw Flora". Op het ogenblik heeft Haarlem de leiding met een punt voorsprong; doch daar beide twaalftallen elkaar nog éénmaal moeten ont moeten, valt over de uiteindelijke kampioen niets te zeggen. Olympische Spelen Krijgen ijshockeyspelers uit Amerika een pas? De strijd tussen de Amerikaanse Amateur Hockey Association, aangesloten bij de in ternationale ijshockey federatie en door het Zwitsers orgapisatiecomité toegelaten tot het Olympisch tournooi en het Amerikaans Olympisch Comité, dat besloten had een ploeg van de Amateur Athletic Union te stu ren, gaat onverminderd voort. De mogelijk heid bestaat dat de autoriteiten paspoorten zullen weigeren aan de spelers van de Amateur Hockey Association. Jack Riley, een van de spelers van de ploeg, samengesteld door de A. H. A. kreeg n.l. het bericht, dat zijn aanvang om een paspoort eerst in be handeling zou worden genomen, indien het Amerikaans Olympisch Comité de deel neming van Riley als lid van de IJshockey- ploeg voor St. Moritz zou bevestigen. Mr. Brundage, als president van het Amerikaans Olympisch Comtié houdt blijkbaar vast aan het feit, dat de ploeg moet bestaan uit spelers van de Amateur Athletic Union. Biljarten Kampioenschap tweede klas De Haarlemse biljartvereniging T. O. P. organiseert op 9, 10 en 11 Januari voorw'ed- strijden van het tweede klasse kampioen schap drie banden van Nederland. De lengte der partijen is 40 caramboles. Het programma luidt: Oosterkwartier 3 staat als goede derde en kan nog wel eens voor een verrassing zorgen. De overige twaalftallen spelen een onderge schikte rol, zo als uit onderstaande ranglijst blijkt: gesp. gew. gel. verl. pnt. Haarlem 1 Nieuw Flora 1 Oosterkwartier 3 Watervliet 2 T. H. B. I Aurora 3 Oosthoek 1 Voetbal Zege voor Amsterdam Met 32 heeft het Amsterdams elftal Don derdag de Zwaluwen geklopt, nadat de rust met 11 was ingegaan. Door het gladde veld zakte het peil na de hervatting aanzienlijk. Alleen de doelverdedigcrs Kraak en Van Raalte lieten fraai werk zien. Voor rust had den Wiertz (DWS) uit een voorzet van Fischer en Van Beun (Xerxes) gedoelpunt. Eerst tien minuten voor het einde bracht Biljouw (Zeeburgia) dc stand op 21. Het gelukte Rosenberg (Neptunia, Delfzijl), de partijen op gelijken voet te brengen. Even voor het eindsignaal bezorgde Fischer de Amsterdammers de overwinning (32). Engelse league De uitslagen van de Donderdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Blackburn Rovers—Chelsea 1—1; Bolton WanderersArsenal "01; Liverpool—Charl- tenAthletic 23; Manchester United-Burn ley 50; MiddlesbroughWolverhampton Wanderers 24; Sheffield UnitedPorts mouth 12. VOETBAL HFC heeft het privilege verworven, om tegen de Oud-Internationals te voetballen en daarvoor is de Nieuwjaarsdag bepaald. Een elftal, zoals het gisteren was opgesteld tegen de oudste voetbalclub, zou een goed figuur slaan als sparring partner tegen een vertegenwoordigend elftal, omdat het uit elf spelers bestond, die technisch knap werk kunnen verrichten en daarvan vele bewijzen gaven. Aan de andere kant is het echter een eer voor HFC om als gast vrouw op te treden en de jeugdige spelers kunnen veel van de tegenstanders leren. Met groot gemak bonden de Oud-Interna- tionals de strijd aan. Zij vonden geestdrif tige en snelle HFC'ers tegenover zich, die trachtten de huid zo duur mogelijk te verkopen. Voor het publiek was het sa menspel der voorwaartsen aardig om te zien, evenals de felle tegenstand, welke de verdediging bood. In de eerste helft waren de Oud-Internationals het meest in de aanval en dat zij het maar tot een doel punt hebben kunnen brengen, kwam voor een belangrijk deel door het goede werk van de achterspelers en van doelman Andriessen. Tien minuten voor rust werd deze toch gepasseerd. Smit loste een schot, dat de doelman wel stopte, maar hij kon de bal niet wegwerken en daarvan maakte Vente gebruik. De HFC'ers zetten welis waar enige aanvallen op; zij vonden ech ter een grote overmacht tegenover zich. Met niet veel moeite kon Caldenhove de linkervleugel in bedwang houden en aan de andere zijde bezweerde Pienter het ge vaar. Moeilijke schoten kreeg Leo Halle niet te verwerken. De meeste doelpunten kwamen in .de tweede helft. Smit legde er in het begin een extra schepje op en hij had aandeel in de voorsprong van 30. Eerst doelpuntte hij en daarna stelde hij Vente in de gele genheid de stand op 03 te brengen. Veilig voelden de gasten zich en een in zinking volgde. Niet onverdiend maakte HFC twee doelpunten door toedoen van v. Zeeland en Hans Winter. Zij ontstonden na snel opgezette aanvallen. Hierdoor was de stand, ongeveer vijftien minuten voor het einde, 23 geworden. De oudere spe lers waren nog niet vermoeid, ondanks het zwaar te bespelen veld en zij maakten er 24 van, toen Roozen een goed door Smit voor doel geplaatste bal in een doelpunt omzette. Gezellig was het verloop weer van deze jaarlijkse ontmoeting. Jammer dat de miezerige regen invloed had op de pu blieke belangstelling, die echter toch nog meegevallen is. De leden van de Politie- Muziekvereniging, die de wedstrijd zou opluisteren, moesten hun instrumenten sparen en daarom moest afgezien worden van het voornemen, de spelers met het Wilhelmus te begroeten. Wel vormden ad- spiranten van HFC een erehaag en zij juichten na afloop dr. J. F. van Moorsel, die zijn scheidsrechtersloopbaan besloot en als een hulde het eerst het veld mocht verlaten, evenals de spelers luide toe. Voor de oude getrouwen van HFC was de wedstrijd een réunie. Ook uit andere ste den waren vroegere spelers naar het ter rein aan de Spanjaardslaan gekomen, om het vertegenwoordigende elftal te zien Des avonds verenigden de spelers zich, zoals gebruikelijk is, aan een maaltijd in restaurant Brinkmann. Op' deze bijeen komst is dr. Van Moorsel door de heer K. J. J. Lotsy, namens de KNVB gehuldigd. De Oud-internationals gaven H.F.C. op Nieuwsjaarsdag een lesje. Op de voorgrond van links naar rechts: Wels, Vente, Roozen, Smit en Van Gelder. Tweede rij: Calden hove, K. Kaufman, Pellikaan, Halle, Pien ter, Paauwe en Stijger Schaken II. Bouwmeester wint jeugdschaak tournooi Volgens verwachting is het schaaktournooi om het scholierenkampioenschap van Haar lem gewonnen door H. Bouwmeester. Toch heeft de nieuwe kampioen veel tegenstand moeten overwinnen, vooral van de 13-jarige H. Verhoeff. Onder grote belangstelling overhandigde de voorzitter van de H.S.S.B.. de heer J. P. Arnold Jr. de prijzen aan: II. Bouwmeester (kampioen); 2e prijs: J. Verleur (winnaar van het vorig tournooi); 3e prijs: D. Bon- gertman. Derde verliezcrsronde: 1. A. Haitsma. Twee de verliezersronde A: 1. F. Kuyken; tweede verliezersronde B: 1. P. Rippen. Eerste ver liezersronde A: 1. G. Waardenburg. Groep B: I. P. Kloosterboer. Groep C. 1. J. v. d. Ende. Bijtournooi, groep A. 1. B. Verwey. Groep B: 1. B. Bering. Groep C: 1. F. Speyers. Groep D: 1. W. Buurman. Groep E: 1. J. Min- nema. Groep F: 1. A. Holscher. Groep G: 1. J. Boeré. Groep H: 1. P. Knoops. Groep J: 1. G. v. Toombergen. Groep K: 1. N. de Ronden. Verder werden nog troostprijzen uitgereikt aan: Mej. T. Diemer als beste vamde twee vrouwelijke deelnemers; H. Verhoeff, voor zijn prestaties in het hoofdtournooi en J. P. Bommel als verst komende deelnemer (Den Helder). Olympisch Stadion wordt uitgebreid Tn het komende voorjaar zal het aantal plaatsen van het Olympisch Stadion te Am sterdam aanzienlijk zijn uitgebreid. Dc direc teur. de heer D. Bessem. deelde mede. dat er voor de Marathontribune bij grote wedstrij den een houten tribune zal worden geplaatst met ruim 2000 plaatsen. Bovendien zullen twee bovenvakken van de noordelijke tri bune en vier bovenvakken van de zuidelijke tribune in staanplaatsen worden omgezet. Hierdoor zal de capaciteit van het Olympisch Stadion bij grote wedstrijden ruim 65.000 plaatsen bedragen. Hollandse hennen helpen „Gallische haan" Eieren naar Frankrijk De 9 luzen (Van onze correspondent te Parijs). De Hollandse eieren er zijn er vijf millioen beloofd blijven de aandacht wakker houden. Een dag nadat de regering cle Franse huisvrouwen met het bericht van de Nederlandse zendingen had verblijd meldden de kranten dat er enkele wagons tussen de Belgische grens en Parijs op mysterieuze wijze verloren waren geraakt. De huisvrouwen mompelden toen al bittere dingen aan het adres van de distributie TT en de zwarte markt. Maar een dag of wat D/t later werden ze gerust gesteld: de betref. Szabo leidt in Hastings in de premier section van het internationaal I ;r 3;3 0,,r tournooi te Hastings met twee punten. Daar- j fencie wagens waren alleen maai even op op volgden sir George Thomas lift pnt., Alexander l1» pnt., Grob 1 pnt.. Fairhurst 1 I een zijspoor verzeild gex-aakt en thans weer gevonden. Niettemin wachten we nog steeds De Fran- Alexander ll» pnt., Grob 1 pnt., Fairhurst 1 gevonaen. iNiettemin wacni pnt., Muhring Vt pnt., Golombek Vs pnt.. Raiz- op het eerste Barneveldse man 0 pnt.. Spanjaard 0 pnt.. Abrahams se neringdoenden schijnen zich een tikje te gaan schamen: de Hollandse eieren man 0 pnt., Spanjaard 0 pnt. feaIW, w „„uanuou V.w.., zullen namelijk, gelijk men weet, maar de Thomas en Alexander met wit ,van Span jaard. Sport in 't kort DERDE TESTWEDSTRIJD AUSTRALIë— INDIA. In Melbourne is de derde testwed strijd AustraliëIndia begonnen. Don Brad- man (132) en Hassett (80) hebben de grond- helft kosten van de eieren, die hier Frankrijk worden gelegd en welke dus veel minder transportkosten e.d. vereisen. Als zwijgend protest ontdekte ik bij een Parijse melkboer een bordje: „koopt slechts Franse producten", een opschrift, dat kwalijke herinneringen aan de bezettingstijd ver- „ui aan uu uuuu slag gelegd voor een goede score Aan het ht wekken. Ik kon me toen moei- einde van de eerste dag had Australië 35o runs voor 8 wickets. Bradman scoorde zijn 25e century in testwedstrijden. Willem Landré overleden Begaafd componist en criticus Willem Landré. De bekende Nederlandse componist Wil lem Landré is op Nieuwjaarsdag op 73- jarige leeftijd te Eindhoven overleden. Guillaume Louis Frédéric Landré, zich noemende Willem Landré, werd te Am sterdam geboren op 12 Juni 1874. Na de HBS aldaar bezocht te hebben, kreeg hij zijn muzikale opleiding van Bernard Zweers. Achtereenvolgens was hij muziek- ■n,-Yli-daf d'1 criticus van de „Oprechte Haarlemsche J. v. d. Linden; S10.30 uur: H.'v. d^roelr—J. i Courant" en van de ..Nieuwe Courant" te Groenendijk. i s-Gravenhage. Van 1906 tot 1938 was hij Zaterdag 10 Januari. 7.30 uur: J. Kobus— muziekredacteur van de Nieuwe Rotter- J. v. d. Linden; 9.00 uur: H. v. d. BroekJ. j damse Courant. Voorts was hij vele jaren d. Linden; Kobus. 10.30 uur: J. GroenendijkJ.leraar aan het Conservatorium te Rotter dam en redacteur van het muziektijd- Zondag 11 Januari. 2.00 uur: H. v. d. Broek £>hrift Paprilia" Van ziin rnmnnsities ..T nmprtpnrfiik- 330 nniv .T Knhi.*_T v h scmiu „^aeciiia van zijn composxxies Groenendijk; 3.30 uur: J. KobusJ. v. d. Linden; 5.00 uur: H. v. d. BroekJ. v. d. Linden; 7.30 uur: J. GroenendijkJ. Kobus; noemen wij: Sonates voor violoncel en klavier, Nocturne voor orkest, Requiem 9.00 uur: J. v. d. Linden—J. Groenendijk; voor orkest, de opera „De roos van Deka- 40.30 uur: H. v. d. Broek—J. Kobus. ma" en het mysteriespel „Beatrijs". Hij bekent schuld, maar heeft geen berouw „Op politieke en psychologische gronden moet ik geofferd worden. Het Nederlandse volk heeft daar recht op. Het is rechtvaar dig". Dit zegt de voormalige „General der Polizei" H. Rauter, die waarschijnlijk deze maand terecht zal staan. De inspecteur van politie T. J. van Dien, hoofd van de P.R.A. in Den Haag, heeft samen met de recher cheur C. van den Berg maandenlang ge werkt om het voor dit proces benodigde materiaal te verzamelen. Het was een moei lijk werk, want niet alleen de S.D., maar ook de „Wehrmacht", de S.S. en de „Kriegs- marine" hebben oorlogsmisdaden begaan en zij geven elkaar de schuld. Üit het gehele land kwamen de processen-verbaal binnen, in November nog 230. Wat nog niet geheel duidelijk was, werd nagevraagd bij de lei ders van de verschillende „Aussendienst- stellen" en deze noemden weer de namen van lagere beambten. Toen in Duitsland nog 't archief van Himmler gevonden werd. was de zaak „rond". Himmler had bevel gegeven alle archieven van de S.D. te ver branden. Alleen het zijne behield hij. Dit archief is heel wat Duitsers noodlottig ge worden, ook Rauter. Uit de tussen Himm ler en Rauter gevoerde correspondentie kwam vast te staan, dat Rauter wel dege lijk op eigen initiatief gijzelaars had ge vangen genomen en illegale werkers had laten fusilleren. Tot op dat ogenblik was de indruk gewekt,, dat de moorden en brand stichtingen in de meeste gevallen door de lagere S.D.'ers op eigen gelegenheid waren uitgevoerd. Het was ook noodzakelijk om generaal Naumann te verhoren. Maar Naumann, die er van beschuldigd wordt, verantwoordelijk te zijn voor de Silbertanne-moorden, was in Amerikaanse handen en werd niet uitge leverd, ook niet „uitgeleend". De Ameri kanen wilden hem in Neurenberg veroor delen wegens het vermoorden van tiendui zenden Polen. Inspecteur Van Dien reisde dus naar Neurenberg. Daar deed zich het verwonderlijke feit voor, dat de Amerika nen alleen toestemming wilden geven om generaal Naumann te verhoren als deze er zelf in toestemde. Er bestaat namelijk een Amerikaanse wet, welke voorschrijft dat een gevangene niet meer lastig gevallen mag worden als hij zijn dagvaarding heeft ontvangen. Naumann had zijn dagvaarding reeds. Na een week stemde hij echter toe Hij geeft alle schuld aan Rauter en vindt dat hij zelf onschuldig is. Dit doet Rauter niet. Hij bekent schuld, al toont hij abso luut geen berouw. De gevolgen van zijn optreden in Nederland beschouwt hij als de logische consequentie van zijn opdracht: rust en orde in Nederland te handhaven. Hij weet, dat hij veroordeeld zal worden en geeft toe, dat dit rechtvaardig is. Al leen wil hij bewijzen dat hij „dienst" ge daan heeft en geen „Schwein" is. „Was ik niet streng opgetreden, dan was er nog een veel groter bloedbad ontstaan" zegt hij. Men heeft hem een duivel genoemd en hij antwoordde, dat de illegaliteit voor hem een hel was. Hij beweert een groot respect te hebben voor de mannen van het verzet, die hij het beste deel van ons volk noemt. Had Duitsland de oorlog gewonnen, dan zou hij hun de beste betrekkingen geboden hebben en niet de N.S.B.'ers, die hij ver acht. Rauter was geen lid van de N.S.DA.P. Hij wilde niet gebonden zijn aan een partij, had er ook geen interesse en tijd vooi\ In 1914 onderbrak hij zijn studie voor bouwkundig ingenieur en ging hij als vrij williger in het keizerlijke Oostenrijk-Hon gaarse leger. Hij bracht het tot „Oberleut- nant". In dè strijd om Karinthië, in 1919, was hij commandant van verschillende vrijcorpsen. Als Duitse vrijcorpsen tegen de Polen vechten om de inlijving van Opper Silezië bij Polen te verhinderen, ontmoet hij voor de eerste maal Hitier. Als in 1933 de „Heimatwehr" door Dolfuss verboden wordt, aanvaardt hij, na aanvankelijk ge weigerd te hebben het strijdende Oostenrijk te verlaten, de opdracht van Hitier om de in Duitsland wonende Oostenrijkers in „cul turele" strijdorganisaties te verenigen. De Oostenrijkse regering verklaarde hem daar op van de Oostenrijkse nationaliteit ver vallen. Hij werd Duitser en „Oberführer" der S.S. Na de „Anschluss" heeft hij de door Himmler aangeboden functies in Oostenrijk geweigerd en bleef werken aan de opleiding van S.S.-mannen. Öp 24 Mei 1940 ging hij naar Nederland als „Hohere S.S. en Polizei- führer" met de rang van „General der Po lizei". Rauter wacht nu af, kalm en beheerst. Mensen, die hem in gevangenschap hebben kunnen gadeslaan, bewonderen zijn ijzeren zelfbeheersing. Hij is correct, moppert niet op zijn behandeling, die strenger is dan die Stockholinsc Opera naar Amerika. De directie van de Opera. Waarvan de beroemde tenor Jussi Björling deel uitmaakt, te Stock holm maakt plannen voor een grote tournee door de Verenigde Staten van Amerika. Het ligt in de bedoeling ongeveer twintig opvoe ringen te geven, onder andere in Philadel phia, Chicago, Washington, New York en Boston. Beter laat dan nooit. Het in 193-3 ver wijderde monument voor Heine van de beeldhouwer Georg Koble te Frankfort is weer op z;jn plaats gebracht en onthuld. Daarbij heeft de dichter Herbert Eulenberg een rede gehouden over Heine als bemidde laar tussen Duitsland en Frankrijk, als voor vechter van de democratie in de zin van een verantwoordelijke vrijheid en als leermees ter der jeugd in de vorming van een vrije vredelievende Europese statenbond. Bij de Heinc-herdenking te Dusseldorf werden prijzen voor litteratuur, voor beel dende kunst en voor muziek ingesteld. Germaanse museum heropend. Het „Germaanse museum" te Neurenberg dat tijdens de oorlog zeer grote schade heeft op gelopen is heropend. De inventaris van het in 1852 opgex*ichte museum bestaat onder meer uit werken van Tilman Riemenschnei- der, Veit Stosz, Albrecht Duerer. Hans Hol bein en Lukas Cranach. Ook de wereldbe roemde globe van de Neurenberger zeevaar der Martin Behaim uit 1492 staat in dit museum. Veit Harlan voor ereraad. De Duitse filmregisseur Veit Harlan, die de film „Jud Süsz" op zijn naam heeft staan, is voor de ereraad verschenen. Veit Harlan verdedigde zich met te zeggen, dat door zijn regie de sympathie van het Duitse publiek zich gecon centreerd had op het lot van „Jud Süsz". Harlan werd ten slotte vrijgesproken doch het bestuur van de vereniging van film- producenteil in de Engelse zóne heeft zijn leden aangeraden niet met Harlan samen te werken. Fusie toneelbladen. Per 1 Januari is eèn fusie tot stand gekomen tussen de twee maandbladen voor beroepstoneel n.l. „Toneel- schild" en „Schouwspel". Het nieuwe maand blad zal onder de naam „Toneelschild" door de Nedei'landse Tooneelunie worden* uitge geven onder redactie van dr. B. Hunningher, mr. Onno van den Berg, Hanno van Wagen voorde e. a. Bach „onlvüand". De dichter Jan Engel- initiatief is van de Franse regering, en niet man, die een i-egeringsopdracht> ontving tot uitgaat van Nederland, waar men zich het vertalen van de tekst van de Matthaus- maar eens in de zoveel weken de luxe van passion, heeft deze arbeid geëindigd. De een ei kan permitteren. En kort daarna commissie van beoordeling bestaande uxt de mocht ik het ^enoeeen smaken dat het heren Hl Andriessen, dr. K. Heeroma en mocni ik net genoegen smaxen, ciai net f dr G van der Leeuw hecft zijn goed_ bordje ter plaatse was verwijderd. Heb £euring aan deze vertaling gehecht en ze blad „Combat bekijkt de Hollandse eieren vervolgens aangeboden aan de Minister van import met heel wat meer begrip: ik vond Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Deze daarin een plaatje, waarop men een Hol- heeft Engelman Zijn dank betuigd voor de lands boerinnetje haar hennen aan ziet, uitnemende wijze, waarop hij dc hem ver moedigen om meer eieren te leggen ter red-strekte opdracht heeft uitgevoerd, ding van de coq gaulois (de gallische haan), ,0Y,crwac^t ï"ag worden, dat.op het symbool van Frankrijk, welks portret ze m haar hoenderhok had opgehangen. Wallace de man van het derde plan Henry Wallace, onafhankelijk candidaat voor de presidentsverkiezing in de Ver enigde Staten, heeft een zeven punten om vattend progi-am, het plan-Wallace", op gesteld voor het herstel van Europa, dat door alle naties „die middelen bezitten" zou moeten gefinancierd en door de UNO zou moeten worden uitgevoerd, inplaats van Europa over te leveren aan het plan- Mai-shall of plan-Molotof. De punten van zijn plan zijn: De V.S. moeten aan de UNO de stichting van een herstelfonds voorstellen; het be heer hierover moet bij een bureau der UNO berusten; de gelden voor het fonds moeten bestaan uit bijdragen van de V.S. en andere „bemiddelde" naties en vol doende zijn voor de financiering van een allesomvattend vijfjarenplan; toewijzin gen moeten in de eerste plaats verleend worden aan die landen, welke het meest van de agressie der asmogendheden te lijden hebben gehad, ongeacht hun poli tieke of sociale structuur; de nationale souvereiniteït der ontvangende landen mag door de toewijzingen niet aangetast wor den, ook mogen aan leningen of schenkin- lijk weerhouden de patroon van die zaak te zeggen dat ik die aankondiging van een averechts patriotisme vond getuigen; te meer waar de zeer noodzakelijke poging tot dumping van de Franse markt een en kon hij, bijgestaan door zijn advocaat, van andere gevangenen. Deze 52-jarige verhoord worden. Niet lang, want hij had t-,. maar een half uur tijd! Ook Generaal Christiansen is verhoord. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2 JANUARI Spaarne: „De zwarte zweep van Zorro", 14 j-, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zigeunerin", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Penny serenade", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45, en 9.15 uur. Palace: „Het Spook huis", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Casablanca", 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Rebecca". 18 j., 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „Naar het U lijkt", 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Duitser, aldus de heer Van Dien, is geen zwakkeling en ook geen poseur. Alleen wil hij geen „Schwein" genoemd worden. In zijn privéleven was hij corx-ect. H;j rookt niet en drinkt niet en heeft zich ook niet met vrouwen bemoeid. Zijn huwelijk met zijn 22 jaar jongere vrouw was zeer goed. Vijf kinderen heeft hij, vier dochters en een zoon. Zijn vrouw en kinderen wonen in Celle bij familie. Zij hebben hem op zijn uitdrukkelijk verlangen niet bezocht. Rauter zal voor het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage terecht staan. Mr. J. Zaayer zal de aanklacht voorlezen, waarin hij beschuldigd wordt van mensenroof, moord op Joden, doodslag en fusillering van Nedexdanders. Er zijn slechts enkele getuigen opgeroe pen. Men verwacht dat het proces niet lang zal duren, Februari wordt de Franse crisis maand (Van onze correspondent te Parijs). De vraag, die Frankrijk zich momenteel met enige verontrusting stelt, is: kan men de communistische nederlaag na de jongste stakingen als definitief of als voorlopig beschouwen? Beleeft Frankrijk, anders ge zegd en sociaal gesproken, thans een vrede of een wapenstilstand? Velen rijn geneigd dat laatste te geloven. En die mening wordt dan gemotiveerd met de verwachting, dat het dieptepunt van de economische crisis hier nog lang niet is bex-eikt. Wanneer dat daxi komen zal? Men spreekt veel over de maand Februari, het tijdstip namelijk dat de nieuwe,lasten vei'hoging van elcctri- 1 citeit, gas,huur, belastingen, treinen etct. pas in hun volle zwaarte op de schouders i van het volk zullen drukken. En deze hypo these wordt nog bevestigd door een recent cn opzienbarend artikel in de New York Times, waarin een communistisch plan. werd onthuld, dat gericht was op ee» nieu we stakingsactie, welke die uit de jongste periode in kracht zeer ver zou overtx-cffen. Die vorige stakingen zouden, volgens de N.Y.T., nog maar een generale repetitie gen geen politieke of economische voor- zijn geweest voor de gebeurtenissen, die waarden verbonden worden; het gehele J dan zijn te verwachten: een definitief of- fonds moet uitsluitend voor vredelievende fensief op de kwetsbaax*ste punten der doeleinden gebruikt worden; het hart van West-Europese economie: Frankrijk en de Duitse industrie, het Ruhr-gebied, moet j Italië. Dat alles klink niet opwekkend. Een door de „grote vier" onder internationaal i lichtpunt is echter, nn+- beheer gesteld worden, opdat zijn hulp bronnen'ten dienste gesteld kunnen wor den van het herstel van Europa en de ga rantie verkx-egen wordt, dat Duitsland nim mer meer de veiligheid der wereld zal kunnen bedreigen. Wallace zeide, dat hij in de beginne niet afkerig was van het plan-Marshall. Het had echter fatale tekortkomingen, daar het gebaseerd was op de Truman-leer en een inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen inhoudt. De Zonnetij IV dat de thans in ont binding verkerende C.G.T. een heel wat minder doelmatig wapen zal blijken dan zij het in 't jongste verleden wastoen de communisten niettemin reeds faalden. India wendt zich tot de Veilig heidsraad inzake Kasjmir De regering van India heeft besloten de kwestie Kasjmir voor de Veiligheidsraad der UNO te brengen. Men verwacht, dat het rapport van India aan de Veiligheids raad in het bijzonder melding zal maken van het deelnemen van Pakistan aan het geen thans te New Delhi beschouwd wordt als „vijandelijkheden zonder oorlogsverkla- ring tegen een bevriend nabuurland". Men verwacht niet, dat het vijandelijk optreden in Kasjmir onmiddellijk' zal verminderen. De verwijzing van de kwestie Kasjmir naar de Veiligheidsraad geschiedt op grond van artikel 35 van het handvast der UNO, hetwelk bepaalt, dat elk lid der UNO elke situatie, die tot een internationale wrij ving zou kunnen leiden of aanleiding zou kunnen geven tot een geschil, onder de aandacht van cle Veiligheidsraad of de Al- De gemene Vergadering kan brengen. Franse anti-inflatlewet aangenomen De Fx-anse Nationale Vergadering heeft met 352 tegen 185 stemmen de anti-inflatie- wet van René Mayer aangenomen. De wet maakt het mogelijk de overmatige winsten zwaarder te belasten. Voor de grote gezin nen betekent zij echter een verlichting van de belasting. Inkomens beneden de 96.000 francs per jaar zijn belastingvrij. Voorheen Geen contact met de zaak Menten Het verdere onderzoek in de zaak van „de Zonnetij IV", het jacht waarmee de Zandvoorter K. en de Bloemendaler S. ge tracht hebben naar Zuid-Afrika te ont komen, is nu vrijwel geëindigd. Er is geen reden geweest de verdachten in voorlopige hechtenis te houden. Vast is komen te staan dat hier alleen sprake is van over treding der deviezen vooi'schriften. aanvankelijke vcrondei-stelling dat zaak iets uitstaande zou hebben met die van Menten te Aerdenhout is ongegrond gebleken. Aan boord van het jacht zijn geen voorwerpen gevonden die afkomstig waren van diefstallen die kort na de be zettingstijd gepleegd zouden zijn ten nadele van M. Men weet dat deze indertijd aan de politie heeft opgegeven dat er voor een waarde van millioen gulden uit zijn villa in Aerdenhout was gestolen. Naar de was de grens 80.000 francs, dader^ en de gestolen goederen is toen een 'Een belasting van 50.000 francs zal die- uitgebreid onderzoek ingesteld, maar zon- nen te worden betaald door alle Fransen der resultaat. Nuewerd aanvankelijk ver- beneden cle 60 jaar, die geen betaalde ar- moed, dat op het jacht een deel van het beid verrichten. Ook de luxe zal worden gestolene geborgen was, maar die ver- belast, zoals het houden van een dienstbode wachting is niet vervuld. Aan boord wer- 0f een auto. den alleen voorwerpen en goederen gevon den die het eigendom waren van de opva renden. De Haarlemse P.R.A. In Augustus klaar met haar werk Het is bekend dat de P(olitieke) Re cherche) A(fdeling) te Haarlem thans officieel ondex-gebracht is bij de politie, ook al blijft zij, onder leiding van de heer IC. H. R. Meinema, zelfstandig werken in het gebouw aan de Fonteinlaan. De afde ling Collaboratie is overgegeven aan Am sterdam. Er zijn nog heel wat zaken bij de P.R.A. in behandeling. De verwachting is dan ook dat het nog wel Augustus zal worden voor zij met dit werk gereed is. Zandvoort verzoekt ontheffing van het „race-verbod" Zoals wij reeds berichtten, hebben de KNAC en de KNMV van de minister van Verkeer en Waterstaat bericht ontvangen, dat inrtrerband met de dringende noodzaak tot besparing van materiaal en benzine het zeer dringend nodig is, dat voorlopig geen toestemming wordt verleend tot het or ganiseren van auto- en motorsport-eve nementen. Wanneer de verenigingen aan dit ver zoek gevolg zouden moeten geven, zou dit voor Zandvoort een grote tegenvaller zijn wegens de kostbare aanleg van de auto- toerweg. De beide verenigingen hebben daarom in samenwerking met het ge meentebestuur reeds stappen ondernomen, om voor Zandvoort dispensatie van dit verbod te verkrijgen. 4

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3