IJmuider Courant Alle Indonesische deelstaten wensen een interim-regering en nodigen Djokja uit MINISTERIEEL BEZOEK BEKROOND: Djokja thans voor belangrijke keus „Engeland ligt tussen de twee uitersten van Oost en West Handa Het hoge water veroorzaakt tal van verkeersmoeilijkheden r - - I L i Nikkelen kwartjes en dubbeltjes Geldsomloop steeg in 1947 met 670 millioen gulden Britten rollen Nazi-complot op 62e Jaargang No. 18828 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 5 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en- Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, pe- kwartaal ft.—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagbi- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Zondag heeft het bezoek, dat vier Nederlandse ministers aan Indonesië brengen en bijna ten einde is, een bekroning gekregen door de totstandkoming van eenstem mige resoluties ten aanzien van belangrijke staatkundige problemen. Vertegenwoor digers der deelstaten hebben geconfereerd met de vier ministers en dr. Van Mook. De resoluties, twee in getal, omvatten datgene wat als uiterste te bereiken was buiten de medewerking van de republiek. De eerste resolutie dringt aan op de instelling van een interim-regering ter voorbereiding van de Verenigde Staten van Indonesië en de daartoe noodzakelijke herziening der Nederlandse grondwet de tweede resolutie nodigt de republiek van Djokja uif, deel uit te maken van die Verenigde Staten. In gezaghebbende Nederlandse kringerr heeft men tegenover Aneta verklaard, dat men het resultaat van de Zondag te Bata via gehouden besprekingen van het aller grootste belang acht. Het overleg eiste slechts pnkele uren, hetgeen er op wijst, dat het zo noodzakelijke onderlinge ver trouwen aanwezig was. Djokja ziet zich thans voor een belangrijke beslissing ge plaatst. Volgens genoemde kringen was het gpen geheim, dat Djokja op een zekere ver wijdering tussen de niet-republikeinse ge bieden rekende, die de vorming van een interim-regering aanzienlijk zou vertragen, zo niet geheel zou verhinderen. Het is voorts van het allergrootste belang, dat de con ferentie nadrukkelijk de deur voor Djokja ppenliet, daarmede het laatste beroep van dr. Beel onderstrepend. De-resoluties In de eerste resolutie, die door de ver tegenwoordigers van Oost-Indonesië, Oost- Borneo, Groot-Dajak, West-Borneo, Banka, Riouw, Oost-Sumatra, het comité Daerah Istimewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding Negara West-Java, Madoera en het Komite Indonesia Serikat tijdens hun onderling overleg is opgesteld, wordt met de meeste aandrang in overweging ge geven om onverwijld stappen te nemen tot: 1. De instelling van een interim-rege ring ter voorbereiding van de totstandko ming van souvereine Verenigde' Staten van 'Indonesië. 2. De regeling van medezeggenschap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten die in Indonesië aanwe zig zijn als gezagsapparaat ter verzekering van de binnenlandse veiligheid. 3. Herziening van de Nederlandse grondwet. Een afschrift van deze resolutie- zal wor den aangeboden aan de Nederlands-Indische regering, de commissie van goede diensten, de republikeinse regering te Djokja en het Nederlandse parlement. In de tweede resolutie brengt de confe rentie van vertegenwoordigers de eerste aan de Nederlandse regering aangeboden resolutie ter kennis van de republikeinse regering en nodigt de regering der republiek. Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Dr. Beel accoord Minister Beel, die de bijeenkomst van Zondag presideerde, kon na een uitvoerige gedachtenwisseling en toelichting van de in de resoluties neergelegde uitspraken zijn instemming betuigen met de strekking van de eerste resolutie, terwijl hij de verwach ting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden met de republiek en tot een goed resultaat van de arbeid der commissie van de UNO belang rijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze verwachting aanstonds door de luitenant gouverneur-generaal, te zamen met de verschillende gebieden en groepen alsmede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand genomen worden. Het communiqué brengt ten slotte in herinnering dat de grondwetsherziening in Nederland reeds wordt'voorbereid. - Naar verluidt is het vertrek van de mi nisters thans op Dinsdag bepaald. Officiële mededelingen zijn heden te verwachten. Verklaring van dr. Beel De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft heden tijdens een bijeenkomst met 'een aantal correspondenten een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat ten aanzien van de vorming van het zogenaamde col legiale 'orgaan in beginsel overeenstem ming is bereikt en nadere uitwerking thans kan volgen. Het veelvuldig contact met de commissie voor goede diensten heeft, naar hij hoopte, geleid tot verdere verduidelij king van het standpunt der Nederlandse regering, die van de republiek reële door voering van het staken der vijandelijk heden in de ruimste zin van het woord ver langt, vooraleer zij zich in verdere politieke besprekingen met'haar kan begeven. Dr. Beel zeide nog: „Met bijzondere vol doening mag ik wel gewag maken van onze contacten met de vertegenwoordigers der onderscheidene Negara's en Daerah's. Maai de donkere wolk in de gehele situatie blijft het conflict met de republiek. Wij hopen van «harte, dat de oproep van uit de ver gadering van gisteren naast de arbeid der commissie voor goede diensten er toe zal bijdragen ook dit probleem ten spoedigste ■tot een bevredigende oplossing te brengen." Desbetreffende "vragen beantwoordend zeide dr. Beel, dat het tot zijn leedwezen onmogelijk is geweest de uitnodiging om een bezoek aan Australië te brengen aan te nemen. Ten aanzien van de wapenstilstand zeide hij nog: „Ik vertrouw, dat de repu blikeinse regering de redelijkheid van het Nederlandse standpunt zal inzien en deze kwestie binnèn enkele dagen tot klaarheid zal zijn gebracht." De bijeenkomst werd bijgewoond dóór de ministers Drees en Jonkman en de luitenant-gouverneur- generaal, dr. Van Mook. - Wapens en munitie in Tsjechoslowakije ontdekt Het Tsjecho-Slowaaks ministerie van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat men op verschillende plaatsen dicht bij belangrijke centra van de industrie qn economie grote hoeveelheden ontplofbare stoffen *en wapens heeft gevonden. Het materiaal was in waterdichte kisten be graven. Volgens deze bekendmaking is het dui delijk, dat het materiaal tijdens de oorlog, Negara en Daerah De belangrijke resoluties die de ver tegenwoordigers van de Indonesische Negara's en Daerahs Zondag eenstem mig aannamen, betekenen de eenheid in mening van de deelstaten van Indonesië, de republiek van Djokja uitgezonderd. De Negara's zijn de geproje'cteerde afge ronde staten, zoals Oost-Indonesië, West- Java, Sumatra, die elk weer bestaan uit daerahs. De thans nog afzonderlijk ver tegenwoordigde daerahs gaan mettertijd deel uitmaken van de grote Negdra's, Oost-Indonesië bijvoorbeeld, dat reeds een eigen staatsvorm heeft, bestaat uit dertien daerahs. Michael verliet Roemenië Op 3 Januari om drie uur 's nachts heeft ex-koning Michael per speciale trein Roe menië verlaten. Zondag in de vroege mor gen passeerde hij de Hongaarse grens. In het gezelschap van de ex-koning be vonden zich zijn moeder, Helena, de hof dame prinses Nelly Tarji, de voormalige hofmaarschalk Negel, de aide-de-camp ge neraal Petre Lazar, de privé-secretaris Mioanitiu en commandant Vergoti. De spe ciale trein bestond uit negen wagons en werd bij de Hongaarse grens aan de Arl- berg-expres gekoppeld. Toen de trein met neergelaten gordijntjes uit het station van" Boedapest reed, werd het venster van het laatste salonrijtuig ge opend en verscheen koning Michael. Hij lachte de aanwezige verslaggevers toe, doch gaf geen "antwoord op de vragen, die hem toegeroepen werden. Michael, die onder cte naam van prins Michael van Hohenzollern Siegmaringen met zijn moeder koningin Helena als hertogin van Sleeswijk Holstein reist, hebben met hun gevolg van 30 per sonen paspoorten, waarop vermeld staat, dat zij niet geldig zijn voor terugkeer naar Roemenië. De trein zou rechtstreeks naar Lausanne rijden en Maandagochtend daar arriveren. De trein bestaat uit negen rijtuigen vier goederenwagons, 1 wagen voor het trein personeel en vier salonrijtuigen. De burgemeestersvacature in Zandvoort Men weet dat aan de heer H. v. Alphen met ingang van 1 Juli 1947 ontslag ver leend is als burgemeester van Zandvoort. Daarna werd hij door de Commissaris dei- Koningin in Noordholland belast met de waarneming var? dit ambt. Aanvankelijk werd verwacht 'dat tegen 1 Januari 1948 een nieuwe burgemeester benoemd zou zijn. Die verwachting is niet vervuld. De heer Van Alphen blijft nu waarnemend tot zijn opvolger in functie treedt. Het woord is aan Petit Senn Jloevelen zouden niet ter kerke gaan, als alleen God hen daar zag. FEEST VOOR INVALIDEN. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Invalidenbond organiseerde Zaterdagmid dag in de Leeuwerik een feestmiddag waar aan het cabaret-gezelschap van Piet de Vos en de Moonlight Serenaders hun mede werking verleenden. ATTLEE STELT VAST: De Britse minister-president, Clement Attlee, heeft in de vierde van de serie po litieke radioredevoeringen,die door Labour- leiders wordt gehouden, de Sovjet-Unie er van beschuldigd een politiek te volgen, welke de. andere landen van Europa „be dreigt met een nieuwe vorm van imperia lisme, zowel ideologisch kis economisch en strategisch." „Het is wel ironie," aldus Attlee, „dat de absolutisten van thans, die de oppositie heviger onderdrukken dan de koningen en keizers van het verleden, paraderen onder het masker van voorvechters van de demo cratie." Attlee verklaarde, dat het Britse volk door zijn Labourregering de wereld een voorbeeld stelt. Als tegenhanger van de Sovjet-Unie noemde Attlee de Verenigde Staten, welker economie echter gebaseerd is op het kapitalisme met zijn karakteri stieke uiterste verschillen tussen rijkdom en armoede. Groqt-Brittannië ligt, evenals overig WestrEuropa, zowel geografisch als uit een oogpunt van economische en póli- tieke theorie tussen de twee in. „Onze taak is het, aldus Attlee, een nieuw systeem uit te werken, waarbij de individuele vrijheid wordt gecombineerd met geleide economie toen Duitsland besefte verslagen te zullen democratie met sociale rechtvaardig- worden, door de Duitse geheime politie is verborgen. De E.H.B.O. in 1947 In het jaar 1947 werd door de Haarlemse Reddingsbrigade, in het kader van de On- gevallendienst, in totaal 163 maal hulp ver leend en wel verdeeld als volgt: 8 water-' ongevallen, 1 gasvergiftigingsongeval en 156 andere ongevallen; vóórts werden bij verschillende festiviteiten door de leden E. H. M. O.-posten bezet, om bij eventuele ongevallen hulp te kunnen verlenen; ook enige: boottochten werden begeleid. Gruweldaden in Palestina Explosies in Jaffa en Jeruzalem Joodse verzetslieden hebben in het druk ke' centrum van Jaffa een met explosieven geladen auto geparkeerd, die enkele minu ten nadat de inzittenden zich uit de voeten hadden gemaakt, met een ontzettende klap de lucht inging. Veertien mensen werden gedood, 98 geyond. De Barclays Bank, een politiebureau en het Arabische Nationale Gebouw werden door de ontploffing zwaar beschadigd, evenals vijftien winkels., Men vreest dat nog slachtoffers onder de puin hopen van enkele ingestorte gebouwen liggen. In Jeruzalem is het Semiramis-hotel, hoofdkwartier van de Arabische jeugd organisaties, opgeblazen. Er zijn reeds zes doden geborgen. Veertien mensen worden nog vermist, van wie men vreest dat z bedolven zijn door het puin. Ook deze aan slag werd gepleegd door Joden. Explosiva onderschept. De politie te Jersey City heeft medege deeld, 74 kisten, inhoudende in totaal 7400 pond TNT (trinitrotoluol), die ingelaten werden in een schip met bestemming voor Palestijnse plaatsen, in beslag genomen te hebben. De voorraad TNT was voldoende om vijf Jersey-cities op te blazen, aldus verklaarde men. De kisten waren geconsig neerd aan een firma te Tel Aviv en twee te Haifa en de MEESTERVUEGER kunt u ook bij onze bezorgers bestellen. 0.65 per exemplaar. Predikanten voor Indië De vier „beroepen' der classis Haarlem Wij hebben medegedeeld, dat de classis Haarlem der Gereformeerde kerk in ver band met de dringende behoefte der gees telijke verzorging van onze soldaten Indië op vier predikanten een beroep heeft gedaan om zich voor 2 jaar uitzen ding beschikbaar te stellen. Ds. C. Meijer te Beverwijk heeft beslo ten aan deze roepstem gehoor te geven, ds. P. de Ruig te Haarlem vond geen vrij moedigheid zijn werk hier te onderbreken, dr. P. F. Richel te Heemstede en ds. R. C. de Lange, Öaarlemmer meer-Oostzij de hebbeh nog geen beslissing genomen. I - I 3§S- W" JPmI' tTivfTt rr Het Londense kabinet was voorbarig met de aanmaak van zilveren munten Reuters correspondent Robert Lloyd seint uit Londen, dat volgens Britse Labour- kringen de ^radio-rede van Clement Attlee eerder van internationale dan van binnen landse betekenis is. Men legt er de nadruk op, tiat de premier voor de eerste maal in het- openbaar heeft verklaard, dat de Labour-partij, er aan spraak op maakt andere Europese landen te willen leiden op de weg naar democratie en socialisme en een alternatief biedt voor zowel het Sovjet-Russische communisme als hèt Amerikaanse kapitalisme. Sommige waarnemers gaan zelfs zo ver, dat zij de rede in verband brengen met de pogingen om tussen de landen, die deel nemen aan het plan-Marshall, tot een zo danige samenwerking te geraken, dat de uitvoering van het plan door een integraal Europees orgaan zal geschieden. Dé minister van Financiën heeft met be trekking tot de nieuwe regeling van het Nederlandse muntwezen aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het zilveren kwartje en dubbeltje noodgedwongen ver vangen zullen moeten worden door nikke len munt. Slechts de'zilveren rijksdaalder en gulden zullen onveranderd gehand haafd blijven. Het ligt niet in de bedoeling nieuwe rijksdaalders en guldens te doen slaan met een gehalte dat afwijkt van de reeds uit gegeven rijksdaalders en- guldens. Indien de economische omstandigheden in Neder land en in de wereld zulks'iïoodzakelijk maken zal de vervanging van zilveren munten door nikkelen munten opnieuw onder ogen worden gezien. Het had verschillende Kamerleden be vreemd, dat de tijdens de bezetting te Lon den zetelende Nederlandse regering naar hun mening vrij overhaast ^op- dracht had gegeven tot de. aanrdaak van zilveren munten. De minister verklaart, dat achteraf inderdaad wel is gebleken, dat deze aanmuntingen achterwege hadden kunnen blijven of althans tot aanzienlijk geringer hoeveelheid hadden -kunnen ge schieden. Zonder de door het hierbij betrokken Nederlandse kabinet gevoerde politiek dan ook volledig te willen onderschrijven, wil hij. er echter toch op wijzen, dat een van de belangrijkste motieven, welke het Lon dense kabinet in 1943 en 1944 tot deze politiek hebben gebracht, was gelegen in de noodzaak de geallieerde landingslegers van voldoende Nederlands geld te voor zien en om dadelijk na de bevrijding van Minder geld voor niet-productieve doeleinden kan redding brengen (Van onze financiële medewerker) Sinds de verplichte inlevering van alle bankpapier in September 1945 en het be- faande „tientje van Lieftinck", waarmee toen de papiercirculatie opnieuW werd be- gonnep, is zij thans tot c.a. 3 milliard gestegen. Het jaar 1946 begon met 1441 millioen en eindigde met 2744 millioen, het jaar 1947 bracht een verdere stijging van c.a. 250 millioen. Gelet op het feit dat de Nederlandse staatshuishouding in het afgelopen jaar een reëel tekort van minstens 2400 millioen heeft opgeleverd, is een toeneming der fiduciaire geldmid delen met 1/4 milliard op het eerste ge zicht niet verontrustend. Maar er moet aanstonds aan worden toegevoegd dat er naast een z.g. chartale, ook een girale geldsomloop is, geld dat men niet ziet, maar dat ook zijn functie als ruilmiddel vervult en elk ogenblik zichtbaar kan wor den gemaakt. Officieel is onlangs medegedeeld dat de totale hoeveelheid chartaal en giraal geld op 30" Sept. 1947 7.143 millioen bedroeg tegen 6.579 millioen op 31 Dec. 1946 en rekening houdende met de sinds September jl. gestegen bankbiljettencirculatie, mag de totale geldsomloop op het einde van 1947 wel op rond 7 1/4 milliard worden De schipbrug bij Doesburg, welke reeds voor het autoverkeer gesjoten is, zal weg genomen moeten worden als het water nog meer stijgt. Het nog steeds wassende water in de grote rivieren heeft reeds vele overstro mingen, en verkeersmoeilijkheden veroor zaakt. In Deventer was het water in de IJssel tot 6 meter boven N.A.P. gestegen. polder aan de stadszijde te Deventer, waar doorheen ook de weg naar Zutphen loopt. In deze polder liggen behalve twee grote arbeiderswijken de industrieterreinen van Deventer met tal van fabrieken, alsmede Het rij verkeer over de schipbrug moest de gasfabriek. Deze polder staat in open worden verboden. j verbinding met de IJssel en is thans van Het rijverkeer uit hét Westen des lands deze rivier afgesloten rpet een ijzeren naar het Oosten wordt thans over Zutphen scherm. Dit is geplaatst in de doorv.aart- opening van de IJssel tiaar de haven, in de Bergweidepolder. Met ijlings uit Rotter dam ontboden duikerhulp is dit ijzeren scherm geplaatst. De weg van Deventer naar Terwolde staat reeds diep onder water. Hetzelfde is het geval met de kade aan de stadskant langs de IJssel te Deventer. Nadat het stadspark „De Worp" was ondergelopen sloot men in de nabijheid' daarvan de door- Bij Steenderen is een groot deel van de omgeving overstroomd. De dijk om de kom MU UclttlVdll UC UVJUl - j «14- gangen in de dijk. om de woonwijken „.De het dorp is met zakken zand versterkt. Hoven" en „De Steenenkamer" te beveili- Het water staat echter reeds 30 cm. ond gen. -De bewoners worden nu van levens- de kruin van de dijk. middelen voorzien van Twello uit en van In Nijmegen staat het water reeds in de Deventer af over Zutphen. Meer zorg I Steenstraat welke evenwijdig loopt met de baarde de beveiliging van de Bergweide- Waalkade. Graz het centrum Na de ontdekking van een nationaal- socialistisch complot, waarbij de plaatse lijke padvindersbeweging als dekmantel werd gebruikt, hebben, naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt, een reeks nieuwe arrestaties plaats gehad. Naar de communistische „Volksstimmè" meldt, be horen Otto Rosch en graaf Stachwitz tot de arrestanten. Zij zijn de. voorzitters van het plaatselijke ontvangstcomité voor krijgsgevangenen, van de socialistische en de volkspartij. Otto Rosch is, zo gaat het bericht ver der. tevens lid van de Britse censuur. Zo wel de genoemde ontvangst-comités als de alpinisten clubs en de padvindersbeweging zijn ter camouflage voor de samenzwering gebruikt. De samenzweerders hebben, naar verluidt, Britse identiteitspapieren aan hun volgelingen verstrekt en hebben voor gegeven, dat zij onder geallieerde bescher ming stonden. Reuter verneemt verder, dat de Oosten rijkse politie Britse functionarissen gecom-1 plimenteerd hegft wegens „het uitroeien van de wijdvertakte illegale beweging". Toegevoegd wordt nog, dat de padvin- dersbeweging van Graz niet door de inter nationale padvindersbe'weging is erkend. De eerste berichten over de samenzwe ring maakten melding van de arrestatie van 35 personen te Graz in de Britse zóne van Oóstenrijk. Er zouden vertakkingen zijn te Linz 'in de Amerikaanse zóne. Van betrouwbare zijde wordt in Wenen verno men, dat de samenzweerders een nazi-rijk wilden stichten in Oostenrijk, Wanneer de Westerse mogendheden in gewapend con flict zouden komen met de Sovjet-Unie. aangenomen, hetgeen in vergelijking met het cijfer van 31 December 1946 een stij ging van c.a. 670 millioen zou betekenen. Dit wijst nog steeds in een verkeer de', d.w.z. inflationistisehe richting, al moet hierbij worden opgemerkt dat de prijsstijging .der goederen in het bui tenland, welke uiteraard een groter bedrag geldmiddelen nodig maakt, zich in 1947 heeft voortgezet. Dat het indexcijfer der groothandels- prijzen in het afgelopen jaar slechts van 265.9 tot c.a. 275 is gestegen, kan niet als maatgevend worden beschouwd, allereerst niet omdat de regering jaarlijks 500 mil lioen op de geïmporteerde goederen bij legt en voorts niet wijl de in werkelijkheid voor de goederen betaalde prijzen veelal niet onbelangrijk van de officieel geldende afwijken. Ook op dit punt is de statistiek thans onbetrouwbaarder dan ze ooit geweest is. Een troost is dat in de loop van 1947 tegenover de 'grotere geldsomloop ook een grotere goederenproductie kan worden ge constateerd, zoals o.pn. uit de aanmerke lijke stijging van de export blijkt. Volgens de jongste opgaaf van het Centr. Bureau v. d. Statistiek geeft de Nederlandse in dustrie thans 715.529 personen werk tegen' 621.599 in Juni 1946, nog wel geen grote vooruitgang, maar toch een ontwikkeling in de gewenste richting. Niettemin is een geldcirculatie van 3 milliard, resp. 7 1/4 milliard, de aanwij zing van een nog altijd ongezonde mone taire positie, waarin alleen verbetering kan komen als voor niet-economische, d.i. voor niet-productieve doeleinden minder geld wordt uitgegeven. De^ Staat moet hier het -voorbeeld geven. Zij „maakt" het geld niet de burger. Magnetische mijn havende het s.s. „Pioneer Cove" Zondagmorgen is het Amerikaanse vrachtschip „Pioneer Cove" op ongeveer veertig mijl ten Westen van Terschelling door de ontploffing van een magnetische mijn licht beschadigd. Aanvankelijk zond het schip S.O.S.-seinen/uit, welke echter later werden ingetrokken toen bleek, dat er geen lek was ontstaan. De schade bleef beperkt tot de machinekamer en kon voor lopig hersteld worden. De sleepboten „Stortemelk" en „Hol land" van de rederij Doêksen waren on middellijk na ontvangst der noodseinen van Terschelling uitgevaren doch behoef den nadat zij de „Pioneer Cove" bereikt hadden, geen assistentie te verlenen. Het schip, dat zich buiten het mijnenvrije ge bied 'bevond, was waarschijnlijk door de storm uit de koers geraakt De „Holland' heeft de „Pioneer Cove" naar de vrije vaargeul begeleid. Het schip heeft daarna de reis naar Londen voortgezet. Het was Zaterdag uit Bremen vertrokken. De „Pioneer Cove" meet 6100 ton en was in 1946 gebouwd. Het schip is eigen dom van de United States Line Company te New York. De reddingboot „Brandaris" is Zondag morgen om zes uur ook uitgevaren, doch na tachtig mijl op een zeer woelige zee .te hebben afgelegd, 's avonds om half zeven teruggekeerd. De bemanning heeft 'de „Pioneer Cove", welk schip inmiddels de reis reeds had voortgezet, niet meer gezien. Nederland de beschikking te hebben over muntmateriaal, dat kon worden gebruikt tot herstel van een evenwichtige geldcir culatie hier te lande. Hierbij werd uitge gaan van de veronderstelling, dat het weer in pmloop brengen van zilvergeld zou be- werkstellige^, dat het overgrote deel-van het door het publiek vastgehouden gemun te geld weer in circulatie zou komen en tevens zou bijdragen tot herstel van hét vertrouwen in het Nederlandse geld. Hel ljgt in het voornemen van de mi nister^ deze hoeveelheden gemunt geld zoveel mogelijk te gebruiken bij het vol doen aan de op Nederland rustende ver plichting tot teruglevering van „lend- lease"-zilver aan de Verenigde Staten van Amerika. Op de vraag of en in hoeverre het nieuw- voorgestelde muntsysteem past in he't ka der van de bestaande toekomstige nauwe samenwerking met België en Luxemburg, zowel op economisch als op financieel en monetair gebied, antwoordt, de minister dat op de weg naar een volledige econo mische, financiële en monetaire samen werking met deze landen nog slechts en kele stappen zijn gezet. De volledige ver werkelijking van een gelijkgerichte finan ciële en monetaire politiek van de drie landen schijnt dan ook nog in een te ver verschiet te liggen dan dat hiermede bij de vernieuwing van ons muntwezen reeds thans rekening'moet worden gehouden. Vliegtuig in dienst der archeologie Een abdij-stad wordt opge graven in Vlaanderen (Van onze Brusselse correspondent) Te Eename, een gemeente in de om geving van de Oost-Vlaamse stad Oude naarde, eens de residentie van de trotse regentes der Nederlanden, keizerin Maria- Thhresia, worden thans vestingen bloot gelegd van een abdijstad uit de 12de eeuw. De Vlaamse archeoloog A. v. cl. Walle heeft nu ook in België de moderne opsporings methodes toegepast, welke reeds tot ver bluffende resultaten leidden in Egypte, Amerika en Voor-Azië. Hij ging oude afbeeldingen, schilderijen en schetsen uit die tijd" vergelijken mét foto's, die deze zomgp van uit een vliegtuig werden genomen. Óp die fotogrammatri- sche plannen konden toen duidelijk sporen worden opgemerkt van wallen, soms tot een halve meter onder het maaiveld ver borgen, die zich voordeden als lange bleke strepen, .welke toe te schrijven waren aan de warmteuitstraling der zon, die tijdens het ze%£ droge zomerseizoen het gras ver dorde op de plaatsen, waar muren in de grond zaten. Het terugvinden van de oude abdij en de middeleeuwse stad,"die zich daar in de omgeving moesten bevinden, ging echte» met nog meer moeilijkheden gepaard. Eel-sfc werd getracht de kerken en de versterkte burcht te ontdekken, waarbij men steunde op wat men in de archeologie „de wet van de opeenvolging der religieuse centra" noemt. Dit betékent, dat als leiddraad werd aanvaard, dat het openbare leven van een $Jad in de middeleeuwen zich rond eep religieus centrum ontwikkelde. Belangrijke vondsten. Met veel zorg hebben de arbqiders, die met de opdelving belast werden, onder leiding van de archeoloog, volgens de ge geven instructies gewerkt. Beeldhouw werk, vloertegels," vaatwerk' en versierse len werden zorgvuldig gereinigd en zullen weldra het Belgische Museum voor Ge schiedenis te Brussel verrijken. In de derde vleugel van de abdij was het sluitstuk ge vormd door een zeer mooie Belfort-toren van 63 meter hoog, waarvan de'fundamen ten nog niet werden opgegraven. In de toren hing, volgens de-historische docu menteneen merkwaardig beiaardspel, vervaardigd door een bekend klokken gieter uit Amsterdam. Men moet dus aan nemen, dat de betrekkingen tussen het toenmalige Graafschap Vlaanderen en Holland reeds drukker waren dan alge meen wordt aanvaard. De abdijkerk bleek een voornaam bede huis te zijn, dat in het jaar 1139 werd ge bouwd. Het gehele complex was 60 meter lang, 27 meter breed met dikke muren, in Doornikse steen opgetrokken. Eén voor één werden ook de fundamenten van de bij de abdij behorende schuren, stallingen, eigen hakkerij en brouwerij blootgelègd en in kaart gebracht. Jaarfeesten K.A.B. Op 5. 7, 11. 12 en 16 Januari as. houdt, de afdeling Haarlem van de Kath. Arbeiders beweging in de Gem. Concertzaal haar jaarfeesten. De onderafdeling „Alberdingk Thijm" zal opvoeren ..De man die terug kwam", toneelspel" in drie bedrijven door Gerard Nielen. "Weerbericht TIJDELIJK KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I* in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk vooral langs de kust ndg tijdelijk stormachtige Noord-Westelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Kouder. Later afnemende en weer naar Zuid- West krimpende wind. Tijdelijke op klaringen en vrijwel overal droog. Weer iets oplopende temperatuur. 6 Januari: Zon op 8.48 uur, 'onder 16.44 uur Maan op 4.19 uur, onder 13.17-uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1