Voor Fruit Het Haarlemse station naar Borst Oorlogsverklaring aan „muziek in blik" werd 40 jaar geleden gebouwd Han van Meegeren op Wester veld gecremeerd fkort en Bondig Luidsprekers Stalen romp Woningruil Leerling-kapster gevr. „ISOLA" Hang Klokschalen S. Bouma BOEKHOUDEN Overhemden, 2 boorden meisjes Colporteur-chauffeur MAANDAC 5 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT 4 „Little Caesar" zet de klok terug (Van onze correspondent te New York). James Caesar Petrillo, President van de American Federation of Musicians (de vakvereniging der beroepsmusici) heeft de oorlog verklaard aan de gramofoonplaten- makers. Hij heeft bekend gemaakt, dat in 1948 geen van de bij zijn bond aangesloten musici nog een noot zal blazen, tokkelen, toeteren of tingelen voor gramofoon- 4 opnamen. De muziek op de gramofoonplaat (spot tend genoemd „canned music", muziek in blik), zegt little Caesar, is een uitvinding, die uiteindelijk een verwoestende invloed moet hebben op de werkgelegenheid van mijn musici. Met één plaat, afgedraaid voor de radio, wordt een gehoor van mil- lioenen luisteraars bestreken. Hetzelfde geldt op kleinere schaal daar, waar de kleinere cafés en restaurants geen eigen bands meer hebben, madr hun bezoekers met een - gramofoonvèrsterker en platen zoet houden. Het quantum nummers, nodig om via platen door de omroepstations te worden uitgevonden, kan door een handjevol bands en musici vervaardigd worden. De be hoefte aan levende bands zal dalen en er ail geen broodje meer te verdienen zijn voor Petrlllo's 225.000 aangesloten musici De aristocratie van de radio. Petrillo zet de omroepstations en hun gramofoonplaat-a'ankondigers z.g. disk jockeys) lelijk schaakmat. Wat deze laatste betreft, zij hebben een goudmijn aange boord. Deze disk-jockeys, de nieuwe aris tocratie van de radio, die met gladde tong gramofoonplaten aankondigen, hebben zich in een fantastische salarisklasse weten te werken. Zodanig is hun betaling, dat de .grootste beroemdheden uit de kringen van de lichte muziek hun bands opdoeken om zich in de studios achter een stapel platen te .verschuilen: Paul Whiteman, de King of Jazz „himself", heeft zijn kroon opgeborgen en draait plaatjes af voor 208.000 dollars per jaar. Tommy Dorseythat sentimen tal gentleman from Georgia heeft baton en trombone aan de wilgen gehangen voor een disk-jockey-baan, met een contract van 5 jaar, dat hem1.500.000 dollars zal opleveren. Maar dit zijn juist de gevallen, die de maat voor Petrillo deden overlopen. Het feit, dat Whiteman en Dorsey hun grote bands liquideerden en hiermede tientallen eerste klas vertolkers van de lichte muziek op straat zetten, was voor hem het sein, dat het gevaar niet langer een hersenschim was. Intussen hebben de gramofoonplaten- maatschappijen niet stil gezeten. Wat er voor hen op het spel staat, is duidelijk, wanneer, men bedenkt, dat ér in 1946 in: Amerika 250 millioen' gramofoonplaten verkocht werden, met een waarde van 150.000.000 dollars. (De; cijfers voor 1947 zijn nog niet bekend, maar liggen naar ver wachting nog hoger). In de studios wordt dag en nacht gewerkt en men hoopt tijdig een voorraad matrijzen te hebben, voldoen de on* tot 1950 het publiek met nieuwe- nummers zoet te kunnen houden. Compo nisten, bands, croohers èn andere vertolkers sloven en zwoegen om de industrie aan een voorraad te helpen, die haar in staat moet stellen het te kunnen uitzingen (of liever uitspelen) totdat de maatschappijen met Petrillo juridisch uitgeworsteld zijn. Het is niet de eerste keer, dat de radio uitzending van gramofoonplaten als een doodsgevaar werd beschouwd. Tien jaar geleden waren hef de gramofoonplaten- - maatschappijen, die moord en brand schreeuwden en was het. n.b. Paul "White- man, financieel gèsteund door RCA-Victor, die een proces begon tegen de omroepmaat- schappijen. De fabrieken redeneerden: welke luisteraaf- zal nog platen kopen, als hij ze gratis voor de radio kan beluisteren? Maar men bleek het volkomen bij het ver keerde eind te hebben: het publiek had via .de radio meer gelegenheid om platen te be luisteren en te kiezen dan het ooit in een showroom had kunnen doen, met als resul taat dat in de laatste 10 jaren de platen- verkoop vertienvoudigde. De n-adio, door middel van de gehate disk-jockey, blies dé gramofopn een hoe veelheid nieuw leven in, waarvan de gehele platenindustrie, blijkens de verkoopcijfers de rijkste vruchten plukte. Wat wil Petrillo? Men zal zich afvragen: ziet Petrillo niet ln, dat hij de klok terugzet? Little Caesar, die een heel sluw mannetje is hij laat zich door zijn musici honoreren met 46.000 dollars per jaar, plus een vrije auto, plus een (belastingvrije) toegestane onkosten- déclaratie van nog eens 18.000-dollars, plus een suite in het luxueuze Waldorf Astoria Hotel in New York heeft waarschijnlijk heel wat anders op het oog dan de torpede ring van de gramofoonplatenindustrie, die after all een financieel lang niét onaantrek kelijk arbeidsveld is voor een deel van zijn musici. De ware reden voor zijn besluit is waarschijnlijk te zoeken in het feit, dat in de nieuwe arbeidswet van de Verenigde Staten, de z.g: Taft-Hartley-Wet, een voor ziening voorkomt, die hij niet goed zetten kan. In een eerder conflict tussen de musici en de gramofoonplatenindustrie in 1944, wist Petrillo gedaan te krijgen, dat zijn vak vereniging van de industrie een royalty zou krijgen, variërend van 1/4 cent tot 5 cent per verkochte plaat. Het potje, dat per eind 1946 reeds 2.600.000 dollars bedroeg, zou worden gebruikt voor steunuitkering aan werkloze musici. Petrillo sloeg zich toen op de borst en noemde deze regeling „de grootste overwinning die een arbeiders organisatie-ooit bevochten had". Maar. de Taft-Hartley Wét verbiedt voor de toe komst zulke royalty-betalingen en daar staat Petrillo plotseling in de koude. „Als de wet ons die kwart cent niet gunt, dan moeten we zelf maar een platen industrie vestigen", dreigde little Caesar, - maar daarna beschikte hij, dat hij voorlopig niet verder zou gaan dan het bovengesigna- leerde verbod aan^ zijn musici om hun medewerking nog langer te geven aan pla- tenopnamen. Waar Petrillo heen wil, is nog niet recht duidelijk, maar dat de gehele platenindu strie in de USA zou komen stil te liggen, wil er bij niemand in. Dat men aan de andere kant voor Little Caesar een uitzondering zou maken in de Taft-Hartley-Wet is al evenmin denkbaar. Het tegendeel is zelfs eerder te verwachten, w&nt de wettenma- kers in Washington houden in het geheel niet van verboden, zoals door Petrillo uit gevaardigd en donkere wolken pakken zich samen om te geraken tot een wetgeving om Amerika van zulke tyrannen als Little Caesar, dfe muziekdictator, te verlossen. Truman zal nog eens op spoed aandringen Verontrust over het vooruitzicht, op ern stige vertraging van het plan-Marshall bij de behandeling door net Congres, zal pre sident Truman Woensdag ter gelegenheid van zijn „State of Union"-boodschap bij het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zo groot mogelijke nadruk leggen op-de nood zakelijkheid van spoed in de beraadslagin gen. De president had oorspronkelijk 1 April vastgesteld als de laatste dag voor de rati ficatie van de programma's voor hulpver lening aan Europa, doch men acht het waarschijnlijk, dat 'Groot-Brittannië,Frank rijk en andere landen reeds eerder in ern stige economische moeilijkheden zullen ge raken. Een belangrijk moment in de ontwikkelingsgeschiedenis Haarlem heeft, nadat de spoorlijn Haar lem-Amsterdam in 1839 in gebruik kwam, verscheidene stationsgebouwen gehad. Het eerste stond bij de Amsterdamse Poort, omdat het nog niet raadzaam werd geacht ,.het ijzeren paard" tot het centrum dei- stad te laten doorrijden. Daartoe kwam het wel toen het tweede stationsgebouw in 1841 werd gebouwd. Het derde stations gebouw deed dienst tot 1859. Iri dat jaar werd het gebouw gezet dat wij hierboven afbeelden. Vele oude Haarlemmers zullen zich dit nog herinneren, want het deed tot 1908 dienst. Nu 40 jaar geleden werd ons tegenwoor dig stationsgebouw in gebruik genomen. Dit was voor onze stad een zeer belangrijk moment, want dat betekende "immerg ook de verhoging van de spoorbaan. Tevoren was de uitbreiding van' Haarlem-Noord zeer sterk geremd -door de hatelijke over wegen bij het Kenaupark, de Kruisweg, de Jansweg en de Friese Varkensmarkt. Het spoorwegverkeer'was in het laatst der vorige eeuw al 'flink toegenomen, zodat het meermalen wachten was voor de spoor bomen, dikwijls 5, soms wel 10 minuten. In 1888 werd .om enigszins aan het onge mak tegemoet te komen, bij de Kruisweg een luchtbrug voor voetgangers gebouwd, in de wandeling als „kippenbrug" aange duid. Juist 10 jaar heeft die dienst gedaan, maar populair is die nooit geworden, v;ooral niet bij de dames, die dikwijls tot de onaangename ontdekking kwamen dat de vloer van de brug niet dicht was en de rook- en stoomwolken doorliet van een passerende locomotief. Na i898 is de uitbreiding van Haarlem- Noord in vrij snel tempo gegaan. Boven het station verrees als het ware een nieu we stad. Toen Haarlem in 1927 Schoten annexeerde, woonden in die gemeente reeds 25000 mensen. Nu heeft ongeveer een derde van de Haarlemse bevolking haar woning ten Noorden van de spoorlijn. Het station dat tot 1908 dienst deed. Waarderende en ontroerende woorden bij de katafalk Sovjet no. 17 De uit de Sovjet-zóne van ^Duitsland ont vluchte ex-premier van Thüringen heeft aan het onder Amerikaanse licentie ver schijnende blad „Neue Zeitung" verklaard, dat de Sovjet-zóne als zeventiende repu bliek bij de Sovjet-Unie zal worden inge lijfd. Hij baseerde deze verklaring op een gesprek, dat hij als premier van Thüringen heeft gehad met de commandant van de Sovjet-zóne, maarschalk Sokolofsky. Honderden collega's, vrienden en be kenden hebben Zaterdag de onlangs over leden kunstschilder Han van Meegeren op zijn laatste gang naar Westerveld begeleid en op 't Perzische tapijt, dat de baar dekte, blonken de kleuren van grote en kleine bloemstukken, die de waardering voor de persoon van deze veelbesproken -kunste naar uit de kring van intieme vrienden ge stalte gaf. In de aula van het crematorium nam als eerste de heer W. Polman-Tuin, een zwa ger van de overledene het woord, getui gende van de diepe droefenis, welke dit; verscheiden in menig vriendenhart heeft gewekt. Hij hield 'zich overtuigd, dat de grote gaven van Van Meegeren als artist en als mens van wie voor tallozen een zowel morele als materiële steun uitging, een innig gedenken waard zijn. De schrijver- filosoof Adam Haag memoreerde als tweede de rij van sprekers de luttele uren, waarin hij de schilder had leren kennen en waarderen. De heer Haag, wiens ver knochtheid aap Van Meegeren mede bleëk uit het feit, dat hij een van de dragers van de 'baar was, noemde dit roemloze verscheiden niet droef, zolang de essentie van Van Meegerens geest zou blijven voortleven. De rede werd besloten met het citaat: „Wie uwer zonder zonde is, hij werpê de eerste steen." Een Amersfoortse kunstvriend van Han van Meegeren goot zijn bewonde ring voor de dode in dichtvorm en mevrouw M. L. Doudart de la Gré zag dit overlijden als een vex-lossing uit een leven vol onrust en smaad, waarin echter tevens de hoogste lof werd geoogst. Zij gaf de ernstige belofte, dat zijn vele vrienden „Han" zullen blij ven eren in zijn werk, fen haaf profetie, dat de „achterstallige lof" voor de ver scheiden artist niet. zal uitblijven, putte zij uit de zekerheid, dat velen eerst dood moeten zijn, om levend te worden. Mevrouw Doudart besloot haar herden king met de woorden: „Zo groeten wij hem, die tóch als triumfator uit deze aardse strijd naar het land van zijn vader is gegaan." Professor E. A. van Genderen-Stort, die mede namens Van Meegerens Haagse vrienden enige woorden bij de katafalk uitte, zeide verbaasd te zijn, hoe alles, wat de verscheiden kunstenaar aanraakte, tot schoonheid werd. Hij noemde het een voor recht de mens met het gevoelige hart, die pers en critiek niet hebben vermoed, te hebben gekend, waarop de heer G. H. Wal- lagh, reporter van de AVRO, van wiens hand onlangs een geschrift over Van Mee gerens werk verscheen, de reeks sprekers, afsloot en even de troebele atmosfeer aanstipte die rond de schilder waarde in zijn moeilijke leven. Het „rust zacht" is bij deze baar dus geenszins een frase. Nadat de kist gedaald was en een stem mig lied van Schubert door de aula klonk, bracht de heer J. van Meegeren, een zoon van de overledene met gesmoorde stem VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN dank voor de grote belangstelling en hij zeide, dat wat de vader gewild heeft, ande ren zullen moeten voortzetten. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer Fien de la Mar en Eduard Verkade op. SCHEEPVAART K. N. S. M Atair, 1 Jan. van Napels naar Bona. Craco. 1 Jan. van Aarhus naar Kopen hagen Dundee, 31 Dec. van San Feliu naar Alicante. Cygnus, 1 Jan. van Malta naar Jaffa. Helder, 29 Dec. van Mollendo naar Cristobal. Helena. 31 Dec. van Barranquilla naar.Cartagena. Ilos. 31 Dec» van Palermo n. Tunia. Juno, 31 Dcc. van Gibraltar naar Ca diz. Odysseus, 31 Dec. van Oporto naar Lis sabon. Stuyvesant, 1 Jan. te Paramaribo (van Madeira naar Trinidad). Tiberius, 31 Dec. te Mutzuma (v. Pyraeus naar Istanboel). Titus, 30 Dec. te Tel Aviv (van Alexandrië naar Haifa). Trejanus. 1 Jan. van Alexandrië n, Malta. Draco. 2 Jan. te Kopenhagen van Aarhus naar Amsterdam. Euterpe, 2 Jan. van Bilbao naar Musel. Ilos, 2 Jan. van Tunis n. .Oran, Martini, 2 Jan. te Afitwerpen van Am sterdam naar Lissabon. Odysseus, 1 Jan. te Lissabon van Oporto naar Holland. OCEAAN. Medon, 27 Déc. van Aden naar Batavia. Melampus. 30 Dec. te Singapore van Batavia naar Amsterdam. Polyphemus. 30 Dec. van Port Said naar Liverpool. MIJ. NEDERLAND. Johan van Olden- bzarnevelt, 3 Jan. te Sabang van Amsterdam naar Batavia. Poelau Laut, 2 Jan. te Pen'ang naar Singapore. Riouw. 2 Jan. Perim gepass. van New York naar Colombo. HOLL. AFRIKA LIJN. Oranjefontein, 2 Jan. van Teneriffe naar Southampton. K. P. M. Batavia, 31 Dec. te Aden van Amsterdam naar Batavia. KON. HOLL. LLOYD. Westland in de nacht van 4 od 5 Jan. te IJmuiden verw. WIJSMULLER. Noord-Holland (slbt) 2 Jan. van Rosyth naar IJmuiden met de jager Garland. Grote vaart. Adinda, 31 Dec. van Singapore te Soengei Gerong. Aldabi, Buenos Aire'sRotterdam. Aletta, 29 Dec. van Singapore te Pladjoe. Antonia, 28 Dec. van Pladjoe te Soengei Ge rong. Cleodora, 2 Dec. van Singapore te Plad joe. Corilla, 31 Dec. van Turku te Helsinki,' daarna terug naar Curagao. Coryda, 1 Jan. van Port Said te Haifa, daarna Abadan. Cot- tica, 2 Jan. van Ponte del Gada naar Ply mouth. Erinna, 25 Dec. van Tarakan naar Shanghai. Esso Den Haag, RotterdamAruba, bij North Foreland. Groote Beer, Batavia Amsterdam, 2 Jan. van Aden. Bestia, 3 Jan. van La Guaira te Puertp Cabello verw. Indra- poera. RotterdamJava, pass. 2 Jan 19 uur Perim, wordt 3 Jan. 6 uur te Aden verw. Japara, 2 Jan. van Singapoi'e te Manilla, ver moedelijk 5 Jan. vandaar naar Pacifickust. Kota Inten, 2 Jan. van Batavia naar Sema- rang. Linge, 1 Jan. van Gelfle naar Neder land. Loosdrecht, AntwerpenMarseille, pass. 2 Jan. Ouessant. Macoma, 27 Dec. van Sin gapore te Miri, daarna Hongkong. Macuba. 3 Jan. van Abadan te Melbourne verw. voor lossen en dokken. Marken, pass. 2 Jan. 15 uur Gibraltar, Londen—Marseille. Marpessa, 31 Dec. van Amsterdam te Punta Cardon verw. daarna Las Piedras, Curagao en Rotterdam. Oranjefontein, 2 Jan. van Teneriffe naar Southampton. Overijssel, 31 Dec. van Ba- tangas naar Pacifickust. Paula, 29 Dec. iXan Soerabaja te Pladjoe. Poelau Laut, 2 Jana van Penang haar Singapore. Prins Frederik Hen drik, AalborgBeyrouth, pass, 2 Jan. Kreta. Riouw, New YorkJava, pass. 2 Jan. Perim. Cardena, 30 Dec. van Singapore te Miri. Stad Maassluis, vermoedelijk 5 Jan. van Baltimore naar Nederland. Streefkerk, RotterdamCal cutta, 2 Jaa. voor anker bij Safaga. Tibia., werd 31 Dec. van Rotterdam te Curagao verw. daarna terug naar Rotterdam. Agatha, 2 Jan. van San Lorenzo (Venezuela) naar Curagao. Alamak, 1 Jan. van Kuwait nog te Bandarshahpur. Alcyone, AmsterdamWest Afrika, 2 Jan. te Lobito. Aldabi, Buenos Aires Rotterdam, pass. 1 Jan. Fernando Ncfronha. Algerab, AntwerpenZ. Amerika, pass. 31 Dec. Vlissingen. Alphacca, Port SaidMar seille en Amsterdam, pass. 2 Jan. Pantellaria. Alwaki, Buenos AiresRotterdam, pass. 1 Jan. Fernando Noronha. Amstelland, Buenos AiresAmsterdam, 31 Dec. te Bahia. Annen- kerk, RotterdamSydney,. 2 Jan. van Ant werpen. Anth. Leeuwenhoek, 31 Dec. van Dakar te Antwerpen. Batavier 2, Casablanca Bordeaux, pass. 1 Jan. Villano. Congo- stroom, 31 Dec. van Part Gentil naar Balti more. Delft, 31 Dec. van Puerto Cabello naar Barranquilla. Hera, 2 Jap. van New York n. Curagao. Bestia, AmsterdamWest Indïë, 2 Jan. te Guaira. Indrapoera, RotterdamJava, 1 Jan. in Baai van Mondah. Joh. van Olden- barnevelt, AmsterdamJava, pass. 31 Dec. Dondra Head. Katwijk, AmsterdamGothen burg, pass. 1 Jan. Brunsbuttel. Kongsborg (charter), 31 Dec. van Fremantle naar Aden. Molenkerk, RotterdamJapan, pass. 30 Dec. Dondra Head. Noordwijk, 1 Jan. van Huelva naar Amsterdam. Prins Willem van Oranje. 31 Dec. van Oran naar Hull. Prins Willem 4, 1 Jan. van Jaffa te Londen. Radja, 30 Dec. van Philadelphia te New York. Ridderkerk, Shanghai—Rotterdam, 31 Dec. te Le Havre. Rosa Smith, 31 Dec. van Haifa te Belfast. Rijnkerk, BombayRotterdam. 2 Jan. te Marseille verw. Salando. 1 Jan. van Norfolk naar Hampton Roads. Samaria, 31 Dec. van Marseille naar Dakar. Straat Soenda, 1 Jan. van Durban le Mombassa. Stuyvesant, 2 Jan. van Amsterdam te Paramaribo. Tamo, Mon tevideoRotterdam, pass. 1 Jan. 9.40 uur St. Vincent. Tegelberg, 2 Jan: van Kaapstad tfe Durban. Telamon. 1 Jan. van Curagao te Trinidad. Tjikamppk. 1 Jan. van Makassar 'naar Australië. Utrecht, 1 Jan. van Coosbay te Portland Or. Zeeland (SSM), Gdynia Nederland, 31 Dec. in het Kieler kanaal. Zwijndrecht, 31 Dec. van Bombay naar Suez Cronenburgh, 31 Dec. van Helsinki te Kotka. Wickenburgh, CasablancaDuinkerken, pass. 1 Jan. Ouessant Algenib, BraziliëRotter dam, 3 eDc. te Cabello verw. Ordea (char ter Anth. Veder), 1 Jan. van Jaffa naar Engeland. Galilea, 6 Jan. van Konakri te Bor deaux verw. Hedel, RotterdamSt. John (N B)3 Jan. 200 mijl Zuid van Cape Race. Lisse- kerk, 1 Jan. van Calcutta naar Coconada. Malvina, AmsterdamCuragao, pass. 2 Jan. Ouessant. Nieuw Amsterdam, Rotterdam New York, 3 Jan. te Southampton. Stad Arnhem., 1 Jgn. van Savona te Bona. Socra tes, 3 Jan. van Montevideo te Santos verw. Telamon, 3 Jan. van Port of Spain naar Para maribo. Volendam, JavaRotterdam, pass. 1 Jan. Minicoy. Wickenburgh, 2 Jan. van Casa- blahca te Duinkerken. Winterswijk, Rotter damHuelva, 2 Jan. 8 jiurOuessant gepass. Kleine vaart. Ary Scheffer, 2 Jan. van Antwerpen te Dublin. Pill S, 3 Jan. van Ardrossan naar Cork. Birmingham, 2 Jan. van Londen naar de Tyne. Cateli, 3 Jan. van Dordrecht naar Londen. Celebes, 2 Jan. van Leixoes naar Jersey. Elisabeth (RKC), AntwerpenOslo, pass. 2 Jan. Brunsbuttel. Escaut, 1 Jan, van Rouen naar Paris. Glashaven, 1 Jan. van Kopenhagen te Gothenburg. Hellevoetsluis, DelfzijlOslo, pass. 2 Jan. Holtenau. Mulan, 3 Jan. van Blyth te Londen. Nato, 2 Jan. van Rotterdam naar Antwerpen'. Oranje, 3 Jan. van Niel naar Stavanger. Sambre, 3 Jan. van Rouen naar Rotterdam. Tommeliten (char ter), 3 Jan. van Southampton naar Barrow. Violette Erica, 2 Jan. van Rotterdam naar Bilbao (van R'dam). Vrede, 2 Jan. van Wis bech naar Guernsey. Wim, 2 Jan. van Rotter dam te Lübeck. Zeehond, 2 Jan. van Rotter dam te Irvine. Zeemeeuw, 2 Jan. van Londen naar Antwerpen. Algarve, 1 Jan. van Ant werpen te Lissabon. Annegiena, 1 Jan. van Poole te Bridport. Ary Scheffer, Antwerpen Dublin, pass. 1 Jan. Lizard. Bill S, 31 Dec. van Ardrossan naar Cork. Birmingham, 31 Dec. van de Tyne naar Londen Blue Boy, 1 Jan. van Carrara te Londen. Brem, 30 Dec. van Newport Mon naar Dublin Democraat, 1 Jan. van New Castle te Duinkerken. Echo, 31 Dec. van Rotterdam te Dublin. Evgrtsen, 31 Dec. van Oscarsham te Great Yarmouth. Fiat, 1 Jan. van Rotterdam te Londen. Goote, 1 Jan. van Delfzijl te Lübeck. Hoogland. 30 Dec. van Lübeck naar Rotterdam. Import, SwanseaAbo, 31 Dec. te Swansea terug met machineschade. Leuvehaven, 31 Dec. van Gothenburg naar Rotterdam. Monia, 2 Jan. van Rouen te Rotterdam. Mulan, 1 Jan. van Blyth naar Londen. Oranje,. 1 Jan. van Rot terdam te Antwerpen. Rose Marie, 1 Jan. v. IJelfzijl te Lübeck. Tauirus, 31 Dec. van Hans- weert te Boston. Trompenburgh, 30 Dec. van Bordeaux naar Port Lyautey. Tyro, 1 Jan. van Drogheda naar Rotterdam. Vaderland, 1 Jan. van Rotterdam te Hamburg. Van Bra- kel, 31 Dec. van Grimsbey te Jersey. Virgo 31 Dec. van Weifzijl naar Garstón. Willem Barendsz, 31 Dec. van Antwerpen' naar Oslo. Zeemeeuw, 1 Jan. van Rotterdam te Lofiden. Zaterdag 3 Januari voeren de haven van IJmuiden binnen: Geen. Vertrokken zijn: Oranje naar Batavia..Nor- mandia naar Gothenburg. C. A. Bank naar Algiers. Rijn naar Lübeck; Stegeborg naar Rotterdam. Bomma naar Gent. Hercules maar Hafnburg. Greenfinch naar Londen. Rijn stroom naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Deo Duce naar Kopenhagen. Zondag 4 Januari voeren binnen: Ara van Barfow. Bacchus v. Rotterdam. Lingestroom van Antwerpen. Gloucus van Londen. Am- stelstroom van Fowey» Eemstroom van Lon den. Fauvette van Londen. Surte van Lon den. Westland van Zuid-Amerika. Vertrokken zijn: Niobe naar Antwerpen. Carla Jurgens naar Tylosan. Bali naar Ant werpen. King Fisher naar' Londen. Gapern naar Gothenburg. Hoogwatertijden. Maandag 5 Januari: 10.58 23.37 uur. Dinsdag 6 Januari: 12.08 uur. v- BINNENLAND Minister Giclen heeft Zaterdag verschil lende radiostudio's in Hilversum bezocht. Op 20 Januari'zal het bestuur van de Nederland se Radio Unie een bespreking met de minis ter hebben over het radiobestel. Er zijn plannen om een landelijke orga nisatie „Groen en Bloemen" op te richten. Het doel is bossen, parken en plantsoenen in stand te houden en te beschermen tegen van dalisme. Het wetsontwerp inzake verplichte ver zekering tegen werkloosheid zal binnen en kele weken bij de Tweede Kamer worden ingediend. In Bergen op Zoom begint op 10 Januari het carnavalsfeest. Voor het eerst sinds 1940 zal men ook gecostumeerd en gemaskerd over straat mogen gaan. In de leeftijd van 69 jaar is te Hilversum overleden mej. Joh. M. Scheltema, een be kende persoonlijkheid op het gebied~der kin deropvoeding. Zij was tientallen jaren direc trice van de kindertehuizen van „Salüti'Jü- vèntutis". Tegen de 67-jarige dr. G. F. M. die tij dens de bezetting medisch chef van het ge westelijk arbeidsbureau in gebouw Atlanta te Amsterdam was is vier jaar gevangenis straf geëist en levenslange ontzetting uit het ambt van medicus. De Utrechtse voorjaarsbeurs zal van 6 tot 15 April worden gehouden, de najaars- beurs van 7 tot, 16 September. In de bossen van Appelsga in Friesland is een wild zwijn gesignaleerd? Jagers pro beren de late Kerstbout te bemachtigen. Mevrouw H. R. K. die er van beschul digd werd, vrouwelijke medegevangenen in het kamp „Tjideng" bij Batavia aan de Ja panse kampcommandant te hebben verraden is door het Amsterdamse Bijzónder Gerechts hof wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De handelsbesprekingen met Engeland, welke de totstandkoming van een nieuw han delsverdrag met ons land beogen, waarbij pok de export van tuinbouwproducten ter sprake is gekomen, zijn in eerste instantie gunstig verlopen. De besprekingen zijn thans onderbroken teneinde beide partijen in de gelegenheid te stellen de aspecten in eigen kring te bezien. Onlangs zijn het Rode Kruis van België en het Rode Kruis in Nederland overeen gekomen elkaar alle personele en materiële hulp en bijstand te verlenen in geval van ernstige rampen in het wederzijdse grens gebied. Onder grensgebied wordt wat België betreft, verstaan de provincies Antwerpen, Luik, Limburg, West- en Oost-Vlaanderen, wat Nederland betreft de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Birma een republiek Zaterdag is met grote plechtigheid te Rangoon, twee uur voor de dageraad, de Britse souvereiniteit over Biripa geëindigd en de republiek Birma geboren. De Britse vlak is van 't gebouw van de constituéren- de vergadering neergehaald en de met sterren bezette driekleur van de nieuwe •republiek gehesen. Birmaanse leiders en vertegenwoordigers van buitenlandse mo gendheden waren hierbij aanwezig. Onge veer 2.000 personen woonden de procla matie van de overdracht bij. President. Sao Sjwe Thaik verklaarde, dat hij zijn ambt aanvaardde en procla meerde de nieuwe constitutie van het vrije Birma. De president benoemde Thakin Noe officieel tot premier en het nieuwe kabinet werd beëdigd. Er werden twee minuten stilte in acht genomen ter herden king van de vermoorde Oe Aoeng San en andere leiders, die voor. de vrijheid van Birma hebben gestreden. De Britse gouverneur van Birma is Za terdagmorgen per schip vertrokken. INSLUIPERS OPGESLOTEN. Door de politie te Velsen zijn twee Haar lemmers in Santpoort aangehouden die in de afgelopen nacht hebben getracht zich in een perceel aan de Hoofdstraat te laten insluiten. Heden overleed onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Mevr. de Weduwe GEZINA SMIT geb. BOON, in de ouderdom van 85 jaar. Amsterdam: S. Smit M. 'Smit-Breed E. Smit-Kluft Driehuis: P. Smit M. Smit-Deelder Beverwijk: J. Venus Driehuis: H. Smit T. Smit-v. d. Plas Santpoort: J. C. Smit E. Smit-Gouda Klein en Achter kleinkinderen. Santpoort, 2 Jan. 1948. Litslaan 11. De teraardebestelling zal plaats vinden op Dinsdag. 6 Januari a.s. des namid dags 2.30 uur, op de „Wes- terbegraafplaats" te IJm. Vertrek Litslaan 11 te 2 u. De spreekuren van Dr.M. H. Eysvogel Keel-Neus-Oorarts Haarlem in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden Oost, zullen vanaf heden worden voort gezet door Dr. J. C. Müller Keel-Neus-Oorarts Velsen. P. C. OE GEUS 'Oud-belasi ambt te t.Imulden) BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19-20 uur RUILEN: mooie benedenver-, dieping IJm.-O. voor huis in omgeving Groeneweg, Ce- derstr. of Berkenstr. Huur wordt gedekt door bovenbe woners. Adres bur. v. d. blad. IN MEUBELEN WEGENS RUIMTEGEBREK Old Finished Huiskamer dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelenT295. Kinderledikantjes 19.50 Pracht spiegels 13.90 Kapstokken vanaf6.95 Wollen foyers19.50 Theemutsen5.90 W.C. matten 0.98 Bezoekt U verder eens even onze confectie-afdeling, waar ongekende koopjes te halen zijn in restanten japonnen, mantels, kinderjurken, blouses, rokjes etc. Da'mesblouses lange mouw 4.98 Damesovergooiers prima stof 4.98 etc. etc. Van de meeste hier genoemde artikelen slechts enkele stuks, dushaast U! TROMPSTRAAT 8-10. IJMUIDEN.OOST TEIEF 5532 gevraagd, met kajuit, liefst kruisermodel lang 7 a 3 M met of zonder motor, keer- koppeling, schroef, en as. Oud en verwaarloosd geen bezwaar, indien niet doorge roest. Brieven met omschrij ving, prijs en waar te bez. aan' C. v. d. Werff, Bleek- laan 27, Leeuwarden. Hedenmorgen was er te Scheveningen geen aanvoer van verse vis uit zee. In zee ter! haring-trawlvissery was de logger SCH 120. KENNEMERL A AN 52 Tevens het adres voor FIJNE FRUITMANDEN TEL. 4351 IJMUIDEN Vrije gem. won. 5 kam. keu ken schuur en bergr. v. en achtert. f 5 p. w.'in Hrl.-N. v. vrije woning in Beverwijk of omg. Brieven 9651. om in het vak opgeleid te worden. Dameskapsalon Mai- son des Dames, B. Prijs, Gen. Cronjéstraat 54, H.-N. Snelwegers „DE ZES". Uit voorraad leverbaar. Handel. Reparatie Onderh., Abonnementen SPAARNE 78. Telef. 21818 Gevraagd op Handelskantoor in IJmuiden KANTOORBEDIENDE Leeftijd 2025 jaar. Vereisten: Goed kunnende rekenen en typen alsmede ruime kantoorroutine. Goed salaris en prettige werkkring. Brieven IJ 486 bureau van dit blad. Woensdag 14 Januari vangen cursussen aan voor het praktijkdiploma Volledige opleiding met 3 lesuren per, week voor het associatiediploma December 1948. Voor bet laatste, Jus in Junij.l. afgelegde examen slaag den 105 candidaten meteen opleidingstijdvan -5-10 mnd. meer dan-50 candidaten behaalden het cijfer 9. Alle iursisten ontvingen een volledige geslaagder.lijst. Als toelating tot deze cursus eisen wij geen boek houdkundige kennis. Een behoorlijke intelligentie en een serieuze opvatting van de studie zijn voldoende. Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 9-6 en vah 7-9 uur aan het lesgebouw. Frans Halsplein 9, Telef. 16372 EXAME NOPLEI D I N G ■HUGAS,-E LG E RSMA.POTGI E SER DEN HAAG HAARLEM ROTTERDAM UTRECHT HEDEN VERKOOP wit en gekleurd, div maten. KOUSEN - SHAWLS Gevoerde DAMESHANDSCHOENEN, nappa/wildleer JOH. H. MEIJER KENNEMERLAAN 108 - TELEFOON 4826 IJMUIDER WASSERIJ, SNELLIUSSTRAAT 39, IJMUIDEN Gevraagd voor alle afdelingen. Gevraagd net bespraakt bekwaam beslist niet beneden IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat. 39, IJmuiden. ACCURAAT WERKEND MANNELIJK PERSOON gevraagd voor eenvoudig administratie werk met loket bediening, leeftijd ca. 45 jaar. Geschikte bijverdienste voor gepensionneerd iemand Sollicitaties met uitvoerige gegevens over verrichte werkzaamheden, opgave van referenties, enz. onder nummer 9630 bureau vaji dit blad.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4