IJmuider Courant Congres „De kleine algemene vergadering" voor 't eerst bijeen - onder boycott Versterking van de economische raad ten koste van de „Lander"-isolatie De registratie van M.G. auto's bleek niet bijster betrouwbaar Weerbericht 62e Jaargang No. 18829 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Öinsctag 6 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4—- Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagbla-i Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ik/r ORGEN, dus op 7 Januari, zal het Ame- iVJ- rikaanse Congres weer bijeenkomen. Het Congres is de naam, waarmee de beide Huizen van het .federale parlement der acht-en-veertig Verenigde Staten gezamen lijk worden aangeduid. De Senaat, waarin de staten, groot of klein, elk door twee se natoren vertegenwoordigd zijn, telt dus 96 leden'. Het Huis van Afgevaardigden, waar in de aantallen vertegenwoordig'ers der staten verschillen naar verhouding van hun bevolkingstotalen, bestaat uit 435 leden.. Met de behartiging van buitenlandse aan-' geleden zijn in de eerste plaats de Senaat en de president belast, maar ook het Huis van Afgevaardigden doet zich soms daarin gelden en dit is het geval nu een zo gewel dig ingrijpend voorstel als het Plan- Marshall aan de orde komt. Er is op deze plaats al meermalen over geschreven en ik heb al gezegd dat het de grootste inter nationale transactie inhoudt, ooit ter wereld naar voren gebracht. Het behelst niet min der dan de beschikbaarstelling, vèrdeeld over enige jaren, van zeventien duizend millioen dollar met het doel, de economische positie van' zestien Europese landen te her stellen. Dit onder de voorwaarde, dat dit herstel in economische samenwerking dier landen ondernomen zal worden, Politieke voorwaarden zijn door de regering der Ver enigde Staten niet aan het plan verbonden. De officiële benaming van haar^voorstel is „European recovery program" letterlijk vertaald: Europees herstel-programma en het is op 19 December j.l. met al zijn toelichtingen aan het Congres aangeboden in de vorm van een boekdeel van 250 pagi- na's druks. - De zevende Januari is voor de zestien be trokken Europese landen en dus ook voor Nederland, dat ertoe behoort, dusyeen dag van gewicht. Want dan zal het Congres met de behandeling van het Plan-Marshall beginnen. Het betreft in de eerste plaats de beschikbaarstelling van 6.8 milliard dollar voor het tijdvak 1 April 19481 Januari 1950, dus voor vijftien maanden. Een deel der middelen voor Europa zou beschikbaar gesteld worden door het in de gelegenheid te stellen grote aanschaffingen van voe- dingsmiddelen en grondstoffen te doen, die niet in dollars betaald zullen behoeven te worden; een ander deel zal gegeven wor den in de vorm van leningen, die dus wel op den duur terugbetaald moeten worden. De leningen zullen bestemd zijn voor op voering van de productie der betrokken landen ten bate van de export, dus niet b.v. voor militaire doeleinden. Het eerste deel der hulp, dus de directe hulp, zou voor der tien van de zestien landen bestemd zijn. De Amerikaanse- regering heeft in haar plan Zwitserland, Portugal en Turkije daarvan uitgesloten, omdat de betalingscapaciteit van deze landen voldoende geacht wordt. Het Plan-Marshall strekt zich ook uit tpt overzeese gebiedsdelen, zodat de opbouw van Indonesië er tevens bij gebaat kan zijn en in zekere mate tot West-Duitsland. De handhaving van rust en orde in West- Duitsland valt er evenwel niet onder; die zal apart betaald worden en op de Ameri kaanse legerbegroting is daarvoor een post van 822 millioen dollar 'uitgetrokken. Ten slotte verwachten de Verenigde Staten, dat ook uit andere bronnen nog een zeker be drag voor de West-Europese landen be schikbaar zal komen, namelijk 700 millioen dollar: uit.Canada, enige Zuid-Amerikaanse staten en door middel van de Internationale Bank. Dat het Nederlandse belang ten hoogste bij' de aanvaarding van het Plan-Marshall betrokken is, heb ik bij herhaling betoogd. Ter kenmerkende toelichting diene, dat als de Marshall-hulp ver bij de verwachtingen zou achterblijven, of te laat zou zijn, onze regering zich genoopt zal zien het begro tingsbeleid te wijzigen. Wij zouden dan dus buiten staat zijn, op de huidige voet voort te gaan. Van óverheidszijde is ons medege deeld, dat dan een interim-begroting bij de Staten-Generaal zou moeten worden inge-' diend. De Amerikaanse regering heeft in tussen rekening gehouden met de mogelijk heid van een vertraging. Voor het geval, dat de „Marshall-hulp" niet reeds op 1 April zou kunnen' ingaan, heeft zij voorge steld 500 millioen dollar ter beschikking van de president te stellen. In die mogelijkheid zal dus wel worden .voorzien. Maar onze regering moet ook rekening houden met de kans op langer uitstel, dan door 500 millioen voor dertien landen overbrugd kan worden en vooral met de mogelijkheid van eèn aanmerke lijk lager toewijzing dan die van zeventien milliard: een inderdaad ontzaglijke som. Wij hebben al vele bëriehten en uiteenzet tingen gegeven omtrent de oppositie, die in Amerika tegen het Plan-Marsliall bestaat en die haar leider heeft gevonden in de republikeinse senator Robert Taft, zoon van een vroegere president der Verenigde Sta ten en zelf candidaat voor de presidents verkiezing, die aan hét eind van dit jaar moet plaats hebben. West-Europa treft het niet best dat het plan juist in 'een Jaar van presidentsverkiezing aan de orde konrt. In terne politieke invloeden kunnen er zich daardoor op doen gelden. Weliswaar schijnt het ondenkbaar dat het Congres het Plan- Marshall in zijn geheel verwerpen zou hetgeen Amerika zou terugvoeren in het isolationisme (het „afzonderings-beleid") en een vervaarlijke politieke schok in de wereld veroorzaken, maar aanmerkelijke wijzigingen in het plan zijn heel wel denk baar. Tot die denkbare wijzigingen behoort aanmerkelijke vermindering van het totaal der voorgestelde hulp. Hoeveel Nederland tenslotte van de zeven tien milliard (of een lager totaal) zal ont vangen is onbekend. Er is nog geen ver deling over de betrokken landen voorge steld. "Vvij moeten daar het beste van hopen. Binnenskamers zijn in Den Haag reeds planneji ontwerpen tot besteding van de Marshall-hulp, en men heeft daarbij met verschillende mogelijkheden rekening moe ten houden. Het is hoopvol dat ons tempo van materieèl hei'stel en onze deelneming aan „Benelux" in Amerika een zeer goede indruk hebben gemaakt. Van Benelux zijn trouwens naar aanleiding van het Plan- Marshall reeds enige initiatieven gekomen, zoals het plan voor een Europese tolunie, waarvoor de besprekingen aan het eind dezer maand zullen worden voortgezet, de onderhandelingen over regeling van het internationale betalingsverkeer te Londen, die vodrtzetting te Parijs zullen vinden en het overleg inzake betere verdeling der Europese arbeidskrachten, om hogere pro ductie te bereiken, dat, eveneens tegen het eind dezer maand, tot een conferentie te Rome zal leiden. Met het Marshall-Plan en economische samenwerking zal West-Europa de weg ZES LEGE UNO-ZETELS De „kleine Algemene Vergadering" van de Verenigde Volken is Maandag voor het eerst bijeengekomen. Trygve Lie opende de zitting met een hoopr volle, doch in zeer voorzichtige termen gestelde boodschap. Zes ledige zetels waren de stomme getuigen van het lijdelijk verzet van Rusland en zijn vijf volgelingen, die het dreigement, de „kleine assemblee" te zullen boycotten, hebben uitgevoerd door niet te verschijnen. Zonder melding te maken van de naties, die verstek hadden laten gaan, heeft Lie het nieuwe lichaam geprezen als „een zeer constructieve bijdrage" tot de machinerie der wereldorganisatie en voorspeld, dat deze het werk van de Algemene Vergade ring ten zeerste zou ontlasten. De lege zetels in de grote vergaderzaal spraken echter een duidelijker taal dan de secretaris-generaal van de UNO. Deze ze tels waren van de aanduidingen: Rusland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië, Wit-Rusland en Oekraine voorzien. De Amerikaanse - gedelegeerde Warren Austin deed een beroep op de afwezige Sovjet-Unie, alsnog van het nieuwe lichaam deel uit te maken. Austin stelde in het vooruitzicht,-dat de Verenigde Staten niet zouden trachten, van de „Kleine Assem- blée" eqp lichaam te maken, dat de positie- van de Veiligheidsraad zou. verzwakken en zeide, dat zijn land de Sovjet-Unie wilde bewijzen, dat het 'door oprechte beweeg redenen werd gedreven. Volgens Austin hebben landen, die han delen overeenkomstig het Handvest van de UNO „niets te vrezen" van de „Kleine As semblee". „Wij hopen, dat het Sovjetblok zich spoedig bij ons zal aansluiten", aldus Austin. De „Kleine Assemblée" koos de Mexicaan Luis Padilla Nervo tot voorzitter met 39 van de 41 uitgebrachte stemmen. De Belg F. van Langenhove werd tot vice-voorzit- ter gekozen. Uitstel overwogen. Nauwelijks vijf minuten na de opening van deze eerste zitting ontlokte het voorstel van Argentinië, .de bijeenkomst meteen voor een maand te verdagen, scherpe pro testen uit van de zijde der kleinere volken, die dadelijk een aanvang wensten te maken met de debatten, over de veto-kwestie. Een door de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin ingediend voorstel strekte eveneéns tot uitstel. Warren Austin stelde voor, tussen 15 Maart en 15 Juli te beraad slagen over de verschillende voorstellen, welke verband houden met de veto-kwestie. Austin was van mening, dat tegen die tijd de grote vijf met betrekking tpt die mate rie elkaar zouden hebben geraadpleegd. De Nieuw-Zeelandse gedelegeerde sir Carl Berendsen was het felst tegen deze voor stellen gekant. De suggestie van Austin, dat, indien de „Kleine Algemene Vergadering" kon besluiten, de beraadslagingen over het veto-probleem tot op' zijn minst midden Maart uit te stellen, alle zitting hebbende landen dan verzocht zou worden, met voorstellen te komen inzake wijziging van het betwiste privilege der grote mogend heden, vond evenmin een enthousiast ont haal, aldus meldt United Press. Schuman wint: Franse Assemblée negmt anti-inflatiewet aan Het wetsvoorstel tot redding van de franc, waarbij een speciale belasting 1 125.000 francs wordt ingesteld, is Maan dagavond door de Franse Nationale (Ver gadering met 315 tegen 268 stemmen aan genomen. Tevoren had.de vergadering vijf maal haar vertrouwen in de gematigde coalitie regering van minister-president Robert Schuman uitgesproken. Zij dienden om de vijf series amendementen die door de uiterst-rechtse en uiterst-Jinkse oppositie waren ingediend, te verwerpen zonder ze in overweging te nemen. In deze amendementen werd voorgesteld verschillende categorieën kooplieden, in dustriëlen, boeren, gebombardeerden er andere oorlogsslachtoffers van deze ver mogensheffing vrij te stellen. Volgens de nieuwe wet zullen de personen, wier be lastbaar inkomen in 1946 boven de 450.000 francs lag,- de nieuwe belasting direct kun nen betalen of door het kopen van staats obligaties met een rentevoet *Van ZVz%. Dit laatste voorstel (hét alternatief van een staatslening) werd met handopsteken aangenorqen. Het eerste anti-inflatievoor- stel beperkter, de nieuwe belasting tot per sonen met een inkomen van meer dan 750.000 francs. De anti-inflatiewet en het leningsvoorstel zullen heden door de raad van de republiek worden behandeld en waarschijnlijk hedenmiddag in de Natio nale Vergadering in tweede lezing komep. Meer Amerikaanse kolen voor Europa Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse kolenexport in Februari iets groter zal zijn, n.l. 3.825.000 ton, tegen een quotum in Januari van 3.500.000 ton. De verschepin gen in Februari zullen als volgt over de Europese landen verdeeld worden: (alles in duizenden tons): Frankrijk 1422. Italië 702, België 405, Griekenland 18. Nederland 171, Noorwegen 18, Portugal 72, Zweden 207. Zwitserlfend 90, Oostenrijk 36, Venezia Giulia 18. Bovendien zullen'België en Zwitserland elk 45.000 ton en Italië 18.000 ton kolen ontvangen, afkomstig van het deel van de Januari-toewijzingen, dat door Denemar ken, Nederland en Eire niet werd opgeno men. Een trieste zaak Italië en. Joego-Slavië zijn in een impasse geraakt ten aanzien van de keuze van .een gouverneur voor Triëst. Het is zeer on waarschijnlijk, dat er voor de door de Vei ligheidsraad gestelde limiet overeenstem ming zal zijn bereikt. De besprekingen zijn tot nu toe een volslagen mislukking, aldus werd op het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vernomen. Olympische Spelen Starten Nederlandse skilopers toch nog? De intensieve training van enkele Neder landse skilopers blijkt zulke gunstige resul taten af te werpen, dat het niet is uitgeslo ten. dat enkele alsnog zullen kunnen voldoen aan de eis, welke het Nederlands Olympisch Comité voor deelneming aan de winterspelen stelt, namelijk dat verwacht ma|f worden dat zij in dit milieu een goed figuur zullen slaan. Daarom heeft het N. O. C. alsnog de stu dentenskilopers Hubrecht, Zur Nieden er. Pappenheim voorlopig voor de Olympische skiwedstrijderi ingeschreven. Mochten de resultaten van de wedstrijden, waaraan dezen binnenkort zullen deelnemen, inderdaad be antwoorden aan de gestelde verwachtingen, dan .bestaat de mogelijkheid, dat zij te St. Moi-itz starten. Alleen de slalom en' de af- daling zouden voor de Nederlandse skilopers i in aanmerking kunnen komen. Het woord is aan„._ Co w p er Ontstentenis van bezigheid is geen rust; een geest die in het geheel niets te doen heeft, is een geest die in nood verkeert Vauvenargues: „Lediggang vermoeit eerder dan arbeid." Cominissie-Vorrink antwoordt de heer G. F. Ferwerda De heer G. F. Ferwerda, oud-regerings commissaris voor de repatriëring heeft, zo als. wij reeds mededeelden, naar aanleiding van het rapport der Commissie-Vorrink in een brief aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn bevreemding er oVer uitgesproken, dat de commissie hem niet heeft gehoord en.hem geen enkel document, waarin zijn naam is genoemd of waarin beschuldigingen tegen de Repa- triëringsdienst zijn geuite is voorgelegd. Naar aanleiding van dit. protest verklaart de heer H. van der Maaden, rapporteur van de Commissie-Vorrink, dat {ie eerste critiek op het beleid van de heer Ferwerda als regeringscommissarist voor de repatriëring aan de Commissie-Vorrink werd verstrekt door de heer H. Dentz uit Amsterdam, voormalig ambtenaar bij de Repatriërings- dienst in Londen. Hierop is. op 8 Juni 1946 door de commissie een brief aan de heer Ferwerda gericht om hem in kennis te stel len met de ingebrachte beschuldigingen. Tevens werd hem verzocht hierover zijn mening kenbaar te maken. Van de heer Ferwerda is over deze aangelegenheid een antwoord bij de commissie binnehgekomen, gedateerd 26 Juni 1946. Dit antwoord is als schikken, za) voor elk incidenteel geval bijlage in het Rode Kruïs-rapport gepubli- he' Rukskolenbureau - ceerd. J dienen te worden geregeld. Ex-koning Michael van Roemenië is per extra-trein in Zwitserland gearriveerd. De ex-koning en pijn moeder bijhun aankomst aan het Zivitsersë grensstation Feldkirch, vanwaar zij doorreisden naar Lausanne. West-Duitse conferentie Geallieerde en Duitse functionarissen uit alle delen van de Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland zullen op 7 en 8. Januari in Frankfurt vergaderen om de toekomstige status van West-Duitsland te bestuderen. Nu de Londense conferéntie op een mis lukking is uitgelopen zal het de taak van genoemde persoonlijkheden zijn, te onder zoeken op welke wijze de positie van de bizonale economische raad het best kan worden verstevigd. Deze rlad immers zal, naar vele waarnemers verwachten, met tertijd uitgroeien tot een West-Duits be stuursapparaat.. De gehele agenda, welke nog door de Britse en Amerikaanse militaire gouver neurs sir Brian Robertson en Lucius Clay kan worden gewijzigd, is geheel op dit vraagstuk geconcentreerd. Van de uitslag er van-zal het afhangen, of de raad al dan niet voldoende macht zal krijgen, door de verschillende rege ringen van West-Duitsland zal worden erkend en rechtskracht zal kunnen ver lenen aan de uitgevaardigde en nog uit te vaardigen wetten. •Het voedselprobleem is een zeer nete lige kwestie, die verband houdt met de' verplichting van de verschillende staten, hun producten onder het oppertoezicht van de bizonale economische raad uit te wis selen. £)e bijeenkomst, welke reeds maanden geleden is aangekondigd en voorbereid, zal worden bijgewoond door de premiers van de in de beide zones gelegen acht staten. Verwacht wordt, dat zij van generaal" Clay in onomwonden bewoordingen te horen zullen krijgen, dat de 'economische raad zal worden versterkt en dat hun eigen machtspotentieel dienovereenkom stig zal worden verkleind. Geen politieke eenheid. Informeel is reeds bekend geworden, dat» Clay en Robertson reeds tot overeen stemming zijn gekomen over de volgende punten: 1. Geen afzonderlijke West-Duitse re gering. Zowel aan Engelse en Amerikaanse als aan Duitse zijde heeft men al het mo gelijke gedaan om te voorkomen dat in West-Duitsland een afzonderlijke regering zou worden ingesteld.. Termen als „mi nisterie", „parlement" en dergelijke zijn zorgvuldig vermeden. 2. Het instellen van een eenvormige' bizonale rechtspraak. De Duitsers wensen een departement van Justitie teneinde aan de besluiten van de bizonale economische raad rechtskracht naar herstel kunnen blijven volgen. Het zal naar onze overtuiging tot federale politieke samenwerking moeten overgaan *>m zich een werkelijke toekomst te schéppen. R. P. Artsenhonoraria en ziekenfondsen Het „gentlemen's agreement" tussen de organisaties der huisartsen en der specia listen enerzijds en de organisaties der al gemene ziekenfondsen anderzijds betref fende de artsenhpnoraria in het jaar 1947 is nog niet door een nieuwe regeling ver vangen. Tussen de organisaties der huisartsen en "der algemene ziekenfondsen worden nog onderhandelingen gevoerd over een nieuwe regeling, welke, wanneer zij is tot^ stand gekomen, geacht zal worden met" ingang van 1 Januari 1948 in werking te zijn getreden. Zij zal gelden tot aan de invoering, van de nieuwe Ziekenfondsenwet maar niet langer dan tot het einde van het jaar 1948. Wat de specialisten betreft zijn de or ganisaties der specialisten en der alge mene ziekenfondsen overeengekomen, het door haar voor het jaar 1947 gesloten „gentlemen's agreement" tot uiterlijk 1 April 1948 te verlengen, in afwachting van een nieuwe regeling. te kunnen geven. Deze worden thans door de regeringen van verschillende Duitse lander nog kalm genegeerd. Glay wenst een stelsel van economische rechtbanken ingesteld te zien die in West-Duitsland de hpögst mogelijke jurisdictie zullen moeten uitoefenen. - 4 Zweeds kankerspecialist naar Moskou Zwedens voornaamste kankerspecialist, professor Berven, is per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Aftonbladet brengt dit in. verband met geruchten over een ziekte van maarschalk Stalin. De Sovjet ambassade wist niets omtrent dit geval mede te delen. Professor Berven verklaarde niet te we ten. wie zijn patiënt is. Professor Berven heeft Zondag bij - zijn aankomst te Hel sinki het volgende verklaard: „Ik ben niet naar Moskou ontboden om een kanker patiënt te behandelen, die zeer vermaard is. Ik breng sléchts een tegenbezoek aan enige Russische specialisten, die een jaar geleden Stockholm bezochten". Naar verluidt zou Berven echter een dringend telegram ontvangen hebben, waarin hem verzocht werd zich naar tylos- kou te begeven. Nederlandse kolen gaan dollars kosten Met ingang van 10 Januari zullen op grond van een regeringsvoorschrift buiten landse schepen, welke in Nederlandse ha vens bunkeren de kolen moeten betalen rpet Amerikaanse dollars. Dit hangt samen met onze-krappe deviezen-positie, aange zien de door ons land in Amerika gekocht? kolen eveneens metadollars moeten worden betaald. De vraag wat er dient te geschieden met schepen, welke in Nederlandse havens ko men bunkeren maar niet over dollars be- Politieke Opsporingsdienst liet zelfs niet bestaande auto's registreren Over de verdwenen auto's van het voor malig Militair Gezag is thans een rapport verschenen, dat is opgesteld'door de afde ling Motorvoertuigen van het Afwikke- lingsbux-eau Militair Gezag.' De autovordering begon,in het Zuiden, toen de door de staf van het M. G. daar voor uitgevaardigde richtlijnen nog niet ontvangen waren. Tegenover het voordeel, dat het Zuiden eerder bevrijd was, zo wordt ■in. het rapport gezegd, staat het feit, dat het ten aanzien van de gevorderde motor rijtuigen -de zwaarste tol heeft moeten be talen. In Februari 1945 werden nog auto's gevorderd ten behoeve van de nog te be vrijden gebieden en van' de steeds groeien de staf van het M. G. Op eigen houtje. Daar ook op 5 Mei 1945 een duidelijke taakomschrijving voor de autovorderingen door de staf-M. G. nog niet was uitgegeven, ligt het voor de hand, aldus het verslag, dat de verschillende militaire commissarissen wederom na?r eigen inzicht handelden. Er ontstonden moeilijkheden tussen het M.G. en de rijksverkeersinspecties, welke allebei vorderden (uitgezonderd in Friesland, waar alleen de R.V.I. dat deed). De rijksver keersinspecties gaven rijvergunningen af aan personen, die deze naar het oordeel van het M.G, hiet nodig fcadden. De chef staf-M.G. werd door de minis ters van Oorlog, van Marine en van Water staat èn Wederopbouw -gemachtigd perso nen of instanties aan te wijzen, die bevoegd zouden zijn in Nederland motorvoertuigen te vorderen. De chef-sta'f-M.G. beschikte, dat alleen districts-militaire commissaris sen mochten vorderen. Van deze regeling is in de practijk weinig terecht gekomen. Het transportprobleem ,y/erd nóg ver zwaard door de repatriëring der honderd duizenden naar Duitsland .gedeporteerde landgenoten en door de bewaking der Oost grens, welke veel personeel en veel auto materiaal vereiste. Voorschriften kwamen te Iaat. Op 12 Juni 1945 werden door de staf- M.G. richtlijnen voor de vordering uitge geven. De voorschriften van administratieve aard kwamen te laat. Transportofficieren der verschillende militaire commissariaten hadden reeds naar eigen inzicht hun admi nistraties vrij behoorlijk ingericht. Helaas, kan niet hetzelfde gezegd worden van de 3fcÈ Werklozen demonstreerden in Milaan met spandoeken en borden waarop de eisen tot tewerkstelling waren geformuleerd. De politie, versterkt met militaire afdelingen, bewaiikte de openbare gebouwen met het oog op eventuele bestormingen. Nog hevige gevechten in Griekenland Reuter verneemt uit bevoegde kringen te Athene dat in het gebied om Konitza bij de Albanese grens Maandag hevige gevechten gaande zijn geweest. Hoewel de verzets strijders uit hun stellingen bij Lycomoros verdreven zijn, zouden zij taaie tegenstand bieden. Al hun pogingen om deze stellin gen te hernemen liepen op niets uit. De Griekse luchtmacht ^ou de verzetstroèpen zware schade 'toegebracht hebben én deze zouden zich van de hoogten rondom de brug van Boraz Ani in Noordelijke richting te- rügtrekken. Het Westelijke gedeelte van het strijdgebied bij Konitza zou geheel ge zuiverd zijn. De ministers uit Indonesië naar Nederland vertrokken Uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten zijn hedenochtend vroeg de ministers Beel, Drees en Jonk man per Constellation naar Nederland vertrokken. Op het vliegveld waren onder meer aanwezig dr. van Mook, minister Neher, vice-admiraal Pinke, en de hoofden der Negaras en Daerahs, alsmede de voor zitter van het Komité Indonesia Serikat, professor Hoesein Djajadiningrat, en de heren Koets en van Vredenburch. Twee ingenieurs van de studiedienst der Directie Bovenrivieren te Arnhem heb ben met het hefsqhroefvliegtuig Sikorski S51 een vlucht gemaakt bóven de overstroomde gebieden in de Gelderse Achterhoek. bij de Staf-M.G. aangelegde administratie. 1 Gedurende de eerste zeven maanden van de bijzondere staat van beleg was van enige registratie en administratie van de bij de Staf-M.G. rijdende -motoryoertuigeri bijna 'geen sprake. Nadat in het voorjaar van 1945 door de Staf-M.G. aanvankelijk een soort registra tie was ingevoerd, werd in April 1945 reeds overgegaan tot een andere methode, waar op jn Juni 1945 een tweede her-registratie volgde. 'Als een organisatie-fout moet voorts v/orden aangemerkt, dat de motorvoer tuigen niet werden gecontroleerd, wan neer zij ter registratie werden aange meld. Niet alleen werden dikwijls fou- tieve motor- en chassisnummers in de administratie opgenomen, doch boven dien gebeurde het, dat een politieke opsporingsdienst een aantal niet be staande auto's Met registreren om een groter kwantum benzine te krijgen dan toegewezen was. Bovendien kori het, voorkomen, dat eenzelfde motorvoer tuig verschillende malen geregistreerd werd, zonder dat zulks terstond tot uiting kwam. Niet 5400 auto's maar 329 vermist Op de beschuldiging, dat er bij het M.G. 5400 motorvoertuigen verdwenen zijn, wordt in het rapport uitvoerig ingegaan. In September 1945 zond de Staf M.G. aan het Regeringsdirectoraat voor Motorvoertuigen een lijst van 6045 motorvoertuigen, welke bij het M.G. zouden rijdenf. BU nadere beschouwing van deze Mist van 6045 motorvoertuigen bleek, dat 576 ervan tweemaal, 330 driemaal, 279 viermaal, 292 vijfniaal, 54 zes keer, 20 zeven keer, 17 acht keer en 4 negen keer op de lüst voorkwa men. In totaal waren er 3782 teveel opge geven..Bovendien bleek, dat 375 stuks reeds vóór October 1945 naar andere instanties waren overgegaan. Er resteerden 1888 mo torvoertuigen. Dit aantal is nagenoeg in overeenstemming met dat der uiteindelijk door het R.D.M. aan het M.G. verstrekte 1881 rijkaarlen. Uit eéh staat van de bestemming der motorvoertuigen blijkt, dat vanjiet totaal der 5360 M-motor voer tuigen 105 worden vermist en- van het totaal der overige 224, zodat er in het geheel 329 motorvoertuigen vermist worden: Tegenóver deze 329 niet verantwoorde staan 982 niet uit de krijgs buit afkomstige motorvoertuigen, waarvan de bestemming bekend is, doch waarom trent door niemand een claim is ingediend. Van beide groepen vermiste, voertuigen zul len er verschillende niet meer gevonden kunnen worden, met name-die niet, welke in het Zuiden des lands na panne of ongeluk aan de kant van de i^sg zijn blijven staan. Andere daarentegen zullen, aldus liet'ver slag, ongetwijfeld nog terecht komen. In België verkocht. Het rapport wijdt vervolgeais. zeven en een halve pagina aan het hoofdstuk „critiek en tcgen-critlek". Daarin wordt o.m. ge zegd, dat het vermoedelijk juist is, 'dat een aantal'motorvoertuigen door M.G.-function- narissen in België te eigen bate is verkocht en dan wel wegens smokkelen of andere strafbare feiten in beslag is genomen. Aan knopingspunten om tot een strafvervolging te geraken, zijn slechts in één geval ge vonden. Voor het overige is in samenwer king met de Belgische autoriteiten momen tcel nog een onderzoek gaande naar de door de Belgische douane in beslag gcnópien motorvoertuigen, welke van het M.G. af komstig zijn. Het is derhalve geenszins uit gesloten, dat enkele der schuldigen nog voor de rechter gebracht kunnen worden. In vijftien gevallen is de militaire auditie ingelicht, wanneet met bétrekking tot een motorvoertuig een onregelmatigheid aan het licht kwam. Vier en veertig andere verdachten zijn wegens misdrijven op het gebied van motorvoertuigen (inclusief dief stal van benzine en smeermiddelen) voor de krijgsraad gedaagd. Wegens aanrijdingen hadden zich negentig personen voor de militaire rechter te verantwoorden. "H i DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.NM.L in De Bilt, geldig Van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk stormachtige wind tussen Zuid en Oost, later draaiend naar rich tingen. tussen West en .Noord. Meest zwaar bewolkt met vooral in de nacht nu en dan zware regen. Tijdelijk iels zachter. 7 Januari: Zon op. Maan op 8.47 uur, onder 16.45 uur 5.26 uur, onder 13.39 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1