c ITO, 's werelds handelsorganisatie komt niet zonder pijn tot stand SCHUDT UW LEVER WAKKER „Kom'ite Indonesia Serikat" heeft tót eenstemmigheid der deelstaten bijgedragen De vergeten factor Regeling voor de woningbouw in 1948 Sluikhandelaar in bloembollen werd door IJmuider vissers geholpen Panda en de Meester'goochelaar bJMJriR.MJÜJ Sport in het kort Nederlandse schaatsenrijders in Hamar Wereldnieuws DINSDAC 6 JANUARI 1948 2 CONFERENTIE IN HAVANA Verschil in economische ontwikkeling kan struikelblok worden Er wordt op het ogenblik in de Cubaanse hoofdstad Havana druk geconfereerd door de delegaties van 59 landen. Het is de In ternationale conferentie voor t Handel en Werkgelegenheid, die wij op hét oog heb ben en die conferentie heeft tot voornaam ste taak het vaststellen van het Handvest van de ITO, de International Trade Orga nisation, oftewel de internationale handels organisatie. Dat het scheppen van een weinig orde in de chaotische economische toestand van de wereld geen overbodige luxe is, zal ieder duidelijk zijn die eens om zich heen kijkt. Dat het geen makkelijke taak zal zijn, vloeit al weer voort uit de mate van chaos, die deze toestand kenmerkt. Leidraad bij de besprekingen vormt het cöncep.t-handvest, door»de Amerikanen op gesteld, dat het vorige najaar in Londen en in de afgelopen zomer in Genève respectie velijk in eerste.en tweede lezing is geweest. In Genève werd het door achttien landen behandeld en de vrij grote mate van over eenstemming die -daar1 bereikt werd, is in vrijwel even grote mate in Havana moei lijker te Jpereiken nu nog 41 landen meer hun vingers in de pap hebben. De ruggegraat. Wanneer wij dat handvest ontdoen van al het vlees en vet der bijkomende maatrege len en bepalingen (stuk voor stuk belang rijk, maar zij zouden ons te ver voeren) houden wij een ruggegraat over van enige hoofdprincipes. Zij zijn: het stichten van een wereldhuis houding, die in evenwicht verkeert en zich steeds vertier ontwikkelt door een groeiend inkomen, een stijgende productie en een stijgende vraag. Een economische ontwikkeling yan ach terlijke landen en een voortdurende kapi taalstroom voor% productieve beleggingen. Het verschaffen van toegang tot markten aan producten. Een verlaging van invoerrechten en an dere handelsbelemmeringen en een radicaal verdwijnen van alle maatregelen, die be paalde landen bevoordelen. Een oplossing van internationale, econo mische problemen door wederzijds begrip en samenwerking. Struikelblok? Het is duidelijk dat punt drie en vier de kardinale zijn. Immers het wegnemen van de beletselen, het doen verdwijnen van het protectionisme is een zaak, die sinds jam' eiv dag door economisch ontwikkelde lan den wordt voorgestaan. En daar wringt hem nu juist de schoen. Want men kan de wereld verdelen in twee of eigenlijk drie categorieën. Te wetén de economisch ontwikkelde (b.v. de Ver enigde Staten en de West-Europese lan den). De economisch-achterlijke landen die „de boot gemist hebben" (zoals de Arabische landen en India) en de landen, die behoren tot een groep, die om welke reden dan ook zich in een economisch isole ment heeft teruggetrokken. Een voorbeeld van zo'n groep is Rusland met zijn satel lieten, waarvan slechts Polen en Tsjecho- Slowakije in Hayana vertegenwoordigd zijn. Het is het verschil tussen de ontwikkel de en „achterlijke" landen, dat een strui kelblok voor de conferentie dreigt te wor den. Immers deze laatsten hebben op het ogenblik alle belang bij een industriële op bouw van eigen lanck Zij doen dat óf door invoerbeperkingen van het artilgpl, dat zij zelf wensen te produceren, óf door zeer hpge invoerrechten. Amerika, de grootste vóorstander van een opruimen van alle han delsbeletselen, stemde tenslotte toe in een compromis-voorstel, dat beperkingen én hogere invoerrechten in speciale gevallen toelaat, mits zij door de ITO worden goed gekeurd. Voor het benodigd zijn van zo'n goedkeu ring voelen de achterlijke landen weer niets. Amerika blijkt echter onverzettelijk en de „achterlijken" schijnen het eveneens. Intussen praat men en praat men. Tol-unie. Eén soort van bevoordeling is toegestaan. Namelijk door die staten onderling die er naar streven een grotere douane-eenheid óf tol-unie te vormen (Benelux). Men is er zich geheel van bewust, dat alle maatregelen onuitvoerbaar zullen zijn, zo lang de deelnemende staten nog niet de economische gevolgen -van de oorlog te boven zijn, met andere woorden zolang de betalingsbalans van de deelnemers niet een redelijke staat van gezondheid heeft be reikt. Men dient zich dan ook voor ogen te houden, dat zelfs al wordt overeenstemming bereikt, de uitvoering nog jaren en jaren op zich zal laten wachten. Niettemin \tfas drs, A. B. Speeken brink, directeur-generaal voor de bui- lenlandse economische betrekkingen en tevens hoofd val! onze delegatie in Ha vana, die. voor enkele dagen in ons land vertoeft en zo vriendelijk was ons enige mededelingen te doen, vrij hoopvol ge stemd over een uiteindelijk succes. Hij vertelde, dat het Nederlandse standpunt was: „Bereid om een deel van onze economische souvereiniteit op te hef fen, indien de ITO tot wei'kelijkheid zou worden." Hij deelde nog mede, dat de Benelux- groep als economisch-ontwikkeld wordt b^chouwd en dat zij, hoewel zij niet officiéél als één lichaam optreedt, toch officieus wel zo als één handelt, dat wanneer België bijvoorbeeld zitting heeft in een commissie of sub-commis sie, Nederland daar niet in vertegen woordigd is en omgekeerd. Men zal dan ook trachten, indien het zo ver komt, voor de Benelux een permanente zetel te verkrijgen in de Uitvoerende raad, waarin een aantal economisch belangrijke landen blijvend zitting zal hebben. Mocht de Havana-conferentie mislukken, dan zal waarschijnlijk een kern gevormd worden door de 18 Genève-landen, die het Handvest zullen aanvaarden. en u zult s morgens weer kiplekker uit bed springen. 5lke dag moet uw lever een liter gal in uw in- ewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, v/ordt humeurig en loom. Noem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter ,<al op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een Nederlands costutim met Amerikaans geld Er is een kans dat men het afgedra gen jasje en de gerafelde broek einde lijk eens kan verwisselen voor een gloednieuw costuum. Maar dan moet men edelmoedige familieleden of gpe- de vrienden in Amerika hebben. Deze kunnen het volgende doen: Zij storten bij een Amerikaanse firma een bedrag in dollars en delen mede, dat voor dit geld aan een bepaald persoon in Ne derland een costuum of overjas gele verd moet worden. De. Amerikaanse firma stelt zich dan in verbinding met een Nederlandse, die voor levering van het gevraagde zorg draagt. Over punten wordt bij deze geschenkzen ding niej^ gesproken. Deze overeen komst heeft het voordeel,' dat in dit i gevalde textiel, welke anders om wille van de deviezen uitgevoerd moet worden, in Nederland blijft. Een Amerikaan, die vrienden in andere landen vèn Europa textiel wil schenken, kan hun, mits er uit Nederland pakketten naar dat land gezonden kunnen worden, via de Amerikaanse^ en Nederlandse firma kleding toezenden. Dit verhoogt ons dol lar-tegoed. Tot nu toe heeft .alleen de N.V. Emiel Hertzberger confectiefabriek te Rotterdam een dergelijke regeling met de Fraser Morris and Co. Incorporation te New York getroffen. De welhaast onopgemerkte activiteit van het onlangs opgerichte Komite Indonesia Serikat heeft ongetwijfeld de doorslag ge geven toen het er op aankwam, de een stemmigheid der deelstaten in Indonesië buiten de republiek om te consolideren. Deze eenstemmigheid, die in de berich ten van Maandag haar bevestiging kreeg, waardoor thans aan de voorbereiding van de vorming der Verenigde Staten kan wor den begonnen met of zonder <te inmiddels nog tot deelneming uitgenodigde Djokja- republiek, werd voordien ontbeerd door de afwezigheid van een bindende factor, die tenslotte door dé vorming van Indo nesia Serikat werd geleverd. Het is merkwaardig hoe kleine politieke feiten zonder consequenties vaak als de knal van een losse patroon de wereld in kunnen springen, terwijl de werkelijk belangrijke gebeurtenissen, die als het schot van een scherpschutter op de roos zijn gemikt, door een, geluiddemper zó worden afgeschut, dat het geluid ter- nauwernood naar de buite'nwereld door dringt. Dit laatste geldt voor de oprich ting van het K.I.S. (Komite Indonesia Serikat). Ongetwijfeld^xebben-prof. Djaja diningrat en de zijnen vele goede politieke Voor.elke gereedgekomen woning kan een andere worden aanbesteed De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. TOO, 8,00. 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gyganastiek. 7.30 Orgelmuziek van Bach. 7.45 Woord vöor de dag. 8.15 Kerk koor. 8.30 Symphonische muziek van Mozart. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Platen. 10.00 Zang. 1 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamermuziek van Handel. 11.15 Historisch luisterspel. 12.15 Amsterdamse politiemuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Vervolg stafmuziek. 13.15 Franse pianomuziek. 13.45 Orgel. 14.00 Dansen en serenades. 14.30 Koorzang. 15.00 Roemeense rhapsodie. 15.15 Donauklanken. 15.45 Voor kleuters. 16.00 Voor jeugdige postzegelverza melaars. 16.15 Kinderkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Volksherstel. 17.35 Amatj-trio. 18.00 Harmoniekorps. 18.30 Strijdkrachten programma. 19.15 Platen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.1? Symphonische muziek. 21.15 Lezing over Chr. onderwijs. 21.35 Piano muziek van Schumann. - 22.00 Mannenkoo'r. 22.46 Overdenking. 23.00 Septet van Beetho ven. 23.40 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Operettefragmenten. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Slowaakse suite van Novak. 9.35 Kwartet van Beethoven. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.35 Platen. 10.45 Voordracht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilime-Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Ensemble Vincentino. 13.50 Chansons. 14.00 „Gesproken portretten". 14.15 Jeugdconcert 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Russische muziek. 17.45 Het Rijk over zee. 18.20 Dansorkest. 18.45 Beginsel programma van de P. v. d. A. 19.00'Pianomu- ziek. 19.15 Regeriijgsuitzending. 19.30 De we reldconferentie der kerken. 19.45 Lezen in de Bijbel. 30.05 Dingen van de dag. 20.15 Me- tropole-orkest. 21.00 Luisterspel „De Koning en de varkenshoeder". 21.30 Jan Corduwener. 21.50 Platen. 22.15 Braziliaanse zangeres. 22.30 Mannenkoor. 282.45 Boekbespreking. 23.15 Zang en orgel. 23.30 Platen. Over de woningbouw in 1948 deelt het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting het volgende mede: Op 1 JaniTari 1948 waren ruim 35.000 woningen in aanbouw. De beschikbare arbeidskrachten en de te verwachten ma- teriaalaanvoer maakten, het noodzakelijk, dat in de eerste plaats alle krachten wor den aangewend voor een zo snel mogelijke voltooiing dezer woningen. Dit wil geenszins zeggen, dat geen-nieu we woningen zullen worden aanbesteed. Teneinde echter een doelmatig .gebruik der beschikbare krachten te verzekeren, is het noodzakelijk, dat deze niet over een te groot aantal bouwobjecten worden ver deeld. Daarom zullen slechts "nieuwe wo ningen worden aanbesteed, in overeen stemming met het aarital woningen, dat gereed komt. Voor, elke woning, welke voltooid is, zal dus met de bouw van een andere woning worden begonnen. Dit betekent nieti dat nu ook automa tisch aan iedere provincie of gemeente in Zij stelden hun schip ter beschikking Enige tijd geleden stond in Engeland een Nederlandse bloembollenkweker terecht, die zich had schuldig gemaakt aan overtre ding van de invoerwetten. De zaak was uitgekomen, doordat het Engelse schip, .dat de clandestien in te voeren bloemboilen voor de Engelse kust .van een Hollands vis sersvaartuig Overnam, op een mijn liep en verging. -. De Nederlander zit op het ogenblik in een Engelse ge^&ngenis om twee jaar op te knappen. Bovendien kreeg hij 500 Pond boete. Deze bloembollenhandelaar .had natuur lijk Nederlandse helpers nodig, voorname lijk IJmuider of.Katwijker vissers, die be reid waren 'de* contrabande te vervoeren. Twee van hen, de gebroeders L. uit Vel- sen, stondey Maandagmiddag voor de Eco nomische rechter te Haarlem terecht. De oudste, de 35-jarige P. L. had zijn Zandvoort en hef Gooi Doorgaande treinen De Nederlandse Spoorwegen zullen bij de samenstelling van de zomerdienstregeling 1948 bijzondere aandacht schenken aan de verbinding met Zandvoort. Zo wordt over wogen ^nkele doorgaande treinen Hilver- surrtZandvoort vice-versa in te leggen, die alleen in Bussum en in Amsterdam zullen stoppen. FILM-UITWISSELING. Volgens de „Daily Mail" is Filippó dé Giudice, „top-Rroducer" van de Britse filmmagnaat Arthur Rank op weg naar New York om te onderhandelen over een plan voor het uitwisselen van Britse en Amerikaanse films, waarbij voor iedere nieuwe Amerikaanse film, die in Engeland vertoond wordt, een Britse de V. S. moet worden gedraaid. Het dollar-pro bleem zou hierbij niet ter sprake komen, daar Engeland én de Verenigde Staten ieder een gelijk deel van de op deze wijze verkregen winst'zouden incasseren. vaartuig in de periode van September 1946 tot April 1947 ter beschikking yan deze bloembollensmokkel gesteld. Er werden vier tfpchten gemaakt, waarbij soms Grims by, soms Lowestoft het doel van de reis was. Op de terugtocht Werden fietsbanden en cigaretten meegcnorrtfcn. De eerste trip werd met 300 Engelse Ponden gehonoreerd; later kreeg L. ook wel betaling in natura. Zo ontving hij eens 10.000' cigai-etten, waar hij niet veel plezier aan beleefde, want 7000 bleken er door scheepsolie bedorveii te zijn. Dat dit soort handel trouwens nogal, ris kant was," kon ook de tussenpersoon J. C. van T. uit Oegstgeest getuigen, die eens had meegevaren en bij die gelegenheid had moeten toezien, dat de lading bloembollen voor de Engelse kust in zee was geworpen, omdat de Engelse boot, die de vracht zou overneftnen, niet kwam opdagen. De politierechter, mr. C. G. Bijleveld, sloot zich bij de eisen van de Officier van Justitie aan en veroordeelde P. L. tot drie maanden gevangenisstraf en 5000 .gulden boete, diens broer R. L., 'die als schipper van het vaartuig was opgetreden, tot drie maanden en de tussenpersoon J. C. van T. tot één maand gevangenisstraf. Hij wilde daarbij zeker een open oog hebben voor de moeilijke omstandigheden, waarin het vis- sersbedrijf van de gebroeders L. door de oorlog verkeerde, doch hij achtte de schade* die zi? aan onze bona-fide handel op En geland en aan onze economie toebrachten, zeer ernstig. „Bovendien," zei mr. Bijleveld, „zit het smokkelen de Hollandse zeelui in het bloed. In de tachtig jax-ige oorlog vex-- kochten zij kanonnen aan de Spanjaarden, door hun smokkelaarspraktijken' brak de vierde Engelse oorlog uit en daar moet nu maar eens paal en perk aan gesteld wor den." Vissersvaartuig uit r Breskens vermist Sinds Zondagavond verkeert men te Breskerxs in ongerustheid over het lot der bemanning van het vissersvaartuig „Bres kens 1", bestaande uit vijf koppen. Het schip is Zaterdag ter hax'ingvangst uitge varen en Zondagmorgen nog gesignaleerd, doch des avonds niet in de thuishaven gearriveerd. De bemanning bestaat uit de schipper J. van den Heuvel, zijn drie zonen en de matroos P. de Badts. 1948 een aantal woningen wordt .toege wezen in overeenstemming met het aantal in 1948 te voltooien woningen. De aanbe stedingsvrijheid, welke gedurende een groot deel van het afgelopen jaar bestond, heeft er toe geleid, dat in sommige provin cies meer en in andere provincies minder woningen in aanbouw zijn dan met een rechtvaardige verdeling in overeenstem ming is. Bij de woningtoewijzing zal dan ook getracht worden deze verschillen weg te nemen. Per provincie is thans een voor- lopfge toewijzing voor in 1948 te bouwen woningen geschied, welke woningen in overleg met het Provinciaal Bestuur zullen worden verdeeld 'over verschillende ge meenten. Het ministerie vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat het niet in het voor nemen ligt de woryngbouw te beperken, maar dat integendeel getracht, wbrdt de regelmatige toeneming, welke" het aantal gereedgekomen woningen van maand tot ■maand vertoont, ook verder te bevorderen. De fraude met pakketten uit Indië Aan de NIWIN is verzocht, om zich te belasten met de afwikkeling van de door het „Verzendkantoor voor geschenkzen dingen van militaii'en in Indonesië" te Laren gepleegde fraude met pakketzen dingen. De in beslaggenomen- Indische produc ten zijn thans voor'het grootste gedeelte opgeslagen in Rotterdam. De goederen zijn momenteel nog onder beheer van de justi tie. De verdeling der productexx zal ge schieden door het centraal bureau NIWIN, dat daarover later nadere mededelingen zal dpen. Stakingsleidins: doorkruiste plannen der „HolIand"-directie Zondagavond laat heeft de directie van de meelfabriek „Holland" te Amsterdam een oproep doen toekomen aan 40 stakers met de uitnodiging Maandagochtend om half zes bijeen te komen in de kosterij van de Haarlemmerpoortkerk aan de Plan- ciusstraat. Volgens de directie zou het hier personen betreffen, die Wél graag weer aan het werk willen gaan, doch uit angst voor représailles van de zijde der stakers de fabriek niet in durven. Inder daad hebben de betrokken arbeiders aan de oproep gehoor gegeven en zich naar de plaats van samenkomst begeven. De sta kingsleiding he^ft echter de plannen van de directie doorkruist en de mannen, die zich naar het afgesproken adres begaven, opgevangen. Slechts twee dér opgeroepe- nen hebbèn l^ans gezien de kerk te berei ken en zijn zich in de fabriek komen melden. In de loop van de ochtend is nog een derde arbeider de „Holland" binnengegaan om het werk te hervatten. Elfjarige roeier in de Ringvaart verdronken De elfjarige jongen J. S., wonende aan de Iiillegommerdijk in de gemeente Haar lemmermeer, roeide Maandagmiddag met 2jjn zusje in de Ringvaart. Ter hoogte1 van de steenfabriek sloeg de jongen over boord en verdi'onk. Zijn zusje roeide naar de kant om hulp, echter zonder succes.' De politie van Haarlemmermeer is gaan dreggen. Vanmorgen was het lijkje nog niet opge haald. De jongen had de gewoonte iedere dag de Ringvaart over te steken en men acht het niet uitgesloten dat hij door een ruk wind overboord is geslagen. 1 42. Panda naderde het torentje en merkte met blijdschap, dat de deur op een kier stond. Héél voorzichtig stak hij zijn hoofd om het hoekje en keek in het inwendige rond. Het was er een kale boel oxtd, stoffig en verwaarloosd. En midden in dat sombere vertrek zat een bejaarde, oude Oosterling droefgeestig voor zich uit te, staren! Goeden middag, meneer!" zei Panda nader tredend. „Heévi me niet kwalijk, dal ik U stoor, maar ik icilde U vragen, of U ook iels van het vliegende tapijt van de sultan afweet!"\,Salaam Alei- kum!" zei de oude. „Zet U neder! Alvorens ik op Uw vraag kan ingaan moet ik echter een vraagstuk oplossen. Weest dus zo goed te zwijgen en mij aan mijn med\taties over te laten!" Panda ging zitten en zweeg, de grijsaard verviel weer tet gepeins en zo bleef dat twee volle uren. Toen kreeg Panda er genoeg van. „Wat is dat voor een vraagstuk?" vroeg hij. „Misschien ~kan ik U helpen!" redenen om hun intrede in de Indonesische politieke wereld zo geruisloos mogelijk te doen plaatsvinden. Als er dan ook plotse ling enig rumoer rondom de K.I.S. is ont staan, dan is dit meer aan de reacties van Djokja te wijten dan aan de' propaganda van het comité zelf. Want propaganda heeft het nauwelijks gemaakt. De voor naamste propaganda bestaat in de perso nen, die er deel van uitmaken en in de eerste plaats in de persoon van de yoorr zitter. Prof. Djajadiningrat is een der meest prominente figuren uit het politieke en intellectuele leven van Indonesië voor de oorlog. Sedert de Japanse invasie .heeft hij zich echter zox-gvuldig ingekapseld en zich onthouden van iedere politieke acti- viteité Het was gemakkelijk met de pro fessor een urenlange boom op te zetten over alle mogelijk onderwerpen, maar het was onmogelijk zijn mening te vernemen over de politiek. Vaste grond. Prof Djajadiningrat is een oud en wijs man, die weinig dingen meer schuwt dan een wankele bodem om^zijn voet op te zet ten. Wanneer hij nu tóch zijn voeten op «het politieke platform plaatst, dan kan. men veilig aannemen, dat het van een solide constructie is. Dit, en de wilde kreten uit Djokja, moeten meer dan enigerlei vorm van propaganda onze waakzaamheid gaan de maken. Alleen,reeds 't feit van Djajadi- ningrats „come back" in de politiek be stempelt de oprichting van het K.I.S. tot een gebeurtenis van belang. Wat wil het comité? Laten we eerst eens zien wat de naam betékent. „Serikat" is: verbond. Het wil een verbond vormen van Indonesische Volken, waarvan geen enkel, ook niet de republiek, wordt uitge sloten. Met andere woorden, het wil de Indonesische Fedex*atie aanéénsmeden. Abdulkadir heeft de eerste stoot ge geven tot de oprichting. Hij heeft begrepen, wat het struikelblok was, dat de Hollan ders op de weg naar een federatie vex-gaten weg te ruimen. Van oudsher bestaat er in dit land een ingekankerde angst tegen een Javaanse overheersing. Nu heeft de. Nederlandse politiek wel de oprichting van deelstaten en onafhankelijke gewes ten gestimuleerd, doch deze hangen als droog zand aan elkaar en missen iedere onderlinge band, die hun het nodige hou vast aan elkander moet- geven. Het is begrijpelijk, dat volken, die niet óp een langdurige vrijheidstraditie en op een rijpe politieke en economische ervaring kunnen steunen, zich op zijn zachtst ge zegd onzeker 'voelen, als zij alleen met hun verantwoordelijkheden in de grote wereld komen te. staan. Wat het K.I.S. thans wil doen, is niets meer of minder dan vast eeix begin maken met de Federatie, onafhankelijk van het aantal deelnemers, want het is ervan over tuigd, dat, als het nét maar een keer hangt, de rest vanzelf wel komt opdagen. Djajadiningrat verklaai-t uitdrukkelijk, dat dit comité zich geenszins tegen de républiek richt, maar als we de reacties in republikeinse regeringskringen zien, dan moeten we er toch aan twijfelen, of dit ook zo in Djokja wordt begrepen. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Verzekering tegen kosten van „noodlogies" Een Amsterdamse verzekeringsmaat schappij heeft een z.g. „noodlogiespolis" ingevoei'd. Zij past daax-bij een zelfde soort systeem toe als in het buitenland voor enkele ver zekeringen bestaat, waarbij polissen wof- den afgegeven zonder dat gebruik wordt gemaakt van aanvraagformulieren. Dit systeem, dat men wel heeft aangeduid als het afgeven van polissen „over de toon bank", heeft voor bepaalde verzekerings- vormen in het buitenland nogal opgang gemaakt. Op sommige Amerikaanse Vliegvelden kan men zelfs aaix een automaat polissen? voqr een ongevallenverzekering krijgen. De „noodlogiespolis" heeft betrekking op een vex-zekering, waax-bij iedere bewoner van een huis zich kan verzekeren tegen de kosten, welke hij zal moeten maken voor tijdelijk logies indien zijn huis door brand onbewoonbaar mqcht worden. Er is een uniform vex'zekerd bedrag 2600) namelijk 50 per week over ten hoogste een jaar en een uniforme premie van 4 per jaar. Door een regeling met het ministerie van Financiën worden de zegelkosten door de vennootschap periodiek voldaan, zodat bij -het afgeven der polissen niet op het zegelen behoeft te worden ge wacht.» Spel met de vrees Walter Winchell, de bekende Ameri kaanse publicist, heeft Zondagavond te New York voor de Améx-ican Broadcasting Company voorspeld, dat indien een deel van het Russische leger Griekenland zou binnendringen, Eux-opa zijn eerste atoom bom zou krijgen. Dammen Persoonlijk kampioenschap van Nederland Begin Februari zal de voor wedstrijd, om het persoonlijk kampioenschap van Neder land aanvangen. Tot deze voorwedstrijd wer den de volgende 11 provinciale kampioenen toegelaten: Groningen: O. Doornbos; Fries land: M. Bandstra; Drente: J. Lammers; Ovërijsel: A. Jurg; Gelderland: H. Onnink;' Utrecht: P. K. Th. Leijte; Noordhojland: B. Dukel en H. Laros te IJmuiden; Zuidholland: D. v. d. Staaij; Zeeland: J. Sinke: Nooi'd- Brabant: J. v. d. Heuvel en Limburg: Ch. Thimister. Van 2 tot en met 7 Februari zijn de spelers de gasten van de Limburgse Dam- bond. Op die dagen wordt te Heerlen ge speeld. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Aan de demi-finale om het hoofdklasse clubkampioenschap va#n Nederland zullen in district Noordholland'deelnemen: Haarlemse Damclub; „Jozef Blankenaar"; Damvereni ging „Gezellig Samenzijn" beide te Amster dam en de Weesper Damclub. PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Het Haarlems- R.K. Damgenootschap moet uitkomen in de promotie- en degradatie-com petitie hoofdklasse/eerste klasse. De Haar lemse Damclub II zal tegen de Damclub „G. S. Z." I uit Bovenkarspel een beslissings- wedstx-ijd spelen om uit te maken welke ver eniging degx-adatiewedstrijden. zal moeten spelen. TWEEKAMP HAARLEM—H.V.G.B. Woensdagavond 7 Januari en Vrijdagavond 9 Januari organiseren de Haarlemse zwem verenigingen „Haarlem" en HVGB onder linge wedstrijden in Stoop's Bad, in de vorm van een tweekamp, welke meer het aanzien van een zwemfeest, dan van een zwemwed strijd zal hebben. Er is een zeer attractief programma samen gesteld,. waaraan alle leden van de vereni gingen zullen deelnemen. Op het programma staan een 20 x 50 meter borstci-awl-estafette dames en 40 x 50 meter borstcrawlestafett.e heren, nummers welke nog nimmer te voren in ons Tand verzwommen werden. Ook zal een pantomime opgevoerd worden. TESTZEGE VOOR AUSTRALIë. De derde testwedstrijd AustraliëIndia hebben de gastheren gewonnen. Zij scooiden 394 en 255 rans voor vier wickets én India maakte 291 runs voor negen wickets en 125 runs. Australië won met 233 runs op de eei-ste Op de baan te Hamar zijn enkele ^electie wedstrijden gehouden tussen de Nederlandse schaatsenrijders, die naar Noorwegen door de KNSB zijn uitgezonden ter voorbereiding voor de" Olympische Winterspelen te St. Mo- ritz. Eerst wei'd de 1500 meter gereden. Het ijs was niet goed. Broekman bewees zijn goede voriji door de afstand af te leggen in de tijd van 2 min 29.6 sec. Langedijk werd tweede in 2 min. 34.2 sec. en op hem volgden De Koning met 2 min. 34.7 sec., Buyen en Van der Voort, beiden met 2 min. 35.6 sec., Huiskes in 2 min. 36.8 sec., Pqjine'koek 2 min. 43.8 sec. 'en Kox-tenoevex-, wiens vorm zeer te lijden heeft gehad door eeri lichte griep, met 2 min. 47.4 sec. Regen en vorst wisselden elkaar af toen de 5000 meter verx-eden wercl Door loting reden Langedijk en Broekman tegen elkaar'en het werd een harde strijd. Met miniem verschil won Langedijk in 9 min. 22.3 sec. Broekman deed er 0,1 sec. langer over; Van der Voox-t reed een uitste kende 5000 ineter en werd derde met een tijd van 9 min. 26.8 sec. en na hem kwamen De Koning met 9 min. 28.2 sec., Huiskes met 9 min. 31.1 sec. en dan met groot versAiil Buyen met 9 min. 59.4 sec., Kortenoever no teerde 10 min. 0.5 sec, en Pannekoek wei-d laatste met 10 min. 44 sec. Over enige tijd, wanneer de weersomstan digheden er zich beter toe zullen lenen en het ijs van goed gehalte zal zijn, zullen opnieuw selectiewedstrijden worden gehouden. Waar na omstreeks half Januari de definitiève ploeg voor St. Moritz zal worden samen gesteld. Van der Scheer over de Olympische trainingsploeg. De chef d'équipe van. de Nederlandse schaatsenrijdersploeg dr. ir. A. F. van der Scheer,, vei-telde. dat hij regelmatig contact met de ploeg in Noorwegen heeft, in het bijzonder met de leider, de heer Nap, die zich uitstekend van zijn taak kwijt. Broek man heeft, gezien de trainingstijden en vooral in aanmerking genomen de verre van guns- Schaken Mühring op de tweede plaats in Hastings De voor de zesde ronde gespeelde partij in het tournooi te Hastings tussen Spanjaard en Grob werd door laatstgenoemde ge wonnen. Voor de vijfde ronde werden nog twee afgebroken partijen gespeeld, n.l. Geor-- ge ThomasGrob litli.en RaizmanGolom- bek 1—0. In de zevende ronde waren de resultaten; AbrahamsSpanjaard 10; George Thomas Raisman 10: GolombekMuhring li SzaboAlexander laV2. Szabo heen 6 pun ten, Muhring ea Abrahams ieder 41 i punt. ige omstandigheden van temperatuur en ijs, >ewezen in vorm te zijn. Langedijk heeft weneens de vorm te pakken en over zijn vechtlust behoeft men niet te klagen. De prestaties van Van der Voort, De Koning en Huiskes vallen Van der Scheer bijzonder mee en van hen kan nog veel goedsrverwacht worden. Voor de komende jaren heeft Ne- derland weer enkele zeer jeugdige rijders,- die wellicht reeds dit seizoen, maar zeer waarschijnlijk later ook internationaal van zich zullen doen spreken, mits zij op dezelfde ernstige wijze de vooi'bereidende conditie training en de daax-na volgende ijstraining voortzetten. Vlees. Clinton AnderSön, .de Amerikaanse minister van landbouw, heeft voorspeld, dat in het voorjaar in de V. S. vlees- distributie nodig zal zijn. Hij vex-klaarde te hopen, dat er geen andere dingen ge rantsoeneerd behoefden te worden.' Wolkenmelkers. De staat Utah dreigt'de staat Nevada via een gerechtelijk vonnis te dwingen, het uitwerpen van droog ijs op in Oostelijke-richting trekkende wol ken, met het doel kunstmatige sneeuw stormen te produceren, te staken. Nevada experimenteert om in de Wasatchbergen die in Nevada even ten Westen van Salt Lake City liggen, betere ski-gelegenheid te krijgen. ,Salt Lake City (Utah) heeft nu aan Reno (Nevada) getelegrafeerd, dat „tenzij men op zal houden onze wol ken te melken en er water aan te ont trekken. dat de natuur voor ons bestemd heeft, wij een gerechtelijke actie zullen beginnen, waarin gevi-aagd zal worden om blijvend te verbieden dat ons water door u wordt afgevoerd". (U. P.) Beroving. De politie van Napels deelt mede, dat de Amsterdamse journalist P. van Dooren Zaterdag in de trein Napels Rome door twee mannen overvallen en beroofd is. Van Dooren, die zich voor enige lichte kwetsuren aan het hoofd moest laten behandelen, zeide dat de mannen hem beroofd hadden van twee koffers, bevattende zijn fototoestel, en geldbedragen van 12.400 Ure en 1200 dollar.'(U. P.). Staking. In de haven van Hamburg zijn vijf tot zes duizend arbeiders in staking ge' gaan. Volgens havenautoriteiten en vak verenigingen- is de staking door de communisten geïnspireerd. De eisen zijn een gegarandeerde werkweek van vijf dagen, dertig procent loonsverhoging, verstrekking van wex-kkleding en de vol ledige uitreiking van een speciale voed- eeltoewijzing.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2