r Velsen is „telefonisch" bijna de oude en lonkt alweer naar uitbreiding „Norm voor berechting van verraad mag niet verslappen" Visserij-varia Ook werk voor minder-valide arbeiders DINSDAG 6 JANUARI 1948 IJMUI'DER COURANT Mai3riaalschaarsté blijft remmen Lichtpunt voor de muziek-per-draad „Er zal nog heel wat water door het Noordzeckanaal moeten stromen, voor de gemeente Velsen de injecties, die haar door wederopbouw worden gegeven,, werkelijk gaat voelen. Toch is er een punt waarop onze plaats „de oude" begint te worden: namelijk in haar telefoonnet. Voor de oor log bezaten wij tezamen en nu wordt Santpoort even buiten beschouwing gela ten, als vallende onder het telefoondistrict Haarlem een kleine 1300 aansluitingen; sinds de diepe inzinking van Mei 1945 is het net al weer opgekrabbeld tot 1200. Wanneer bedacht wordt, dat de bevrij ding slechts 50 aansluitingen zag en dat de opbouw van het net ongelooflijke pro blemen opwierp als materiaalgebrek, een chaotische woningtoestand en een re-eva cuatie-stroom, is een compliment zeker op zijn plaats voor het ploegje mannen, dat dè zaak van de Dirk Hartoglistraat i^it, weer op de been trachtte te helpen. Eind 1945 telde de gemeente zonder Santpoort 643 aansluitingen, welk getal gestaag groeide en dus thans de 1200 be reikt heeft. Het rayon, dat de Velsense centrale be strijkt, namelijk Beverwijk, Castricum, Uitgeest, 'Heemskerk en Wijk aan Zee plus hét grootste deel van Velsen, was voor de oorlog 2623 aansluitingen rijk. en telt er nu 2659 tegen eind 1946 2326. Voor de hele dienstkring is een wachtlijst van een honderd gegadigden ontstaan, waarvan ongeveer 60 aspirant-aangeslotenen in Velsen wonen. Dit cijfer .wisselt natuurlijk met de dag, maar het laat toch wel zien, dat de P.T.T. in onze contreien geen* dutje gedaan heeft sinds het eind van de we reldoorlog "nummer twee. Niet slechts aansluiten. Meermalen krijgt de technische dienst echter boze ^Voorden-naar het moede hoofd, omdat meneer X veel eerder telefoon heeft dan meneer Q, en heus, meneer X fyeeft het zo hard nodig, wanten dan volgt een reeks argumenten, waarvoor zelfs het hoofdbestuur in Den Haag zou zwichten. Maar deze klagers vergeten, dat de P. T. T.'ers, die tussen haakjes nog in een voor oorlogs dus onvoldoende aantal aan Vel- sens telefonische herrijzenis werken, meer te doen hebben, dan „aansluiten" alleen. Als dat de enige zaak was, liep iedere mopperaar voor het eind van deze maand met een uiterst tevreden gelaat rond,- als er tenminste materiaal genoeg zou zijn. Maar het aantal verhuizingen en verplaat singen, het aanleggen van neventoestel len en het verrichten van grondwerk vergt Ook tijd, veel tijd zelfs, om nog maar niet eens ie spreken van de loodkabel-nacht merries, welke de technici voortdurend plagen. Groot werk op komst. Het vorige jaar en het komende worden echter voor.de T van Telefoon uit P.T.T. In Velsen gekenmerkt door belangrijke projecten. Pas is de grote uitbreiding van het overbelaste Beverwijkse net voltooid, nauwelijks zijn dê „loopgraven" in_ Castri cum, waar talloze nieuwe kabels in wer- den gevlijd, gedicht, of het opbouwplan- IJmuiden schreeuwt om de aandacht. Hoewel de structuur van het nieuwe net nog grotendeels-, slechts op papier staat, is er bij de Houtmanstraat toch al een aan zienlijke portie werk verzet, door de oude kabels ter plaatse uit de grond te halen, om ruimte te maken voor nieuwe. Oud-IJmuiden krijgt mettertijd, denkelijk nog wel in 1948, een „voor deliger" kabelnet, waarvoor de oude leidingèn er uit moeten en een nieuw stelsel de grond in gaat. De vishallen hebben'hun nieuwe kabels al gekregen en aan de overkant van het Kanaal wordt in Velsen- Noord bij de Meerweidelaan en Wa tervliet eveneens geducht aangepakt, om er een modérn net van telefoon kabels aan te leggen. Resumerende kunnen we dus zeggen, lat materiaal- en werkkrachtenschaarste de twee grote dompers op de telefonische vreugde zijn, Hoewel de ontwikkelingsgang tot nog toe laat zien, dat de stijgende lijn ondanks alles omhoog blijft gaan. We kunnen er trouwens nog 600 aansluitingen bij hebben, want de centralecapaciteit is op 1800 berekend. Is het „moeilijk" bij de telefoon, „zeer moeilijk" wordt het, wanneer wij de ra diodistributie nader beschouwen. Maar er is een lichtpunt. Het materiaal en vooral de schaarste aan stationskiezers, heeft tot nog toe voort durend een spaak in het wiel gestoken. Nu echter is er een behoorlijke zending dezer apparaten in het vooruitzicht ge steld, zodat wellicht over niet al te lange tijd weer een aaHtal radioliefhebbers te vreden gesteld kan worden. De druk-besproken kwestie aangaande het in Velsén nog steeds onvoldoende aan tal programma-mogelijkheden (twee lijnen voor de prijs, die de Utrechtenaar voor vier neertelt) komt voor rekening van de kern-centrale in Haarlem, die de uitzen dingen relayeert. Het gebrek aan verster kers schijnt nog steeds niet te zijn verhol pen en ook de onteigeningsprocedure van dè radiocentrales werkt in dit opzicht ver tragend. Van Nieuw-Zeeland* naar Londen in 79 dagen De 4 mast-bark „Pamir", die kort geleden in de haven van Londen is ge arriveerd, heeft de reis van Nieuw Zeeland naar Londen, onder comman do van kapitein H.S. Collier, in 79 dagen volbracht. De „Pamir", die in 1905-bij Blohm Vos te Hamburg is gebouwd, heeft voor de oor log steeds onder Finse vlag gevaren, doch werd in het jaar 1941 door het gouverne ment van Nieuw Zeeland in beslag'geno men. Hoewel het schip nog steeds het eigen dom, van dit gouvernement is, wordt het thans beheerd door de „Union Steamship Company of New Zealand". Het heeft op deze reis een volle lading wol en talk van Nieuw Zeeland naar Londen vervoerd. De „Karossa" blijft in Indonesië Het nieuwe, voor" de K.J.C.P.L. gebouwde motorschip „Karossh", zal in de loop van Februari met passagiers van Nederland naar Indonesië vertrekken. Na aankomst daar wordt het schip in een der vele diensten, welke door genoemde maatschappij aldaar worden geëxploiteerd, opgenomen. Hoogovenarbeicler gewond Toen dezer dagen bij het aftappen van slakken uit een der hoogovens ook wat ijzer meekwam, veroorzaakte dit bij het zoge naamde „granuleren" van de slakken met water, een opstopping der slakken. Hierbij werd de arbeider P. Nuyens uit Limmen door hete slakspatten getroffen aan het ge laat, de buik, de rug en de linkervoet. Nuyens werd ter observatie in de. Haarlem se Mariastichting opgenomen, waar bleek dat zijn ogen gelukkig niet geraakt waren. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: C. Wortel—Peters, z„ Eiken straat 25, IJmuiden-Ö.; A. MantjeBierma, z., Binnenstraat 11, Velsen-Noord; C. J. Kor- tekaas—Schoorl, z., Wijkerstraatweg 254, Velsen-Noord. Goede vangst in zicht? Is de'visserij op ijle haring tot de Kerst dagen zeer teleurstellend geweest, in de af gelopen week blijkt hierin enige verande ring ten goede gekomen te zijn. Uit een bericht in het „Nieuwe Vis serijblad" blijkt dat Dinsdag aan de afslag te Ostende niet minder dan 100.000 kg ijle haring werd aangevoerd, welke tegen prijzen van 2.50 fr. per kg tot 1.10 fr. per kg van de hand ging. Dit bericht is voor veten onzer vissers, die aan deze visserij deelnemen verheu gend, aangezien de aanvoer van niet minder dan 100 ton haring op één dag, het bewijs levert, dat de scholen ijle haring zich in de nabijheid van de Belgische kust en in het Noordoostelijke gedeelte van het Engelse kanaal bevinden In visserskringen wordt dan ook alge meen verwacht, dat in de eerstkomende weken behoorlijke vangsten kunnen worden tegemoet gezien. Stormvogels II verslaat Blauw Wit III Ondanks het feit, dat in de voorhoede NieuwenhuiZen, Broekhuizen en Opbergefi op het appèl ontbraken, is Stormvogels II er toch in geslaagd de lastige uitwedstrijd tegen Blauw Wit III met 32 te winnen. Het gehele elftal speelde een uitstekende wedstrijd. In de voorhoede werd vlot ge combineerd. Vooral de beide jeugdige bui tenspelers Broek en Venus vielen bijzonder op en Hogendijk deed op de voor hem vreemde rechtsbinnenplaats heel goede dingen. Van der Linden was een toonbeeld van grote activiteit. Met de rust had Stormvogels een nuttige 31 voorsprong, dank zij twee fraaie doelpunten van links buiten Broek en een van rechtsbuiten Venus. Na de rust kon de Stormvogels-ver dediging tonen, wat zij waard was, want Blauw Wit viel in de tweede helft stevig aan. Aanvoerder Zwemmer en zijn mede verdedigers waren echter in goede conditie en in laatste instantie wist doelman Rech- steiner ook niet van wijken. Slechts een maal werd hij gepasseerd, zodat Storm vogels met 32 won. B Een nieuwe trawler CONGRES VAN OUD-ILLEGALEN voor IJsland In de eerste helft van December is op de scheepswerf Welton Gemrnel, te Bever ley, een nieuwe stoomtrawler te water ge laten. Deze trawler, die 650 ton meet, een lengte van 180 voet en een breedte van 30 'voet heeft, is de zesde van de tien trawlers, welke voor IJslandse rekening bij deze scheepswerf zijn besteld. De ketel,- die dóór de firma Charles D. Holmes Company, Ltd, wordt geleverd, is geschikt om met olie gestookt te worden. De trawler, genaamd „Rödull" is voor de rederij H. F. Venus, te Hafnarfjordur. Het blijft tobben. Maandagochtend kwam zegge en schrijve één kotter, de IJM 5 (schipper Drijver) aan de afslag met 117 kisten verse haring en'iy2 kist verse vis, waarvoor in totaal 1750 werd besomd. De dertigste vertrok de IJM 5 naar het Kanaal en twee nachten werd volkomen voor niets gevist. De derde nacht tracht in twee trek ken bovengenoemd resultaat ineens. Schip per Drijver'besloot echter op te houden, want er waren al twee kostbare haringnet ten verspeeld, zodat de reis ondanks dè vangst, behoorlijk verlies oplevert. Honderd kerstmanden voor Engeland. De Perseus, die met de Kerstdagen viste, beèomde in Engeland voor slechts 100 man den 4200. Drie schepen meer voor de K.N.S.M. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, die sedert 1915 een geregelde dienst op verschillende- ha vens aan de Westkust van Zuid-Amerika onderhoudt, heeft tijdens de oorlog van de acht schepen, die in deze lijn waren inge legd, er zes verloren, zodat in 1945 bij het sluiten van de wapenstilstand alleen nog de schepen „Helder" en „Boskoop" voor deze dienst ter beschikking waren. Om de dienst echter weer op peil te bren gen, zijn drie aangekochte schépen aan de resterende twee toegevoegd. Het zijn het ,5200 ton metende vrachtschip „Delft" (ex- „Fort Nassau"), het motorschip „Haarlem", groot 4000 ton en het stoomschip „Breda" (ex-„Aritioch Victory"); dat 7600 br. ton meet. Het is de bedoeling, zodra de mogelijk heid hiervoor bestaat, het aantal schepen wederom tot acht uit te breiden.- NEGENTIENDUIZEND KAARSEN VOOR HET GELEIDELICHT^ De lichtsterkte van het W-licht van IJmuiden, het zogenaamde lage geleide- licht, is tot 19.000 kaarsen verhoogd. De zichtbaarheid is daardoor tot 15.4 zeemijl gebracht bij goed weer en tot vijf mijl bij „slecht'zicht". Toch blijft deze aanwinst een tijdelijke voorziening; het is nog niet bekend, "wanneer het normale licht terug komt. AANVRAGEN WERKKLEDING De mogelijkheid om werkkleding aan te bevrijding onmiddellijk zijn vroegere func- vragen is er weer. tie als procureur-generaal in Den Bosch Werkgevers die vijf of meer arbeiders, i weer op zich nam en die, naar spreker mïmlijke zowel 'als vrouwelijke, in dienst meende, wegens zijn heersersnatuur wei hebben, kunnen formulieren M.D. 333-26 nig geliefd was. De illegaliteit wenste hem en -27 laten afhalen. I; dan ook te zien verdwijnen. Generaal Deze moeten voor 24 Januari ingevuld Kruis had aan prof. Gerbrandy mede- en ingeleverd zijn. gedeeld, „dat er plannen bestonden om de Wanneer de laatste verstrekking plaats procureur-generaal te kidnappen". De pre- had, blijft buiten beschouwing, ook-is het mier» ontbood daarop zowel de minister niet nodig hier stamkaarten bij te over-- van Justitie als de heer Speyart van Woer- In Amsterdam is eert! tweedaags congres gehouden van de Nationale Federatieve Raad der Oud-illegaliteit. Mr. G. J.,van Heuven Goedhart, die minister van Justitie is geweest in het Londense kabinet, oefende enerzijds cri- tiek op het beleid van de toenmalige Ne derlandse premier prof. S. Gerbrandy, anderzijds achtte hij het verkeerd, prof. Gertfrandy naar zijn tekortkomingen te beoordelen. „In zijn dagelijkse politiek is deze moedige man wellicht een kleine man, maar hij is een groot vaderlander." Na de bevrijding van het Zuiden van ons land stoorde zich de Ordedienst haar sprekers i^ening niet aan het Militair Ge zag, al was het daaraan ondergeschikt. Spreker betreurde het, dat „dé illegaliteit in die dagen in het Zuiden niet op haar qui vive is geweest, maar zich door generaal Kruis en de staf van de B.S. op sleeptouw heeft laten nemen." Het plan van de rege ring om vijf ministers als „minister-kwar tiermakers" naar bevrijd gebied vooruit te zenden om leiding te geven, werd door deze beide staven gedwarsboomd en tijde lijk verijdeld. Ook de staf van de B.S. raakte op drift. Voor werkelijk bevrfj dings werk was de B.S. naar sprekers mening niet meer nodig. De organisatie werd gebruikt voor het arresteren van landverraders. De leden der B.S. hadden aanvankelijk geen arresta- tiebevoegdheid. „Ik wenste hun deze be voegdheid ook niet te verlenen", aldus de voormalige minister van Justitie, „mede omdat zich bij de B.S. vele z.g. September- jongens hadden aangesloten. Majoor van Houten verleende echter de B.S. wel arrestatie-bevoegdheid. Volgens mr. Van Heuven Goedhart waren de gevolgen niet uitgebleven. In kampen trof men later geïnterneerden aan, van wie geen enkel dossier te vinden was en die zeiden niet te weten waarom of door wie zij gearresteerd waren. •Vervolgens liet spreker enig licht schij nen op de affaire betreffende mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, die na de De procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel sprak over „Berechting van het verraad". „Bij het verzet leefde de ge dachte", aldus mr. Silckel, „dat wij ons zouden ontdoen van die elementen, die wij tijdens de bezetting als verraders be schouwden. De werkelijkheid was echter anders. Dit is niet de schuld van de rege ring, doch van het volk, dat achter deze regering stagt en waarvoor wij illegalen" tijdens de Duitse overheersing ons bloed hebben gegeven. Tijdens de oorlog waren er twee groepen in het Nederlandse volk, die gekozen hebben: „het verzet en het verraad." Tussen deze twee kleine groe pen vond men verschillende schakeringen. Dit is -de oorzaak, dat wij niet allen even fel tegenover het verx-aad staan. Ook is het zo, dat er thans milder berecht wordt dan 2Vz jaar geleden. Dit is volkomen onjuist. Wat 2V2 jaar geleden recht was, is thans ook nog recht. Sprekers conclusie was. dat het verraad in de ruime zin waarin hij het ziet, door de bijzondere x-echtspraak niet wordt bei-echt Verraders leven thans, na de loslating van de „lichte gevallen" in ons midden. Het is de taak van de illega liteit de ogen op hen gericht te houden en waakzaam te blijyen, wetende, dat een verrader altijd een verrader blyft". Resolutie. Tenslotte nam het congres met algemene stemmen een door mr. Van Heuven Goed hart voorgestelde resolutie aan. Ir^ deze resolutie wordt gezegd: m „Het congres, gehoord de besprekingen over de "berechting van het verraad in de bezettingsjaren gepleegd, zich ervan be wust, dat dit verraad berecht of niet berecht als openbaring van een tegen het vaderland gerichte gezindheid, een. ge vaar blijft voor de zuiverheid en de gees telijke gezondheid van ons volk, waar schuwt tegen de geleidelijke verslapping van normen waaraan het strafbaar gestelde verraad wordt getoetst en is van oordeel, dat deze verslapping niet "wordt gerecht vaardigd met een beroep op de barmhar tigheid en dringt er opnieuw op aan, dat de berechting op krachtige wijze wordt voortgezet". SCHEEPVAART leggen. Wat de individuele aanvragen betreft, hierover zullen nadere mededelingen vol gen. 1 Uitvoering van de uiet in Haarlem en omgeving De wét op de tewerkstelling van minder- valide arbeiders is op 1 Januari in wer king getreden. Men weet dat de bedrijven die met meer dan 20 man wei-ken, nu ver plicht zijn om zulke werkkrachten aan te stellen. Als maatstaf geldt één op de vijftig arbeiders. Indertijd hebben wij reeds 'op de grote sociale betekenis van deze wet gewezen. ONDERTROUWD: C. Duijn. Berkenstraat,, Daarbij stelden wij in het licht, dat thans 4, IJmuiden-O, en L. Jonker, Bloemstraat 76, nog vele mjncier valide arbeiders tot niets- TTmni^nn +/\ölr nflvpc- Tl 1 CCOTt ITCW^C* 4" - doen zijn gedoemd. Het uitgeschakeld zijn Drijvende bok „Ajax" begint de reis naar Indië Gisteren is een der grootste drijvende bokken ter wereld, de „Ajax" van N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht op de werf van de firma Lanser te Sliedrecht gestreken. De „Ajax" zal eind dezer week de reis naar Indië aanvaarden. De „Ajax" werd hoofdzakelijk tijdens de oorlog gebouwd. Ondanks het wakende oog van de bezetter gelukte het de firma Lanser de bouw veVborgen te houden. Di rect na de bevrijding is men begonnen de laatste hand te leggen aan het 1050 ton wegende gevaarte. In Maart 1946 kwam "de „Ajax" gereed. Tot nu toe heeft de bok ongeveer 700 wrakstukken van schepen gelicht en bovendien ongeveer een 50-tal bruggen «gelicht 'of op de plaats van be stemming gebracht. Thans is 3e „Ajax" verkocht aan de Nederlands-Indische ré- gering. Het gevaarte zal de gehele archipel doorkruisen, hoofdzakelijk om hetzelfde werk te verrichten als hier te lande: het lichten van.wrakstukken en het wegnemen van obstakels in de havens. De „Ajax", die gesleept zal worden door de „Hudson" van de $irma mit zal ongeveer drije maanden over de reis naar Indië doen. OUD EN DER DAGEN MOE De „Tjimanoek", metende 5628 reg. ton en eigendom van de K.J.C.P.L., te Amster dam, die-in het jaar 1911 bij de^cheepswerf „Feyenoord" te Rotterdam werd gebouwd, is aan de firma Van Heygen te Gent ver kocht om gesloopt te worden. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 6 JANUARI Thalia 8 uur: „Zwevende gratie". Rex 8 uur: „Alles op ijs". De Pont 8 uur „De woesteling". WOENSDAG 7 JANUARI Raadhuis 45 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Bioscopen 8 uur: Voorstelling. IJmuiden, toek. adres: Tussenbeeksweg 42, IJmuiden-O.; W! de Krou, de Ruijterstraat 98 rd., IJmuiden en P. G. Vissers, Brinkweg 15, Rheden, toek. adres: Brinkweg 15, Rheden; A. H. J. Graaman, Hofdijklaan 3, Driehuis en A. M. Bol,.Hofdijklaan 3, Drie huis, toek. adres: Hofdijklaan 3, Driehuis; G. van den Outenaar, Noorderwijkweg 65, Be verwijk en Th. A. Vergouw, Eendrachtstraat 13, Velsen-N., toek. adres: Noorderwijkweg 65, Beverwijk;A. W. Booy, Helmstraat 7, IJmuiden en C. Schadé, Zeeweg 16 rd., IJmuiden-O., toek. adres: Helmstraat" 7, IJm. GEHUWD: W. A. J. van Driel en J. B. Ha verland, Lindenstraat 16, IJmuiden-O.; P. Donkersloot en L. M. W. du Quesne van Bru- chem, de Genestetlaan 38, Driehuis; W. 'Gra- vemaker en W. van Os, Pres. Krugerstraat 41, IJmuiden; L. Mays en K. J. Blom, Dirk Hartoghstraat 8, IJmuiden. T roepenverscheping Met de „Tabinta" en de „NieuW Holland" die respectievelijk 17 en 30 Januari van Amsterdam naar Indonesië vertrekken, zul len troepen worden vervoerd. MARKTOVERZICHT 5 Januari. Visaanvoer. 118-kisten haring. Besommingen Kotter: IJM 5 f 1772. Dertig a één maand Toen de „Almanzora" van de Royal Mail Lines in Southampton arriveerde, vond men onder de passagiers hoofdzake lijk repatriërenden, waaronder 200 kleurlingen niet minder dan dertig verstekelingen. De clandestiene reizi gers werden allen tot vier weken brom men veroordeeld. uit het arbeidsproces is voor de mens dik wijls schadelijker dan de ziekte of vermin king zelf. De beste therapie is dan oók' arbeid. De zorg voor de onvolwaardige arbeids krachten is in Höarlem en omstreken in tweeën' gesplitst. De „Nazorg", hoofd de heer E. P. Schuyt, wijdt zich in het bij zonder aan de mensen die blijvende zorg behoeven. Daaronder vallen dus de zwak zinnigen en anderen die niet tot volwaar dige arbeidskrachten ^ijn op te leiden of om te scholen. De. ervaring heeft evenwel geleerd zo deelde de heer Schuyt ons mede dat ongeveer 90 procent der minder valide arbeidskrachten met aanvankelijke hulp volwaardig zijn te maken. Eigenlijk zijn wij hier al jaren mee bezig. En gelukkig ook met veel succes. Iemand om slechts een voorbeeld te nemen die door e?n ongeluk een arm verspeelde is door „Nazorg" aan een kunstarm geholpen en daarmee voor een speciaal werk opge leid. Na enige oefening kon de betrokkene in het normale arbeidsproces opgenomen worden. Zo zijn er vele gevallen. Bij de plaatsing is in het algemeen van de grotq werkgevers te Haarlem veel jnede- - werking ondervonden. O.a. van Droste, Hin, Union, Centrale Werkplaats der Spoorwe gen en verschillende wasserijen. Er zijn er ongetwijfeld die het nu voorgeschreven minimum van 1 op de 50 al bereikt, of misschien al overschreden hebben. Ge- hoopt wordt natuurlijk dat de werkgevers Izich niet zullen bepeidcen tot het voorge schreven percentage, maar ik ben zo vervolgde de heer Schuyt overtuigd, dat zij dit niet zullen doen. Het sociale gevoel is gelukkig sterk ontwikkeld, vooral' het werk der sociale werksters (de meeste grote bedrijven hebben dieaangesteld) den naar Londen. Daar werd aan mr. Van Heuven Goedhart de eis gesteld dat hij de procureur-generaal zou ontslaan. Hij stemde eu tenslotte in toe de heer Speyart een studie-opdracht van drie maanden te geven. 9 Mr. van Heuven Goedhart besloot zijn uiteenzetting met een beschouwing over wat hij de „allerbespottelijkste en roeke loze kabinetsformatie van Februari 1945" noemde. Hij zeide, dat detwee étappes, waai-in ons land is bevrijd, een ongeluk voor ons volk zijn geweest. Hij hoopte dat de parlementaire commissie er'in zal sla gen het volle licht over het Londense katóinet te laten schijnen. Bundeling. Het Tweede Kamerlid J. H. S'cheps sprak over „bundeling van de oud-illegali teit". Hij meende, dat een sterke gebun delde illegaliteit, zij het ook niet als poli tieke partij, groter invloed kan hebben dan thans het geval is. Bundeling .van alle illegale' groeperingen tot een machtige bond zonder partijpolitiek, zag spreker als het middel de illegaliteit de plaats te ver schaffen waar zij recht op heeft. De illegaliteit had volgens de heer Scheps nog eert belangrijke taak tè ver vullen. wordt in dit opzicht zeer op prijs gesteld. Het Gewestelijk Arbeidsbureau is, nu de wet in werking is getreden, speciaal belast met de zorg voor d,e plaatsing van 'de min der-valide ai-beiders. Van heden af kunnen deze zich bij -de Arbeidsbureaux aanmel den. De directeur, de héér A. P. M. van Riel, deelde ops mede dat er, vooral in Amerika, de laatste tijd zeer gunstige ervaringen zijn opgedaan met de te werkstelling van minder-validen. Daar is men tof. de con clusie gêkomën dat 95 procent van de liclig- m'elijk on vol waard igen geschikt- te maken zijn voor volwaardige arbeid, mits zij slechts op de goede plaats gebracht wor den. De man die in een wagentje moet rij den omdat hij zijn'benen niet kan gebrui ken, is in staat een vak te lerën, waarin, hij evenveel presteert als een collega die twee gezonde benen heeft. Zelfs is het ge lukt mensen die hun handen missen tot volwaardige arbeidskrachten op te leiden. Natuurlijk eist het veel bemoeienis om deze vakopleiding mogelijk te maken. Het is evenwel een zeer dankbaar werk, niet alleen omdat het voor de mensen zelf van onschatbare betekenis is, maar ook uit maatschappelijk oogpunt. Eigenlijk zouden de werkgevers die een ledige plaats hebben, zich in de naaste toe komst moeten afvragen: is dit niet een functip waarvoor een minder-valide in aan merking kan komen? Het voorgeschreven minimum vah twee procent moet natuurlijk niet doorslaggevend zijn, althans niet wan neer dit al overschreden is. Euveldaden in Beverwijk Twee bewoonsters van de Boogaardlaan, die hun fris gewassen goed buiten te dro gen hadden gehangen en vergaten het kost bare textiel na zonsondergang binnen te halen, declen bij de politie aangifte dat hun wasgoed spoorloos was verdenen. Een winkelier, die distributiebeschei den kocht, werd betrapt en bekeurd. Een eigenaar van een huis moest even eens een bekeuring incasseren wegens overtreding van de bouwverordening. De huurder van dit huis liet de eigenaar j^jèn vöorïëvensmrddëïe'n, tabak- en de-desolate toestand van de vloeren zien yersnaperingskaarten halen in het Badhuis en daar deze laatste weigerde dit te laten aan wüstelaan. herstellen, deed de huurder aangifte bij Sehoenenbonnen voor hen, wier T.D. de politie, Wat tot genoemde bekeuring eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. leidde. I INGEKOMEN PERSONEN H. C. M. Werner, ambtenaar van de belas tingen. Lindenlaan 27 van Diemen; M. J. Wer nerRubbens, zonder beroep, Lindenlaan 27 van Amsterdam; J. G. A. Scheuten, chauf feur, Patersweg 35 van Delde. P. J. Schelle- vis, verpleger, St. Odulphstraat 20 van Heer len; J. H. Duyker, zonder beroep, Wijker- meerweg 80 van Rotterdam; E. Zimmerli, zonder beroep, Stumphiusstraat 42 van Zwit serland; M. J. Welage, brigadier politietroe- pen, Alkmaarseweg 302 van Curagao; W. Korsman, kantoorbediende, Breestraat 13 van Frankrijk; L. E. G. de Wit—Ehlers, zonder beroep, Torenstraat 9 van Duitsland; Jhr. J. A. P. C. van Geen, officier-admiraal le klas, Vondellaan 29 van Putten (Gld.); Wed. de VriesStam, Huishoudster, Dierlusstraat 12 van Wieringen; M, J. van Kampen, naaister, Vondellaan 13 van Velsen; J. Janssen—van Rood, zonder beroep, Breestraat 78 van Haarlem; P. M. Ermers, zonder beroep', Rel- weg 51 van Gemert; C. Boon, los-arbeider, Alkmaarseweg 293 van Wormerveer; F. A. Poelnlan, ziekénverzorgster, Maarten van Heemskerckstraat 179 vaix Bennebroek. Santpoort DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters I tot en met L, kunnen Woensdag 17 Januari nieuwe bon- FEUILLETON Mijnheer Melvil'e's wonderlijke fantasie door W. H. Lahe Crawford 12) „Nu ja, zo waren ze gedurende de tien minuten, dat ik ze gezien heb; maar er #s er een'van acht, een van zeven en de jongste is vier!" x „Maar ze hebben een gouvernante, is het niet?" „Ja, ze hebben een gouvernante". „Nu, laat die ook hier komen". Henry was nog niet over zijn vei'bazing over het voorstel, dat hij de kinderen zou nemen, heen. „Ze zullen een beetje leven in de brou werij i brengen", waagde Michael. Henry keek hem .woedend aan. „O, ja, ze zullen stellig een beetje leven in de brouwerij brengen", zei hij sissend, „zij zullen schreeuwén en huilen en de trappen op en neer rennen; ze zullen In diaantje spelen en de hele dag een hels lawaai maken. Ze zullen de kat plagen, met de meubelen smijten, met modder- schoenen op de tapijten lopen, het behang scheuren, de gordijnen naar beneden sleu- ben er niet op in gegaan". ren en het huis in een gekkenhuis en een hel veranderen". „Ik Jean me niet voorstellen, dat jouw neefjes en nichtjes zich zo zullen gedra gen", vond. Michael. „Maar wat verwacht jij dan?" stoof de oom op. „Verwacht jij, dat ze alleen zullen spreken, als er tot ze»- gesproken wordt? Verwacht jij, dat ze gewoon op hun voeten de trap af zullen komen? Verwacht jij, dat ze nooit vuile, kleverige handen zullen hebben?" „Ik verwacht, dat ze zich zullen gedra gen als normale kinderen". „Dat zullen ze juist doen", klonk het bitter. Michael trok een ongelovig gezicht, doch zei niets meer en de volgende vraag kwam van Christopher. „Wat dacht de andere oorrf, dat er met de kinderen moest gebeuren?" „Bedoél je Luke?" Christopher knikte. Een schouderophalen en een minach tend gebaar. „O, hij kletste een hele tijd over plicht". „Jouw plicht?" „Plicht in het algemeen en de plicht van iedereen. „En jouw plicht was het, vermoed ik, de kinderen te nemen". Henry fronste zijn wenkbrauwen. „Hij liet wel zo iets doorschemeren, maar ik Hij ging weer zitten en bracht zijn glas aan zijn lippen. „Ik zal Luke schrijven en aanbieden de opvoeding van de jongens te betalen, indien de oud-tante hetzelfde doet voor het meisje". Hij voegde er voor zichtig aan toe: „Misschien dat ik de oud ste jongen wel adopteer, als hij een rede lijke leeftijd heeft bereikt". „Hoe oud is de oudste jongen?" „Die is zeven jaar". „En wat noem jij een redelijke leeftijd?' Henry wachtte even om hierover na te denken. „Twaalf jaar ongeveer", stelde hij toen vast. „En-wie zal voor hem zorgen totdat hij twaalf jaar is?" Henry sloeg geen acht op die vraag. „Hij zal naar een kostschool gaan en ik hoop het met Luke te regelen, dat die hem tijdens de vacanties neemt". Christopher kneep zijn lippen stijf op elkander. Hij trachtte zich het leven van de 'jongen voor te stellen als de ordelie vende en systematische Henry zich met zijn opvoeding belastte. Het was nu niet bepaald een leven, dat veel jongens hem zouden benijden. Hij mompelde: „Ik denk, dat je beter doet hem bij zijn broertje en zijn zusje te laten". „Ja, misschien heb je gelijk", knikte Henry, die er zeer mee ingenomen was raad te krijgen, die zo goed met zijn eigen wens strookte. Hij installeerde zich ge makkelijk in zijn Stoel en opênde zijn boek. Hij had nog maar een paar regels gelezen, toen hij gestoord werd door het binnen komen van Badger; het was een bood schap voor Michael „U wordt aan de telefoon gevraagd, mijnheer Hilton". Michael sprong op en rende met een ge zicht. dat plotseling vuurrood was ge worden. de kamer uit. Badger deed nog wat kolen op het» vuur en trok zich toen kalm terug." Henry was zichtbaar verbaasd "over Mi chaels .verwarring, maar hij zêi niets en vervolgde zijn lectuur. Hij sloeg zijn ogen op toen Michael terugkwam; er lag een duidelijke vraag in zijn blik, doch Michael keek niet naar.hem en verdiepte zich ver woed in zijn boek. Er verliepen enige minuten en toen zei een vreemde stem: „O ja, voordat ik het vergeet, ik dineer morgen met thuis". Stilte, volslagen, .diepe stilte. „Ik verstond je niet goed. Wat zei je?"- Henrv sprak ijzig beleefd. „Ik dineer morgen niet thuis". „Nee?" Michael slikte iets weg. „Nee, ik dineer met een vriend". Hij zweeg even en voeg de er toen uitdagend aan toe: „Iemand, die jullie niet kennen". (Wordt vervolgd). KON. HOLL. LLOYD. -7- Amstelland. 4 Jan te Amsterdam. Amstelstad, 4 Jan. te Montevideo thuisreis) HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Jaar- stroom, 4 Jan. te Gi'and Bassa van Monrovia naar Sinoe. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Aalsum, ,4 Jan. vertrokken van Teneriffe naar Southampton. Alphacca, 4 Jan. te Marseille van Port Said naar Genua. Bosehfontein, 4 Jan. te Port Said aangekomen van Genua n. Suez. Emancipator, 3 Jan. van Dar-es-Salaam naar Lorenzo Marquez. Nykerk, 3 Jan. van Hamburg naar Amsterdam. VINKE EN CO. Farmsum, 3 Jan. van Barcelona -naar Bona. Larenberg, op weg van Bahia Blanca naar Amsterdam, passeerde 3 Jan. San Antonio. Mijdrecht, 4 Jan. 2100 mijl ten Noord-Westen van Kaapstad. Winsum, 4 Jan. van Rotterdam naar Lübeck. K. N. S. M. Atair, 3 Jan, van Algiei-s n. Bona. Bacchus, 4 Jan. te Amsterdam van Rotterdam naar Tunis. Deo Duce, 3 Jan. van Amsterdam naar Odense. Hercules, 3 Jan. v. Amsterdam naar Hamburg. Jacoba, 2 Jan. v. Hamburg naar Amsterdam. Juno. 2 Jan. van Cadiz naar Albufrira. Orestes, 3 Jan. van Amsterdam naar Dublin. Svolder, 3 Jan. van Rotterdam naar La Coruna. Cottica, 2 Jan. te Ponta Delgade van Triniaad naar Plymouth. Delft, 2 Jan. van Puerto Cabello naar Bar- ranquilla. Hesti-a, 2 Jan. te Puerto Cabello v. Lissabon naar Curagao. Ganymedes, 2 Jan. te Buenos Aires van Montevideo naar Mon tevideo. Orion, 2 Jan. van Gibraltar naar Antwerpen. Socrates, 30 Dec. van Montevideo naar Santos. MIJ. NEDERLAND. Bengkalis, 1 Jan. te Los Angeles van Hollandia naar San Fran cisco. Groole Beer, 2 Jan. van Aden naar Port Said. Oranje, 3 Jan. van IJmuiden naar Indië. Saparoe, 30 Dec. te Honolulu van Ma nilla naar Los Angeles. Bali, passeerde, 5 Jan. Vlissingen van Amsterdam naar Antwerpen. Nieuw Holland. 4 Jan. van Algiers naar Am sterdam (van Batavia). Oranje, 4 Jan. te Southampton van Batavia'naar Amsterdam. Tawali, 4 Jan. te Batavia van Makassar baar Singapore. Vera, 3 Jan. van Aden naar Batavia. •MIJ. OCEAAN N.V. Glaucus, 4 Jan. te Amsterdam van Londen. Grote vrfart. Batafvicr 2, 3 Janu- van Casablanca te Bor deaux. Johan van Oldenbarnevelt, Amster damJava. 4 Jan. te Belawan. Juno, Genua —Rotterdam, pass. 4 Jan. Kaap St. Vincent. Kota-Agoeng, 3 Jan. van Balikpapan te Ma kassar. Lievevrou weker k, 4 Jan. van Aden te Bahrein verwacht. Lemsterkerk, Rotter damBahrein. 4 Jan. van Suez. Loosdrecht, AntwerpenMarseille, pass. 3 Jan. Finisterre. Maaskerk, 4 Jan. van Lagos te Port a Har- court. Molenkerk, RotterdamJapan. 4 Jan. te Singapore. Nieuw Holland, BataviaAm sterdam, 3 Jan. van Algiers. Pericles, 3 Jan. van Puerto Cardon naar Puerto Cabello. Poelau Laut, Penang—Singapore, 3 Jan. 50 mijl van Singapore. Prins Frederik Hendrik, 4 Jan. van Aalborg fe Bcirouth. Ridderkerk, Shanghai—Rotterdam, 3 Jan. van Le Havre. Rijnkerk. Bombay—Rotterdam, 4 Jan. van Marseille. Salatiga, 3 Jan, ter redePorto Amboina. Stuyvesant, 3 Jan. van Paramaribo naar Port of Spain. Tawali, 4 Jan. van Ma kassar te Batavia. Tegelberg, 3 Jan. van Dur ban naar Batavia. Tjimanoek, Port Said Gent, pass. 4 Jan. St. Vincent. Tosari, 4 Jan. van Cheribon naar Semarang. Wickenburgh, 4 Jan. van Duinkerken te Antwerpen. Zee man, 4 Jan. nog te Makassar. Aagtekerk. 3 Jah. van New Orleans te Rotter dam. Abbedijk. New Orleans—Rotterdam, pass. 4 Jan. lands End- Alamak. 3 Jan. van Kuwait nog te Bandar Shahpur. Alderamin, 4 Jan. van Antwerpen te Rotterdam. Aletta, 2 Jan. van Singapore naar Pladjoe Atnstel- diep, 2 Jan. van Amsterdam te Batavia. Anw 6teiland, Buenos Aires—Amsterdam, 4 Jan. te Maceio. Arkeldijk, Rotterdam—New York, 3 J^n. van Antwerpen. Bantam. Singapore New York. pass. 4 Jrfn. 19.40 uur Perim. Ba- rendrecht, 2 Jan. van Balik Papan naar Fre- mantle. Bengkalis. 1 Jan. van Hollandia te Los Angeles. Blijdendijk, 3 Jan. van Baltimore naar Norfolk. Boschfontein, 3 Jan. van Genua te Port Said. Ccram, Amsterdam—Java, 3 Jan. van Aden. Chama, 4 Jan. van Malta te Trh#o"li. Cistula, 3 Jan van Balik Papan te Singapore. Congostroom, 3 Jan. van Ponte Noire naar Boma. Delft, 4 Jan. van Barranquilla naar Cristobal Erinna, 4 Jan. van Tarakan te Shanghai. Ganymedes, 1 Jan. van Valparaiso te Montevideo. Helena, 3 Jan. van Puerto Limon naar Cristobal, Hestia, 3 Jan. van La Guaira ter rede Puerto Cabello. Hugo de Groot. ColomboHalifax, pass. 1 Jan. Gibral tar. Hugo de Vries, 4 Jan. van Shanghai te Rotterdam. Indrapoera, Rotterdam—Java, 3 Jan. 14"30 uur van Aden. Mijdrecht. Curagao- Kaapstad, pass. 29 Dec. St. Paul Rock Noor- dom. 5 Jan. van New York te Rotterdam. On- dina. 31 Dec. van Mlri te*Hongkong. Rondo, 31 Dec. van Batavia naar Colombo. Tjima noek, SoerabayaGent, 2 Jan. te Gibraltar. Tosar:, 31 Dec. van Singapore naar Cheribon. Willem Ruys, 3 Jan. 17 uur van Batavia r.aar Rotterdam. Winsum, 4 Jan. van Rotterdam naar Lubeck.*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3