I Al/ VI 11 Prima Stofzuigers! Grote Balansopruiming A. J. Brasser NE0PH0T0 Ook te Haarlem wordt dit vaccin met succes toegepast Indië in de pers Steno-Typen INST. PONT meisjes CORSETTEN r, iaeken „tmeka" V. WORTMAN Liwafa P. C. v. d. WEIJDEN Luidsprekers DINSDAG 6 JANUARI 1948 ÏJMUIDER COURANT B.C.G. CONTRA T.B.C.- De tuberkelbacil, die, binnengedrongen in het menselijk lichaam, de 'ziekte ver- .wekt die bij ons als tuberculose bekend staat, plant zich in h,et lichaam van de zieke voort, maar kan ook, onder bepaalde omstandigheden van temperatuur, voedsel enzovoort buiten het lichaam worden ge- kweekt,hetgeen in laboratoria regelmatig geschiedt, zo begint de directeur van het Consultatiebureau van de Haarlemse Ver eniging tot bestrijding der tuberculose', S. J. van Slooten, in het orgaan van die vereniging een artikel over „B. C. G., een vaccin, reeds jaren bekend, maar nog om f voldoende toegepast en gewaardeerd". Dr. van Slooten beschrijft dan hoe in 1908 aan de Franse onderzoekers Albert Calmette en Camille Guérin bleek, dat bij dezé gekweekte tuberkelbacillen de kwaad aardigheid afnam naarmate ^.e voedings bodem, waarop ze gekweekt werden, "meer rundergal bevatte; Inspuitingen bij proefdieren toonden aan, dat deze „bacillen bilies" (bile-gal) een beschuttende werking bezitten. Na dertien jaar van proefnemingen kon Calmette verklaren, dat ook" een mens deze inspuiting ongestraft kon ondergaan. Restte dus de beantwoording der vraag, of vaccinatie van de mens en speciaal van door familieomstandigheden extra bedx-eig- de' zuigelingen, met dit middel, de „bilié Calmette Guérin" of afgekort B. C. G. on der welke naam het overal bekendis, een afdoende bescherming opleverde tegen een besmetting met tuberkelbacillen. Toepassing. In vei-schillende landen is met toepas sing der. vaccinatie met B.C.G. een aan vang gemaakt en speciaal op aandringen van dr. Heinsjjjs van den Berg uit Am sterdam is ook'in'Nederland het'middel in toepassing gebracht. Het werd vervaar digd door het Rijles Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht en, uitsluitend door tussenkomst' van de consultatiebu- reaux, gratis ter beschikking gèstëld, doch juist toen hiermedé begonnen zou worden werd de wereld opgeschrikt door de .me dedeling dat in Lübeck van 251 gevacci neerde. 'kinderen, 73 kinderen aan tuber-? culose zouden zijn gestorven. De verstrek king in Nedërland werd direct stop gezet, maar gelukkig bleek, dat het vaccin niet de minste schuld trof, doch dat de" ca tastrophe vei-oorzaalct was, 'doordat men door een vergissing inplaats van BCG een zeer virulente cultuur van echte tuberkel bacillen had afgeleverd. De gevolgen van deze dramatische vergissing waren er niet minder erg om, maar de reputatie van het BCG-vaccin bleek'gelukkig ongerept. Het werd dan ook na 1934 op boven staande voorwaarden in Nederland weer beschikbaar gesteld en in Haarlem zijn dan ook sedert dien honderden zuigelingen. met het midden gevaccineerd, waarbij wij overtuigd werden van zijn .waarde. Een afdoende beschutting levert het BCG niet op en er bleken wel gevaccineerde kinde deren later tuberculose te krijgen, maar Calmette he^ft zelf reedsgezegd, de be schermende werking op 18 maanden te schatten. Eigenlijk zouden de vaccinaties dus geregeld herhaald moeten worden/ In Haarlem hebben wij slechts één u val meegemaakt van eengevaccineerd kind, dat binnen een half .jaar aan tuber culose hei'senvlies ontsteking overleed en waarbij de beschuttende werking dus on voldoende was gebleken. Maar de recht vaardigheid gebiedt te vermelden, dat het hier eën kindje betrof in een zeer besmet telijke omgeving, waarin de vader lijdende was aan open longtuberculose en welke patiënt tegen alle goede raad in, zeer on verstandig en asociaal leefde ten opzichte van zijn omgeving én dit geval is èigenlijk een bewijs voor de goede werking van het middel in het algemeen, want in tientallen van gezinnen, waarin eveneens open long- tubex'culoselijders voorkomen, zagen we deze besmettingen nooit. Hoé gegeven? .Bij zuigelingen uitsluitend na over leg met het consultatiebureau wordt het. vaccin telkens met één dag tussenpoos door de huisbezoekster tussen de drink- tijden ingegeven. Bij ouderen is een inspuiting noodzake lijk, waartoe Calmette een apart vaccin heeft gemaakt. In vele landen van Europa, maar ook elders b.v. in Japan, wordt BCG-vaccina- tie op grote schaal toegepast. ïxj de Scan dinavische landen houdt men zich op het ogenblik vooral bezig met vaccinatie van volwassenen, die door hun beroep extra bloot staan aan besmetting met tuberkel bacillen. Deze landen hebben in de oorlogsjaren hun "werk ongestoord kunnen voortzetten. In Nedei-landwerd de vervaardiging van BCG geslaakt, toen door de stopzetting van gas- en electriciteitslevei'ing de cul tures in het Utrechtse laboratorium te gronde gingen. Sedert het najaar van 1946 is toepassing bij ons weer ongestoord mo gelijk. Gpen geneesmiddel. Experimenten op grote schaal hebben aangetoond, dat BCG geen genéesmiddel is en zelfs, dat het geen zeker en afdoend .voorbehoedmiddel is, maar wel, dat het toch een belangrijke beschutting betekent- tegen besmetting met tuberculose. In Haarlem worden de laatste tijd zeer veel pasgeborenen met, BCG ingeënt maar ook steeds meer volwassenen krijgen het middel thans -toegediend, in hoofdzaak verpleegsters. Prins bovenaan in Hoogovenschaakfournooi Het nieuwe Zandvoort Woningbouw verloopt vlot. Het Zuiderbad in 1949 klaar? In Zandvoort mogen wij zo werd ons van de zijde van het gemeentebestuur ver- klaard niet klagen over de gang van zaken bij de Wedei-opbouw. Voora,l wat de woningbouw betreft, gaat het nu uitstekend. Er worden heel wat nieuwe huizen ge bouwd, die ongetwijfeld verlichting zullen brengen in het nijpende woningtekort dat hier bestaat en dat natuurlijk een gevolg is van de sloopwoede der Duitsers. Voltooid of bijna voltooid zijn complexen van 29, 19, 48 en 18 woningen. Tezamen dus 114 percelen. In aanbouw zijn thans complexen vaii 42 en 61 woningen. Boven dien wordt nog voorbei'eid de bouw van 50 huizen. Alles tezamen dus 267. Minder vlot verloopt het met de bouw van de grote gebouwen. De voorbei'eiding die.er nodig was voor de herbouw van het Zuiderbad is zeer om vangrijk. Er is thans toestemming van de Wederopbouw, maar de financiële kant moet nog. geregeld worden. Het desbetref fende besluit moet nbg in de gemeenteraad behandeld worden. -Er kan nu wel gezegd worden dat het zeker is, dat het herbouwde Zuiderbad niet meer in dit seizoen gebruikt zal kunnen worden, het wordt op z'n vroegst'1949. Met verlangen ziet men in Zandvoort uit naar het gereedkomen van het'nieuwe ^Zuiderbad", want het vorige seizoen is de behoefte daaraan sterk gebleken. Het nieuwe hotel. De gemeente acht het voor de ontwikke ling van de badplaats noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk een hotel gebopwd wórdt. Dit betreft het kleine hotel, dat in het Plan- Friedhoff is opgenomen. Het moet een capa citeit van ongeveer 100 bedden hebben. Het andere hotel in het plan opgenomen zal veel groter capaciteit hebben. Het bouwvolume dat door de „Weder opbouw" thans aan Zandvoort is toegestaan zou het mogelijk maken dit hötel te bou wen.' Er is evenwel nog geen definitief ge gadigde daarvoor. Wel zijjn er verschillende personen geweest die aanvankelijk neiging toonden zich voor dé bouw en de exploi tatie te intei-esseren, maar veel verder'is het nog niet gekomen. Hierbij "spelen aldus werd ons verzekerd de' financiën een belangrijke rol. Bouwen is thans zeer duur. Voor de woningbouw is een rijksrege ling getroffen, waardoor het mogelijk is geworden, dat een deel van de gestegen bouwkosten afgewenteld wordt op het rijk. Dit geldt evenwel niet voor zo'n object als dit hotel is. Daardoor worden zulke bouw-, plannen thans stei'k beïnvloed. Onze zegs man verwachtte dat de moeilijkheden pas uit de weg zullen worden geruimd als ook voor zulke bouwwerken een regeling ge troffen 'wordt. In de derde ronde van het Hoogoven- schaaktournooi zijn de volgende partijen gespeeld: ir Van SteenisRossolimo afgebr.; ienneberkePrins AA; O'Kelly de Gal- wayWood afgebr.; KottnauerKramer AA; yan Scheltinga—Cortlever afgebr. De stand na de derde'i'onde is: 1. Prins VA pnt. en 1 afgebr. partij; 2. Van Scheltinga 1 pnt. en 2 afgebr. partijen; 3. O'Kelly de Galway 1 pnt: en 2 afgebx*. partijen; 4. Ros solimo 1 pnt. en 2 afgebf. partijen; 5. Wood 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 6. Kottnauer l$nt.; 7. Henneberke 1 pnt.; 8. Kramer 1 pnt.; 9. Cortlever A pnt. en 2 afgebr. partijen; 10. ir Van Steenis 0 pnt. en 2 afgebr. pax-tijen. De partij CortleverKottnauer uit de twee de ronde werd zonde! verder te spelen door Cortlever remise gegeven'. Afdeling A 1: SuikerKroone afgebr.; De LangeDas 'A-A:] Van Epen-Muitier v. Leens Dijkstra li-A; HofsommerKaijser 0—1; v. .d 'taten af te werpen, dat het niet is uitgeslo- Afdeling A 2:. Van der Zanden-r-Donner afgebr.; De WaalBost afgebr.; Verdonck Marwitz 01; ZoontjesPrahl afgebr.; Van Vloten—Zondei-land 10. Afdeling B: SpijkerBujana A14; Wulms —van For eest 0—1; Sellenraad—Meijer 0—1; Kruijtvan Pampus 10. Avondzeskampen op Maandag begonnen: Van der MootH. Schaaks 10; H. Mooy W. Koet 1—0; De Smalde-^-Slings 0—1. Achtkampen, eveneens op 5 Januari be gonnen: - •Afdeling A: Donck—Saiïs afgebr.;, Witsmeer —Palm afgebr.; Van OmmerenHovingh 01; TerplegtGeuzebroek. afgebr. Afdeling B: Krijgsman—Zwart 'A—A Van Dorp—Van 't Hoff 10; Nijkamp—Groos ft—1; Raadsheer—Verhoekx afgebr. Afdeling C: Van der. SteeghKrijgsman 'A—A Sleeuw—Ploeg 10; GëijtemanBos AA; Van der BrissenVergunst afgebr. Gongwedstrijden. Deze verliepen onder de grootst mogelijke gezelligheid en af en toe onder grote hilari teit. Van deze wedstrijden werden prijswin naars; 1. Kottnauer; 2. v. d. Zanden; 3. Cort lever; 4. Van Vloten; 5. Saus; 6. Donner; 7. Mulder Van LeensDijkstra; 8. Stiemer; 9. Van Scheltinga; 10. De Waal; 11. Van Om meren;. 12. Palm; 13." Sellenraad; 14. Zonder land. „Breskens 1" gezonken? Naar nader wordt gemeld voer dë „Breskens 1" Zaterdag met de „Bres-, kens 50" uit Zeebrugge naar Breskens, toen een wrak werd ontdekt, waar bij de lichtboei niet brandde. Met moeite werd het gevaar nog juist op tijd door de „Breskens 50" ontweken. Aan boord van dit schip heeft men hierna.de „Breskens 1" uit het oog verloren. Bij aankomst te Breskens verwonderde men zich er over, dat de „Breskens 1" nog niet was aange komen, omdat dit schip een zwaardere motor- heeft en daardoor sneller vaart. Toen nu later de „Breskens 1" nog niet was binnengelopen, is de „Breskens 50" opnieuw uitgevaren om te fcoeken, maar dit schip heeft niets kunnen ontdekken. Zondagavond zijn na terugkeer van de' „Breskens 50", door het havenbestuur van Breskens verschillende andere havens, waaronc r Zeebrugge en Ostende, opge beld, doch nergens was iets van de „Bres kens 1" vernomen. Maandagmiddag rapporteerde een te Vlissingën binnengevaren Nederlandse loods, dat ten Westen van Blankenberghe (België), in de nabijheidvan het wrak van het stoomschip „Maciver" bij eb een. mast boven water uitstak, wélke vermoe delijk toebehoort aan de „Breskens 1". De toestand in de omgeving van het wrak van de „Maciver" i,s buitengewoon gevaarlijk te meer daar de aldaar aange- brachte lichtboei in het oxxgerede is ge raakt. Men vermoedt dan ook, dat de „Breskens 1" op de „Maciver" is gevaren en gezonken. Over het lot van de beman ning van de „Breskens 1" is niets bekend. De te Breskens gestationneerde motor- reddingsboot „M. C. Blankenheim" is uit gevaren teneinde ter plaatse een onder zoek in te stellen. Rechtsbijstand verleend aan ónvermogenden Het bureau van CQnsultatie bij de Arron- dissements rechtbank hield in het afgelo pen jaar -vijftig zittingen. 1299 bezoekers (vorig jaar 1423) vervoegden, zicH in de zittingen. Verder wendden zich nog 145 (vorig jaar, 158) rechtzoekenden tot het bureau, hetzij schriftelijk wegens verwij derde woonplaats," hetzij persoonlijk bij de secretaris in spöedeisende gevallen. In 800 gevallen (vorig jaarv 1011) werd voldaan aan het verzoek tot bijvoeging van een advocaat voor geheel kosteloze bijstand. Van deze 800 gevallen betrof het 435 (625) echtscheidingszaken en 10Ó (129) wegens verweer in echtscheiding. Bij de raad van Rechtsbijstand 'in. strafzaken vervoegden zich 41 (19) bezoekers en .buiten de zittin gen nog 30 (14) verdachten. Begin December is.de Hagenaar W. F. W. gearresteerd, die ten nadele van een reis bureau een bedrag van 10.000 dollar had ver duisterd. Het ondei'zoek heeft uitgewezen, dat W: het geld op de speelbank in San.Remo in Italië heeft verspeeld. Uit een kelder van de fabriek der fa. Verkade te Zaandam hebben dieven 275 kg. boter gestolen1. Opgericht is de stichting Nederland— ^oord-Europa Instituut, welke de taak heeft overgenomen van de sectie Noordse landen van het Nedei'lands Overzee, Instituut te Rotterdam. De stichting stelt zich ten doel de economische en culturele betrekkingen van Nederlqjfid met de landen van Noord- Europa in het bijzonder met Denemarken, Finland Noorwegen IJsland en Zweden zoveel mogelijk te dienen. In Limburg hebben de inkomsten uit het vreemdelingenverkeer in 1947 meer dan 15 millioen gulden bedragen. Op 15 April 1945, de dag dat Zwolle bevrjjd werd, bliezen de Duitsers de tele fooncentrale op. De schade is thans hersteld. Het aantal aangesloten abonnés is hoger dan voor de oorlog. De Wereldbond van Padvindsters zal in de tweede helf van April 1948 een conferen tie in Nederland hóuden ter bespreking van de gemeenschappelijke belangen. Uit 22 landen zijn afgevaardigden uitgenodigd. By Raamsdonk is een 32-jarige gehuwde vrouw door een jongeman overvallen, ernstig mishandeld en van haar geld beroofd. De dader, een 23-jarige gehuwde inwoner van Oosterhout, is gearresteerd. De toestand van. de vrouw is zorgwekkend. De verlaagde prijzen voor fietsbanden zijn op 1 Januari ingegaan. De handel heeft echter tot 1 Maart gelegenheid de oude voor raad tegen de oude prijzen uit te verkopen. De op het ogenblik bij de handel aanwezige 'voorraden doen echter vermoeden dat dit om streeks 1 Februari zal zijn geschied. HAARLEM EN OMGEVING Voor de afd. Haarlem van de Ned. Reis- vereniging'wordt een. lezing gehouden op Donderdag 8 Januari in het Gem. Concert gebouw door de he.er P. N. Windmeijer uit Delft over zijn reis naar Algiers, xhet het doel proeven te nemen met onderwaterfoto- grafie tot een diépte van 20 meter. De lezing wordt toegelicht door lichtbeelden. „De Verenigde Spelers" geven Woens dag 14 Januari een opvoering van „Jong zijn we maar eenmaal" door H. Bakker en Chr. van BommelKouw, in hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem. De dansmuziek wórdt ver zorgd door „The Harlem Swingers". De Zang- en v Sint Nicolaasvereniging „Onderling Genoegen" zal op 10 Januari haar 40-jarig bestaan vieren. Hieraan zal verbon den zijn een filmmiddag voor de kinderen en in de Concertzaal een cabaret-avond. De afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid houdt op Zaterdagavond 10 Januari een Nieuwjaarsbijeenkomst in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, wagrop mr. A. M. Joekes zal spreken over „Politieke perspectieven". De zangvereniging '„Morgen rood" vex-leent medewerking. Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Vereniging „Oost en West" zal pro fessor G. Gonggrijp in hotel „De Leeuwerik" fessor G. Gonggrijp Vrijdag 9 Januari in hötel „De Leeuwei-ik" spreken over „Java, voorheen en thans".. Ds. R. Oosterlioff, predikant bij de Ge reformeerde Kerk te Hoofddorp heeft het beroep, naar Sliedrécht aangenomen. Hij heeft dus niet bedankt, zoals gemeld is. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van .Oud-onderofficieren houdt Dondei-dag 8 Januari-een bijeenkomst in het bondsgebouw Schouwtjeslaan 63. De burgemeester van Haarlem mr. P. O., F. M. Cremers zal in deze bijeenkomst geïnstal leerd''worden als beschermheer en"de gar nizoenscommandant van Haarl'em, dë" luite nant-kolonel H. W. Lenterink als ere-voor- zitter van de afdeling. Opinie v.an „The Times" „The Times" van Zaterdag bevat een artikel van zijn correspondent te Batavia, waarin deze een beschouwing geeft over de „zeer gecompliceerde" toestand in 'In donesië, waaraan het volgende is ontleend: „In de loop van de tijd hebben dé Neder landers hun positie versterkt. Waren de Nederlandei's een jaar geleden bereid op: min of meer gelijke voet met de republi keinen te onderhandelen, op het ogenblik zijn zij geneigd hen te beschouwen als een van de verscheidene bewegingen in Indo nesië, die allen, met uitzondering van de republiek, reeds samenwerken aan de uit voering van Linggadjati. De Nedeidandse delegatie voor de onderhandelingen be staat grotendeels uit Indonesiërs, die, in dien niet van ganser harte pro-NedeiTands, toch in ieder geval op de weg naar het toekomstig Indonesië zeer van mening, verschillen met de republikeinen. Na vermelding van de met Nederland samenwerkende gebieden, zegt het blad, dat de Nederlandei's kunnen zeggen, dat de voi-ming van de Verenigde Stqten van Indonesië vordert. Het tijdsvex'loop, heeft al dé verborgenheden van de republiek aan het licht gebracht. Moeilijkheden tussen de verschillende Indonesische volkeren heb ben het aanzien van een nationale eenheid teniet gedaan. Sommige- neutrale waarnemers denken thans dat zelfs zonder enige verder mili taire-actie van Nederlandse zijde de repu bliek niet langer dan zes maanden stand kan houden. Het blad beschouwt het als de grootste zwakheid van de republiek, dat geen middelklasse' heeft zoals India. India heeft in verhouding veel meer er varen inheemse bestuurders en technici dan Indonesië. Een jaar geleden scheen het twijfelachtig- of de Nederlanders een fede rale staat zouden kunnen vestigeii. Thans lijken zij vertrouwen te hebben, hierin, met of zonder de x-epubliek, te slagen". In 1946 had Frankrijk een geboorteoverschot (Van onze correspondent te Parijs Men weet, dat een der onrustbarendste symptomen van Frankrijks toestand sedert ongeveer 100- jaren is, dat er iri dat land meer mensen sterven dan dat er kinderen geboren worden. Door middel van. voor treffelijke sociale voorzieningen ge boortepremies, zeer hoge kindertoeslagen etc. heÊ>benv vooral sedert de bevrijding, de diverse regeringen getracht, de bevol kingsaanwas te stimuleren. En indertijd heeft men, om dit zelfde do'el^ te bereiken, zelfs wel vooi'gesteld ook de kinderen stem recht te Verstrekken, dat dan door de vader zou worden uitgeoefend. Tot nu toe heeft men aan dit voorstel echter nog geen gevolg gegeven. Uit de statistieken blijkt thans, dat ei- een gunstige wending in de demografische lijn van het Frajxse volk is te constateren. In 1946 werden in Frankrijk b.v. 835.000 kin deren geboi'en tegen 542,000 sterfgevallen, hetgeen dus een overschot oplevert' van bijna 300.000 inwoners. Volgens de-thans ter beschikking staande cijfers kenmerkt ook het jaar 1947 zich door een dergelijke vooruitgang. Vief Nam tot Frans dominion (Van onze correspondent te Parijs). BINNENLAND In de uiterst moeilijke onderhandelingen tussen Viet Nam, het vroegere Indo China, en de Fx-anse-regering, is de laatste weken' een nieuwe wending ingetreden. Die on derhandelingen hebben tot nu toe echter zóveel wendingen ogenschijnlijk gun stige en slechte gekend, dat men, on danks een duidelijk officieel optimisme, toch nog even aarzelt om een spoedige definitieve overeenkomst tussen Frankrijk en zijn vroegere kolonie te vooi'spéïlfen, In korte trekken is de situatie thans al dus; Enige maanden terug hebben de Fransen, zonder ruchtbaarheid een offen sief tegen de extremisten van Ho Chi Minh geopend, dat deze nu Vrijwel van de bui tenwereld heeft geïsoleerd. Ondertussen confereerde Frankrijks hoge commissaris, Bollaert, met de vroegere keizer van An- nam, Bao Daï, nadat alle pogingen om tot overeenkomst te geraken" met Ho Chi Minh, op even zóvele fiasco's waren uitgelopen. Op. een laatste beroep van Bollaert tot alle „geestelijke families" van het land doch speciaal voor de extremisten bedoeld werd geen(anlwoord ontvangen. Toen ver trok Bao-Daï naar Zwitserland, waar zijn familie vertoefde, en vandaar naar Lon den, waar hij thans nog vex-blijft. Uit ver schillende aldaar afgelegde verklaringen kan blijken,, dat Bao-Daï voor zijn land thans een statuut voor ogen staat, dat men het beste kan vergelijken met dat van de Engelse dominions. Voor de heropbouw van zijn zwaar verminkte land men schat dat er een halve eeuw mee- heen zal gaan, alvorens de gevolgen van de „ver schroeide aarde"-taktiek enigszins zullen zijn hersteld -riep de ex-keizer de hulp in van Franse ingenieurs en Fi-anse kapi talen. Dat alles kan dus tot een zeker optimis me inspirex-en. Niettemin blijven er enige punten bestaan, waarover men grotere klaarheid zou wensen en welke nog veri-assingen kunnen behelzen. Bijvoorbeeld: 'in hoeverre repre senteert Bao-Daï de brede lagen van zijn volk? En: wat zal de toekomstige houding zijn v^n Ho Chi Minh-en zijn partisanen? Officiële persbureaux melden over grootse manifestaties ten gunste van de ex-keizer uit alle clelen van hét land. En H© Chi Minh heeft verklaard, dat hij zich achter Bao-Daï zal stellen, wanneer deze voor stellen zou doen of zelfs aanvaardeii, die beantwooi-den aan .de gerechtvaardigde eisen van het volk. Het feit is in ieder geval onmiskenbaar, dat er sedert kort een gunstiger ontwikkeling tussen Frank rijk en Viet Nam valt te constateren. D|okja zou meerderheid in de Interim-regering eisen Volgens het Bataviase „Dagblad" zal de ih te stellen interim-regering voor Indo nesië negen ministei's-zetels omvatten. Zes van.deze ministers zullen spoedig benoemd, worden, drie zetels zullex? voorlopig open blijven. Volgens hardnekkige geruchten heeft de republikeinse regering zich gewend tot de Nederlandse autoriteiten om zich bereid te tonen deel uit te maken van de interim regering, doch onder voorwaarde dat vijf der portefeuilles zullen worden toegewezen aan de republikeinse Vertegenwoordigers. Professor Hoesèïn Djajadinirigrat, voor zitter van het Komite Indonesia Serikat, heeft hedenmorgen tegenover Aneta Ver klaard, dat de gedachten der conferentie van de vertegenwoordigers der Negaras en Daei-ahs tijdens de besprekingen over de voi-ming van de toekomstige federale re gering uitgingen naar, het Amerikaanse, staatsbestel, uiteraard op basis van de rea- liteit. Hij zeide, dat de interim-regering, die mogelijk uit negen leden zal bestaan en waarvan in ieder geval" tweederde van het totalé aantal voorlopig zal worden be noemd, niet zal beschouwd voorden als be staande uit vertegenwoordigers van staat kundige eenheden, maar 'als bestaande uit personen bij wie de geschiktheid voorop staat en die federaal denken. Als begin van het vertegenwoordigend lichaam ver wacht men een raad bestaande uit ver tegenwoordigers van de staatkundige een heden en mindei-heden. Programma vaot republikeins candidaat veer het Witte Huis. "Harold Stassen, republikeins candidaat voor de Amerikaanse presidentsveiidezin- gen van dit jaar, heeft heden, te New York verklaard, dat het republikeinse progi-am- ma -der» buitenlandse politiek onder meer een herziening in 1950 van het Handvest der UNO bevat, in het bijzonder om het vetorecht, der grote mogendheden in de Veiligheidsraad op te heffen. Zijn programma, dat volgens zijn woor den in 195Ö zou uitlopen op uitsluiting van de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie een agressie-oorlog begint, en op vermindering van de macht der communisten in 'andere landen, omvat: tégëngaan van buitenspo- ï'ige credieten, supervisie over de export, beperking van vooi-raden om hamsteren te vöorkomen'en tegengaan van depressie; het plan-M.arshall op éen „gezonde, zakelijke basis" plaatsen zonder dat het door èhi- canes of politiek wordt uitgesteld en tegen gewerkt; handhaving van een sterke mili taire positie, uitbreiding van de luchtmacht en het reserachwerk; stopzetting van de export naar de Sóvjet-Unie van zware machinerieën en machine-uitrustingen, die door het comfnunisme voor ooi-log gebruikt zouden kunnen worden, „tenzij de leiders van het Kremlin door een overeenkomst en door-hun optreden tonen samen te willen wei-ken voor de wederopbouw van Euro- invoering van een ideologische wereld actie. om communistische propaganda te bestrijden „in een mate, die ver uit zou gaan boven de actie van de Amerikaanse radioiiitzendingen". SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 5 Januari voeren de sluizen van IJmuiden binnen: torpedobootjager Garland van jEngeland; Vliestroom van Fowey. Vertrokken is: Hafnia naar Rotterdam. Hoek van Holland staakte loodsdienst te ï'4.50 uui-, IJmüiden te- 16 uur. Hoogwatertijden. Dinsdag 6 Januari: 12.08 uur.. Woensdag 7 Januari: 0.46 13.11 uur. Agenda voor Haarlem DINSDAG 6 JANUARI. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Nassauplein 8: Gemengde Vrijmetse larij „Waarom oök de vrouw in de vrijmet selarij", 8 uur. Spaarne: „De zwarte'zweep van Zorro", 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zigeunerin", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Penny serenade", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Het Spookhuis", toeg. 14 j.,'2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Casablanca", 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Rebecca". 18 j., 2.00. 4.30, 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 JANUARI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Weinig animo voor de trawlvisserij De verse visvoöi-ziening blijft nog steeds zeer precair en het laat zich aanzien, dat in de naaste toekomst hierin niet veel ver betering zal komen, zo vernemen wij uit kringen van de handel. Bij de Scheveningse rederijen der binnen gekomen haringschepen heerst niet veel animo de loggers voor de trawlvisserij ge reed te maken. De maximumvisprijzen, voornamelijk van tong en tarbot, achten zij te laag om tot lonende besommingen te komen. Tegenover dè uiteraard hoge ex ploitatiekosten zijn de besommingen der trawlers te 'laag- en dus niet renderend. Naar men verwacht zullen dit jaar van Scheveningen uit slechts 20-a 25 trawllog- gers aan de verse visvangst deelnemen, tegenover vorig jaar ruim 40 schepen. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Hedenmorgen was er te Scheveningen wederom geen visaanvoer Bij gunstig weer zullen de loggei-s Sch. .15 en Sch. 130 ter haringvangst naar het Kanaal vertrekken. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBÜTIEDIENST VELSEN AANVRAAG WERKKLEDING. Werkgevers met vijf of meer werkkleding- dragende arbeiders(sters) kunnen wederom werkkleding aanvragen, ongeacht de sedert de laatste verstrekking aan het personeel vei-streken tijd. De benodigde formulieren MD 333-26 en -27 moeten vóór 24 Januari a.s. zijn afgehaald en weer ingeleverd. Het overleggen van de Distributiestam kaarten is hiei-bij niet nodig. N.B. Betreffende de individuele aanvragen volgen nadere mededelingen. De 18e Jan. hopen onze ge liefde Ouders en Groot- ouders ALB. BROEK M. E. M. BROEK- COSSEE hun 25 jarige echtvereniging te, herdenken. DaY zij nog. lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkind. G. -Aland-Broek ,N. Aland Jan Broek Albertje.. Kennemerlaan 12. IJmuiden. STENO aanv. 15 Jan. TYPEN aanv. 15 Jan. Oude Gracht 71 Haarlem J. JONCSMA en echtgen Pres. Krugerstraaat 12 wensen geachte cliëntèle een vooi-spoedig 1948. Bij vonnis van de Politie rechter belast mej; de be rechting van economische delicten in het Ax-rondisse- ment Haarlem d.d. 7 Juli 1947 zijn: HENDRIK JACOBUS RAS- POORT, geboren te Velsen, 25 Januari 1902, machinist, wonende te Bevei-wijk, Ko- ningsstraa't 186; JACOB GUIJT, gebox-en te Katwijk aan Zee, 26 Juni 1899, machinist, wonende te IJmuiden, Toi-ricellistraat 33, en PEETER GUIJT. geboren te Katwijk aan Zee, 7 Juni 1924, tremmer, wonende te IJmuiden, Torricellistr. 33, terzake, overtreding van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945 (zon der toestemming van de DL reeteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau van werkge ver veranderen) vei-oordeeld tbt: a. hechtenis voor de tijd van twee^ weken, voorwaardelijk met een iproeftijd van drie jaar, b. geldboete van f 25 subsi diair 10 dagen hechtenis, on voorwaardelijk, c. openbaarmaking van het "Vonnis. Haarlem, 3 Jan. 1948. De Officier van Justitie, J. Wiarda, w.s. ÏJMUIDER' WASSERIJ, SNELLIUSS^RAAT 39, IJMUIDEN Gevraagd voor alle afdelingen. Voor Haarlem wordt gevraagd een SCHRIJVER Vereisten: Mulo-, H.B.S.-3 J.e. of gelijkwaardig diploma, alsmede practijkdiploma Boekhouden (associatie); leeftijd 21-25 jaar. De aanvangsbezoldiging bedraagt op 21-jarige leeftijd f 2040.— per jaar (le loonklasse), terwijl voor liet diploma - Boekhouden een toelage van t'60.- per jaar wordt verstrekt. Sollicitaties mei afschriften cijferlijsten aan de 2e Afdeling van de Algemene Dienst der N.V. Nederlaridsche Spoor wegen te Utrecht. Voor een beter genre corset prefereert Iedere vrouw een CELESTE corset met of "Zonder buikband. Origi nele sluitingen. Levertijd 3 a 4 weken, bij bestelling' 6 pnt. inleveren Inlichtingen bij-onze corsetière Mej. M. DE VOS, KL Houtstr. 56, Haarlem en bij onze corsetière Mevr. TH. SCHELLEVIS, Groeneweg 15, IJmuiden-Oost. elke Dinsdag- en Donderdagmiddag van 2-5 uur Fa,, C. DE WILDE, Weteringschans 197, Amsterdam Gevestigd sinds 1932 Telefoon 31485 DAMES- EN .HERENKAPSALON „MAISON ANNY" WELLA en INDOLA PERMANENT en PHECOLINE GOLF de Permanent zonder toestel, stroom of., wacrmte. WAAL-v. OPBERGEN, ZEEWEG 263. IJMUIDEN-OOST Telef. 5-6-7-2 2 minuten van bus- en treinhalte Gev.raagd te Bentveld voor exxige dagen per week, een vlotte hulp i. d. huishoud. Zondags vrij. Goed loon. Aanmelden Mévr. Roussian, Duinwindenlaan 6, Bentveld, Tel. K 2500—27350 WIJ KOPEN van particulieren,, tegen behoorlijke prijzen. Ro mans, Kunstwerken Tech niek, Verkade Albums, Jongens en Meisjesboe ken, enz. Boekhandel Kruisweg 13 b. h. Station, Haarlem. Belt ons o-p Tel. 21677. Of zendt bericht. Wij komen WOPMEPVEEP 81375 Wij komen reeds ruim 55 jaar iedere Woensdag de was ophalen in IJmuiden en omgeving. (Ook STOMEN en VERVEN) Dames Wij hebben pracht modellen waarnaar wy uw oude hoed vermaken Het Is de moeite waard BREÈSTKAAT 162 Beverwyk Dinsdagmiddags winkelsluiting Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 13728 Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling in begrepen. Spr.uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr. Avondspr. uren: Maandag Woensdag, Vrijdag 5—8. JOZEF RAAP en Echtgenote en soldaat HENK RAAP wensen Familie, vrienden en' kennissen een voorspoedig Nieuwjaar. Tijdelijk N. O. I. Meeuwenlaan 2, IJmuiden Oost, Tel. 4S10 GEREV. WRINGERS vanaf 10 EL. WASMACHINES vanaf 180.— VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Ook wij zetten 1948 goed in, met een Een greep uit onze aanbiedingen! Blank' eiken huiskamer van 875 nu voor 695.— Moderne huiskamer van 663 nu voor /'495.— Eiken huiskamer, pr. kwaliteit nu yoor 495.—. Eigen étoffeerweuk en prima bekleding. Eiken dressoirs vanaf 197.50. Theemeubels, klooster tafels, rookstoelen' schemerlampen, kapstokkleden, tafelkleden. Te veel om op te noemen. Schilderstukken op doek enz. ZIET ONZE ETALAGES COMPLETE WONINGINRICHTING KONINGSPLEIN 8, IJMUIDEN K. VELTMAN Piet Heinstr. 76 IJmuiden-O. wenst cliëntèle een geluk kig -en voorspoedig 1*48. Herenduinweg 46, wenst geachte cliëntèle een gelukkig Nieuwjaar Kunstzinnig Portret SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941. Rliilen: 1 pers. ENG. LEDI KANT voor divan ev. met bijbet. Dirk Hartoghstr. 24, IJmuiden. De koop gevr. goede UIT- SCHUIFTAFEL. Brouwers, Zanderstr. 14. KEESHONDJES te Leeuweriklaan 1. koop. Te koop een STOFZUIGER in 'prima staat. Van Galen straat 2, Te' koop: PHILIPS LUID SPREKER. Tuindersstr. 63. 's Avonds na 6 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4