IJmuider Courant ~n Dakota van de „Air France" bij Le Bourget neergestort Roemenië üatida - min" -in Guerilia-artiilerie in Albanië bestookt de Griekse troepen Bekende wielrenner was leider van een bende veesmokkelaars Djokja is bereid tot deelneming 62e Jaargang Nó. 18830 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD WopfisHag 7 Januari 194' Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen, - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ■yERGEZELD DOOR ZIJN MOEDER, prinses Helena van Griekenland en door een dertigtal leden van zijn hofhouding is de afgetreden koning van Roemenië in Zwitserland aangekomen. Gedurende de lange reis per extra-trein, die vaak geruime tijd stilstond aan belangrijke stations zoals Boedapest, Wenen en Linz, heeft hij zich niet op de perrons vertoond en ook geen interviews toegestaan. Hier en daar hebben groepjes Roemeniërs, die naar de stations waren getogen, hoera's voor hem aange heven en het volkslied gezongen, maar ook dit bracht hem niet te voorschijn. In We nen heeft hij aan de aanwezige journalisten door zijn secretaris laten weten, dat hij er kentelijk was voor de grote belangstelling. En de secretaris heeft op het perron de naam van een Amerikaanse journalist af geroepen, die inderdaad verscheen. Toen vrqeg de Roemeen hem wat Zwitsers geld te leen, want koning Michael had voor zijn reis geen contanten meegekregen. En de Amerikaan kon hem werkelijk helpen, zoals de Daily Herald mededeelt. Het is niet ge bruikelijk dat een journalist in staat is, een koning-met-gevolg uit tijdelijke geld verlegenheid te redden. Zelfs voor een Amerikaans journalist is het een zeer bij zonder geval en het moet in vakkringen enige opschudding gewekt hebben. Koning Michael is nu in Lausanne. Hij is jong, zes-en-twintig jaar en zijn romance met prinses Anne de Bourbon-Parma, die verklaard heeft „dat zij bereid is hem over al te volgen" zal nu haar voortzetting wel vinden, zodat hij voorlopig op de belang stelling van de meeste kranten-lezex-essen kan rekenen. Maar de wijze van zijn aftre den is heel wat belangwekkender. Zijn proclamatie, waarbij hij afstand van de troon deed, hield in dat hij het Roemeense volk bij zijn streven naar een nieuwe re geringsvorm niet in de weg wilde staan. Volgens de Daily Herald, het blad der Brit se Labour Party, is deze verklaring hem afgedwongen. Het blad beroept zich op een belangrijke Roemeense persoonlijkheid, die reeds Vrijdag te Wenen aankwam en die aan de correspondent van de Herald ver telde hoe de zaak zich werkelijk had toe gedragen. Michael vertoefde op 29 Decem ber op het koninklijk buitenverblijf te Sinaia, op 130 km afstand van de hoofdstad, toen hij een telefonische boodschap van de regering kreeg. Men eiste dat hij de vol gende morgen in Boekarest zou zijn voor een belangrijke bespreking. Dit is niet de gebruikelijke wijze van optreden jegens een koning, maar het was niet Michael's eerste ervaring van dit soort en hij had er zich al eerder in geschikt terwille van de bevolking. De volgende morgen om half elf kwam hij in het koninklijk paleis te Boekarest aan en werd daar opgewacht door de belangrijk,- ste communistische leden van het kabinet- Groza, bij wie zich 'de machtigste en meest gevreesde figuur in den lande Emil Bod nar as, die de geheime politie beheerst en in voortdurend contact met Moskou staat bevond. Bodnaras eiste Michael's onmid dellijke troonsafstand. Het paleis was in tussen door communistische troepen om ringd. De koning verzette zich omdat hij meende, zijn land nog te kunnen dienen, maar zijn betoog baatte niets en volgens de Roemeense zegsman was het woord „inti midatie" niet te sterk voor de druk, die op hem werd uitgeoefend. Na twee-en-half uur zag hij in dat zijn positie hopeloos was en ondertekende de te voren gereedgemaakte proclamatie, woarna zijn afstand werd ge publiceerd en „kunstmatig georganiseerde communistische betogingen van vreugde" in de straten van Boekarest werden ge houden. De bevolking in haar brede lagen was ontzet over het nieuws, zegt het En gelse blad, dat de volgende dag mededelin gen gaf over uitlatingen van_ Michael's secretarissen bij zijn aankomst in Wenen. Die mededelingen bevestigen het eerste verhaal. Op de vraag hoe die laatste week in Roemenië was geweest, antwoordde één hunner: „Het was. verschrikkelijk" en op de vraag hoe de koning zich voelde, gaf Michael's eerste secretaris ten antwoord: „Hoe stelt u zich voor dat hij zich voelt na al hetgeen hij heeft doorgemaakt?" Daarna zei deze Roemeen, dat geen vertegenwoor digers der regering bij 'skonings vertrek aanwezig waren geweest, maar wel andere vertegenwoordigers en toen de Engelse journalist vroeg: „Bedoelt u communisten of Roemeense politie?" stelde hij de weder vraag: „Welk verschil is daartussen?" De koning zal in Lausanne geen verkla ringen kunnen afleggen, omdat de Zwit serse regering hem alleen verblijfsvergun ning heeft gegeven op voorwaarde, dat hij zich van politieke uitlatingen zal onthou den. Hij schijnt wel van zins te zijn een rapport van zijn ervaringen samen te stel len. Interessant is dat juist het blad van de Labour Party zulke mededelingen omtrènt de Roemeense monarchale crisis heeft ge daan, nadat de Britse premier pas een scherpe rede tegen de Russen had gehouden. De Labour Party heeft lang toenadering tot Rusland voorgestaan en de Daily Hqrald heeft daarvan overvloedig getuigd. Nu is de houding anders. Tenslotte is de hoofdzaak van dit alles deze: Wat is er nog van de Roemeense onafhankelijkheid over? De term „Russische invloedssfeer" schijnt voor Roemenië veel te zwak. Het maakt de in druk dat het uitMoskou bestuurd wordt. Blijkbaar is de monarchie als laatste rem opgeruimd. Gruwelijke brandstichting in Karatsji Een tempel der Sikhs in Pakistan's hoofdstad Karatsji. waar 250 geëvacueerde Sikhs uit Boven-Sind (provincie van Pa kistan) een tijdelijk onderkomen hadden gevonden, is door een menigte bestormd en in brand gestoken. 64 personen werden gedood, de overigen, alleen vrouwen en kinderen, werden gewond. Elders in de stad kwam het tot onlusten, waarbij 12 personen werden gedood en ongeveer 60 gewond. Kabinetsministers van Sind na men persoonlijk deel aan het optreden tegen plunderaars, die kleding en huisraad de straat op sleepten. De politie heeft een Uitgaansverbod afgekondigd. DRENKELING OPGEHAALD. Dinsdagmiddag, is door de rijkspolitie uit de Ringvaart onder Nieuw Vennep met een dreg opgehaald het lijk Van de 11- jarige Jacob Staring, die een dag te voren bij stormachtig weer uit een roeiboot was geslagen. Verleden jaar heeft de familie Staring op dezelfde wijze een kind verloren. Een van de zestien inzittenden in leven Een Dakota van de geregelde dienst Brussel-Parijs, toebehorende aan de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France", dat om half res uit Brussel was vertrokken, is gisteravond bij zeven uur verongelukt aan de rand van Parijs, waarbij vijftien van de zestien inzittenden om het leven kwamen. Twee Belgen, twee Engelsen, drie Ameri kanen, eerj Pool, twee Fransen en vijf leden der bemanning, alle Fransen, zijn omge komen; een Franse dame werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk is te wijten aan een misverstand tussen de gronddienst van het vliegveld Le Bourget en de bemanning, waardoor de instructie om niet te landen op het door mist verduisterde vliegveld verkeerd werd begrepen. Het vlieg J viel van geringe hoogte op een stuk bouwland en werd door een ontploffing uiteen gereten. De gewonde werd door de brandweer.uit het brandende wrak gesleurd. Vlak voor de Veilige haven Het slechte vliegweer wind en regen vlagen, afgewisseld door dikke mist moet waarschijnlijk als de directe aan leiding van de mislukte landing worden beschouwd. Het zicht op Le Bourget was zeer gering, waardoor de piloot van het verongelukte vliegtuig genoodzaakt was enige tijd boven het vliegveld te cirkelen. De gronddienst gaf hem radio-instructies om niet te landen en een vliegveld in de buurt op te zoeken, dat, nog open was. Daarop kwam de machine echter met uit gezet landingsgestel en brandende landings- lichten laag op Le Bourget af. Waarnemers op het vliegveld dachten dat het een nor male landing zou worden, doch juist voor het bereiken van de uitlopers der start banen. verdween de machine achter de bomen en onmiddellijk daarna verkon digde een felle lichtflits en een donderende ontploffing, dat er een ontzettend ongeluk was gebeurd. Ambulances, politie en brandweer waren spoedig op het terrein van de ramp aanwezig, doch konden niets uitrichten door de geweldige hitte van het brandende wrak, dat op een stuk open terrein was neergekomen, in de nabijheid van een bebouwd gedeelte van Gorxessq. Slechts een der inzittenden, een Franse dame, mademoiselle Hecht, werd met brandwonden overdekt uit de vlammen bevrijd. Zij is naar een ziekenhuis in Go- nesse overgebracht. De lijken van de om gekomenen heeft men nog niet kunnen identificeren, daar zij vreselijk verminkt waren. Naar de vliegtuigautoriteiten op Le Bourget verklaren was er op het ogenblik van het ongeluk wegens de slechte weers omstandigheden' voor de vliegtuigen een verbod van kracht tot landen en opstijgen. Een half uur eerder heeft een vliegtuig van een Afrikaanse luchtvaartmaatschap pij op het vliegveld Le Bourget eveneens een ongeluk gehad. De piloot Ame Faure werd licht gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van de enige overlevende van het vliegtuig is critiek. De stoffelijke resten van tien andere passagiers zijn naar een schoolgebouw te Blanc-Mesnil ver voerd, die van de vijf leden der bemanning naar het vliegveld Le Bourget. De over levende, is met een bekkenfractuur in een ziekenhuis opgenomen. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken, dat de piloot zich en de MEESTERVLIEGER kunt u ook bij onze bezorgers bestellen. 0.65 per exemplaar. Ook de bouwarbeiders op de „Holland" staken Vijftien arbeiders, die op de meelfabriek „Holland" te Amsterdam bezig zijn met het bouwen van een nieuwe afdeling, heb ben het werk neergelegd. Zij verklaarden, het niet eens te zijn met de houding welke de directie ten opzichte van de stakende maalarbeiders heeft aangenomen. Zij zul len het werk hervatten als de directie het overleg met de stakingsleiding heeft hervat. Roofoverval te Tilburg Even voordat het personeêl zou vertrek ken, kwamen twee gemaskerde mannen, waax-van er een met een revolver gewa pend was, het gebouw van de Noord-Bra bantse Chx-istelijke Boerenbond te Tilburg binnen. De boekhouder, die juist twee geldkist jes had weggesloten, werd onder bedrei ging met een revolver gesommeerd de kluis, waarin deze geborgen waren, te openen. Nadat hij hieraan had voldaan, vei-dwenen de mannen met de geldkistjes, welke ongeveer 1400 bevatten. Aardbeving in Mexico Dinsdagmiddag tegen half vijf is in Mexico City een aardbeving waargeno men,' die gedurende enkele minuten de gebouwen in de stad deed schudden. Tot dusverre zijn nog geen berichten over verwoestingen of slachtoffers gerappor teerd. (United Press). in de hoogte misrekend heeft door het mistige weer en zijn landingslichten pas opstak toen hij te dicht bij de bomen was om het toestel nog op te kunnen trekken. De verminkte lichamen van enkele pas sagiers werden meters ver weggeslingerd toén het vliegtuig zich in de grond boorde. Brandweex-lieden, die een kwartier later ter plaatse verschenen, hoorden de kreten der ongelukkigen, die zich in het bran dende staartgedeelte van het toestel be vonden. Palestina Een 22-jarige Joodse jongen, Moshe Lachman, was de enige van een gezin van acht, die de oorlog overleefde. Van l zijn vader en moeder, drie broers en jj twee zusters werd gemeld dat zij in een Pools concentratiekamp om het E leven gebracht waren. Moshe zelf had het geluk in 1939 naar Palestina te kunnen vertrekken, waar i hij op een boerderij werk vond. Verleden week ontdekten ambtenaren S van het Joods Bureau, dat het bericht, dat de vader van Moshe dood was, op jj een misverstand berustte en dat deze zich levend en ivel op Cyprus bevond, waar hij was heengebracht, nadat hij op illegale ivijze Palestina had trachten te i bereiken. Een vertegenwoordiger van het Bureau haastte zich naar de boer- j derij waar Moshe iverkte om hem het heugelijk nieuws mee te delen, doch kwam juist op tijd, om de begrafenis van Moshe mee te maken, die de nacht j te voren door Arabieren gedood was- j (u. p.) Franse anti-inflatiewet definitief aanvaard De door de Franse regering ingediende anti-inflatiewet is, na door de Raad van de Republiek met 160 tegen 109 stemmen aanvaard te zijn, door de Nationale Ver- gaderixig in tweede lezing door handop steken geaccepteerd. Commissie vara Drie zendt waarnemers naar Rawa Gede In een Dinsdagavond uitgegeven com muniqué van de commissie voor goede diensten wordt medegedeeld, dat militaire waarnemers van elke delegatie naar Rawa Gede zijn gezonden, om ter plaatse de situatie op te nemen. Een en ander ge schiedt ixx verband met een van republi- keinse zijde bij de commissie voor goede diensten ingediend px-otest met betrekking tot de Nederlandse militaire actie in dit gebied. De militaire waarnemers zullen van hun bevindingen rapport uitbrengen aan de commissie voor goede diensten. Er wordt aan herinnerd, dat indertijd het re publikeinse ministerie van vooi-lichting melding maakte van Nederlandse militaire acties op 21 December in het Krawangse, bij Rawa Gede, 70 k.m. ten Oosten van Batavia, alwaar als resultaat van deze actie driehonderd burgers zouden zijn ge dood eix tweehoxxdex-d gewond. Het communiqué van de commissie voor goede diensten vermeldt verder, dat se dert de laatst gehouden fox'mele vergade ring met de Nederlandse en de Indone sische delegaties van voor Kerstmis, er veelvuldig infox-mele bijeenkomsten van de commissie met de beide delegaties hebben plaats gevonden; ook werd verschillende malen met de Nederlandse ministers ver gaderd. Het communiqué meldt, dat het interim-rapport aan de Veiligheidsraad, waarin de Veiligheidsraad op de hoogte zal worden gesteld van de ontwikkelingen van het Indonesische vraagstuk, in voorberei ding is. Het rapport is dus blijkbaar nog niet verzonden. V. i Watersnood in Frankrijk vooral in het Oosten hebben talrijke plaatsen te lijden van de buiten haar oevers tredende rivieren. - Een dorpsgezicht uit de buurt van Nancy. Versterking der Britse troepen in Griekenland verwacht Volgens United Press is de artillerie van de Griekse guerïlla-strijdkrachten op het ogenblik bezig Griekse regerings stellingen van Albanese bodem af te be schieten. Voorts zouden vliegtuigen van een andere mogendheid naar Albanië zijn gezonden voor de training van guerilla- piloten. Volgens dezelfde berichten zijn Alba nese vrachtauto's de Mertsanibrug, ten Noorden van Bourazani gepasseerd om gewonde guerilla's op te balen. De guerilia- artiilerie zou staan opgesteld ten Zuiden van Leskovik in Albanië; de granaten ko men ten Noord-Westen van Konitza neer. Verder wordt in deze berichten gezegd, dat sommige artilleriestukken door de re geringstroepen gedwongen werden naar Albanië de wijk te nemexi en enkele uren later opdoken ten Noorden van Skordilli. Ondanks regenachtig weer gaat de strijd tegen de guerilla's onafgebroken voort ten Noorden van Konitza en blijven de Griekse regeringstoestellen tactische aan vallen op de guerilla-strij dkr achtqn uit voeren. Op het ogenblik is een hevig gevecht aan de gaixg ten Noordwesten van Konitza in de buurt van Peklari waar een muil ezelpad is gelegen. Na hevige gevechten van man tot man zijn de i-egeringstroepen er in geslaagd Kavasila, ten Noorden van Konitza, te verovereir. De guerilla's hadden dit ge bied versterkt met prikkel draad-versper- ringen en fortificaties. Bezorgdheid in Londen De -parlementsbesprekingen over de ge- In Londen beziet men 'met de grootste bezorgdheid de berichten, dat de artille rie van de guerilla's bezig is van Albanese bodem af de Griekse regeringstroepen te 'bestoken. Indien deze berichten officiëel worden bevestigd is het niet uitgesloten, dat de positie van de linkervleugel van de Labour-party zodanig verzwakt wordt, dat de regex'ing in staat zal zijn de ver zoeken van .deze groep om de strijdkrach ten uit Griekenland terug te trékken, af. te wijzen. De uit Athene afkomstige berichten, dat de landen van de Balkan-commissie der UNO spreken over het zenden van een „internationale strijdmacht" naar Grie kenland, worden te Londen officiëel tegen gesproken. Men wees er op, dat een be sluit om een dex-gelijke macht naar Grie kenland te zenden bij de UNO zelf zou be- x-usten en niet bij de Balkan-commissie. De bex-ichten dat Amerika Engeland zou hebben uitgenodigd om een grote nieuwe Brits-Amexikaanse basis te Ben gasi (Lybië) te vestigen, worden te Lon den eveneens officiëel tegengesproken. Meer geld voor wapens Voor het versterken van de Griekse strijdmacht volgens het programma van de Amerikaanse militaire hulp zal ook 15 millioen dollar, uit fondsen, die oorspron kelijk voor het herstel van Griekenland bestemd waren, worden gebruikt, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Tenge volge van het falen van het Griekse leger om de guerilla te bedwingen was reeds 24 millioen dollar xiit de herstelfondsen naar wijzigde koers van de Britse buitenlandse het militaire hulpprogram overgeheveld. politiek zullen Donderdag beginnen en volgens welingelichte kringen zouden deze besprekingen tot gevolg hebben, dat de Britse strijdia-achten in Griekenland wor den versterkt. Plet staat nu welhaast vast, dat de Ameri- kanse regering het Congres om verdere fondsen moet verzoeken, wil het Griekse hulpprogramma volgens de oorspronkelijke opzet xiitgevoerd worden Nationaalsocialistisch complot in Oostenrijk gesmoord De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Oscar Helmer heeft thans aan de pers meegedeeld, dat een „gevaar lijke organisatie van nazi-fanatici" in Oos tenrijk geliquideerd is en dat de leiders gearresteerd zijn. Volgens de communistische „Volks- stimme", zo meldt Reuter, had de samen zwering tot doel de Verenigde Staten van Europa te stichten onder leiding van Groot- Brittannië Minister Helmer deelde mee, dat naar zijn opvatting de leiders de strengste straf fen dienden te ontvangen en dat het proces bespoedigd moest worden. Tojo vond oorlog onvermijdelijk Het verhoor van Tojo door het interna tionale gerechtshof te Tokio is nu geëin digd. Tojo'heeft toegegeven, dat hij de enige levende Japanner is die de Japanse keizer geadviseerd heeft Engeland en Het s.s. „Nieuw Holland" van de K.P.M. is op weg naar Nederland met 1200 re pa- {Amerika de-oorlog aan te doen. Tojo ver- triërende militairen uit Indië. Eenopnam,e van het 11.066 ton metende schip, dat klaarde, dat de oorlog „onvermijdelijk" 4 Januari Algiers verliet, 1 was Het woord is aan Commefson: De nietsdoener doodt de tijd, de tijd doodt de nietsdoener. Dc Britse vloot in het atoomtijdperk Volgens de vlootcorrespondexxt van de News.Chroniele zal een van de voornaam ste onderdelen van de strijdmacht van Groot-Brittannië in het „atoomtijdperk" gevormd gaan worden door een vloot van „superduikboten", gebouwd volgens het principe van de oorspronkelijk Nederland se uitvinding van het .onder water diese len". Een proef met deze nader uitgewerk te uitvinding werd, zoals eerder, gemeld, onlangs genomen door de „Alliance", die naar verluidde meer dan drie weken lang onder het wateroppervlak heeft kunnen blijven. Men is thans superduikboten aan het ontwerpen met een zodanige krachtige bewapening, dat zij bijna met de naam „onderwaterkruisers" zouden mogen wor den aangeduid. Deze superduikboten zul len ongeveer eexx maand onder water kun nen blijven en een actieradius hebben van verschillende duizenden kilometers. Waar schijnlijk zullen ze worden uitgei-ust met raketkanonnen. Men bestudeert ook de mogelijkheid van de bouw van superduik boten voor tx-oepenvervoer exx ravitaille ring. Lek bij controlepost in Dinteloord gedicht Aan de wilde geruchten over het smok kelen met gepantserde oud-Amerikaanse legerwagens in West-Brabant is een einde gemaakt door de arrestatie van A. Bras- penninx te Zundert, die de chauffeur blijkt te zijn van de pantserauto, welke vorige maand door de kommiezen op de rijksweg te Wouw overmeesterd werd. De aange houdene is een broer van de bekende wiel renner. Te Zundert werd ook Van H. ge arresteerd, bij wie men een volledige boekhouding aantrof, waaruit men vol doende gegevens kon putten om tot meer arrestaties over te gaan. Onder de gear resteerden bevindt zich een dienstgeleider, een douane-ambtenaar en enige ex-poli tiemannen. Er deden de laatste weken in West-Bra bant nogal wat verhalen de ronde over een tweede pantsex-wagen, welke de grensstrook onveilig zou maken. De grens- contröle ontkent deze geruchten echter ten sterkste. Een dergelijke wagen is niet ge signaleerd en men heeft reden om aan te nemen dat door de arrestaties der laatste dagen de gemotoriseerde en gewapende veesmokkelaars in West-Brabant hun lei ders verloren hebben. Het onschadelijk maken van deze smok kelaarsbende, waarvan de reeds enige maanden geleden gearresteerde wielrenner J. Braspenninx de leider was, is voor een deel te danken aan een verslaggever van „Het Vrije Volk", die onlangs in een Am sterdams cafétje een gesprek afluisterde lussen smokkelaars exx de justitie waar- schixwde. Volgens dat blad bestond het complot reeds tijdens dq ooi-log, toen corrupte Duitse officieren hun medewerking ver leenden. Na de bevrijding werden de za ken op grootscheepse wijze voortgezet met medewerking van omgekochte Canadese militairen en Nedei-laoxdse douane-ambte naren. Men maakte aanvankelijk gebruik van gestolen Engelse uniformen, valse R.A.F.-papieren en militaire vrachtauto's. Later bezigde men ook gepantserde wa gens. Ambtenaar hielp smokkelaars. In Dinteloord zijn voorts door de C.C.D. ernstige knoeierijen ontdekt, welke ge pleegd werden door een ambtenaar van de voedselvoorziening. Bij Dinteloord is een doorlaatpost van dg zogenaamde 20 km.-zone, welke is in gesteld om het smokkelen van vee naar België tegen te gaan. In deze zone is al het vee geregistreerd op veeboekjes. Als boeren of veehandela ren uit dit gebied vee willen kopenin Rotterdam of daar dieren aan de markt willen brengen, moeten zij gebruik maken van geleidebiljetten en aanltoopvergun- ningen en hun vee vervoeren langs vast gestelde wegen. Aan de doorlaatposten worden dan de biljetten gestempeld en getekend door een ambtenaar van de voed; selvoorziening. Het veeboekje van de be- ti'okkene wordt bijgewex-kt aan de hand van de invoer of uitvoer. In Dinteloord trad de voormalige politie chef te Steenbergen Van der K. op als controle-ambtenaar. Hij spande samen met de boeren en handelaars-veesmokkelaars Van der V., V. en P. uit Steenbergen. Deze mannen brachten volkomen legaal vee binnen de zóne en hun veeboekjes klopten dus altijd haarfijn. Zij lieten echter heel Tatarescu ornler bewaking Tatarescu, ex-minister-president en ex- minister van Buitenlandse Zaken van Roe menië, is op bevel van de regering onder huisarrest gesteld. Zijn woning wordt dooi de politie bewaakt. Jouhaux blijft Franse Economische Raad leiden Leon Jouhaux, de voormalige niet-com- munistische algemeen secretaris van het Franse vakverbond CGT, thans leider van de afgescheiden „Force Ouvrière", is on danks sterke oppositie der communisten, herkozen tot voorzitter van de Economi sche Raad, het officiële raadgevende li chaam, dat in het bijzonder de regering van advies moet dienen in arbeidsaange- legenheden. De leiders van alle belangrijke Franse vakverenigingen zijn er in ver enigd. - - wat vee naar België verdwijnen en dus zou bij controle blijken dat het aantal bij hen voorradige dieren niet in overeen stemming was met het cijfer in het vee boekje. Zodra de smokkelaars enige koeien of paarden clandestien naar België hadden gebx-acht, zorgde Van der K. voor geleide- biljetten waaruit bleek, dat het betrokken vee naar het Noorden des lands was ver voerd via de doorlaatpost te Dinteloord. .Vervolgens werd het aantal dieren nor maal van het veeboekje afgevoerd. De knoeierijen kwamen tenslotte aan het licht doox-dat het de C.C.D. opviel, dat de laatste maanden het veevervoer via de doorlaatpost in Dinteloord zo sterk was toegenomen. Bij een geheime controle bleek de administratie van de ambtenaar niet in overeenstemming te zijn met het aantal doorgelaten koeien. Toen men .hem wilde arresteren, vluchtte hij, maar later heeft hij zich vrijwillig bij de politie aan gemeld. Ook de drie smokkelaars zijn in het Huis van Bewaring te Breda opge sloten. Het Indonesische persbureau Antara meldt uit Djokja, dat de republikeinse regering een bekendmaking heeft uit gevaardigd, waarin zij verklaart bereid te zijn om deel uit te maken van de democratische en souvereine Verenigde Staten van Indonesië. De verklaring zegt verder, dat de repu- klikeinse regei-ing zich ten doel gesteld heeft geheel Indonesië samen te vatten in een onafhankelijke en souvereine staat en zulks op de vlugst mogelijke wijze, te we ten door de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. „Momenteel is de republikeinse regering door middel van haar delegaties en met gebruikmaking van de commissie van goede diensten bezig de positie van de re- publikeinse regering exx de Nederlandse regering met betrekking tot de vorming van de souvex-eine Verenigde Staten van Indonesië vast te stellen, waardoor de-re publikeinse regering niet handelt buiten de commissie van goede diensten. De re publikeinse regering ovex-weegt, welke maatregelen zij in deze aangelegenheid zal treffen", aldus de verklaring. Washington op de hoogte gesteld De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Kleffens, heeft de onderminister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Lovett, op de hoogte gesteld van „de ïxieuwe Nederlandse oriëntering met betrekking tot de Indo nesische kwestie", aldus meldt het Franse Persbureau A.F.P. - Volgens zijxx verklaringen, na het on derhoud met Lovett afgelegd, heeft mr. v. Kleffens, die een half uur met Lovett van gedachten heeft gewisseld, de onderminister in kennis gesteld van het verzoek, dat door sociale en politieke Indonesische organisa ties aan de gouverneur-generaal te Bata via is gedaan op 4 Januari 1948, om de onmiddellijke bijeenroeping van een con ferentie ten einde te komen tot de in stelling van een voorlopige regering in Indonesië, als eerste stap naar een fede ratie van Verenigde Staten van Indonesië. De heer Van Kleffens heeft er de nadruk op gelegd, dat dit geen vijandige geste ten opzichte van de Indonesische republiek in houdt, die, zo zei hij, „welkom zal zijn, indien zij deel wil uitmaken van de fede ratie". Mr. Van Kleffens gaf de verzekering, dat onderminister Lovett een zeer groot begrip voor de Indonesische problemen tooxxt. NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig va n'Woens dagavond tO't Donderdagavond: Aanvankelijk zwakke tot matige ver anderlijke wind, doch reeds spoedig weer toenemend uit richtingen tussen Noord en West, en opnieuw daling van temperatuur. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. 8 Januari: 8.47 uur, onder 16-46 uur 6.39 uur, onder 14.07 uur Zon op Maan op iaaaaaanaaaaaaaaaaaaaaaaaa

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1