c 3 c Waar is doctor Berven? De 9 Muzen Onze handelspolitiek en de bi-laterale verdragen Willem Landré ter aarde besteld Panda en de Meester-goochelaar Sport in het kort Wereldnieuws WOENSDAG 7 JANUARI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: Een Zweedse medicus belt een reis bureau in Stockholm op en bespreekt passage in een vliegtuig. De man die aan de andere kant van de lijn de bestelling aanneemt, heeft die dag honderd-en-een telefonische passage-aanvragen geboekt op alle mogelijke vlieglijnen naar het buiten land en vindt het telefoontje van de dokter niets bijzonders. Een reporter, in dienst van een buiten lands persbureau in Zweden, neust de passage-lijsten door en vraagt: „Wie is dat, dokter Berven?" En men licht hem in, met een beetje nationale trots waarschijn lijk; dat is niet dokter Berven maar doctor Berven en doctor Berven is onze grote kankeronderzoeker, 's werelds grootste kankerspecialist zelfs. Er vaart een rilling van opwinding over de rug van de repor ter: professionele opwinding. Hier staat hij argeloos en een beetje verveeld de passage- lijsten te beduimelen en daar gaat 's we relds grootste kankerkenner in grote haast naarMoskou. Inderdaad had doctor Berven passage naar Moskou geboekt de reporter laat in ademloosheid de feiten voor zich op rijzen. Kankerspecialist naar Moskou; Stalin is niet zo erg gezond; spe ciale opdracht voor de medicus; levensge vaar voor de Russische maarschalk niet uilgesloten; wie zal hem opvolgen? Hij rent naar de telefoon. De sensationele regeis gaan langs de draad naar Washing ton, naar Londen, naar Parijs, naar Am sterdam. De wereld luistert en leest met steeds groeiende spanning: Een Zweedse kankeronderzoeker, een der bekwaamste op zijn terrein, is met spoed naar de Rus sische hoofdstad ontboden om er een hoog geplaatst Sovjet-autoriteit, waarschijnlijk Stalin zelf, te behandelen. Dit is Stalins laatste kans. Als het consult helpt, is dat wellicht toch maar voor een paar maanden, weken misschien. Stalin is ten dode opge schreven. De Sovjet-republieken staan op het punt hun bindende factor te verliezen. Dit is een groots bericht, dit is wereld nieuws. Doctor Berven verlaat het kantoor van de vliegtuigmaatschappij om zich naar de gereedstaande machine te begeven. Tien tallen verslaggevers omzwermen hem. Wie heeft u ontboden? Ik weet niets van ont bieden, ik ga op uitnodiging van Russische geleerden die indertijd in Stockholm op bezoek zijn geweest. Wie gaat u behan delen? Ik zei toch al.... Ja, u staat na tuurlijk onder strenge geheimhouding, ik begrijp het, ja, u kunt niets zeggen. Nie mand kan mij geheimhouding opleggen, ik laat me niet dwingenMaar ik heb geen opdracht en ik weet niets van een hooggeplaatste patiënt. Ik weet niet of Stalin kanker heeft. Ik ga eenvoudig naar Moskou in het belang van de vriendschap pelijke verstandhouding en relatie met Russische dokters. De wetenschap let niet zozeer op geografische grenzen. Wij wis selen onze ontdekkingen uit en we houden contact; waarom moet deze reis zo belang rijk zijn? Trouwens, wat zou het betekenen als ik Stalin zou moeten behandelen? Is dat iets om zoveel drukte over te maken? De reporters zeggen dat het inderdaad iets is om drukte over te maken. Waarom kunnen zij moeilijk uitleggen zo in de haast van kantoor naar vliegtuig, Maar hun redactiechefs hangen aan de telefoons om nader nieuws en doctor Berven kan dat leveren. Ik kan niets leveren, zegt de doctor, zet zijn kraag op en stapt in het vliegtuig. Nu is doctor Berven in Moskou en daar mee achter het gordijn, waar de reporters geen passeer-pcnning voor hebben. Zij reiken de halzen en wringen de telefoon uit die hen met Helsinki verbindt want daar is de doctor het laatst voor zijn aan komst in Moskou op het land geweest. Maar in Helsinki weet men niets anders, dan dat het slechte weer de doctor heeft opgehouden en dat hij met grote vertraging doch stille.trom weer vertrokken is in de richting van de Rüssische hoofdstad. Sommige buitenlandse reporters gaan dan, in afwachting van het moment waar op de aankomst van doctor Berven in Moskou gemeld kan worden, schreeuwende koppen in hun kranten zetten: „Waar is dr. Berven?" en verder maar wat te brou wen rond de mysterieuze reis van de Zweed. Hij zou een telegrafische oproep gehad hebben. Hij zou met een tas met instrumenten hebben meegenomen. Er zijn in Moskou hele appartementen voor hem gereserveerd in het beste hotel. Zij ge wagen niet van Stalin maar zij doelen op hem als zij het woord kanker neer schrijven en Stalins sombere snor over schaduwt de toetsen van hun schrijf machine. De nuchtere en voorzichtige Nederlandse krant schrijft, dat een zekere Zweedse dr. Berven. bekend als kanker-onderzoeker, per vliegtuig naar Moskou is vertrokken, volgens zijn zeggen om een bezoek te be antwoorden dat Russische medici onlangs aan Zweden brachten doch dat sommige geruchten in Stockholm deze reis in ver band brengen met de ziekte van een Rus sische autoriteit, met name Stalin, en dat zij dit verband zoeken door dat beweerd wordt, hoe de Zweedse doctor per telegram uit Moskou werd ontboden. Of zij schrijven in het geheel niets, in afwachting van zekere, betrouwbare geloofwaardige berichten. Veronachtzamen zij daardoor de taak van volledige infor matie hunner lezers over de belangrijke feiten in de wereld? Waarschijnlijk niet. Want de speculaties der reporters over het kleine feitje van dr. Bervens reis, waardoor die reis een aureool van grote politieke betekenis krijgt, sluit volledig en gehoorzaam aan op een reeks van ontel bare berichten over de ziekte en aan staande dood van maarschalk Stalin, een reeks die haar begin vond ergens in de grijsheid van jaren geleden. Die specula ties zijn gericht op twee categorieën men sen in de wereld: De categorie die hoopt, dat Stalin lang zal leven opdat zijn werk en zijn levensbeschouwing zo groot mogelijk nut zullen afwerpen voor de proletarische wereld en de categorie die hoopt, dat Stalin vlug dood zal gaan, opdat de Sov jet-heilstaat ineenstort en de wereld aldus bevrijd zal 2üjn van een gesel. Doctor Bervens reis ontmoedigt de eerste en be moedigt de tweede categorie. Doch maar schalk Stalin leeft er geen seconde langer of korter door en de wereldpolitiek is volmaakt onaandoenlijk, omdat zij slechts rekening houdt met feiten en niet met hoop of vrees. Daarom had de reporter, die doctor Bervens reisplan ontdekte op het passage kantoor der Zweedse vliegtuigmaatschappij, op het antwoord dat hij kreeg op zijn vraag, wie dr. Berven was, misschien beter kunnen zeggen: „O!" Om zich daarna verder te vervelen. J. L. Nederlandse Opera zonder pruiken. De Nederlandse Opera is een ramp overkomen. Bij de terugkomst uit Brussel, waar het ge zelschap een opvoering heeft gegeven van ..Hoffmann's vertellingen'', bleek namelijk, dat de gehele pruikenkist met een collectie van 65 toneelpruiken spoorloos verdwenen is. Het betreft hier een zeer kostbare verza- mleing ter waarde van niet minder dan vijf duizend gulden, zonder welke het Neder landse operagezelschap voorlopig niet zal kunnen optreden. Een van de kostbaarste pruiken is wel het exemplaar „rode kaalkop' een waarde vertegenwoordigend van onge veer honderd gulden. Het zal zeer moeilijk vallen op korte ter mijn nieuwe exemplaren van deze empire- pruiken te krijgen. De nasporingen, die in middels te Brussel zijn verricht, hebben tot heden nog geen enkel resultaat opgeleverd. De directie deelde later mede, dat zij maat regelen heeft genomen, waardoor het verlies der pruiken geen invloed zal hebben op het speelprogramma. Alle opvoeringen van het gezelschap, ook van „Hoffmann's vertellin gen" gaan door. Amerikaanse films naar Scandinavië. De voorzitter van de Motion Picture Export Association, Eric Johnston, heeft bekend ge maakt, dat de filmmaatschappijen uit dc Verenigde Staten de boycot ten opzichte van Denemarken (aan welk land geen films wer den geleverd) hebben opgeheven. Ook met Noorwegen en Zweden is men tot een overeenkomst geraakt. 2.WITSAL fA8RIEKEN APELDOORN (Adv.) Een kwestie van geven en nemen De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 IYL 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gj-mnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Pianower- ken van Debussy. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Koor. 9.25 Symphonische muziek. 10.00 Leger der Heils. 10.15 Morgendienst. 30.45 Orgel. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Sonate van Beethoven. 12.00 Angelus. 12.03 Russische muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vioolrecital 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25 Vervolg Russische muziek. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Metropole-orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Hawaiïanklanken. 15.15 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Orgel. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Moderne Franse liederen. 18.00 Balalaikamuziek. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachtenpro gramma 19.15 Platen. 19,30 Actualiteiten. 39.45 Regeringsuitzending. 20,05 Proloog. 20.15 Ster-avond. 21.30 De vaart der volken. 21,50 Met band en plaat. 22.45 Overdenking. 23.00 Piano. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M., en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Marsen. 7.30 Platen. 7.50 Dag opening. 8.15 Symphony of Strings. 8.43 Sym- phonie Espagnole. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Sopraan. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen in de om roep. 11.20 Operettefragmenten. 12.00 Trio van Schumann. 12.30 In 't spionnetje. 12.35 Piano en orgel. 13.15 Renova-septeV 13.45 Spaanse zangplaten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Werken van Smetana en Novak. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet!. 16.05 Reprises. 17.00 Herinneringen aan dr. Jac. P. Thysse. 17.30 Bing Crosbv. 17.50 Het rijk over zee. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Musette-orkest. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Avonturen van Tom Poes. 19.15 Preludes van Rachmaninoff. 19.30 Volksmuziekschool. 20.05 Comité „Burgerrecht". 20.15 Concert gebouworkest speelt Symphonie 34 van Mo zart en vioolconcert in D van Brahms, solist Simon Goldberg. 21.3021.50 Luisterspel „De Spion". 22.30 Negerliedjes. 22.45 Lezing over woningbouw en volkshuisvesting. 23.35 Dans muziek. In aansluiting op de mededelingen over de Ito-conferentie door drs. A. B. Speeken brink gedaan en gisteren in ons blad opge nomen, verklaarde mr. S. Th. J. Tonnema, directeur van de buitenlandse economische betrekkingen, dat zolang men in Havana nog niet zover is, dat een sanering van de internationale handel voor de deur staat men voorlopig rustig verder gaat met de bi laterale handelsverdragen; men sluit dus afzonderlijke handelsverdragen af met een bepaald land op basis van wederkerigheid. Dat dit geen eenvoudige zaak is. laat zich gemakkelijk begrijpen. Men gaat om te beginnen na welke producten ons land nodig heeft. Vervolgens bestudeert men de betalingsmogelijkheden en als die twee na veel gepuzzel zo'n beetje in overeenstem ming gebracht zijn, trekt een delegatie er op uit, om met een bepaald land te gaan onderhandelen. Het blijft natuurlijk zoveel mogelijk op voet van compensatie, men weegt import en export tegen elkaar af. Het vervelende is nu, dat veelal beide landen hetzelfde nodig blijken te hebben en het, blijft dus eindeloos delibereren, voordat een ruil tot stand wordt gebracht waaraan men werkelijk iets heeft. Voeg daarbij, dat een belangrijke factor, bij deze transacties de „sterkte" van het product is, een term, die de mate van nodigheid en dus ook de kans om er eventueel harde* valuta zoals dollars voor te krijgen, be duidt dan beseft men, dat er heel wat ge confereerd moet worden. Bovendien moet zeer tot onze spijt ge zegd worden, dat bij de Nederlandse ex- Londense conferentie „wordt zeker voortgezet" Majoor Roednik van het Sovjet-Russisch militair bestuur heeft op een openbare bij eenkomst te Halle verklaard, dat „de con ferentie van Londen zeker voortgezet zal worden". Hij voegde er aan toe: „De Sovjet-Unie zal haar pogingen voortzetten om te komen tot eenheid van Duitsland, doch het is weinig waarschijnlijk, dat de geallieerden het zonder verdere moeilijk heden hieromtrent eens zullen worden". Luxemburgers terug uit Rusland Zeven jongelieden en een vrouw, die indertijd gedwongen werden bij de Duitse Wehrmacht dienst te nemen en door de Russen gevangen werden genomen, zijn dezer dagen uit de Sovjet-Unie terugge keerd. De gerepa trieerden droegen allen een Franse uniform en zagen er goed uit. Zij hebben in verscheidene kampen in de Sovjet-Unie verbleven. Gebleken is dat de Russen, zodra de Luxemburgers hun natio naliteit konden bewijzen, de repatriëring zoveel mogelijk in de hand hebben ge werkt. De jonge Luxemburgse, mevrouw Maria Bertemes, die met een Rus ge trouwd was, kon met haar beide kip deren terugkeren dank zij de bemiddeling van de Luxemburgse gezant. port het percentage „sterke" producten niet bijster hoog is. Zeg 30%. Niettemin zijn er de laatste tijd handelsverdragen afgesloten, waarbij wil niet aan het langste maar wel aan het sterkste eind trokken, doordat onze „tegenstander" ons soms tot 90% sterke producten leverde. Zo stuurden wij bloembollen en radio's (zwakke produc ten) en kregen er bijvoorbeeld hout voor terug. Dat het wel eens moeilijk is om iedereen tevreden te stellen, blijkt uit het geval van de scheermesjes. Men zou staal kopen in Zweden om de nationale mesjes-industrie te voorzien. Het staal zou echter op maat geknipt en van gaatjes voorzien moeten worden door de leverancier i.e. Zweden. Zij zouden dan in Holland geslepen wor- Honderden begeleidden Dinsdagmiddag op de begraafplaats Crooswijk te Rotter dam de, op Oudejaarsavond overleden com ponist Willem Landré, naar zijn laatste rustplaats. Het Nederlandse muziekleven werd vertegenwoordigd door prof. dr. E. Reeser, Eduard Flipse, Bertus van Lier en anderen, leerlingen en oud-leerlingen door de pianist Paul Niessing; leden van redactie en andere afdelingen van de Nieuwe Rot terdamse Courant, waaraan Willem Landré als muziekrecensent vroeger was verbon den, kwamen hun overleden collega de laatste eer bewijzen. In de aula voerde allereerst de heer H. S. C. Wantink het woord. Hij herdacht in de overledene de grote kunstenaar, doch ook de vader, die alles voor zijn kinderen over had en de man die altijd klaar stond voor de misdeelden op deze wereld. Namens het gemeentebestuur van Rotter dam sprak de heer C. A. 't Hart, die de grote waardering voor deze stadgenoot vertolkte, waarna de heer Salzman, lid van de redactie van de N. R. C., diepbewogen herinneringen aan het samenzijn met Wil lem Landré ophaalde. Mr. M. Roóy sprak vervolgens namens de N. R. C„ waarna Paul Niessing zijn leer- meèster dankte voor alles, wat hij zijn leer lingen had geschonken. De rij van sprekers werd gesloten door de heer C. A. Honig, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, die met dankbaarheid memoreerde, wat Willem Landré voor het mannenkoorwezen heeft verricht. Jo Vincent zong vervolgens, op het orgel begeleid door Jan Mul, het Agnus Dei uit het „In memoriam uxoris", waarna de stoet zich naar de begraafplaats begaf. Guillaume Landré dankte aan het graf sprekers en belangstellenden. Londenaren verdringen zich voor van Gogh-expositie Voor de Londense „Tate Gallery" ver dringen zich lange files om de schilderijen tentoonstelling van Van Gogh te zien. Reeds 80.000 bezoekers werden genoteerd en de belangstelling was Zondag van dien aard, dat de Londense dagbladen er artikelen aan wijden. In de „News Chronicle" schrijft Meyer Marton, die uren lang vragen van de ten toonstellingbezoekers heeft beantwoord: „Van Gogh spreekt iedereen aan. Ik heb mensen zien binnenkomen, die er eerst ver veeld uitzagen, maar spoedig grote belang stelling toonden. De hedendaagse mens heeft genoeg van een te veel aan realisme en hier vindt hij afwisseling". De „Daily Graphic" wijst op het feit, dat, wanneer de tentoonstelling op 14 Januari sluit, er zeker 100.000 mensen geweest zul len zijn, die zich anders voor sport en bio scoop interesseren. Dit komt aldus het blad omdat een schilderij van Van Gogh een uitwerking op ons heeft als een zonne bad. Zijn kleuren zijn warm en de manier waarop hij schildert, herinnert aan een ander klimaat. Zijn werken zijn dan ook gekocht, niet omdat de critici ze prezen, den. De Zweden stelden toeri maar voor, rnaar omdat de mensen ze als iets van dat het practischer zou wezen om ze dan nog maar in Zweden te slijpen ook en er een vetvrij papiertje om te doen. De handel met de Scandinavische lan den marcheert overigens niet slecht, een betalingsbalans van 350 millioen gulden voor import en 340 millioen gulden voor export per jaar zegt dat tx-ouwens al. Al leen met Noorwegen dreigen moeilijkhe den, oxxidat dat land vast zit met zijn de viezen en een soort soberheids-ministerie heeft ingesteld dat iedex-e import van t' niet strikt-noodzakelijke moet weren. Niette min hoopt men dat de Noren in de komen de weken zullen bedenken, dat het dan met hun export ook gedaan zal zijn. Overbodige import. Dit is trouwexis het antwoord op de vraag van velen hier te lande waarom er nu dingen worden ingevoerd, die wij zelf ook kunnen maken. Men moet enige concessies doen. Wij kx-egen tevens de ver zekering, dat mexi aan het bedrijfsleven ook plaats zal inruimen bij de besprekin gen, hoewel er nog eens de aandacht op werd gevestigd, dat een handelsverdrag wezenlijke waax-de in hun huizen be schouwden. „Stiefmoederlijke textielbedelirrg remt de arbeidsprestatie" Tn een Nieuwjaarsrede heeft de voor- zitter van de Kamer van Koophandel en Fabriekexi voor Overijsel, de heer H. van Heek Hz. als zijn mening uitgesproken dat de Nederlandse bevolking wat de textiel- voorziening betreft, stiefmoederlijker wordt bedeeld dan met andere goederen het geval is. Een te gx-ote spanning tussen behoefte aan en dekking van een eerste levensbehoefte kan op den duur zijns in ziens niet anders dan belemmerend wer ken op de arbeidsvreugde en arbeidspres tatie en aldus een rem vormen voor pro ductie, export en deviezeninkomen Het is volgens de heer Van Heek volkomen uitge sloten dat in de naaste toekomst tegen over de binnenlandse vraag naar textiel- goederen een voldoende aanbod zal kun nen worden gesteld Wegens de broodno dige export zal de binnenlandse markt voorlopig kaxdg voorzien blijven. Onder slechts het raam is, waarbinnen het be- - drijfsleven en de handel zich met de grootst mogelijke vrxjhexd mogen bewegen. De heer D. P. Spierenburg, plaatsver vangend directeur-generaal van de buiten landse, economische betrekkingen, gaf ons vervolgens nog een overzicht van de stand van zaken wat betreft de handel met Oost- Europa, waaruit bleek, dat met Oostenrijk een compensatie-overeenkomst is gesloten, met Tsjecho-Slowakije zaken worden ge daan ten bedrage van honderdvijftig mil lioen gulden per jaar (vice versa), met Hongarije voor 25 millioen, en dat er met Joego-Slavië en Reemenië ook transacties op komst zijn. Met Polen zijn enkele moei lijkheden gerezen, maar die hoopt men binnen afzienbax-e tijd op te kunnen lossen. SINAASAPPELEN UIT PALESTINA Met de „Stentor" arriveerden te Rotter dam 37.500 kisten met sinaasappelen uit Palestina. Met de distributie zal binnen kort een begin worden gemaakt. De con sumentenprijs zal thans 76 cent per kilo bedragen. Deze prijs was het vorige jaar 84 cent per kilo. Er komen ook nog ruim 700.000 kisten sinaasappelen uit Spanje. woordelijk zijn om tot afschaffing van de textieldistx-ibutie over te gaan, ondanks alle bezwaren, welke uiteraard tegen elke vorm van distributie aangevoerd kunnen worden. De heer Van Heek oefende critiek op de toewijzing van investeringsdeviezen voor de textielindustrie. Het is zijns in ziens de vraag of de geprivilegeerde positie der grote concerns in dit opzicht wel vol doende te verdedigen is. Aan de andere kant mag steun aan nieuwe industrieën xxiet geschieden door roofbouw op het be staande industriële apparaat. De N.Z.H.R.M. redde 56 schipbreukelingen in 1947 Dé Noord-Zuidhollandse Reddingmaat schappij deelt mede, dat met de redding van 56 personen in 1947, waartoe 63 maal de reddingboten uitvoeren, het totaal aan tal door deze maatschappij geredde schip breukelingen tot 7153 is gestegen. Twee motorreddingboten, de „Karei Frederik Sluys" en de „Baron van Kattendijke", zijn in aanbouw. Verzend pakjes naar Indië op de normale manier! Personeel en passagiers van schepen en vliegtuigen nemen zowel voor particuliex-en als voor militairen in Indië een groot aan tal pakjes mee. De soldaten, voor wie de meeste pakjes zijn bestemd, zijn over het gebied van de Indische archipel verspreid. Niemand, die te Tand jong-Priok of Bata via aankomt, is in staat zo'n pakje aan de geadresseerde persoonlijk te overhan digen. Op allex'lei manieren wordt ge tracht deze pakjes verder te expediëren. De meeste worden bij het veldpostkantoor te Batavia bezox'gd, doch dit geschiedt in vele gevallen zonder dé- nodige zorg. Dik wijls worden de pakjes in loodsen neer gelegd of zelfs op de stoep van het kantoor gedeponeerd, blijkbaar in dé naieve ver wachting, dat zij verder wel hun weg zul len vinden. Het behoeft geen betoog, dat door deze gang van zaken heel wat pakjes verloren gaan. Daar komt nog bij, dat het aantal van deze pakjes zo gx-oot is, dat de veldpost ze niet ongefrankeerd kan door zenden. Wil men er dus zeker van zijn, dat de pakjes, bestemd voor n^ilitairen in Indië, op de snelste en veiligste wijze hun bestemming bereiken, dan doet men beter deze niet mee te geven aan mensen, die daax-heen reizen, doch de pakjes volgens de normale manier te vex-zenden. Nederlandse goodwill-missie naar Addis Abeba Onder auspiciën van het Afrika-instituut te Rotterdam zal deze maand een Neder landse goodwill-missie vertrekken naar Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, met het doel een ondex-zoek in te stellen naar de afzetmogelijkheden van Neder landse producten, de mogelijkheden van deelneming in de uitvoering van openbare werken, de vestiging van cultures en par ticipatie in de exploitatie van bodem schatten. Deze goodwill-missie staat onder leiding van de heer A. G. Aukes, secretaris van het Afrika-instituut. De KLM zal een spe ciaal vliegtuig ter beschikking stellen voor het vervoeren van de leden van deze missie. Er wordt overwogen met dit toestel, dat het eerste verkeersvliegtuig zal zijn dat in Ethiopië landt, een grote zending bloem bollen mede te geven, welke namens de Nederlandse bloembollenkwekers als ge schenk zal worden aangeboden voor het „Princess Tsahai Memorial Hospital" te Addis Abeba. Verder bestaat het voor nemen een zending verse seringen en ro zen. bestemd voor de keizerlijke familie, als geschenk van de Aalsmeerse bloemen- kwekers mede te geven. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken. draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru- schen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw piin. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) „De heren van de Wilhelmstrasse" 43. „Hm!" zei de oxide fakir. „Het vraag stuk waarover ik peins is reeds zéér oud- Het werd in onze familie overgeleverd van vader op zoon, zonder dat er ooit een op lossing voor gevonden is. Het luidt aldus: Wat loopt 's morgens op vier, 's middags op twee en 's avonds op drie benen? Welnu, dat is niet eenvoudig„Als het anders niet is!" zei Panda. „Dat is een raadseltje uit mijn kinderjaren! Het eerste is een kruipende baby. het tweede een volwas sene en het derde een grijsaard met een stok!" ..Marshaüah!" riep de grijsaard. „Uw wijsheid is groot! Ik zal U belonen! U zoekt het vliegende tapijtniet waar? Let op!" Hij maakte een bezwerende handbeweging en voor Panda's verbaasde ogen verscheen er een kist uit de grond. Met een eenvou dig gebaar opende de oude het deksel. „Hier is het!" sprak hij. „Kijk!" Panda keek in de kist.... maar er zat niets in, helemaal niets! „Ik ben bestolen!'" riep de fakir. fiief stall!Mijn tapijt is gestolen. Von Weiszacker en zijn kornuiten voor tribunaal De Amerikaanse militaire regering in Duitsland opende Dinsdag het pi'oces te gen de „heren van de Wilhelmstrasse", die de plannen en ideologieën van Hitler in da den hebben omgezet. Vroegere diplomaten, wier namen be kend zijn over de gehele wereld en hoge financiële en industriële autoriteiten staan thans als oorlogsmisdadigers voor het tri bunaal in Neurenbex-g. Boven aan de lijst der beklaagden staat de vroegei'e staatssecretaris van Duitsland en ambassadeur bij het Vaticaan, baron Ernst von Weiszackex'. De Amerikaanse aanklager generaal Telford Taylor verklaax-de in zijn ope ningsrede van het proces, dat deze be klaagden de diplomatie zodanig hebben verkracht en geschaad, dat de Duitse di plomaten tientallen jaren nodig zullen heb ben om de vlek uit te wissen. Taylor zei verder, dat deze lieden be halve, dat zij de Duitse agressie-oorlogen mogelijk gemaakt hebben en Himmler ge holpen hebben bij de ten uitvoerlegging van zijn moorden, hebben medegewei'kt om de moord op burgers en de slaven arbeid van millioenen met diplomatieke practijken te dekken. De hoofdbeklaagde, baron von Weis zacker zal verdedigd worden door de Amerikaanse advocaat, WaiTen Magee uit Washington. Dit is de eerste maal. dat een Amerikaan als verdediger optreedt in een proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers. Onder de beklaagden bevinden zich voox-ts: Otto Meisner, die van 1933 tot. 1945 chef van de presidentiële kanselarij was. Ernst Wilhelm von Bohle, chef van de bui tenlandse organisatie van de nazi-partij, Heinrich Lammers, chef van de x-ijkskan- selarij, Walter Dai-ree, rijksminister voor Voedsel en Landbouw. Otto Dietrich, pex-s- chef van de nazi-partij en Karl Rasche, voox-zitter van de raad van commissarissen van de Dresdner bank. (United Px*ess). Plaatsing van minder-valide arbeidskrachten verplicht Met ingang van het nieuwe jaar is de „Wet plaatsing minder-valide arbeids krachten" in wex-king getreden. Deze wet wordt uitgevoerd door de Gewestelijke Arbeidsbureaux onder leiding van het Rijksarbeidsbux-eau, dat ten deze nauw samenwex-kt met de ministeries van Oor log, Marine en Overzeese Gebiedsdelen. Werkgevers, die meer dan 20 werknemers in dienst hebben, zijn bij het aannemen van nieuw personeel verplicht minder- validen in dienst te nemen tot maximaal 2 pet. van het totaal aantal wex-knemers. Minder-valide arbeidskrachten kunnen zich bij het Gewestelijk Arbeidsbureau laten inschrijven. Indien niet onmiddellijk een passende werkkring voor herf wordt gevonden bestaat de mogelijkheid hen door omscholing en vakopleiding, benevens door het adviseren bü de aanschaffing van de juiste prothesen wederom ax-beids- geschikt te maken. Een 32-jarige' dame uit Amsterdam werd door eigen onoplettendheid in Den Haag door een auto aangereden en vrij ex-nstig gewond. Toen haar ouders naar Den Haag kwamen om haar te bezoeken, stapte de 66-jarige vader van een nog rijdende tram en "sloeg met het hoofd tegen een paal, waardoor hij op slag dood was. Schaken Haarlem en H.S.G. II hebben fle leiding In de eerste klasse A van de competitie van de Noordholland.se Schaakbond leed Het Oosten zijn eerste nederlaag. De kleine kans, die op een gelijk spel bestond, ging te niet doordat de afgebroken partij tegen Sant poort remise verklaard werd. De uitslag werd hierna 5544L voor Santpoort. Haarlem maakte geen fout tegen Santpoort en won met 6:..3:i', en gaat thans ongeslagen aan de kop, gevolgd door Het Oosten en Heem stede. De wedstrijd RollandBloemendaal eindigde in een voorlopig gelijk spel (33). In de eerste klasse B heeft HSG II onge slagen de leiding na een uitstekende over winning van 73 op Aalsmeer I. Haarlem III bleef na een overwinning van 64 op HSG III in de tweede klasse A ongeslagen. Heemstede II verloor na arbritage in deze afdeling met 45-1-5'. van Aalsmeer II, HSG III bereikte een voorlopige voorsprong van 54 tegen Aalsmeer II. In de tweede klasse C vei'loor Kennemer- land II met 64 van ASC III, zodat het ge vaar voor de onderste plaats niet denkbeel dig is. In de derde klasse B zag Het Oosten III de afgebroken partij tegen PEN I remise ver klaard, waai-door het een 55i4,4 overwin ning behaalde en thans ongeslagen aan de kop gaat. In de derde klasse C boekte HSG V tot dusver de grootste overwinning, n.l. 9Vs54 tegen De Pion II. In dezelfde afdeling won 't Schouwtje met 5VL4!u van Havenkwax'tier II, HWP heeft plannen hetgeen blijkt uit de 7Vl'254 overwinning op Zaandam IV. Heemstede V liet in de vierde klasse A vier partijen onbeslist tegen Hillegom, maar ,zal met 64 waarschijnlijk verliezen. Heem stede VI is uit de competitie genomen. Het Oosten IV en Haax-lem VII deelden de punten in de vierde klasse'B en in de viex-de klasse E bracht Weenink III de eerste nedex*- laag toe aan Haarlem VI: 64,-'t Schouwtje IIWeenink III bleef voorlopig onbeslist 4—5. Muhring remise tegen Szabo Dinsdag is de partij MuhringSzabo in de achtste ronde van het schaaktournooi te Hastings in x-emise geëindigd. Golombek won van Abrahams en Sir George Thomas van Alexander. Voetbat De positie van H.B.C. HBC heeft twee weken rust en de moge- lijeheid is niet uitgesloten, ,dat als de ploeg weer speelt, het kampioenschap nog dichterbij is dan thans. De Heemstedenaren hebben 21 punten behaald en moeten nog drie competitie-wedstrijden spelen. SJC en TYBB kunnen, als zij de resterende wedstrij den winnen, 22 punten behalen en Alphen 23 punten. In dit geval moet HBC dus minstens drie punten veroveren uit drie wedstrijden. Zondag komt Alphen uit tegen LFC en TYBB tegen Westerkwax-tier. Voor 18 Januari zijn vastgesteld: ASCTYBB en AlphenSJC. Het programma der Heemsteedse club luidt nog: HBC—Alphen; TYBB—HBC en HBC—ASC. DE HEER P. T. DE JONG OVERLEDEN. In Leiden is ovex-leden de heer P. T. de Jong, vroeger secretaris en tijdwaarnemer van de Nedexdandse Wielerbond. CHELSEA WIL BENTLEY KOPEN. Onderhandelingen zijn geopend tussen Chel sea en Newcastle United over de transfer van Roy Bentley naar de Londense club. Met deze overdracht zou een bedrag van 11.000 pond stexding gemoeid zijn. New Castle had Bentley in 1946 voor 8500 pond van Bristol City ovex-genomen. SPORTUITW1SSELING AMSTERDAM- BRUSSEL. Het gemeentebestuur van Brussel heeft het Amsterdamse gemeente bestuur verzocht een aantal sportlieden te laten deelnemen aan gemeentelijke feesten, welke van 17 tot 26 Juli in Brussel gehouden wox'den. JOE LOUIS EN WALCOTT BOKSEN IN PHILADELPHIA. Besprekingen worden gevoerd om de bokswedstrijd 'tussen Joe Louis en Joe Walcott in Juni in Philadelphia te houden. Honderdduizend bezoekers kunnen eventueel de partij volgen. OLYMPISCHE FAKKELLOOP. De brandende toorts, als symbool voor het begin der Olympische Spelen, zal vermoedelijk door John Dealcin in het Wembley-Stadion worden gebracht. Deakin ging in 1908 bij de Spelen in Londen als eerste door de finish in de drie mijl teamrace. Bij zijn aankomst wax_en de juryleden zo verrast en zenuw achtig, dat zij vergaten hun stopwatches in te drukken. TAFELTENNISHUIS IN DEN HAAG. De afdeling Den Haag van de Nederlandse Tafeltennisbond heeft de beschikking gekre gen over een gebouw, waarin bondsleden de sport de gehele dag kunnen beoefenen. Ontslag. De Roemeense zaakgelastigde te Lissabon heeft zijn ontslag genomen om- - dat hij meende, dat de laatste gebeurte nissen in Roemenië niet de wil van het volk vertegenwoordigen. Noodlanding. Naar officieel wordt bekend gemaakt, is een vliegtuig van de Brits- Europese Luchtvaartmaatschappij, dat uit Glasgow afkomstig was, bij een nood landing in de nabijheid van het vliegveld Northolt tegen een boom gevlogen. De piloot kwam om het leven en 5 passa giers en 2 leden van de bemanning wer den gewond. Er waren 10 passagiers, allen inwoners van Glasgow, aan boord. De bemanning bestond uit 4 koppen. Stalin. Volgens Pimentel Brandao, de laat ste Braziliaanse ambassadeur- in Moskou, die thans in Rio de Janeiro vertoeft, is de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin zeer slecht, Volgens Brandao is Stalin aan de rechterzijde gedeeltelijk verlamd, hetgeen hem het gebruik van het rechterbeen en de rechterarm be moeilijkt, zodat hij op krukken moet lopen. Blokkade. Vier pantserwagens, bemand met Britse troepen en politie, hebben Dinsdag de Arabische blokkade doorbx-oken om het eerste voedsel te brengen aan de 1500 Joden, die reeds vijf dagen in Jeruzalem zijn geïsoleerd. Kwartiermaker Lie. De secretaris-generaal van de Verenigde volken, Trygve Lie, zal Vrijdag uit Amerika vertrekken om verscheidene Europese steden te bezoe ken op zoek naar een zetel voor de vol-* gende algemene vergadering. Lie zal bijna een maand op reis blijven en Bern, Genève, Parijs, Brussel. Den Haag, Praag, en Londen bezoeken. (U. P.) Boos. Honderdduizend eigenaars van kleine zaken in geheel-Frankrijk sloten hun deuren uit protest tegen de nieuwe be lastingwet van minister-president Schu- man, die thans zowel door de raad der republiek als door de nationale verga dering is goedgekeurd. In Parijs begaven 25.000 verontwaardigde winkeliers zich naar het Vélodrome d'Hiver. waar een protestdemonstratie was geox-gani- seerd. De nieuwe wet beoogt het ver krijgen van 125 milliard francs uit bij zondere belastingen hetgeen ongeveer gelijk staat met een gedwongen lening voor welgestelde zakenlieden, winkeliers, boeren en enige andere catagorieën.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2