r Record-vangsten van de verre gronden r~- Prins houdt de leiding in het Hoogovenschaaktournooi Visserij-varia Vetsen-Noord Santpoort Velsen Beverwijk WOENSDAG 7'JANUARI 1948 IJMUTDER COURANT Internationale goldrushnaar de Witte Zee De Engelse „verre visserij" beleeft sinds kort gouden dagen. Verleden week werd in Grimsby op cén dag 200.020 stone (een stone is bijna 6.5 kilo) van verre aange voerd en de Aberdeensc cijfers vertellen, dat IJsland-trawlers 225 ton vis aanbrach ten, alles op één dag. „Fishing News", welk blad deze inder daad verbazingwekkende vangsten ver meldt, herinnert zich, dat de grootste na oorlogse aanvoer uit de verre visserij, tot nog toe in Augustus werd geboekt, toen Grimsby 190.850 stone kreeg te verwer ken op de 20ste van die maand. Er wordt een beschouwing aan vast ge knoopt over de kabeljauw, die plotseling „en masse" in de Witte Zee verschijnt en 'het vissen tot een goudmijntje maakt. Het „waarom" van deze mysterieuze vistrek, is niet te beantwoorden, temeer omdat er in vorige'jaren meestal een' geringe hoeveel heid platvis voorkwam, die de moeite van de reis niet loonde. Grimsby en Aberdeen zijn echter niet de enige havens, die van de Witte-Zee-over- vloed profiteren: vissers van alle nationa liteiten, inclusief Spanjaarden hebben het wonder ontdekt en verdringen elkaar in Regeringsjubileum en Velsens vrouwen Mevrouw Kwint zet plannen uiteen Ter gelegenheid van het vijftig-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin wordt in de Houtrusthallen in Den Haag een tentoonstelling gehouden waar elke vrouw in Nederland de kans wordt gebo den mede te werken aan het slagen van „De Nederlandse Vrouw 18981948". Vel- sen wil niet achter blijven. Ook in deze gemeente wordt een comité opgericht, waarin vrouwen uit alle kringen zijn vertegenwoordigd en waarvan me vrouw H. A. Kwint-Wiersum het voorzit sterschap aanvaardt. De tentoonstelling beoogt een zo volledig mogelijk beeld te geven van de vrouw in het Nederlandse volksbestaan, zo vertelde mevrouw Kwint. Men wil het publiek laten zien wat in de afgelopen vijftig jaren is gegroeid in het wezen der vrouw en wat uit deze groei.is Voortgekomen.-Dat inderdaad alle vrouwen worden ingeschakeld, zeide mevrouw Kwint, blijkt hieruit, dat het bedrijfska pitaal wordt bijeen gebracht door middel van verkoop van coupons. De waarde van deze coupons varieert van 10 cent tot 10 gulden en ieder die op deze wijze haar bij drage levert, hoe miniem ook, krijgt het recht haar handtekening in het gedenk boek te plaatsen. Op de vraag wat er zoal te zien zal zijn op de expositie, was het antwoord, dat voor het gezin van omstreeks 1900 een grote plaats wordt gereserveerd. Men ziet er de vrouw des huizes gezeten achter haar theetafel, en het gepruttel van het thee lichtje vermengt zich met het geruis van het gaslicht. Van theetafel komt men, de stands langs lopend, tot de serveerboy en het electrische licht. Een apart gedeelte is gereserveerd voor de oorlogsjaren, toen de taak der vrouw extra zwaar was. Ook de werkende vrouw. Maar er is nog veel meer. Mevrouw Kwint verhaalde hoe ook rekening wordt gehouden met de vrouw in haar werk buiten het gezin, zoals zij haar plaats in neemt in het politiek en staatkundig leven. Als kunstenares, als academisch gevormde, als onderwijzeres, in bedrijf, beroep en sociaal werk. De mode eist natuurlijk een hele hoek op, maar handel, industrie en hotelbedrijf worden niet vergeten. De vrouw in de sport biedt vele aspecten en aan het eind van de zaal zal de vrouw in het godsdienstig leven haar plaats vinden. U ziet er wordt geen onderdeel uit het leven der vrouw, op welk terrein ook, vergeten, zo eindigde mevrouw Kwint haar interessante uiteenzetting, die de vrouwelijke inwoners van Velsen reeds thans een beeld geeft van de grootse opzet dezer tentoonstelling. H. de Korte overleden Te Nieuwaal, waar hij als geëvacueerde woonde, is Zondagmorgen overleden de heer H. de Korte, oud-leraar aan de Vis- serijschool te IJmuiden. De overledene, die de leeftijd van 67 jaar bereikte, werd geboren te Middel- harnis, in de tijd dat in de toenmalige be kende vissersplaats de sloepen ter beug voeren. De historie van de glorietijd dier plaats beheerste de heer De Korte dan ook als geen ander. Van zijn hand verscheen het bekendè boek: „Het breien, samenstellen en boeten van trawlnetten". In verschillende vakbladen werden vis serij-artikel eh van hem geplaatst. Hedenmiddag is zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld in IJmuiden, de plaats waar hij de beste jaren van zijn leven doorbracht. Onverwachte nederlaag van politievoetballers Dinsdagmiddag speelde het eerste voet balelftal der P.S.V. op het Kinheim-terrein de eerste wedstrijd om het westelijk kam pioenschap van de Nederlandse Pólitie- Sportbond tegen het politie-elftal van Amersfoort. Na spannend spel kwam Amersfoort als overwinnaar uit het strijdperk. Deze 01 nederlaag betekent dat de Velsenaren vol gende week in Amersfoort moeten winnen, willen zij nog een kans maken op het kam- pioenschap. Gelijk spel betekent uitscha keling. Aan de spreekwoordelijk geworden over- winningsreeks is een onverwacht einde gekomen. Velsen II won slechts met* 20 Velsen 2 won Zondag slechts met 20 van Rodi 2, ondanks het feit, dat het vrij wel de gehele wedstrijd het spel op de Amsterdamse helft heeft gehouden en de eigen doelman vrijwel geen bal heeft be hoeven te behandelen. Vooral na de rust was het spel zo eenzijdig, dat 21 spelers op de Amsterdamse helft stonden. En toch duurde het tot ongeveer 10 minuten voor hét einde, alvorens Hirs kans zag zijn club de leiding te geven, want alle daarvoor op het Rodi-doel gerichte schoten werden door de kranige Amsterdamse doelman op alle mogelijke en onmogelijke manieren gestopt. Kort voor het einde, toen de Rodi- keeper door vermoeidheid de kracht miste op te springen, maakte Hoenderdos er 2—0 van. een gebied van ongeveer 30 vierkante mijl. De wetenschap is natuurlijk nieuwsgierig naar deze gang van zaken, maar de betrok ken vissers zijn er minder erg benieuwd naar, omdat het spovtieve element bij een dergelijke „uitpluizing" voor hen goeddeels verloren gaat. Aberdeen tekende in de ooi-log éénmaal een vangst van 225 ton met vergulde let ters in haar annalen op, maar dit cijfer werd indertijd bereikt door de „Iielgafell", een „kast van een schip", dat met zijn 520 ton als een mailboot boven het kleingoed uit de haven troonde. Visimporf in Albion Nog steeds 50 ton per week uit ons land Het Engelse ministerie van Voedselvoor ziening heeft de maxima bekend gemaakt voor de invoer van „gekiste vis" uit een aantal landen. Uit dit lijstje blijkt, dat Nederland in de periode van 5 Januari tot de eerste Fe bruari slechts 50 ton per week naar Enge land mag exporteren, Denemarken komt met het tienvoudige uit de bus, Noorwegen mag 1200 ton sturen en België 200 ton. Uit IJsland wil Engeland maximaal 40 ton be trekken en uit Zweden 10 ton, zodat Enge land op een weektotaal van 2000 ton komt. Dé gepubliceerde cijfers geven aan, dat het Noorse contingent bijna ver dubbeld is, dat Denemarken 300 ton meer mag sturen en dat het Neder landse kwantum.... al geruime tijd hetzelfde is gebleven. Theo Thyssenherdenking Theo Thyssen, de onderwijzer die om streeks 1900 in Amsterdam poogde de le vensomstandigheden voor het volkskind te verbeteren, die voorzitter was van de Bond van Nederlandse Onderwijzers en later lid van de Tweede Kamer werd, van wiens hand bekende kinderboeken verschenen en die helaas in het laatste oorlogsjaar overleed, wordt in Velsen blijvend geëerd in de naam Theo Thyssenschool. Om zijn naam en werk meer bekendheid te geven, hebben de Vereniging Volks onderwijs en de Nederlandse Onderwij zersvereniging besloten een herdenkings avond te organiseren. Vrijdag 16 Januari zal de heer J. P. van der Sluys in Flora een rede uitspreken teé gedachtenis, de bekende voordrachtkunstenaar Jac. van Elsacker draagt uit Thyssens werk voor en mej. Annie Schoen verleent muzikale me dewerking. Deze bijeenkomst is vrij toegankelijk voor leden van beide genoemde vereni gingen en vóór ouders van leerlingen van alle lagere scholen in de gemeente Velsen. ARBEIDER GEWOND BIJ HIJS WERKZAAMHEDEN. Maandagmiddag werd de bankwerker J. Haring uit IJmuiden-Oost, die voor de firma Genius op het Hoogoventerrein wex-kzaam was, door een vallend stuk ijzer tijdens hijswerkzaamheden dusdanig aan het'hoofd getroffen, dat hij met een lichte hersenschudding in het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk moest worden opgeno men. UITSLAG KAARSENWEDSTRIJD. De hoofdprijswinnaars van de Kennemer- laan-wedstrijd „Tel de Kaarsen" waren F. Zwarter, De Wetstraat 15; J. Sjoukens, Kanaalstraat 17; mej. T. Jansen, Acacia- straat 34 en D. Jongejeugd, Enschedéstraat 48. Het totaal der kaarsen was 349. SfcJKf "-E .^V£».v»3,v-V AW -v- In de Wieringermeer vordert de herbouw van de vernielde woningen gestadig. Deze foto werd genomen in het herrijzende Wieringerwerf. Op de achtergrond de vrijwel gereedgekomen Gereformeerde Kerk. Tafeltenniswedstrijden ter afivisseling VL In de -vierde ronde van het Hoogoven Schaaktournooi kwamen gisteren diverse verrassende uitslagen naar voren. Nog steeds gaat Prins aan de kop met 314 punt, gevolgd door Kottnaucr met 2 punten. Als derde volgt v. Sclieltinga met V/> punt en twee afgebroken partijen. Rossolimo en O'Kelly hebben ieder 114 punt en beiden één afgebroken partij. Als laatsten staan op de lijst Hennebcrke en Cortlever met 114 punt. Kramer en Wood hebben samen één punt, waarvan de laatste één afgebro ken spel, Van Stecnis heeft een punt weten te bemachtigen, doch heeft twee afgebroken partijen. De partij tussen Cortlever en Van Stee nis werd geopend met Grünfeld-Indisch. In het middenspel maakte de zwarte ko ning een wandeling over het bord en hij wist alle gevaren handig te ontwijken. Zwart kwam steeds beter te staan en bij het afbreken gaf Wit (Cortlever) op. Ki-amer opende Engels tegen Van Scliel tinga waarna een strijd met vooruitge schoven pionnen volgde. Ook deze partij werd afgebroken in gewonnen stelling voor Van Sclieltinga. Kottnauer wist van de Engelsman Wood te winnen. Er werd Siciliaans (draken- variant) begonnen. Beide spelers kwamen later in hevige tijdnood, waarna Kottnauer de sterkste bleek en won. O'Kelly mat. De partij tussen Prins en O'Kelly was zeer verrassend. De opening werd dame- Indisch, waarna zich een strijd ontwik kelde, die zich kenmerkte door een flink overzicht in bewegingsvrijheid voor zwart (O'Kelly). Wit wist zich echter aan alle gevaren te onttrekken en zette op de 32ste zet zwart schaakmat. De gespeelde partij tussen Prins en O'Kelly laten wij hier volgen: Wit (Prins): Pf3, g3, Lg3, 0—0, d3, Lf4, Del, e4, Pg5, Pe4:, de4:, Lg5, Le3, Pc3, Tdl, Khl, Dd2, Pe2, Pd4:, Ld4:, De2, Dc4 (schaak); Td4:, Dd4:, Dd8 (schaak), Dd4 (schaak), Kgl, Tel, Df6, Df8, Df4, Dh4 en geeft mat. Zwart (O'Kelly): Pf6, b6, Lb7, g6, d5, Lg7, 00, de4:, Pc6, Pe4:, e5, f6, Pd4, t'5, fe 4:, Tf3, Dc8, Dg4, cd 4:, Td8, La4:, Tf7, Td4:, Dc2, Kg7, Kh6, Dc2:, Tc7, Dc5, Kg5, Kh5 (mat). Een zeer korte partij werd gespeeld tussen Rossolimo en Henneberke, waarin eveneens Grünfeld-Indisch geopend werd. Na 19 zetten eindigde deze partij in remise. Dr. M. Euwe kwam geheel onver wacht in de namiddag ook nog even naar het tournooi kijken en speelde enige vriendschappelijke wedstrijden. Alle trawlers uit. Nadat Maandag door het stormachtig weer geen trawler naar zee kon, is Dinsdag een aantal boten gaan varen. In totaal zijn nu van de 53 varende trawlers reeds 40 ter visserij. De overige liggen wegens reparatie of de schrale vangsten enige tijd op. Volle kracht roken. Nadat? eerst door de Nederlandse haringrokei*ijen bokking Verder valt nog te vermelden, dat men werd gerookt voor Italië, is nu ook een aan de vierkampen nog kan deelnemen, Engelse bestelling afgekomen voor Grie- vaarvoor men zich kan laten inschrijven kenland. Er wordt thans in- de rokerijen tot Donderdagavond in het Kennemer te IJmuiden harder dan ooit gewerkt om Theater. onze deviezenpositie te verstevigen.- Hedenavond zal ook nog een grote I Haring uit Zeeland. In IJmuiden jwerd deze week verse haring aangevoerd per auto uit de Zeeuwse havens. Tot nog bridge-drive gehouden worden. „I.E.V." een bloeiende vereniging Jaarvergadering bewees zulks In een van de lokalen van de R.K. Meis jesschool aan de Corverslaan heeft de R.K. Sportvereniging „I.E.V." een belangrijke en zeer goed bezochte jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer W. J. Brantjes, kon in zijn openingswoord gewagen van een bloeiend verenigingsleven, dat culmineert in een voortdurend uitbreidend ledental. Er zijn echter nog veel moeilijkheden, die een oplossing vragen zoals het kleedhuis en de terreinkwestie. Het jaarverslag van de heer N. J. v. d. Waart, secretaris-penningmeester, vermeld de afdelingsgewijs de stand van zaken van voetbal, athletiek en gymnastiek. In Augus tus 1946 telde I.E.V. vijf voetbalelftallen. Deze zijn uitgebreid tot acht. Er kan in de voetbalwereld meer worden bereikt, indien de ooi-logs- en evacuatie-moeheid radicaal wordt overwonnen. Zowel athletiek als gymnastiek moest vele leden missen we gens de dienstplicht, maar desondanks zijn, vooral bij athletiek, goede resultaten be reikt. Het financiële verslag was vrij somber gestemd, maar kon door de uitkering in zake het verlies van het kleedhuis in „Roos- wijk", dat door de gemeente is overgeno men, toch nog een lichtpunt geven. Een voorstel tot uitbreiding van het be stuur tot zeven leden werd aangenomen en toe brengt de verse ijle haring uit het Kanaal steeds de maximumprijs op. Fin!. De bekende vuurtoren op de Buitenste Hebriden „Monach Lighthouse", die tijdens de oorlog buiten dienst was, zal niet meer gaan branden. Het gevaarte staat bij St. Kilda en heeft al heel wat schepen VQor de ondergang behoed, maar sinds het einde van de oorlog schijnt deze scheepvaartroute min of meer „uit te sterven". De drie torens op Butt of Lewis, de Flannan eilanden en Barrahead kunnen het werk makkelijk af. Novcmber-cijfers. De aanvoeren over November in de diverse Engelse havens bedroegen: Huil 448.333 centerweight (1 cwt. is 50.8 kilo); Grimby: 310.342 cwt.; Lowestoft: 422.975 cwt.; Fleetwood 109.639 cwt.; Milford: 56.621 cwt. en North Shields: 27.204 cwt. Niet nodig'. Dezer dagen vond vis ter waarde van 325, gevangen door drie trawlers uit Newlyn (Eng.) geen aftrek, zodat boeren de vangst tegen spotprijzen konden overnemen, om haar tot veevoeder te verwerken. Twee aan de grond. De St. Amandus, een trawler van 443 ton uit Huil en de Piet, een collega van 462 ton, liepen on langs aan de Noordkust van Noorwegen aan de grond. De Piet is inmiddels met schade in de midscheeps naar Tromsö ge sleept. „Tot wederdienst bereid" voor „Watervliet" De toneelclub van de Buurtvereniging „Watervliet", welke enige weken geleden dit'college aangevuld met de heer F. v. d. met „Vader Vrijgezel" een groot succes Zon. De zevende plaats blijft voorlopig een behaalde, heeft thans weer plannen voor vacature. Bij acclamatie zagen zich de heren J. Smit en N. J. v. d. Waart in het bestuur her- kozen. Door de verkiezing van de her.en D. o De uitslagen van de vierde ronde der j van Roon en D. Duinmeyer onderging de mer Theater te Beverwijk opgevoerd „Tot tienkampen zijn tenslotte: seniorencommissie uitbreiding tot negen wederdienst bereid", een blijspel in drie Hoofdgroep: Cortleverv. Steenis leden,'waarna de heer P. Schavemaker bedrijven van Piet Mos.sinkoff. De regie zal een tweede, toneeluitvoering, welke dan tevens als Vastenavondviering voor de leden kan gelden. Zaterdag 7 Februari wordt in het Kenne- Oud-Katliolieke Jongelieden- vereniging „D.G.S." De Vereniging van Jonge Oud-Katholie ken „D.G.S.", heeft voor-de eerstvolgende weken een belangrijk programma samen gesteld. Reeds hedenavond wordt in het Oud- Kath. Verenigingsgebouw een Driekonin genavond met verrassingen gehouden, waarna op 14, 21 en 28 Januari verschil lende clubavonden volgen. De jaarvergadering vindt 4 Februari plaats met de gebruikelijke jaarverslagen en een verslag van de jeugdgroepen. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend kape laan D. N. de Rijk, tweede voorzitter, mej. M. Vis, secretaresse en de heer T. Vis, pen ningmeester, die allen herkiesbaar zijn. De heer J. Wijker, voorzitter, zal verslag uit brengen van dè Bondsvergadering, waarna een verkiezing van twee bondsbestuurs- leden volgt. Onder de candidaten bevindt zich kapelaan D'. N. de Rijk te IJmuiden. Tenslotte" wordt Dinsdag ,10 Februari een Vastenavond gehouden,, waarop evenals vorig jaar weer verschillende gecostumeer- dededen worden verwacht. Voor de ipooiste costumes heeft het bestuur prijzen beschik baar gesteld. E. V. C.-TONEEL. De E. V. C„ afdeling bouwnijverheid, geeft Donderdagavond in bioscoop de Pont een toneelavond voor haar leden. Ageitudla. voor Velsen en WOENSDAG 7 JANUARI Raadhuis: 45 uur, Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Thalia: 8 uur, „Zwevende gratie". Rex: 8 uur: „Alles op ijs". De Pont: 8 uur, „De Woesteling". DONDERDAG 8 JANUARI Raadhuis: 912 uur, Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Thalia: 8 uur, Feestavond D. S. S. Patronaat: 8 uur, Kerstfeest Katholieke Actie. De betekenis van Sclieveningen "In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Den Haag. mr. W. A. J. Visser medegedeeld dat'de Scheveningse haring vloot zich van de. zeer zware slagen haar door de bezetter toegebracht zeer krachtig heeft hersteld. In 1947 hebben meer dan 100 loggers zee gekozen. In 1945 was dat nog slechts met 36 het geval. De vangsten- en de aanvoeren waren niet onredelijk, doch de besommingen waren, dank zij de prijzen, in 1946 hoger dan ooit te voren. Het jaar 1947 zal met rond f 17 millioen het record houden. Welvaart is er dus ge bracht in vissers- en rederskringen, waar bij ongetwijfeld van belang is te vermel den, dat scheepsrampen, waarbij mensen levens waren te betreuren, niet voorkwa men. Ettelijke millioenen zjjn door Sche- veningen toegevoegd aan ónze deviezen- schat. Daarmede reikt de betekenis van Scheveningen, de eerste haringhaven van Nederland, ver uit over de gemeentegren zen en is dit deel van de gemeente Den Haag van nationale betekenis, aldus de burgemeester. DE BAZAR TEN BATE DER NED. HERV. GEMEENTE. De bazar, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de Ned. Herv. Gemeente wordt gehouden op 19, 20 en 21 Februari. HERKOZEN KERKERAADSLEDEN. De heren E. J. Enschedé en C. Peere boom zijn herkozen als leden van de ker- keraad der Nederl. Hervormde Gemeente. Zondag a.s. zullen zij als zodanig beves tigd worden. BOLLENJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer G. Grapen- daal het feit, dat hij 35 jaren bij verschil lende leden van de bekende bloembollen- firma Nijssen in betrekking was. Zowel van directie- als van collega-zijde ontving hij vele blijken van belangstelling. 01; Kramerv. Scheltinga afgebroken; WoodKottnauer 01; PrinsO'Kelly 10; RossolimoHenneberke l/2y2. Afd. Al: SeewaldSuiker 10; Kay- serv. d. Velde V2Vz\ Mulder-Dijkstra Hofsommer 10; T. Basv. Epen 10; KroonDe Lange afgebroken. Afd. A2: Zonderlandv. d. Zanden afgebroken; Prahlv. Vloten y21/2Mar- witzZoontjes 01; BosVerdonck y2y2; Donnerde Waal 10. Afd. B: v. PampusSpijker 10; Stee manKruit 01; MeyerDicks 10; v. ForeestSellenraad uitgesteld; Bujama Wulms 0—1. Geen verrassingen in achtkamp. De tweede ronde van de achtkampen bracht geen verrassende uitslagen. Slechts twee partijen werden afgebroken. De uit slagen luiden als volgt: Afd. A: Geuzebroekv. Saus afgebro ken; HovinghTer Plegt 01; Palmv. Ommeren afgebroken; DonkWitsmeer 1—0. Afd. B: VerhoeckxZwart 01; Groos Raadsheer y2y2; v. 't HoffNijkamp 10; Krijgsmanvan Dorp 10. Afd. C: Krijgsmanvan Biessen 10; VergunstGeyteman 10; BosSleeuw afgebroken; Ploegv. d. Steeg 1. Aan de avondzeskampen nemen slechts zes personen deel en wel: Schaake, Slings, Koetde Smale 'O1, Van der MootTer Plegt 1—0. Tafeltennis'wedstrijden. Aan de Tafeltennismatches namen twin tig spelers deel. Diverse minder goede schakers toonden hun vaardigheid op de groene tafel. De uitslag was: le prijs Groen; 2e prijs Mulder van LeensDijkstra; 3e prijs Kruit; 4e prijs v. Vloten; 5e prijs W. Groen; 6e prijs Veldheer; 7e prijs Van Scheltinga. VIS EN MELK. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat de beslissing op de verzoeken van de Comm. Vennootschap Joh. Sterk te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen van de inrichting tot het bewerken van vis in het perceel Industriestraat no. 51 te IJmuiden en van de Melkinrichting „Ge meenschappelijk Belang" te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de melkinrichting in het perceel Wijk aan Zeeërweg no. 160 te IJmuiden door hen is verdaagd, op grond van het feit dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. weer in de athletiek- en gymnastiekcom- missie zijn plaats innam. Dé voorzitter deed vervolgens verschil lende mededelingen over de ingrijpende kwesties van kleedhuis en terreinen, die I.E.V. in een netelige positie hebben ge bracht. Voor het kleedlufis is vergoeding ontvangen, maar het speelveld blijft veel hoofdbrekens kosten. Weliswaar heeft I.E.V. ten dele de beschikking over het terrein van „Kinheim" en worden soms enige wed strijden gespeeld op „Watervliet", maar nu verwacht wordt, dat Van Gelder's Sport park .door de woningbouw spoedig.zal wor den opgeëist en nog steeds niets bekend is over een nieuw sportcomplex in „Noord", blijft dit vraagstuk alsnog onopgelost. Tenslotte is medegedeeld, dat ter gelegen heid van het 12y2-jarig bestaan van I.E.V. in April feestplannen bestaan, waarvan het bestuur de organisatie in handen zal nemén. Weer een H.O. V.-concert In de reeks van concerten, welke de Vereniging „Hoogoven Staten" deze winter organiseert en die worden verzorgd door de Haarlemse Orkest Vereniging, zal het derde concert worden gehouden op Woens dag 4 Februari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk. Bij Hoogoven Staten bestonden plannen aan ëfeze uitvoering een jeugdconcert voor af te doen gaan en hierdoor bij de jeugd belangstelling voor goede en begrijpelijke muziek te wekken. Deze belangstelling ech ter blijkt zeer gering te zijn en er zal dus jammer genoeg van de uitvoering van een jeugdconcert niet veel komen. Temeer daar de H.O.V. speciale condities wilde doen gelden en het jeugdconcert op dezelfde middag wilde geven. Een kwart eeuw polderbeheer De heer A. D. Dijkstra herdacht Maan dag het feit, dat hij vijf-en-twintig jaar geleden werd benoemd tot secretaris-pen ningmeester van het Waterschap „De Meer- weiden", benoorden het Noordzeekanaal. Dat deze jubilaris zich in deze kwart eeuw voor het polderbeheer verdienstelijk heeft gemaakt en in het bestuur een goede plaats inneemt, bleek uit een prachtig bloemstuk, dat de heer Dijkstra te zijnen huize aan de Duïnvlietstraat van medebe stuursleden ontving. CELLULOSE-AANVOER. Voor de Papierfabriek zijn Dinsdag twee zeeschepen aangekomen, beide met een lading cellulose uit Zweden. Het waren de Zweedse s.s. „Bele" en „Polaris", welke laatste ook een hoeveel heid cellulose aanvoerde voor a-ndere fabrieken. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 13) Henry keek hem verscheidene seconden lang aan. „Dat is dan zeker een geheel nieuwe vriend?" zei hij wenkbrauw fronsend. Michael, die rood was geworden tot aan zijn oren, mompelde iets bevestigends. Henry bleef hem aankijken, doch hij maakte geen verdere opmerking; inder daad het zou moeilijk zijn verder op het onderwerp in te gaan, indien hij Michael tenminste niet wilde verbieden met die onbekende vriend te dineren. Maar hij was zichtbaar gekwetst en beledigd. Het kwam maar hoogst zelden voor, dat Michael niet thuis dineerde en dan waren het altijd gelegenheden, die reeds weken van te vo ren bekend waren. Deze plotselinge, over haaste beslissing scheen het resultaat te zijn van een telefoongesprek en de inhoud van dit gesprek hield Michael zorgvuldig geheim. Dat was niets voor hem, vroeger vertelde hij altijd alles en sprak hij over alles, dat hem overkwam. Het scheen wel, dat de lucht van Widdington een even slechte invloed op Michael had als op Tobias. Hênry wist niet hoe hij het had, hij wist helemaal niet hoe hij het had en hij lang zaam en aandachtig een nieuwe sigaret aanstak, keek hij over de vlam heen in gespannen aandacht voor Michael. HOOFDSTUK IV. Amor in het spel. Henry liep met neergeslagen ogen de kamer op en neer, Christopher, die deed of hij las, sloeg hem af en toe verstolen gade. Het was reeds laat, later dan Henry gewoon was naar bed te gaan. En het ge beurde maar hoogst zelden, dat hij vrij willig zolang opbleef. Gewoonlijk maakte hij om vijf minuten voor elf zo regel matig als een uurwerk zijn boek met een klap dicht en kondigde aan: „Tijd om te gaan slapen". Die avond had hij zijn boek eveneens met een klap gesloten, maar hij had niets over slapen gaan ge zegd; inplaats daarvan had hij een sigaret opgestoken en was de kamer op en neer gaan wandelen. Hij wandelde nu al tien minuten. Christopher wist, dat dit de inlei ding was tot de een of andere gewichtige mededeling en hij wachtte tot Henry de stilte zou verbreken. Er waren onaangename dingen gebeurd. Reeds gedurende ongeveer een maand was er een onderstroom van onrust doorge drongen in de behaaglijke zitkamer, maar vanavond was er een climax bereikt. Mi chaels stoel was onbezet gebleven er Tobias had niet op het haardkleedje ge legen. Het was de eerste maal, dat Michael en Tobias samen uit waren. Figuurlijk ge sproken, want hun bezigheden voerden hen natuurlijk in verschillende richtingen. Michael bracht de avond door met zijn geheimzinnige vriend en waar en hoe Tobias zijn avond doorbracht, daarnaar kon slechts gegist worden. Michael" had zich zeer vreemd gedragen sinds die avond, toen hij plotseling had medegedeeld, dat hij niet thuis zou komen dineren. Hij had een einde gemaakt aan het missen van de trein; hij had hem inderdaad zó vaak ge mist, dat hij er niet mee kon doorgaan. Dat betekende, dat hij geregeld te laat was voor het diner, want Henry had ge weigerd Michaels verandering van ge woonte als permanent te accepteren en het diner op een later uur vast te stellen. Bij een gelegenheid had Michael getelefoneerd tien minuten nadat het diner was be-( gonnen om. mede te delen, dat hij dei latere trein ook had gemist en dat hij in de stad bleef dineren. De verontschuldi ging voor zijn gedrag was geweest, dat hij laat had gewerkt. Het was niet een erg overtuigende verontschuldiging. Vanavond had hij echter medegedeeld, dat hij laat zou thuiskomen. Hij dineerde met een vriend, waaromtrent hij nog steeds niets" had verteld. Tobias was eveneens veranderd, de meeste avonden was hij te vinden op zijn gewone plaats op het haardkleedje, maar er waren heel wat avonden, dat hij ont brak. Dan kwam hij laat thuis, of hij kwam in het geheel niet thuis. Zelfs als hij thuis was en voor het vuur lag te dut ten, dan was hij niet meer dezelfde. Hij droomde. Hij trok zenuwachtig met zijn oren en sprong af en toe op. Op een avond, toen het volle maan was, was hij naar de deur geslopen en had gemiauwd om uit gelaten te worden. Henry had dit goedig toegeschreven aan het 'feit, dat er ratten waren in de omliggende velden en dat Toibas geen rust had, voordat hij die ver jaagd en verdelgd had. Ongelukkig voor de theorie was Tobias thuisgekomen met een gestreept poesje met brutale groene ogen. Tobias was die avond niet op de ratten jacht geweest! (Wordt vervolgd). ook nu weer berusten bij de heer A. Weg- nan. „S. S. H." GEEFT EEN UITVOERING. De Gymnastiekvereniging „S. S. H." heeft, hoewel de moeilijkheden van een geschücte zaal bijna onoverkomelijk leken, toch kans gezien om met haar grote aantal leden een uitvoering te organiseren. Deze zal plaats hebben op Dinsdag 3 Februari in het K.S.A. gebouw te Beverwijk, waar onder meer rhythmische oefeningen worden uitgevoerd op «muziek. „DE JONGE GEERTE". De Toneelgroep van de Hervormde Jeugd verenigingen te Velsen-Noord zal op Woens dag 14 Januaiü in gebouw „Concordia" een opvoering geven van het spel van de zee in vier bedrijven „De Jonge Geerte". De regie is van de heer M. van Dongen. „DE WILLEM BARENDSZ". Gisteravond hqeft dr. Melchior voor een uitverkochte zaal een lezing gehouden over de eerste reis van de Willem Ba- rendsz.. Het eerste waarover dr. Melchior sprak was de bouw van de walvis zelf. Hoeveel de. ingewanden van dit kolossale dier wel wogen en hoeveel hij per etmaal wel at. Vervolgens kwamen de werkverde ling van de manschappen aan boord van de walvisvaarder en de vraag hoe het vangen van walvissen in zijn werk gaat, aan bod. De „eigen" films die vertoond werden waren zeer interessant. Agenda voor Beverwijk Luxor-Thcater: 7 en 9.15 uur, „Hij is voor de bakker" (alle leeftijden). Kennemcr-Theater: 5.45 en 9.15 uur, „Twee meisjes en 'n matroos" (a. 1.). Kennemer Theater: 10 uur, voortzetting afgebroken partijen. 13.15 opening der 6- kampen. 13.30—18.30 le ï-onde 6-kampen; 3e ronde 8-kampen; 5e ronde 10-kampen van het Hoogoven Schaaktournooi, K. S. A.-gebouw: 8 uur, „Katholiek B'wijk" „De klucht van de gehangene". Kennemcr-Theater: 8 uur, Bridge-drive H. O. S. C. DONDERDAG 8 JANUARI Raadhuis: 10—11 uur, Spreekuur Wethou der Openbare Werken. Huisvestingsbureau: 1012 uur, Spreekuur Wethouder Huisvesting. Kennemer Theater: Hoogoven Schaaktour nooi. 13.30 2e ronde 6-kampen; 4e ronde 8- kampen; 6e ronde 10-kampen. Luxor-Thealer: 8 u., De Kilima Hawaiïans. Nederland koopt tarwe in Canada Naar het A.N.P. verneemt heeft Neder land in- het kader van de graantoewijzin& aan de Benelux in Canada drie millioen bushel tarwe aangekocht, waarvan ander half millioen voor Nederland bestemd zal zijn. De betaling zal geschieden in Ameri kaanse dollars. Nederlandse schepen zullen het transport van deze voor Nederland be stemde 40.000 ton tarwe uit Vancouver verzorgen. De overeenkomst werd getekend door onze ambassadeur in Canada^ dr. J. H. van Roijen en door de minister-presi dent van Canada W. L, Mackenzie King. Een ton voor het nationaal monument Een industriële onderneming te Amster dam heeft het centraal bureau van de Nationale Monumenten-commissie een be drag van 100.000 doen toekomen voor de aankoop van tweehonderd duizend vier kante centimeter, Damplantsoen. Minister Nelier in het collegiale orgaan? Het Franse persbureau AFP verneemt uit gezaghebbende bron, dat minister Neher deel zal uitmaken van het collegiale orgaan. De beide andere leden zouden zijn dr. H. van Mook en jhr. mr. H. L. F. K. van Vre- denburch.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3