Prins herneemt de leiding Van Scheltinga verloor van Prins John Stol Zandvoorts nieuwe burgemeester THALIA Militairen op de „Nieuw-Holland komen Zaterdag thuis Een kleine zege voor V.S.V. verwacht Santpoort Velsen-Noord Jiex JJieateï Beverwijk VRIJDAG 9 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT HOOGO VENSCHAAK TO URNOOI Henneberke verslaat O'Kelly De zesde ronde van de tienkampen van het Hoogovenschaaktournooi bracht enige verrassende uitslagen. De grote strijd tus sen de twee kopleiders Prins en Van Schel tinga werd gewonnen door de eerste. Hen neberke won voor de eerste maal en wel van de Belg O'Kelly. De afgebroken partij tussen Van Stecnis en Van Scheltinga is nog niet verder gespeeld en hier is het dan ook moeilijk te voorspellen, wie de winnaar zal zijn. De uitslagen vdn- de zesde ronde luiden nu als volgt: Van SteenisKramer ]/2V2, Wood Cortlever 10, PrinsVan Scheltinga 10, RossolimoKottnauer 10, Henneberke O'Kelly 1—0. De wedstrijden. HenneberkeO'Kelly: Opening Grün- feld-Indisch. Na de 19e zet was de strijd nog volkomen open. In het middenspel bood Henneberke een pion aan, welke O'Kelly niet durfde nemen. Later verloor zwart nog een pion en de aanval, die O'Kelly later ondernam „sloeg niet door" zodat Henne berke zijn eerste partij had gewonnen. RossolimoKottnauer. Een Siciliaanse partij, waarin de witte loper van zwart al spoedig van het bord ging. Naarmate de partij vorderde, kwam Rossolijno beter te staan en hij kreeg zelfs een pion op de zevende lijn, welke zeer gevaarlijk werd. De partij werd afgebroken met één stuk winst voor Rossolimo en werd zonder ver der te spelen gewonnen gegeven door Kott nauer. PrinsVan Scheltinga: Van Scheltinga slaagde er in, in het middenspel Prins een dubbelpion te bezorgen, daarbij wit echter helpend aan een open torenlijn. Later ont stond een dame-eindspel van zes tegen vijf pionnen, wat door Prins gewonnen werd. Aangezien dit de voornaamste en belang rijkste, partij was, laten wij deze hieronder volgen: Wit (Prins): d4, Lf4, e3, c4, Db3, Pc3, Tel. cd5:, Lg3, Dc3:, Pf3, a3, Pd2, Pa4, f3, b7, Db3, Pa5, Ld3, Kc2, hg3:, Dd3, Pc4, Kf2, Tc5, f4, Tal, f5, Db5, Td5, Tc7, Ta7:, Da4, Ta8 (schaak), Tf8 (schaak), Db7 (schaak), Dc3:. Dc2, g4, gf5:, Dbl, Db2, Db4, Db5, g4, f5. Dh6 (schaak), Df4, ef4:, a4, Kg3, Kg4, f5, Kg5, £6. Zwart (Van Scheltinga): d5, Rf6, Lf5, e6, Dc8, c6, Pd7, Pa5, Pc3:. Dd8, Db6. Lc7, Pf6, Dd8, 0-0, Qd5, Pb6, Lh4, Tb8, ^g3:, Ld3: (schaak), f5, Lc4:, Dg5, Tfd8, Td5, Df6, Td8, cb5:, b6. cd5:, Dc6, Tc8, Tc3, Kf7, Kf8:, Ke8, Kd7. Kd6, g6, gf5:, Kc6. h6, Kd7, Kd6. fg4:, Dc4, Ke7, Df4:, Kf6, Kf5:, Kc4, Kd4, Kc5, Kb6. opgegeven. Wood—Cortlever: Opening Konings- Indisch. De dames gingen al spoedig van het bord en er ontstond een eindspel met torens, wat later overging in toren en loper tegen toren en paard. Wit (Wood) stond bovendien nog 2 pionnen voor en wist de partij in zijn voordeel te beëindigen. Van SteenisKramer: Opening Sici- liaans. In tegenstelling met zijn gewoonte speelde Van Steenis zeer voorzichtig. Ver der in de partij wist Kramer twee pionnen voor te komen, waarvan hij er later weer een terug moest geven, maar daartegen over de kwaliteit verloor. In een eindspel met dames en toren en clame-loper en paard, kon geen van beiden winnen en remise was het resultaat. Hoofdgroepstand. De stand van de Hoofdgroep is nu als volgt: Prins 41/2 P-, "Van Scheltinga 3y2 p. met 1 afgebroken partij, Van Steenis 3y2 p. en eveneens 1-afgebroken partij, Rossolimo en Kottnauer hebben elk 3 punten, waarna O'Kelly, Henneberke en Wood volgen, allen met 2i/2 p., als laatste twee volgen Cort lever en Kramer beiden met 2 punten. De uitslagen der andere tienkampen luiden: Afd. Al: SuikerKayser 01, v. Leens- DijkstraSiewald afgebr., BasVan de Velden afgebr. Krone—Hofsommer afgebr. De LangeVan Epen. Afd. A2: Van der Zanden—Prahl afgebr. MarwitzZonderland 10, BosVan Vlo ten 01, DonnerZoontjes 10, De Waal Verdonck 10. Afd. B: Spijker—Steeman afgebr. Heyer v. Pampus 10, v. ForeestKruit 01, BujamaDicks 10, WulmsSelleraad 0—1. De vierde ronde van de 8-kampen bracht niet veel verandering in de zaak. Alle par tijen verliepen zeer rustig en er zijn geen verrassende uitslagen te vermelden. Van de gistex'en gespeelde partijen was het volgen de het resultaat: Afd. A: SausHovingh 10, Palm Geuzebroek 10, Van DonckTer Plegt afgebr., Witsmeerv. Ommeren 10. Afd. B: ZwartGroos y2y2, Van 't Hoff Verhoekx 10, KrijgsmanRaadsheer 10, Van DorpNijkamp 10. Afd. C: KrijgsmanBos V2—V2, Ploeg Vergunst 10, Van der Steegv. d. Bies- sen 01, SleeuwGeyteman y2y2. In de tweede ronde van de zeskampen wist de Antwerpse schaker Mollekens van Beentjes te winnen en behaalde daardoor li/2 punt uit twee ronden. De uitslagen van de tweede ronde luiden als volgt: Afd. A: Nijmanmevr. Jonkers 10 MollekensBeentjes 10, v. Drakensteyn —Holtes 0—1. Afd. B: Van RaapHendriks 10, v. d. DoesZadek 01, MooyMeyer afgebr. Afd. C: Mevr. Van Schaikmevr. Van Aalst 01. Dames-zeskamp: Mevr. Klijnmevr. v. d. Veen 01, mevr. Roodzandmevr. Peening afgebr. De uitslagen van de Avond-zeskampen van de derde ronde luiden als volgt: Schaa- keTer Plegt 01, De SmaleVan der Moot VzMn SlingsKoet 01. Vanavond heeft de bonte avond plaats in het Kennemer Theater. De Franse schaker Rossolimo zal onder meer optreden als accordeonnist. De con férence wordt verzorgd door de heer R. J. Velthuys. Burgemeesters uit de Zaan streek bezichtigden IJmuiden Een kring van burgemeesters uit de Zaan streek maakte onder leiding van mr. dr. J. in 't'Veld, burgemeester van Zaandam, gis teren een- excursie naar Velsen, waar zij in de raadzaal ontvangen werden door bur gemeester mr. M. M. Kwint. Hier had een bespreking plaats over de Wederopbouw, waarbij vooral aandacht werd besteed aan de wijkgedachte. Nadat de ruïnes van IJmuiden in ogen schouw waren genomen, gebruikte het ge zelschap de lunch in IJmuiden. De middag werd besteed aan de bezich tiging van de opbouwtentoonstelling. De lieer Gerla, hoofd van de dienst van Open bare Werken, leidde hier de heren rond en gaf de nodige inlichtingen. 'OOOOOOO0OOO00OOOO00OO0OO0OO0 Dansschool Zaterdag 10 Januari aanvang NIEUWE CUR SUSSEN. Nog enkele dames en heren kunnen inschrijven. Dagelijks SNELPRIVéLESSEN Inlichtingen: IJMUIDERSTRAATWEG 33 >OO0OOO000OOOOOOOOOOOOO©OG0OG (Adv.) Benoeming te verwachten ran mr. H. M. van Fenema Naar wij vernemen is thans elk ogen blik de benoeming te verwachten van nu-. II. M. van Fenema tot burgemeester van Zandvoort. De heer Van Fenema is thans 43 jaar, zijn geboorteplaats is Den Haag. Hij is waarnemend burgemeester van Woerden en Woubrugge geweest. Daarna werd hij benoemd tot adjunct-directeur van het rijksbureau voor non-ferro metalen in Den Haag. Op het ogenblik is hij in de handel. Zijn woonplaats is Huis ter Heide, bij Utrecht. De heer Fenema is niet bij een politieke partij aangesloten. Waarnemend burgemeester van Wou brugge was mr. Van Fenema van 1 Maart tot 1 Augustus 1946. Hij toonde zich zo werd ons verzekerd een zeer vooruit strevend man die in de korte tijd dat hij in die gemeente was veel projecten op het gebied van Woningbouw en sanering van gronden heeft voorbereid, die thans in uitvoering zijn. Er waren kwesties onder die al zeer vele jaren hangende waren zon der dat het tot een oplossing kon komen, maar hij is er in geslaagd die te vinden. Uit waardering voor dit werk heeft men zelfs een laan naar hem genoemd. Ér waren in de omgeving van Wou brugge, namelijk in Hoogmade, moeilijk heden over het beheer van de stichting Erven Cornells Sprong, omdat de Duit sers in 1941 de rentmeester hadden ont- slagen. Teneinde deze kwestie op te lossen r (Het theater met de beste films) Presenteert van Vrijdag 9 t/m Woens dag 14 Januari Ingrid Bergman en Gregory Peck in het veelbesproken filmwerk „OBSESSIE" .(Spellbound) de nieuwste en meest verbijsterende film van ALFRED HITCHCOCK Fascinerend - Verrassend - Onont koombaar!!! Toegang 18 jaar. Vrijdag. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 u.~ Voorstellingen: Maandag t/m Woensdag 8 uur. ZONDAG 11 Jan. aanvang 3 uur fami- lie-matinée met de dolkomische film „THE LAMBETH WALK" (Toegang elke leeftijd) De ontscheping van het troepentransport schip „Nieuw-Holland" zal behoudens on voorziene omstandigheden geschieden in de vroege morgen van Zaterdag op de ter reinen van de maatschappij „Nederland" te Amsterdam. Deze terreinen zullen niet toegankelijk zijn voor het publiek. Met het K.L.M.-toestel uit Batavia arri veerde Woensdagavond op Schiphol luite nant-kolonel C. van Bockel. hoofd van de Kepatriëringsdienst in Nederland, die een maand geleden naar Indië vertrok. Hij deelde mede, dat in 1948 in totaal 15000 personen gerepatrieerd zullen worden, waarvan 10.000 leden van het K.N.I.L. met hun vrouwen en kinderen. De overige 5000 personen zijn burgers, die dan wel de laatste zijn, die voor repatriëring in aan merking komen. Buiten deze getallen val len natuurlijk de oorlogsvrijwilligers. Behalve met de „Nieuw Holland" komen ook met de „Grote Beer", „Volendam" en de „Willem Ruys" kleine groepen oorlogs vrijwilligers naar Nederland. Zij arriveren respectievelijk op 16 Januari, 26 Januari en 24 Januari in Amsterdam. Het eerste werkelijk grote contingent oorlogsvrijwil ligers komt met de „Johan van Oldenbar- nevelt", die op 24 Januari uit Tandjong Priok vertrekt. Geslaagde avond van D.S.S. De vereniging Door Samenwerking Sterk beschikt over een vitaal bestuur. Nauwe lijks is de ene feestavond voorbij, of de plannen voor nieuwe ontspanningsuren worden uitgewerkt. Hoezeer deze activiteit in IJmuiden op prijs wordt gesteld blijkt wel hieruit, dat na een bestaan van ander half jaar, geen nieuwe leden meer kunnen worden ingeschreven. Want, zó zei het be stuur, Thalia is nu reeds nauwelijks groot genoeg om alle leden te herbergen. Men kan een dergelijke groei in zo korte tijd gevoeglijk een top-prestatie noemen. Het bestuur weet welke ontspanning de leden nodig hebben en het waren gister avond de Borano's, die met hun variété- en cabaretprogramma de honderden die Thalia vulden, in spanning hielden. John Pinch verzorgde de conférence, Cora Miller trad op als cabaretière en verleende medewerking in enkele schetsen. De Stormvogels is sinds Zondag jl. weer de Kinheimers achten we tegen Beverwijk hlipk^sar^l J7m-miVp - -» - J" niet lansloos. WE verloor destijds op eigen bllek naar de zonnlge 0Drden van Hawai' de VOETBAL O VERZICHT is mr. Van Fenema tot waarnemend rent meester benoemd. In Woubrugge werd de heer Van Fene ma getekend als een wat „dure" burge meester voor zo'n kleine gemeente, omdat hij de zaken steeds groot wilde aanpakken. Er werd evenwel erkend dat wat hij deed economisch volkomen verantwoord was. Hij is een welsprekend man, die zijn denkbeelden met kennis van zaken en een brede kijk op het leven hij vertoefde veel in het buitenland kan verdedigen. De heer Van Fenema, die ook reserve- officier is, is lid van de Ned. Hervormde Kerk. Strawberries kan de leiding weer op zich nemen De laatste competitiewedstrijd van de dames-Strawberries heeft weinig beteke nis meer voor de eindstand: R.B.C. neemt de onderste plaats in en zal ook nu weer gedecideerd verliezen. De reserve-dames spelen eveneens thuis en wel tegen B. D. H. C. III. Veel moeite behoeft het de Strawberries-dames niet te kosten om de punten hier binnen te halen. Dezelfde^ goede voortekenen zijn bij de wedstrijd H.B.S. IllStrawberries III aanwezig. Door een overwinning stellen de dames van het derde elftal zich tevens veilig voor de onderste plaats. Zit het de dames van het vijfde in Am sterdam tegen F.I.T. 4 enigszins mee dan komen ook hier de Aardbeien als over winnaars uit de strijd te voorschijn. Alles hangt van de volledigheid van de elftallen af. Voor de heren staat er Zondag veel op het spel. Door van Zandvoort te winnen, wat zeer wel mogelijk is, stijgen hun pa pieren aanzienlijk. Eindigt de ontmoeting tussen de andere twee leiders Amsterdam en A.M.V.J. in een gelijk spel, dan gaan de Strawberries weer alleen aan de kop. De reserve-heren zullen er goed aan doen Zandvoort 2 er onder te houden, want dan zijn zij bijna zeker van de twee de plaats en komen voor promotiewed strijden in aanmerking. Het voordeel van eigen terrein zal de balans wel in het voor deel van de Aardbeien doen doorslaan. Strawberries 3 trekt naar Amsterdam. Ijsvogels 2 krijgt het zeker niet gemakke lijk-tegen dit team en kan wel eens aan het kortste eind trekken. Het ongunstigst staan de kansen van het vierde elftal. H.I.C. bezet de bovenste plaats en het ziet er niet naar uit, dat zij die gemakkelijk af zullen staan. De beide jeugdelftallen verschijnen ook in het veld. Zowel de meisjes van Am sterdam als de jongens van Hermes a kun nen weinig hoop koesteren Velsen met een enkel winstpuntje te verlaten. Oorlogsmuisje met een financieel staartje De oorlog woedde nog hevig over ons land toen in het jaar 1944 de Duit sers besloten, dat geen vissersvaar tuigen meer IJmuiden mochten uit en invaren. Alle schepen werden overgeplaatst naar Delfzijl en de aangevoerde vis moest per auto en spoorwagon naar IJmuiden ver voerd worden. Slechts enkele trawlers waren nog in de vaart, namelijk de Jo hanna IJM 107 en de Rijnstroom IJM 86, In Juli 1944 ontsloeg de reder, zonder dat hiervoor vergunning was verleend, de be manning. De pogingen toendertijd gedaan om het ontslag ongedaan te maken en de betrokkenen een schadeloosstelling te doen uitbetalen bleven zonder resultaat. Na de bevrijding. In November 1945 lieten enige IJmui- der vissers deze zaak via hun organisatie (de Centrale Bond van Transportarbei ders) nogmaals aanhangig maken. Als pleiter trad op mr. J. Verlooy van hel Bureau voor Arbeidsrecht te Haarlem. Na ruim twee jaar met verschillende instanties te hebben onderhandeld werd de zaak door de vissers gewonnen. Per 31 December 1947 werd een bedrag van 14.298.04 voor tien personen uitgekeerd, aldus de „Transportarbeider". Agenda voor en IJmuiden VRIJDAG 9 JANUARI Thalia: 7 en 9.15 uur, „Obsessie". Rcx: 8 uur, „De speurder van Parijs". De Pont: 8 uur, „Het huis aan de 92ste straat". ZATERDAG 10 JANUARI Thalia: 7 en 9.15 uur, „Obsessie". Rex: 7 en 9 uur, „De speurder van Parijs' De Pont: 8 uur, „Het huis aan de 92ste straat". een club uit de middenmoot geworden: 14 gespeeld, 14 punten, 23 doelpunten voor en 23 tegen. De wedstrijd tegen A.D.O. schonk van de zijde van Stormvogels be keken weinig voldoening. Die dag zat er nu totaal geen schot in de IJmuidense voorhoede. Voor de Vogels is het te hopen, dat dit Zondag a.s. tegen Excelsior wèl het geval zal zijn, want anders vrezen we, dat de Rotterdammers, die zich tegen EDO zo dapper geweerd hebben, aan het langste eind zullen trekken. VSV zal de strijd tegen Hermes aan binden. In Schiedam eindigde de kamp tussen deze clubs in 44, nadat VSV met 41 had voor gestaan. Nu de wedstrijd in het Sportpark te Beverwijk wordt ge speeld, verwachten we een kleine zege voor VSV. De met de moed der wanhoop vechten de ploeg van de Kennemers trekt naar Emma, de sterke Dordtse tweede klasser, die in twaalf wedstrijden 23 punten ver zamelde. Veel moed op een klein succesje voor de bezoekers hebben we niet. Of voe len de Wijkers er iets voor Excfelsior na te doen? In Vlaardingen krijgt Velsen in Fortuna een degradatie-candidaat te bekampen, wat altijd een lastige wedstrijd betekent. De Velsenaren weten echter ook, wat en thousiasme is en daarom rekenen we min stens op een gelijk spel. Voor Kinheim begint het weer te dagen, hoewel voor de Terrasv'ogels de wolken zich steeds dreigender samenpakken. Het zou ons niet verwonderen, dat de twee punten, welke de Santpoorters thans nog op Kinheim vóór staan, Zondag a.s. weer verminderd zijn, want Terrasvogels ver- iiest naar onze mening beslist van HRC en DANSSCHOOL D U II N Aanvang nieuwe cursus einde Januari INSCHRIJVINGEN: Zaterdags 810 uur in Royal, Wijk aan Zeeërweg 29, IJmui- d en-Oost. Woensdags 8-^10 uur Zomerlust, Santpoort en dagelijks aan ons privéadres Hoofdstraat 40, Sant poort. (Adv.) grond met niet minder dan 5—0 van QSC. Dat zal thans wel' niet zo'h vaart lopen, al willen we daarmee niet zeggen, dat een zege van QSC ons bepaald onwaarschijn lijk toelijkt. DEM, dat Zondag jl. zo te leurstelde door met niet minder dan 50 te verliezen van APGS, krijgt tegen het onderaan staande DTS gelegenheid zich te rehabiliteren, tenminste als men de za ken niet te gemakkelijk opneemt. VVB heeft door met niet minder dan 40 van het toch niet zo sterke WSV te verliezen duidelijk aangetoond dit jaar geen ernstig kampioenspretendent te zijn. Evenals DEM krijgen ook de Breesapers de gelegenheid zich Zondag a.s. te reha biliteren, daar zij het zwakke OFC op be zoek krijgen. IEV zal het tegen USVU ze ker niet gemakkelijk krijgen. We rekenen op zeker niet meer dan een gelijk spel. De reserves van Stormvogels tronen nog steeds stevig op de bovenste plaats en voor de VSV-reserves openen zich steeds gunstiger perspectieven, nu OSV 2 de laat ste weken nog al eens een veer laat val len. Zondag spelen beide ploegen „uit". Stormvogels tegen Helder 2, VSV 2 tegen HVC 2. Op eigen terrein won VSV met 4-1, maar op Amersfoortse grond voelen de HVC'ers zich heel wat beter thuis. Ook de Vogels moeten niet denken, dat ze in Den Helder een walk-over" zullen hebben! Kennemers 2 moet van het al zeer zwakke CNF 2 (.één punt uit 12 wedstrij den) kunnen winnen. Heel wat zwaarder zal VSV 3 het tegen Zeeburgia 3 hebben, al stemt het hoopvol, dat de rood witten destijds in Amsterdam met 41 wonnen. Kennemers 3 lijdt o.i. een kleine neder laag tegen WZ 2. □muiden en de K.N.V.B.-beker Zaterdag begint IJmuiden I in de voor ronde voor de K.N.V.B.-beker en wel te gen Zandvoortmeeuwen I. Als wij de pres tatie van dit elftal nagaan heeft het heel wat in haar mars. En het eerste zal er dan ook goed aan doen, van begin tot einde aan te pakken, anders vrezen wij het ergste. Het vierde elftal speelt thuis tegen Kin heim 2. Hier kan gewonnen worden. trucs van de manipulator waren, als steeds, ondoorgrondelijk en zo zouden we verder kunnen gaan met het noemen van artïsten, die stuk voor stuk op hun wijze de toe schouwers wisten te boeien. D.S.S. heeft het nieuwe jaar goed inge zet en elk wat wils gegeven door de dans- lustigen niet te vergeten. H. K. Op 5 Mei zal op de Oude Begraajplaats te Zaandam een monument onthuld worden ter nagedachtenis van hen die in de bezet tingsjaren als gevolg van de oorlogshande lingen getroffen zijn. Het monument is drie-en-halve meter hoog en zal in brons gegoten wordenHet wordt geplaatst op een hardstenen voetstuk. De voorstelling is een vrouw, die door bloemen aan te bie den hulde brengt aan hen, die heengegaan zijn. Op het voetstuk zullen de namen der veertig getroffenen vermeld worden. Ont werper is de Haarlemmer de heer Theo van Reijn. JAARVERGADERING DAMBOND. Op Zaterdag 24 Januari zal de districts- dambond Noordholland te Alkmaar haar jaarvei-gadering houden in hötel Kinheim. Voorstellen van ingrijpende aard staan op de agenda. DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Stormvogels 3EHS 2. Stormvogels 3, dat een goede kans maakt op het kampioen schap, komt als volgt uit: Boel; Henken, De Vries; Van Vliet, Lampers, Riedeman; Van der Steen, Van Duyn, Meinsma, De Boer, Groet. HRCTerrasvogels. De Santpoortse ploeg is wederom gewijzigd en ziet er als volgt uit: Glas; De Ruyter, Schoon; Zaal, Doi-dtmunt, Akkerman; Goedhart, Mosman, Kraak, Cobben, De Jonge Sr. FortunaVelsen. Met invallers voor Ninaber en Kuypers komt Velsen als volgt uit; Demmers; Nijssen Sr., Tromp Jr.; Zuur bier, Nijssen Jr., Wijker; Prinsen, Bakkum, De Bruin, v. d. Pol, Donker. Helder 2Stormvogels 2. De IJmuide- naren komen als volgt uit: Rechsteiner; v. d. Oever, Schriemer; Moi's, Zwemmer, Glas; Venus, Hoogendijk, Van der Linden, Snoeks Bx'oek. ExcelsiorStormvogels. De Vogels hebben hun elftal als volgt gewijzigd: Kraak; Schoorl, Van Dongen; Schuit, Snoeks, Goedhart; Luppens, Meyex\ Pi-ins, De Boer, v. d. Kuyl. Nogmaals: de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk Enige tijd geleden deelden wij mede, dat in de Ned. Herv. Kerk proeven zouden genomen worden met het stelsel van vrije zitplaatsen. Thans lezen we in „Contact" omtrent deze proef het volgende: „Proefondervindelijk is nu gebleken, dat het vrije-zitplaatsen stelsel niet alleen ethisch het enig verantwoorde is, maar ook, dat de kerkvoogdij er tot dusver geen schade bij geleden heeft en meer dan een van de kerk vervreemde weer naar dte kerk gebracht heeft. Met ingang van 1 Januari zijn nu alle zitplaatsen vrij, ook die, waar tot nu toe nog een uitzondering voor gemaakt was. Slechts voor ouden van dagen en hardhoi-enden zullen plaat sen gei-eserveerd blijven, alsmede voor het Kerkkoor als dat bij bijzondere diensten opti-eedt". IR. VAN EMMENES NAAR TERRASVOGELS. Op 30 Januari komt ir. Van Emmenes voor de leden van Terrasvogels een cau serie houden over het moderne voetbal. Veerdiensten staakten door de storm De geweldige storm, die Donderdag woedde en in de loop van de morgen in hevigheid toenam, noopte de veerdiensten over het Noordzeekanaal van Donkei-sloot en de papierfabriek, na in de eerste mor- genuren nog te hebben gefunetionneerd, het overzetten te staken om ongelukken te voorkomen. Het personeel van Hoogovens en de pa- papierfabriek, dat zowel van hun werk kwam als daax-heen wilde, moest nu nood gedwongen van de ponten gebguik maken, die trouwens door de grote windvang ook al moeite hadden met het mei-en. Vooral voor hen, die IJmuiden tot woonplaats hebben, was dit een grote handicap. E.V.C. gaf een cabaretavond Voor een groot aantal belangstellenden heeft de EVC, afdeeling Bouwnijverheid, te IJmuiden Donderdag in bioscoop „De Pont" een toneelavond gehouden, waar van het gi-ootste deel was gewijd aan een cabaret-programma van goed gehalte. De heer G. Velu wen kamp, afdelings voorzitter, wenste de leden ten behoeve van hun arbeidsprestaties een goede strijd in 1948. Teneinde de „looncori-ecties" te stimu leren hield de heer J. Stai-ken, secretaris van de Bouwvakbond, een korte propa- gandarede, waarin hij uiteenzette, hoe deze coi-recties de arbeiders beroeren en bezig houden. In enkele maanden tijds heeft de toneel groep door nijvere studie kans gezien om met medewerking van enige beroepsax*tis- ten een cabaretprogramma te brengen, dat wonderwel slaagde en een buitengewoon succes is geworden. Niet in het minst voor de Haarlemmer, Ben Roest, die een en ander samen stelde en zich een goed decla mator toonde. Geert Nuyen was niet alleen verdienste lijk als conférencier, maar wist met hekel liedjes, waaronder een moderne variatie op „de kleine man", bijgestaan door Jettie Koning, de „moppersnaar" te treffen. De „Jojo's" lieten genieten van tapdans en klassieke wals met goede figuraties. Wim de Graaf, vaardig pianist (op een deplorabel instrument) had een groot aan deel in de successen, evenals de „'Hamoahs" met hun Hawaiian-songs. Een aardig stel, vlot en virtuoos, vorm den de „Larrisons" met hun mondaccor- deons, die buitengewoon veel lof kregen. Sketches ontbraken evenmin en onbedaax*- lijk is er gelachen. Ook het toneelstuk tot besluit kreeg een warme waardering. W. De Van Gelder.jubileumreeks geopend Donderdag is bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. de reeks van een vijf tigtal jubilarissen in 1948 geopend met de herdenking van het vijf en twintigjarig dienstverband van de heer J. F. v. d. Laar, afvalopruimer in de afdeling papierfabriek. Vergezeld van zijn echtgenote werd deze jubilaris in tegenwoordigheid van de be- drijfsstaf van ingenieurs ontvangen op het directiekantoor. De heer J. Smit, lid van de fabrieksdi- i-ectie, sprak hartelijke gelixkwensen uit en overhandigde als blijk van waardering een enveloppe, alsmede een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. De be drijf singenieur van de papierfabx-iek ir. T. F. Hubrecht, belichtte vervolgens hét werk, de goede plichtsbetrachting en de verdien sten van de jubilaris voor het bedrijf in zijn onbetekenend schijnende arbeid, die echter toch van zeer groot belang is. In het bedrijfskantoor van de papier fabriek waren bazerr en papiermachine- personeel bijeen om de jubilaris te huldi gen, die toegespx'oken werd door de heer W. J. Willems, bedrijfsschef. Deze herin nerde aan de tijd, dat hij nog leerling aan de pers was geweest onder de jubilaris, die als een ijverig en plichtsgetrouw arbei der veel waardering geniet, ook van de kameraden. Ook hier vormde een enve loppe het jubileumgeschenk. Vanaf heden t/m Woensdag 14 Jan. brengen wij „De Speurder van Parijs" (This man in Paris) Een vlotte detective-film. Toegang 18 jaar. Filmtrust FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 15) „Ik zal het hem vragen". „En als heteheen vrouw is?" „Dan kan hij ophouden met die onzin", zei Henx-y driftig. „Dat moet hij maar aan de jongeren ovexTaten; hij behoort te denken aan zijn waardigheid en aan zijn 13)' verplichtingen; hij kan er niet mee door gaan zich als eerx dwaas aan te stellen en hij moet de foto van Maud weer op zijn tafel plaatsen". Christopher trok een bedenkelijk gezicht. „Het is een onderwerp, dat voorzichtig behandeld moet worden", zei hij. „Ik zal er waarachtig geen doekjes om winden", gaf Henry te kennen. „Dat is goed, maar wees toch maar voor zichtig als je over die dame begint". Henry opende zijn mond om te spreken, maar op dat ogenblik werd de voordeur dichtgeslagen, en hij vertrok zijn gezicht tot een ondoorgrondelijk masker. Uit de hal klonk opgewekt fluiten en even later kwam Michael de kamer binnen stormen. Hij deed twee stappen en bleef plotseling verbaasd staan, toen hij zag, dat Henry nog op was. Hij had er op gerekend, datde zitkamer leeg zou zijn. Dat Christopher nog niet naar bed was, had hij nog wel voor mogelijk gehouden, want die was niet helenxaal een slaaf van zijn gewoonten, maar dat Henx-y er nog was, terwijl de klok op de schoorsteen aantoonde, dat het een kwartier over zijn tijd was, aan die moge lijkheid had hij niet gedacht. „Hoe komt het, dat je nog op bent?" stootte hij uit. 9 „Ik heb op jou gewacht". Michael staarde hem aan. „Maar ik heb je gezegd, dat ik laat zou thuis komen". „Ja, en je bent inderdaad laat". Het was stil. Michael ging naar de tafel en schonk zich een whisky-soda in. „Nu, ik ben blij, dat ik je nog zie", zei hij langzaam. „Ik heb je iets te vex'tellen". Iienry scheen enigszins van zijn stuk gebracht door die mededeling. „Hm, wat ik jou te vertellen heb", zei hij nadrukkelijk, „is, dat die ongeregelde gewoonten, die je er tegenwoox-dig op na houdt, zeer onaangenaam.en lastig zijn in een huishouding als de onze en ik verzoek je dan ook wat geregelder te zijn in de toekomst". Henry had zich voor zijn doen, zeer zacht uitgedrukt, maar Michael scheen dit niet voldoende te appreciëren, want hij mompelde een uitdagend: „Dat hangt er van af, wat je onder ge regeld verstaat". „Ik bedoel, de normale en vastgestelde tijden in acht te nemen", snauwde Henx-y, „niet te laat komen!" „Maar ik heb normale en vastgestelde tijden in acht genomen", antwoorddè Michael. Henry werd vuurrood van kwaadheid. „Maar je' bent de laatste vier weken bijna geen enkele keer op tijd geweest voor het diner" zei hij tandenknarsend. „Ik ben iedere avond op dezelfde tijd thuisgekomen", redeneerde Michael. Henx-y deed moeite om kalm te blijven. „En ben je van plan op die tijd te blij ven thuiskomen?" vroeg hij afgemeten. Michael aarzelde, maar hij verzamelde al zijn moed en zei; „Ja, dat ben ik van plan". Een stilte. „Dus je zult nooit meer op tijd zijn voor het diner?" vroeg Henry woedend. „Niet, als wij niet later dineren". „Neen, wij zullen niet later dineren". „Dan zal ik nooit meer op tijd zijn voor het diner". De aderen op Henry's voorhoofd zwollen op, zijn gezicht werd purper. Hij had ver ontschuldigingen verwacht, uitvluchten, leugens desnoods, maar die kalme zeker heid deed hem zijn zelfvex-trouwen ver liezen. Michael had hem nog nooit werke lijk durven tegenspreken en hij kon zich niet voorstellen, waar die moed zo plotse ling vandaan kwam. Christopher zag heldei-der; hij zei kalm: „Wat had je ons willen vertellen, Michael?" Michael kreeg een kleur, zijn moed werd zichtbaar minder en hij stamelde: „Het betreft mijn laat thuiskomen". „Daar wachten we nu al die tijd al op", zei Henry bars. Hij zag, dat Michael ver zwakte en hij hoopte iets van zijn verloren autoriteit terug te winnen. „Ik heb jullie verteld, dat ik laat heb gewerkt". „Ja, dat heb je ons verteld", klonk het gi-immig. „Ik heb inderdaad laat gewerkt, maar alleen om de tijd te vullexi. Ik wilde niet vroeg aan het station zijn". De uitdx-ukking op Henry's gezicht be wees, dat hij er niets van begreep. „Bedoel je. dat je je trein opzettelijk miste?". Michael kuchte. .Ik nam opzettelijk de latere trein", gaf hij toe. (Wordt vervolgd). De oogst van de straat Omtrent de volgende aangebx-achte voor wei-pen zijn op het Politiebureau inlich tingen te krijgen: damespolshorloge, gou den oorbel, glacé-handschoenen, colliei-, textielkaart, hondenriem, shawl en diverse wanten; tevens werden twee honden aan- geti-offen. Regen werd oorzaak van aanrijding Op de Alkmaaraerweg reed de bestuur der van een paard en wagen de ingang van de gasgeneratorenfabriek in. De wagen rolde echter terug en kwam dwars op de i-ijweg te staan. Op dit ogenblik naderde 'n pei-sonenauto uit Alkmaar. Door de stro mende regen kon de bestuurder de wagen niet zien staan, zodat hij in volle vaart tegen de uitstekende lading aanreed. De personenauto werd ernstig beschadigd, doch persoonlijk letsel, bleef achterwege. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 9 JANUARI Kennemer Theater: Hoogoven-Schaaktour- nooi, 12.4517.14, 3e ronde 6-kampen, 5e ronde 8-kampen, 7e ronde' 10-kampeii. 8 uur, Bonte avond. Luxor-Theater: 6.45 en 9.15 u., „Rhapsodie in Blue" (a. 1.). Kennemer-Thcaler: 7 en 9.15'uur, „Vooi-t- vluchtig" (14 j.). W. B.-Thcater: 8 u., „Gentleman Jim" <(a. 1.) Veiling Kennemerland: 8 uur, Receptie pluimveetentoonstelling, 4 uur, officiële opening. ZATERDAG 10 JANUARI a K.S.A.-gebouvv: 3 uur, Poppententoonstel- "Ting „Katholiek Vrouwencenlrum". Kennemer-Theater: Hoogovenschaaktour nooi, 10 uur voortzetting afgebx'oken partijen; 16.45 uur opening der vierkampen; 17.00 uur le ronde vierkampen; 4e ronde 6-kampen; 6e ronde 8-kampen en 8e ronde 10-kampen. Bioscopen als op Vrijdag 9 Januari.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3