Vloot van de „Nederland" bijna weer op vooroorlogs peil Velsen-Noord Reddingboten aan de kust Velsen Santpoort MAANDAG 12 JANUARI 1948 ÏJMUIDER COURANT De nieuwste aanwinst(le Borneobegint W oensdag de eerste reis Met een totaal van 32 schepen metende 289.434 brt. heeft de vloot der stoomvaart maatschappij „Nederland" bijna weer haar vooroorlogse sterkte van 33 vaartuigen metende 308.876 brt. bereikt. Dit onthulde de directeur de heer A. F. Bronsing tijdens een ontvangst aan boord van de nieuwste aanwinst der vloot, de pas door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen afgeleverde moderne vrachtboot „Borneo" van 9400 brt. Onder deze 32 eenheden bevinden zich drie passagiersschepen, de „Johan de Witt", de „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Oranje", 27 vrachtschepen en twee van de regering gechartei'de vaartuigen. In 1939 had de maatschappij zes passagiers- en 27 vrachtschepen, welk aantal in Mei 1945 was geslonken tot vier passagiers- en 14 vrachtschepen met een totale inhoud van slechts 180.107 brt. De nieuwste aanwinst, de „Borneo", gaat Woensdag onder kapitein A. J. Graffelman de eerste reis aanvaarden, en wel in ballast naar Amerika en Canada, waar een lading voor Indië wordt ingenomen. Het vaartuig is besteld in December '39 en na vele avon turen (het werd door de Duitsers naar Rotterdam gesleept, die het wilden ge bruiken als versperring in de Waterweg, waarna de illegaliteit het tot zinken heeft gebracht) door de „Schelde" onlangs af geleverd. Het is een zeer gespecialiseerd motorschip, dat voor een derde deel tank boot genoemd kan worden, daar palm- en cocosolie een belangrijk onderdeel van de lading zullen vormen. Bovendien heeft het accomodatie voor 32 passagiers. De „Borneo" zal ook een der eerste ge adopteerde schepen zijn, dank zij de be moeiingen van de „Nevas" (Nederlandse Vereniging voor het Adopteren van Sche pen), welke zich ten doel stelt op de scholen meer bekendheid te geven aan de zeevaart en alles wat daarmee verband houdt. Zo is de „Borneo" geadopteerd door het Gemeentelijk Meisjeslyceum te Am sterdam. Kapitein Graffelman heeft de prestaties van de Nederlandse koopvaardij tijdens de oorlog beschreven in een dit voorjaar ver schijnend werk „In Konvooi", waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Prinses Margriet Fonds, het Marnixfonds voor nagelaten betrekkingen van omge komen zeelieden en van de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee, het tehuis voor bejaarde zeelieden. Zusterschip van de „Oranje"? Op de vraag hoe staat het met de plan nen voor een nieuw passagiersschip, een zustervaartuig van de „Oranje", deelde de heer Bronsing mede, dat men met de teke ningen bezig is. Met de bouw gaat een zodanig bedrag gepaard, dat de directie zich nog vele malen moet'bedenken al vorens tot bestelling over te gaan, temeer daar de onzekerheid omtrent de kosten en de vraag of de goede kwaliteit materialen wel verkrijgbaar is, hierbij een belangrijke rol spelen. Een tweede factor is de on zekerheid omtrent het in de toekomst te verwachten aantal passagiers nu het ver voer door de lucht zo sterk is toegenomen. De heer Bronsing was van mening, dat eerst het probleem scheepvaart-luchtvaart dient te worden, opgelost en wel doordat de „Nederland" zeïf aan het luchtvervoer gaat deelnemen alvorens 'uitbreiding der passagiersvloot kan worden verwezen lijkt. Het luchtvervoer, zo betoogde de heer Bronsing, kan een zodanige ontwikkeling nemen, dat men de Nederlandse luchtvaart geen dienst bewijst, indien men dit in han den laat van een monopolie en daarom mag" verwacht worden, dat de onlangs be noemde desbetreffende commissie tot de conclusie zal komen, dat het monopolie stelsel dient vex-laten te worden, hoewel waai-boi-gen aanwezig moeten zijn, dat de Nederlandse luchtvaai-t naar buiten als één Nederlands belang optreedt. Mocht de commissie hiertoe besluiten, dan zal de „Nederland" daaraan gaarne meewei'ken. De heer Bronsing maakte gewag van de EERSTE NIEUWJAARSCPFERS Veel schelvis, verder schraalhans De voorlopige cijfers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening afdeling Visserijen, wijzen uit, dat in de week varj 29 December tot en met 3 Januari 3795 kilo verse haring werd aan gevoerd, tegenover 10.950 kilo in Vlaar- dingen. Scheveningen bracht het tot 2000 kilo rond. De totaalcijfers over 1947, met inbegrip van de eerste dagen van het nieuwe jaar, werden hiex-mee voor IJmui- den: 25.663.611 kilo verse haring en voor alle havens 33.784.738 kilo. Verse vis werd er in de genoemde week ruim 269,000 kilo te IJmuiden afgeslagen, waarvan de schelvis de eerste viool speelde met 172.000 kilo. Als we de besommingen over het staartje van 1947 op de keper beschouwen, blijkt dat de Thorina (IJM 33) op 22 December met 27.471 met kop en schouders boven de anderen uitstak. „STOMPEN DES AANSTOOTS" VERDWIJNEN. Onlangs wezen wij op het gevaar, dat de boomstompen aan de noox-dkant van de Hageh'ngerweg voor automobilisten op leverden. Thans kan geconstateerd worden dat men van gemeentewege de stompen aan het rooien is. Het ligt in het voorne men jonge boompjes aan te planten. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan wordt de eerst stap gezet om dit deel van de Ha- gelingerweg, dat door de ooi-log wel heel erg geleden heeft, weer een beetje pretti ger aanzien te geven. Agenda voor en IJ meiden MAANDAG 13 JANUARI. Thalia. 8 uur: „Obsessie". Bex. 8 uur; „De speurder van Parijs". De Pont. 8 uur: „Het huis aan de 92ste straat". Patronaat. 8 uur: K.Z.O.S. „Het lied van alle tijden". DINSDAG 13 JANUARI. Bioscopen. 8 uur: Voorstellingen. Patronaat. 8 uur: K.Z.O.S. „Het lied van alle tijden". geslaagde pogingen om steun voor de luchtvaartplannen te vinden in het buiten land, teneinde ervaring op te doen voor de to'ekomstige veel verder gaande projec ten en wel door de overeenkomst voor vx-achtvervoer met de ,3ritish Netherlands Aix-services Ltd.", alsmede de samenwer king met de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. en de N.V. Aerolanda. Van dit vrachtver voer heeft de maatschappij de beste ver wachtingen, doch hoe belangrijk dit ter rein ook blijkt te zijn, het zal nooit kunnen vervangen het uiteindelijke doel om zelf ook passagiers en post door de lucht naar Indië te gaan vervoeren. Aankopen in de V.S. Dat de „Nederland" ter uitbreiding van de vloot gaarne de gelegenheid aangreep om tegen vaste prijs en levertijd schepen in Amex-ika te bestellen, liever dan al haar opdrachten bij scheepsbouwmaatschap pijen hier te lande te plaatsen, wordt dui delijk als men weet, dat de Nederlandse werven vol opdrachten zitten. Bovendien is het bouwen hier nog aan tal van on zekere factoren onderhevig als materiaal voorziening, kosten, lonen en tijdstip van aflevering. Met haar aankopen in de Ver enigde Staten heeft de rederij zekerheid omtrent aanvulling van haar vloot. Boven dien is de prijs ginds lager dan hier bij de huidige kosten en Ionen. Tot de aankopen in de Verenigde Staten behoren twee z.g. Babyflat Tops (ver bouwde vliegkampschepen) en de regering is doende nog meer van deze vaartuigen aan te kopen, waarvan ook de maatschappij „Nedex-land" een aantal hoopt te krijgen. Niettemin staat de directie ook met Ne derlandse werven in contact en vroeg of laat zal het stellig ook tot bouw hier te lande komen. De Nederlandse koopvaardij is een be langrijke deviezenbron, onder andere door de zogenaamde buitenlijnen als de Java Pacific Lijn, een combinatie van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" en de Rot,- terdamsche Lloyd in samenwex-king met de Engelse Silver Line. Stoomcursus radiotelefonie In samenwerking met Radio Holland en op initiatief van een reder uit Haren (Gr.) is in Groningen een dagcursus ge opend voor adspirant-radiotelefonisten. De 25 deelnemers, zowel mannelijke als vrouwelijke, allen afkomstig uit de krin gen der kustvaart, worden volgens het Dagblad Scheepvaax-t, niet slechts in de radiotelefonie ingewijd, maar krijgen ook onderricht in aanverwante vakken als het echo-loden en de radio-peiling. Men wil de vijf-en-twintig cursisten in veertien dagen gereed maken voor het certificaat radiotelefonist(e). De Hoogovens in de aether Radio Nederland (Wereldomroep) heeft een reeks uitzendingen in voor bereiding. tijdens welke de grote in dustrie belicht zal worden. Als eerste komen, Vrijdag de zestiende, 's mid dags om tien minuten voor drie op de golflengten 16, 19 en 49 meter -en ^'s avonds van tien voor acht tot acht uur op de 25, 31 en 49 meter band de Koninklijke Nedexdandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden „in de lucht". Grote turnavond in het Patronaat De groep „Turnen" van Sport Vcreent- IJmuiden van de Nederlandse Arbeiders Sportbond, afdeling IJmuiden geeft op Donderdag 5 Februari in het Patronaats gebouw aan de WRlemsbeekweg haar eer ste gymnastiekuitvoering na de bevrijding. Noorwegen verkoopt zijn walvistraan Volgens een bericht uit Noorwegen heeft de „Vereniging van Noorse walvisreders" van de c.a. 150.000 ton traan, welke de Noorse walvisvloot dit seizoen naar schat ting zal produceren, reeds 35.000 ton ver kocht. Bovendien wordt bericht, dat er tussen Maart en April 10.000 ton traan moet wor den geleverd aan de A-B „Karlshamm Olge fabrikker" te Sandefjord voor de prijs van 90.per ton. De verkoop van de traan is onderworpen aan de goedkeuring van de „International edible fats allocation", te Washington, de exportvergunning moet door de Noorse regering worden verstrekt. Volgens een ingekomen bericht heeft de drijvende traanlcokerij Anglo Norse", die aan de jacht op walvissen langs de Pe ruaanse kust deelnam, 65000 vaten traan geproduceerd. De Anglo Norse" was vergezeld van 6 jachtboten (catchers). Een lied van alle tijden klonk in het Patronaat De toneelvei-eniging „Kunst zij ons stre ven" heeft bijna vijfhonderd toeschouwers in het Patronaat voor enkele ui-en in het Parijs van de Franse revolutie binnen gevoerd. „Het Lied van alle tijden", een roman tisch toneelspel in drie bedrijven van D. H. Scheffer begint op de 11de November 1793 toen de namen Robespierre, Couthon en Saint-Just de bevolking deden rillen. De wet op de „verdachten" maakte de Conciei-gex-ie, de staatsgevangenis, boorde vol. Terwijl op de „Place de la Révolu- tion" de guillotine zonder ophouden haar onherroepelijk werk doet, zingt in dat zelfde deel van Parijs de liefde haar lied, het lied van alle tijden. Ongevaarlijk is »dit niét, want de speurhond Cx-ochet snuf felt als een ras-teri'ier naar Aristo André, vicomte de la Haute Rive, die tenslotte in de val loopt, maar Yvonne Fleuriot de grote actrice, met zich mee sleept, zijn verloofde, die voor burger Crochet als vrouw onbereikbaar is. En de wraakne ming van de spion eindigt met de dood van de gelieven. Een werk dat doet denken aan de Pim pernel-serie van baronesse d'Orczy, een stuk dat geweldige eisen stelt aan uit spraak, mimiek en décors. Wat het laatste betreft was de zaak vol komen in orde. ook de costuums, de grime en het kapwerk waren uitstekend. Jo van Leeuwen als actrice en Cees Jongejans (Citoyen Crochet) chef van de geheime politie waren de krachtfiguren, speciaal in het tweede bedrijf; hun spel was meeslepend. Mevrouw Vrijhoef deed in het eex-ste be drijf te geciviliseerd aan, een wraakne- mende spionne van de éne en ondeelbai*e republiek moet in spraak en gebaar een waardige tegenhanger zijn van de aristo's. Ook Andre's spel miste vaak het nodige vuur. Dumont (Piet van Lieshout) vertolkte zeer juist de voorzichtige, die alle par tijen tevriend wilde houden. Abt d'Evreux, de plaatsvervanger van Herman van Kuyeren was in gebaar te bewonderen, zijn dictie was zeer onduidelijk. Mogelijk was hier de abbé-baard de schuld van. Dit zijn de voetangels en klemmen, die Maandag en Dinsdag wel vermeden kun nen worden. Bezien we het stuk in zijn geheel, dan mogen we niet anders zeggen dan dat het geslaagd is. Regisseur Frans van Emmerik heeft eer van zijn werk. Het lied van alle tijden is een spel met diepe zin en betekenis, dat vooral na het geen men tijdens de bezetting heeft door gemaakt en aan den lijve ondervonden, weerklank vindt bij velen. H. K. Ondernemend echtpaar richt rederij op Dat de Engelsen nog heil in de visserij zien, blijkt uit het feit, dat ter Grimsby een nieuwe rederij, genaamd „Bannies Fishe ries" is opgericht met een kapitaal van 5000. Directeuren van deze onderneming, waar van het kantoor gevestigd is, 129 Scartoe Road, te Grimsby, zijn de heer H. Bannister en mevrouw Marjorie Bannister. BRITSE REDDERS. In 1947 zijn de reddingboten van de Royal National Lifeboat Institution 579 maal uitgevaren om assistentie te ver lenen en er werden 427 schipbreukelingen gered. Bij de ondei'gang van een reddingboot bij Mumbles (in April) kwamen acht Britse redders om het leven. JUBILARIS BIJ DE PLAATWELLERIJ Dezer dagen was de heer C. W. Boot, electrisch lasser, vijf en twintig jaar bij de Plaatwellex'ij N.V., welke hex-denking is uitgesteld geworden tot heden, daar cfce directie buitenslands vex'toefde. IJmuiden kreeg de zege niet cadeau Na een wedstrijd, welke op hoog peil stond heeft de voetbalclub IJmuiden een zege van 21 behaald op Zandvoortmeeu- wen in een ontmoeting voor de KNVB- beker voor clubs uit de Zaterdagmiddag competities. Het resultaat voor de Zand- voorters, die in een lagere klasse zijn in gedeeld, is prachtig te noemen. Zij gaven goed partij Hun spel hielden zij echter te kort en daarmee wist IJmuiden wel raad. De IJmuidenaren gaven over het algemeen de toon aan. De Zandvoortse doelman was goed op dreef en stopte vele schoten. Na een kwartier spelen passeerde Wapenaar enkele tegenstanders en gaf IJmuiden de leiding. In de stand kwam voor x-ust geen wijziging, Zandvoortmeeuwen begon de tweede helft met enige goede aanvallen en had bijna succes. Van der Vlist trapte echter de bal nog juist voor de doellijn weg. Langzamerhand kwam IJmuiden opzetten en vex-grootte de voorsprong. Kort daarop doelpuntte de Zandvoortse middenvoor, Onder grote spanning kwam het einde. Het vierde elftal van IJmuiden verloor met 20 van Kinheim 2. Een kans op een gelijk spel ging verloren door het missen V.V.B. en O.F.C. deelden de punten De enige wedstrijd, die in deze omgeving doorgang vond, werd op „Watervliet" ge speeld tussen V.V.B. en O.F.C. Wat ver wacht is gebeurde: de elftallen deelden de punten, hoewel de „Bresapers" zelf geen kans zagen om te doelpunten. Het achtertrio van WB met Duineveld als uitblinker, was op dreef. De linkervleu gel genoot zeer veel vrijheid. De „Bresa pers" zagen niet in, dat daar hun kansen lagen en zij verwaarloosden deze vleugel geheel, op een enkele uitzondering na. Van één van deze uitzonderingen maakte Michel gebruik door de bal scherp voor te zetten. Na een kwartier zorgde de linkshalf van OFC voor de leiding voor de thuisclub. De voorhoede van V V B hield het spel te veel in het midden, waar de OFC'ers de doortocht telkens beletten. De snelle rechtsbuiten der gasten en de bewegelijke middenvoor daarentegen werden bij VVB een halt toegeroepen. Toen na de hervat ting OFC iets sterker werd duurde het nog 20 minuten, alvorens een goede voorzet van de rechtsbuiten fraai door de midden voor werd ingekopt (1-1). Vlietstra en Van Loon kregen bij de gastheren nog kansen, maar zij misten ze. Pont legt hardhandig aan Kuitbeenbreuk en schade Zondagmorgen heeft op één van de rijks ponten een gecompliceerd ongeluk plaats gehad. De betreffende pont, bestuurd door schipper H., had vele kerkgangex-s aan boord die uit de Ned. Hei-vormde Kerk weer naar „Noord" gingen. Er stonden verder enige auto's op. Vermoedelijk door te laat afremmen bij het invaren van de Noordelijke meerhaven kwam de pont met zo grote vaart tegen de beschoeiing dat deze als veer fungeerde en de „inventaris" op het pont stevig door elkaar werd ge schud. Enige auto's schoven op elkaar en verschillende personen vielen op het dek. Een van hen, de heer H. uit de Duinvliet- straat, brak tengevolge van de val een kuitbeen en werd door een van de be schadigde personenwagens naar huis vei*- voerd, waar dokter Fierstx-a de breuk con stateerde. Hoewel de personenauto's vrij grote schade opliepen, konden de bestuurders, na onderling ovex'leg, hun weg vervolgen. De Noord-Zuid- Hollandse Redding, maatschappij, die in de bijna 115 jaren van haar bestaan niet minder dan 7153 schipbreuke lingen het leven redde, beschikt mo menteel over een moderne outillage. Het gehele omvang rijke apparaat met 1 zijn één en twintig motorreddingboten, zes roeireddingbo- ten, negen vletten en jollen, zeven ractoren, talloze ooothuizen, lijnwerp toestellen, weasels '.7i andere onmisbare zaken, wordt door giften en contribu ties in stand gehou den, waaiwoor per jaar een kleine drie ton nodig is. Indrukwekkend Heyermans-toneel De tijden zijn gelukkig veranderd se dert de onvergetelijke Herman Heijermans bijkans vijftig jaar geleden werd geïnspi reerd tot het schrijven van „Op Hoop van Zegen", om daarmede een schrille tekening te geven van de heerschappij der werk- gevei-s ten opzichte van hun arbeiders en gezinnen. De Toneelvereniging „Concordia" bracht een zeer talrijk publiek in het gelijknarpi- ge gebouw tot die tijd terug en is er vol komen in geslaagd door ernstige studie van dit oude maar mooie gegeven te boeien. De buitengewoon knappe i-egie van de heer L. W. Boei-ee, die als geboren IJmuidenaar ^xauw contact met de visserij heeft ondervonden, kon een juiste opvat ting aan de zaal ovci'brengen. Hij beschikte daartoe over dilettanten, die weten wat toneelspelen is. „Kniertje" was een openbaring. Welk een karakterspel werd hier ontplooid en wat greep zij diep in de gevoelssnaar bij het tafereel van Barend'jf wanhoopsstrijd. Jammer, dat velen de tendenz niet aan voelden, doch zooals voorzitter Braken- hoff in zijn opening opmerkte zal „Op Hoop van Zegen" bestaansrecht behouden. KLAVERJASSERS ZETTEN COMPETITIE VOORT De Klaverjasclubs van de Federatie Midden-Kennemerland hebben de compe titie, die juist vóór de feestdagen halfweg was gevox-derd, voortgezet. Uit de uitslagen blijkt dat Allen Present 2 en De Vriend schap 2 met slechts gei-ing puntenvex-schil beslag op de winst konden leggen en Ani mo (Velsen-Noord) een goede spx-ong deed door ruim 1000 punten winst te behalen uit de ontmoeting tegen De Nolle (A- klasse). De uitslagen waren: Klasse A: Allen Present 2A-Allen Pre sent IA 21795-21555 speelpunten. De Vriendschap 2A-De Vriendschap IA 20904- 20580. De Nolle-Animo 20572-21608. Rui ten Aas-De Viersprong 21262-18514. Klasse B: De Viex-spx-ong-De Nolle 20550- 18389. De Vi'iendschap-Scheiwijck 20951- 196*21. Ruiten Aas-Allen Present 21071- 21140. VIJFENTWINTIG JAAR LOGERIJ- ARBEIDER Als één schaap over de dam is, volgen meer. Dit ging dezer dagen op met de her denking van het zilveren ai'beidsjubileurn van de heer J. Vrugt, eerste logerijman bij de cellulosefabrieken van Van Gelaer Zonen N.V. Papiex-fabriek. Dat de jubilaris in deze periode een goe de indruk heeft gegeven bleek niet slechts op het directiekantoox-, waar hij met zijn echtgenote werd ontvangen, maar ook bij de huldiging door de collega's. In tegenwoordigheid van de staf van be- drijfsingenieurs complimenteerde de heer A. J. Allan, lid van de plaatselijke di rectie en deze overhandigde als blijk vaVx erkentelijkheid een enveloppe. Daarna schetste de heer ir. J. M. de Muinck Keizer, bedrijfsingenieur van de Cellulosefabrieken, de door de bedrijfsleiding der afdeling on dervonden waarde van het werk van de jubilaris, die go^de ijver aan de dag legde. Bij de huldiging door chefs en collega^s van de „Logerij" wees de heer A. Geerlofs, werkbaas, op de goede hoedanigheden van de jubilaris, die in zijn arbeid een zodanige accuratesse heeft getoond, dat hem bij de bereiding van het nieuwe procédé „mono- sulfiet" een belangrijke plaats werd toege wezen. Ook voor de prettige kameraadschappe lijke omgang dankte de heer Geerlofs; Dit was ook het thema voor de heer H. Goos- sens, die als collega namens het jubileum fonds een enveloppe overhandigde als blijk van vriendschap en mevr. Vrugt een bloemstuk aanbood. DISTRIBUTIE. Bewoners van Velsen-Noord, wier na men beginnen met de letter A tot en met G, kunnen Dinsdag 13 Januari nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen, tabak en versnaperingkaarten halen in Con cordia. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. eindigt op'8 en 04, 14, 24, 34 of 44. Visserij-varia Terug van de werf. Volgende week wordt in IJmuiden terug verwacht de IJmuider stoomtrawler Maria Ommcring (IJM 7). Deze trawler is tijdens de oorlog in Engelse dienst geweest. De trawler werd in 1946 naar IJmuiden teruggebracht. Ruim een jaar heeft het schip op de scheepswerf Krimpen a. d. Rijn gelegen, doch het is nu voor de vis serij klaar. De Poolzee in Vlaardingen. Voor ma chine-reparaties, drie nieuwe platen in het onderschip en ter demagnetisex'ing ligt de IJM 77 „Poolzee" sinds een drietal weken te Vlaardingen. De trawler wordt Maandag in IJmuiden tei-ug verwacht en kan dan in het laatst der week varen. Ook de Zwarte Zee zal dan weer in de vaart komen. De Medan welke motortrawler een maand heeft stil gelegen voor reparaties is naar zee vertrokken voor de visserij. Weer proberen. De stoomtrawler Neptunus IJM 87 heeft in December een totaal mislukte haringreis gemaakt naar het Kanaal. Nadat de trawler een drietal weken heeft stil gelegen, is hij weer ter verse haringvisserij naar het Kanaal ver trokken. - De motor-sleepboot Noordholland van het bureau Wijsmüller is van Rotter dam teruggekeerd. De sleepboot is door ,de ring" geweest. KW 122 krijgt „bak". De Vrouwe Jacoba KW 1^2 zal ter trawlvisserij uit varen. Het wachten is op de laatste i'epa- raties van een „bak" op het voorschip, welk werk aan de Zuidzijde in IJmuiden wordt voltooid. Uitbreiding groot- en kleinindustrie B. en W. der gemeente Velsen bi-engen ter openbare kennis, dat door hen bij be sluit van 6 Januari 1948 ingevolge de Hin- dei-wet vergunning is verleend aan de Hoogovens tot het uitbreiden van het Hoog- ovenbedrijf door het opstellen van drie verrijdbare kranen en diverse werktuigen in de staalfabriek. Verder werd vergunning onder voor waarden verleend aan: de Venootsehap on der Firma, Verffabriek „Rigo" te IJmui- den-Oost tot het oprichten van een verf fabriek in de percelen IJmuiderstraatweg nos. 8-9 te IJmuiden-Oost; P. van Lamme ren te Santpoort tot het oprichten van een brandhoutzagerij in de werkplaats, gele gen achter het perceel Kxnidbergerweg 80 en W. Steenhuisen te Dx-iehuis tot het op richten van een koek- en banketbakkerij in en nabij het perceel de Genestetlaan 27 FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 17) Henry staarde hem aan in stomme ver bazing. „En wat moet er met dit huis gebeuren?" vroeg hij tenslotte. „Ik heb het gekocht, omdat jij een deel van de kosten zou dragen". „Je zult gemakkelijk iemand vinden om mijn plaats in te nemen". Henry schudde zijn hoofd. „Daar denk ik niet aan". En hij voegde er met nadruk aan toe: „Op mijn leeftijd maakt men geen nieuwe vrienden meer". „Het spijt mij heel erg", zei Michael, „maar als je Betty gezien hebt, en ik hoop jullie één dezer dagen aan haar Voor te stellen, dan zul je alles beter begrijpen, denk ik". Henry negeerde deze optimistische op- wei'lcing en keek op de klok. „Ik ga naar bed", zei hij prikkelbaar. Hij liep met grote, gewichtige stappen naar de deur. Bij de drempel keerde hij zich om. „Ik heb er hoofdpijn van gekre gen, maar als je er werkelijk op staat je als een dwaas aan te stellen, dan moeten wij er morgen nog eens over praten". En met een korzelige uitdrukking op zijn ge zicht sloot hij de deur. Alleen gebleven met Christopher, gaf Michael nadere détails over zijn snelle verloving. Hij spx-ak over het leven bij Betty thuis, weidde uit over haar ouders, over de hele familie. En tenslotte sprak hij over Betty zelf, over haar ogen, heur haai-, haar neus, haar gelaatskleur. Hij vergat niets. Natuui-lijk sprak Michael niet over de ongelukkige Maud, maar Christopher begreep dat Betty in niets op haar leek; blond, Maud was donker; le vendig en vrolijk, Maud was ernstig en zeer serieus. Maud's schoonheid was. klas siek, Betty scheen niet minder mooi, maar het was meer een levendige schoonheid. Michael vond Christopher een sympa thieke luisteraar, maar hij wist, dat Christopher hem niet kon begrijpen. Even min als Henry. Hij had Cynthia even hartstochtelijk bemind als Henx-y Josephine en zijn liefde was van het soort, dat niet vex-anderde. Hij beminde Cynthia nog steeds en hij zou haar zijn leven lang be minnen. Het was jammer, want hij was nog jong, jonger dan Miehael, en hij was bezig met het grootste geschenk van het leven te verliezen. Betty was vier-en- twintig jaar, ze had een zuster van drie- en-twintig. Ann was natuurlijk niet te vergelijken met Betty, maar ze was toch een alleraardigst meisje. Miehael, die zelf overgelukkig was, had behoefte anderen gelukkig te maken en hij had romantische dromen gedroomd over Christopher en Ann. Maar hij gaf er zich nu rekenschap van, dat Christophers geval hopeloos was. Die begreep niet, dat Michael had kunnen ophouden de hex-innering aan Maud te be minnen; hij beschouwde Miehael niet als een tx-ouweloze verrader, zoals Henry deed, hij was veel verdraagzamer, maar toch kon hij zich niet voorstellen, dat Miehael een nieuwe liefde koesterde en dat deze in geen enkel opzicht getemperd werd door herinneringen aan het ver, leden. Miclxael zuchtte en zijn opgetogen heid intomend, stelde hij voor naar bed te gaan. Aldus deden zij. HOOFDSTUK V. Gewichtig nieuws. Henry had die avond diepere rimpels in zijn voorhoofd dan ooit. En toch scheen het, dat hij alle x-eden had om tevreden te zijn. De cirkel om het haardvuur was compleet. Miehael zat in zijn gewone stoel en las een detectiveroman, Tobias lag op zijn kleedje, een tevreden, rustige Tobias, niet gestoord door dromen. Het diner was. zoals gewoonlijk, uitstekend geweest en de wijn van de goede soort en het goede jaar. Er was niets geweest om de harmonie van deze vreedzame avond te verstoren. Miehael was op zijn gewone tijd thuis ge komen; hij was te laat geweest voor het diner maar dat was een erkende gewoonte van hem geworden en zijn soep was warm gehouden als iets dat van zelf sprak. Het was precies als vroeger, Miehael en Tobias beiden thuis, een goed vuur en een nevel van sigarenrook, er heerste een gezellige, behaaglijke sfeer in de kamer. Michaels verdoving was nu een voldon gen feit. Zelfs Henry had er in berust. Op de Zaterdag, die volgde op het dramatisch onderhoud, hadMiehael Betty en haar zuster, Ann. meegebracht op de lunch, en zij waren blijven theedrinken. Betty was een fris, knap meisje, met een innemende glimlach. Christopher vond haar erg aar dig. Zij leek niet veel op de schoonheid die Miehael had beschweven en haar zuster was mooier dan zij, maar zij was een aar dig, natuurlijk meisje, niet aanstellerig en een aangename praatster. Toevallig was het een mooie middag geweest, de eerste zomerse Zaterdagmiddag, sinds zij hier waren en Henry had gemopperd, dat het zonde was, op zulk een mooie middag gasten te ontvangen. Nu was er eindelijk eens een gelegenheid om een flinke wan deling door de velden en bossen te maken de gewoonten der vogels te bestuderen en die van de dieren in het algemeen en nu moesten zij thuisblijven. Maar desondanks had Betty een goede indruk op hem ge maakt en hij had haar het huis en de tuin laten zien en hij was heel aardig tegen haar geweest. Christopher had men thuis gelaten om Anne bezig te houden. Zij was, aldus had Christopher hem verzekerd, een zeer merkwaardig meisje. Buitengewoon intelligent, zonder een blauwkous te zijn, sportief, maar geen robbedoes, beschei den, maar niet vex-legen, altijd vol grappen maar toch lief en zacht. Het buitengewone meisje had met Christopher gebabbeld, zoals ieder ander meisje gebabbeld zou hebben, hetgeen hij erg prettig had ge vonden, want hij had nog al opgezien te gen het onderhoud met het toonbeeld van volmaaktheid, dat hij zich had voorgesteld. 0Over het algemeen was de visite een pret tig intermezzo geweest in een leven, waar van Christopher begon in te zien, dat het tamelijk eentonig was en dat nog eentoni ger zou worden, als Miehael getrouwd zou zijn. (Wordt vervolgd). Voor de gedemobiliscerden Zoals reeds bekend gemaakt is, kun nen wij, binnenkort een zeer groot aan tal militairen uit de dienst in Indië, in Nederland tex-ugvex-wachten. Het moet tot onze plicht gerekend wor» den hen behulpzaam te zijn in hun strijd om zich wederom een volwaardige plaats in de samenleving te verzekex-en. Hoewel de regex-ing in de allereerste plaats maatregelen voor onze mannen die uit Indië repatriëx-en, zal treffen, moet ook de Px-ins Bernhard Stichting een steentje bijdragen. Immers deze Stichting heeft ten doel „het behartigen van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belangen van de militairen van Land- en Zeemacht, met inbegrip van de oud-leden der Bin nenlandse Strijdkrachten en van hen, die zich vrijwililg voor de militaire dienst heb ben gemeld en van de nagelaten betx-ekkin- gen van personen als boven bedoeld." Deze doelstelling maakt het nodig om over voldoende fondsen te kunnen beschik ken. Getracht zal worden deze te vormen onder meer uit de opbrengst van te hou? den gecombineerde lezingen met toegelichte filmvertoningen over zeer interessante on derwerpen over Nederland en de Indische Ax-chipel. Allerwege worden thans op verzoek van de Prins Bernhard Stichting plaatselijke comités gevormd. Ook Velsen wil hierin niet achtex-blijven. Op vei-zoek van de bur gemeester dezer gemeente zal alhier op treden als voorzitter van het werkcomité de heer R. Verbeek en als secretaris de heer W. C. van Zwieten. De namen der andere comité-leden zullen nog nader bekend ge maakt worden. Succesvol optreden van „Amicitia" Voor haar optreden van Zaterdag voor „Volksonderwijs" had „Amicitia" het oog laten vallen op „Vrijdag de dexliende" een vrolijk spel in 3 bedrijven van J. W. v. d. Heyden en Henk Bakker. De vrolijkheid van het toneel straalde af op de zaal, zo zelfs, dat op een gegeven ogenblik één der aanwezigen door zijn zetel zakte. Kostelijk was het spel van het duo Wim Kuiper-Frans Boone als Christoffel Ver baak en Jaap Holtink. Wim Kuiper gaf zijn wisselende gemoedsstemming uitstekend weer en had het olijke uiterlijk voor deze rol zeer mee. Voor het bijgelovige dames trio had regisseur Role het oog laten vallen op de dames Kroone, Van der Horst en Tol en hij had bezwaaxTijk beter keus kunnen doen. Uitstekend getroffen was het verschil in reageren dezer dames op de woorden van de „profeet" Achmed Ritzibi. Een woord van bijzondere lof aan mevrouw Tol, wier ^medewerking plotse ling gevraagd werd en die na slechts twee' repetities toch zo tot het succes van de avond bijdroeg, is zeker op zijn plaats. Een prachtig type van een „prefect" was Kees Roskam, die misschien op wat overdreven opvallende wijze de drankfles aan de mond zette, maar overigens en als „profeet" en als de onvervalste Amster damse loodgieter met Rie Pi eters als Ma dame Leotine een uitstekend helderziend paar vormde. Tenslotte waren de kleine rollen bij de dames Wil v. d. Horst en Ineke Cassee en de heren Henk Prenen, Hans Tol en Ton Jonges in goede handen. Aan het slot van de avond bood de voor zitter van „Volksonderwijs", de heer Kor ting, naast zijn dankwoord aan allen, de da mos bloemen aan. Mevr. Tol zag haar welwillendheid om te willen „invallen" met een boekwerk be loond, dat Henk Prenen als voorzitter van „Amicitia" haar aanbood. B- BEURSAVOND F.N VERGADERING VOOR PHILATELISTEN. Woensdagavond wordt in het Badhuis aan de Wüstelaan een beursavond voor de leden van de postzegelvereniging „Sant poort" gehouden. Vrijdag de 23ste volgt een ledenvergadering in het Jeugdhuis, tijdens welke de prijsuitreiking van de ledenwerf actie 1947 plaats heeft en ook de kien- plankjes nog even voor de dag zullen komen. Ageoda voor Beverwijk MAANDAG 12 JANUARI. Luxor-Theater. 6.45 en 9.15 uur: „Rhap- sodie in Blue" (alle leeftijden). Kcnncmcr-Theater. 7 en 9.15 u.t „Voort vluchtig" (14 j.) W. B.-TIieater. 8 uur: „Gentleman Jim" (alle leeftijden). DINSDAG 13 JANUARI. Raadhuis. 1112 uur: Spreekuur Wet houder Slachthuis, Gasbedrijf en Werk lieden. Bioscopen als op Maandag 12 Januari, behalve het W. B.-Theater. K.S.A.-gebouw. Toneelvereniging „Het Masker", „Onder één dak".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3