IJmuider Courant „Economische samenwerking voert consequent naar politieke band" Franse communisten gepasseerd bij keuze van vice-president der Assemblée Dimitrof bedreigt de Bulgaarse oppositie met het lot van Petchof Tweede Kamer zal Donderdag de regeringsverklaring bespreken „Indonesische vrijheidsbeweging heeft te lang de verkeerde weg gezocht" 62e Jaargang No. 18836 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 14 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SPAAK IS OPENHARTIG: De Belgische minister-president Paul Henri Spaak is gisteren bij zijn bezoek aan de Nederlandse hoofdstad ontvangen in de ambtswoning van de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly. Op deze receptie waren onder andere aanwezig de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de rector magnificus van de Amsterdamse Universiteit prof. dr. G. C. Heringa, de pre sident van de Nederlandse Bank dr. M. W. Holtrop, de president van het Indisch In stituut de heer Herbert Cremer, de direc teur van de maatschappij Nederland, de heer A. F. Bronsing, de president van de Nederlandse Handel Maatschappij mr. Ernst Heldring, alsmede de bestuursleden van het Beneluxcomité. Na de receptie bracht de heer Spaak een bezoek aan het Rijksmuseum, waar hij de „Nachtwacht" van Rembrandt bezichtigde. Aan boord van de „Johan de Witt" van de Maatschappij „Nederland" werd de lunch gebruikt. Des middags heeft de heer Spaak in de aula der gemeente-universiteit van Amster dam, na een inleiding van prof. mr. dr. G. N. Verrijn Stuart, voorzitter van het Bene- lux-comité, een rede gehouden. Hij zeide onder andere, dat veel van hetgeen men reeds dacht bereikt te hebben bij de orde ning der internationale verhoudingen, na derhand slechts mislukkingen bleken te zijn. Slechts een innige en gezonde econo mische samenwerking op brede basis kan de wereld redden. Na de oorlog zijn er slechts twee pogingen geweest internatio nale samenwerking te verkrijgen: het stre ven der Benelux en het Marshall-plan. Voor het overige is er niet de minste moeite gedaan internationaal samen te gaan. De Belgisch-Nederlandse samenwerking kan een voorbeeld zijn voor de gehele- wereld. Na de bijeenkomst in de universiteit begaf de Belgische minister-president zich naar 's-Gravenhage. Een half uur heeft de Belgische minister president Paul Henri Spaak van zijn over laden programma uitgespaard om de Ne derlandse pers antwoord te geven op haar vragen. Gisteravond geschiedde dat in hotel de Witte Brug te 's-Gravenhage en de Belgische minister vertelde daarbij in de eerste plaats, dat hij „Benelux" ziet als de oplossing van de problemen der aange sloten landen op economisch terrein. Bo vendien beschouwt de heer Spaak de idee, die aan deze economische coördinatie ten grondslag ligt, als een eerste stap op de weg naar Europese ordening. Het alternatief zou een politiek van egoïsme en individualisme zijn, die geen kans geeft tót enig herstel. De heef Spaak stelde „Benelux" in het alge meen als een koers, die aangewezen wordt door de omstandigheden een koers die in de betekenis van het plan-Marshall voor Europa een element vormt, dat integrerend deel uitmaakt van de bedoelingen van dit plan. Marshalls doel is immers een Euro pees initiatief uit te lokken, opdat er een Europees coördinatieplan komt voor her stel en economische orde. Benelux is in dat opzicht een étappe op de goede weg, een weg die verder gegaan zal moeten worden. Op een desbetreffende vraag zeide de Belgische minister-president, dat een innige en zekerwerkende economische samenwerking zoals die in de overeen komst der Lage Landen wordt voorzien, noodzakelijk een grotere coördinatie op ander dan economisch gebied met zich zal brengen. Hij gaf als zijn me ning dat men de consequenties zal heb ben te aanvaarden van een samenwer king als deze en ook op politiek en mi litair terrein nauwere banden zal moeten leggen. Als de Benelux-landen zich ontwikkelen in de lijn der ver wachtingen kunnen zij een machtige unie vormen, die alleen maar voordelen biedt voor de aangesloten landen en voor Europa. BERICHT Van heden af zijn onze tele foonnummers ADMINISTRATIE 5437 REDACTIE 5389 In verband met een vraag over het plan- Marshall merkte minister Spaak op, dat hij geen politieke voorwaarden in het plan- Marshall ziet, hoewel de communisten zulks wel beweren. Wel meende hij, dat er een politieke idee bestaat in deze zin, dat het plan de betrokken Europese landen wil behoeden voor het communisme. Hij achtte het wenselijk te wijzen op het belangrijkste element in het Marshall-plan, namelijk de verwachting dat de Europese landen zelf organiseren en een plan voort brengen. Teveel wordt de aandacht geves tigd op hetgeen men nodig heeft en te weinig wordt er nog rekening gehouden met de noodzakelijkheid, dat men zelf met een positief plan voor herstel komt. In de Duitse kwestie meende hij, dat Benelux niet goed behandeld is. Hij ge loofde niet, dat de drie landen te dezer zake voldoende geraadpleegd werden. Afscheidsreceptie. Tot besluit van zijn tweedaags bezoek aan ons land, werd minister-president Paul Henri Spaak Dinsdagavond door de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. W. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout ontvangen. Er werd een recep tie gehouden, welke door vele leden van de hoge colleges van staat werd bijgewoond. Passagierslijst s.s. Volendam Op onze bureaux ligt ter image een passagierslijst van het s.s. „Volendam", dat met ruim 1100 repatriërende mili tairen uit Indië op 26 Januari in Rot terdam wordt verwacht. Minister Huysmans vraagt op medisch advies ontslag Dr. G. W. 31. Huysmans, minister van Economische Zaken, heeft op medisch ad vies ontheffing uit zijn ambt verzocht. Dr. Huysmans was van 23 Februari 1945 tot 24 Juni 1945 minister van Financiën in het kabinet Gerbrandy, als opvolger van lir. J. van den Broek. In Augustus 1946 werd hij minister van Economische Zaken in het kabinet-Beel. In September 1947 moest dr. Huysmans voor het ondergaan van een operatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Op 18 Sep tember werd .hij geopereerd en 4 October kon hij het ziekenhuis voor verder herstel verlaten. Midden November kon hij zijn werk hervatten. Thans is minister Huys mans lijdende aan ischias. Blum: „Het kou nog erger" Zoals bekend, hebben degenen die in de Franse filmindustrie werken, onlangs op de Parijse boulevards gedemonstreerd te gen het accoord Blum-Byrnes, waardoor de Franse film in een zeer moeilijke po sitie is gekomen. Naar aanleiding van deze betoging heeft Blum een artikel in de „Populaire" geschreven waarin hij ver klaart, dat het accoord met Byrnes niet uit de lucht is komen vallep. Reeds voor de oorlog bestond er tussen Frankrijk en Amerika een overeenkomst op cinemato- graphisch gebied, die echter nooit is toe gepast door het uitbreken van de oorlog, maar in werking zou treden na het ein digen der vijandelijkheden. Het accoord Blum-Byrnes is niets anders dan een her ziening en een amendering van de vroe gere overeenkomst. Blum verklaart daarbij dat zijn' accoord met Byrnes minder ongunstig voor de Franse filmindustrie is dan de oude over eenkomst. Frits Maus wil record verbeteren Het ligt in de bedoeling van Frits Maus van de zwemclub „Haarlem" op Zondag 18 Januari in het A.M.V.J. Bad te Amsterdam een poging te doen het Nederlands record 400 meter rugslag op zijn naam te brengen. Dollartekort van Europa Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Maandagavond de of ficiële cijfers van de geschatte dollartekor ten en overschotten der Europese landen tijdens de 4j4 jaar van het plan-Marshall bekend gemaakt. (De getallen zijn millioe- nen dollars). Nederland 2512 tekort; Overzeese .gebieds delen van Nederland 76 overschot; België ei) Luxemburg 1474 tekort; Overzeese ge biedsdelen van België 55 overschot; Enge land 5348 tekort; Overzeese gebiedsdelen van Engeland 1307 overschot; Frankrijk (waaronder 310 voor Franse zóne van Duitsland) 3701 tekort; Oostenrijk 713 te kort; Denemarken 582 tekort; Eire 497 te kort; Griekenland 473 tekort; IJsland 38 tekort; Italië 2913 tekort; Noorwegen 234; tekort; Portugal 168 tekort; Overzeese ge biedsdelen van Portugal 18 overschot; Zwe den 76 overschot, na een aanvankelijk te kort tijdens de eerste 15 maanden; Zwitser land 100 overschot; Turkije 18 tekort; En- gels-Amerikaanse zóne v^n Duitsland 3499 tekort. Een keer per jaar heeft het gemotoriseerde deel der Milanese bevolking de gewoonte de verkeersagenten met goede gaven te bedenkenwaarschijnlijk als tegenwicht voor de vele krachtige scheldwoorden die in dat warmbloedige land nogal voor op de tong liggen en waar ook de Hermandad zijn portie van pleegt te krijgen. Overigens is het zo te zien nog zo'n slechte regeling niet. De leider van de Franse radicalen, Edouard Herriot, is herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Hij kreeg 317 stemmen; 174 stemmen werden uitgebracht op de enige tegen-candidaat, de communist Raoul Calas. Daarna moesten nog de vice-voorzitters en andere functionarissen worden gekozen. De belangrijke post van eerste vice-voor- zitter werd in 1947 bekleed door de frac tieleider van de communisten, Duclos. De fractieleiders in de Assemblée stelden met acht tegen twee stemmen de volgende lijst van vice-presidenten samen: Eerste vice-president: Max Lejeune (socialist); tweede: Germain Peyrolle (MRP); derde: Jacques Duclos (communist); vierde: Ma deleine Braun, (communist); vijfde: Boxen (MRP); zesd^ Roclore (partijloos cons.). Volgens een overeenkomst tussen de par tijen zou de grootste partij, in casu de com munistische, de eerste vice-president moe ten opleveren. Deze overeenkomst is bij deze gelegenheid verbroken, doordat een socialist als eerste vice-president wordt voorgesteld, maar er wordt rekening houden met de grootte der partijen, aange zien uit de communisten zowel als uit de leden der MRP twee vice-presidenten ge kozen zullen worden. Communisten staken. Duclos deelde later in de wandelgangen mee, dat zijn partij het als een degradatie beschouwt van de eerste naar de derde „Gij zult een les krijgen die U zal heugen" De naam van de onlangs geëxecu teerde oppositieleider Petchof is in het Bulgaarse parlement weer eens ge noemd en wel door minister-president Dimitrof. Deze communist gebruikte het lot dat Petchof getroffen heeft als voorbeeld voor de oppositie van so cialisten, die hij bedreigde met de woorden: „De partijgenoten van Petchof hebben niet willen luisteren naar mijn herhaalde waarschuwing. Thans zijn zij uitgeschakeld en hun leider ligt onder de grond. Wanneer gij niet meer gezond verstand toont, zal het land u een les geven die u in lengte van dagen heugen zal". Dit was het antwoord van de premier op critiek van de oppositieleden op de in gediende begroting. Negen leden van de Bulgaarse socialis tische partij hadden de begroting schrifte lijk afgekeurd en haar „onjuist en onwaar' Prins Bernhard bij ontscheping „Grote Beer" Het wordt zo goed als zeker geacht, dat Z.K.H. Prins Bernhard vanmiddag bij de ontscheping van het troepenschip „Grote Beer-" in IJmuiden aanwezig zal zijn. De verkeerspolitie in Lakewood (V.S.) gebruikt een welbekende methode om ver keer sovertreders te straffen, namelijk met strafregels. De overtreder op dit plaatje was langs een autobus gereden waar schoolkinderen aan het uitstappen waren. - Het kostte hem 100 regeltjes. genoemd. Dimitrof zeide in zijn strafrede nog, dat de oppositieleden kletskousen en gramofoonplaten van het buitenland wa ren. Hij daagde de oppositie uit, haar voor spellingen waar te maken en verwees daarbij sarcastisch naar de verwachtingen, die de oppositie gekoesterd had ten aan zien van een interventie der Amerikanen en Engelsen in de zaak-Petchof, welke verwachtingen niet waren vervuld. „De executie kon niet worden voorkomen", aldus Dimitrof, „doch Petchofs hoofd had kunnen worden gered wanneer deze naties zich niet in onze zaken hadden gemengd en getracht hadden, onze rechterlijke macht hun wil op te leggen. Wanneer zij zich niet met onze aangelegenheden had den bemoeid en geen chantage hadden ge pleegd op ons volk, zou het vonnis ge wijzigd hebben kunnen worden". Dimitrof beweerde dat de moed der op positie te danken was aan het feit, dat Amerikaanse oorlogsschepen de Middel landse Zee binnenvaren en Amerikaanse troepen klaar staan om naar Griekenland te gaan. Hij waarschuwde de oppositie echter, dat zij zich zelf in de vingers zou snijden met te vertrouwen op deze „bui tenlandse chantage". Acht doden en vier gewonden bij vliegrampen Een Amerikaans vliegtuig stortte neer toen het bij zware storm en regen op het vliegveld van Washington wilde landen. Vijf inzittenden kwamen om het leven en vier werden gewond. Bij Topcliffe in Yorkshire is een vlieg tuig van de R.A.F. type Weljington neer gestort en in brand gevlogen. Drie van de vier inzittenden zijn om het leven gekomen. De tweede piloot wist bijtijds met zijn parachute uit het vliegtuig te springen en kwam er ongedeerd af. Nieuwe schoeneribon Bij de aanstaande uitreiking van distri butiebescheiden zal een schoenenbon wor den uitgereikt aan hen, die in het bezit zijn van eén tweede distributiekaart, welke ein digt op 0 of op 54, 64, 74, 84 en 94. Verder worden uitgereikt een nieuwe téxtielkaart en een aanvraagformulier voor brandstoffen. Snelle was van de Maas Sedert Dinsdag is de Maas bij Maas tricht snel gaan wassen. Het water steeg binnen enkele uren ruim 50 centimeter. De was is zo verrassend, dat men de stuw bij Borgharen, welke Maandag was ge plaatst weer snel heeft moeten wegnemen. Uit België wordt van de bovenloop der Maas tengevolge van de overvloedige regen der laatste dagen een verdere snelle was gemeld. De verwachting is, dat het water de eerstvolgende 24 uur ook verder zal stijgen. (Van onze parlementaire redacteur) Teruggekeerd van de reis naar Indonesië heeft minister Beel, zodra de Kamer bij eenkwam over de resultaten van die reis en over de huidige stand van zaken van het Indonesische probleem de volksver tegenwoordiging uitsluitsel verschaft. Deze ijver op het gebied van contact met het parlement valt in de minister-president te loven. Voor hem bestond er dan ook, nu het zoeven vermelde motief hem bewoog een regeringsverklaring uit te spreken, welke een vól uur in beslag nam, geen aanleiding te wachten op de beslissing door de repu bliek te nemen na het haar door de Com missie van Drie overgebrachte voorstel. Eigenlijk heeft men hier te doen met een voorstel van de Verzoeningscommissie, waarmee de Nederlandse Regering zich ver enigd heeft: dit bleek duidelijk uit het slot van de rede van de minister-president. In tussen heeft men vermoedelijk in de Kamer liever met de gedachtenwisseling over de regeringsverklaring willen wachten, tot eventueel Djokja's besluit bekend zou kun nen zijn. En zo kwam men er dan toe het Kamerdebat pas Donderdag om één uur te laten beginnen. Tijdens het betoog van de premier was het in de loges en op de gereserveerde tri bune vol van belangstellende toehoorders. De Kamer was vrijwel voltallig. - Daarna liep de zaal vrijwel leeg, toen de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam. Hierbij pleitte de heer Schil thuis (Arbeid) voor vervoers- concentratie, liet ir. Hacke (Vrijheid) juichtonen horen over het feit, dat de dien sten van Verkeer en Waterstaat thans bij één departement zijn ondergebracht, om voorts te betogen dat het toch best mogelijk en gewenst was de winst- en verliesreke ning van de Spoorwegen en de N.S. bus diensten (A.T.O.) gescheiden te houden. Voofts kwam deze spreker op voor aan passing van de Rijtijdenwet aan de tegen woordige. behoeften, aan welke beschou wing een klacht was voorafgegaan over een door de Nederlandse Internationale Wegen vervoerders Organisatie gemaakte afspraak betreffende het vervoer in België. De heer Serrarens (K.V.P.) vond, dat deze be groting te weinig getuigde van het verlan gen om de tering naar de nering te zetten; hierna pleitte hij nog eens voor herstel van onrecht tegenover de vervoersondernemin gen in de bezettingstijd begaan. De heer Lucas (K.V.P.) besprak de tarievenpolitiek der Spoorwegen en de heer Suurhoff (A.R.) wilde het Rijtijdenbe sluit gewijzigd hebben. Volgens de heer Van derZaal (A.R.) moet op korte ter mijn voorzien worden in de achterstand bij de binnenvoart. De heer Van Dis (St. Geref.) bepleitte een vaarverbod op Zondag voor de binnenvaart, pleziervaartuigen in begrepen. De heer Koenen (C.P.N.) wil de de binnenvaart saneren door de schip pers met kleinescheperr in de gelegenheid te stellen grotere schepen te kopen met regeringssteun en de heer De Groot (C.P.N.) had bezwaren tegen arbeidsvoor waarden en bedrijfstoestanden bij de Spoorwegen en'wenste voor het gehele per soneel een duurtetoeslag in afwachting van een salarisverhoging. Tenslotte vroeg de heer Ma en en (K.V.P.) of het wel goed is, dat de Nederlandse Spoorwegen zo'n groot aandeel hebben in het wegverkeer. Vandaag worden de debatten voortgezet. Het woord is aan. S. Maugham: Niets is gemakkelijker dan ander mans leed manmoedig te dragen. Herriot herkozen als voorzitter plaats te zijn overgebracht en derhalve zal weigeren deel te nemen. Hierdoor is een impasse ontstaan, daar het reglement voor schrijft, dat het praesidium van de Assem blee uit vertegenwoordigers van alle par tijen, naar verhouding, wordt samenge steld. De niet-communistische fractieleiders hebben een verklaring geplubliceerd, waar in zij te kennen geven, dat het huishoude lijk reglement van de Assemblée in acht was genomen. De functies waren volgens de grootte van de partijen verdeeld, waarbij de communisten acht van de vier-en-twin- tig posten hadden gekregen. Zij hadden echter geen enkele functie willen aanvaar den. Tegen twee uur in de nacht werd bekend gemaakt, dat de Assemblée heden om 3 uur weer bijeen zou komen. Rusland zal wellicht vertrek der Westelijke geallieerden uit Berlijn eisen Uit de naaste omgeving van het Sovjet- Russische militair bestuur te Berlijn wordt vernomen, dat maarschalk Sokolofsky, op perbevelhebber van het Sovjet-Russische leger in Duitsland, verleden week naar Moskou is gevlogen om de Sovjet-Russische autoriteiten er van te overtuigen, dat de bijeenkomst van de geallieerde bestuurs raad in de volgende week niet de meest geschikte gelegenheid is om de Sovjet-Rus sische tegenmaatregelen tegen de te Frank furt genomen economische besluiten van Engeland en Amerika uitvoerig aan te kon digen. Men verwacht, dat Sokolofsky alleen een gedetailleerd protest tegen de confe rentie te Frankfort bij de Westelijke nfo- gendheden zal indienen. Naar verluidt zal Sokolofsky, indien de Engelse en Ameri kaanse reactie op» dit protest aanleiding zou geven de overeenkomsten van Jalta en Potsdam voor geschonden te verklaren, het viermogendhedenbestuur geëindigd en de verdeling van Berlijn van nul en gener waarde verklaren, benevens aan de Weste lijke geallieerden de eis stellen, binnen vier of zes weken te vertrekken. Harwichboot gestrand en weer vlot gekomen De Harwichboot „Accrington" is in de afgelopen nhcht in de Westerschelde op de „Suikerplaat" gestrand. Het schip is later vlot gekomen en heeft de reis naar Har wich voortgezet. Vijf mijl ten Oosten van Vlissingen liep het Noorse s.s. „Germa" op een wrak, waardoor het een lek kreeg en door pom pen drijvqnde gehouden moest worden. Het is op eigen la-acht naar Antwerpen ge varen. CAO in het bollenbedrijf Opnieuw vormt de collectieve arbeids overeenkomst in het bloembollenvak het onderwerp van vele besprekingen. Werk gevers en werknemers, in commissie ver- nigd, hebben een ontwerp opgesteld, waar mede de besturen der organisaties zich hebben accoord verklaard. Het blijkt ech ter dat onder de arbeiders, die onder deze C.A.O. zullen moeten werken, niet aller- wege instemming wordt betuigd met de gevonden oplossing. Het hoofdpunt van geschil is de uitbrei ding van de arbeidstijd. De organisaties hebben indertijd weten te bereiken, dat de werkdag thans loopt gedurende de wintermaanden van 8 tot 12 en half 2 tot 5 uur, en 's zomers van 712 uur (met een half uur rust) en van half 2 tot 6 uur eveneens met een half uur rust. Op een dag dus 1 uur voor schaften. De werkge vers willen thans het „schaftuur" gedu rende 9 maanden per jaar met een kwar tier en gedurende de 3 maanden van het „hoogseizoen" met een half uur bekort zien. Dit streven is in overeenstemming met het streven der regering naar weder invoering van de 48-urige werkweek. Tegen de thans voorgestelde oplossing, namelijk de vermeerdering van werkuren in te voeren door bekorting op de schaft tijd, hebben vele arbeiders bezwaar, om dat het gezinsleven in 't gedrang komt. Het valt niet te betwijfelen, of ook de be sturen der organisaties denken er zo over, maar het alternatief is: verlenging van de werktijd, bijvoorbeeld door 's morgens een uur of een half uur vroeger te beginnen. Hiervoor echter is het enthousiasme nog minder groot! Het nieuwe ontwerp C.A.O. bevat ook nog wijzigingen, *tiie in het voordeel der werknemers zijn. De vaste arbeiders krij gen 12 vacantiedagen per jaar, waarvan 6 snipperdagen. Als vacantietoeslag ont vangen ze een week extra loon. Voor het bezit van het diploma wordt 1.toe slag verleend zowel aan losse als vaste arbeiders, terwijl losse arbeiders vacan- tiebonnen krijgen. Tevens worden de lonen als volgt her zien: Het loon van vaste arbeiders wordt gebracht van 39 op 42 <per week, dat van losse arbeiders van 42 op 45. De spittarieven worden verhoogd tot per Rijnl. Roe- 0.95 op 1 voor 20 duim; 1.15 op 1.25 voor 24 duim; 1.50 op 1.60 per 30 duim. Weer cholera in Egypte In het ziekenhuis Kasr el Eini, een dépendence van de medische faculteit van de universiteit te Cairo, is een geva) van cholera geconstateerd. Men heeft zeer 'strenge isolatiemaatregelen getroffen. Dit is het twee geval, dat in de loop van de laatste dagen onder het personeel van het ziekenhuis is geconstateerd. Dr. van Mook installeert federale raad In zijn rede, gehouden bij de installatie van de voorlopig» Federale Raad voor In donesië zeide dr/Van Mook: „Onze bijeen komst van hedenmiddag is een eenvoudig begin, zonder ophef en praal, maar zij is een begin. Wanneer ik mij afvraag, waar de recht vaardiging ligt van het feit, dat wij te zamen deze taak aanvaarden, dan zie ik twee uiterst belangrijke redenen. Op de eerste plaats hebben wij de onderlinge sa menwerking tussen Indonesiërs en Neder landers als grondslag aanvaard voor de op bouw van Indonesië. Wij deden dit niet alleen en niet in hoofd zaak, omdat wij daarmede bijzondere be langen van onze beide volken meenden te kunnen veilig stellen al hebben wij bei den die belangen zeker niet voorbij gezien wij deden het vooral, omdat wij beiden vervuld waren van zorg, maar ook van geestdrift voor de toekomst van dit land en omdat wij tenvolle beseffen, hoezeer harde, positieve dikwijls ondankbare arbeid nodig zal zijn, om aan de toekomst stevige grondslagen te verschaffen, die elk land in deze gevaarlijke wereld behoeft. Wij hebben daarnaast onderkend, dat die toekomst slechts verzekerd kan worden wanneer wij ieder persoonlijk streven naar eigen macht en aanzien opzij zetten. Te lang en te veel heeft dg vrijheidsbeweging in Indonesië haar wegen gezocht langs die van geweld, van onderlinge naijver en van politieke en economische avonturen die het land zelf in gevaar brengen en die het wel zijn van het volk bedreigen", aldus dr. Van 3Iook, die vervolgde: „Het is ech ter nog niet te laat en wij kunnen, door de handen ineen te slaan, alsnog maat regelen treffen om de gevaren, die ons van binnen en buitenaf belagen, te keren." Tenslotte zeide de landvoogd: „Zal van het heden genomen besluit zelf wellicht gezegd worden, dat het'een kunstgreep, een politieke manoeuvre is, gij allen en zij, die ons deze opdracht verleenden, weten, hoe onjuist dit oordeel zou zijn tegenover de ernst van dit besluit. Natuurlijk hadden wij ook liever gezien, dat aanstonds geheel In donesië in deze zaal vertegenwoordigd ware geweëst. Wij wensen alleen nu eindelijk het werk te beginnen en houden doelbewust de weg tot die hereniging geheel open." Indonesisch antwoord. Prof. Hoessein Djajadiningrat, die na dr. Van Mook als oudste lid van de voorlopige Federale Raad het woord voerde, betuigde dank voor het feit, dat de resolutie, die op 4 Januari met minister-president Beel, de Nederlandse ministers en dr. Van Mook be sproken werd en welke daarna door de Nederlandse regering werd goedgekeurd, door de It.-gouverneur-generaal dermate snel ten uitvoer is gelegd, dat nog heden de eerste stap gedaan kan worden tot het be reiken van het doel. „Voor ons", aldus prof. Djajadinigrat, „is het kernpunt van de Indonesische kwestie de oprichting van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië en de opbouw van ons vaderland, dat zolang heeft geleden." Hij zeide te beseffen, dat de weg naar het doei over vele moeilijkheden en hindernissen zal voeren, welke echter geheel of voor het grootste deel zullen verdwijnen, indien ge heel Indonesië, in het Bijzonder de repu bliek Indonesia, deelneemt aan de opbouw van Indonesië, welke met behulp van Ne derland zal geschieden. Prof. Djajadinin grat zeide tenslotte: „Wij blijven hopen, dat de Verenigde Staten van Indonesië binnen niet al te lange tijd tot stand gebracht kun nen worden." Daders van bomaanslagen pleegden ook inbraken Onlangs zijn in Raamdonksveer de ge broeders M. gearresteerd, die enige bom aanslagen gepleegd hadden. De politie heeft thans ontdekt, dat de broers zich oqk schuldig gemaakt hebben aan verschil- schuldig gemaakt hebben aan verschil lende grote diefstallen en inbraken in de omgeving. De politie vond bij een huiszoe king bij de Oosterhoutenaar B., die projec tielen leverde, waarmede de bomaanslagen te Breda zijn gepleegd, enige artikelen, welke afkomstig bleken te zijn van diefstal en inbraak. B. bekende dat deze goederen van de beide broers afkomstig waren. Zij zijn onder andere betrokken bij een grote textieldiefstal, gepleegd te Oosterhout, waarbij vooor 3000 gestolen werd. Bo vendien hebben zij nog drie inbraken ge pleegd waarbij ook B. en K. uit Geer- truidenberg hebben meegeholpen. Clandestiene slachting in Vijfhuizen Een Haarlemmer aangehouden Politiemannen uit Haarlemmermeer, die vannacht in Vijfhuizen hun ronde maakten, betrapten daar de Haarlemmer A. B., die bezig was een paard te slachten. Dit gebeur de clandestien. De politie nam het paard in beslag en stelde de slachter in arrest. De „Willem Barendsz" had tot en met 3 Januari 16.405 barrels (2.734 ton) traan en 4.193 barrels (699 ton) spermolie geprodu ceerd. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige Westelijke wind. Iets kouder des nachts. 15 Januari: 8.43 uur, onder 16.56 uur 11.02 uur, onder 2115 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1