c J c J Indische planters kunnen leveren, maar het kost grote inspanningen Geen Olympisch ciorp te Londen Marshall maakt plannen, doch het Congres maakt de wetten Panda en de Meester ^goochelaar Wereldnieuws WOENSDAG 14 JANUARI 1948 AMERIKA VRAAGT KINA (Van onze correspondent te Batavia) Dat de atebrine en andere geneesmid delen tegen malaria, waarmee men in de oorlog het gebrek aan kinine heeft trach ten goed te maken, de kina niet van de markt hebben verdrongen, blijkt wel zeer duidelijk uit de enorme aanvraag van Amerika, dat niet minder dan liefst 30 tot 50 millioen zakken gedroogde en gestampte kinabast bestelde, waarvan dan iedere zak een gewicht van 80 kilo heeft. De Amerikanen blijken een onvernietig baar vertrouwen te hebben in de capaci teiten van onze planters, die nog niet zo lang geleden, practisch met blote handen weer op hun ondernemingen kwamen te staan. En wij geloven niet, dat hun ver trouwen erg misplaatst is. De planters hebben trouwens een belangrijke troef kaart achter de hand: de kina zelf. Want kina was ook voor de Japanners een kost baar product, en de ondernemingen wer den door hen redelijk goed onderhouden. Nu is kina een merkwaardige cultuur, en deze merkwaardigheid is het behoud van de aanplant geweest. Een kinaboom doet slechts één keer dienst om bast te leveren, en wel na een levensduur van ongeveer 16 jaren. Dan wordt de boom omgehakt en van zijn schors ontdaan. De boom heeft op deze leeftijd zijn hoogste rendement, en het heeft dus weinig zin om eerder tot kappen over -te gaan. Japanners tenminste hebben er geen voor deel in gezien, en ze hebben laten staan wat nog niet rijp was, en ze hebben althans gedeeltelijk de aanplant voortgezet. Toen de bedreiging van de zwervende TNI-benden begon te minderen, heeft de bevolking gehoor gegeven aan een drin gende oproep van hun Loerah's en Wcda- na's, en zich laten overtuigen, dat het terrein weer veilig was. De mentaliteit van deze mensen is on veranderd gebleven: zij zijn vriendelijk, blij weer een normaal bestaan te kunnen leiden, en hebben een groot vertrouwen in de planters, die er wel v<por zullen zorgen, dat hun geen kwaad meer gebeurt. Te leurstellingen heeft men alleen opgedaan met het hogere ondernemingspersoneel. de semi-intellectuelen, die administratieve baantjes hadden en dikwijls aan sabotage en vernielingsacties hebben deelgenomen. Met alles wat men maar vinden kon heeft menop de kina-ondernemingen nieuwe drooginstallaties gebouwd. De fa bricage is gelukkig minder gecompliceerd dan die van suiker en thee, en zo is men dan nu reeds zover gevorderd, dat met kracht de productie kan worden aangevat. Op de onderneming Tjinjiroea vond men een areaal van c.a. 20 hectaren van de 824 hectaren kina-aanplant door „ver nielers" gekapt. Daar de gekapte bomen zeer bruikbaar waren om de productie te beginnen, werd deze „vernieling" door de administrateur toegejuicht, want hierdoor was hem reeds een hoop werk uit de hand genomen. Alleen reeds op deze onderne ming bereikte de productie 2500 k.g. per. dag, en wanneer men de geïmproviseerde drooginstallaties door een echte droogin- richting zal hebben vervangen, kan zij op gevoerd worden tot 3500 k.g. Naar schat ting zal men tot Maart toe 900 balen ge reed hebben. Als in de middeleeuwen. Wanneer men het fabricage-procedé bekijkt, dan voelt men zich teruggevoerd in de middeleeuwen. De middelen, waar mee onze planters werken om in het we reld kina-tekort te voorzien, grenzen aan het ongelooflijke. Uit een oude, roestige schoorsteen van een afgebrande fabriek hebben zij een drooginstallatie gemaakt, waarin de kinabast gedurende een vast aantal uren aan een temperatuur van gr. wordt blootgesteld. Meer mag het niet zijn, want dan verbrandt de kina, en min der moet het niet zijn, want dat zou ver traging brengen, en die kan men met deze primitieve hulpmiddelen allerminst ge bruiken. Is de bast droog, dan wordt zij door vrouwen in houten stamp-bakken met houten stampers fijn gestampt, in zak ken gedaan, die dihct genaaid worden, en tot langwerpige, rechthoekige balen wor den geperst. En zo kon deze administrateur, toen hem door Batavia gevraagd werd, of hij kans zag om 75.000 k.g. gedroogde, ge stampte en in zakken verpakte kina te le veren, zonder omhaal van woorden ant woorden: „Ja, dat kan". Amerika zal zijn kinine krijgen, en Indië zijn deviezen. WAAROM ER EEN MARSHALL PLAN IS WAT DE 16 DEEINEMENDE IANDEN IN 1948 ZUUEN MOETEN INVOEREN TER DEKKING MINIMUM lEVENSBEHOEETEN GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PUNSTILLENDE WATTEN De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Piano en orgel. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Suite van Bach. 9.30 Orkest. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Orgel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Symphoni- sche muziek. 15.15 Strijkkwartet van Bartok. 15.45 Pianowerken van Chopin. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Svmphonische muziek. 17.00 Jeugdjournaal. 16.30 Moderne Franse liede ren. 18.00 Platen. 18.15 Lezing. 18.30 Strijd krachtenprogramma. 19.15 Werken van Irving Berlin. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Regerings uitzending. 20.05 Proloog. 20.15 Steravond. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat. 22.45 Overdenking. 23.00 Concertge bouwkwintet. 23.30 Symphonie van Haydn. Hilversum ii, 414.5 m., 218 ivl, en 1875 m. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.42 Werken van Bizet. 9.15 Morgen wijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Walsen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrou wen in de omroep. 11.20 Pianorecital. 11.50 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Lichte muziek. 13.15 De Romancers. 14.0(7 Voor de vrouw. 14.20 Sonate van Mozart. 14.30 Kwintetspelers. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Orgel. 17.50 Dierenfabel. 18.15 •Sportpraatje. 18.30 Hij en zij. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Avonturen van Tom Poes. 19.15 Gitaarmuziek. 19.30 Volksmuziekschool. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Svmphonische muziek. 21.15 Luisterspel ..De gouden regen". J2.30 Fluit en piano. 22.45 Het Zuiderzee- rugkeer na twee jaren voorrang bij huis- Luizee Fie Carelsen jubileert. De toneelspeel: ster Fie Carelsen zal op Vrijdag 20 Februari bij „De Haagse Comedie" te Den Haag het feit herdenken dat zij 40 jaar geleden aan het toneel kwam. Bij deze gelegenheid zal de actrice gehuldigd worden. Directeur van Mills' circus in Nederland. Met het lijntoestel van de K.L.M. uit Londen arriveerde Zondagmiddag op Schiphol de heer Cyril Mills, directeur van Mills' circus in Londen. Mills zal hier besprekingen voe ren met Karei Strassburger en in Brussel met de directeur van Circus Knie. Voorts wil Mills op het continent nieuwe krach ten voor zijn circus zoeken. N. Werkmanprüs toegekend. Op H. be- advies van de beoordelingscommissie, staande uit mej. Erna van Osselen en ae heren jhr. W. J. H. B. Sandberg en mr. H. de la Fontaine Verwey, hebben burgemees ter en wethouders van Amsterdam besloten de H. N. Werkmanprijs voor 1947, uitgeloofd voor de ontwerper van het typografisch best verzorgde boek of tijdschrift, verschenen tus sen 1 October 1946 en 1 October 1947, groot f 125, toe te kennen aan de heer Otto Treu- mann voor de typografische verzorging van het tijdschrift ..Rayon Revue" van de Neder landse Kunstzijdefabrieken. Tentoonstelling studieboeken. Door be middeling van de British Council zijn 1250 Engelse boeken, die op de universiteiten in Groot-Brittannië worden gebruikt, naar Ne derland overgebracht. De boekencollectie is op speciale wijze samengesteld en wordt van 17 Januari tot 23 Januari in fle Universiteits bibliotheek te Amsterdam tentoongesteld. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Krusclien-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van de slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadfc lijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (A*"» Er moet rekening worden gehouden met grote vertraging der hul]} aan Europa (Van onze correspondent te New York) Men heeft vaak de neiging ten aanzien van het Marshall-plan meer aandacht te geven aan wat de democratische president Truman of een van zijn eveneens demo cratische ministers zegt of voorstelt, dan aan de critiek op die voorstellen van het Republikeinse Congres. En toch zullen wij de stemming onder de Republikeinen nauwkeurig moeten volgen, want in de volksvertegenwoordiging worden de be slissingen genomen; dat lichaam maakt de wetten en niet Truman, of zijn ministers. In grote trekken kan gezegd worden, dat de wetgevende vergadering niet geneigd is zover te gaan als Truman en zijn mi nisters voorstellen. Zo ook met hel Marshall-plan. Truman wil de Verenigde Staten binden aan een hulpplan voor een periode van 4 jaren. Van Republikeinse zijde is herhaaldelijk betoogd, dat het huidige Congres, krach tens de Constitutie, niet in staat is om volgende congressen te binden. Tenslotte is het de Republikeinse senator Vanden- bergh geweest, die Truman hiervan heeft kunnen overtuigen. En al wordt het Marshall-plan dan ook een vierjaarplan. de toewijzing van geldmradelen (waar het tenslotte om gaat) zal niet verder gaan dan voor een periode van 15 maanden. Truman heeft nu een bedrag van 6.8 milliard gevraagd in zijn „State of the Union" adres, dat te vergelijken is met de troonrede bij ons op Prinsjesdag, als eerste bijdrage om Europa in 1952 weer op zijn benen te helpen. En hoewel er reeds Oostenrijk bestemd was om de periode tot 1 April 1948 te overbruggen. Met andere woorden: men rekende er op dat tegen 1 April het Marshall-plan wet zou zijn en dat met de uitdeling der dollars een aan vang gemaakt zou kunnen worden. Het ziet er naar uit, dat wij heel wat parle mentair gebakkelei zullen krijgen en sena tor Taft rekent er op, dat het eerder 1 Juli zal worden. Niet vóór Juli 1948. In feite rekent men zo sterk op vertra ging, dat de gedachte aan een tweede „interim-hulp" al naar voren is gebracht, ter overbrugging van de periode 1 April 19481 Juli 1948. Maar deze gedachte werd door de eveneens belangrijke Repu blikein Joseph Ball meteen de kop inge drukt, toen hij verklaarde in weinig ge kuiste termen: „De gedachte, dat 240 mil lioen Europeanen niet voor een periode van een maand of twee rond kunnen ko men zonder een steunuitkering van Ame rika. is niets anders dan pure onzin". Uit het bovenstaande kunnen wij dus reeds meerdere conclusies trekken: voor eerst de hulp zal beschikbaar komen op een jaar-tot-jaar-basis en geen bedrag zal worden uitgetrokken voor de volle periode van vier jaren. Vervolgens zal het bedrag van 6.8 milliard, dat Truman voor de eerste 15 maanden vraagt, min of meer drastisch beknibbeld worden en tenslotte zal het wel het miaden van het jaar worden, voordat de dollars, of welke vormen van hulp ook, beschikbaar worden. Dat wil boekdelen vol zijn geschreven over het dus zeggen, dat de Europese ministers van Marshall-plan en er vele Europese mi- - j_ i--« nisters zijn, die 's nachts al van de zege ningen van dit plan dromen, is er nog geen stap gezet op de weg van de parlemen taire behandeling, die uiteindelijk tot de wetgeving voor dit onderwerp moet leiden. Eerst dezer dagen beginnen de z.g. „hea rings", een soort verhoren of verklarin gen van deskundigen om het Congres in te lichten. Als eerste, die gehoord zal worden, staat Marshall, de vader van het plan, op de lijst. Maar het zal een grote lijst worden, waarin ook vertegenwoordi gers van de industrie, van de arbeiders, van de boeren en van alle mogelijke ge- interesseerde groepen aan het woord zul len komen. In Europa is men overtuigd, dat het Marshall-plan wet wordt. Ruwweg kan men zeggen, dat een kwart van het Con gres er volledig voor is, maar er is ook een kwart vierkant tegen. Dan is er de grote middenmassa in het Congres, die zich zal laten leiden door de argumenten en wel sprekendheid van de beide uiterste groepen. Toen Truman zijn zeer teleurstellende binnenlands*e belastingplannen lanceerde, was de eerste reactie van vele Republi keinen, dat het Marshall-plan sterke te genstand zal ontmoeten. Dat er dan ook wel wat van het bedrag van 6.8 milliard af zal gaan, is vrijwel zeker aan te nemen. Een andere factor, die van het hoogste belang is voor Europa, is de tijdsfactor. Wij herinneren er aan, dat de zogenaamde interim-hulp" aan Frankrijk, Italië en Militairen vrijwillig naar Indië terug Binnenkort zal een 90-tal officieren en onderofficieren, afkomstig van de lichte infanteriebataljons en de 7-December-divi- sie voor de tijd van twee jaren opnieuw naar Indië vertrekken. Aangezien zij zich voor deze heruitzending vrijwillig beschik baar hebben gesteld, wordt hun gelegen heid gegeven, hun gezin te laten volgen, hetgeen in de eerstvolgende maanden zal geschieden. Dit transport wordt geregeld door het ministerie van Overzeese Gebieds delen. De burgemeesters der gemeenten, waarin deze gezinnen tot dusver gevestigd waren, zullen er toe medewerken, aan deze bij te- vraagstuk. 23.15 Ambrose cn zijn orkest. vesting te verlenen. Financiën voor het lopende halfjaar een beroep zullen moeten doen op de nationale deviezenreserves. En dat zal voor verschil lende Europese landen een hele toer worden. Wat tenslotte voor Nederland be langrijk is om te vernielden,'is het feit, dat men in het Amerikaanse Congres van mening is, dat er veel te veel staal in West-Europa wordt gebruikt voor scheepsbouw. Daar zit natuurlijk de gedachte achter, dat wanneer Europa met enkele jaren een moderne koopvaardijvloot bezit, Amerika zijn eigen vloten Liberties, Victories en C-3 schepen wel kan afschrijven. Voor Ne derland echter, waar de scheepsbouw een belangrijke bestaansbron is en te vens een exportartikel, dat flink zoden aan de dijk zet, is dit minder prettig nieuws. Nederlandse verliezen Het Nederlandse legercommuniqué meldt, dat op 12. Januari de Nederlandse verlie zen in Indië vijf gewonden bedroegen. (Van onze Londense correspondent) Om bij het Olympisch Comité te komen, moet men twee trappen van een waren huis in het hartje van Londen opklimmen en zich met de ellebogen door de kopers massa heenwringen. Na bijna over een stapel hengelartikelen te zijn gestruikeld, belandt men dan eindelijk in een hoek bij een deur, waarachter Lord Burghley, de voorzitter van het organisatie-comité in zijn jeugd een vervaarlijk hordenloper en zijn veertig medewerkers hu al twee jaar als Trojanen werken. Zonder veel ophef worden de Spelen voorbereid. Nog enkele maanden en dan zal het Olympisch vuur boven Wembley's sportarena op laaien. Daar knarsen op het ogenblik nog de betonmolens en puffen de stoomwalsen. Duitse krijgsgevangenen verbreden de toegangsweg tot het Stadion. Nieuwe kleedkamers worden gebouwd, de mo dernste van het land. Er komt tekening in het grote sportfeest. Zonder fanfares is Londen er reeds in ge slaagd met 6000 inschrijvingen uit 52 lan den het Berlijns record, dat 3959 bedroeg, met stukken te kloppen en dat terwijl Duitsland en Japan van deze Spelen zijn uitgesloten! Over de deelneming van de Sovjet-Unie verkeert men in het onzekere. Een maand geleden leek het er op, alsof de Russen zouden meedoen. Immers onverwacht meldden zij zich aan als lid van de Inter nationale Athletiek Fedefatie, of beter ze stormden de kleedkamers van Oslo binnen., nog voor hun aanvrage ontvangen was! Zolang zij echter geen eigen Olympisch Comité hebben opgericht, is het technisch onmogelijk hen voor de Spelen uit te no digen. Ook op sportgebied zijn de Russen een vraagteken! De Britten generen zich wel een beetje voor de ietwat schamele opzet van het ge heel, waartoe de nood der tijden dwingt. Sommigen willen nog steeds niets van de Spelen weten, zoals de Beaverbrook-bla- den, maar die zijn altijd in de contramine! Ja, het is voor het trotse Engeland verne derend, dat de deelnemers hun eigen voed sel meebrengen. De Hongaren komen bij voorbeeld met een hele kruidenierswinkel en keulcenuitrusting aandragen. Oorspron kelijk wilden ze levende koeien en kippen meenemen. De Zweden laten elke dag per vliegtuig verse melk aanrukken. Want voor de topprestaties zijn minstens 4000 calorieën nodig in plaats van de 2700, waarmee gewone stervelingen het moeten stellen. De Spelen echter op dit tijdstip laten schieten, zou nog fnuikender zijn voor het Britse prestige. Londen immers heeft zich zelf aangeboden. De tegenstanders van het doorgaan van het festijn troosten zich nu met de gedachte, dat de §pelen geld en vooral dollars in het laadje zullen brengen. Wij geloven juist, dat de Spelen in hun versoberde vorm veel beter als sportge beurtenis tot hun recht komen dan wan neer men er een reclamestunt van maakt! De Britse deelnemers krijgen geen extra rantsoenen, maar het plan bestaat hen van overzee voedselpakketten te laten toezen den. De Amerikanen hebben bovendien het edelmoedige aanbod gedaan de voeding van alle deelnemers op zich te nemen! De Britten krijgen evenmin aanvulling van textiel- en schoenenpunten voor hun uit rusting. Hun huisgenoten zullen er voor moeten opdraaien. Er is reeds een verwoe de wedijver ontbrand tussen de teams om er zo aantrekkelijk mogelijk uit te zien. De Australiërs met hun groene, goudge biesde blazers en Panamahoeden steken de Engelsen in hun „crisis"-pakjes nu al de ogen uit! Een Olympisch dorp komt er niet. De deelnemers worden ondergebracht in le- gerbaraklcen en scholen, maar hun verblijf is keurig netjes. Toen enkele weken ge leden het programma der Spelen werd aangekondigd, stroomden onmiddellijk van heinde en verre de aanvragen om plaatsen bij duizenden binnen, hoofdzakelijk van organisaties. De plaatsen voor het grote publiek zullen niet eerder dan Mei of Juni worden uitgegeven. Opinieonderzoek wijst uit: Afnemende tevredenheid over het minisferie-Beel Voor de derde maal vroeg het Neder lands Instituut voor de Publidte Opinie een aantal Nederlanders, die ^presenta tie! geacht kunnen worden vodfr het gehele volk: „Bent u over het algemeen tevreden of ontevreden met het werk van onze re gering: het ministerie-Beel?" De antwoorden luiden: Nu Juni 1947 Dec. 1947 Ontevreden 48 pet. 45 pet. 47 pet. Tevreden 27 36 34 Geen oordeel 25 19 19 Zelfs onder de aanhangers der twee re geringspartijen maken de tevredenen nog geen absolute meerderheid uit, al zijn er onder hen meer tevredenen dan ontevre denen, zoals uit onderstaand overzicht blijkt. Stemt: Ontevre Tevre Geen K.V.P. den den oordeel 29 pet. 42 pet. 29 pet. P. v. d. A. 35 42 23 Anti-Rev. 65 10 25 C.P.N. 95 2 3 Chr.-Hist. 46 21 - 33 P. v. d. V. 69 13 18 De organisatoren drukken alle buiten landse bezoekers op het hart niet naar Londen te komen zonder voorzien te zijn van een retourbiljet of hotelaccomodatie te hebben besproken. Mocht er geen ho telruimte meer zijn, dan zal een beroep worden gedaan op individuele families om als gastheer op te treden. Maar zover is het nog niet. De deviezenbepalingen wer ken natuurlijk remmend. Duitsers wilden meedoen. Carl Diem, de secretai'is-generaal der Berlijnse Spelen, is weer op de proppen gekomen. Hij heeft een balletje opgegooid om toch nog toestemming voor Duitse deelneming te krijgen. Ondanks hun mise rabeletoestand schijnen verscheidene Duit se cracks nog in staat te zijn Olympische kampioenschappen in de wacht te slepen. Er is echter niet de minste kans, dat ze worden toegelaten. In dat geval wensen de Duitser als toeschouwers te komen. Hier voor voelt men wel iets. Misschien kunnen ze dan leren, zegt men, wat werkelijke sportiviteit betekentMet hun be perkte mogelijkheden zetten de Britse athleten hun beste beentje voor. Een ge weldig trainingsprogramma is juist be gonnen. De Britse sport heeft door de oor log een harde klap gekregen, maar des ondanks of juist daarom willen de'Engel sen laten zien, dat ze er nog zijn. In Bloemendaal gestolen goederen opgespoord Naardens recherche doet goede vangst De Naardense recherche heeft wederom een aantal misdrijven tot klaarheid ge bracht. De aanleiding was een inbraak, welke gepleegd was in een villa aan de Jacobus Verhoeflaan te Naarden. De re cherche was ter ore gekomen, dat in Weesp onder soortgelijke omstandigheden was in- jebroken en men daar een jongeman S. aangehouden had. Toen de Naardense po litie deze man ondervroeg, legde hij een bekentenis af, hetgeen tot gevolg had, dat men met twee rechercheurs uit Baarn, waar eveneens was ingebroken, huiszoeking ging doen in de omgeving van de Oudezijds Voorburgwal te Amsterdam. Bij deze huis zoekingen in een groot aantal percelen werd nog J. B. aangehouden, die in het politie blad gesignaleerd stond en reeds'maanden gezocht werd voor diefstallen en roofover vallen. Alle in de Jacobus Verhoeflaan ge stolen goederen werden teruggevonden., evenals de in Baarn gestolen goederen en een zeer grote partij Perzische tapijten, fototoestellen, radiotoestellen, handdoeken, theedoeken, lakens, slopen, bontmantels, gouden sieraden en juwelen, afkomstig van inbraken in Bussum, Breda, Bloemendaal en Amsterdam. De politie te Bloemendaal is heden naar Naarden getrokken voor nader onderzoek. Wel is reeds te zeggen dat de gevonden goederen afkomstig zijn van inbraken te Bloemendaal die in de laatste tijd hebben plaats gehad. De toekomst van Berlijn als hoofdstad Het bestuur van het Duitse volkscongres heeft medegedeeld, dat binnenkort te Ber lijn een conferentie zal worden gehouden, waarop vertegenwoordigers van alle bezet tingszones van Duitsland zullen worden uitgenodigd. De conferentie zal, zo meldt' radio Leipzig, de vraag bespreken of Ber lijn al of niet zal worden gehandhaafd als de hoofdstad van Duitsland. Generaal-majoor George P. Hays, de Amerikaanse plaatsvervangende gouver neur in Duitsland, heeft volgens de Ber lijnse correspondent van het Duitse nieuws bureau in de Britse zone verklaard, dat de V.S. Berlijn altijd als hoofdstad van Duits land zullen beschouwen en daar zullen blijven zetelen in het kader van het vier- mogendhedenbestuur, totdat een verenigd Duitsland met Be'rlijn als hoofdstad wer kelijkheid is geworden. Gratis kolen zonder bon Op 15 Januari wordt het eerste schip met steenkool in het kader van de „CARE" (Cooperative for American Remittances to Europe inc.) uit de Verenigde Staten in Rotterdam verwacht. Het vaartuig heeft 1000 ton kolen aan boord, waarvan circa 300 ton bestemd zal zijn voor Amsterdam. Deze Amerikaanse kolen kosten Nederland geen deviezen, aangezien alle kosten ge heel voor rekening komen van de Ameri kaanse schenkers, die door deze „CARE"- actie hun Europese familieleden en vrien den verblijden. 49. Panda en Joris volgden de sultan naar een grote zaal. Panda probeerde om naast de sultan te komenmaar Joris duwde hem steeds achteruit. „Wees toch voorzichtig!" siste hij. „Wilt ge ons in het ongeluk stor ten, sukkel? ZwijgLaat alles aan mij over, dan loopt het goed af!" „Ziehier!" sprak de sultan. „Ik spreek mijn hoge tevreden- Panda, die plotseling zijn kans schoon zag. held over U beiden uit! Deze Panda schenk. _.Dif is een herlrienor .Cu?rinnt --- i,*'v oy, tea /ii ijiL ituye tcc/icuufL- heid over U beiden uit! Deze Panda schenk ik vergeving, omdat hij het tapij-t gevonden heeft en U, vreemdeling, schenk ik deze diamanten als beloning voor Uw eerlijk heid! Ik ben zéér tevreden!" „Bah!" riep uit fjivLoi-uiiy tiju, i\uiis scriuoii zag. „Dit is een bedrieger, Sultan. Geef hem die diamanten niet!" „W-wat is dat?" zei de sultan onthutst. „Wat vermeet ge U, kleine?" „Sufferd!" siste Joris. „Ge weet niet, wat ge doet! Ga weg!" Maar Panda ging niet weghij was woedend Directeur van de R. T. M. ontsloeg stakende machinisten Voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft terecht gestaan de 70-jarige ir. A. J. K. te Rotterdam, directeur der Rotter damse Tramweg Mij. Hem was ten laste gelegd dat hij in September 1944 tijdens de spoorwegstaking enige machinisten in "dienst der R.T.M., die op 21 September 1944 weigerden te rijden, op staande voet heeft ontslagen en de volgende dag hun namen heeft opgegeven aan het Geweste lijk Arbeidsbureau en aan de toezichthou dende Duitsers op het station. De machi nisten wisten door tijdig onder te duiken aan de représailles der Duitsers te ont- komen. De president herinnerde verdachte er aan dat als gevolg van zijn handelwijze de „Feldgendarmerie" met maatregelen tegen de gezinnen dreigde en zelfs een hand granaat smeet in de woning van een der machinisten. De advocaat-fiscaal eiste een gevange nisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven en het betalen van een schadevergoeding van 1500.aan elk van de slachtoffers. FAILLISSEMENTEN De Rechtbank te Haarlem heeft in staaf van faillissement verklaai'd: Pieter Johannes van Deurzen, koopman, wonende te Haarlem. Ged. Oude Gracht 107r. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. -Oene Sijtse Reindersma, bouwondernemer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Wijk aan Zeeweg nr. 176. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van F. Bottelier, vrachtrij der, wonende te Haarlem, Adr. Loosjesstr. 85. Na gedaan verzet is vernietigd het faillis sement van IJpe van der Schaaff, winkelier, wonende te Haarlem, Smedestraat 4 Boksen Haarlemse successen bij de kampioenschappen Dinsdagavond zijn de kampioenschappen nieuwelingen van Noordholland in Krasna- polsky te Amsterdam begonnen. De wedstrij den duren drie dagen. De inschrijving was niet zo groot als verleden jaar, doch er zijn toch nog 75 deelnemers. De Haarlemse vereniging „De Ring" komt met vijf leden uit. Zij hebben Dinsdagavond gebokst. B. Brouwer (vedergewicht) won op punten van H. Borgman uit Amsterdam; H. Antonisse (lichtgewicht) won van C. Helder man uit Hilversum op punten in een bizon der mooie partij; H, Klerkx (weltergewicht) won op punten van Smit uit Amsterdam; H. Bakker (middengëwicht) verloor op punten van Geerlings uit Amsterdam; W. Peper (halfzwaar) bokste tegen H. Schuurman uit Amsterdam en moest de partij op advies van de dokter wegens een kleine oorwonde sta ken, hoewel hij ver voor stond op punten. Reglementair was Schuurman winnaar. In alle partijen werd vinnig gestreden om de overwinning. B. Brouwer, H Klerkx en H. Antonisse. boksen hedenavond in de volgende ronde. Tafeltennis Tournooi van „Winfried" Zondag 25 Januari organiseert de R.K. Haarlemse Tafeltennisvereniging „Winfried" een tournooi in het Krelagehuis te Haarlem. Om twaalf uur wordt begonnen en 's avonds om zeven uur volgen de eindstrijden. Er wordt deelgenomen door de afdelingen 't Gooi, den Haag, Amsterdam en Haarlem van de N.T.T.B. Vele prominente spelers hebben reeds ingeschreven voor dit tournooi, dat op 45 tafels zal worden gespeeld. Sport in 't kort Nationale kampioenschappen hoofdklasse 45/1. Voor de nationale kampioenschappen hoofdklasse 45/1 hebben acht biljarters inge schreven. Op 29, 30 en 31 Januari en 1 Fe bruari zullen de volgende spelers in Tilburg aan dit kampioenschap deelnemen: Jacobs (Bergen op Zoom), Kobus (Haarlem), De Leeuw (Amsterdam), Lubach (Den Haag), Metz (Den Haag), v. d. Pol (Rotterdam), De Ruyter (Waalwijk) en J. Sweering (Amster dam) Supporters van EDO naar Rotterdam. De belangstelling voor de voetbalwedstrijd Feyenoord-EDO is bijzonder groot. Haarlem se'supporters vertrekken des morgens om halfelf en komen bij de ingang van het sta tion bijeen. Voor de boeken. Iedere gemeente in Bel gië met een of meer bibliotheken moet bij besluit van de regent ieder jaar minstens 1.50 frs. per inwoner aan de inrichting, het onderhoud en de uit breiding van deze bibliotheken be sleden. Uranium. De Australische regering heeft aanzienlijke beloningen yitgeloofd voor het ontdekken van uraniumvindplaat- Hu wel ijk. De Britse filmspeler David Niven is vandaag in het huwelijk ge treden met Hyordis Tersmeden uit Stockholm, de vroegere echtgenote van een rijke zakenman. Voordelig. Het Oostenrijkse „Tagblatt am Montag" schrijft, dat de Oostenrijkers tengevolge van materiële nood gedwon gen zijn him goud en andere kostbaar heden naar het buitenland te verkopen. De Amerikanen betalen vier en dertig dollar voor één karaat goud, die in de V.S. tweehonderd kost. Snelle slede. In Californïë heeft men proeven genomen met onbemande sleden, die met een snelheid van 1630 km per uur door raketten over spoor rails werden voortgestuwd, om de toe standen „aan de overzijde van de ge- luidsgrens" te onderzoeken. De sleden legden 600 meter rails in minder dan twee seconden af. Mémoires. De New York Daily News meldt, dat de hertog en de hertogin van Wind sor spoedig naar Hollywood zullen vertrekken „om de verfilming van Ed wards mémoires te bespreken",

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2