Grote en kleine economische „zondaren" Het Velsense Witte Kruis vervangt moeder Velsen Santpoort Beverwijk WOENSDAG 14 JANUARI 1948 IJ MUIDER COURANT Een motregen van Velsense bekeuringen De rechtvaardige Vrouwe Justitia leeft wel eens op gespannen voet met Hermes, de god van dieven en handel. En vele trou we dienaren van eerstgenoemde dame heb ben in de eerste helft van Januari weder om hun plicht gedaan, door onrechtvaar dige handelaren, thans „zwarte handelaars" geheten, te straffen met een proces-verbaal. De economische recherche ging in Velsen op stap en het eerst moesten drie dames het ontgelden, die een deel van haar distri butiebescheiden verkochten, natuurlijk ten koste van haar gezinnen. Maar degenen die voor een zacht prijsje de kaarten over namen, kwamen er ook niet zonder kleer scheuren af. De reden waarom de kaarten verkocht werden, was, dat de verkoopsters in financiële moeilijkheden verkeerden, maar de koopsters, die er „warmer" bij zaterj, vergaten, dat zij een dubbele portie levensmiddelen kregen, en het allernoodza kelijkste onthouden werd aan de meer be hoeftige gezinnen. De vis werd duur betaald. Drie kleinhandelaren in vis kregen een Verbaal omdat zij haring en haringproduc ten tegen te hoge prijs van de hand deden. Dan waren er ook kooplieden, die buiten de gemeente woonden, maar toch probeer den in IJmuiden vloerkleden van de hand te doen voor een belachelijk hoge prijs, waarbij natuurlijk geen acht werd geslagen op de benodigde aankoop ver gunning. Naar men weet, moeten slagers bij de aflevering van hun producten verkoopnota's presenteren. Enigen van hen voldeden niet aan deze verplichting en werden geverba liseerd. Men gaat thans ook op de kleintjes let ten, dus werd er aangifte gedaan van prijs opdrijving bij schoenherstelwerkzaamheden maar" behalve de schoenmaker maakte een boekhandelaar zich schuldig aan overvra ging en ook deze beiden kwamen niet met de schrik vrij. Een glashandelaar, een bakker, die wit tebroden voor vier-en-zestig 'cent per stuk verkocht en een winkelier die een zoet winstje trachtte te maken op chocolade en marsepein, ondergingen hetzelfde lot. „Loos alarm" Zowel de Velsense brandweer als de „Zuidzij" waren gisteravond in rep en roer door een alarm, dat een uitslaan- de brand" meldde, ergens in de Indu- striestraat. Met groot materieel rukten de spuitgasten uit en waren enige ogenblikken na de onheilsboodschap j ter plaatse. Een kleine schare staarde ongerust naar een rode schijn en op- spattende vonken.... Na anderzoek bleek, dat een metaal- i gieterij de gloed en het vuurwerk ver- jj oorzaaktezodat de toeschouwers wel- •-licht wat teleurgesteld, maar de brand- i weer opgelucht huiswaarts konden kerqn. De „Oranje" in Februari weer ihuis De „Oranje" die wegens, inmiddels ge repareerde, motorschade vertraging heeft, kan 26 Januari in Batavia aankomen en wordt na op 2 Februari de thtiisreis te aanvaarden, de 24ste van die maand in Amsterdam verwacht. Ruit wondt werker Bij de nieuwbouw der Hoogoven-staal fabriek woei een ruit tijdens het transport uit een stalen raam, waardoor het een ar beider van Werkspoor, J. J. Krol uit Eind hoven aan het hoofd trof. Met een her senschudding moest Krol in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk worden opgeno men. Strenge controle op fietsverlichting Tn het belang van de verkeersveiligheid treedt de politie streng op tegen het ont breken van voldoende verlichting van voei'- tuigen en fietsen. Er zijn weer achterlich ten, reflectors en verf voor de achterspat borden bij de winkeliers te krijgen, wie dus een boete wil vooiicomen, dient terdege zijn fiets na te zien en zo nodig van het ont brekende te voorzien. BEROEPEN Als predikant bij de Christelijk Gerefor meerde Kerk te IJmuiden-is beroepen ds. W- H. Eerlandt van Dokkum. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: A. M. Witte-Meinders. d., Ter- rasweg 14, Santpoort. W. J. G. van Kuijeren- van der Hulst, z., Rijksweg 450, Santpoort. A. de Greef-Koning. z., Doodweg 51, Velsen- Noord. S. Beers-Postma. z., Le Mairestraat 5, IJmuiden-Oost. G. Verhoog-Post. z., Zeeweg 345, Driehuis. A. Post-Burg z. Duinlustparkw. 61. Santpoort. B. de Jonge-Appelo. d., Ka naalstraat 67, IJmuiden. I. Willems-Damstra, z.. Wijkerslraatweg 272, Velsen-Noord. A. M. Janssen-Adelaar, d., Terburgstraat. 19, Sant poort. J. A. van der Pol-Leenman, z., J. P. Coenstraat 15, IJmuiden. J. M. Weezepoel- Vrij, z., Ger. Doustraat 41, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Exalto, 52 jaar, echtge noot van J. P. Blokzijl. Eendrachtstraat 8, Velsen-Noord. J. J. Kodde, 79 jaar. weduwe v. Chr. Weelderen, ^Cerkweg 22, Velsen. Th. A. Dijkman. 85 jaar, weduwnaar van G. Hee remans, Hofgeest 15, Velsen. Agenda voor Velsen en IJmnaden WOENSDAG li JANUAKt Raadhuis: Wethouder van Onderwijs geen spreekuur. Thalia, 8 uur: „Obsessie". Rex, 8 uur: „De speurder van Parijs". De Pont, 8 uur: „Het huis aan de 92ste straat." Patronaat, 8 uur: Contactavond A.B.V.A. Spreekster mevr. A. BarbiersSeelemeijer. Leger des Heils, 2.30 uur en 4.30 uur: Kinderfilmvoorstelling. Leger des Heils, 8 uur: „Jozef in Egypte" (14 jaar). DONDERDAG 15 JANUARI. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Thalia, 8 uur: „Polletje Piekhaar" door Het Vrije Toneel. Rex, 8 uur: Culturele Vereniging: Hon gaars Strijkkwartet. Leger des Heils, 8 uur: „Jozef in Egypte" (21 jaar). Patronaat, 8 uur: Ledenvergadering Ger. Mannenvereniging: 8 u.: Ledenvergadering R.K. Reisvereniging; 8 uur: Ledenverga dering Vrouwenbeweging Partij van de Arbeid: 8 uur: Ledenvergadering K.J.V. en Margaretha-Sinclaireclub. Niet slechts op nieuwe, ook cp gebruikte goederen is de wet van toepassing, en dus kon het gebeuren dat iemand, die een ge bruikt rijwiel tegen te hoge prijs verkocht, zich met een proces-verbaal zag bedeeld. Zo verging het eveneens een vertegenwoor diger uit Beverwijk, die in Velsen radio toestellen verkocht voor 100 per stuk duurder dan de vastgestelde prijs. Twee Santpoortse winkeliers berekenden voor een- en tweepersoonsdekens 5 boven het normale bedrag en ontvingen prompt een bekeuring. En tenslotte liepen een IJmuider manu- facturier en zijn grossier tegen de lamp. Zij overvroegen het publiek bij textielverkoop. MARKTBERICHTEN 6 kisten tarbot, tong, 115 kisten schelvis. 33 kisten wijting, 30 kisten poontjes, 10 kis ten diversen, totaal 194 kisten. BIJNA 6000 SCHEPEN IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. In het afgelopen jaar kwamen 5974 sche pen de Rotterdamse haven binnen, tezamen metende 9.883.446 n.r.t. In vergelijking met het jaar 1946 betekent dit een vermeerde ring met 1510 schepen met een gezamen lijke netto tonnenmaat van 3.971.907. Ge durende December deden 619 zeeschepen de Rotterdamse haven aan. tezamen meten de 1.054.340 n.r.t., tegen 500 schepen met een gezamenlijke tonnenmaat van 828.140 in November, hetgeen dus 119 schepen of 226.200 n.r.t. meer betekent. In dezelfde maand van het jaar 1946 bedroegen deze aantallen respectievelijk 428 en 580.660. Onderscheiden naar de vlaggen, waar onder deze schepen hebben gevaren, kwa men in Rotterdam aan: België 3. Canada 4, Denemarken 36, Finland 8, Frankrijk 4, Griekenland 9, Groot-Brittannië 91, Hon duras 2, Italië 2, Nederland 281, Noorwegen 59, Panama 8, Polen 5, Portugal 1, Rusland 1, Verenigde Staten 57, Zuid-Slavië 1, Zweden 42 en geallieerde 5. VOOR ONZE JEUGD In IJmuiden is opgericht een jeugdgroep die zich ten doel stelt de jeugd niet alleen van de straat te houden, maar tevens haar iets nuttigs bij te brengen. Vrijdagavond worden meisjes van 12 16 jaar verwacht in de consistoriekamer van de Nederlands Hervormde Kerk waar zij onderricht zullen krijgen in nuttige handwerken. Jeugdige verstekeling met een avontuurlijk terleden Aan boord van het Amerikaanse s.s. „Hastings", dat dezer dagen uit Rotterdam vertrok, werd 's nachts, toen de boot juist buitengaats was, een 13-jarige verstekeling ontdekt, die zich Jack MacDonald noemde en zeide in Missourri geboren te^zijn. De kapitein, die er weinig voor voelde de jon gen mee te nemen, daar het meebrengen van verstekelingen in Amerika grote moei lijkheden voor de gezagvoerders oplevert, liet de jongen met de loodsboot terugkeren. In Hoek van Holland ontfermde de politie zich over de knaap en leverde hem af aan de Vreemdelingendienst te Rotterdam. Daar vertelde de jongen zijn levensgeschiedenis. In 1939, toen hij dus vijf jaar oud was, ar riveerde hij met zijn vader, die met een vlooientheater de kermissen afreisde, uit Amerika in België. De oorlog kwam en vader en zoon werden door de Duitsers ge vangen genomen en in een gevangenis te Breslau opgesloten. Toen deze stad door de Russen werd bevrijd, werd de jongen vrij gelaten. Van zijn vader was echter geen spoor te bekennen. Zwervende kwam hij bij een Amerikaans legeronderdeel, dat hem tot mascotte promoveerde. Ook na de wa penstilstand bleef hij bij het leger, trok door vele Europese landen om tenslotte weer in Duitsland terecht te komen. Daar probèerde hij papieren te krijgen om naar zijn geboorteland terug te keren, hetgeen hem echter niet gelukte. Men adviseerde hem naar Nederland te gaan en zich daar tot de Amerikaanse consul te wenden. In het begin van dit jaar wist hij clan destien met een verlofgangerstrein in^Hoek van Holland te komen, waar hij echter aan gehouden werd. Men wilde hem ovei4 de grens zetten, doch voor dit plan tot uit voering kon worden gebracht, nam hij weer de benen. In Rotterdam wist hij zich aan boord van de „Hastings" te verstoppen Echter ook deze poging liep op niets uit. De vreemdelingendienst zal nu met behulp van het consulaat uitzoeken of hij werke lijk de Amerikaanse nationaliteit bezit. RECORD OP VISAFSLAG IN LEMMER De gemeentelijke visafslag te Lemmer heeft in 1947 een record-opbrengst gehad van 447.200. Er was een aanvoer van ruim 530.000 kg. In 1946 was de aanvoer van 708.700 kg voor 303.860. ONGELUKKIGE MISSTAP De arbeider P. Bras uit Beverwijk stapte dezer dagen in een kuil in de tussenduik bij de binnenhaven der Hoogovens. Bras kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij met enkele gebroken ribben in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest En het gezin vaart er wel bij Het Witte Kruis is een instelling van naam in de gemeente Velsen. Dit is geenszins verwonderlijk, „want", zo zei een dezer dagen iemand, „van de wieg tot aan het graf staat het Witte Kruis je bij". Hoewel dit heel boud is gesproken, kan men er niet temin een grote waardering voor deze hulpvaardige vereniging in horen door klinken. Het is inderdaad zo dat men verpleeghulp kan krijgen bij en na de geboorte van een baby. Is de spruit enkele weken oud, dan kan de trotse moeder haar telg medisch laten onderzoeken en laten controleren op gewichtstoeneming bij „zuigelingenzorg". Met regelmatige tussenpozen in de con trole^ dit hangt af van de groei en het kunnen verdragen van voedingsverande ringen, wordt het kind het eerste jaar doorgeholpen. Dan volgt na enkele jaren de „kleuter zorg", waar door velen een dankbaar ge bruik van wordt gemaakt. Is er ziekte in een gezin, dan kan men als lid gratis gebruik maken van de be nodigde verplegingsartikelen en wanneer de ziekte ernstig of langdurig is, komen geoefende zusterhanden dagelijks hulp bieden bij wassing en verbedding van de patiënt. Maar ook Het komt echter meermalen voor, dat in een gezin waar hulp ontbreekt, de vrouw des huizes enkele weken door ziekte wordt gedwongen in bed te blijven. Het Witte Kruis weet ook hierop raad. Reeds voor de oorlog bestond het plan meisjes op te leiden tot zogenaamde ge zinshulpen. De oorlog, die van IJmuiden een van burgers verlaten vesting maakte, drukte dit voornemen schijnbaar de kop Schijnbaar, want zuster R. Lavoo kwam al spoedig na de bevrijding terug en zij die reeds 23 jaar haar krachten aan het: Witte Kruiswerk had gegeven, sprak met het bestuur en zo werd begonnen met vier hulpen. In Januari 1947 kwamen er twee bij en momenteel werkt men met acht gezins verzorgsters, meisjes die de handen uit de mouw weten te steken en wier leeftijd variëert van 19 tot 38 jaar. Overal waar hulp nodig is, wordt deze gegeven, of het nu een arbeiders- een middenstands- of een ander gezin betreft helpen deze dames, die een verpleegsters cursus hebben gevolgd en die weten wat een huishouden wil zeggen. Zij verrichten alle voorkomende huishoudelijke bezig heden, doch mogen niet langer dan ten hoogste drie weken in hetzelfde gezin blijven. „Eerst komen zij twee a drie maanden op proef", vertelde zuster Lavoo, „en na gebleken geschiktheid volgt de vaste aan stelling". En het salaris? was onze vraag, wetende welk een belangrijk en teer punt we hier mee aanraakten. De meisjes hebben allemaal hetzelfde vaste maandsalaris, was het antwoord, en de gezinnen betalen de vereniging naar ge lang van hun inkomens. De hulpen zijn niet intern, vervolgde onze zegsvrouwe, zij blijven tot de kleinsten naar bed zijn, en in gezinnen waar geen, of grote kinde ren zijn, gaan zij na het eten weg. Ik pas er wel voor op dat zij door de huisvrouw niet misbruikt worden als schoonmaak sters en werksters, want dat is minder waardig, babbelde de zuster verder. De hulp doet precies wat de huisvrouw dage lijks in eigen huis doet. En hoe zit het met het lidmaatschap? vroegen we. Tot onze verbazing, maar tevens vol doening bleek, dat er niet naar gevraagd wordt of men al dan niet lid van de ver eniging is. Subsidie gewenst Toen hebben we eens even om een hoekje gegluurd bij een van de gezinnen, die zo'n tijdelijke hulp hadden. En het was een vreugde te zien hoe alleraardigst dit meisje omging met de kinderen, grote <jiwel als kleine en hoe zij de juiste sfeer van huiselijkheid wist te scheppen, zo dat men niet al te veel de zorgende hand en het altijd tot luisteren bereide oor van de vrouw en moeder miste. Het is zo heel jammer dat deze vereni ging moet bestaan van particuliere bij- ragen, want zo er één instelling rijks subsidie verdient, dan is het zeker het Velsense Witte Kruis. DISTRI BUTIENIEU WS Bewoners van Velsen-Noord, wier na men beginnen met de letters R tot en met Z, kunnen Donderdag 15 Januari nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen, tabak en versnaperingkaarten halen in Con cordia. Schoenenbonnen voor hen, wier 'T. D. eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34, of 44. S Visserij-varia j Laagte-record. Het nieuwe jaar is voor IJmuiden niet al te fleurig begonnen. Men moet ver in de geschiedenis teruggrij pen, om een laagte-record als sinds de eer ste Januari in de aanvoeren werd geboekt, terug te vinden. Twee kotters met wat kanaalharing en een „gebroken reis" van een kusttrawler maakten een gezamenlijke omzet van 4902 Meer succes. Thans wordt met wat meer succes de Kanaalharingvisserij be oefend. De grote motorlogger KW 227 „Ka- rel Doorman" heeft een besomming over de week van 4 tot 11 Januari van 6400. Geen Zilvervloot. Het is bedroevend hoe hard de aanvoer van sax*dijn vooral in de jaren na de oorlog is terug gelopen. De cijfers wijzen er nu reeds op dat dit sei zoen de sardijn-visserij van geen betekenis meer is geweest. Zou ook deze „Zilvervloot- visserij" ten dode staan opgeschreven? «di Jubilerend trio bij de Hoogovens De heer S. Put, van de afdeling Kooks- ovens en de heren J. J. Dedding en D. Grapendaal, van de afdeling Hoogovens der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden werden gehuldigd ter gelegenheid van hun zil veren ambtsjubileum. De voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz was de eerste die de jubila rissen met hun jubileum gelukwenste, waarbij hij de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Ir. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur, sprak in het restaurant W. O. uitvoerig tot dé jubilarissen. Hij memoreerde het feit, dat, toen hij in 1923 zijn werkzaam heden bij de Hoogovens begon, de jubila rissen reeds mocht aantreffen. In de ver lopen jaren, deed hij nooit tevergeefs een beroep op hun bijstand wanneer de be- drijfs-situatie dit nodig maakte. Aan het slot van zijn toespraak bracht hij hun de dank der directie over voor hun trouwe medewerking en betrok ook de vrouwen in deze dankbetuiging. Hij vereerde de ju bilarissen het Gedenkbord en het Ver erend Getuigschrift der Maatschappij. De heer J. A. van Eden van de afdeling Hoogovens was de volgende spreker. Na mens de afdeling Voldeed htj gaarne aan de opdracht om aan de heren Dedding en Grapendaal het geschenk der afdeling aan te bieden, waax-aan een tweetal fraaie planten voor de vrouwen der jubilarissen was toegevoegd. Een gelijke taak had de heer A. van Deijck van de afdeling Kooksovens, die zich speciaal tot de heer Put richtte; de heer C. Sint, collega van jubilaris Put overhandigde vei-volgens mevrouw Put een plant in pot. Ir. D. v. d. Werff, chef van de afdeling Kooksovens en ir. A. K. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens spraken vervolgens de jubilarissen toe, waarbij de heer v. d. Werf in het verleden verwijlde en de heer Vroege aandacht voor de toekomst vx-oeg. De heer Dedding zeide namens het jubi lerende drietal dank. „Santpoorts Bloei" ijvert voor de ouden van dagen De commissie voor ontspanning van ouden van dagen ontving van het bestuur van de vereniging „Santpoorts Bloei" be richt, dat het gaarne genegen is de ouden van dagen te Santpoort, geheel kosteloos een filmvoorstelling aan te bieden. De commissie heeft natuurlijk dit mooie aan bod aanvaard en besloten de voorstelling te geven op Maandag 19 Januax-i, des middags om 3 uur in het Jeugdhuis van de Ned. Herv. Kerk aan de Burg. Ensche- délaan te Santpoort-dorp. Vei-toond zal worden de film: „You are always in my heart". „DE AMAZONE ONTWAAKT". Dinsdag 20 Januari zal Pater Way, mis sionaris in Noord-Brazilië, spreken over het volk van zijn missie. Ter afwisseling en verduidelijking zal vertoond worden de geluidsfilm „Als de Amazone ontwaakt". Geen grote belangstelling voor de Jeugdconcerten Het zal niet meevallen om de plannen voor het geven van Jeugd- concerten te handhaven. De belangr- stelling is tot heden toe nog zeer ge ring De H.O.V., waai'mee over het te geven repertoire reeds besprekingen waren ge voerd, had wel zeer speciale condities ge steld, daar men het jeugdconcert op de zelfde dag wilde geven als dat voor „Hoog- oven-Staten", namelijk op de middag van 4 Februari. Het comité durft het echter toch niet aan. Een aantal goedkopere plaatsen zijn voor de leerlingen der hoog ste klassen beschikbaar gesteld door de afdeling van „Toonkunst" voor haar te geven concert. lis memmetael met Pake Dinsdagavond is in het Veilinggebouw ,,'t Centrum" het toneelstuk „Pake" (Groot vadertje) opgevoerd door de leden van hel Friese Gezelschap „Us Memmetael". De muzikale omlijsting werd verzorgd door de heer M. van de Linden, die op een gewel dige wijze de Friese liedjes uit de piano toverde. De voorzitter, de heer S. de Vries, opende de avond met een kort woord. De opvoering van het toneelstuk, een blijspel in vier bedrijven van O. Veenstra, oogstte stox-men van bijval. Het was het verhaal van twee verliefde mensenkinderen die door omstandigheden" van elkaar waren geraakt. Een wat niets zeggend amateurs- werkje dus. Maar „Us Memmetael" heeft er uit gehaald, wat er in zat. Mejuffrouw Kamstra vervixldc haar rol als schoondoch ter op pikante wijze, waarnaast ook het spel van de hoofdfiguur hogelijk te waar deren viel. Trouwens, via deze twee namen straalt het compliment van „een aardige avond" uit over het hele toneelgroepje. Op 7 Febx-uari zal de zustervereniging uil Enkhuizen in Beverwijk het bekende stuk „De Nijboer fen Lycklema State" op- voex*en. Vex-der valt nog mede te delen, dat bij het 10-jarig bestaan van „Us Memmetael" een revue zal worden opgevoerd, geschre ven door G. Bonnema, in het Fries ver taald door de heer S. de Vries. Wedstrijden in lagere klassen In de afdeling Haarlem van de Kon. Nedex-landse Voetbalbond worden ge speeld: Zaterdagmiddagcompetitie: WB- IJmuiden 3, 3 uur; Zilvermeeuwen 2-Kin- heim 2, 3 uur. Het programma voor Zondag luidt: Afd. Haarlem: DEM 2Hoofddorp 2, 12 uur; DEM 3Kennemers 4, 12 uur; TYBB 3—VVB 3, 12 uur; HBC 3—Kinheim 3, 12 uur; WB 4Hillegom 3. 12 uur; WH 3 Beverwijk 4, 2 uur; DSB 3de Kenne mers 7, 2 uur. Junioren: DEM bHoofddorper Boys a, 2 uur; Kennemers bWH a 9.45 uur. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 14 JANUARI 1948. Luxor-Theater. 6.45 en 9.15 uur: „Rhap- sodie in Blue" (alle leeftijden). Kennemcr-Theater. 7 en 9.15 u.: „Voort vluchtig" (14 j.) Kennemer-Theatcr. 8 uur: Toneelvoor stelling. Toneelvereniging „Kunst na Ar beid". Harmonie. 7.30 uur: Vooi-bereiding aan staande vex-kiezingen van de P. v. d. A, afd. Beverwijk en Wijk aan Duin. DONDERDAG 15 JANUARI 1948. Raadhuis. 1011 uur: Spreekuur Wet houder Openbare Wei-ken. Huisvestingsbureau. 1012 uur: Spreek- uur Wethouder der Huisvesting. Luxor-Theater. 8 uur: Vara-avond met „Hallo, aansluiten", Ver. Gebouw Schans. Causerie van Dr. H. A. Bex-k over „de Bijbel in het licht der opgraving", voor de Vrijzinnig Hervorm den. KSA-gebouw. 7.30 uur: Uitvoei'ing sport vereniging „S.S.S." Amerikaansche begroting voor 1948-1949 Uitgaven op bijna 40 milliard geraamd President Truman heeft gewaarschuwd dat Amerika zich zou moeten herbewape nen „indien Europa aan totalitaix-e over heersing zou worden overgeleverd". De president uitte deze waarschuwing bij de indiening bij het Congres van een begro ting van 39.700.000.000 dollar voor het fis cale jaar 1948-1949. Hij vex-klaarde er op te rekenen, dat ze ven milliard dollar zouden worden uitge geven voor hulp aan andere landen en voor het voeren van de Amerikaanse bui' tenlandse politiek in dat jaar. „De kosten voor een grotex-e militaire macht, in geval Europa aan totalitaire overheersing wordt overgeleverd, zouden de kosten van het progx-am voor economische hulp, dat het Congres thans in behandeling heeft, verre overtreffen", aldus Truman. De totale uitgaven voor het komende jaar wox-den geraamd op 39.700.000.000 dol lar. De inkomsten worden geraamd op 44.500.000.000 dollar. De begroting voorziet in uitgaven voor de luchtmacht ten bedrage van 900 millioen dollar, 150 millioen dollar meer dan voor het huidige jaar, 312 millioen dollhr voor de bouw van max-ineschepen, 34 millioen dollar meer dan voor het huidige jaar. Kolenbon 74 wordt ongeldig De bon 74 BV van de brandstoffenkaart TA 707 (gezinnen) en TB 707 (kamerbe woners) is na 18 Januari niet meer geldig. De bonnen dienen dus nog deze week bij de handelaren te worden ingeleverd. Koning Leopold naar Havanna Naar A.N.P. uit gezaghebbende bron ver neemt, heeft koning Leopold van België passage bespx-oken op het s.s. „Sommels- dijk" van de Holland-Amex-ika-lijn, dat op 17 dezer uit Rotterdam vertrekt. Op 20 Januax-i zal de koning scheep gaan in Lis sabon, om vandaar uit een vacantiereis naar Havanna te ondernemen. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 19) Zij werden afgeleid van het onderwerp, doordat Badger binnenkwam met de dran ken. Hij bereidde deze en zetts de glazen op zijn gewone, rustige manier, neer. „Wat ik zeggen wil, Badger", ontwaakte Henx-y uit zijn dromerij. „Mijnheer?" „In het vervolg dinex-en wij om acht uur, in plaats van om half acht. Dat eh komt beter uit voor mijnheer Hilton". Een lange stilte. „Ja, mijnheer". Badger boog en verliet de kamer. Henry had gesproken alsof het een be sluit gold, dat hij zo terloops had geno men, maar in dit huis was een verandering van *t etensuur een zaak van het allerhoog ste gewicht. Maar het was nu nog belang rijker dan liet anders zou zijn geweest, want het was een punt van onenigheid tussen Henry en Michael. Deze laatste was om bekende redenen zeer op acht uur ge steld, maar Henry had stijfkoppig gewei gerd de veranderde situatie te erkennen en hij had vastgehouden aan het oude half acht. Zijn plotseling toegeven was niet geheel overtuigend. Hy had als reden opgegeven, dat het beter uitkwam voor Michael, en 'dat was natuurlijk zo, maar Christopher kon zich niet verhinderen zich af te vragen, of het ook voor Heniy zelf niet beter uitkwam. Hij had vanavond gereisd in een trein, waarin hij een mijn heer Robinson had ontmoet, een belasting inspecteur. En om de een of andere ge heimzinnige 'reden, was hij er niet op ge steld die mijnheer Robinson te ontmoeten. Indien de heer Robinson een man was met vaste gewoonten, dan zou hij die trein iedere avond nemen en dan kon Henry hem vermijden, door een vroegere of een latere trein te nemen. Het was interessant om te weten of dit Henry's bedoeling was, en Christopher zou het spoedig weten, want Henry's gewoonten waren zo regel matig als een klok en iedere verandering zou onmiddellijk opvallen. Badger kwam bijna onmiddellijk weer terug. De post was -er geweest en Badger bracht hem een brief op een zilver presen- teex-blad. Henry keek naar het adres en toen Badger de deur had gesloten zuchtte hij eerbiedig: „Van Josephine". Er heerste een diepe stilte in de kamer, toen hij de enveloppe openscheurde en de brief begon te lezen. Josephine had hem reeds vele brieven geschreven sinds haar verblijf te Durban. Het waren vriendelijke vrij onbelangrijke brieven, hoofdzakelijk gewijd aan de gezondheid van haar man en haar leven op het platteland, wat vóór haar geheel nieuw was. Christopher had die brieven natuurlijk nooit gelezen, maar hij was er van overtuigd, dat ze alle ab soluut correct waren, en dat er geen woord in stond," waartegen haar echtgenoot be zwaar had kunnen hebben. Henry las Josephine's brieven gewoonlijk met diepe aandacht, af en toe zuchtte hij of schudde hij zijn hoofd en soms was hij erg verdrie tig. Deze avond was zijn reactie echter heel anders. Hij vloog de brief door met koortsachtige haast, zijn gelaat drukte slechts één emotie uit, die van volslagen verbazing. Het was duidelijk, dat deze brief zeer bijzonder nieuws bevatte en de beide vrienden wachtten met ingehouden adem op de mededelingen, die zeker zou den volgen. „Jim", zei Henry met een vreemde, on natuurlijke stem. „Jim is weggegaan!" Diepe, eerbiedige stilte. Jim Thorley had Engeland verlaten met zwakke ge zondheid, maar vol goede hoop. Zijn ziekte was niet bijzonder kwaadaardig geweest en de dokter had veel vertrouwen gehad in een milder klimaat. De eerste berichten waren regelmatig blijven toenemen. De berichten, die daarna gekomen waren, waren zelfs nog beter geweest. Er moest een plotselinge ineenstorting zijn geweest, iets dat vermoedelijk niet te voorzien was geweest, waardoor alles, dat door de ipe- dische wetenschap en een goede verzor ging gewonnen was, weer plotseling was verloren gegaan. „Dat is verschrikkelijk", hijgde Michael, met gebogen hoofd. Henry zei niets. „Wanneer is hij gestorven?" „Wat!" zei Henry wezenloos. „Wanneer is wie gestorven?" „Jim". „Jim! Die is niet dood!" Michaels ogen sperden zich zo wijd mo gelijk open. „En je zegt, dat hij wegge gaan is?" „Dat is ook zo; weggegaan, naar Joh^j- nesburg met een x-ijke weduwe". Michael zat «plotseling rechtop in zijn stoel. „Met een wat!" Henry's toon was scherp en geïrriteerd. „Met een roodharige slang, een duivelin, een lelijke, rode, berekenende vrouw". Hij wuifde met zijn hand. Johephine noemt haar bij al die namen en bij nog andere, maar zij is aandeelhoudster van een der rijkste goudmijnen in Zuid-Afrika en baaclt in weelde. (Wordt vex-volgd). Voorlopige federale regering ingesteld Hedenmiddag is in een klein zaaltje van net gebouw van de voormalige Volksraad te Batavia, thans gebruikt als hoofdkwar tier van het K.I.S., door dr. van Mook de „voorlopige federale regering voor Indo nesië" ingesteld. De algemeen secretaris, mr. K. Verboeket, las het x-egex-ingsbesluxt voor. Leden van de federale raad zijn: Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo, mr. Tenng- koe Dzoelkarnain, prof. P. A. Hoessein Djajadiningrat, dr. J. E. Karamoy, Pange- ran Kartanegara, Raden Soeria Santoso, M. Wisaksono Wirjodihardjo en dr. Se- mawL De ceremonie duui'de vijf en twintig minuten. Na de installatiei'ede van dr. van Mook voerde prof. Hoessein het woord, waarmede de plechtigheid was afgelopen. De loon- en prij'svoorschriften Aannemers, timmerlieden, schilders en loodgieters De persdienst van het ministerie van Economische Zaken deelt mede: In het kader van een verscherpte con trole op de naleving van de loon- en prijs- voorschriften, werd in Haarlem gedurende een week speciaal het ambachtsbedrijf „on der de loupe" genomen en wel in hoofdzaak aannemers, timmerlieden, schilders en lood gieters. Door deze controle bleek, dat niet alleen de loon- en prijsvoorschriften werden over treden, doch ook de administratievoor- schriften onvoldoende worden nageleefd. Dxt laatste waarschijnlijk wel uit de over weging, dat juist het ontbreken van de voorgeschreven boekhoudixig, het consta teren van de verdere overtredingen zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maakt. Er werden acht processen-verbaal opge maakt wegens het niet nakomen van de administratievoorschriften, het uitbetalen- van te hoge lonen en het in rekening bren gen van meer uren dan in wex-kelijkheid aan een bepaald karwei waren gewerkt. Deviezenzwendel begon reeds in 1945 Een der verdachten in Tsjecho- slowakije aangehouden Het ondex-zoek naar de. dezer dagen in Eindhoven ontdekte deviezenzwendel heeft uitgewezen, dat de betrokkenen daarmede reeds kort na de bevrijding zijn begonixen. Loslippigheid van een der bij het complot betrokken vrouwen zou de fiscale recher che te Eindhoven op deze zaak attent ge maakt hebben. De vrouw, die voor het overbrengen van edelstenen, effecten en andere waardeobjecten in de arm genomen was, schijnt van origine Duitse te zijn. Twee der bij het uitgebreide smokkel- complot ^betx-okkenen hebben zich door de vlucht aan arrestatie onttrokken, namelijk de oud-zeeman B. uit Amsterdam en de Amsterdammer S., wiens verblijfplaats onbekend is. De Eindhovense recherche wist de Eind- hovense assiiratiemakelaar J. v. d. P., die juist van 'een reis uit Engeland terug keerde, te arresteren. Hij werd op het vliegveld Schiphol aangehouden en naar Eindhoven overgebracht. Kort daarop volgde de aanhouding van de notaris B. en van de accountant G. De vrouw kon te Amsterdam worden aangehouden. Van der P. trok reeds eerder de aandacht, doordat hij direct na de bevrijding allerlei artike len wist aan te bieden, welke toen nog moeilijk te krijgen waren. De Amsterdammer B. is in Tsjechoslowa- kije aangehouden. Bij het smokkelen en verhandelen van geldcoupures en edel stenen, zou de notaris niet rechtstreeks be trokken zijn geweest. Zijn medewerking zou uitsluiteixd betrekking hebben op zijn bemiddeling bij de verkoop van een mil lioen francs, welke op een thans nog niet opgehelderde wijze in 1945 ons land wer- dexx binnengesmokkeld. Stemmen bij volmacht door militairen in Indië Ingediend is een wetsontwerp beti effen de het stemmen door militairen bij de dit jaar te houden verkiezing voor de Tweede Kamer. Het komt de regering gewenst voor de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten 's x-ijks grenzen hun plicht vervul len, in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de verkiezing voor de Tweede Kamer, welke dit jaar wegens de Grond wetsherziening zal gehouden worden. De regering heeft overwogen, of de in het wetsontwerp vervatte uitbreiding van de mogelijkheid, om bij volmacht te stemmen moet gelden voor andere groepen Neder- landèrs, die zich buiten Nederland bevin den. Zij heeft gemeend deze afwijking vam het stelsel der Kieswet te moeten beperkt*, tot de militairen, aangezien deze over het algemeen niet uit vrije verkiezing het va derland hebben verlaten. Het oproepen in militaire dienst houdt bovendien in, dat de militairen hun woonplaats in Nederland behouden. Voor het stemmen bij volmacht wordt als voorwaarde gesteld, dat de be trokken militairen op of na 10 Mei 1940 in het bevolkingsregister van een gemeente waren opgenomen. Zij moeten uiteraard de voor de kiesbevoegdheid gevorderde ver eisten bezitten. Zij moeten met andere woorden op 31 December 1947 Nederlander zijn of als Nederlandse onderdanen zijn er kend, de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt en niet van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten. Zij kunnen een gemachtigde aanwijzen, die in de gemeente, in welker bevolkingsregister zij op 31 De cember 1947 waren opgenomen, bij vol macht kan stemmen. Zij, die vóór 10 Mei 1940 het land ver lieten en niet terugkeerden, anders dan voor een kort bezoek, zullen niet onder de bepalingen van het wetsontwerp vallen. Ten aanzien van hen moet wox-den aange nomen, dat het begrip en de kennis van de omstandigheden in Nederland niet meer van die aard zijn, dat een recht om aan de verkiezing deel te nemen kan worden toe gekend. In het merendeel der gevallen zul len deze personen geen woonplaats meer in het rijk hebben en dus niet meer voldoen aan de grondwettelijke eis van ingezeten schap. Het verzoek om bij volmacht te stem men, moet uiterlijk twintig dagen vóór de iag der stemming in het bezii zijn van de burgemeester der gemeente van inwoning. Hendrik Andriessen onderscheiden De heer Hendrik Andx-iessen, componist en directeur van het Conservatorium te Utrecht, is benoemd tot Officier ixx de Orde van Oranje Nassau.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3