Emma komt op bezoek bij Velsen IJmuiden Nieuwe ster aan het damfirmament? Velsen-Noord Velsen Santpoort Beverwijk Wijk aan Zee Heemskerk Kort en Bondig DONDERDAG 15 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT VOETBAL O VERZICHT Gelijk spel voor Stormvogels verwacht Pluvius heerste Zondag j.l. Er gingen maar zeer weinig wedstrijden door. Bij één dezer was De Kennemers betrokken. Met 7_2 werd van het sterke Emma ver loren, daardoor de positie der Wijkers al weer slechter geworden is. Wel hebben Fortuna, VIOS en Scheveningen nog altijd één winstpunt minder, maar deze clubs hebben resp. 2, 2 en 1 wedstrijd minder gespeeld. Nu komt Zondag a.s. Coal op bezoek bij de Kennemers. Nu of nooit! Onder dit motto zullen de Wijkers deze strijd moeten aanbinden. Zij hebben destijds in Den Haag met 62 gewonnen. Waarom zou den zij zo'n krachttoer weer niet eens uit halen? Desnoods met kleiner cijfers! Velsen krijgt Emma, de recht op de eer ste plaats afstevenende Dordtse club, op bezoek. De Santpoorters te vragen deze nog niet overwonnen club nu eindelijk eens een nederlaag toe te brengen, zal wel wat al te veel gevergd zijn. Wat de IJmuidense eerste klassers be treft, VSV gaat op bezoek bij RFC, van welke club in Beverwijk met niet minder dan 61 werd gewonnen. Doch een her haling hiervan zal de VSV-ers niet meer vallen, want RFC staat op de onderste plaats, maar hopeloos is de positie der Rot terdammers nog lang niet en daarom zullen zij werken voor wat ze waard zijn! Stormvogels krijgt Blauw Wit op be zoek. Deze Amstei-damse eerste klasser heeft na veertien wedstrijden negentien verliespunten tegen Excelsior 20 uit twaalf ontmoetingen en voelt zich dus nog niet veilig, zodat het ook hier zal spannen. Wij verwachten een gelijk spel. In de derde klas krijgt DEM Vitesse op bezoek en we bereiden ons maar voor op een nederlaag. Terrasvogels won destijds met io van HFC en zou dit in verband met zijn langzamerhand precair wordende positie ook nu wel weer willen doen. Maar dat het zover zal komen vermoeden we niet. Beverwijk geven we tegen HRC een kansje om revanche te nemen voor de in Den Helder geleden nederlaag van 3—2. Kinheim zal uit de ontmoeting tegen WE wel één puntje behalen. WB doet de laatste tijd wel rare dingen, Noorwegen bestelt een motorkoelachip De „Norske Ferskfiskante" heeft aan de „Kristiansands mek. Verksted" te Kristian- sand, de bouw opgedragen van een motor- koelschip van ongeveer 1150 ton. De kiel van het schip, waarvan de bouw kosten naar verwacht wordt 3.200.000 Kr. 160.000) zullen bedragen, zal in Maart op de helling worden gelegd. Het schip wordt in Mei 1949 reeds aan de opdracht gever afgeleverd. Amerika levert de staal platen, welke voor de bouw benodigd zijn. In het schip kpmt een dieselmotor van 1440 pk, die bij de fa. Crossley Brothers Ltd. te Manchester is besteld. Ook zal dpze firma een tweetal dieselgeneratoren van 80-100 kw leveren. De .jAtlas A/S" te Kopenhagen draagt zorg voor de koelinstallatie; het schip wordt zodanig ingericht, dat het behalve vis', ook fruit in de tropische wateren kan vervoeren. Het zal, wanneer het geladen is, 13-14 mijl kunnen lopen en wordt voorlopig hoofdzakelijk gebruikt voor het vervoeyen van vis tussen Vardö en andere visserij- centra langs de Noorse kust en het vaste land. Raadsagenda De volledige agenda voor de raadsver gadering, die Dinsdag 20 Januari om half acht ten gemeentehuize wordt gehouden, luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededelingen; 2. Verzoek tot reglementering van de détail-verkoop van petroleum; 3. Verhuur en verpachting gerheente-eigendommen; 4. Onttrekking aan het openbaar verkeer van de Talmalaan en een gedeelte van de Tolsduinerlaan te Velsen; 5. Wijziging van straatnamen; 6. Aankoop van grond te Santpoort; 7. Aankoop van grond in Vel sen-Noord; 8. Credietaanvrage voor het verrichten van verschillende werkzaam heden in de Visserijschool te IJmuiden; 9. Nadere vaststelling van de vergoeding, aan het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs te IJmuiden uit te keren, terzake van de kosten van het vakonder wijs in de lichamelijke oefening voor het jaar 1943, ten behoeve van het gewoon la ger onderwijs; 10. Verlenen van mede werking door beschikbaarstelling der gel den, benodigd voor het aanschaffen van leermiddelen, die verloren gingen door oorlogsomstandigheden, ten behoeve van de Schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen. MARKTBERICHTEN 14 Januari Visaanvoer. 20 kisten tarbot en tong, 80 kisten schol, 1200 kisten schelvis. 500 kisten kabeljauw, 750 kisten koolvis. 240 kisten heek, 110 kisten makreel, 850 kisten wijting, 60 kisten rogvlees, 100 kisten lang, 75 kisten diversen, 400 kisten haring. Totaal 4335 kisten. Besommingen. IJM 96 Vios 4 f4580; IJM 6 Norma f 14.250; IJM 99 Batavia f 6120; IJM 39 Schoorl f 12.680; IJM 72 Condor f 3270. Twee trawlers besomden tezamen f34.440. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 15 JANUARI. Raadhuis. 12 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Thalia. 8 uur: „Polletje Piekhaar" door Het Vrije Toneel. Rex. 8 uur: Culturele Vereniging: Hon gaars Strijkkwartet. Leger des Heils. 8 uur: „Jozef in Egyp te" (21 j.) Patronaat. 8 uur: Ledenvergadering Ger. Mannen vereniging. - 8 uur: Ledenverga dering R.K. Reisvereniging. - 8 uur: Le denvergadering Vrouwenbeweging Partij van de Arbeid. - 8 uur: Ledenvergade ring K.J.V. en Margaretha-Sinclaireclub. VRIJDAG 16 JANUARI. Bioscopen. Nieuwe programma's. Flora. 8 uur: Vereniging Volksonderwijs: Theo Thyssenherdenking. maar we achten de Breesapers toch in staat van CSV te winnen. IEVPurmerend is uitgesteld. Stormvogels II krijgt AFC III op het veld van EDO te bekampen, van welke club in Amsterdam met 31 werd gewon nen. Ook thans winnen - de IJmuidenaren o.i. weer. RCH II levert VSV xi geen moei lijkheden op. Destijds wonnen de roodwit- ten reeds met 41. WFC III, dat uit zijn uitwedstrijden nog geen enkel winstpuntje behaalde, trekt naar Kennemers II. VSV III zal het in Wormerveer tegen QSC II verre van ge makkelijk hebben; Velsen II is in Zaan dam met WZ ook nog niet klaar. Kenne mers III redt het natuurlijk niet tegen het sterke Watergraafsmeer II. Walvis beschadigt de schroef van een jager Na een reis van elf dagen van de walvisgronden naar Kaapstad, is Don derdagavond in de haven van deze plaats binnengelopen, de Noorse wal visjager „Globe X", waarvan de schroef was beschadigd door de aan- val van een geharpoeneerde walvis. Na de beschadiging heeft de „Globe X" de jacht voortgezet alvorens de reis naar Kaapstad te aanvaarden. In die tijd zijn door deze jachtboot niet minder dan 31 walvissen aan het moederschip „Norhval" afgeleverd. GESLAAGD. Voor het Staatspraktijk-diploma voor handel en industrie slaagde de heer K. Schipper Jr., administratief employé bij „De Plaatwellerij" N.V. D.C.IJ'er K. Groen in het vuur van zijn jeugd In 1937 veroverde het eerste tiental van de damclub IJmuiden op fraaie wijze het clubkampioenschap van Nederland. Van dat „kampioenstiental'' zijn nog de spelers A. Ligthart, C. Suyk, B. Dukel, H. Laros, H. de Boer, T. Postma en G. Postma, actief in D.C.IJ. vertegenwoordigd. Na het weg gaan uit het tiental van P. Leijte, Mertens, P. C. Bais, H. Buys, heeft het eens zo sterke D.C.IJ.-tiental echter nooit meer een grote rol gespeeld in de strijd om het clubkampioenschap van Nederland. Jong bloed. Het is daarom een verheugend ver schijnsel, dat vooral in de tweede klasse een aantal jeugdige opkomende krachten, aan de onderlinge competitie van D.C.IJ. deelnemen welke zeker met een jaar se rieuze training, in het eerste tiental van D.C.IJ. kunnen worden geplaatst. En er wordt ernstig getraind. Het was bijvoorbeeld een lust om te zien hoe deze week de belangrijke partij A. Swier-K. Groen werd gespeeld. De partij werd wegens het late uur af gebroken, doch de kans dat de leider Swier een nederlaag te incasseren krijgt is zeer groot. Het resultaat van K. Groen's start is wel indrukwekkend met 5 gesp. 9 pnt. Deze week werden voorts inhaal- en afgebroken partijen gespeeld. De uitslagen linden: Hoofdklasse: A. Ligthart-J. Jonker 20; H. de Boer-Nieuwenhuizen 20; J. van Straten-H. Krikke 02; J. Smit-Schol 1-1. Eerste klasse: J. Broek-D. Ott 11; P. v. d. Velde-C. Kaan 20. Tweede klasse: K. GroenA. Swxer af gebroken. Ligthart heeft zijn positie voor het be halen van de clubtitel aanmerkelijk ver beterd. Hij moet Aog tegen J. Smit/.' H. Krikke en J. v. Straten uitkomen en B. Dukel moet nog één partij tegen T. Dukel spelen. Visvangst door mJddei van stroom Volgens een, bericht in de „Economische Voorlichting" zijn' in Westfaleh proeven genomen met de toepassing van electrici- teit voor het vangen van vis. Door middel van een speciaal apparaat worden bepaalde watex-oppervlakten onder stroom gezet. De vissen worden in de richting van het ap paraat xxaar de met deze kabel verbonden karen getrokken en zijn in verdoofde toe stand gemakkelijk hieruit te verwijderen. Na. uitschakeling van de stroom houdt de verdoving na enige seconden op. Het is gelukt op deze wijze watex-opper vlakten van één kilometer lengte en dx-ie meter breedte en beken met een breedte van zes meter en twee meter diepte af te vissen. Deze methode maakt het- mogelijk in teeltgebieden minderwaardige exemplaren en x-oofvissen op eenvou dige wijze te verwijderen. Om misbruik te voorkomen worden de apparaten slechts aan beroepsvissers in ge bruik gegeven door het ,Landesanstalt für Fischerei" te Albaum bij Olpe. Zweden bestelt twee motortankschepen De nieuw opgerichte „Koppartrans Re- deri A/B, te Gothenburg, die nauw samen werkt met de nieuwe olie-raffinaderij, die in deze plaats gevestigd is, heeft de bouw opgedragen van twee tankschepen. Deze vaartuigen met een laadvermogen van ongeveer 17.500 ton d.w., die in 1952 moeten worden afgeleverd, zullen respec tievelijk worden gebouwd bij de „Gota- verken" en, „Ei-iksbergs mek. Verkstad". te Gothenburg. Op „Watervliet" wordt gebouwd Op het thans bestrate gedeelte van „Watervliet", liggende tussen Koningsweg, Wijkerstraatweg en Smidt van Gelder straat is de bouw van woningen begonnen. Aan één van de nieuwe wegen, die on geveer parallel loopt met de Koningsweg zijn reeds enige funderingen door aan nemer Smit gelegd. Aan de Smidt van Gelderstx-aat heeft aannemer Hienkens dezer dagen de funderingen van nieuwe woningen uitgezet. De toneelzee in trek Na de geslaagde uitvoeringen van Heijer- mans „Op Hoop van Zegen" door de to neelvereniging „Concordia" is gisteravond door de Hervormde Jeugdverenigingen in gebouw „Concordia" ook een spel van de zee „De jonge Geert" opgevoerd. Ten derde male zullen inwoners van Velsen-Noord een toneelspel van de zee kunnen aanschouwen. De toneelclub van de buurtvereniging „Da Costa" heeft na melijk voor haar eerstvolgende uitvoering in studie genomen „Het lied van de zee", een vissersspel van A. v. d. Lugt. De regie heeft de heer J. Engelhart. DE PLAATWELLERIJ-KERN. Bij „De Plaatwellerij" heeft een verkie zing van leden voor de bedrijfskern plaats gehad. Voor de arbeiders zijn als vertegenwoor digers gekozen de heren W. Hagedoorn Jr., W. Kok en L. Otte Jr. De beambten zullen worden vertegen woordigd door de heren M. Lafeber en P. Kok Jr. De stand der kopgroep luidt nu: B. Dukel 11 gesp. 18 pnt., A. Ligthart 9 gesp. 15 pnt., H. Krikke 8 gesp. 10 pnt., J. van Straten 10 gesp. 12 pnt. Volgende week wordt het tournooi voortgezet. Toneelavond Hervormde Jeugdverenigingen In gebouw „Concordia", dat goed met belangstellenden was gevuld en waar de jeugd stex-k was vertegenwoordigd, heeft de toneelgroep van de Hervormde Jeugd verenigingen te Velsen-Noord Woensdag een uitvoering van „De jonge Geerte", een spel van de zee door Herman Burger ge geven. De heer K. Zwitser opende. Hij achtte de keuze van het stuk moeilijk, ker clementie. Daar het de eerste keer was dat- de toneel- groep een gyoot stuk opvoerde, vroeg spre- ,De jonge Geerte" had in wezen overi gens betrekkelijk weinig met de zee te maken, doch was kennelijk gebaseerd op het verhaal van een door geluk rijk gewor den reder, welke gehuwd is met een vrouw van adellijken bloede. Deze beheerste alle gebeurtenissen zowel in huis als op kan toor. Zij blijkt van „boux-geoisie" een afkeer te hebben, maar weet wel raad met het kapitaal van haar man. De dochter is haars gelijke; de zoon echter komt voor de een voudige burgerman op. Misschien, omdat deze zijn hart heeft verloren aan de doch ter van een vissersvrouw, die haar zoon als bezuinigingsmaatregel zag ontslagen. Om het geheel te vullen treden verder op een boekhouder en enkele visserslieden. Uiteraard kon niet verwacht worden, dat over toneelroutine werd beschikt, waar door in het algemeen een wat stijve hou ding wéx-d aangenomen en te veel op het podium werd gesproken, zodat het publiek zich moest inspannen alles te verstaan. Toch was er veel goeds. Breggie Stam, de vissersvrouw, was goed getypeerd; boek houder Thomas, een geestige oudgediende, sprak door een geforceerde neusklank te veel binnensmonds, maar voldeed toch ook. Hans, de rederszoon en Geerte, de vissers dochter, om welk paar het geheel draaide, vertolkten hun rollen goed. Leida, Bak- ker's vrouw, miste het hautaine van de adel, ook in haar bewegingen, waax*door haar houding mede te wensen over liet. Dit bad waarschijnlijk tot gevolg, dat reder Bakker er de invloed van onderging in zijn houding tegenover zijn bemoeizuchtige ega. Wat meer routine en goede rolkennis, die enkele der medespelenden soms in de steek liét, zullen régisseur M. van Dongexx in staat stellen nog meer te bereiken. Druk bezochte contactavond van de ABVA Dc „Algemene Bond van Ambtenaren", afdeling Velsen, mocht zich Woensdag avond verheugen in een grote belangstel ling voor zijn contactavond, die in het Pa tronaat werd gehouden. De heer J. Wijnberg, voorzitter der af deling, die een woord van welkom sprak tot de aanwezigen, wees op het streven van de vereniging, namelijk het bevorde ren van de algemene 48-urige werkweek en hij gaf een kort overzicht van de huidige bondstoestand. Hierna richtte Mevrouw A. Barbiers— Seelemeyer, adjunct-consulente van het departement van Sociale Zaken, het woord tot de bijkans 400 bezoekers. Onder leden van een grote familie, samengebracht in de A.B.A., zeide spreek ster, kunnen wij spreken van mens tot mens. Na de chaos van de bezettingstijd waren de meningen omtrent de organisatie verdeeld, maar de ambtenaren hadden slechts een ding te doen, zich aan te slui ten om te komen tot de opbouw van het land. „Dit is gebeux-d", aldus Mevrouw Barbiers, „en daardoor zijn er belangrijke verbeteringen te bereiken". Spreekster noemde de A.B.V.A. de tweede organisatie in het N.V.V. wat ledental betreft. Ge noemde bond telt 43.500 leden, de metaal- bewerkersbond staat hierboven met een ledental van 50.000. Zij wees er op dat duizenden ambtenaren nog steeds staan beneden het salai-is-minimum en zij noem de jaarbedragen van f1200 tot f1800. Dank zij de nieuwe koers die Nederland is ingeslagen, aldus spreekster, is er reeds veel verbeterd. Mevr. Barbiers noemde het risicofonds voor bouwvakarbeiders, het C.A.O. voor landarbeiders en het ouder domspensioen als symptomen van vooruit gang. Minieme bedragen worden echter nog in vele plaatsen besteed aan sociale zorg. Men moet niet slechts de organisatie uitbouwen, zeide spreekster, maar zich realiseren wat een terugslag van stemmen bij de komende verkiezingen zou beteke nen voor het N.V.V. en de partij van de Arbeid. De ambtenaren worden dan aller eerst kind van de rekening. Namens de bond van ambtenaren deed zij een beroep op de aanwezigen, zich onder de vanen van de bond te scharen, om de vrijheid te verzekeren van hen, die na ons komen, in het besef dat het de hui dige generatie eens zal worden aange rekend wat zij verzuimd heeft. Voor de pauze draai&e de heer Jac. Schutte twee korte filmpjes en het tweede deel van de avond was gewijd aan: „Eén hoera voor Juffrouw Bishop", een rolprent waarin het leven van een Amerikaanse onderwijzeres werd uitgebeeld, die alle x-omantieft uit haar leven weert en haar persoonlijk belang opoffert, om zich ten volle te kunnen geven aan de opvoeding der generaties in het belang der maat schappij. Winderig. Na een reis van dertien dagen is van de visserij teruggekeerd de stoomtrawler KW 134 „Katwijk Twee". De trawler had met zwaar weer te kam pen, zodat er weinig gevist kon worden. Met een „zet" water werden liefst zeven ruiten van de ijskast ingeslagen en een eind van de grote voormast werd vernield. Achter werd het „viszeil" totaal vei-nield. Met - slechts 450 manden vis werd deze lange en moeilijke reis bekroond. Van Engeland. De stoomtrawler Cor nells IJM 15 kwam Woensdagmiddag zon der vis te IJmuiden. De trawler had in Exigeland afgeslagen en voor de 500 kisten vis 17.000 besomd.' Dienstweigeraars. Daar het weige ren van dienst aan boord van Engelse trawlers de laatste tijd herhaaldelijk voor komt, heeft een Engelse rechter aan negen opvarenden van de trawler „Lady Beryl", die geweigerd hadden met de trawl te schieten en te Huil terecht stonden, een boete Van 1 pound en V/2 guinea opgelegd en ze tevens gewaarschuwd, dat hij in het vervolg voor dienstweigering gevangenis straf zal opleggen. Pech. De motortrawler Batavia is van de Kanaalvisserij teruggekeerd. De traw ler was acht dagen weg en heeft daar slechts twee dagen van gevist. De andex-e dagen moest men in verschillende Zeeuwse havens in ledigheid doorbrengen wegens het slechte'weer. In deze twee dagen vis sen werden bovendien nog twee netten en een visbord vex-speeld. Met slechts 400 kisten verse haring werd de thuisreis aan vaard. DAMKAMPIOENSCHAP KENNEMER- LAND. In de eerste week in Februari zullen de persoonlijke wedstrijden om het damkam pioenschap van Kennemerland beginnen. Voor de damclub IJmuiden hebben de volgende spelers ingeschreven: B. Dukel (titelhouder), F. Dukel, T. Postma en H. Laros. „ALWAYS IN MY HEART" Deze mooie film wordt onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" Vrijdag en Zater dag in het Jeugdhuis vertoond. Kay Fran cis, Victoria Scott en Walter Huston ver vullen er een rol in. Vergadering van de P. v. d. A. Gisteravond hebben de afdelingen Bever wijk en Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid een gecombineerde vex-gadex-ing ge houden in het gebouw van de „Harmonie" aan de Groenelaan. De vooi-zitter zeide onder meer in zijn openingswoord, dat het instituut van de Arbeidersontwikkeling in oprichting is. Het Federatiebestuur werd als volgt sa mengesteld: J. Davidson, voorzitter; J. Don- stad, secretaris en J. Smool, penningmees ter. De heer Coelingh hield daax'na zijn in leiding voor de verkiezingsactie. Hij. memo reerde het verloop der vex'kiezingen van 1946. De door de verschillende ministers, welke voor de partij in het ministerie zit ting hadden, verrichte wex'kzaamheden werden naar voren gebracht. Met klem werd er voorts bij de aanwezigen op aan gedrongen tijdens de verkiezingsactie alles in het werk te stellen om het mogelijk te maken de reeds tot stand gebrachte sociale verbeteringen te handhaven en zo mogelijk nog uit te breiden. „Humor bij de Nederlandse schrijvers" Het bestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen deelt ons het volgende mede: Om een toneelvereniging ter plaatse ter wille te zijn heeft het Nutsbestuur besloten de voordracht-aVond: „Humor bij de Ne- dex'landse schrijvers" van mevrouw Janny van Oogen, inplaats van op Woensdag 21 Januari te organiseren op Maandag 19 Januari en wel in het Kennemer Theater alhier. Zoals gewoonlijk, zal ook deze avond de declamatrice twee maal optreden, de eerste maal om half zeven, de tweede maal om negen uur. Mevrouw Van Oogen, een talentvolle déclamatrice, zal voordragen uit wérken van bekende Nederlandse schrijvers, onder andere van Hildebrand, Piet Paaltjes; Sa muel Falkland (Herman Heyex'mans) en de modernen: Henriëtte van Eyk en Godfried Bomans. VLIEGER EN JAGER ONDER DE GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau zijn de volgende ge vonden voorwerpen binnen gebracht: Ver schillende wanten, kindei'-kruiwagen, cein tuur, portemonnaie, muntbiljet, rugzak met inhoud, gecombineerde versnaperingen- ex tabakskaart, koffer met inhoud, kinder schoen, ring met sleutels, een lederen voet bal, armband en vulpotlood. Verder werd er nog aangetroffen een jachthond, waarnaast bovendien 'n blauw grijze postduif is aan komen vliegen. DE ANDERE WEDSTRIJDEN. De Kennemers: thuis: DVC, VUC en Coal; uit: Sliedrecht en Scheveningen. Beverwijk: thuis: HRC, HFC, en Ripper- da; uit: Zaandijk, Terrasvogels en Kinheim. DEM: thuis: ViteSse en Hollandia; uit: GVO, IW, De Germaan en DTS. WE: thuis: HRC en Kinheim; uit: QSC, HFC en Terrasvogels. Vitesse: thuis: GVO, APGS, IW en Hel der; uit: ADO en DEM. ADO: thuis: Vitesse, GVO en de Ger maan; uit: IW en Helder. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 15 JANUARI. Luxor Theater, 8 uur: Vara-avond met „Hallo aansluiten!" Vrijzinnige Kerk, 8 uur: Lezing prof. dr. H. A. Beek, over de „Bijbel in het licht der opgraving." K.S.A.-gebouw, 8 uur: Gymnastiekuitvoe- ring sportvereniging „S.S.S." VRIJDAG 16 JANUARI. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het lied van Beirxadette" (alle leeft.). Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ali Baba en de 40 rovers" (alle leeft.) W. B. Theater, 8 uur: „Het begon met moord" (14 jaar). Kennemer Theater, 7.30 uur: Revue Be ver wjjkse Amusement-vereniigng. Hoge prijzen voor schaarse groenten Groot is de aanvoer op de groenten- markt, de handel is er levendiger dan een week geleden en de prijzen zijn hoger ge worden. Spruiten worden in grote hoe veelheden ter markt gebracht; de prijzen variëren van 0.390.75 per k.g. De meer schaarse artikelen brengen ongekend hoge prijzen op. Zo levert bijvoorbeeld de andijvie, waarvoor de vraag groot en het (aanbod klein is, per k.g. tussen de 0.65 en 0.95 op. Prei is er dit jaar niet zo veel als. an ders, zodat ook hier de prijzen aan de hoge kant liggen. Eerste kwaliteit ging voor 0.46 per k.g. van de hand, de min dere soox*ten voor 0.25f 0.40. Witlof wordt weinig gevraagd zodat de prijs hiervoor niet hoger kwam dan 0.14 0.28 per k.g. Groene kool gaat evenals de overige koolsoorten vlot weg, een en- kel'partijtje knolselderij brengt behoorlijke prijzen op. De waarde van Flora's kinderen. Op de bloemenveiling wordt het aanbod groter, al is dit nog lang niet wat men om deze tijd kan verwachten. De handel blijft vlotten en is zelfs aan de grage kant, Wat gezien de prijzen de kwekers tot te vredenheid stemt. Prijzen van 1 tot 1.30 werden be sleed voor Rose Copland, v. d. Eerden, Golden Harvest en White Sail. Voor de kortsteligen werd 0.450.90 per bos betaald. Narcissen komen iets ruimer met prijzen van 0.450.80. hyacinten Ziet men sporadisch, het aanbod van crocusson wordt al groter. Azalea's en cyclamen brengen goede prijzen op. hoewel over het algemeen de aanvoer van potplanten iets begint af te nemen. R.K. Toneelvereniging „Nieuw Leven" Onder auspiciën van de R.K. Toneelver eniging „Nieuw Leven" zal Maandag 9 Februari een balavond georganiseerd wor den, welke gehouden zal worden in café „de Boer", aan de Voorstraat GEZELLIGE AVOND BUURT VERENIGING VERL. VOORSTRAAT. Dinsdagavond heeft de buurtvereniging van de Verlengde- Voorstraat te Wijk aan Zee een gezellige avond gehouden in café „de Boer". Het cabaretprogi-amma werd verzorgd door het bekende duo „Dubbel Eén" en het vermaarde mondorgeltrio „The Thx-ee Sunfields". De avond werd geleid door de heer F. Reusink, waarnaast „de Bellini's" op voortreffelijke wijze de mu zikale omlijsting verzorgden. Wraak of vandalisme? Zowel bij de gemeente-ontvanger als bij de vroegere gemeente-secretaris werden de ruiten 's nachts ingegooid/ Bij de eerste kwam een steen gevaarlijk dicht bij de wieg van de baby terecht. Men tast over de motieven van deze smijtpartij volko men in het duister. BINNENLAND De 52-jarlge heer II. de Hoop. directeur van gemeentewerken on commandant van de brandweer te Waalwijk is op een onbewaak te overweg aldaar door ccn trein overreden. Hij laat ccn vrouw en zeven kinderen achter. Het Nederlandse Beheersinstituut heeft met terugwerkende kracht tot 15 October 1940 ongedaan gemaakt hel opheffen en het in liquidatie treden van de Nationale Laxxd- storm-commissie te 's Gravenhage. De eerste dirigent van het Concertge bouworkest te Amsterdam, Eduard van Bei- num, heeft een aantal vierkante centimeters Damplantsocn gekocht en certificaten daar voor toegezonden aan de dirigenten Leopold Stokowski, Sir Adrian Boult en aan de violist Jehudi Menuhin. De heer T. van Kenterghcm. secretaris van de onlangs opgerichte groep Nederland van de „Liberale Internationale", heeft een krans gelegd bij het standbeeld van Thor- bccke op het Thorbcckeplein in Amsterdam, ten gelegenheid van de (150 jaar geleden) ge boortedag van deze liberale staatsman. In Tilburg zijn een opslagplaats van kunstwol en lompen en de aangrenzende spinhulzenfabriek van de N.V. Roosmalen geheel uitgebrand. De Engelse „Help Holland Council" heeft aan het Limburgse Groene Kruis een Röntgen-apparaat voor massa-onderzoek ge schonken. Het apparaat werkt zo snel. dat grote groepen in korte tijd onderzocht kun nen worden. Twee mijnwerkers uit Kerkerade, die handel hadden gedreven in cocaïne, zijn,tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een groepje opgeschoten jongens op de linker-Maasoevcr te Rotterdam trok er Za terdags- en Zondagsavonds op uit om onder het uitroepen van dc strijdkreet „Bastio" willekeurige voorbijgangers aan te vallen cn te mishandelen. Een 19-jarige jongeman werd zodanig toegetakeld dat hij een week het bed moest houden. Dc politie heeft nu zeven knnpen van 16 tot 18 jaar aangehouden, die in het Huis van Bewaring zijn opgesloten. HAARLEM EN OMGEVING Het dezer dagen opgerichte kinderkoor „De Nagtegaaltjes" heeft zijn naam veran derd in Haarlems Kinderkoor, omdat er reeds een koor bestond met ongeveer gelijkluiden de naam. De belangstelling voor het nieuwe koor is groot. Meldden zich op de eerste repetitie 60 kinderen op de tweede versche nen er 140. SCHEEPVAART JAVA—CHINA PAKETVAARTLIJNEN. M.s. Tjitjalengka, Batavia (16 Jan.), Sema- rang (17 Jan.), Makassar (19—23 Jan.) Soe- rabaja (25—27 Jan.), Amoy (4 Febr.). M.s Tjisadane, Manilla (14 Jan.), Hongkong (16 Jan.), Amoy (17—18 Jan.), Manilla (21—25 Jan.),.Amoy (2728 Jan.), Hongkong (29— derland, pass. 12 Jon. Holtonau. Hestia. 13 .Jan. van Aruba nog te Punta Cardon. Hydra, 13 Jan. van Antwerpen naar Leixoes. Leer dam, 12 Jan. van New York naar Philadel phia. Lieve Vrouwenkerk. 12 Jan. van Bah rein te Kuwait. Marie Luckenbach, New York —Java, 12 Jan. te Singapore. Prins Alexan der, Haifa—Rotterdam, 12 Jan, 400 mijl Oost van Malta. Prins Willem 4, PernisPalestina, pass. 3 Jan. Finisterrc, Van 't Hoff, 12 Jan. van Halifax naar Boston. Kleine vaart. Algarve, 12 Jan. van Albufeira te Antwer pen. Biervliet; 12 Jan. van Cuxhaven te Goole. Hill S, 12 Jan. van Port Talbot te Sho- reham. Constant. 11 Jan. van Niel te Londen. De Ruyter, 12 Jan. van Blyth naar Dublin. Hast 5. 12 Jan. van Londen naar Oporto. Hoogland. 12 Jan. van Blyth naar de Theems. Ibis, 12 Jan. van Londen naar Rotterdam. Juno, 12 Jan. van Rotterdam te Hamburg. Koningshaven, Rotterdam—Stockholm, pass. 12 Jan. Brunsbuttle. Mr. Linthorst Homan, 12 Jan. van Oporto naar Lissabon, Nautilus, 12 Jan. van Inverkeithing te Slrood. Notting ham, 12 Jan. van Harlingen te Goole. Nijen- burgh, 13 Jan. van Middelfahrt lc Uddevalla. Rapid, 11 Jan. van Rotterdam te Kingslynn. Rolf, 12 Jan. van Antwerpen te Vlissingen. Ton S, 11 Jan. van Genua te Propriane Ur- majo, 11 Jan, van Ëmden te Boness. V.eenen- burgh, 12 Jan. van Rotterdam te Middlesbro. Zeehond, 12 Jan. van Maryport te Newlynn. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ganges" met 31 Jan.), Batavia (6 Febr.). S.s. Tjibadak, Margaretha, Antwerpen—NoiTkoping, 12 jan. Hongkong 16 Jan.), Swatow (17—18 Jan.), ie viissineen. Slbt. ..Pool/.ee" met dok, Kara- Amoy (19—20-Jan.), Hongkong (21—25 Jan.), Batavia (31 Jan.). M.s. Straat Socnda, Penang (13 Jan.), Singapore (1416 Jan.), Manilla (20—21 Jan.), M.s. Ruys, Mauritius (13 Jan.), Singapore (2226 Jan.), Saigon (2829 Jan.), Hongkong (1 Febr.). M.s. Tegelberg, Batavia (14 Jan.), Singapore (16 Jan.), Saigon (18—19 Jan.), Hongkong (22 Jan.). M.s. Boissevain, Buenos Aires <19-28 Jan.), Montevideo (29 Jan.). M.s. Straat Malaltka, Singapore (14 Jan.), Penang (1516 Jan.), Mauritius (24 Jan., Durban (28 Jan.), Port Elisabeth (30 Jan.). Kaapstad (1 Febr.). M.s. Van Heutsz, Hongkong (1618 Jan.), Swatow (19 Jan.), Amoy (2021 Jan.), Swatow (2223 Jan.), Hongkong 2426 Jan.), Singapore (31—2 Febr.). S.s. Valerius, Batavia (16 Jan.), Ma kassar (20 Jan.). M.s. Tjimenteng, Makassar (15 Jan.), Soerabaja (17—22 Jan,). Semarang (23—24 Jan.), Batavia (25 Jan.). S.s. Heinrich JessemSingapore (14 Jan.), Penang (16 Jan.), BelawanDeli 1718 Jan.), Penang (1920 Jan.),.Singapore (2223 Jan.), Hong kong (2931 Jan.), Swatow (1 Febr.), Amoy (2 Febr.). MIJ. NEDERLAND. Rondo, 13 Jan. van Saigon naar Bangkok. Rotti, 13 Jan. te Ras el Mishaab van Ras Tanura naar Los Angeles. Bali, 13 Jan. te Le Havre van Antwerpen naar Batavia. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Hilversum 13 Jan. van Bordeaux naar Dakar. Niger- stroom, 13 Jan. van Bordeaux naar Dakar. Amstelkerk, 14 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen K. N. S. M. Tiberius, 13 Jan. van Izmir naar Pireaus. Martini. 13 Jan. van Lissabon naar Leixoes. Atair, 14 Jan. te Rotterdam van Gibraltar. Hermes, 13 Jan. van Curacao naar Baranquilla. Stuyvesant, 13 Jan. van Curagao naar Paramaribo. Helder, 11 Jan. van Cristobal naar Curacao. Helena, 12 Jan. van Curagao naar Trinidad. Hydra, 13 Jan. van Antwerpen naar Leixoes. Pericles, 10 Jan. van Cristobal naar Buenaventura. Van Ostade. 12 Jan. van Antwerpen n. Vlissingen. VINKE EN CO. Mijdrecht, 13 Jan. van Amsterdam te Kaapstad. K. P. M. Kalianda. 8 Jan. Kaap Guarda Fui gepésseerd (RotterdamBatavia). Ba- lanipa, 12 Jan. Plymouth gepasseerd (Rotter damBatavia) Grote vaart. Amsteldiep, 13 Jan. van Batavia naar Se marang. Antonia, 13 Jan. van Batavia te Pladjoe. Bacchus, AmsterdamGibraltar, pass. 13 Jan. Finisterx-e. Ceronia, 13 Jan. van Le Havre naar St. Nazaire. Cleodora, 13 Jan. te Pladjoe. Groote Beer, JavaAmsterdam, pass. 14 Jan. Dover. Groote Kerk, Rotterdam —Sydney. 14 Jan. van Fremantle te Adelaide verwacht. Indrapoera, RotterdamJava, 13 Jam van Sabang, wordt 14 Jan. te Belawan verwacht. Kelbergen, Rotterdam—Savona, pass. 13 Jan. Gibraltar. Kota Inten, 13 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Lieve Vrouwen kerk, 13 Jan. blijft voorlopig te Kuweit, te Vlissingen. Slbt „Poolzee" met dok, Kara chi—La Plata, 10 Jan. 35' 03" Z.^n 18' 41" O. Slbt „Thames", Port Said—South. 9 Jan, te Corunna. Slbt „Tyno" met dok, Bombay— Sorong, 11 Jan. 6' 10" Z. en 117' 16" O. Slbt .Witte Zee" met dok, VizagapatanLa Plata, 10 Jan. 8'" 53" Z. en 73' 31" N. Slbt „Zwarte Zee", 10 Jan. van Singapore naar Rotterdam. Slbt „Schelde", 10 Jan. van Gibraltar naar South. Woensdag 14 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vliestroom van Huil. Atair van Livorno. Nyroca van Liverpool. Echo van Rotterdam. Grote Beer van Bata via. Rijnstroom van Rotterdam. Highland Park van Norfolk. Vertrokken zijn: Bonn naar Rotterdam. Letho naar Baltimore. Goldfinch naar Lon den. Amstelkerk naar Antwerpen. Borneo n. Newport». News. Orestes naar Dublin. Eem- stroom naar Londen. Saxen naar Malmö. Diana V naar Hull. Granada naar Darm stadt. Odysseus naar Rotterdam. Goote naar Antwerpen. •Hoogwatcrtyden. Donderdag 15 Januari: 6.17 18.27 uur'. Vrijdag 16 Jauari: 6.50 19.03 uur. Republikeinse bommen de luchl in Radio Djokja meldt, dat een republi keinse munitieopslagplaats onder geheim zinnige omstandigheden in de lucht is ge vlogen, waarbij zeven personen werden gewond. De opslagplaats bevatte enkele honderden bommen. Sport In 't kort BUTTON EUROPEES KAMPIOEN KUNSTRIJDEN. Van de Europese kam pioenschappen kunstrijden voor heren, waar bij Dick Button dc kampioenstitel behaalde, luidt de uitslag: l. Dick Button (Verenigde Staten) 187.9 pnt.: 2. Hans Gerschwiller (Zwitserland» 184.42 pnt.; 3. E. Rada (Oostenrijk) 181.4 pnt.; 4. E. Kiraly (Honga rije) 176.88 pnt.; 5. J. Lettengarver (Verenig de Stagen) 174.02 pnt. Bij de dames heeft Barbara Ana Scott (Canada) de leiding. OFFICIëLE PUBLICATIE RESTITUTIE VERHOOGDE KOLENPRIJS Het Directoraat v. d. Prijzen deelt mede, dat de restitutie op de per 1 Juli 1947 ver hoogde kolenpriis aan de houders van een kolenkaart Ta 707 I en TB 707 zal ge schieden van 19 Januari tot en met 25 Fe bruari a.s. De texuigbetaling zal door de P.TT.-kantoren plaats vinden tegen inleve- ring van de bonnen 78 BV en 81 BV van de Maaskerk, 13 Jan. te Manoka en 14 Jan. naar brandstoffenkaarten TA 707, waarop resp. Douala. Manoeran, 14 Jan. van Kaapstad te Port Elisabeth verwacht. Marken, Rotterdam —Batavia, pass. 10 Jan. Messina. Meerkerk, RotterdamShanghai, 14 Jan. te Aden ver wacht. Prins Alexanader, HaifaRotterdam, 13 Jan. 120 mijl Oost van Malta. Randkerk, 13 Jan. van Mombassa te Tanga. Riouw, 13 Jan. van Colombo te Penang. Utrecht, ver moedelijk 15 Jan. van Los Angeles naar Kaapstad. Aardijk, 11 Jan. van Houston te New Orleans. Algorab, RotterdamBuenos Aires, 12 Jan. van St. Vincent. Aludra, Rot terdamCalcutta, 13 Jan. te Genua. Amstel- dyk, 13 Jan. van New Orleans te Londen ver wacht. Arkeldijk, 12 Jan. van Rotterdam te New York. Arnedijk, 11 Jan. v. New York te Mobile. Bali. AmsterdamJava, 13 Jan. van Le Havre. Batavier 2, 11 Jan. van Bordeaux te Casablanca. Bredero, 12 Jan. van Shanghai naar Hongkong. Delftdijk, 12 Jan. van San Jose naar Los Angeles. Gouwe, Zweden—Ne - f 2,40 en f 1,60 zal worden uitgekeerd en te gen Inlevering van de bonnen 78 BV van de brandstoffenkaarten TB 707. waarop f 2,40 zal worden uitgekeerd. De terugbetaling door de P.T.T.-kantoren volgens onderstaan de letterindeling geschiedt op de daarvoor aangewezen dagen van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.: Datum '48 Letter Cs) 19 Jan. A t.m. Be t.m. BI !1 Bo Lm. Bre !2 Bri Lm. Co !3 Cr t.m. Dri !6 Dro Lm. Fa 17 Fe t.m. Go 18 Gr t.m. Ha 4 Febr. He t.m. Ho 5 Hu t.m. Ka 6 Ke t.m. Ko 9 m Kr t.m. Le Datum '43 Letter(s) 10 Febr. Li t.m. Me 17 18 19 20 23 24 25 Mi t.m. No Nu t.m. PI Po'tjn. Rod Roe Lm. Sch% Sche Lm. SI Sm t.m, Sto Str. t.m. Tij U Lm. Vir Vis t.m. War Was t.m. Wo» Wof ijn. Z

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3