C l Karei van Mander, „de man der mannen" nieuwe bonnen De Vondsten in de aarde van het oude Rome Henri Tomasi enthousiast over Nederlandse orkesten Zegt ons weinig De uitvoer bereikte in December een record DONDERDAG 15 JANUARI 1948 Deze bekende schilder, kunstkenner en dichter - die lange tijd in Haarlem werkte - werd 400 jaar geleden geboren Karei van Mander werd in Mei 1548 in Vlaanderen geboren. Hij is dus geen Haar lemmer van oorsprong maar hij heeft hier meer dan 20 jaar gewerkt. De wieg van Karei stond in Meule-» beecke, in het graafschap Vlaanderen. Zijn ouders waren welgesteld. Na zijn school tijd in Theelt en Gent kwam hij, omdat hij aanleg toonde voor tekenen en schilde ren, in de leer bij de schilder-dichter Lucas de Heere, later bij de schilder Pieter Vlerick te Kortrijk en te Doornik. Toen hij in 1569, als 21 jarige jonge man, weer in zijn ouderlijk huis terugkeerde, schreef hij verscheidene toneel- en dichtwerken, die in Meulebeeclce en elders in het Vlaander- land door rederijkers werden opgevoerd, onder andere „Noach ofde Zondvloed", „Nabucodonosor" en „Salomons eerste rechtspraak". Geen dezer pennevruchten is bewaard gebleven, alleen vermelden de historieboeken dat „in de smaak vielen". In 1574 begon Van Mander een kunst reis door Italië. Hij volgde dus het voor beeld van vele Nederlandse schilders, die aangelokt werden door de bekoring die de Karei van Mander, naar een houtsnede. nieuwe Italiaanse school uitoefende. Hij werkte enige jaren in Rome, daarna keerde hij via Neurenberg en Weenen, naar Vlaanderen terug. Daar begon voor hem een moeilijke tijd, zijn zoi'gen werden ge deeld door Ludovica Buyse, een mooi meis je dat zijn kunstenaarshart in vuur en vlam had gezet. Het platteland van Vlaan deren werd onveilig gemgakt door Waalse malcontenten en Meulebeecke bleef daar van niet verschoond. Het huis der Van Manders werd geplunderd, de familie kon slechts ter nauwernood aan de dood ont komen. Karei en de zijnen vluchtten naar Kortrijk, maar daar dreigde de pest. Hij besloot naar het Noorden te trekken. On derweg werd hij uitgeschud door malcon tenten, zodat hij als een arme zwerver in Haarlem aankwam. Dat was in 1583. Hier vond de werkzame man een nieuw vaderland. Hij schilderde, dichtte en schreef. Haarlemse muren heb ben enige werken van hem. In het Frans Halsmuseum is een „Boodschap aan Ma ria', in het Bisschoppelijk Museum „Elea- zar en Rebecca". In Teylers Museum is een tekening van zijn hand. In de hal van ons Stadhuis hangt een door hem geschil derd bord, dat herinnert aan de overbren ging van de befaamde walviskaak (door Jan Huygen van Linschoten) die aan de zolder hangt. Het Rijksmuseum heeft geen schilder werk van hem, wel vindt men die in Bel gië en Duitsland. In Haarlem stichtte Van Mander met zijn beroemde tijdgenoten Hendrik Golt- zius en Cornel is Corneliszoon een schilder academie die door verscheidene talentvolle leerlingen werd bezocht, onder andere door Frans Hals. Het is helaas niet bekend waar Van Mander te Haarlem gewoond heeft. In 1603 verhuisde hij eerst naar het huis ,,te Sevenberghe", het latere „Marquette" onder Beverwijk en in 1604 naar Amster dam. In de hoofdstad heeft hij slechts twee jaar gewoond, in 1606 overleed hij daar, blijkbaar het slachtoffer van een „dokter" die hem minder oordeelkundig behandelde. Met pracht en praal werd hij in de Oude Kerk begraven. De betekenis van Van Mander zat niet allereerst in zijn schilder- en tekenwerk, zijn grote verdienste voör het nageslacht ligt in zijn Schildersboek. Op zijn reizen heeft hij zeer vele schilders bezócht en gegevens verzameld over hun werken. Bo vendien heeft hij hetgeen hij zelf verza melde nog aangevuld uit andere bronnen. Wie een beeld wil krijgen van de schilders uit die tijd, moet het Schildersboek op slaan, dat voor het eerst uitkwam in 1604, maar vele herdrukken beleefde. Door be studering van de gegevens van Van Man der was het mogelijk verscheidene schilde rijen uit die tijd te identificeren. Enige jaren geleden gaf de Wereldbi bliotheek het boek opnieuw uit, omgezet in onze hedendaagse spreek- en schrijf taal. In Haarlem schreef Van Mander ook vele dicht- en prozawerken die gaarne door de rederijkers werden opgevoerd. In het Gemeentearchief zijn Lofdichten van hem op Haarlem. Hij begint te zeggen, dat hij veel gereisd heeft, gelopen en gevaren, vele landen en schone steden bezocht, maar „Haerlem, de zoo lustighen stad" spande Se kroon. Hier vond hij „alles wat een goede stad betaemt". De vereniging „Haerlem" gaf van die lofdichten een herdruk met toelichting. In een gedicht, dat Bredero voor een latere uitgave van het Schildersboek schreef, wordt over hem gezegd: want siet de felle doot Heeft met haer ijsere handt gebrocken in haer schoot De Karei, die een Man der Mannen wel mocht heeten. Wij hebben reden te veronderstellen dat dit geboortefeest van Van Mander de man die in onze kunsthistorie zo'n belang rijke rol vervulde ën die het werkzame deel van van zijn leven in Haarlem ver bleef niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Plannen daartoe worden nader over wogen. Voor het houden van een tentoon stelling is ongetwijfeld voldoende mate riaal te verzamelen. Onze Stadsbibliotheek heeft de oudste drukken van het Schil dersboek en ook nog ander materiaal. Ook op het archief is een en ander. De schilde rijen die in Haarlem zijn, zullen ongetwij feld aangevuld kunnen worden. Prof. Van Regteren Altena beschikte over een be langrijke collectie, die indertijd in het Tey- lersmuseum tentoongesteld werd. Een tweede van Mander in het Frans Halsmuseum Naar wij vernemen krijgt het Frans Hals museum te Haarlem binnenkort een tweede Van Mander. Uit Duits bezit is namelijk aan Haarlem toegewezen een schilderstuk van Van Mander, voorstellend de „Aanbid ding der herders". Het schilderij is zo vernamen wij van de directeur, van betere kwaliteit dan het stuk dat het museum reeds heeft, namelijk de „Boodschap aan Maria". Nieuwe opera van Kurt Weill. ^De in Amerika wonende componist Kurt Weill, be kend door Brechts „Driestuiversopera" en ..Opkomst en val van de stad Mahagony" heeft een nieuwe opera geschreven, getiteld „De fakkel". Monsieur Verdoux protesteert tegen „Mon sieur Verdoux". In Parijs draait momen teel Charles Chaplins nieuwste film „Mon sieur Verdoux". De hoofdpersoon van deze film is de bankbediende Henrv Verdoux, die om in het onderhoud van zijn gezin te voor zien rijke oude dames op zich verliefd doet worden en vermoordt. Ongelukkigerwijze woont te Parijs en Henry Verdoux, die eveneens employé op een bank is. Hij is ge trouwd en vader van een zoontje van 5 jaar. Naar zijn zeggen leefde hij steeds gelukkig tot hij op een ochtend op de bank komende door een van zijn collega's werd begroet piet dé woorden: „Goede morgen, monsieur Lan- dru". In droefheid des harten sleepte hij zijn dagen voort tot op een dag een reusachtige reclameplaat voor Chaplins film tegenover zijn bank werd aangebracht. Deze druppel deed de emmer overlopen en monsieur Ver doux heeft er een rechtszaak van gemaakt. Opdracht voor mannenkoor. Door het Koninklijk Nederlands Zangersverbond is aan Johanna BordewijkRoepman opdracht gegeven tot het componeren van een werk voor mannenkoor, uit te voeren van een werk heid van het regeringsjubileum van de Koningin. Internationaal Muziekfeest. Voor het internationale muziekfeest, dat van 5 tot 12 Juni in Nederland zal worden gehouden, zijn de volgende .werken van Nederlandse com ponisten gekozen om de internationale jury te worden voorgelegd: het tweede vioolcon cert van Sem Dresden, „Musique pour 1' esprit en deuil" van Rudolf Escher. het kwintet voor blaas-instrumenten van Marius Flothuis. het derde strijkkwartet van Oscar van Hemel, het concert voor fluit en orkest van Hans Henkemans, „Katharsis" van Ber- tus van Lier en de tweede symphonic van Leon OrtheL Mariemma naar Haarlem. De Spaanse danseres Mariemma. die voor haar tournée dooi' Zuid- en Noord-Amerika nog een be zoek aan Nederland zal brengen, zal ook optreden te Haarlem in de Stadsschouwburg op 3 Februari. De laatste jaren zijn er in de onder aardse gewelven van de Romeinse St. Pieterskerk vele opgravingen gedaan en wel daar, waar zich vroeger de basilica uit de tijd van Constantijn bevond. Öe Vaticaanse gewelven bestaan uit twee groepen: de ene groep ligt hoefijzer vormig onder de kapel en het graf van Petrus en de andere onder het midden schip bij de Clementijnse kapel onder het altaar der transfiguratie. Bij de begrafe nis van Pius 11 bemerkte men, dat de ge welven hoog nodig gerestaureerd moesten worden. Kort voor het uitbreken van de oorlog begonnen de herstelwerkzaamhe den. Daarbij kwamen archeologische en artistieke vondsten aan het licht, bijvoor beeld enige grafmonumenten van het kerkhof naast het oude circus van Gaius en Nore; onder de oude basilica werd nog een begraafplaats ontdekt. Men neemt thans aan, dat de heidense graven zich uitstrekten tot onder het belijdenis-altaar en dat ook daar het lichaam van de apos tel Petrus te ruste werd gelegd, nadat het van de begraafplaats aan de Via Appia was overgebracht. Van het circus van Nero en de Via Cornelia was geen spoor meer te ontdekken. Wel werden verschillende heidense sarcophagen aangetroffen. Een daarvan dateert uit de 3e eeuw en werd door ene Vibius Jolans een secretaris van de keizer, voor zijn vrouw Ostoria Chelidon, een dochter van consul Ostorius Eiodianus, op gericht. Toen de sarcophaag werd ge opend, werd het gebalsemde lichaam nog in goede slaat aangetroffen. Het lag op een dunne kalklaag en was gehuld in een SCHADE IN FRANKRIJK. Volgens de eerste officiële publicatie over de overstromingen in Frankrijk, betrekking hebbend op 104 gemeenten in het departe ment „Meurthe et Moselle", zijn meer dan 13.000 gezinnen (ongeveer 43.000 personen) getroffen. De geleden schade bedraagt on geveer V/z milliard franc. 150.000 werk dagen zijn verloren gegaan. ROEMEENSE DOUANIERS VERGREPEN ZICH AAN JUWELEN. Roemeense douane-beambten hebben be slag gelegd op waardevolle familiejuwelen, toen prinses Elizabeth, de weduwe van koning George van Griekenland en tante van ex-koning Michael van Roemenië, het land verliet, op weg naar Lausanne, aldus heeft een lid van het pei'soneel van de spe ciale trein, die prinses Elizabeth en andere leden van de koninklijke familie vervoerde, in Wenen verklaard. Agenda voor Haarlem Zang en Vriendschap: Ned. Ver. van Huis vrouwen, lezing, 2.15 uur. Zuiderkapel: lezing ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Frans Hals: „Minne brieven", toeg. 14 jaar, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Houdt de dief", 14 j-, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zoon van Monte Cristo", toeg bov. 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het wonder van de 34ste straat", elle leeft., 2.00, 4.15, 7-00 en 9.15 uur. City: „Belle of the Yukon", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte zweep van Zorro", 14 jaar, 230, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 18 JANUARI Gem. Concertgebouw: Vereniging Neder landCanada". 8 uur. R.K. Verenigingsge bouw Heemstede: Nationaal comité handha ving Rijkseenheid, openbare vergadering, 8 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. Van 18 tot en met 31 Januari 1948 zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 802: 121 Melk 4 liter melk 124 Melk 6 liter melk 125 Melk 6V2 liter melk 126 Vlees....' 100 gram vlees 127 Vlees.... 300 gram vlees 128 Boter250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 129 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 146 Algemeen 100 gram kaas of 125 grain korstloze kaas 148 Algemeen 1600 gram brood (geldig tot en met 24 Januari a.s.) 149 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig tot en met 24 Januari a.s.) 133 Reserve.200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 134 Reserve.800 gram brood (geldig tot en met 24 Januari a.s.) 136 Reserve.. 400 gram brood (geldig tot en met 24 Januari a.s.) Bonkaarten KD, KE 802: 624 Melk 10 liter melk 625 Melk 11 liter melk 626, 627 Vlees 100 gram vlees 628 Boter250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 629 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 648 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 24 Januari a.s.) 649 Algemeen 400 gram brood of 1 rant- sóen vermicelli e.d. (geldig tot en met 24 Januari a.s.) 633 Reserve.400 gram brood (geldig tot en met 24 Januari a.s.) 635 Reserve.100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD. MF, MG, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken) 1043 Brood 800 gram brood 1048 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 1042 Margarine %50 gram margarine of 200 gram vet 1044 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstjoze kaas 1049 Eieren.. 5 eieren 1047 Melk 5 liter melk 1041 Vlees 300 gram vlees 1046 Vlees 200 gram vlees Deze bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Januari worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Januari mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noe dels, mie, maizena, tarwezetmeel, aardap pelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aard- appelsago, aardappeltapioca, puddingpoe der, custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm,heeft). Men doet verstandig deze opgave uit te knippen en te bewaren. Opvoedingsgesticht grotendeels uitgebrand Woensdagavond brak brand uit in het opvoedingsgesticht te Harreveld onder Lichtenvoorde ih de Gelderse Achterhoek. In dit gesticht worden ongeveer tweehon derd regerings- en voogdijpupillen ver pleegd door ongeveer veertig broeders van de Congegratie van Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten te Voorhout. De brand is omstreeks tien uur ontstaan, in de rechtervleugel van het complex, vermoedelijk door kortsluiting. De brand weren uit Winterswijk, Doetinchem, Groenlo, Varsseveld en Lichtenvoorde be streden het vuur, doch het middenge deelte van het gebouw bleek weldra niet meer te redden, zodat de blussing zich moest bepalen tot de zijgebouwen. Des ondanks kon ook de rechtervleugel niet behouden blijven. Bij het uitbreken van de brand werden de kinderen ondergebracht in een gym nastieklokaal in jie nabijheid. SMOKKELAARS VAN EXPLOSIEVEN GEARRESTEERD. Agenten van het Amerikaanse „Federal Bureau of Investigation" hebben vier man nen gearresteerd, wegens de poging om een hoeveelheid van de explosieve stof T.N.T. naar Palestina te verschepen. (Van onze correspondent te Parijs) Gedurende de maand November heeft het Concertgebouw-orkest onder leiding gestaan van de Franse dirigent Hem-i Tomasi, die in dezelfde periode ook enige concerten van het Residentie-orkest heeft geleid. Na een repetitie met het Orchestre National van de Franse Radio te Parijs (waar de kunstenaar thans weer terug is gekeerd) heb ik gelegenheid gehad To- masi's indrukken over zijn verblijf in Ne derland te vernemen. Het werd. een opwekkend onderhoud, want Tomasi, impulsief en levendig, ver raadt zijn meridionale afkomst niet. Hij blijkt zelfs zó geestdriftig over zijn erva ringen, dat hij mij direct al complimen teert met de Nederlandse orkesten, terwijl ik me niettemin had voorgenomen aller eerst hèm te feliciteren met zijn groot succes. Ik kreeg er eenvoudig de kans niet toe Die violen, monsieur, nee, dat hele strijkerscorpsen dan die trompet van monsieur Kommmsten die Haagse hoboist.en.(er volgen dan nog eeft reeks instrumenten en namen).... het was een verrukking om met deze mu sici te mogen spelen. En ook een onder scheiding! „Een verdiende onderscheiding", zeg ik, van m'n kans profiterend, als Tomasi's woordenstroom een fractie van een' se conde stokt. - Na een concert in Parijs, vertelt de kunstenaar dan verder, moet ik naar Vichy en Nice, waar ik met de leiding van de Opera ben belast. Maar in Mei keer ik terug naar Holland. Met Franse solisten dirigeer ik dan bij de Wagner-vereniging een serie Peléas-uitvoeringen en boven dien staat er de Nederlandse première van „Le Martyre de- Saint-Sébastien", even eens van Debussy, op het program. Nog „Ajax" naar Rotterdam gesleept De grote drijvende bok „Ajax" welke aan de Nederlands Indische regering is verkocht voor het lichten van wrakken en andere obstakels, is met sleepboten uit Sliedrecht naar Rotterdam gebracht. Het is de bedoeling dat een der grote zee slepers van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, mogelijk de „Hudson" het ge vaarte naar Indië zal slepen. Het over brengen naar Rotterdam is geschied om ten aanzien van de weergesteldheid het meest gunstige moment te kunnen kiezen voor het wagen van de grote sprong. Wan neer dit zal zijn is nog niet bij benadering te zeggen. Men wil in ieder geval zo weinig mogelijk risico nemen en daarom is het niet uitgesloten, dat het vertrek nog wel enige dagen op zich zal laten wachten. een paar maanden en ik ga weer terug naar Holland Tomasi heeft die laatste woorden uit gesproken als een kind, dat zich tevoren verheugt, na volbrachte plichten, zich weer aan het spel ten eigen genoegen te zullen mogen wijden. En bij het afscheid gevoelde ik, als Hollander, mij nauwelijks minder gevleid dan Tomasi zich als diri gent voldaan over zijn persoonlijk succes kon tonen. Plan tot dichting van de Baakse Overlaat Een probleem, dat in de Gelderse Ach terhoek vooral na de overstromingen der ladtste weken weer actueel genoemd kan worden, is de dichting van de Baakse Overlaat. Het gebied, dat via deze overlaat telkens door overstroming wordt bedreigd, heeft een oppervlakte van ruim 7600 ha en steekt zich uit langs de rechter IJsel-oever tussen Doesburg en het Twentekanaal, het Zuiden begrensd door de hoge gronden van Hummelo en gedeeltelijk door de spoorlijn ZutphenWinterswijk en in het Noorden tenslotte door het Twentekanaal tot aan de IJsel. Het gebied is te verdelen in de stroomgebieden van enkele grote beken met hun zijtakken, de Grote Beek, de Baakse Beek en de Vierakkerse Beek. Bij hoge rivierstanden lopen al deze gron den onder water. De natuurlijke lozing van de beken wordt gestremd en het IJsel- water stroomt door deze beken naar bin nen. In de loop der tijden zijn verschil lende plannen ontworpen om deze over stromingen tegen te gaan. De grote moei lijkheid is een goede oplossing te vinden voor de afwatering van het beekwater. Voor de Grote Beek zou een gemaal moe ten worden gebouwd. Het bestaande elec- trische gemaal in de Baakse Waard zou vervangen moeten worden door een van grotere capaciteit en ook zou een gemaal voor de Baakse Beek moeten worden ge sticht. Voor de Vierakkerse Beek en de Onderlaatse Beek alsmede voor de beneden loop van de Berkel en vooi* de ontwatering van een gedeelte der stad Zutphen wordt een gemaal aan de Zuidzijde van Zutphen nodig geacht. Tenslotte zou de Berkel langs de spoorlijn ZutphenWinterswijk moet worden afgeleid naar het Twente kanaal.- De totale kosten van dit plan worden geschat op 4 millioen. Van de be langhebbende gemeenten Zutphen, Steen deren, Warnsveld, Hummelo en Keppel zijn bijdragen gevraagd tot een bedrag van ruim een millioen. Het ontbrekende kapitaal zóu door rijk en provincie moeten worden verleend. SPOORWEGONGELUK IN CANADA. Ongeveer vierhonderd kilometer ten Noord-Westen van Quebec zijn twee trei nen op elkaar ingereden. Vijf personen werden gedood. purperen gewaad. Aan de arm droeg het een armband, een voorbeeld van Oosterse goudsmeedkunst uit die tijd. De grafmonumenten zijn in archeolo gisch en in artistiek opzicht zeer belang rijk. Op een marmeren sarcophaag van een christen uit de tijd van Constantijn, versierd met beeldhouwwerk, ziet men een in een wijde mantel gehulde vrouw afgebeeld, die in de ene hand een boek houdt, terwijl de apostelen Petrus en Paulus haar bewaken. Op de andere sarcophaag van terracotta staat te lezen: „Voor Fannia Redenta, die 46 jaar, 5 maanden ei^ 7 dagen leefde en door haar man Aurelius Hermes beweend wordt. Ondanks serieuze nasporingen is men er nog niet in geslaagd de reeds lang gezoch te graven van Bramante en Palestrina te vinden. „Amerika's vleugels" moeten langer worden President Trumans commissie voor luchtvaart-politiek heeft na een onderzoek van zes maanden in een i-apport de rege ring er voor gewaarschuwd, dat op 1 Januari 1953 andere landen vrijwel zeker een grote hoeveelheid atoomwapens zullen bezitten en waarschijnlijk ook doeltref fende bestuurbare lange-afstaqdsprojec- tielen in massa zullen produceren. In het rapport wordt aangedrongen op het vor men van een strijdmacht, die in staat is tot een tegenoffensief met een vloot van bommenwerpers, begeleidende vliegtui gen en lange-afstandsprojectielen. Elk land, dat zou overwegen de Verenigde Staten aan te vallen, zal moeten weten, dat, indien het zulks zou doen, zijn fabrie ken en steden tegen de grond zullen gaan en zijn oorlogsmachine zal worden ver nietigd. De commissie bestaat uit vooraanstaan de particulieren, die door de president zijn benoemd om alle fazen van de luchtvaart te bestuderen. De commissie dringt aan op een radicale wijziging in de traditionele vredesstrategie van het land. In het rapport worden de volgende pun ten naar vóren gebracht. Aangedrongen wordt op het vormen van een Amerikaan se „fronf'-luchtmacht van bijna 7.000 vliegtuigen tegen 1952, gesteund door 3212 vliegtuigen van de nationale garde en een reserve van 8.100. Er wordt voor gewaarschuwd, dat het roekeloos zou zijn er op te vertrouwen, dat andere landen tegen het einde van 1952 geen grote hoeveelheid atoomwapens zullen hébben. Er zijn bewijzen, dat binnen vijf5jaar bestuurbare projeatielen met een actie radius van 8.000 k.m. in massa geprodu ceerd zullen worden, die in staat zijn een doel van flinke omvang, zoals een stad. te treffen. Het zou niet verstandig zijn aan te nemen, aldus het rapport, dat an dere landen dit wapen niet tegen het eind van 1952 in hun bezit zullen hebben. De plannen om sabotage door bacterio logische wapens te voorkomen moeten op intensievere wijze worden uitgewerkt. Na Januari 1953, aldus de commissie, is een aanval met bestuurbare projectielen via de polen en oceanen, alsmede binnen landse sabotage, gevolgd door een „inva sie van luchtlandingstroepen om van de eerste verwarring gebruik te maken, stra tegische punten in te nemen en de weer stand van het land" geheel te breken", mogelijk. De luchtmacht, aldus het rap port, moet het fundamentele Amerikaanse verdedigingswapen in de toekomst zijn. De huidige luchtmacht is onvoldoende, zelfs gedurende de periode, dat het land betrekkelijk vrij van gevaar voor een krachtige aanval is. DODEN BIJ AARDVERSCHUIVING. r~ Wii spraken: een zittenblijver Verdiepingen- trein IwÈÊÊWSË. Ook, in Amerika schijnt de forensen-kreet tus- sen de banken!" opgeld te hebben gedaan. Men heeft in ieder geval be sloten om de treinen met verdiepingen te maken, zodat het ge vleugeld woord van de Amsterdamse tramcon ducteur Komp u maar boue" daar letterlijk waarheid kan worden. Op de weg KilosaIfakara in Tanganjika zijn 21 Afrikanen door een aardverschui ving om het leven gekomen. Vijftien Afri kanen werden zwaar gewond. Kilosa ligt 240 km van Dar es Salam, op de hoofd spoorlijn, die van de kust naar het Tangan- jika-meer leidt. Gij kent nem wel, de zittenblijver Hij is de man. die in de tram of in de trein het zitten boven het staan verkiest ook al staat het gangetje tussen de banken vol met dames. Wanneer zulks het geval is, leest hij met ongehoorde intensiteit de krant of slaapt hij. of doet hij alsof. Maar op zijn gelaat ligt altoos een trek van uit geputte moeheid, als had hij zo juist de Himalaya beklommen. Hij zit en een knappe jongedame, die hem van zijn plaats krijgt. Het soort is*wijd-verspreid. Het telt mannen met veel geld en mannen met weinig geld en mannen met gewoon geld. Oudere mannen eri jongere mannen. Ook mannen, die wanneer hun vrouw vraagt: „Wil je even voor mij afwassen", onmid dellijk hulpvaardig het schort voorbinden. Maar zo gauw zij de trein binnenkomen, kennen zij slechts een begeerte „Zitten". Nadat de veldslag bij het portier gewon nen is, stormen zij de wagen binnen er> in hun ogen ligt een blik die eveneens te vinden is bij totaal-uitgehongerden, wan neer zij een pan soep in hun onmiddellijke nabijheid ontwaren. Wij, die altoos opstaan voor dames (het is een van onze dungezaaide. goede eigen schappen), worden regelmatig aangezien voor een bijzonder soort dwaas. Hetgeen ons niet hindert. Maai- nu het ons de laat ste tijd meermalen is overkomen, dat wanneer wij een dame onze plaats aan boden, zij ons angstig aankeek, als ver wachtte zij een aanslag op haar eer, nu staat het probleem in zijn volle grootte voor ons en met de ernst ons eigen, zijn wij onmiddellijk een onderzoek begonnen. Wij stelden ons in de tram op tegenover een zittenblijver en nadat wij zo'n beetje geconstateerd hadden, dat hij recht van lijf cn leden en naar schatting dertig jaar was, tikten wij tegen zijn krant, namen onze hoed af en zeiden beleefd: „Waarom staat u niet op voor die oude dame, me neer?". „Ik heb de hele dag hard gewerkt", zei hij. Nu, daar viel niet veel op te zeggen cn .wij hielden onze mond maar weer. Toen wij hem echter de volgende mor^ gen weer in de tram ontwaarden, weer breed-uit gezeten en weer met dames in het gangetje, waren wij toch wel verbaasd. Wij tikten iets ruwer tegen zijn krant en zeiden iets forser: „Waarom staat u niet op voor die dame?" „Ik moet de hele dag hard werken", zei hij korzelig. Daar lieten wij het niet bij zitten. Altijd klaar met het woord waar het er om gaat zwakken te beschermen, zeiden wij spits vondig als wij zijn: „Die dame misschien ook". „Wie het eerst komt, wie 'het eerst maalt", zei hij tevreden. Hij begon weer in zijn krant te lezen. Dat gaat zo maar niet, dachten wij en zeiden op krachtige toon: „U is geen heer". „Mogelijk", zei hij, „maar ik zit graag". Het werd een beetje moeilijk. Voor zede preker zijn wij blijkbaar niet in de wieg gelegd, meenden wij. Maar gelukkig was er een dame, die het juiste woord vond. Een dame van een jaar of veertig. Dames van een jaar of veertig kennen veel juiste woorden. Zij stond op en zei tegen een dame van een jaar of vijftig die aan het lusje bengelde: „Wiit niet eens even zitten mevrouw". Wij verkneukelden ons in stilte, om de rode kleur, die de zitten-blijver nu wel zou krijgen. Maar nee hoor. Hij keek ons welgemutst aan en zei: „Ziet u wel, je moet mekaar een beetje helpen". Wij stonden sprakeloos. Ineens hadden wij geen zin meer om de man nog verdere vragen te stellen. Al staat er boven dit stukje: „Wij spraken een zittenblijver" en al hadden wij nau welijks een' paar woorden met hem ge wisseld. Wij hielden-onze mond maar. Want ziet u, zo'n zittenblijver zegt ons Zo-weinig. W. L. B. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde voorlopi ge cijfers had de uitvoer in December 1947 een waarde van £35.6 millioen (November 202 millioen) en een gewicht van 732.000 ton (November 702.000 ton). Bij de beoor deling van de bijzonder hoge cijfers over December dient men er rekening mede te houden dat volgens het toepassen van een nieuwe naamlijst van goederen ingaande 1 Januari 1948, een gevolg van de met Bel gië en Luxemburg gesloten douane-over eenkomst, uitvoeraangiften welke tot en met 5 Januari 1948 bij het jsureau binnen kwamen nog over December 1947 zijn ver werkt. De cijfers over December hebben derhalve betrekking op 28 werkdagen. Bij een normaal gemiddelde van 26 werkdagen per maand zou de uitvoer over December 218.8 millioen, over November 210.1 mil lioen en over October 209.2 millioen heb ben bedragen. Ook volgens deze bereke ning zijn de Decembercijfers hoger dan enige andere maand van het jaar. Dc totale export (exclusief diamant en uitvoer per postpakket) bereikte in 1947 een bedrag van 1 milliard 860 millioen tegen 785 mil lioen in 1946. In het uitvoerbedrag over December zijn begrepen (in millioenen guldens): paarden en runderen, 2 (November 7); vis, schaal- en schelpdieren 5.3 (4.8): kaas, 2.4 (4.8); gecondenseerde melk 3.4 (2.8); verse en koelhuiseieren 4.5 (3.4), vruch- tenpulp 2.4 (3.6); verse groenten 7.1 (4.4); Spitfires tegen de Griekse guerillas Griekse Spitfires zyn in actie gekomen tegen guerilla-troepen, die aan de Golf van Corinthe tot de aanval zijn overge gaan. Volgens Griekse militaire kringen worden versterkingen uit Missolonghi naar Arahova gezonden, dat Woensdagmorgen door 700 guerillastrijders werd omsingeld. Andere versterkingen uit Patras hebben zich in de strijd gemengd, die woedt op de met sneeuw, bedekte hoogten van Pendacorfi vanwaar men de stad Lepanto kan overzien. De aanval op Arahova wordt beschouwd als deel uitmakend van het plan der guerillastrijders om het Griekse leger over geheel Griekenland te verspreiden, ten einde generaal Markos in de gelegenheid te stellen zijn hoofdmacht na de nederlaag bij Konitza te hergroeperen. verduurzaamde groenten 3.2 (3.1); aard» appelen 23.1 (27.4); bloembollen en plan ten 7.8 (5.3); suiker en suikerwerken 7.5 (8,8); aardappelmeel 3.9 (3.7); plantaar dige olieën en vetten 5.5 (2.9); cokes 4.6 (3.1); ruw ijzer en staal 3 (1.9); tin in blok ken 5.6 (2.6); geneesmiddelen 2.2 (8); kunstzijdengarens 5.4 (5); katoenen ma nufacturen 8.7 (8); wollen cn halfwollen manufacturen 2.9 (1.^); schepen en derge lijke 7.5 (2.8); radio-artikelen 9.8 (8.5); gloeilampen 3.2 (3.3); andere electrische artikelen 5 (3.5). Invoer Volgens voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de invoer in December 434,3 millioen (November 408.9 millioen) met een gewicht van 1.665.000 ton (November 1.400.000 ton). Ook deze cijfers over De cember hebben betrekking op 28 werk dagen. Bij een gemiddelde van 26 werkdagen per maand zou de invoer over December 403.2 millioen. over November 425.3 milli oen cn over October 366.2 millioen hebben bedragen. Over het gehele jaar 1947 had de invoer (exclusief diamant en invoer per post pakket) een waarde van 4 milliard 256 millioen tegen een (geschatte) waarde van 2 milliard 305 millioen in 1946. Brand in bioscoop tijdens kindervoorstelling Tijdens een voorstelling voor kinderen van de film „Het lied van Bernadette" in de Astoria-bioscoop te Brunssum brak Woensdagmiddag brand uit in de cabine. De zaal was met ongeveer vijfhonderd jeugdige toeschouwers gevuld. Enkele kin deren stormden onder het geroep van „brand" naar buiten. De directeur van het theater wist echter erger te voorkomen, zodat de ontruiming van de zaal ordelijk en zonder ongelukken geschiedde. De operateur bleef op zijn post, hij kreeg brandwonden in het gelaat. Drie projectie-apparaten verbrandden. Dinsdag tien gewonden in Indonesië Volgens het legercommuniqué bedroe gen de Nederlandse verliezen in Indonesië Dinsdag tien gewonden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5