IJmuider Courant „Niet een der partijen, doch gezond verstand overwon" Critiek op de staatsrechtelijke opzet van de Unie Arabieren vechten als Indianen India maakt verzoenend gebaar in de richting van Pakistan Weerbericht 62e Jaargang No. 18838 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 16 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Rond het Indonesisch accoord: Geen politieke overeenkomst, doch alleen wapenstilstandsaccoord Heden heeft dr. Van IVIook in Batavia een persconferentie gehouden, waarbij hij te kennen gaf, dat het bereikte accoord alle mogelijkheden bevat voor een spoedige oplos sing. De Commissie van Goede Diensten heeft de totstandkoming van het accoord in een officiéél communiqué uiteengezet. Dr. Van Mook verklaarde dat de Nederlandse autoriteiten de overeenstemming niet beschouwen als een overwinning van een der partijen, doch slechts als een overwinning van het gezonde verstand. Nederlandse kringen te Batavia vestigen er volgens United Press de aandacht op, dat het accoord enkel de wapenstilstand betreft en geen politieke overeenkomst is, al bevat het de aanvaarding van de politieke voorwaarden der UNO en der Nederlandse regering. Het vormt slechts een basis, die zal kunnen dienen om vruchtbaarder onderhande lingen over de uiteindelijke politieke overeenkomst te dragen. Deze onderhandelingen zullen zo spoedig mogelijk beginnen. De Commissie van Goede Diensten zegt in haar communiqué: „Rechter Kirby, voorzitter van de week van de Commissie van Goede Diensten en dr. Graham, zijn hedenochtend (16 Januari) uit Djokjakarta teruggekeerd en hebben onmiddellijk met Paul van Zeeland, die reeds 14 Januari was teruggekeerd, gecon fereerd. De Commissie grijpt deze eerste gelegenheid aan, om aan te kondigen, dat gisteren de republikeinse eerste minister namens zijn regering de Nederlandse voor stellen voor een wapenstilstand, welke on derwerp zijn geweest van de recente be sprekingen te Batavia en Djokja tussen de delegaties en de vertegenwoordigers van de Commissie van Goede Diensten, heeft ge accepteerd. De republikeinse premier heeft de ken nisgeving van deze aanvaarding aan de voorzitter van de commissie overhandigd en deze heeft de aanvaarding onmiddellijk naar Batavia geseind aan de voorzitter van de Nederlandse delegatie. De republikeinse premier heeft namens zijn regering tevens ingestemd met een aantal punten, welke reeds aanvaard waren door de Nederlandse delegatie, als grondslag voor de oplossing van politieke controverse. De tekst van de overeenkomst tot staking van het vuren wordt onmiddellijk opgesteld voor definitieve ondertekening door de partijen. Onmiddellijk na de ondertekening zal een plenaire zitting worden gehouden van beide delegaties en de commissie en wel aan boord van de „Renville", waar ook de volledige tekst van de overeenkomst en de grondslagen voor politieke onderhande lingen zullen worden gepubliceerd. Deze plenaire bijeenkomst zal vermoede lijk morgenmiddag 17 Januari worden ge houden". Dr. van Mook: „Goed nieuws" Dr. Van Mook heeft heden in een pers conferentie verklaard, dat de journalistèn nu clan eindelijk „nieuws, goed nieuws' hadden gekregen. Ten aanzien van de overeenkomst zelf kon dr. Van Mook niets zeggen, omdat dit tot de competentie van de Commissie van Goede Diensten behoorde. Dr. Van Mook zeide, dat hij gaarne openbaar bekend wil de maken, dat hij de Commissie van Drie feliciteerde. Hij voegde hieraan toe, dat de taak van de commissie zeer moeilijk en in sommige opzichten vervelend was. Deze taak werd echter met goede wil en vol harding volbracht. Dr. Van Mook zeide uitdrukkelijk: „Wij beschouwen dit niet als een overwinning van een van beide partijen, doch als een overwinning van het gezond verstand. Het is tijd, dat wij eindigen met te twisten over iets, wat eigenlijk geen conflict is. Immers het doel van de republikeinen en de met- republikeinen is gelijk, namelijk om zo - spoedig mogelijk te komen tot een opbouw van dit land als souvereine natie. De luitenant-gouverneür-generaal meen de, dat de overeenkomst alle mogelijkheden voor een spoedige oplossing bevat. Op vragen ten aanzien van het ple bisciet kon dr. Van Mook geen ant woord geven, omdat hij niet vooruit wenste te lopen op de publicatie van de documenten door de Commissie van Drie. Hij volstond echter met de op merking, dat een van de noodzakelijk heden voor het totstandkomen van de Verenigde Staten van Indonesië is een eerlijke en democratische toetsing van de publieke opinie inzake de construc tie van de Verenigde Staten. Op de vraag of algehele oplossing van het Indonesische probleem bereikt was, zeide dr. Van Mook onder meer, dat dit afhangt- van de snelheid der ontwikkelingen en de uitvoering van het bestand. Hij zeide: „Wij verwachten, dat de besprekingen veel ge makkelijker zullen gaan, indien er geen „schietpartijen" meer zijn." De heren Neher en Abdoelkadir woon den de persconferentie bij. Onder-het audi?- torium van journalisten bevonden zich velé vertegenwoordigers van buitenlandse en republikeinse pers. Sjahrir: „Een der vele" Sjahrir heeft heden tegenover het repu blikeinse persbureau Antara verklaard, dat de republiek door de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen in principe dezelfde positie krijgt als de andere federatie-staten,_ tenzij, zo zeide Sjahrir, de republiek haar positie weet te handhaven. Masjoeml doet niet mee. DeMasjoemi-partij, een der sterke poli tieke groeperingen in de republiek, kan zich niet met het accoord verenigen en heeft haar vijf ministers uit het kabinet teruggetrokken. BANKROVERS GEGREPEN. Vijf gewapende mannen hebben een over val gedaan op de Ottman bank te Nabloes in Noord-Palestina. De directeur van de bank weigerde de sleutel van de safe te overhandigen, waarna de rovers het geld, dat de kassier onder zijn beheer had, mee namen. Buiten werden zij echter door een menigte Arabieren omsingeld. Twee van hen werden gevangen genomen en aan de politie uitgeleverd. -Voorlopig nog geen devaluatie van het pond In officiële Britse kringen worden alle berichten over een. op handen zijnde devaluatie van het pond sterling tegen gesproken. Volgens een zegsman van het ministerie van Financiën zijn er goede redenen om aan te nemen dat Engeland niet zal devalueren. De geruchten, welke omtrent devaluatie de ronde doen en welke hun oorzaak vinden in suggesties over hetgeen de Franse minister van Fi nanciën René Mayer met sir Stafford Cripps zal bespreken hebben inmiddels tot gevolg gehad, dat op de beurs goud-, dol lar-, industriële- en handelswaardepapie ren plotseling stegen en staatspapieren zijn gaan dalen. De „Financial Times" zei Donderdag in een hoofdartikel, dat „vroeger of later de devaluatie-profeten gelijk zullen krijgen' Het blad liet er echter op volgen: „De tijd voor devaluatie is nog niet gekomen". (United Press) Australië let op de Cominform In Sydney zijn door de regerings autoriteiten voorzorgsmaatregelen geno men na de ontvangst van berichten als zou getracht worden een filiaal van de „Com inform" in Sydney te vestigen. Volgens de veiligheidsdienst is een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar het Joegoslavische schip Partizanka dat in de haven is aan gekomen met 700 immigranten van 19 ver schillende nationaliteiten aan boord. Vol- gens door de politie ontvangen berichten zou een eventueel filiaal van de Cominform te Sydney het co.mmunistisch werk in ge heel Australië en mogelijk in geheel het gebied van de Stille Oceaan cont^pleren. Behalve de Partizanka wordt nog een ander Joegoslavisch schip te Sydney ver wacht. namelijk de Radnek, die evenals, de Partizanka in Australië wonende Joe- goslaven via Canada zal repatriëren. (United Press) Brits-lraaks verdrag getekend Te Portsmouth is Donderdag het nieuwe verdrag tussen Engeland en Irak getekend, dat in de plaats treedt van het in 1930 gesloten verdrag, waarbij het Britse man daat over Irak werd beëindigd en dit land onafhankelijk werd verklaard. Alvorens te tekenen, verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevyi, dat dit verdrag het begin is van een nieuw aantal verdragen, die uitdruk king zullen geven aan de vriendschap tus sen Engeland en de volken in het midden Oosten. INDIË-DEBAT JN DE TWEEDE KAMER Aanvulling op de regeringsverklaring Het woord is aan. Anonymus: Wij zijn geroepen tot arbeidentofi een verantwoordelijke laakniet tol een bezigheid. Snelheidscontrole in Halfweg Niet meer dan 40 km! Naar de A.N.W.B.- van de Rijkspolitie verneemt, zal binnen de bebouwde kom van Halfweg tussen Haarlem en Am sterdam de snelheid van de motorvoer tuigen gecontroleerd worden. Zoals be kend mag worden verondersteld is de wettelijk voorgeschreven snelheid binnen de bebouwde kom 40 km per uur. Vijf gewonden op Woensdag Volgens het legercommuniqué van Don derdag werden in Indonesië op 14 Januari Vijf militairen gewond. Paleisrevolutie de Duitse CDU De Berlijnse cox'respondent van het A.N.P. meldt, dat in het partijgebouw der Chr. Dem. Unie te Berlijn Donderdag een soort paleisrevolutie heeft plaats gehad. Tien van de twaalf leiders van het hoofd bureau der partij hebben onder leiding van prof. dr. Dovifat hun ambt neerge legd als protest tegen de nieuwe koers, die de partij op bevel der Russen in de Sovjet-zóne is ingeslagen. De centrale der partij heeft hiermee vrijwel al haar lei dende figuren verloren. Ook het grootste deel der bureau-ambtenaren heeft ontslag genomen, daar het niet onder de door de Russen aangestelde partijsecretaris Dertin- ger wil werken. bij (Van onze parlementaire redacteur). In de Tweede Kamer heeft minister president dr. L. J. M. Beel gistermiddag ter aanvulling van de regeringsverklaring van Dinsdag het volgende medegedeeld: „Hoewel er nog geen officiële mede deling door de Commissie voor Goede Diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der republikeinse delegatie officieel heeft aanvaard het voorstel nopens de uit werking van de wapenstilstand, als mede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke bespre kingen, met welke voorstellen wij ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschijnlijk Za terdag door beide partijen zal worden ondertekend. Het verheugt de regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft weten te berei ken." Terstond na deze aanvullende verklaring begon het debat ofschoon de Kamer toen de inhoud der bedoelde voorstellen nog geenszins kende, behalve dan uit al of niet betrouwbare persberichten. Dit gaf de heer Schouten (A.R.) aanleiding te vragen, hoe het nu eigenlijk zat met een eventueel te houden volksstemming. Prof.. Romme (K.V. P.) en de heer Tilanus (C.H.) wilden meer over de x-egeling inzake de demarcatielijn weten. De oude scheidingslijnen tussen hen, die het regeringsbeleid inzake Indonesië wilden steunen en de oppositie vielen ook nu weer te bekennen, al moge dan de heer Schouten in sommige opzichten een wat schappelijker gfeluid hebben laten horen. Toch bleef hij en ditzelfde kan onder andere mede van mr. Vonk (Vrijheid) gezegd worden fel gekant tegen samenwerking met deze republiek, hetgeen zich ten dele ook uitte in opmex'kingen, die mr. Joekes (Arbeid) als zeker op dit ogenblik wel heel tactloos bx-andmerkte. Een wat tevredener geluid dan weleer kon de A.R.-fractie-aanvoerder ditmaal laten hox-èn over hetgeen er in de regerings verklaring omtrent de positie van de repu bliek en tevens omtrent de verschillen tus sen republicanisme en nationalisme voor kwam. Doch hetgeen over de Unie was uit eengezet, bleek deze afgevaardigde alles behalve te kunnen bewonderen en voor hem was het per se noodzakelijk dat in de unie het rijksverband werkelijk gehand haafd wordt. Heel critisch was eveneens het geluid van mr. Vonk (Vrijheid) over de unie. Dit vooral omdat zij zou bestaan uit twee souvereine staten. Later op de dag (zo omstreeks het middernachtelijk uur) zette mr. Joekes (Arbeid) uiteen dat en waarom het juridisch met die unie, gelijk zij nu is gedacht, wel in orde is. Juridisch kon men volgens hem de heren Schouten Tilanus en prof. Romme dachten daar an ders over het collegiaal orgaan gewoon bij Koninklijk Besluit instellen, al mocht op den duur vanwege hét grote belang dat bij dit orgaan betrokken is, politiek bezien, een wettelijke regeling wel op haar plaats zijn. Had de heer Schouten eveneens een wet verlangd omtrent de pröfederale rege- x-ing, mr. Vonk meende, dat dit orgaan in strijd met de Grondwet geacht moest wor- Hr. Ms. torpedobootjagér }iEvertsen" bemand met marinepersoneel dat gedemobili seerd wordt of naar Nederland is overgeplaatst, kwam Donderdag uit Indië in Den Helder terug. De bemanning kocht op Ceylon twee jonge luipaardenwelke respec tievelijk aan Artis en aan de diergaarde Blijdorp geschonken zullen worden. ONVEILIG PALESTINA „Sla-toe-en-loop-weg" is niet meer actueel „De slag om de nederzettingen", dié thans in geheel Palestina ontbrand is, toont aan, dat het Arabische plan de campagne en de „sla-toe-en-loop-weg" tactiek van guerillatroepen nu ver vangen worden door grootscheepse aanvallen op vei-spreide Joodse neder zettingen. Ofschoon de Arabische leiders in het Ara bische Hoge Comité een dringend beroep op de strijdgroepen gedaan hebben'om ge duld te betrachten tot de zendingen ge- standariseerde wapenen uit de aangren zende Arabische landen zijn aangekomen en opgeleide officieren en ervaren guerilla- leiders in Palestina hun posten betrokken hebben, hebben grote afdelingen gewapen de Arabieren ,die in de bergen zijn afge richt, een soort Indianenoox'log ontketend, die ten doel heeft afgelegen Jopdse kolo nies weg te vagen. Met tanks en vliegtuigen toegeruste Brit se troepen bewaken de Joodse nederzet tingen in het heuvelterrein rondom Hebron. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de toestand in het gebied rustig is. De dis- trictscommissax'is is vergezeld van leden van de Hoge Arabische Executieve naar Hebron vertrokken om een vredesovereen komst te bex-eiken. Volgens gezaghebbende kringen schijnen de verliezen als gevolg van gevechten van Woensdag en Donder dag aan beide zijden gx-oot te zijn. Joodse kx-ingen hebben bekend gemaakt dat Donderdagmorgen een bus met Arabie ren te Haifa door Joden werd beschoten en vier- Arabieren gedood en vier gewond werden. Aan dit incident ging een beschie ting vooraf van een transport Joodse ar- beidex's, waarbij twee Joden gedood en 19 gewond werden. Gisteren vielen Arabieren eveneens in Haifa een bus met Joden aan met het gevolg dat een Britse politieagent, en Britse burger en zes Joden gedood en 20 Joden gewond werden. Het gehele ver keer in Haifa werd tot stilstand gebracht. Ondergrondse luchtpiraten I Naar officieel te Jeruzalem is bekend gemaakt heeft een Joods vliegtuig boven het gebied van Hebron op een toestel van de Royal Air Force geschoten. Ixx een officiële mededeling wordt ge zegd, dat een Bx-its verkenningsvliegtuig, dat over het gebied van Hebron vloog, een vreemd vliegtuig naar men meent een Joods waarnam, dat briefjes boven de nederzettingen Kfar en Zion uitwierp. Toen het Britse vliegtuig naderbij kwam, werd het door het vreemde vliegtuig onder vuur genomen. Het vuur werd niet beant woord, aldus besloot de mededeling. den. Uit de over het algemeen zeer gou vernementele rede van prof. Romme, die overigens, voorzichtig man als hij is, de tijd voor juichen ook nu nog niet aangebroken achfte, zij opgetekend, dat deze afgevaar digde niet zo goed te spreken bleek te zijn over de staatsrechtelijke opzet, welke de regering zich voor de unie en dan met name ten opzichte van de verantwoordelijkheid der unie-organen heeft voor ogen gesteld. Ovei'igens meende hij, ook na de jongste regeringsmededeling, nog geen vrije avond, welke hij zich gaarne zou gunnen als het inderdaad met de unie in orde kwam, in zijn agenda te kunnen noteren. Een waar woord sprak hij vooral, toen hij betoogde, dat het er bij federatie eii unie in de eerste plaats om gaat, dat zij door de volkeren worden gedragen in de praktijk van»het maatschappelijk leven. Over het algemeen uitte zich de communistische woox-dvoerder de heer De Groot zeer oppositioneel. In zijn ogen had men thans te doen met een door dr. Van Mook geleid wajongpoppenspel en die poppen waren dan de deelstaten. Ten slotte zij aangestipt, dat' mr. Joekes (Ar- beid), die de woordvoerder van de K.V.P.- fractie te woord stond naar aanleiding van een door deze ondernomen aanval wegens zekere uitlatingen van prof. Schermerhorn, zijn rede eindigde met het wijs vermaan om zich in de grote zaak, waarom het thans te onthouden van alles wat slechts kan leiden tot verzuren en verknoeien. Vrijdagmiddag wordt het debat voort gezet. Voordat dr. Beel zijn aanvullende ver klaring aflegde, was de begroting van Ver keer en Waterstaat zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat door de tegenstand van de K.V.P. en de P. v. d. A. het amendement-Beernink (C.H.) tot schrapping van 5000 op de post voor de commissie inzake rampen in de binnen- wateren met 5026 was verworpen. Over een motie-Roolvink (K.V.P.) ten gunste van spoedige bevaarbaarmaking van de Geldex'se IJssel zal Vrijdag worden gestemd. Clandestiene slachtplaats ontdekt De Economische dienst van de Haarlemse politie heeft Donderdag in samenwerking met personeel van het posthuis bij de Am sterdamse Poort een inval gedaan in een schuur aan de Kerkhofstraat, waarin men een clandestiene slachtplaats vermoedde. Op het ogenblik van de inval was juist een schaap geslacht, terwijl de lijken van drie anderen, die doodgeslagen bleken te zijn, nog in de nabijheid lagen. Drie schapen, wie hetzelfde lot beschoren was, stonden hun beurt af te wachten. Een 19-jarige slager, eigenaar van deze dieren, en een 51-jarige koopman werden in de loods aangeti-offen en gearresteerd. Een kist met slagersgereedschappen werd in be slag genomen. Treinramp in Canada Negen doden, 55 gewdhden In het hoge Noorden van de Canadese staat Quebec zijn twee sneltreinen met grote snelheid op elkaar gelopen. Beide .treinen werden ineengedrukt en volgens de thans beschikbare gegevens zijn negen in zittenden om het leven gekomen en 55 per sonen werden gewond. Nog 14 uur na de botsing zochten arbei ders in de bittere koude naar andere slachtoffers, die zich tussen de wrakstuk ken bevonden. Koning van Yemen overleden Volgens uit Caii'O ontvangen berichten is de Imam (koning) van Yemen, Yehia, op 85-jarige leeftijd overleden. In Sana, de hoofdstad van Yemen, is een nieuwe con stitutionele regering gevormd, aan het hoofd waarvan, aldus berichten uit Aden, een nieuw gekozen Imam staat. Naar verluidt, is de naam van de nieuwe Imam: Sayed Abdoellah Ibn Ahmed Al Wazir. Het is gekozen „volgens het heilige natióiïale handvest, dat door het gehele volk voor de dood van Imam Yehia is aanvaard". Naar voorts gemeld wordt is de zoon van de overleden vorst, die in De cember 1946 naar Aden is gevlucht, tot voorzitter van het parlement benoemd. Terwijl dè troébelÊi in Palestina met de dag bloediger gevolgen hebben, trachten Joodse emigranten uit Europa op alle mogelijke manieren het Beloofde Land binnen te komen. De Engelse zeeblokkade wordt nu en dan door kleine zeevaartuigen door broken en de emigranten worden dan immigranten, die snel aan land gaan en zich verspreiden om aan de Engelse nasporingen te ontsnappen. De foto toont een sloep van het onlangs ten Noorden van Haifa aan de grond gelopen emigrantenschip „United Nations- De opvarenden gaan aan land. Griekse guerilla's uit veroverde stad verdreven De Griekse guerilla-strijdkrachten van generaal Markos trokken zich Donderdag terug uit de stad Ax-ahiova aan de ovex-zijde van de Golf van Patras, nadat zij gedu rende verscheidene uren de stad in han den gehad hadden, die zij veroverd hadden op het Griekse garnizoen. Toen het be legerde garnizoen hulp ki-eeg van Griekse versterkingen trokken de guerilla's zich overhaast terug. De versterkingen waren afkomstig van Patras, Korinthe en Agrinion en zochten contact met de vluchtende guerilla's. De rebellen leden zware verliezen, daar de Griekse luchtmacht, die van te voren, wegens het slechte weer aan de grond ge houden was, op het laatste ogenblik aan de Strijd kon deelnemen en uit de lucht de troepen bij de vlucht beschoot. (United Press) SALARISSEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Naar het A.N.P. verneemt is in de sala- riseommissie voor de leraren en leraressen bij het. nijverheidsonderwijs overeenstem ming bereikt en zijn haar voorstellen door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanvaard. TREIN DOOR BRUG GEZAKT. De eerste vier rijtuigen van een goede rentrein zijn door de Saarbrug bij Forbach in Frankrijk gestort, daar de brug door de overstx'oming was verzwakt. De machinist verdronk. VRIEND VAN PETCHOF GEVLUCHT. Vladimir Onianof, een vooraanstaand lid van. de Bulgaarse boerenpartij en een per soonlijk vriend van Petchof, is als vluchte ling in Turkije aangekomen. Mijn spoorweg Dat het feit van de nationalisering van j het Britse transportwezen voor het Britse publiek niet zo maar dode letter is, bleek uit een voorval op het King's- S Cross-station in Londen, waar een zelf- beiuust Brits burger had plaats genomen in een posttrein voor het Noorden. Een der conducteurs beduidde de man, dat in deze trein geen passagiers werden toegelaten en verzocht hem uit te stap- pen, maar de man weigerde hieraan gehoor te geven. „lk denk er niet over uit te stappen," zei hij trots, „want deze spoorweg is nu van mij." Het treinpersoneel probeerde tenslotte de man uit de wagon te slepen, doch de ongewenste passagier klemde zich vast aan het bagagerek. Men zag zicli genoodzaakt de wagon af te haken en de trein zonder deze te laten ver- trekken. De politie heeft eindelijk de zelfbewuste burger uit „zijn spoorweg" gehaald. KLEINE OORLOG" VOOR DE UNO Donderdag heeft de gedelegeerde van India bij de UNO, Ayangar, for meel aan de Veiligheidsraad verzocht zich bezig te willen héuden met de ongeregeldheden in Kasjmir. Hij vroeg dé raad een einde te maken aan de „kleine oorlog" die dagelijks in hevig heid toeneemt en voegde er aan toe, dat de houding van Pakistan de we reldvrede in gevaar zou kunnen bren gen door dat dit land de guerilla's in Kasjmir in bescherming neemt. Tegelijkertijd heeft de .regering van India stappen genomen om haar goede wil in deze aangelegenheid te bewijzen. Zij heeft zich bereid verklaard de overeenkomst, die zij met de regering van Pakistan heeft ge sloten bij de verdeling van Brits-Indie ten aanzien van de uitbetaling der verdeelde activa aan Pakistan, opnieuw ten uitvoer te leggen. Deze overeenkomst was bij het uitbreken der vijandelijkheden opgeschort. Bovendien heeft India voorgesteld,de be volking van Kasjmir zelf te laten be slissen over haar lot. Een plebisciet 'zou moeten uitmaken bij welke natie, India of Pakistan, de staat Kasjmir moet worden gevoegd; het voorstel voor dit plebisciet werd op de zitting van de Veiligheidsx'aad, waarop India de kwestie voorlegde, door de Indiase gedelegeerde geópperd in tegen woordigheid van de afgevaardigde van Pakistan, die zich van commentaar ont hield. Dit plebisciet zal' echter, volgens Ayangar. pas kunnen worden gehouden nadat rust en orde zijn hersteld. De Vei ligheidsraad moet daartoe snelle stappen ondernemen, zo zeide de afgevaardigde, aangezien de tx'oebelen in Kasjmir zich voortdurend uitbreiden. Het tegemoetkomend voorstel van India Marshall kapittelt regering van Tito De Verenigde Staten hebben een verzoek van de Joegoslavische regering om „ont dooiing" van bevroren investeringen af gewezen en daarbij te kennen' gegeven, dat de regering van Tito eerst de schade vergoeding moet betalen voor de beide Amerikaanse vliegtuigen, die anderhalf jaar geleden zijn neergeschoten. In de desbetreffende nota aan'de Joego- savische ambassadeur te Washington, Sava Kosanovic, wijst de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, bovendien de beschuldiging van de hand, dat de regering van Verenigde Staten het herstel van Joegoslavië zou tegenwerken. Marshall schrijft „dat Joegoslavië niet al leen geweigerd heeft aan het plan voor het economisch herstel van Europa mede te wei-ken, maar zelfs een bewuste aanval op het gemeenschappelijke Europese herstel program heeft ondernomen".United Press) is ongetwijfeld medé te danken aan da invloed van Ghandi, die nu reeds vier dagen vast en volgens doktoren zeer zwak is. Dit werd overigens toegegeven door de premier van India, Pandit Nehroe, die het plan tot uitbetaling van de activa aan Pa kistan in het parlement bekend maakte tegelijk met een ander voorstel, dat even eens bedoeld was om de rust en orde in het voormalige Brits-Indië te bevoi-deren. Hij opperde namelijk het plan om in de door India bezette staat Junagadh eveneens een volksstemming te houden die uit zal moeten maken, welke keuze het volk wil maken tussen India en Pakistan. Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Aan boord van het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman", liggende in de Maashaven te Rotteirdam, heeft Prins Bernhard aan ongeveer 75 leden van de koopvaai-dij, landmacht en marine onder scheidingen uitgereikt wegens bijzondere daden in de oorlog verricht. Aan de timmerman J. de Jonge, die aan boox-d van het s.s. „Tiba", speciaal aan de Noord-Afrikaanse kust van bijzondere plichtsbetrachting had blijk gegeven werd het Bronzen Kruis verleend. Vijf-en-twin- tig gezagvoerders ontvingen he't Kruis van Verdienste. Van de leden der marine werd de bootsman W. F. Schonau met de Bron zen Leeuw gedecoreerd, dertig personen met het Bronzen Kruis en drie met het Kruis van Verdienste. Van de leden der landmacht ontvingen de voormalige reser ve kapitein der genie dr. J. H. Zaayer, de sergeant der genie L. Th. van Lent, de kor poraal der infanterie G. Th. Dekker en de korporaal Th. W. Herkemij de Bronzen Leeuw, zestien personen het Bronzen Kruis en éen het Kruis van Verdienste. Na de gedecoreerden en hun familiele den te hebben gelukgewenst, zeide de Prins, dat de leden van koopvaardij, marine en landmacht prestaties hebben geleverd, waarop het Nedei'landse volk trots kan zijn. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt metop vele plaatsen nevel of mist, doch hier en daar op klarend. Vrijwel overal droog weer. Weinig wind. In het binnenland plaat selijk lichte vorst, overigens weinig verandering in temperatuur. 17 Januari: Zon op 8.41 uur, onder 16 59 uur Maan op 11.26 uur, onder 23.36 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1