IJmuider Courant Heden „Staakt het Vuren en „Op de Plaats Rust" Op Java, Sumatra en Madoera Jarig prinsesje In Londen gaat men geloven dat er werkelijk een „PlarvM"is Beroep op noodverordeningen bij instelling van Collegiaal Orgaan 150.000 arbeiders protesteren tegen ongunstige voedselpositie Voorlopig geen conferentie van de zestien „Marshall-landen" Nederlandse verliezen in Indonesië 62e Jaargang No. 18839 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, ^Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. brukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 17 Januari 1948 Verschgnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Voorlopig het gehele grondgebied onder Nederlandse souvereiniteit ff De wapenstilstandsovereenkomst tussen Ie republiek en Nederland is vandaag om 1.25 uur Nederlandse tijd op de „Renville" •ndertekend, waarna de afkondiging gc- chiedde door heide delegaties van de be- 'elen: „Staakt het vuren" en „Op de plaats nst", geldend voor het grondgebied van ava, Sumatra en Madoera, welke bevelen •innen 48 uur na de afkondiging moeten Ün opgevolgd. Reuter meldt bovendien ïog dat de republiek de positie van staat •innen het raam der Verenigde Staten van jdonesië heeft aanvaard, en wel in de vorm oals de Verenigde Staten van Indonesië uilen worden georganiseerd op de grond- lag van achttien staatkundige grondbegin- elen, over welke grondbeginselen een in- ormele overeenstemming tussen de beide jj de wapenstilstand betrokken partijen ou bestaan. Als een uitvloeisel van deze chttien grondslagen zou de souvereiniteit iver het gehele grondgebied van Indonesië morden uitgeoefend door Nederland, tot het Jjdstip, waarop Nederland haar zal over- Iragen aan de Verenigde Staten van Indo- esië. De overeenkomst welke als termijn van nwerkingtreding noemt: 48 uur na de on- lertekening, liet tevens de mogelijkheid ot het verlengen van deze termijn tot 14 [agen na de ondertekening, indien een van xeide partijen aan de andere partij het TJ/erzoek hiertoe zou doen. Sjarifoeddin Deeft per brief aan de Nederlandse delega- ie zijn wens te kennen gegeven deze ter- nijn te verlengen, zodat thans de termijn jan 14 dagen geldt. Aan alle deelstaten aldus Reuter ver- Ier zou een representatieve vertegen- voordiging worden aangeboden in enigerlei 'oorlopige federale regering, gevormd voor le ratificatie ener grondwet voor de Ver enigde Staten van Indonesië. Binnen niet ninder dan zes maanden en niet meer dan :en jaar na de ondertekening van de poli- ieke overeenkomst zal door volksstemming lienen te zijn uitgemaakt, of de bevolkin- ;en van Java, Sumatra en Madoera hun espectieve gebieden deel wensen te doen litmaken van het gebied der republiek of ran een der andere staten. Tot aan de ontbinding van de Commis sie van Goede Diensten kan door beide jartijen het verzoek worden gedaan, dat ie commissie haar diensten zal blijven 'erlenen tot het bijleggen van geschillen, lie zich gedurende de interim-periode n Indië mochten voordoen. Van betrouwbare zijde werd voorts ver- ïomen, dat de uit tien artikelen bestaande vapenstilstands-overeenkomst voorziet in ien „op-de-plaats-rust"-toestand op de [renslijnen tussen de Nederlandse en de epublikeinse strijdkrachten, zoals deze lijn omschreven in de officiële bekend- naking van de "Indische regering van 29 Augustus. Dit komt neer op een stand- ïouden in of nabij de huidige opstelling, vaarbij dus alle door de Nedeidanders ijdens de politiële actie op Java, Ma doera en Sumatra bezette gebieden, on- ier Nederlands bestuur blijven. In overeenstemming met de in het ver- Irag aangegeven linies, zullen gedemili- :ariseerde zones worden ingesteld. In af wachting van een politieke overeenkomst, sal de verantwoordelijkheid voor rust en Drde in deze zönes berusten bij dé burger- ijke politie van elk der partijen. De po- litie-beamfcten mogen zich niet in de we- i Geheime volksregering n Italië gevormd? i Krachtmeting in de lente (Van onze Romeinse correspondent) Wellicht de belangrijkste gebeurtenis in lit jonge jaar was, voor zover Italië be treft, het congres der communistische partij. Het was een nationaal congres, doch 1 .alrijk waren de vreemde gasten, Joego- slaven. Russen, Hongaren, Polen en com- nunistische leiders uit landen waar Rus-' and's invloed niet domineert. Er zijn vele ;n zeer langdurige redevoeringen gehou- I ïen. die ons echter weinig nieuws leren. Togliatti heeft de huidige Italiaanse rege- ïng beschuldigd van verzaking der natio- ïale belangen, terwille van Amerikaanse leun aan het grootkapitaal. Hij heeft aan gekondigd, dat het Marshall-plan, wijl het -"ot economische en politieke dienstbaar- Aieid leidt, door zijn partij met alle mid- lelen bestreden zal worden. Hij heeft het Taticaan aangevallen, zeggende dat de >aus, door zijn antwoord op de missive 'an Truman enige maanden geleden, partij leeft gekozen voor het grootkapitaal en de •nderdrukking tegen de arbeiders en de lemocratie, voor de oorlogshitsers tegen le vredespolitiek der Sovjet-Uijie. Het leeft van de zijde der Italiaanse regering Qgin vooral van Vaticaanse zijde niet ont- iroken aan repliek. Zeer zeker waren de meeste sprekers rerre van gematigd en alles wijst erop, lat de Gasperi, in de maanden die ons nog scheiden van de voorjaarsverkiezingen, log met vele moeilijkheden te kampen zal lebben. Zo koortsachtig was de atmosfeer e Milaan, dat serieuze waarnemers met telligheid hebben verzekerd, dat nog voor le verkiezingen een poging zal worden II jedaan om zich met geweld van de macht neester te maken, althans in Noord-Italië. 'oegoslavische troepen zouden daarbij hulp 'erlenen. Te Rome doen voorts in kringen, die men Is welingelicht mag beschouwen, geruch ten de ronde, dat aan de vooravond van *\Vet congres, op 27 December een geheime .volksregering" is gevormd met Togliatti ils eerste minister en dat alle voorberei dingen voor een machtoverneming zijn retroffen. Men mag dit gerucht niet zonder neer als absurd verwerpen. Dat er in het zroege voorjaar een nieuwe krachtmeting grote schaal zal plaats vinden is zeker, i Menigeen vraagt zich af. in hoeverre de ïommunisten noe legale strijdmethoden toepassen. Togliatti heeft verzekerd, dat tienduizenden arbeiders gereed zijn de vrijheid en de „democratie" met de wa penen in de vuist te verdedigen.....: derzijdse zones begeven, tenzij begeleid door een der militaire assistenten van de Commissie voor Goede Diensten en een politie-beambte van de andere partij. De drie leden der commissie voor goede diensten, Van Zeeland, Kirby en Graham, zullen zich per vliegtuig naar Lake Success begeven, teneinde rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Ieder hunner zal via zijn eigen land reizen en zij zullen over 14 dagen weder bijeen ,zijn te Lake Success. Geen legerberickt meer. De Dienst legercontacten" deelt mede, dat in afwachting van de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst aan Ne derlandse zijde besloten is het uitgeven van de dagelijkse militaire communiqués te staken. Bij de besprekingen te Kalioe- rang werd destijds het staken van de pu blicatie van militaire communiqués be schouwd als een der daden, welke een gunstige sfeer konden scheppen. Op 20 Januari 1943 ver namen wij, luisterende aan onze voor de bezetter verborgen radiotoestellen, het heugelijke nieuws uit het gastvrije Canada: de vorige avond om zeven uur had Prinses Juliana het leven geschonken aan een dochter. En nu, vijf jaar later, is dit in balling schap geboren konings kind opgegroeid tot de vrolijke Margriet, die zich een plaats heeft veroverd in de harten van alle Nederlanders, die Maan dag haar vijfde verjaar dag zullen vieren. Opsporing oorlogsmisdadigers Leden van Ned. missie in Duitsland gearresteerd Naar het A.NJ?. verneemt, zyn bij de Nederlandse Missie tot Opsporing van Oorlogsmisdadigers in Duitsland onregel matigheden ontdekt. Een aantal leden wordt er van verdacht zich goederen te hebben toegeëigend, welke toebehoorden aan Duitse burgers. Na een onderzoek door de recherche-afdeling van de Ko ninklijke Marechaussée werden acht leden in arrest gesteld, van wie er thans nog zes worden vastgehouden. Het woord is aan.. Gandhi Vrijheid is niet waard te bezitten als zij niet de vrijheid inhoudt fouten te malfen. STRIJD IN HAIFA De Haganah heeft te Haifa een Arabisch huis opgeblazen. Zeven Arabische kinderen en een vrouw werden gedood. Zeven per sonen, onder wie drie kinderen werden gewond. De Haganah beweert, dat zij hedennacht te Haifa 82 Arabieren heeft gedood en 19 Arabische bussen heeft ver nield. COMMUNISME IN DUITSLAND Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de tekst gepubli ceerd van het „plan-M.", waarin ver vat zijn de plannen, die de Duitse communisten zouden koesteren om stakingen in het Ruhrgebied te orga niseren en het vervoer in West-Duits- land te desorganiseren. Dit plan werd door Duitse autoriteiten openbaar ge maakt. Een woordvoerder van het ministe rie verklaarde, dat nadere inlichtin gen omtrent de bron van de tekst het Foreign Office dieper dan tevoren overtuigd hadden van de authentici teit er van. In het document wordt verklaard, dat deze winter de beslissende periode in de geschiedenis van de Duitse werkende klasse zal zijn. „Zij zal door hardnekkige strijd en tezamen met de werkende klasse in geheel Europa de sleutelposities in de productie veroveren. Deze strijd heeft niet het bezetten van ministeriële posten ten doel, maar van posities, die het uitgangs punt vormen voor de uiteindelijke strijd voor de bevrijding van het wereldprole- tariaat. De Sovjet-Unie, waar het socialis me gevestigd is, kan en zal deze strijd tegen de monopolistische kapitalistische machten met alle middelen, die haar ter beschikking staan, steunen". Het voornaamste doel van de winter- strijd is de aanval van de monopolistische kapitalisten, die zij uitvoeren door hun zo genaamde plan-Marshall te breken. De besluiten, waartoe de communisti sche functionarissen „na rijpe overwe ging" zijn gekomen, zijn vervat in vijf delen. In het eerste deel wordt gezegd, dat de centra van de massastrijd zijn: Het Ruhrgebied en zijn productie en de trans portmiddelen in het Westen van Noord- Duitsland. Het is noodzakelijk, dat de op stand der arbeiders tegelijk in de ver- voers- en productiebedrijven uitbreekt. Het centrale uitvoerend comité zal een uniforme uitvoering geven aan de pro- paganda-agitatie. Deze heeft de volgende oogmerken: a. Het plan-Marshall is een plan van de monopolistische kapitalisten der Ver enigde Staten, dat slavernij beoogt; b. de stakingen in alle landen onder monopolis tisch kapitalistisch bestuur zijn tekenen van verwording van de kapitalistische maatschappij en c. een gestadige en voort durende ontwikkeling van de Oost-Euro- pese economie onder bescherming van de Sovjet-Unie. Agitatiekaders zijn belast met het po pulair maken van een plebisciet en socia lisatie van het Ruhrgebied. Het rooster is als volgt tot eind Decem ber: het tot stand brengen van een ge meenschappelijke basis van de Duitse sociaal-democratische en communistische partij voor het doen houden van een ple bisciet. Tot het eind van Februari: een gron dige organisatie van stakingskaders en van het begin van Maart af: organisatie van algemene stakingen. Protest. De communistische partijen en bladen Geen militaire condities bij het Marshall-plan Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft de berichten, volgens welke Forrestal, de minister van Defensie, zou hebben verklaard, dat Marshall overwoog, militaire bases te eisen in ruil voor de Amerikaanse hulp verlening, categorisch tegengesproken. Ook ontkende hij, dat Forrestal hoopte, de ge wapende strijdmachten van de zestien ont vangende landen te kunnen coördineren. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat Marshall zich zelfs sterk verzet tegen elke poging van het Congres, de hulp in het kader van het plan-Marshall afhankelijk te stellen van de toestemming tot het vestigen van militaire bases. Forrestal zou op een desbetreffende vraag geantwoord hebben, dat Marshall bij het opstellen van zijn programma „deze zaken in gedachten heeft gehad", welk woord van Forrestal op de eerder gemelde wijze is geïnterpreteerd. Volgens gezag hebbende kringen te Washington, aldus Reuter's correspondent, is Marshall van oordeel, dat het stellen van een dergelijke voorwaarde de nederlaag van het program ma zou betekenen. zijn heden een campagne begonnen tegen de hun toegeschreven stakingsplannen in het Ruhrgebied en in Noord-West-Duits- land. Zij volgden daarbij zowel in het Oosten als in het westen de lijn, die is aangegeven in een resolutie van het hoofdbestuur van de socialistische een heidspartij, die het gepubliceerde „proto- col-M." een „plompe provocatie" noemt, die zou zijn geproduceerd door de Britse en Amerikaanse geheime diensten. Volgens het blad der partij zal men rekening hou den met „nog meer onbeschaamde provo caties". Alle communistische stemmen vergel ijken de publicatie van het docu ment met de door Goering georganiseerde Rijksdagbrand U.S.S.R. hervat besprekingen over schuld aan V.S. De Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Staten, Panjoesjkin, heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is de besprekin gen met-de V.S. over de betaling van haar schuld uit hoofde van de leen- en pacht wet te hervatten. Deze schuld bedx-aagt ll.200.00b.000 dollar. Spoorwegstaking in V.S. Offidiële bemiddelaars zijn er in Chicago niet in geslaagd een loongeschil tussen de Amerikaanse spoorwegen en drie vakver enigingen van machinisten en wisselwach ters bij te leggen. Deze vakverenigingeh hebben Eeeds besloten tot staking over te gaan. Het is mogelijk dat een staking van 125.000 vakverenigingsleden 6 Februari in gaat. Bloembollenexporteur werkte met gefingeerde order Enige tijd geleden heeft de Tuchtrechter voor de voedselvoorziening te Haarlem een bloembollenexporteur veroordeeld tot een geldboete van 30.000. Deze exporteur had op een gefingeerde Canadese order een uitvoermachtiging verkregen, doch de zending bloembollen die voor 62.000 gefactureerd werd in Engeland doen lossen, zogenaamd omdat de order geannuleerd was, juist toen de zending uit Nederland verscheept was. Het jcugdparlement te Haarlem verga dert Woensdag 21 Januari in het Kennemer Lyceum. De heer Dr. P. H. Schroder houdt 'n inleiding over de schoolorganisatie. INDIË-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER Antwoord van minister Jonkman (Van onze parlementaire redacteur). Even was de Kamer Vrijdag nog met Waterstaat bezig, toen zij met 50 tegen 26 (Arbeid), de motie-Rooi vink (K.V.P.) in zake het op korte termijn bevaarbaar ma ken van de Gelderse IJsel aannam. Doch terstond daarop ging het debat over de In donesische kwestie verder. En wel met critische opmerkingen van zeer uiteenlo pende aard. Zij kwamen van de heren Hoogcarspel en mr. Stokvis (Comm.), ds. Zandt (St. Ger.) en dr. Bruins Slot (A.R.) Toen kwam eindelijk minister Jonkman aan het woord, die hier en daar nog al fikse terechtwijzingen uitdeelde. Zo verweet hij aan de oppositie dat zij juist nog op een dag als deze wantrouwen tegenover de wederpartij kenbaar had gemaakt. Mr. Vonk (Vrijh.) kreeg er van langs wegens diens beroep op een op ondemocra tische en on-Nederlandse wijze door een dagblad gepubliceerd zeer geheim stuk, dat overigens, voor zover het waar was, slechts als bewijs kon dienen, dat de legerleiding zich openhartig tegenover de regering kan uiten (het betrof hier het afdrukken van STAKING IN ÜU1TSE STEDEN In verschillende steden van het Ruhrgebied en Noord-West Duitsland zijn Vrijdag algemene stakingen uitgebroken, waarbij naar schatting 150.000 arbeiders uit allerlei 'akken van industrie betrokken zijn. Duisburg, Mühlheim, Dinslaken, Oberhausen, Essen en Düsseldorf leverden de grootste contingenten stakers op, waardoor in deze steden de bedrijven practisch stil kwamen te liggen. Deze staking, die door Duitse arbeidersleiders wordt omschreven als a-politiek en als een protest tegen de slechte voedselpositie, zal tot de mijnen worden uitgebreid indien niet spoedig verbetering in de voedingsmiddelen-distributie komt. Sander, de socialistische voorzitter van de Duisburgse bedrijfsraad, gaf te ken nen, dat beweringen, inhoudende dat de staking een onderdeel zou zijn van een communistisch complot „volkomen on waar" moeten heten. Het betrof, naar hij zei, stakingen wegens honger en zij hadden niets uit te staan met politiek. In Essen hadden de laatste dagen, evenals in andere Duitse industriesteden, massale demonstraties en stakingen plaats als protest tegen de voedselschaarste. Conducteurs en conductrices van de Essense trams en bussen lieten hun wagens in de steek en voegden zich bij de demonstranten, die zij op hun weg tegenkwamen. Europees economisch overleg volgt een nieuwe methode Door Amerikaanse tussenkomst zijn de Frans-Engelse plannen om in Fe bruari een tweede bijeenkomst der zestien Europese landen te houden ter bespreking van de resultaten der voor bereiding tot het Marshall-plan, opge schort. Er is thans besloten een com missie van Franse en Britse deskundi gen te zenden naar de zestien hoofd steden ter inspectie van de situatie in elk der hulpbehoevende landen, die daarna een rapport zal opstellen over haar ervaringen. De experts zullen moeten overzien, wal tot nu toe gedaan is en wat nog te doen staat op het gebied van economische samen werking, zoals het verlagen van tarieven en het verdelen van waterkracht en derge lijke. Voorts zouden zij moeten nagaan wat gedaan moet worden in verband met het instellen van een permanente organisatie voor de uitvoering van het plan-Marshall. De Britse en de Franse regering hebben een gemeenschappelijk communiqué opge steld, waarin de beide landen verklaren, leg te plegen met de 14 andere aan het plan-Marshgll deelnemende landen. Een woordvoerder van de Franse rege ring verklaarde, dat de commissie van on derzoek haar aandacht hoofdzakelijk zal wijden aan de vorderingen, die zijn ge maakt met betrekking tot productie, geld- sanering en inter-Europese economie. Te vens zal de commissie de oprichting van een permanente organisatie van de 16 mo gendheden bespi'eken. Zij zal evenwel geen besprekingen voeren over herziening van de in het rapport der 16 landen genoemde cijfers of over de voorwaarden, die de V.S. voor hun hulp zouden kunnen stellen. Bij de Frans-Britse besprekingen te Lon den, aldus de Franse woordvoerder, is het bijeenroepen van een nieuwe conferentie der 16 besproken, doch na overleg met de V.S. heeft men besloten, dat een commissie van onderzoek de voorkeur verdiende en dezelfde resultaten zou kunnen boeken als een formele conferentie. Naar het A.N.P. verneemt, bevindt dr. H. M. Hirschfeld, het hoofd van de Neder landse delegatie voor het plan-Marshall, zich momenteel te Londen in verband met dat zij thans de tijd gekomen achten over- de daar gevoerde besprekingen. „Bij deze stakingen", voegde hij er aan toe, „beschouwen wij, socialisten, de com munisten en de christen-democx-aten ali bondgenoten". De staking, zo ging hij verder, is zowel gericht tegen de Duitse autoriteiten als tegen het Britse militaire bestuur, dat vol gens de vakverenigingen orders van Duit se instanties heeft hex'roepen en zijn veto heeft uitgesproken over wetten, die door het gewestelijk parlement waren aangeno men en waarvan de uitvoering de voedsel voorziening ten goede zou zijn gekomen. Het voornaamste verzoek van de vak verenigingen aan het militaire bestuur is onmiddellijke hulp van de troepen om de boeren te dwingen „geweldige voedsel voorraden, op hun boerderijen vergaard" af te geven. Douceurtje De Duitse ministers voor Voedselvoorzie ning in de dubbele zóne hebben besloten het vetrantsoen van de gehele zóne de ko mende maanden aan de bevolking van het Ruhr-gebied te verstrekken. Lord Pakenham, de Britse minister voor Duitse aangelegenheden, heeft verklaard, dat verhoging van de voedselimport ii Duitsland niet mogelijk zou zijn. Hij be schouwde de huidige situatie als een kracht proef voor de effectiviteit der Duitse demo cratie. Het voedselprobleem, zei hij, moest door de Duitsers zelf opgelost worden. Franse communisten als burgemeester afgezet Het Franse ministerie van binnenlandse zeken heeft de communistische burge meesters Gix-aud en Morel van het 11de en 20ste Par ij se arrondissment uit hun ambt ontzet. Met ministerie maakte bekend, dat het tot deze maatregel was overgegaan „we gens de vijandige houding, die deze func tionarissen tegen onze i'epublikeinse in stellingen hebben aangenomen, en welke overenigbaar is met de onpartijdigheid, die gemeentelijke functionarissen tijdens hun ambtsperiode moeten tonen" In regeringskringen wordt vernomen, dat de twee burgemeesters gedurende de Novembei-staking actieve steun aan de stakers hebben verleend. Koning Leopold gaat met de „Sommelsdijk" naar Havanna Koning Leopold van België zal met het motorschip „Sommelsdijk", een vracht schip van 9200 ton van de Holland-Ame- rika Lijn, van Lissabon naar Havanna reizen. Het schip is bij Wilton-Feijenoord in Schiedam opgeknapt, waarbij aan het interieur zowel als aan het exterieur spe ciale zorg is besteed. Modern uitgerust I was het schip reeds. Het was kort voor de oorlog gebouwd en in de oorlogsjaren kreeg het radar, echolood on dev^ijike nieuwe snufjes aan boor'5 Koning Leopold heefl -'e gehele passa giersruimte de „Sommelsdijk" heeft accommodatie voor twaalf personen besproken voor zich en zijn gezel schap, dat uit acht personen zal bestaan. Gezagvoerder is de heer B. J. Couvee, die al meer, dan 30 iaar in dienst is van de H. A. L. - Vandaag zou de „Sommelsdijk" uit Rot terdam naar Lissabon vertrekken. een gedeelte uit een geheim memoi-andum van Generaal Spoor in „Het Dagblad"). Uit de voorstellen, waaromtrent thans overeenstemming is bereikt, zal men, zodra hun tekst openbaar wordt, kunnen zien, dat zij x-echt doen wedervaren aan onze verantwooi-delijkheid en aan Linggadjati. Wat de wapenstilstandsregeling nog in het bijzonder aanging, kon de bewindsman mededelen, dat, voor zover er „pockets" bestaan, de Indonesische troepen deze zul len verlaten om zich naar de andere zijde van de Van Mooklijn te begeven. Uit wat minister Jonkman over de Unie organen zeide, viel op te maken, dat hij hier prof. Romme niet wenste te volgen. Wel degelijk zullen er twee constituties zijn, een van Nederland en een van Indo nesië. De Unie-organen zullen een dubbele bezetting hebben, te weten telkens voor elk departementaal onderdeel van Unie-aan gelegenheden een Nederlandse en een In donesische minister, die dan respectievelijk tegenover het Nederlandse parlement en ginds waarschijnlijk tegenover de presi dent van de Verenigde Staten van Indo nesië verantwoordelijk zullen zijn. Meer en meer voelt men er in Indonesië voor, het Amerikaanse stelsel te gaan toe passen, dat wil dus zeggen een stelsel met een sterke uitvoerende macht en waarbij de ministers niet aan het parlement, doch aan de president verantwoording schuldig zijn. Wij vernamen voorts nog een en ander over het jongste besluit van Dr. van Mook, waarbij hij een voorlopige federale raad heeft ingesteld, welke men moet zien als voorloper van een prefederale raad, welke leden vermoedelijk als departementshoof den zullen gaan optreden. Mr. Jonkman, die uitbi'eiding van het ledental van het collegiaal orgaan als mo gelijk scheen te beschouwen, beweerde dat de instelling van dat orgaan wel degelijk op grond van de Londense noodbesluiten inzake Indonesië bij Koninklijk Besluit kon gebeuren, hetgeen nu alles nog in groei is, praktischer zou wezen. De minister onderstreepte met betrek king tot de republiek, dat deze nog wel een belangrijk element is, al is haar overheer- sende positie door de omstandigheden wel verzwakt. Tenslotte kwam in Excellentie Jonkman's rede een verweer voor tegen de betichting dat de mannen van de „Stuw"- groep, waartoe onder andere de minister» zijn voorganger prof. Logemann en Dr. van Mook behoorden, het „Indië los van Ne derland" voorstonden. De Stuwgroep heeft zich voox-zïchtig destijds aldus uitgedrukt: een zelfstandig Indonesië met blijvende banden aan Nederland "verbonden. De Kamer zal Dinsdag weer bijeenkomen voor de replieken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: koninklijke' Marine: mar. 3 N. Visscher, (z. m.) afkomstig uit Venendaal. Overle den t. g. v. auto-ongeluk. Koninklijke Landmacht: sold, le kl. A. J. Berenman, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 6 Januari 1948; serg. J. J. Kortekaas, afkomstig uit Lisse. Gesneuveld 6 Januari 1948; sold, le kl. B. W. van Loon afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 6 Januari 1948; sold, le kl. A. Steenhuisen, afkomstig uit Velsen. Gesneuveld 6 Jan. 1948; sold, le kl. G. B. te Winkel, afkom stig uit Utrecht. Gesneuveld 7 Januari 1948; korp. J. Euving, afkomstig uit Gees gemeente Oosterhesselen (Dr.). Gesneu veld 9 Januari 1948; sold, le kl. J. Ottens, afkomstig uit Annen gemeente Anloo (Dr.) Gesneuveld 9 Januari 1948; serg. P. Arendse, afkomstig uit Oost en West- Souburg. Gesneuveld 10 Januari 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: Chin. sol. 2e kl. Tjan O Thin, afkomstig uit Ned.-Indië. Ovex-leden aan bekomen verwonding 8 Januari 1948; Soend. sold. 2e kl. Asmita- had, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 3 Januari 1948. RELLETJES IN CANTON Het vei'oordelen van twee Chinezen te Hongkong tot gevangenisstraf heeft tot anti-Britse demonstraties in centraal- China geleid. In Canton werden de Britse consulaire gebouwen en het kantoor van Reuter in brand gestoken en geheel ver nield. De Centrale Chinese regering heeft haar spijt betuigd over de anti-Britse relletjes in Canton. De buurt, waar de onlusten heb ben plaats gehad, is verklaard tot gebied dat in staat van beleg verkeei-t. REGEN EN WIND. Ver%vacht:ng. medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Krach•iee. nu en dan harde wind tus- =«n Zuidwest en West. Stijging van emperatuur. 18 Januari: Zon op 8.40 uur. onder 17.01 uur Maan op ..1138 uur onder 0.14 uur rEerste kwartier) 19 Januari: Zon op 8.39 uur. onder 17 03 uur Maan op 11.50 uur. onder 0 50 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1