IJmuider Courant „Deze overeenkomst garandeert een vreedzaam bereiken onzer idealen" Noodkreet bleek kwajongensstreek Oost-Europese statenfederatie in stadium van voorbereiding Inhoud van politiek accoord Weerbericht 462e Jaargang No. 18840 ^Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 19 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,- Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem fje, REPUBLIKEINS COMMENTAAR Soekamo en Sjarifoeddin stellen hun hoop op het komende plebisciet uw Na de ondertekening: van de wapenstil- >ed standsovereenkomst, die zoals gemeld Za- iu terdag op het dek van de „Renville" plaats er had, heeft de Indonesische premier Sjari- foeddin namens zijn delegatie het woord ir. gevoerd. Hij zeide: „Wü waren teleurge- ;n, gesteld, omdat herhaaldelijk de voorstel- in len, die gedaan waren door de Commissie en van Goede Diensten en die wü hadden 3t- aanvaard, niet door Nederland werden je aangenomen. Natuurlijk zijn wij thans te- ar leurgesteld over de Nederlandse voorstel de len in deze overeenkomst, omdat zij zoveel en verschillen van wat wü gehoopt hadden en wat wij verwacht hadden van de Com- ve missie van Goede Diensten. Niettemin zul- en len wü deze bestandsovereenkomst uit- 'a, voeren en deze politieke beginselen, zo in goed als dit in ons vermogen ligt". Voor de Nederlandse regering tekende je Abdoelkadir, voorzitter van de Neder landse delegatie en plaatsvervanger van ar de luitenant-gouverneur-generaal, dr. H. ilj van Mook. ,n Abdoelkadir zei: „Door de onderteke- [jj ning van deze overeenkomst is de eerste mijlpaal geplant op een moeilijke weg". ,g De republikeinse opperbevelhebber, ge- j. neraal Soedirman, heeft Zaterdagavond ongeveer 20.45 uur Javatijd de eerste in- re structies voor de wapenstilstand voor ra- Q dio-Djokja voorgelezen. Precies om 21 uur Javatijd sprak generaal Spoor de troepen toe en las dezelfde instructie voor waarbij hij nog zeide: „Het bestand beoogt de be- eindiging van de vijandelijkheden, sabo- :e tages enzovoort in de ruimste zin van het woord. Ik moet wederom het uiterste aan discipline en besef van de troepen vra- b een"- ,g Soekamo sprak. Zaterdagavond heeft de president der Indonesische republiek, ir. Soekarno, een e radiorede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat hoewel een overeenkomst nu is be- reikt, er nog hard gewerkt zal moeten worden om de idealen van 't Indonesische volk te verwezenlijken. Hij bracht dank ,J aan de Commissie van Goede Diensten voor haar werk. s i, Hü verklaarde voorts, dat hoewel de bestandsovereenkomst op dit ogen- blik voor de republiek nadelig blijkt, p zii toch in de toekomst perspectieven e zal openen, die voor de republiek e voordelig kunnen zijn. „Indien de re- 1 publikeinse idealen langs vreedzame weg kunnen worden beroikt, waarom zullen wü er dan voor vechten?" Hij zeide verder, dat de vrije en sou- vereine Verenigde Staten van Indonesië langs vredige weg gevormd zullen worden en dat de republiek in het thans bezette gebied zal kunnen terugkeren. „Omdat thans de garantie bestaat, dat de republi- keinse idealen langs vreedzame weg be- j reikt kunnen worden, durfden wij de over eenkomst te aanvaarden". Soekarno spoor de het volk en het leger aan vertrouwen te stellen in de regering en de bevelen uit te voeren. Hij zeide tevens, dat ook de be volking in de bezette gebieden het hare kan bijdragen tot het komende plebisciet. Hij spoorden tenslotte aan tot nationale discipline. De vice-president, drs. Mohammed Hatta, hield eveneens een toespraak voor radio Djokja, die in het bijzonder gericht i was tot het leger en de bevolking van Sumatra. Ook hij verklaarde, dat de over eenkomst in de toekomst moet worden gezien, daar eerst later het nut voor de republiek zal blijken. Ook generaal Soe dirman, opperbevelhebber der republikein se strijdkrachten, sprak in dezelfde zin. Persconferentie. „Indonesië rekent er op, dat de UNO de eerlijkheid zal garanderen van het ple- blisciet, dat het lot van dit getroffen land zal bepalen", aldus verklaarde de repu blikeinse minister-president Amir Sjari- foeddin in het eerste interview, dat hij gaf sinds de bestandsovereenkomst Zaterdag door Nederlanders en Indonesiërs onder tekend werd. Sjarifoeddin liet er op volgen: „De Nederlanders kunnen thans niet langer volhouden, dat de Indonesische kwestie een binnenlandse aangelegenheid is. Zij hebben de bemiddeling aanvaard. Het plebisciet is een wereldbelang en het succes daarvan zal de wereld een prachtig voorbeeld geven van de wijze, waarop de organisatie der Verenigde Volken versterkt kan worden". Sjarifoeddin gaf te verstaan, dat de re publiek onmiddellijk met een politieke campagne zal beginnen en de bevolking door middel van redevoeringen en pam fletten met het plebisciet in kennis zal stellen. In antwoord op de vraag, of hij van plan was persoonlijk een tournee door De „Tabinta" met troepen naar Indië Zaterdag is de „Tabina" met ruim 1000 militairen, voor het grootste gedeelte tech nisch personeel uit Amersfoort, Utrecht en Nijmegen uit Amsterdam naar Indië vertrokken. In het ruim van de Tabinta staan zes cantinewagens, welke door de NIWIN aan geboden zijn. Vier huizen in de as gelegd in Bergen op Zoom In de nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in een woning aan de Ant werpse Straatweg in Bergen op Zoom. De bewoners waren genoodzaakt zich over het dak een uitweg te zoeken. Het vuur deelde zich mede aan drie aangrenzende huizen, welke eveneens vrijwel geheel uitbrand den. Een der inboedels ging geheel ver loren. Java, Sumatra en Madoera te ondernemen, antwoordde de premier: „Niet in dit sta dium. Wij moeten eerst de toepassing van de order „staakt het vuren" aan beide zijden verzekeren". Sjarifoeddin zeide, dat aan de Indone sische guerillastrijders het bevel zal wor den gegeven de gewapende actie stop te zetten en te beginnen met de „politieke strijd" onder de waarborgen van vrijheid van het gesproken woord, vereniging en vergadering en drukpers, welke vervat zijn in de overeenkomst, welke Zaterdag aan boord van het Amerikaanse marine vaartuig „Renville" getekend is. De over eenkomst geeft tevens aan beide partijen het recht te verzoeken om voortgezet toe zicht van de UNO en Sjarifoeddin ver klaarde, dat althans de repbliek zeer ze ker van dit recht gebruik zou maken. „Boven alles", zo zeide Sjarifoeddin, „rekenen wij er op, dat wereldopinie een eerlijk plebisciet zal garanderen. Wij stel len vertrouwen in de democratische prin cipes". De Veiligheidsraad wordt ingelicht. Op het einde van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft de Belgische afge vaardigde, van Langenhove, als voorzitter, medegedeeld, dat Nederland en de Indo nesische republiek in de namiddag van de 17e Januari een wapenstilstandsovereen komst hebben getekend aan boord van een oorlogsschip voor Batavia. Hij deelde na der mede, dat twee uren later de order „staakt het vuren" was afgezonden aan de troepen, en dat ook een overeenkomst was getekend over twaalf politieke begin selen als basis voor een regeling van de huidige moeilijkheden, alsmede dat ter stond onderhandelingen waren begonnen teneinde tot een definitieve overeenkomst te geraken. De Commissie van Goede Diensten van de UNO samengesteld uit vertegenwoor digers van Australië, België en de Ver enigde Staten, wier taak thans geëindigd is, zal terstond naar Lake Success terug keren, waar men 31 Januari hoopt te arri veren om zich ter beschikking van de Veiligheidsraad te stellen. De commissie stelt een rapport op, dat zij aan de raad zal voorleggen zodat deze de bespreking van de Indonesische kwestie zal kunnen vervolgen. Dr. Beel dankt de Commissie van Goede Diensten. De minister-president heeft aan de voor zitter van de Commissie voor Goede Dien sten te Batavia het volgende telegram ge zonden: Namens de Nederlandse regering betuig ik uwA Commissie gaarne mijn dank voor het belangrijke resultaat door uwe goede diensten in het belang van Neder land en Indonesië en van de internationale gemeenschap bereikt. Surinaamse delegatie op Schiphol aangekomen Verklaring van mr. 3. A. E. Buiskool Zaterdagmiddag arrivieerde per KLM- Constellation uit New York op Schiphol de delegatie uit Suriname, welke aan de ron detafelconferentie in Den Haag deelneemt. In de douaneloods gaf mr. J. A. E. Buis kool, voorzitter der delegatie de volgende verklaring: „Wij gaan naar de rondetafelconferentie in Den Haag om mede te werken aan de volledige liquidatie van het koloniale regiem. Als wij niet de verwachting had den, dat ook Nederland daaraan wil mede werken zouden wij niet naar Nederland gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en samenwerking en zien daarin het belang van alle delen van het Koninkrijk der Nederlanden. Suriname is als land van het Westelijk halfrond Amerikaans ge oriënteerd, maar dat doet niet af aan het Nederlands karakter van Suriname. Een juiste toepassing van de democratische beginselen brengt mee, dat Suriname zelf voor zijn belangen zal opkomen. Het hand vest der Verenigde Volken kan daarbij als richtsnoer dienen. Wij hopen, dat deze rondetafelconferentie een nieuwe en betere periode zal inluiden". Vervolgens begaven de gedelegeerden zich naar het kasteel Oud-Wassenaar, waar zij 'tijdens hun verblijf in Nederland zullen vertoeven. Candhi eet weer Zijn vredespolitiek aanvaard Na ruim vijf dagen te hebben gevast heeft Gandhi een klein glas sinaasappelsap ge nuttigd en zijn vasten geëindigd, daar de ministers van de Indische regering onder leiding van Pandit Nehroe samen- met de leiders van alle partijen, gemeenschappen en organisaties de belofte hebben onder tekend, aan de door Gandhi genoemde voor waarden gehoor te zullen geven. Het was de vijftiende periode van vasten in het leven van de thans 78-jarige Mahat- ma. Dit maal duurde zij 121 uur. Gandhi zat rechtop in zijn bed, ondersteund door dr. Sushila Nayer, toen hij in zijn kleine woning te Birla, waar hij op 13 Januari zijn hongerstaking was begonnen, zijn besluit bekend maakte. Voordat hij zijn glas vruch tensap dronk, had hij van zijn oude vriend Nehroe, thans premier van India, en andere leiders der Hindoes, Mohammedanen en Sikhs de belofte losgekregen, dat er een einde zou komen aan de bloedige onderlinge twisten, die India teisteren sinds het een dominion geworden is. Gandhi had zeven voorwaarden gesteld. Onder andere, dat de 117 moskeeën te Delhi, die na de ongeregeldheden van Sep tember tot tempels of residenties zijn om gebouwd, door niet-Mohammedanen weer in hun oorspronkelijke staat worden terug gebracht zonder enige pressie van de zijde der regering. Voorts moeten de niet- Mohammedanen te Delhi er geen bezwaar tegen maken, dat Mohammedanen uit Pa kistan naar Delhi terugkeren. TURKIJE WIL LENEN De Turkse president, Inonu, heeft de Amerikaanse ambassadeur, Wilson, mee gedeeld, dat Turkije leningen op lange termijn behoeft om zijn taak onder de huidige omstandigheden te kunnen ver vullen. Het woord is aan M o r e t Een dwaas is hij die voorgeeft onwrikbaar in zyn denkbeelden, meningen en overtuigingen te 2ijn. S.O.S.-bericht in een fles: Dóris Rijkers" maakte nodeloze Dimitrof doet voorspellingen Georgi Dimitrof. de Bulgaarse mi nister-president, heeft op een perscon ferentie te Belgrado verklaard, dat Bulgarije, Joego-Slavië, Albanië, Roe menië, Hongarüe, Tsjecho-SIowakije, Polen „en misschien ook Griekenland" momenteel voorbereidingen aan het treffen zijn voor de mogelijkheid van oprichting van een Balkanfederatie of Oost-Europese federatie. Hij verklaarde verder, dat bij de be sprekingen te Boekarest geen woord over dit onderwerp was gesproken daar deze kwestie op het ogenblik nog niet onmid dellijk aan de orde was. Wanneer de tijd rijp is zullen genoemde landen na der beslissen. „Zij zullen voor zich zelf beslissen, slechts rekening houdend met hun eigen belang en dat van de interna tionale samenwerking". Dimitrof heeft op weg naar huis in de trein verklaard, dat hij met betrekking tot het nieuwe verdrag met Roemenië wil lens en wetens het woord „verbond" had gebruikt. De verdragen, welke Bulgarije met Joego-Slavië, Albanië en Roemenië gesloten heeft evenals de verdragen die het nog sluiten zou, zijn alle „allianties". „Wij zijn geallieerden geworden zoals wij reeds de facto geallieerden der Sovjet- Unie zijn". Commissie van Drie vraagt goede sfeer te scheppen Behalve de overeenkomst tot Staken van het Vuren is Zaterdag op de „Ren ville" het politieke accoord dat ontstond uit de voorstellen der Commissie van Drie en de Nederlandse delegatie, die door de republikeinse regering werden geaccepteerd, getekend. Dit accoord omvat de positiebepaling van de repu- pliek als deelstaat en de voorwaarde tot het houden van een plebisciet. Boven dien zijn vier punten uit de oude Ling- gadjati-overeenkomst gelicht, name lijk die betreffende de onafhankelijk heid van het Indonesische volk, de samenwerking tussen Indonesië en Nederland, de vorming van een federa tie en de structuur van de unie tussen de Verenigde Staten van Indonesië enerzijds en de andere delen van het Koninklijk der Nederlanden anderzijds. Aan deze punten werden nog zes an dere bepalingen toegevoegd, welke wa ren opgesteld door de Commissie van Goede Diensten. Deze bepalingen luid den: 1. De Nederlandse souvereiniteit blijft gehandhaafd, totdat deze aan de Verenigde Staten van Indonesië wordt overgedragen. Het recht van Nederland om de rechten en verantwoordelijkheden over te dragen aan de voorlopige federale raad der gebieden van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië duurt voort, totdat de souverei niteit is overgedragen. De status van de republiek zal die van een staat binnen de Verenigde Staten van Indonesië zijn. De Verenigde Staten van Indonesië zullen sou- verein zijn in gelijkwaardig deelgenoot schap (partnership) met het Koninkrijk der Nederlanden in een Nederlands-Indonesi sche Unie, aan het hoofd waarvan de koning der Nederlanden staat. 2. In genoemde voorlopige federale raad zullen alle staten een billijke vertegen woordiging moeten hebben. 3. De mogelijkheid wordt geopend de Commissie van Goede Diensten te verzoe ken aan te bliiven om haar diensten te ver lenen in de interim-periode. Dit verzoek mag door de niet-verzoekende partij niet geweigerd worden. De Nederlandse rege ring moet zulk een verzoek aan de Veilig heidsraad bekend maken. 4. De Commissie van Goede Diensten kan verzocht worden het olebisciet onder haar toezicht te doen houden. 5. De vertegenwoordiging der verschil lende staten, die deelnemen in de conventie voor samenstelling der grondwet, zal ge schieden volgens het bevolkingstal van de betreffende staten. 6. Geen van beide partijen mag verhin deren, dat, indien een staat de grondwet niet wil ratificeren, deze, indien gewenst, volgens de artikelen drie en vier van Ling- gadjati een speciale verhouding tot de Ver enigde Staten van Indonesië of het Konink rijk der Nederlanden kan kiezen. Na de ondertekening werd een verkla ring der Commissie voorgelezen, waarin deze zegt, dat begrepen wordt, dat door ondertekening van de wapenstilstandsover eenkomst een de facto verhouding is inge treden tussen deze overeenkomst en de politieke grondslagen. De Commissie van Drie geeft beide partijen ernstig in over weging door middel van radio, couranten, speeches, e.d., met medewerking van de commissie, de bewoners van Indonesië van het belang en de bedoeling enz. van de politieke grondslagen en wapenstilstands overeenkomst op de hoogte te stellen om hierdoor een goede sfeer te scheppen. In de verklaring wordt tevens ernstig aangedron gen op politieke amnestie voor militairen en burgers. „NEDERLANDSE VOLKSUNIE" OPGERICHT. Te 's-Gravenhage is een nieuwe politieke organisatie "opgericht: de „Nederlandse Volksunie". Naar men aan het A.N.P. me dedeelde, wil de N.V.U. geen nieuwe poli tieke beginselpartij zijn, maar streeft zij naar: „de samenbundeling van de natio nale kracht en overtuiging ter bestrijding' van de materiële, geestelijke en staatkun dige gevaren van deze tijd". Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren B. Boelhouwer, voorzitter en ir. A. J. Gouka, J. P. Albers, A. de Jonge en J. van Vogelpoel. Volgens het Roemeense nieuwsbureau „Rador" houden de verdragen samenwer king op alle gebieden en „broederlijke vriendschap" in. Zij zullen de veiligheid en de territoriale integriteit zeker stellen in het belang van internationale samen werking en vrede in het kader van het Handvest der Verenigde Volken. Verder beloven de landen elkaar volle dige militaire steun te verlenen bij een eventuele agressie jegens een der landen. De verdragen houden eveneens een zeer nauwe economische, wetenschappelijke en culturele samenwerking in en zijn voor twintig jaar opgesteld. Reddingboot speurtocht. Op het Scheveningse strand vond Zon dagmiddag een jongen een fles, waarin hü een briefje aantrof met de volgende woor den: „Coaster Annemarie kapitein Jong bloed, verkeer in zinkende toestand 53 graden Noord. 4 graden 3 minuten Oost. Radio defect. Kom snel". De jongen bracht het briefje naar de vuurtorenwachter, die het bericht onmid- dellijk doorgaf, zodat reeds een half uur later de reddingboot „Dorus Rükers" van de Noord-Zuidhollandse Reddingmaat- schappü de haven van Den Helder verliet, om naar Se Annemarie te zoeken. De op het briefje aangegeven positie van het schip was ongeveer 20 zeemijlen ten Westen van Den Helder. Deskundigen von den het direct al zeer onwaarschijnlijk dat m fles, op dit punt in zee geworpen, op het strand in Scheveningen zou aanspoe len. Hoewel men de mogelijkheid van een misplaatste grap niet uitgesloten achtte, wilde men toch de noodkreet op het briefje niet negeren. In de scheepvaartregisters komen twee kustvaartuigen met de naam „Annemarie" voor. Het zijn beide scheepj' van 200 ton, welke tot de Duitse kustvaart behoren. Een expert op scheepvaartgebied, de di recteur van de Gruno Scheepvaart Maat- schppij, verklaarde met zekerheid, dat een kustvaarder „Annemarie" onder commaiv do van kapitein Jongbloed niet bestond. Hij was er van overtuigd, dat het schrij ven van het briefje een kwajongensstreek is geweest. Na deze mededelingen van een deskundige besloot de directeur van de N. Z. H. R. M„ de heer H. Th. de Booy, de „Dorus Rijkers" radiotelefonisch van haar speurtocht op de Noordzee terug te roepen. Intussen hield de Nederlandse Marine een Mitehell-vlicgtuig op het vliegveld Valkenburg gereed om zo nodig boven de Noordzee een speurtocht te ondernemen. Maandagmorgen werd het raadsel opge lost. Twee jongetjes uit Den Haag van Te Luik werden wedstrijden om het Europees kampioenschap groot biljart cadre 45/2 gehouden. De Nederlander v. d. Pol, die tw eede werd, wordt gecomplimenteerd door de president van de Belgische Biljartbond, de heer Treffaes. Slechte tijden voor de Cöte d'Azur Alle gelukkigen, die in Parijs thans te rugkeren van hun winterverblijf aan de Middellandse Zee, zijn het erover eens in jaren in deze vacantiestreek bij uitstek niet zo'n slechte tijd te hebben meege maakt. Tengevolge der voortdurende prijs stijging ligt namelijk ook de toeristen industrie zo goed als stil. Zelfs Amerikanen kunnen zich de weelde van een verblijf aan de Cóte d'Azur nauwelijks meer per mitteren. En de directie van het Casino de Monte Carlo schijnt dan ook ernstig te overwegen, de poorten van dit wereld vermaarde speelhol maar te sluiten. Elke dag moet er 1 millioen francs op de exploi tatie worden bijgelegd. TREINBOTSING IN V. S. Bij Battle Creek (V.S.) zijn twee goe derentreinen op elkaargereden, waarbij een felle brand ontstond. Een machinist, een stoker en twee conducteurs worden ver mist. Meer dan vijf en twintig wagons zijn ontspoord. Friedrich Flick, een van de Duitse industriële kopstukken uit de tijd van Hitier, werd te Neurenberg veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, waarvan 31 maanden wer den afgetrokken wegens voorarrest. Flick stond terecht tegelijk met Ernst van Weisz- acker. - Een foto van het moment waarop Flick zijn genadige straf verneemt Klacht van Eerste-Kamerleden: Belasting-aangiftebiljetten zi jn bi jzonder ingewikkeld In het voorlopig verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Financiën kla gen enige leden over de ernstige achter stand in de aanslagregeling van de directe belastingen. Uit de abnormale achterstand vloeien grote bezwaren en schade voor de schatkist voort. De fiscus verkrijgt eerst ruim twee jaar later de beschikking over middelen, welke als kasgeld op een be paalde begroting zouden kunnen dienen, waardoor tekorten ontstaan, welke in deze tijd slechts door vergroting der vlottende schuld of door buitenlandse leningen kun nen worden aangevuld. Bijzonder teleurstellend vonden som mige leden het verbod van doorberekening van de recente verhoging van de omzetbe lasting. Indien de handelsmarges moeten worden verlaagd, dient dit te geschieden door daartoe geschikte middelen. De om zetbelasting is zulk een middel niet. Door het thans uitgevaardigde verbod profite ren sommige ondernemers geheel ten on rechte. Anderen mét name de groot handelaren worden in het geheel niet getroffen. Weer andere ondernemers wor den eenmaal getroffen en sommigen moe ten zelfs tweemaal bijdragen. De leden, hier aan het woord, konden voor deze ruwe wijze van werken geen waardering koes teren. Algemeen werd voorts geklaagd over de buitengewone ingewikkeldheid der belas ting-aangiftebiljetten. Verschillende leden stelden de vraag, of de door gemeenten in het Zuiden des lands, in de periode van September 1944 tot de bevrijding van het gehele land ge maakte zeer hoge kosten voor het op bevel van de geallieerde legerleiding verrichte herstel van wegen niet beschouwd dienen te worden als ten behoeve van de geal lieerde oorlogsvoering te zijn gemaakt, zodat het ministerie van Oorlog die zou hebben terug te betalen. De billijkheid eist, aldus deze leden, dat die kosten integraal aan de betrokken ge meenten worden vergoed. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN ITALIë Nabij Civitavecchia in de provincie Rome is een vliegtuig neergestort. Drie Engelsen twee mannen en een vrouw werden dood bij het wrak aangetroffen. Er zijn geen nadere bijzonderheden be kend. respectievelijk 11 en 13 jaar hebben be kend het bewuste SOS-bericht te hebben geschreven en het vervolgens in een fles in zee te hebben geworpen. Toen een van de jongens vernam, welke gevolgen deze daad heeft gehad, kreeg hij wroeging en biechtte alles eerlijk aan zijn ouders op. Direct werd daarna de politie van de toedracht op de hoogte gesteld. Ook dc „Noordholland" zocht vergeefs. Tei-wijl de „Dorus Rijkers" Zon dagmiddag zee koos, beleefden niet ver van de vermeende plaats des on- heils (20 mijl ten Westen van Den Helder) acht opvarenden van de Duit se boot „Sierra Cordova" een nogal hachelijk avontuur. De „Sierra Cor dova" is als herstelbetaling aan Enge land afgestaan en werd door de grote Britse marinesleepboot „Bushpur" naar Engeland gesleept. Zondagmorgen om 2 uur brak de sleeptx-os en dreef de Duitse boot in het duister stuurloos op de woelige zee. Aanvankelijk slaagde de „Bushpur" er niet in het verloren contact met de „Sierra Cordova" te herstellen, zodat Zondagmiddag om 3 uur de sleepboot „Noordholland" van de firma Wijsmuller te Den Helder zee koos om zo nodig assistentie te verlenen. Intussen was een radio-oproep aan het scheepvaartverkeer gericht, naar de „An nemarie" uit te kijken. Zowel de Engelse als de Nederlandse sleepboot antwoordden, dat zij naar de kustvaarder zouden zoeken. Dodelijk ongeluk in Haarlem Zondagmorgen is de negen en twintig jarige Haarlemmer J. van M. nabü het Teylerplein aangereden door een auto en later aan de gevolgen van een schedeibasisfractuur overleden. Van M. reed op een racefiets met grote snelheid in de Jacob Geelstraat in de rich ting van het Teylerplein. Toen hij het kruispunt Nagtzaamstraat-Jacob Geel- straat-Teylerplein naderde, kwam van rechts een auto, die van de Amsterdamse Vaart was gekomen en in de richting van de Nagtzaambrug reed. Een botsing volgde, waarbij de wielrijder een schedeibasisfrac tuur opliep. Hij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij des avonds is overleden. Tribunaallid wilde een extraatje verdienen Een beschuldigde zijn bemiddeling aangeboden Te Axel is op last van de officier van justitie te Middelburg gearresteerd het lid van het Zeeuwse tribunaal G. W. Vorig jaar werd voor het tribunaal te Temeuzen behandeld de zaak tegen G. J. F. van der P., die tijdens de bezetting directeur was van een handel in bouwma terialen. In deze zaak werd geadviseerd tot verbeurdverklaring van 150.000. Op dit advies v/erd fiat geweigerd. De zaak werd verwezen naar het Goesse tribunaal, waar zij de vorige maand opnieuw werd behandeld. W., die geen deel uitmaakte van het college dat de zaak behandelde, schünt ge weten te hebben, dat het fiat in deze zaak geweigerd werd, omdat de opgelegde verbeurdverklaring te hoog werd geacht. Hij heeft van deze wetenschap misbruik gemaakt. Hij bood Van der P. zijn bemid deling aan teneinde een lagere verbeurd verklaring te bewerkstelligen. Van der P. ging hier, na gerechtelijke instanties te hebben gewaarschuwd, zogenaamd op in, waarna op 27 December te Antwerpen v/erd onderhandeld. Van gerechtelijke zijde had men zich verdekt opgesteld. Het gevoerde gesprek werd op gramofoonpla- ten opgenomen. W. stelde als eis 10 pro cent van het bedrag, dat minder dan 150.000 zou worden verbeurd 'verklaard, te ontvangen. Na afloop van deze onderhandelingen werd W. gearresteerd. Bij zijn verhoor verklaarde hij het voor stel aan Van der P. te hebben gedaan, ten einde op deze wijze achter de waarheid in diens zaak te komen. Anti-semitisme in Duitsland Het Duitse nieuwsbureau in de Ameri kaanse zóne, Dena, deelt mee, dat de Duit se sociaaldemocratische leider Kurt Schu macher op een bijeenkomst van het partij- bestdur te München heeft verklaard, dat bet anti-semitisme in Duitsland nog toe neemt. Zijn partij, voegde hij er aan toe, zal het enei^dek bestrijden want anti semitisme sluit „nationalisme" in. Op 17 Mei 1927 werd in Breda een jonge vrouw vermoord. De dader nam f 200 uit haar woning mee Dezer dagen is in Breda een uit het Vreemdelingenlegioen ontsnapte jonge man aangekomen, die verklaart in een zie kenhuis in Oran een plaatsgenoot te hebben gesproken, die verklaard heeft, destijds de moord te hebben gepleegd. ZUIDWESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, ir. De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Matige, later weer toenemende krach tige wind tussen Zuid en West. Wisse lend bewolkt met enkele buien Weinig verandering in temperatuur 20 Januari: Zon op 8.38 uur. onder 1704 uur Maan op 12.05 uur. onder 2.08 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1