IJmuider Courant Naar Unie Commissie van Drie deed Djokja „verduidelijkende toezeggingen" Sovjets protesteren officieel tegen schending van Potsdam Generaal Kruis bedanktdeMMOD Amerika heeft plan tot financiële en economische hulp aan Indië Weerbericht 62e Jaargang No. 18842 Bureaux. Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389» 9 Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. - -*• pn i k kP-rij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Woensdag 21 Januari 1948 eD Feest- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Versehgnt dagelijks oehalve op Zon dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ïlal :e£ H2T IS belaNGRIJK dat het aantal "voorstanders van Europese Federale e- Unie hand over hand toeneemt en dat zich onder hen al veel mensen van invloed en 'ij betekenis hebben geschaard. Niettemin is e n men geneigd zich met bezorgdheid af te ;J!C vragen, of het tempo wel snel genoeg is. Jraj De tijd dringt. En het geldt hier geen ideaal :ne< der toekomst, dat misschien na veel wik ken en wegen wel eens omtrent het jaar eho 2000 tot verwezenlijking gebracht zou kun- nen worden. Het betreft de noodzaak van i een radicaal nieuw beleid op korte termijn. Noch economisch, noch militair kunnen de staten van West-Europa in hun verouderde one staatkundige versnippering het bestaan van hun bevolkingen meer waarborgen. Noch de voorziening met noodzakelijke levensbe- hoeften, noch de veiligheid van deze volken zijn voor de toekomst verzekerd. Men voert op de oude grondslag slechts een beleid, rav dat hopelijk de situatie nog voor enige n. jaren kan redden, maar dat geen vaste oi koers, geen ontwikkelings-lijn heeft. En stel Europa, dat zoveel eeuwen toonaangevend 'sot in de wereld is geweest en dat nog steeds de mensen, de bekwaamheden en de ener gie bezit om toonaangevend te zijn, voelt ev| zich geremd in zijn daadkracht, is zijn oude positie kwijt en ziet geen anderen, die haar eei op gelijkwaardige wijze kunnen innemen, i Worden het onbehagen en de onbevredigd heid met de bestaande gang van zaken, die zovelen bevangen hebben, hierdoor niet ino verklaard? Is het niet volkomen begrijpe- in, lijk, dat velen het gevoel hebben dat hun parlementen en regeringen zich maar bezig er' zitten te houden met zaken en met tegen stellingen, die de werkelijke vraagstukken 1 van de tijd niet raken en die geen uitzicht )oc voor de toekomst bieden? De uitvoering van het plan-Marsh all, als j het in zijn voorgestelde omvang door het eri Amerikaanse Congres wordt aanvaard, zal West-Europa's economische ineenstorting ed voorkomen en het bij voldoende werke- J lijke samenwerking der betrokken zestien 2dl landen met hun 270 millioen inwoners weer in zekere mate op gang brengen. Meer niet. Men lost politieke tegenstellingen niet lai op door economische samenwerking, zoals het verleden overvloedig heeft bewezen. Iedere economische samenwerking blijft elf een tijdelijke en onzekere zaak, als de po- litieke scheidingslijnen van een verouder-* de staatkunde er dwars doorheen blijven r lopen. Ook kan men niet verwachten dat de en regeringen van West-Europa plotseling de ir| koppen bijeen zullen steken om zich op t Europese Federale Unie te beraden. De ee regeringen zitten er immers slechts bij de E gratie van de politieke partijen, waarvan 01 haar leden deel uitmaken en zij kunnen, zoals de Londense „Observer" dezer dagen in een hoofdartikel onder de titel „Unie nu of nooit" heeft opgemerkt, niet sneller handelen dan die partijen. Dus moet de wil tot het vormen van Europese eenheid zich kenbaar maken in de politiek-werkzame bevolkingsgroepen van elke Europese natie. Het Britse liberale blad geeft daarom zijn belangstelling te kennen voor het besluit van de Britse Labour Party om een con ferentie bijeen te roepen van de socialisti sche partijen van alle landen, die bij het Plan-Marshall betrokken zijn. Het consta teert weliswaar dat alles afhangt van het gebruik, dat men van deze conferentie maakt. Als zij niet verder komt dan een nieuw applaus voor het Plan is zij over bodig. Als zij de macht van het Europese* socialisme achter het streven naar Europese eenheid plaatst, zal zij daarentegen iets tot stand brengen. Maar als zij werkelijk aan de eis van de tijd wil beantwoorden, zal zij de grondslag moeten leggen voor een Europese socialistische partij, in staat tot het verrichten van arbeid in een Europese Federale Vergadering. In deze lijn verder redenerend betoogt de „Observer" de wenselijkheid van een der gelijke eenheid tussen de Britse Conserva tieve Partij en de Christen-democratische partijen in de „Marshall-landen". Men ziet dat zulk betoog voorstellen tot daadwerke lijk handelen inhoudt. Evenals dat het ge val is met de actie van graaf Coudenhove- Kalergi, die de voorstanders van Europese Unie in de verschillende parlementen bijeen wil brengen om een Europese grondwet te ontwerpen. Er zullen nog altijd wel mensen zijn, die van deze dingen schrikken, omdat ingebo ren behoudzucht hen instinctmatig tot ver zet tegen grote veranderingen drijft. Zij zullen vooral aanvoeren, dat de Europea nen geen werkelijke neiging tot vereniging hebben. Tot dusver hoort men weinig van hen; als het streven naar Europese Unie het domein van de practische politiek gaat be treden zullen zij zich wel luid doen horen. Ik geloof dat dit onderwerp: de vraag, welke samenhang in waarheid tussen Euro peanen bestaat en bestaan heeft en welke psychologische overeenstemming bijvoor beeld tussen de volken van het Westen heerst, in deze tijd aan de orde gesteld be hoort te worden. Men komt daar niet af met conflicten in het verleden op de voorgrond te stellen, ook al hebben de historici aan de politieke geschillen bijzon dere aandacht geschonken. Er is meer ge schied in Europa: er heeft zich wel dege lijk in de loop der eeuwen een toenemende vexeniging in belangstelling, in streven en in idealen voltrokken, een samengaan in ex-kenning van geestelijke en maatschappe lijke waarden, dat Napoleon reeds tot er kenning bracht toen hij zei dat de Europese landen zich verenigen moesten en dat iedere Europese oorlog een burgeroorlog was. Het is waarlijk aan onze tijd, zich op deze grote vragen en mogelijkheden te bezinnen en - aan onze generatie, niet willoos op drift te blijven in een gang van zaken, die geen uitzicht biedt. R. P. Nederland en hef Marshall-plan Samenstelling van een inter departementaal orgaan I De regering is voornemens een inter departementaal orgaan „Herstelprogram- I Marshall" in te stellen, dat belast zal wor den met de coördinatie van voorbereidende en uitvoerende werkzaamheden met be trekking tot het Europese herstelplan, zo dra dit ook op Nederland van toepassing zal zijn. Als regeringscommissaris zal waarschijnlijk optreden dr. H. M. Hirsch- feld, die reeds op de Parijse conferentie optrad als vertegenwoordiger van Neder land bij de besprekingen over het Marshall plan, Complicatie in Indonesië De zes punten zouden eigen leger, financiën en buitenlandse betrekkingen voor de repu bliek niet uitsluiten Maandag is te Batavia gebleken, dat de republiek Djokja de zes punten, die door de Commissie van Goede Diensten waren opgesteld en later door de beide onder handelende delegaties waren aanvaard, slechts heeft geaccepteerd op basis van „concepties en verduidelijkingen", die haar door de Commissie van Goede Diensten waren verstrekt tijdens de vei-gadering te Kalioerang op 13 Januari j.I. De Neder landse delegatie kreeg van deze toevoegingen pas kennis op 20 Januari des avonds om zes uur, nadat op 17 Januari de zes punten aanboord van de Renville waren voor gelezen en op 19 Januari formeel door ondertekening waren aangenomen. Volgens een republikeins woordvoerder was in de verduidelijkingen gesteld, dat de aanvaar ding van de zes punten niet inhield, dat Djokja niet het recht zou behouden eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen te ondex-houden. Op bedoelde vergadering van de Com missie van Goede Diensten met de repu blikeinse delegatie was van republikeinse zijde uitdrukkelijk gevraagd, of het aan nemen van deze zes punten niet in strijd was met het bovenstaande. Het antwoord luidde neen. Een republikeins woordvoerder heeft hieraan toegevoegd, dat de republikeinse delegatie in de veronderstelling verkeerde, dat de Nederlandse delegatie van één en ander op de hoogte was. De woordvoerder van de Nedexiands-Indische regering zeide daarentegen, dat de formele verduidelijking van Kalioerang een volkomen verrassing beteekende voor de delegatie van het Ko ninkrijk. De delegatie van het Koninkrijk, zo zeide bij, ontving de notulen van de zitting te Kalioerang eerst Dinsdagmiddag 20 Januari om 6 uur, hoewel de vergadering reeds 13 Januari had plaats gehad, en deze notulen zijn gedateerd 15 Januari. Tot dusverre was het de gewoonte, dat notulen van for mele zittingen van een der beide partijen met de commissie binnen korte tijd aan de wederpartij werden verstrekt. De thans in het bezit van het Koninkrijk zijnde notu len hebben betrekking op een vergadering van de commissie met de republikeinse de legatie over de betekenis van de zes pun ten van de Commissie. Uiteraard kan hier aan door de Nederlandse delegatie geen en kele waarde worden toegekend, aangezien de republiek zich reeds 15 Januai^i had ver bonden de zes punten te aanvaarden op een wijze, die klaarblijkelijk in overeenstem- De nieuwe minister van Economische Zaken, prof. dr. JR. M. van den Brink, voor zijn benoeming hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit. Spelend kind onder een zandaufo Gistermiddag is bij de bunker aan het einde van de Vondellaan in Di-iehuis een ernstig ongeval gebeurd, dat een vierjarig kind F. A. met een levensgevaarlijke sche- delbasisfractuur in het Antonius Zieken huis deed belanden. Het kind speelde bij de zandafgravingen toen. een zandauto achteruit reed en het jongetje onder de achterwielen kwam. Dr. Mac Daniël heeft het kind eerste hulp verleend en het werd met de ziekenauto van Van Gameren naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. Heden ochtend was de toestand zeer ernstig. Vol gens ooggetuigen treft de bestuurder van de zandauto geen schuld. Na zeven jaar terug naar hef vaderland De „3ohan van Oldenbarnevelt" brengt troepen uit Indië Op 16 Januari vertrok het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van Briok met een groot contingent demobiliserenden naar Nederland. Dit contingent omvat militairen I van het K.N.I.L., velen met vrouw eix kin deren, het oorlogsvrijwilligersbataljon „Zeeland" (2-14-R.I.) en een kleine groep mariniers, in totaal ongeveer 2000 perso nen. De legercommandant de luitenant- generaal S. H. Spoor, kwam persoonlijk afscheid nemen van hen, die het eerst on der zijn bevel kwamen en die nu na jaren de eex-sten zijn, die huiswaarts keren. De legercommandant dankte zijn mannen voor hun zo zware werk en wenste hun een voorspoedige reis en een behouden aan komst. Voor de militairen van het K.N.I.L. en hun gezinnen, die na zeven moeilijke jaren naar het vaderland terugkeren, viel het afscheid van dit land, waaraan zij gedu rende zo lange tijd hun beste krachten in voor- en tegenspoed hebben gegeven en dat ming was met de opvatting van de Neder landse delegatie, n.l. blijkens een schrijven van de commissie van 15 Januari, waarbij de republiek in eerste instantie kennis gaf van de formele aanvaarding van het be stand en van de 12 punten, welke door de Nederlanders wai-en vastgesteld als begin selen van een politieke regeling en ver volgens van de zes door de commissie toe gevoegde politieke punten. Ministerraad Naar A.N.P. mededeelt is het Nederland se kabinet hedenmorgen in vei-gadering bijeen geweest voor de aanvang van de zitting der Tweede Kamer, vermoedelijk teneinde de nieuwe situatie ten aanzien der Indonesische kwestie onder ogen té zien. Commissie van Drie voor kwestie-Kasjmir De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Belg van Langenhove, heeft de samen stelling bekend gemaakt van de commissie van de Veiligheidsraad, die zal bemidde len in de kwestie Kasjmir. De commissie zal bestaan uit drie leden, waarvan Paki stan en India er ieder één zullen kiezen en de derde door deze twee gekozen zal wor den. Van Langenhove las de tekst van de resolutie voor, waarin de vorming van deze commissie werd voorgesteld. De re solutie werd opgesteld tijdens de vorige week gehouden besprekingen tussen de delegaties van Pakistan en India. De voor naamste taak van de commissie, die zo spoedig mogelijk naar haar bestemming moet reizen, zal zijn de feiten te onder zoeken en bemiddeling te verlenen. Ver der wordt volgens de resolutie van haar geëist, dat zij de Veiligheidsraad van de ontwikkeling van de toestand op de hoogte zal houden en bevindingen en voorstellen zal voorleggen. De resolutie tot vorming van de com missie werd door de Veiligheidsraad met negen tegen nul stemmen bij 2 onthou dingen (de Sovjet-Unie en de Oekraine) aangenomen. Na deze uitspraak zeide voor zitter Van Langenhove, dat hij de raad spoedig weer bijeen hoopte te roepen. Manifest van de „Nederlandse Volksunie" Het voorlopig bestuur van de onlangs op gerichte „Nederlandse Volksunie" heeft een manifest uitgegeven. Volgens dit manifest ziet de „Nederlandse Volksunie" in de activi teit van het communisme een bedreiging van de zelfstandigheid, de vrijheid en de wel vaart van Nederland. Zij is van mening, dat de huidige regering de kracht en de moed mist om deze bedreiging af te wenden. Zi. verwacht voorts, dat de Partij van de Arbeic. tenslotte weerloos in de armen van het com munisme zal worden gedreven. Het manifest roept op tot eendrachtige strijd tegen staats absolutisme en dictatuur, tegen sabotage en ondermijning van het nationaal zelfrespect. Het is niet voldoende, zo wordt in het mani fest betoogd, alleen hulp te ontvangen inge volge het plan-Marshall. Tegenover een der gelijke hulp moet staan, dat in Nederland zelf een geestelijk en politiek fundament wordt gelegd voor een overwinning ondermijnende krachten. „Onze taak", aldus het manifest, „zal bestaan uit het activeren van de lauwen en het bestrijden van de staatkundige en geestelijke gevaren. Een nieuwe bedreiging van de wereldvrede wordt gekeerd, wanneer wij ook onze taak verstaan en aanvaarden. Wij moeten de handen ineen slaan en komen tot de unificatie van ons volk". EXPLOSIE OP SLEEPBOOT. Nabij Felixstone (Engeland) heeft zich op een sleepboot van een scheepswerf een explosie voorgedaan. De boot is daarna gezonken. Vermoedelijk is de gehele be manning van zestien koppen omgekomen. Aanslag op Gandhi Een bom van klein formaat is Dinsdag avond ontploft even buiten de muur, welke de tuin omringt waar Gandhi naar gewoon te zijn avondbidstond hield. Gandhi werd niet gewond. Negen andere personen liepen kwetsuren op. Er werd een groot gat in de muur geslagen. De politie arresteerde onmiddellijk daar na een jeugdige Hindoe, Madanlal ge naamd, die nog in het bezit was van een handgranaat. Men gelooft, dat Madanlal, de vermoedelijke dader, tot een extremistische Hindoegroep behoort welke zich niet kan verenigen met Gandhi's hongerstaking en evenmin met diens streven tot het bereiken van een toestand van vrede tussen Moslems en Hindoes Postzegels van het „duifjes type" worden ongeldig Mot ingang van 1 Juli worden de frankeer zegels van het type „Lebeau" (het z.g. duif jes-type), alsmede briefkaarten, postbladen, briefomslagen, postbewijsformulieren, voor zien van een zegelafdrulc van dit type, briefkaarten met een dergelijke zegelopdruk met vermelding „nooduitgifte", alsmede briefkaarten met een Ned.-Indische zegel- afdruk van 3cent met opdruk „Nederland 5 cent" en geïllustreerde briefkaarten, voor zien van een zegelopdruk met de beeltenis van H. M. de Koningin, uitgifte 1923, met opdruk „5", buiten gebruik worden gesteld en voor defranakering waardeloos worden. Italiaanse socialisten congresseren Romita, de vroegere Italiaanse minister van Ai-beid, heeft op het congres van de Socialistische party van Italië verklaard, dat hij tegenstander is van elke vorm van samengaan met de communisten bij de in April te houden algemene verkiezingen. Hij werd luid toegejuicht toen hij zeide, dat de socialisten door een politiek blok met de communisten hun vrijheid zouden verliezen. Hij deed een beroep op de af- gevaai-digden alle pogingen in het werk te stellen de kloof in de socialistische partij, veroorzaakt door het uittreden van een gematigde groep onder leiding van Saragat, te dichten. Drie landen conferentie over Duitsland? Massigli, de Franse ambassadeur te Lon den, is na een kort bezoek aan Parijs te Londen teruggekeerd en naar heden uit betrouwbare bron werd vernomen, zal hij de Britse regering mededelen, dat Frank rijk bereid is met Engeland en Amerika deel te nemen aan een drielandenconferen- tie over Duitsland. Te Londen, Parijs en Washington heeft men reeds enige tijd het houden van een dergelijke corxferentie overwogen. Men neemt thans aan, dat zij binnenkort zal plaats vinden, waarschijn lijk te Londen. Hel woord is aan. M e n c i u s Een groot man is hij, die nog het hart t>an een kind bezit. GEALLIEERDE BESTUURSRAAD: Bizonië mag niet gecontinueerd worden In de Dinsdag te Berlijn gehouden zitting van de geallieerde bestuursraad heeft de Sovjet-bevelhebber maar schalk Sokoiofsky verklaard, dat het Sovjet-opperbevel op het standpunt blijft staan dat de centralisatie van het blzonale bestuur te Frankfort niet mag worden voortgezet, daar zij door de Sovjets In strijd geacht wordt met de overeenkomst van Potsdam en met de overeenkomsten, die in de bestuursraad gesloten zijn. Na afloop van de bijeenkomst is een ge heime bespreking gehouden, waaraan slechts vier vex-tegenwoordigers van elke delegatie deelnamen. De Franse bevelheb ber, generaal Konig, nam niet aan deze laatste bespreking deel. De discussie over de economische samen smelting der twee Westelijke zones begon met een verklaring van generaal Clay, die in het kort uiteenzette waarom tot deze maatregelen is overgegaan. Hij zeide, dat hierin slechts een vei-betering van de be staande toestand mocht worden gezien en dat de maatx-egelen slechts economische en geen politieke betekenis hadden. Generaal Clay zeide, dat hij nog geen gedetailleerde gegevens van het plan kon overleggen, doch dat deze zo spoedig mogelijk aan de be stuursraad zouden worden verstrekt. Maar schalk Sokoiofsky dankte voor deze mede autoriteit van een regering hebben. Wij wensen geen schijnregering" Robertson zeide, dat deze woorden niet konden worden uitgelegd als de afwijzing, van een centrale Duitse regering. „Indien een voorstel werd verworpen, dan moet er iets met dit voorstel verkeerd geweest zijn", zo zeide hij. Aan het einde der zitting ontkende gene raal Clay nogmaals, dat de Frankfurter be sluiten een inbreuk zijn op de overeenkomst van Potsdam. Hij betreurde het, dat de Sovjet-bevelhebber met zijn afwijzing niet had gewacht tot hij volledige détails ter be schikking had. Clay naar Washington. Generaal Clay, de Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland, is kort na afloop van de vergadering van de geallieerde be stuursraad naar Washington vertrokken. Naar aldaar vernomen wordt, is de gene raal ontboden om voor de betrokken con grescommissies getuigenis af te leggen over de ontmanteling in Duitsland. Deze commis sies wensen daaromtrent nauwkeurig te worden ingelicht in verband met de herstel plannen voor West-Europa en de omstan digheid, dat de Sovjet-Unie zekere bepa lingen van de overeenkomst van Potsdam niet zou nakomen. Clay zal naar verwacht wordt tevens ver slag uitbrengen over het verloop van de deling en legde vervolgens een op schrift i besprekingen met de Britse autoriteiten in gestelde verklaring af, waarin het reeds bekende Russische standpunt ten aanzien van de te Frankfort gedane voorstellen werd weergegeven. Sokoiofsky zeide ken nis te hebben genomen van de door gene raal Clay te Frankfort afgelegde verkla ringen en deze te beschouwen als een nieuwe stap naar de splitsing van Duits land en naar de stichting van een West- Duitse staat. Sokoiofsky zeide, dat het Sovjet-voorstel tot het instellen van een centrale regering voor Duitsland op de Lon dense conferentie door de drie andere machten werd verworpen. Hij protesteer^ de er tegen, dat de in Frankfort genomen maatregelen werden genomen buiten de contröleraad om en noemde deze een schen ding van de overeenkomst van Potsdam. De Britse vertegenwoordiger, generaal Robertson, ging in op de bewering van de Russische bevelhebber, dat het Russische voorstel tot het instellen van een centrale Duitse regering te Londen was verworpen. Robertson verklaarde, dat Bevin in werke lijkheid gezegd heeft: „Wij wensen de po litieke en economische eenheid van Duits land, maar deze moet worden gebaseerd op de beginselen van werkelijke democratie en geen deel van de bevolking mag worden overheerst door een ander deel. Wij wen sen spoedige instelling van een Duitse re gering en deze moet een werkelijke ver tegenwoordiging van het volk zijn en de zake de plannen om het verzenden van ge demonteerde installaties naar de Sovjet- Unie en andere Slavische landen te stakën. Voorts zal Clay met minister Marshall van gedachten wisselen óver de algemene toe stand in Duitsland en over een eventuele fusie der drie Westelijke zones. Dinsdag heeft de Franse ambassadeur in de Verenigde Staten, Henri Bonnet, met Marshall gesproken over de jongste econo mische reorganisatie in de dubbele zóne. Koning Leopold in Lissabon Koning Leopold van België arriveerde Dinsdagavond in gezelschap van zijn echt genote en twee zijner kinderen in Lissabon. Op het vliegveld werd de koning, die onder de naam graaf de Réthy reist, welkom ge heten door de chef de protocol van het Por tugese ministerie van Buitenlandse Zaken, Henrique Viana. De echtgenote van de directeur van de K.L.M. in Lissabon, mevr. Pecters, bood de gravin de Réthy een bouquet bloemen aan, dat versierd was met de Belgische kleuren. Er waren door de Portugese autoriteiten strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Het was de pers niet toegestaan de koning te naderen of foto's te maken. In gezelschap van zijn familie verliet de koning het vliegveld en begaf zich naar het huis van de gravin van Barcelona. Koning Leopold vertrekt dezer dagen met de „Som- melsdijk" naar Havanna. Naar Frans-Italiaanse tol-unle Naar verwacht wordt, zal de Franse re gering zich een dezer dagen voorstandster verklaren van een tolunie met Italië. In een gemeenschappelijk communiqué zullen beide regeringen vermoedelijk mededelen, dat een commissie in het leven zal worden geroepen met tot taak de voorgestelde tol unie vaste vorm te geven. Amerika komt olie tekort De Amerikaanse minister van Verdedi ging Forrestal verklaarde Maandagavond voor de subcommissie van het leger van het Huis van Afgevaardigden, dat Amerika in geval van een nieuwe oorlog over te weinig olie-productie beschikt en dat daar om nieuwe bronnen in exploitatie gebracht moeten worden en fabrieken voor synthe tische bereiding moeten gebouwd worden. Hij zei, dat de gewapende strijdkrach- ten thans 343.000 barrels per dag gebrui ken en zelfs moeilijkheden hebben om dat aantal te verkrijgen. Bij een grote oorlog zou Amerika twee millioen barrels per dag meer nodig hebben dan het land kon op brengen. Hij zei verder, dat door synthetische pro ductie per dag twee millioen barrels op gebracht konden worden en dat het land anders op buitenlandse hulp zou zijn aan gewezen. De bouw van zulk een fabriek zou onmiddellijk moeten beginnen en de kosten werden gei-aamd op acht milliard dollar. (United Press) Amerikaanse officieren in Griekenland Twintig Amerikaanse officieren hebben Athene verlaten om bij de Griekse staven te Volos, Larissa, Saloniki, Trikkala, Jan- nina, Kozani en Kavalla als adviseurs en strategen te gaan optreden. Een andere groep van 23 is per vliegtuig uit Washing ton te Athene aangekomen. Zli zal een week in het hoofdkwartier van generaal Livesay doorbrengen, waarna de officie ren posten over het gehele land verspreid toegewezen zullen krijgen. Een gi'oep van 30 wordt nog verwacht. In totaal zullen 80 Amerikaanse officieren met de Griekse bevelhebbers samenwerken. VERSTERKINGEN NAAR MOGADISJOE Het Britse departement van Buiten landse Zaken heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat Engeland versterkingen zal zenden naar Mogadisjoe in voormalig Italiaans Somaliland, waar onlusten hebben plaats gehad, die vijftig Italianen het leven hebben gekost. Wegen en middelen zullen worden gezocht Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de op de „Renville" gesloten overeenkomsten begroet als een „gezonde basis voor de politieke en eco nomische ontwikkeling van Indonesië" en verklaard, dat de Amerikaanse regering „wegen en middelen onderzoekt om econo mische en financiële hulp te bieden". De tekst van de verklaring van het mini sterie luidt: „De Amerikaanse regering heeft het nieuws, dat de Nederlandse en Indonesische delegaties de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten van de Veiligheidsraad hebben aanvaard als basis voor de regeling van het Nederlands-Indo nesisch geschil, met grote voldoening ont vangen. De Amerikaanse regering acht deze voorstellen uiterst rechtvaardig practisch en gelooft, dat zij een gezonde basis voor de politieke en economische ont wikkeling van Indonesië zullen verschaf fen, niet alleen tot voordeel van de Indo nesiërs en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse rege ring feliciteert de Commissie van Goede De luitenant-generaal mr. H. J. Kruis heeft als chef van de Generale Staf een af scheidsbezoek' gebracht aan de Mijn- en munitie-opruimingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht, die gevestigd is in de Doelenkazerne te Leiden. Deze dienst is hun tweede vaderland werd, moeilijker 1 onlangs officiëel opgeheven en wordt thans dan voor de Zeeuwen en mariniers. Deze geliquideerd. Genei-aal KnUs inspecteerde laatsten gingen twee jaar geleden vrijwil- no& aanwezige personeel en memoreer- lig naar de Oost en vaak onder de grootste 'n ,et;n korte toespraak het belangrijke ontberingen hebben zij de spits afgebeten I beveiligingswerk dat door de M.M.O.D. is - - - 1 verricht sinds het begin van 1945. voor hen, die later kwamen. De luitenant-generaal mr. H. J. Kruis ivenst de commandant van de M.M.O.D de kolonel J. C. Spaich geluk met zijn benoeming tot generaal-majoor titulair. Generaal Kruis deelde mede, dat H.M. de Koningin de commandant van de M. M. O. D. de kolonel J. K. Spaich de titu laire rang van generaal-majoor had ver leend. De plechtigheid werd opgeluisterd door de cavalerie-kapel uit Amersfoort. Door gas bedwelmd De toestand van de heer R. V., die Dins dagmorgen te Beverwijk door gas be dwelmd werd en naar het Rode Kruiszie- kenhuis moest worden overgebracht, is thans zeer verbeterd. AANRIJDING IN DE BREESTRAAT. TE BEVERWIJK Dinsdagavond is een motorrijder, die uit de x-ichting Alkmaar kwam, in de Bree- straat tegen een personenauto gebotst, door dat de chauffeur van deze wagen bij het linksafslaan naar de Begijnestraat onvol doende rekening hield met het uit de rich ting Alkmaar komende verkeer. De motorrijder kreeg door de aanrijding een gecompliceerde beenbreuk, de duopas sagier werd licht gev/ond. BINNENGEKOMEN VISSERSSCHEPEN. IJM 61 „Mary" rederij de V.E.M., ver trokken 6 Januari, in Engeland gemarkt. Diensten met haar uitstekende werk en de Nederlanders en Indonesiërs met de geest van groot staatsmanschap, waarmee zij de onderhandelingen in tegenwoordigheid van de Commissie van Goede Diensten hebben beëindigd. De Amerikaanse regering zal de vooruitgang en wederopbouw in Neder- lands-Indië met de grootste interesse blij ven volgen en onderzoekt wegen en mid delen om economische en financiële hulp voor deze wederopbouw te bieden." Volksuniversiteit op Curacao (Van onze correspondent) Voor het eerst in zijn geschiedenis krijgt Curagao een universiteit, n.l. een Volks universiteit in Willemstad, welke de vol gende maand haar poorten opent. Twaalf docenten, allen plaatselijke leex-krachten, zullen de cursussen leiden. Stuivertjes worden rond In antwoord op opmerkingen van leden der Tweede Kamer over de nieuwe regeling van het muntwezen heeft de minister van Finan ciën medegedeeld, overwegende bezwaren te hebben tegen handhaving van de vierkante stuiver. Als de Kamer zulks wenst kan de diameter van de nieuwe stuiver met één millimeter vergroot worden om het onder scheid met andere munten groter te maken. Het dubbeltje en het kwartje krijgen een ge kartelde rand, de cent en de stuiver een gladde rand. PLAATSELIJK NOG WAT SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Later in het Westelijk gedeelte van het land wind draaiend naar West met enige stijging van temperatuur- 22 Januari: Zon op 3.36 uur, onder 17.08 uur Maan op 12.52 uur, onder 4.50 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1