c De Verenigde Staten leden een politieke nederlaag in Panama Den Haag vraagt inlichtingen aan Batavia Panda en de Meester-goochelaar Wereldnieuws WOENSDAG 2I JANUARI 1948 2 Alternatief: een nieuw kanaal of Panamese toegevendheid Van onze correspondent te New York) Midden in de discussies lussen Leger, Vloot en de Amerikaanse Volksvertegen woordiging met betrekking tot plannen om het Panama-kanaal te herbouwen, viel als 'een bom de beslissing van de kleine Midden-Amerikaanse Republiek Panama, die aan de Amerikaanse strijdkrachten het gebruik van de steunpunten rondom het kanaal ontzegde. Het Panama-kanaal is een uitermate strategische schakel in de keten van de Amerikaanse defensie, daar door het ka naal het contact wordt onderhouden tussen de oorlogsvloten in de Atlantische Oceaan en de Stille Zuidzee. Ter bescherming van het kanaal hebben de Verenigde Staten drie verdedigingslinies gebouwd. De bui tenste bestaat uit een serie luchtmacht- en vlootsteunpunten, die zich uitstrekt van San Juan, Porto Rico, door het gehele West-Indische gebied, tot de Galapagos Eilanden in de Stille Zuidzee. De tweede ring is een serie steunpunten in het sou- vereine gebied van de republiek Panama, waar vooral Rio Hato de grote basis voor de B 29 Vliegende Superforten van het grootste belang is. De derde linie bestaat uit de eigenlijke kanaalzone een gebied van 552 vierkante mijlen aan beide zijden van het kanaal dat onder bestuur staat van de Verenigde Staten. Deze zóne bevat de laatste luchtbeschermings-verdedigings- werken. Sedert de Kerstdagen zijn de Amerikaanse strijdkrachten bezig de twee- de verdedigingslinie te ontruimen. Deze tweede linie is ontstaan als uit vloeisel van een verdrag met Panama van 1942, toen tijdens de oorlog een bij zondere bescherming van het Panama kanaal dringend geboden was. Het verdrag zou beëindigd worden een jaar nadat de vredesverdragen getekend waren. Intussen werden echter onderhandelingen gevoerd, waarbij Amerika de bases voor nog 10 jaar zou behouden, met aansluitend een optie voor een verdere 10 jaar. Deze overeen komst, die reeds door vertegenwoordigers van beide landen was geparafeerd, werd echter bij verrassing in de Panamese volksvertegenwoordiging verworpen met cijfers, die aan duidelijkheid niets te wen sen overlieten: 0 voor en 51 tegen. Hoe is een dergelijk wonderlijk besluit te verklaren? Op de eerste plaats bestaat in vele Zuid- en Midden-Amerikaanse landen nog een grote vrees voor de „Ko lossus uit het Noorden", die natuurlijk ge makkelijk de kleine landen economisch en politiek aan de leiband zou kunnen nemen, indien deze landen overstroomd werden met Amerikaanse soldaten en Amerikaanse wapens. Deze angst dateert van vele jaren her, om precies te zijn uit de jaren van President Theodore Roosevelt en ziin po litiek van de ..big stick". Vervolgens wer den de Verenigde Staten beschuldigd van discriminatie: Panamese burgers, die voor de Amerikanen werken, zouden lager ge salarieerd worden dan Amerikaanse ci viele employés. Wat echter verreweg het belangrijkste is, is het binnenlandse politieke beeld in Panama zelf. In Mei 1948 worden voor het eerst, sedert de staatsgreep van 1941, al gemene verkiezingen gehouden. De poli tieke hartstochten plegen in de Midden- en Zuid-Amerikaanse landen nogal eens fel te ontbranden en zo ook hier. De ver wachting was dat het tienjarenverdrag minstens 41 voor-stemmers zou hebben, maar de minderheid maakte van de poli tieke opwinding, welke de verkiezingen voorafgaat, een handig gebruik door van het steunpuntenverdrag een souvereini- teitsqaestie voor Panama te maken. Het gevolg was, dat het de gehele Panamese volksvertegenwoordiging op een gegeven ogenblik rood voor de ogen werd en er kon zelfs niet één voorstemmer meer ge vonden worden. Amerika als goede buur en als land, dat internationale verdragen respecteert, kon niet anders doen dan onmiddellijk het sein tot ontruiming geven, maar dat wil aller minst zeggen, dat de zaak hiermede afge lopen is. Panamakanaal is verouderd. Intussen is reeds lang vast komen staan, dat het huidige Panamakanaal aan het verouderen is. Tegen 1965 wordt het zelfs voor koopvaardijdoeleinden reeds te klein geacht. Als militaire schakel is het zeer kwetsbaar met zijn talrijke sluizen en kunstmatige versterkingen, die in geval van een bombardement gemakkelijk ver nield kunnen worden, waardoor het kanaal voor meerdere jaren onbruikbaar wordt. Het nieuwe plan, dat afkomstig is van het Amerikaanse leger, zou nog slechts één sluis hebben te gebruiken, wanneer het getij in de Atlantische Oceaan en in de Stille Zuidzee verschillend van peil is. Maar zelfs indien deze sluis vernield zou wor den, dan nog blijft het kanaal bruikbaar. Het huidige kanaal heeft 6 sluizen én is zo nauw, dat wanneer een der moderne slagschepen zich in de sluis bevindt, de overblijvende ruimte aan beide zijden niet meer dan enkele decimeters is. De economische betekenis van de bouw van een nieuw kanaal zou enorm zijn voor Panama. De totale bouwkosten worden geraamd op 2.5 milliard dollars, een groot deel waarvan uiteraard in handen van Panamezen terecht zou komen. Het is dui delijk, dat gedurende een periode van ja ren Panama van een hoogconjunctuur ver zekerd zou zijn. Washington geïrriteerd. Maar dit alles stagneert thans. En in Washington is men in hoge mate geïrri teerd. Sommigen willen een kanaal noor delijker door de landengte, in Honduras, een landje, dat reeds te kennen heeft ge geven gaarne de dollarstroom van Uncle Sam in ontvangst te willen nemen. De verwachting is echter, dat men in de Ver enigde Staten eerst eens het resultaat van de Mei-verkiezingen in Panama wil af wachten en zien of de volgende bewind hebbers niet voor rede vatbaar zijn. Amerika Jieeft echter een sterk verde digde verbindingsweg tussen de beide Oceanen broodnodig en het moet al heel raar lopen, wil het daarin niet zijn zin krijgen. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatisehe pijnen ln armen en benen neen in alle ledematen nu hier. dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van veran dering van weer Wapen U tegen die slopen de pijnen Neem Kruschen Salts De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn- verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel onder mijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Adv.) Baby door electriscke stroom gedood Een soldaat uit Goor wilde voor zijn vertrek naar Indië nog een foto maken van zijn baby van enkele weken. De kiek jes zouden tijdens het baden worden ge- nomen. De verzorgster zette de kleine in het bad, doch hield daarbij een electrische lamp vast, waarvan het snoer defect was. De baby werd door de stroom getroffen en overleed onmiddellijk. Het Poolse s.s. „Wisla" dat ongeveer een week geleden op een zandbank bij Delfzijl was gestrand, is door vier Duitse sleepboten vlot gesleept. De „Wisla" ligt thans Delfzijl. TWEEDE KAMER Commissie van Drie zou afwijkende interpretatie der Zes Punten aan de republikeinen gegeven hebben De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Concert voor 2 clavecimbels van Bach. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Operamu ziek van Mozart. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 31.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzers. 13.20 Welk boek?. 13.25 Welk boek. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Koor. 14.30 Platen. 14.40 De vrouw in de marine. 15.00 Platen. 15.15 Strijkkwartet van Verdi. 15.40 Piano werken van Smetana. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Symphonische muziek. 17.00 Jeugdjournaal- 17.30 Het moderne Frans lied. 18.00 Platen. Voor land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Platen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V.D. 20.05 Proloog. 20.15 Steravond te Haarlem. 21.15 De vaart der volken. 21.35 Piano-duo. 21.45 Vervolg steravond Haarlem. 22.45 Overdenking. 23.00 Orgel. 23.30 Symphonische muziek. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Symphonische dansen van Grieg. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Pla ten. 8.45 Kwartet van Smetana. 9.15 Morgen wijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Operazang. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen in de omroep. 11.20 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Orgel. 13.15 Virtuoso- sextet. 14.00 De vrouw in Indië. 14.20 Piano kwartet van Brahms. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt 't geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Sym phonische muziek. 17.50 Samen naar de pas- sar. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Musette-orkest. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Avonturen van Tom Poes. 19.15 Dansorkest. 19.30 Volks muziekschool. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Symphonische muziek en harp. 21.15 Luister spel „De Spiegel van Jo-kus-ki". 21.45 Dans muziek uit alle tijden. 22.15 Zang en orgel. 22.45 De afsluiting der Zuiderzee. 23.15 Dans muziek. (Van onze parlementaire redacteur). De Kamer zou Dinsdagmiddag het Indisch debat voortzetten, maar overeenkomstig het voorstel van de president, die de leden gelegenheid wilde verschaffen eerst de of ficiële tekst van het accoord van 15 Januari nog eens te bestuderen, besloot de Kamer de voortzetting van het debat tot Woensdag uit te stellen. Dit kwam misschien meteen goed uit voor de regering, die naar ik meen te weten inmiddels begonnen was zich tot Batavia te wenden met verzoek om nadere inlichtingen over in Den Haag bin nengekomen berichten over een even onbe grijpelijk als pijnlijk optreden, waaraan zich, volgens die berichten, de Commissie van Drie zou hebben schuldig gemaakt. Zij zou namelijk in een op 13 Januari gehou den formele en genotuleerde bijeenkomst met de republikeinse afvaardiging aan deze een bepaalde uitleg hebben gegeven van de zes punten, door de commissie zelf opge steld als behorende tot het accoord en dan ook mede door ons op 15 Januari aanvaard, welke uitleg echter niet tevens aan ons zou zijn gegeven en die bovendien lijnrecht zou ingaan tegen de tekst van het ondertekende accoord. In dit laatste staat uitdrukkelijk, dat gedurende de overgangstijd de souve- reiniteit over geheel Indonesië in Neder landse handen blijft, hetgeen dus ook wil zeggen, dat de zeggenschap op het gebied van de buitenlandse betrekkingen bij Ne derland berust. Maar volgens de bedoelde berichten zou aan de republiek zijn voor gespiegeld, dat zij onder de hand wel zelf een buitenlands beleid zou kunnen voeren. Het ligt voor de hand, dat de regering thans liefst voor de hervatting van het debat wil weten, hoe hier de vork aan de steel zit, al kan zij zich natuurlijk in beginsel op het standpunt stellen alleen gebonden te zijn door hetgeen harerzijds op 15 Januari is ondertekend. Met spanning wacht men nu op het antwoord uit Batavia. Zuiderzeefonds. Toen Indonesië van de baan was, kwam na anderhalf uur schorsing, omdat minis ter Vos niet terstond kon verschijnen, de begroting van het Zuiderzeefonds aan de orde. Hierbij openbaarde zich grote aan drang tot spoedige verdere inpoldering, al ontbrak het niet aan meningsverschillen over de vraag of de Zuid-West-polder er eerder moest komen dan de Zuid-Oost-pol- der. Minister Vos vond dit een kwestie, waarover hij de weer nieuw leven ingebla zen Zuiderzeeraad moest horen. Ook wilde hij aan dit coHege de vraag voorleggen hoe precies de brug van de Noord-Oost- naar de Zuid-Oost-polder zal moeten lopen. De bewindsman was natuurlijk ook een warm voorstander van uitbreiding van cultuur grond wegens de bevolkingsaanwas. Daar om hoopt hij op een dusdanige regeling van de grenscorrecties, dat wij een flink stuk Doll art zullen kunnen inpolderen. Maar het vraagstuk van de verdere inpoldering van de vroegere Zuiderzee wilde hij toch nog eens even nader bekijken. In zoverre stond hij het dichtst bij zijn partijgenoot ir. Von- SD-er krijgt levenslang Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de S.D.-er -B.M.S. uit Amsterdam, die deel heeft uitgemaakt van executie pelotons in Haarlem, Weesperkarspel en Limmen. Op 14 Februari 1947 eiste de procureur fiscaal de doodstraf tegen S., doch een uit spraak is destijds niet gevolgd, omdat het hof nader wilde onderzoeken op welke wijze S. bij de S.D. is gekomen. Hij be weert namelijk, dat Rauter zijn dienst neming bij de Sicherheitsdienst als voor waarde heeft gesteld voor het sparen van zijn vader, die wegens sabotage door de Duitsers ter dood was veroordeeld. deling (Arbeid), die evenmin op dit ogen blik een bepaalde keuze kon doen of men eerst werken op lange termijn (verdere Zuiderzee-inpoldering) dan werken op kor te termijn moet ondernemen. Van de uiteenzettingen van minister Vos zij hier nog alleen vermeld, dat hij niet durft over te gaan tot uitgifte van grond in de Noord-Oostpolder aan jonge boeren, daar de pioniers in die polder in de eerste plaats aan bod dienen te komen. Hij wil niet meer dan 20.000 ha in de polder voor staatsbedrijven bestemmen en voelt niets voor bedrijven van een geringere omvang dan 12 ha. Het pleidooi van de heer Van der Brug (Arbeid) om de Waddenzeevissers gelegen heid te geven op het IJsselmeer te gaan vissen, bleek niet volkomen vergeefs ge weest te zijn: de minister zal er nog eens over denken. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer deze begroting aan, evenals die van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, nadat minister Vos naar aanlei ding van een opmerking van de heer Den Hartog (Vrijheid) verklaard had te zullen" doen nagaan of er inderdaad een en ander ontbreekt aan de goede gang van zaken bij de viskeuring te IJmuiden. Voorts zal hij met zijn ambtgenoot van Justitie nog eens nagaan of het mogelijk is, eventueel kras ser op te treden tegen degenen die clan-> destien buiten de afslag om vis verkopen. Naasting Nederlandse Bank. In de avondvergadering kwam het voor stel tot naasting van de Nederlandse Bank aan de orde, dat bestrijding ondervond van mr. De Wilde (A.R.), mr. Van der Feltz (C. H.) en dr. Bierema (Vrijheid), doch instem ming oogstte bij mr. Sassen (K.V.P.) zij het ook onder enig voorbehoud en vrijwel onvoorwaardelijk bij de heer Hofstra (Ar beid). De heer Hoogcarspel (Comm.) had overwegende bezwaren wegens de zijns in ziens te royale vergoeding van de tegen woordige aandeelhouders, en de te grote machtspositie op het gebied van het mone tair en financieel beleid aan de minister van Financiën toegekend. Gejus van der Meulen voor de Bijzondere Raad van Cassatie Op 14 Februari zal voor de Bijzondere Raad van Cassatie terechtstaan de oud- doelverdediger van het Nederlandse voet balelftal, de arts A. Y. van der Meulen, thans gedetineerd. Het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam heeft hem tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij is troegetreden tot het vrijwilli gerslegioen Nederland. Als zijn raadsman treedt op mr. S. C. van der Wall te Haar lem. Beverwijkse autosloper voor de economische rechter Dezer dagen zette de economische rechter te Haarlem de behandeling voort van de zaak tegen de Beverwijkse auto sloper J. F., die in hoger beroep was ge komen tegen een vonnis van de tucht rechter voor de prijzen, waarbij hem een boete van 57.700.met verbeurdver klaring van de inbeslaggenomen partij banden en publicatie van het vonnis werd opgelegd, omdat hij in twintig verschil lende gevallen auto-onderdelen en -ban den had verkocht tegen prijzen, die ver lagen boven de toegestane. De appellant had echter, zoals hij op de vorige zitting duidelijk maakte in de me ning verkeerd, dat de prijzen van zijn wa ren het dubbele mochten bedragen van de in Mei 1940 geldende. Thans werden mr. J. M. W. Huynen, secretaris van de vakgroep auto-sloperij, en de heer Mullens, indertijd directeur van het bureau krijgsbuit afdeling auto's, ge hoord, die inderdaad bevestigden dat op een in Juli 1945 gehouden conferentie be sloten werd, omdat dit de enige methode scheen te zijn auto-onderdelen weer in het bedrijfsleven terug te brengen, een ver dubbeling van de prijzen toe te staan. Dit feit werd door de heer Huynen op enkele vergaderingen van autoslopers bekend ge maakt. Een officiële beschikking werd evenwel nimmer gepubliceerd. Volgens de getuige-deskundige was deze afspraak alleen van toepassing op de Ca nadese krijgsbuit en werd deze evenals andere voorlopige regelingen door een latere circulaire ingetrokken. In zijn requisitoir vorderde de ambte naar van het O. M. in het algemeen be vestiging van het vonnis van de tucht rechter, op een enkel geval na, waarin volgens hem het bewijs niet geleverd was. De boete beliep nu 55.600. Als motive ring gaf de Officier op, dat er nooit een algemene beschikking, waarbij een prijs verhoging van 100% werd toegestaan, was geweest. In het bijzonder nam hij het de verdachte kwalijk dat hij aan overheids instanties en dan nog wel ten behoeve van het Centraal Bureau voor Oorlogs slachtoffers zwart had geleverd. Bo vendien liggen de meeste overtredingen ver boven die van een prijs verdubbeling. Zwarte regeringsinkopen. Nadat de verdachte door zijn tempera mentvolle verdediging weer enige keren met de hamer van rechter J. H. Hiilsmann in conflict was gekomen, uitte de advoc- eaat, mr. B. W. Stomps, zijn verontwaardi ging over het feit, dat zijn cliënt wordt verweten, dat de regering zwart inkoopt. Immers, de regering heeft in een aan schrijving van 1 Augustus 1946 er haar ambtenaren op gewezen, dat zij voortaan niet meer zwart mochten inkopen. Volgens mr. Stomps lag de zaak echter zo, dat uit het hele land de autobanden via de zeef van F. weer in het be drijfsleven terecht kwamen. Die autoban den moest hij boven de prijs inkopen, maar de winst bedroeg het normale per centage van 20%. Op deze wijze kwamen C. B. V. O., P. R. A. en D. G. B. R. aan hun banden. Vervolgens onderwierp hij de twintig punten der ten laste legging aan een critisch onderzoek en kwam tot de conclusie, dat het in 'de meeste gevallen om calculatiefouten ging. In het bijzonder vestigde hij de aan dacht er op, dat de strafzaak tegen de ge wezen ambtenaar van het C. B. V. O. H. aan het licht had gebracht dat zijn cliënt 16 banden had geleverd tegen 2100. en niet 8 tegen 2700. Mr. Hülsmann deed onmiddellijk uit spraak. Wat de auto-onderdelen betrof, stelde de politie-rechter uitdrukkelijk vast, dat de Prijsbeheersing een grove fout had begaan door de oorspronkelijke prijsvaststelling, die een verdubbeling der marktprijzen van Mei 1940 inhield en volgens rechter Hüls mann wel degelijk voor alle bedrijven gold, niet op duidelijke wijze in te trekken. Vor dit deel der ten laste legging achtte hij dan ook niet voldoende bewijsmidde len aanwezig. Wel achtte hij F. strafbaar wegens zijn zwarte manipulaties met de banden en hij legde hem daarvoor een gezamenlijke boete van 41.050.op, alsmede publi catie van het vonnis en verbeurdverkla ring der in beslag genomen banden. Jongeman stal goederen uit geparkeerde auto's De laatste weken kwamen herhaaldelijk bij de Naardense politie aangiften binnen van diefstallen uit geparkeerde auto's. Men arresteerde dezer dagen een 21-jarige jon geman Van D., gewoond hebbende te Naarden, thans wonende te Amsterdam. De aangehoudene ontkende echter hard nekkig en weigerde zijn adres op te ge ven. Gisteren kwam echter een 70-jarig vrouwtje uit Amsterdam het Naardense politiebureau binnenstappen om te melden, dat zij een kamer verhuurd had aan Van D. en dat zij hem al enige dagen miste. Een inspecteur van politie begaf zich met de vrouw naar Amsterdam, waar in het kamertje van de jongeman huiszoeking werd verricht. De politieman vond daarbij een aantal koffers, actetassen, zilveren le pels, een partij linnengoed en onderkle- ding. De jongeman zag toen in, dat ver dere ontkenning niet meer zou baten en gaf toe, dat hij de goederen in verschillen de Gooise plaatsen en in Den Haag uit ge parkeerde auto's had gestolen. Nieuwe ramingen van Washington der hulpbedragen Nederland: 705 millioen dollar Volgens de voorlopige en op geen enkele wijze bindende ramingen, die het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heden heeft gepubliceerd over de finan ciële hulp aan de Europese landen in het kader van het plan-Marshall, zullen Groot- Brittannië, Frankrijk, de Brits-Amerikaanse bezettingszones van Duitsland en Italië te zamen iets meer dan 2/3 ontvangen van het bedrag ad 6.800.000.000 dollar, dat voor de hulpverlening in de eerste 15 maanden be schikbaar zou worden gesteld. Voor de verschillende landen zouden vol gens het departement de volgende bedragen beschikbaar worden gesteld: Groot-Brit- tannië 1.760.2 millioen dollar; Frankrijk 1.434.2 millioen dollar, de dubbelzone 914.5 millioen dollar, Italië 868.8 millioen dollar, Nederland 705 millioen dollar, België en Luxemburg 323.1 millioen dollar, Grieken land 185.9 millioen dollar, Oostenrijk 182 millioen dollar, Denemarken 174.1 millioen dollar, Ierland 151.8 millioen dollar, de Franse bezettingszóne van Duitsland. 80.4 millioen dollar, het Saargebied 10.9 millioen dollar, Noorwegen 34.1 millioen dollar, Zweden 32.9 millioen dollar en IJsland 12.7 millioen dollar. Turkije, Zwitserland en Portugal zullen noch in de vorm van schenkingen, noch in de vorm van leningen in het kader van het plan-Marshall hulp van de Amerikaanse regering ontvangen. Het is vrijwel zeker, dat deze ramingen nog wijzigingen zullen ondergaan, hetzij op last van de administrator van het Marshall plan, hetzij op grond van onvoorziene om standigheden. Er wordt op gewezen, dat bij de raming van de bedragen rekening is gehouden met de behoeften van de gebie den, die van de betrokken landen afhanke lijk zijn. Volgens berekeningen van Washington zou Nederland over de periode van 1 April 1948 tot 30 Juni 1949 een behoefte aan im port hebben ter waarde van 1.135 millioen dollar. Het zou over dezelfde periode directe dollarinkomsten verkrijgen van 271.1 mil lioen dollars en bovendien nog ter waarde van 159.4 millioen dollars aan andei'e in komsten. Het tekort zou dus bedragen 704.5 mililoen, dat door bovengenoemde raming zou worden gedekt. Dakota neergestort in China Tien doden, veertig gewonden Een Dakota van een Chinese luchtvaart maatschappij is, kort na te Moekden te zijn opgestegen, neergestort. Er zijn tien doden en veertig ernstig gewonden. De in zittenden waren voor het grootste deel re geringspersonen, die uit Moekden werden geëvacueerd. Ondanks de protesten van de luchtvaartmaatschappijen blijft men de vliegtuigen, die van Moekden naar Peking vliegen, overbelasten met vracht en passa giers. De Amerikaanse gezagvoerder en de Chinese tweede piloot sprongen met hun parachute uit het toestel. De schoondochter in de politiek Na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Chili en de Sovjet- Unie zijn moeilijkheden gerezen omtrent de schoondochter van de Chileense ambas sadeur te Moskou, die, van Russische na tionaliteit, geen toestemming verkreeg de Sovjet-Unie te verlaten. De Chileense re gering besloot daarop het vertrek van de Sovjet-Russische missie uit Chili te ver hinderen en in antwoord daarop werd van Sovjet-Russische zijde eenzelfde maatregel genomen ten aanzien van de Chileense missie in de Sovjet-Unië. De Chileense regering heeft thans de Sovjet-Russische medegedeeld, dat zij de kwestie voor het internationaal gerechtshof wil brengen. Nederlander voor de Krijgsraad te Brussel Voor de krijgsraad te Brussel wordt de zaak behandeld tegen de Nederlander Jozef Eyck, die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de oprichting van de Z.A.M., een organisatie, welke voor de Duitsers allerlei aankopen deed op de zwarte markt. Volgens „De Standaard" was Eyck tot 1943 werkzaam bij de Z.A.M. waarna hij door de Gestapo wegens onregelmatig heden werd aangehouden. Bij de bevrij ding werd Eyck in vrijheid gesteld. Twee maanden later werd hij wegens collabo ratie gearresteerd. Men ontdekte vrijwel alle documenten van de Z.A.M., in totaal ongeveer 20 ton papier! Daar het onder zoek in deze zaak jaren zou vergen werd een beroep gedaan op Eyck, die, hoewel hij zich nog in gevangenschap bevond, da gelijks aan het werk werd gezet om de dossiers uit te zoeken. Bij deze werkzaam heden maakte Eyck zich schuldig aan het verduisteren en vervalsen van bepaalde dossiers, waarvoor hij zich thans eveneens te verantwoorden heeft. Zilveren jubileum keurings- en controledienst narcissen Het zilveren jubileum van de keurings- en controledienst voor narcissen zal door het bestuur van „De Narcis", de groep Narcissenkwekers in de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, in een ver gadering op Woensdag 4 Februari in café „Flora" te Hillegom herdacht worden. Zesvoudige antobotsing bij mist eu gladheid Dinsdag is het verkeer op de rijkswi van Amsterdam naar het Gooi enige uri ontwricht geweest ten gevolge van e zeer gecompliceerde aanrijding, waarv; de mist en de gladheid mede de oorza. waren. Een vrachtauto, welke op de Merwed brug geparkeerd stond, werd aangered door een uit de richting Naarden komen auto, waardoor de vrachtauto weer teg een personenauto botste, welke voor vrachtauto stond. Direct daarop nader uit de tegenovergestelde richting een vt auto, waarvan de bestuurder op de d auto's inreed. Vrijwel tegelijkertijd bot een auto uit de richting Amsterdam teg een andere wagen, waardoor de chaos v komen was. De auto's stonden dwars oi de weg en versperden iedere doorga- Een zeer lange rij auto's uit beide richt gen moesten geduldig wachten tot de v keersstagnatie was opgeheven. Het hg meer dan anderhalf uur geduurd voor verkeer op deze drukke rijksweg w een normaal verloop had. Amerikanen naar de Olympische Spelen (Van onze correspondent te New Yor De Amerikaanse Olympische ploeg voor zomerspelen (athletiek, zwemmen etc.) is deelnemers sterk. De maximum deelnem per land is gesteld op 412 mannelijke en vrouwelijke deelnemers. Een groep Am kaanse sportlieden heeft 300.000 kilo voei aan het Engelse Olympische Comité aar boden, hoofdzakelijk vlees en zuivelproc ten, voor de voeding der 6000 deelnemers, Amerikaanse athletiekploeg staat onder ding van Dean Cromwell, oefenmeester de Universiteit van Zuid-Californië. He het laatste actieve jaar van de 68-ja Cromwell. Als assistent coaches zullen 1 bijstaan Emil von Elling (door vele Am kanen in feite de bekwaamste man geac van New York University, Tom Jones consin) en Emmett Brunson van Rice li tute. Dean Cromwell heeft de volge Olympische kampioenen afgeleverd: I Kelley (1912), Charley Paddock (1920, rence Houser (1924 en 1928), Due McNaughton (Canada 1932), Ken Carpe: en Eafle Meadows (1936). Andere voon staande athleten, die onder leiding Cromwell groot werden zijn: Frankie 1. koff, Vic Williams, Bill Sefton, Bill Grs Charley Borah en nog vele anderen, meeste van hen waren te eniger tijd Am kaans kampioen en/of wereldrecordhou Baseball-spelers verdienen kapitalen Aan het Amerikaanse baseball-front hc wij nog niet het geluid van de bal op slaghout, wel echter het geluid van de j> nen op het papier. Men is druk bezig n het tekenen der contracten voor 1948. Jot Maggio, ster der New York Yankees, h? opslag gekregen van $42.500 tot $653 Sedert 1936 heeft Joe nu ruim 400.000 r zijn werkgever, de New York Yanfc Baseball-club. getoucheerd aan salaris p bonus. De gehele Yankee-loonlijst voor 9 beloopt ca. 450.000 dollar. Ted Williams, i Home-run koning van de Boston Red Soc! zal in 1948 tegen de 80.000 in ontvaj kunnen nemen. Bob Feller, ster-werper v. de Cleveland Indians, heeft $75.000 plust bonus, die verband houdt met het aantal l zoekers boven 1.000.000, die het sportpark. Cleveland zullen bezoeken. Volgende maand vertrekt de gehele ba; ball-kolonie naar het Zuiden der Verenijl Staten om daar in het Rivièra-lclimaat i winterstijfheid uit de gewrichten te train en dan begint in April het grote zomerfeet de competitie van 154 wedstrijden. 55. „Wat betekent dat nu weer?" bromde de Sultan. „Raak ik jullie dan nooit kwijt? Kom, jij ook vergeving vragen?" „Nee!' Op 6 Januari diende de zaak wederom riep Panda. „Joris heeft Uw. vliegend tapijt voor het Amsterdamse hof. De procureur- gestolen terwijl hij hier met U stond te fiscaal wijzigde zijn eis in twintig jaar ge- praten! Hij heeft in een winkel een ander vangenisstraf. Het Bijzonder Hof veroor- j kleedje gekocht en daarmee is hij hier naar deelde S. thans tot levenslange gevangenis- roe gegaan en dat heeft hij verwisseld voor straf. \het echte en toen...." „Aha!" donderde de Sultan. Hij sprong overeind met meer snel heid, dan men van iemand met zij-n om vang zou verwachten en stapte op het tapijtje, dat voor zijn divan lag. Daarna stak hij zijn vuist omhoog en prevelde de toverspreuk. Maar er gebeurde niets. Het kleedje bleef waar het was en bewoog niet. Toen werd de Heerser ontzettend kwaad. Hij schreeuwde woorden in het Oosters, die ik niet vertalen kan, zodat zijn scherp rechter haastig kwam toesnellen. „Grijp hem!" bulderde de Sultan op Panda wij zend. „Ik heb er genoeg van! Ik ben ge noeg voor de gek gehouden. Sla zijn hoofd af!" Panda stond één moment verstomd van zo veel onrechtvaardigheid. Maar toen kwam hij in beweging..,, Jonge hoogvlieger. De dertienjarige Jimn Hartzell uit Troy (Ohio) heeft bi; gegeven iets opgestoken te hebben Vi tochtjes, welke hij in het particuliff vliegtuig van zijn vader had moge meemaken. Dezer dagen besloot hij hi namelijk eens op eigen houtje te pi: beren. Tezamen met drie kameraad); sleepte hij de machine uit de hangs stapte in, startte en.vloog. Tw uren lang bleef het ondernemende vic; tal in de wolken. Toen kregen de pai sagiers er genoeg van en Jimmy zeil de kist netjes aan de grond op een slis bouwland. Jimmy begreep niet be? waarom hij achteraf toch nog sta kreeg te incasseren. Lapwerk. De laatste Berlijnse mode breni een herencostuum dat uit 95 aan i kaar gepaaide lapjes bestaat. Men ka: keuze maken uit 18 verschillend uitvoeringen. Laat. De uitleenbibliotheek van Putn? (Londen) kreeg dezer dagen een bot teruggezonden, dat in 1916 was.uitgf leend. De afzender schreef er bij: heb er dikwijls aan gedacht, doch k« mijzelf er nimmer toe brengen te doe: wat ik wist te moeten doen. Ik w? negen en twintig jaar, toen ik b? boek leende, en nu, op mijn zestig^ jaar vertrouw ik dat u het boek tvü accepteren met mijn van harte gemeen de verontschuldiging". Bankbeambte. Henri Verdoux, de Parijs bankemployé, die door gerechtelijk actie de naam van Charley Chaplin film „Monsieur Verdoux", waar: Chaplin de rol speelt van een bigamii en veelvoudige moordenaar, wil wij» gen, is deze film met zijn advocate: gaan zien. Hoewel de werkelijke Ver doux herhaaldelijk lachte tijdens ds voorstelling, bleef hij vastbesloten zij- strijd voort te zetten. „Niemand neem mij op de bank nog serieus, hetgee: lelijk is voor een bankbeambte", aldiu deelde Verdoux aan verslaggevers me® Hoogleraar. De twintigjarige dr. Anöfi Bernard Amman is benoemd tot hoog leraar in de wiskunde aan de universi teit van Genève. De jonge geleerde be gon zijn studie aan het college ti Genève in 1945 en promoveerde in 1941 Cultuurhistorici verklaren dat een der gelijk geval van wetenschappelijke vroegrijpheid sinds de 18de eeuw nie! bekend is. Verboden. Naar te Parijs wordt vernomer heeft de Franse regering het in cc Russische taal verschijnende Sovjet weekblad „Sovietski Patriot" verboden

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2