De sport speelde door Velsens raadszaal 2 WOENSDAG 21 JANUARI 1948 1JMUIDER COURANT 3 BURGEMEESTERLIJKE NIEUWJAARSSPEECH „Het oude jaar is, qua huizenbouw in zekere zin teleurstellend geweest; jegens de burgerij kan echter verklaard worden, dat wij niet zullen rusten, voor en aleer ons woningtekort op een redelijke wijze is gesuppleerd". Dit was de strekking van de Nieuwjaarsrede, die burgemeester mr. M. M. Kwint Dinsdagavond tegenover de gemeenteraad hield, een rede van pessimisme, maar ook van goede verwachtingen voor de toekomst, zowel ten aanzien van Velsens materiële wederopbouw als met betrekking tot de algehele ontwikkelingsgang der gemeente. Verrassing uit Den Haag Natuurlijk was deze Nieuwjaarsrede hier en daar pessimistisch: in Februari van 1946 beloofde Wederopbouw aan Velsen 500 nieuwe huizen en het resultaat is, dat in 1948 hopelijk 269 woningen gereed komen om het tekort van 6000 stuks te helpen dekken. Daarnaast zijn 479 huizen voor gunning gereed, belangrijke complexen grond zijn ten behoeve van het opbouwplan onteigend en het plan zelf werd in April door de raad goedgekeurd. Het bevolkingscijfer 42.009 toont geen schrikbarende toeneming, maar wijst des ondanks op een groot geboorte-overschot, dat mede veroorzaakt wordt door het grote aantal huwelijken: 451 in het vorig jaar. Burgemeester Kwint stond een moment stil bij de droeve dood van de twee Velsenaren, die in Indonesië sneuvelden en kwam daar na op de bezwaren tegen de ontwerp- wijzigingswet financiële verhouding. Deze sombere klanken mochten echter plaats ma ken voor blijdere, namelijk die over de her rezen brandweer en de reconstructie van het politiecorps. Vervolgens wees de voor zitter van de raad op de mogelijkheid, dat de bouw van de Velser tunnel voor 1949 op de Rijksbegroting wordt gebracht, zodat dan een schuchtere stap kan worden gezet naar de oplossing van drukkende verkeers problemen. In bonte rij liet de edelachtbare spre ker de belangrijkste besluiten van de 16 raadszittingen in het jaar 1947 de revue passeren, om daarna te vertellen, dat de sportvelden van „Schoonenberg" zeker nog dit jaar grotendeels in ge bruik kunnen worden genomen. Wij gaan naar Edmonton Van de locale sport kwam hij op de in ternationale contacten, die Velsen in 1947 mocht leggen en met de aangename herin neringen aan de visites uit Edmonton, Co ventry en Sint Lambert nog vers in het ge heugen, wist de burgemeester te melden, dat in Mei een Velsense delegatie van ver tegenwoordigers der verschillende sporten een week naar Edmonton zal gaan. Met kennelijk genoegen wijdde mr. Kwint uit over het snelle herstel van de Hoog ovens: hij memoreerde de Walserij-West- heropening en noemde de Hoogovens met hun export van 120.000 ton de grootste ruw-ijzer-exporteur ter wereld. Ook de papierfabrieken, de scheepvaart en het sluiswezen, en tenslotte de visserij kregen de eer, die -hun toekomt. Markante „vis- cijfers" illustreerden des burgemeesters be toog, waaruit het totaalcijfer van 54.437.762 kilo vis over 1947 naar voren sprong als een bewijs voor het feit, dat IJmuiden de grootste vissershavën van het continent rijk is, een haven welke zich inmiddels driftig herstelt. Na dankwoorden bij de herinne ring aan het 121/2-iarig jubileum van de spreker, kwam het eerste agendapunt aan de orde, namelijk het aangaan van geld leningen a 3.745.000 voor de woningbouw en a 600.000 eveneens voor woningbouw, sportvoorzieningen en tekortdekking. Vóór de discussie kwam wethouder W. F. Visser (O.W., Arbeid) met een verrassend telegram uit Den Haag, waarin de minister de gunning van 268 woningen in IJmuiden toestond op basis van zelf-financiering door de gemeente. Mevrouw A. W. ten Grotenhuis— v. Beek (Comm.) wilde graag weten of er voldoende zekerheid is, dat de geleende zes millioen dit jaar inderdaad „verbouwd" wordt, daar de op te brengen rente zwaar drukt. De heer G. P. J. M a a s (Kath.). was blij met het telegram uit de residentie, dat de rentezorgen van zijn voorgangster en ook van hemzelf alweer wat verlichtte en wethouder Visser antwoorde, dat de totale lenVhg denkelijk inderdaad dit jaar besteed kan worden. Een regeling met de Hoogovens heeft intussen een lichtpunt in de materialenzorgen gebracht. Ook wethou der R. v. Eyken (Fin. Comm.) beloofde een zo klein mogelijk renteverlies zodat de voorzittershamer rustig over de millioenen kon vallen. Naar de olie Van de huizen naar de petroleum was een hele stap, maar de heer E. Luikman (Arbeid) was er toch direct „in" en meen de, dat B. en W. sanerend moeten optreden in de Velsense petroleum-détailhandel. B. en W. stelden namelijk voor, geen gehoor te geven aan een verzoek uit de Neder landse Bond van Petroleumdétaillisten, om de huis-aan-huis-verkoop te binden aan een gemeentelijke vergunning, wat op be perking van het aantal venters zou neer komen. De heer J. Visser (A.R.) kon het met de „andere zijde" eens zijn en de heer J. v. Leeuwen (Katholiek) ging zelfs verder, door de opvatting van B. en W. aan te vallen. Hij wilde namelijk de bonafide venters wel degelijk gemeentelijk beschermen tegen „import-leurders", te meer daar de centrale overheid daarmede in gebreke blijft. De heer G. F. Schil ling noemde het een vrijgevochten bende in Velsen, waarop de voorzitter puntig het standpunt van het college vertolkte. Ook hij zag de argumenten voor een sane ring, maar daarentegen geen mogelijk heden, om de politieverordening te gebrui ken, om venters, die niemand last veroor zaken, uit Velsen te weren. Wanneer de volksgezondheid of de openbare orde in het gedrang zouden komen, lag de zaak anders, maar in dit geval wordt er gepro beerd een zuiver handelsbelang te ver dedigen met een gecamoufleerd algemeen Agenda voor Velsen en IJmuicllem WOENSDAG 21 JANUARI Raadhuis: 45 uur. Spreekuur Wethouder Van Onderwijs. Thalia: 8 uur, De Kunstkring: „Het verle den keert weer". Rex: 8 uur, „Geef ons het recht om te leven". De Pont: 8 uur, „Hoog in het zadel". Patronaat: 7.45 uur. Ledenvergadering Chr. Vrouwenbond. Patronaat: 3 en 8 uur. Film: „De amazone ontwaakt". DONDERDAG 22 JANUARI Raadhuis: 912 uur. Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Thalia: 8 uur, Vara-bonte avond: „Hallo, aansluiten". Westerveld: 8 uur, Jaarvergadering Oranje vereniging Driehuis. belang in de vuist. De heer Schilling prut telde nog even door en de voorzitter repli ceerde, maar tenslotte besloot de presiden tiële hamer toch ook dit olie-debat. Namen, die blijven leven Zonder gepraat werden de Talmalaan en een deel van de Tolsduinerlaan wegens de aanleg van sportvelden aan het openbaar verkeer onttrokken, en de wijziging van enige straatnamen in Santpoort gingen eveneens onder de hamer door zodat Johan van Beem, deze voortreffelijke voor zitter van Santpoorts Bloei blijvend ge- eerd zal zijn echter niet nadat de voorzitter de heer J. H. A. K. G u a 1- thérie van Weezei (Vrijheid) gerust gesteld had, dat inderdaad een wijk van het „nieuwe" Velsen namen van onze verzetshelden in haar straten zal doen voortleven. De aankoop van grond in Velsen-Noord, gedeeltelijk voor woningbouw, gedeeltelijk voor sportterreinen, maakte de tongen weer los. Met een zekere eenstemmigheid, die slechts in détails afweek, kantten enige leden zich overigens niet direct oppo- serend tegen deze koop. De heer A. t e n Broeke (C.H.) vond de grónden te duur voor Velsen, de heer H. de Boer (Arbeid) achtte de duurte niet zo erg, de heer Maas noemde het „gezond" dat de betrokken complexen, die voor onteige ning bestemd waren, onderhands verkocht konden worden aan de gemeente, hoewel hij het vreemd vond, dat de financiële commissie bezwaren had en haar naam genoot van openbare werken niets zei; de heer Den Hollander (Arbeid) zei, dat sport zeker niet vóór woningbouw moet gaan, hoewel deze koop de lo gische consequentie van een reeds goed gekeurd opbouwplan is. Verschillende heren wilden bovendien graag de exploitatiekosten weten en an deren zouden contact willen zoeken met de grote industrieën voor sportaangelegen- heden. Wethouder Visser begreep de bezwa ren niet erg en verdedigde de zaak met vuur. Hij herinnerde zich een recente koop van eenzelfde strekking, die zonder enig vertoon werd aanvaard en maakte boven dien de reeds eerder beluisterde opmer king, dat dit geval een zuivere realisatie is van de bestaande plannen, zodat er geen woning minder verrijst, omdat er toevallig een sportterrein is geprojecteerd. De onaf hankelijkheid op sportgebied werd door wethouder A. J. van Le-usen (Arbeid) met klem verdedigd evenals zijn ambt genoot wilde hij een sterk sportleven, zon der beïnvloeding door de grote industrieën wat overigens geen hatelijkheid aan Hoogovens en Van Gelder betekende! Met de voorspelling, dat de exploitatie van velden in Noord hoogstwaarschijnlijk duurder zal komen dan die van „Schoo- nenberg", kwam het einde van deze spor tieve gedachtenwisseling, welke op de aanneming van het onderhavige voorstel uitliep. Het crediet voor de restauratie van de Visserij school werd vlot verleend, even als de medewerking voor „Uw Koninkrijk Kome" op het terrein van leermiddelen. Kwart eeuw apothekeresse Dezer dagen vierde mejuffrouw C. Lede- boer van de IJmuider Apotheek haar zil veren jubileum als apothekeresse. Aanvankelijk koesterde mejuffrouw Le- deboer het voornemen om deze ongetwij feld gedenkwaardige dag zonder enige op hef te laten voorbijgaan, maar zij bezweek tenslotte voor de drang van vrienden en kennissen, zodat zij tenslotte toch nog rij kelijk in de bloemetjes is gezet. Talloos weren de gelukwensen, die de jubilaresse toestroomden en het felicitatieregister be vatte dan ook namen van de meest voor aanstaande burgers der gemeente Velsen. Van de vijf-en-twintig jaren, die mejuf frouw Ledeboer als apothekeresse door bracht, waren er 24 als beheerster van de IJmuider Apotheek. Terugbetaling kolengeld Donderdag 22 Januari zijn aan de beurt de letters Bri tot en met Co. De postkantoren zijn geopend van 9-15 uur (Houtmanstraat en Meervlietstraat). Meebrengen brandstoffenkaart TA 707 met nummers 78 BV en 81 BV of kaart TB 707 met nummer 78 BV. Kadervergadering E.V.C. Hedenavond wordt een gecombineerde kadervergadering gehouden in de restau rantzaal van bioscoop „De Pont" voor de afdelingen Beverwijk en IJmuiden. Op deze bijeenkomst die te 8 uur begint, zal een landelijk bestuurder van de Eenheids vakcentrale aanwezig zijn om de algemene situatie te bespreken. SECRETARIAATSWIJZIGING Het secretariaat van de R.K. Metaalbe- werkersbond wordt sinds kort waargeno men door de heer P. Schellevis, IJmuider- straatweg 43. Opvoeding en onderwijs van het doofstomme kind Na een kort welkomstwoord van mevr. P. de BoerHarder hield de heer J. C. Cramer Jr., onderwijzer aan de doofstom- meninrichting te Amsterdam, voor de af deling IJmuiden van de Vereniging van Huisvrouwen een lezing over zijn werk en het doofstommenonderwijs in het algemeen. Het is een arbeid waar grote, schier on overkomelijk schijnende moeilijkheden staan naast tot vreugde stemmende resul taten. De heer Cramer stelde de vraag: Wat is een doofstomme? Het antwoord luidde: iemand, die ten gevolge van een meest aan geboren doofheid niet op natuurlijke wijze heeft leren spreken en derhalve niet be schikt over „taalontwikkeling". Er is groot verschil, aldus spreker, tussen slechthoren den en doofstommen. Er zijn vele oorzaken voor dit euvel. De heer Cramer noemde enkele gevallen van erfelijkheid, zoals geboorte uit doofstomme ouders, gevolg van bloedverwantschaps huwelijk, gevolg van kinderziekten in de prilste jeugd, en meningitis. De gedachte die vroeger heerste was, dat een doof stomme niet vatbaar was voor ontwikke ling, doch reeds de Israëlieten wierpen op deze uitspraak een ander licht. De eerste individuele pogingen in Europa om hen ontwikkeling bij te brengen, ge schiedde door twee Spaanse monniken. Pionier in Nederland. De Zwitserse arts Amman, die in 1669 te Schaffhausen werd geboren, kwam in rela tie met een Haarlemse koopman uit de Anegang, die twee doofstomme kinderen had. De arts, zo zeide de heer Cramer, reisde naar Nederland, nam de kinderen in behandeling en boekte een zodanig resul taat, dat hij plotseling beroemd werd. Zijn werk was wetenschappelijk verantwoord en werd vastgelegd in een geschrift: Doven leren spreken. In Frankrijk was het de abt De l'Epé die zich bediende van de gebarentaal, hier tegenover stond de Duitser Heinicke die onderwees volgens de spreekmethode. Beide methoden, zei spreker, hebben voor- en nadelen. Hoewel de gebarentaal de moedertaal der doofstommen is en het leren spraken tijd, geduld, liefde en toe wijding vraagt, wordt het doel, de doof stomme aan de maatschappij terug te geven, zo, dat de patient zich als een vrij en ge lukkig mens kan bewegen, meer bevorderd door toepassing van de spreekmethode. En hiermee kwam de heer Cramer tot het schetsen van de huidige methode van on derwijs geven in Nederland. Al wat wordt bereikt is winst, zo zeide hij. Spreker schet ste het klassikaal onderwijs geven, zoals hij het elke dag in zijn klas van negen leer lingen toepast. De kleuters van 2V2 a 3 jaar kunnen reeds worden opgenomen in de voorbereidende school en de meesten gaan op 16 a 17-jarige leeftijd pas van school af. De doofstomme blijft, zei spreker, wat zijn intellectuele vorming betreft een groot kind, daarom moet hij (of zij) na afloop van de schooltijd zijn taal blijven verrijken door lezen, anders is na korte tijd het werk van jaren te niet gedaan. Spreker behandelde hierna het liplezen als surrogaat voor het horen en besloot zijn wel gefundeerde rede, waarin duidelijk tot uiting was gekomen, dat de vreugde om wat bereikt wordt, verre de moeilijkheden overtreft, met een beroep op de aanwezi gen het werk aan de doofstommeninrich- tingen te steunen. Mevrouw De Boer bracht de dank van de leden over en in de daaraanvolgende pauze werden de heer Cramer van verschil lende zijden onder vier ogen vragen gesteld. Onvoldoende verlichting werd oorzaak van ongeluk Gisteravond te omstreeks half zeven reed de motorrijder J. S. uit de Burgemeester Rambonnetlaan. tegen een op de rijweg staande stapel stenen aan, waardoor hij kwam te vallen. Niet slechts zijn motor werd beschadigd, doch hij zelf kreeg zodanig letsel aan beide benen dat de heer A. Bakker hem ter plaatse moest verbinden, waarna hij de patient naar zijn woning bracht. Wanneer er op de rijweg des daags werkzaamheden worden verricht; die de andere dag moeten worden hervat, mag men in een gemeente als Velsen toch zeker wel rekenen op behoorlijke verlichting ter plaatse. Conservenfabriek en handels maatschappij willen uitbreiden Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) ter inzage liggen, verzoe ken met bijlagen van: de Nederlandse Conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het inkui- pen van haring, waarin geplaatst zullen worden een haringschoonmaakmachine en een haringwasmachine, respectievelijk aangedreven door een electro-motor van 1.5 en 1.1 plc, aan de Middenhavenstraat 54 te IJmuiden van de Nederlandse Conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden der visconservenfabriek door het bijplaatsen van een autoclaaf met stoomverwarming (2 atmosfeer), een slijp steen en een boormachine en twee electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 1.4 pk, aan de Middenhavenstraat 31-33 te IJmuiden; en van de Handels- en Industrie Maat schappij „HIM", Tempeliersstraat 10 te Haarlem, om vergunning tot het uitbreiden van de verfmalerij, door het bijplaatsen van een verfwals, een roerwerk en een roerinrichting, respectievelijk aangedreven door een eleetro-motor van 6.6 en 1 pk, aan de Stationsweg 24 te Velsen. Lezing voor de Stichting van Oorlogsgetroffenen Donderdag 29 Januari zullen twee leden van het dagelijks bestuur van de Federatie van oorlogsgetroffenen in Nederland, welke federatie gevestigd is te Nijmegen, een lezing houden naar aanleiding van het komende wetsontwerp. Elke getroffene zal de belangrijkheid van deze bijeenkomst inzien, daar deze wet de herbouw van panden kan bevorde ren. De vergadering wordt gehouden in het Patronaatsgebouw. MARKTBERICHT 20 Januari. Visaanvoer. 800 kisten schelvis, 250 kisten koolvis, 200 kisten kabeljauw, 80 kisten leng, 200 kisten heek, 40 kisten makreel. 175 kisten wijting, 50 kisten rog, 50 kisten diversen. To taal 1845 kisten. Drie trawlers besomden totaal f35.000. IN IJMUIDEN TERUG. De aan de N.V. Visserijonderneming De Vem toebehorende stoomtrawler Gerber- dina Johanna IJm. 38, welke in Engelse dienst is geweest en thans een grote repa ratie ondergaat, is van Amsterdam in IJmuiden teruggekeerd. Er zal echter nog wel enige tijd mee heen gaan, voordat de trawler weer aan de visserij zal kunnen deelnemen. van De koperen koorlezenaar der Grote Kerk te Haarlem De Grote Kerk te Haarlem is een machtig bouwwerk uit het verleden, waarop men daar terecht trots is. In de kerk en haar bijgebouwen zjjn bovendien veel oude voor werpen te "bewonderen, een erfenis van het kunstzinnig voorgeslacht. Een der oudste en mooiste is de koperen koorlezenaar, nog altijd 'n sieraad der kerk. Deze is thans 450 jaar oud, want in 1498 werd aan Jan Fyery uit Mechelen opdracht gegeven dit kunstwerk te vervaardigen, als motief moest hij kiezen „een puplikaen met haer jongen". In oude geschriften over de kerk werd reeds geconstateerd, dat de „geelgieter" zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten heeft. Het is helaas jammer dat in de loop der eeuwen de pelikaan zijn jongen heeft ver loren. Velsen „Vox Humana" komt met een goed plan Het bestuur van de gemengde zangver eniging „Vox Humana" in Santpoort heeft terecht bezwaren tegen het feit. dat er in onze gemeente wel eens wat te veel „naast elkaar" gewerkt wordt, door de verschil lende verenigingen en organisaties. Het heeft zich daarom in een open brief tot alle bekende verenigingsbesturen gewend om mettertijd tot meer samenwerking te komen en vooral, om alle krachten met het oog op de Kroningsfeesten in Augustus, samen te voegen. ..Vox Humana" stelt voor een „besturenbond" te stichten om op deze wijze een overkoepelend lichaam te krij gen. Ons inziens een lumineus idee. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: C. WebbeRutte. d., Versprei de Woningen 45, IJmuiden: H. Koekenbier— Poldervaart, z., De Ruyterstraat 79. IJmui den; Tli. A. Bierman—Dobber, d., Uitendaal- straat 34. Santpoort; A. C. Stet—Rutte. z.. De Ruyterdwarsstraat 17. IJmuiden; A. M. Burm Stekelinck, 7... Buitenbuizerweg 12. Velsen; S. H. JongsmaHulil, z., Lijsterlaan 5, IJmuiden-Oost; E. CornelisseBrendel, d., Hoogstraat 5, Vclsen-Noord; E. de NietGra- vemaker, z., Pres. Steijnstraat 52 rd., IJmui den; G. Prins—de Groot, 7... Kompasstraat 16, IJmuiden: E. M. Weers—de Bie, d., Harddra verslaan 3, Santpoort; T. Aptroot—Struik, z., Eksterlaan II, IJmuiden-Oost; J. Broersen van der Plas, z., Kortenaerstraat 25, IJmui den: A. DriessenKoomen, d., Oosterduinweg 46, IJmuiden. VELSEN II WON, ONDANKS VEEL INVALLERS Velsen II trok met een zeer onvolledig elftal naar VVZ II, maar behaalde des ondanks een zeer nuttige 30 overwin ning. Deze dankte het goeddeels aan het krachtige achtertrio Nijssen Jr.-Nijssen Sr.-Sneekes, dat met de aanvallen van de Zaankanters wel raad wist en aan links buiten Donker, die de beste van de tien aanvallers was cn met twee doelpunten de grondslag legde voor de Velsen-over- winning. Het derde doelpunt nam Kramer voor zijn rekening. Velsen-Noord De heer M. Cana jubileerde De heer Matthijs Cana van de Bouw- afdeling der Hoogovens werd op hartelijke wijze in het schaftlokaal- van genoemd; afdeling ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum gehuldigd. Ir. A. H. Ingen Housz was de eerste, die de jubilaris zijn gelukwensen aanbood en hem de gebruikelijke enveloppe overhan digde. Ir. A. J. van Walraven, chef van de Bouwafdeling, schetste de loopbaan van de heer Cana. De jubilaris is een van de grote slopers geweest, niet in de slechte met dit begrip samenhangende zin, maar in de goede zin, van het verrichten van opruimingswerk. De heer Cana heeft na melijk meer dan twintig jaren de „jacket" bediend. Ir. Van Walraven vereerde hem met het jubileumbord en het getuigschrift der Maatschappij. De heer J. Koper, collega van de jubi laris, trad op als tolk van de afdeling; hem was de taak opgedragen namens velen van het bedrijf het woord te voeren en het ju bileumgeschenk te overhandigen. De heer Th. Fokkens, hoofdopzichter, bood vervolgens in een kernachtige toe spraak zijn felicitaties aan, waarna de op zichter, de heer A. G. van Dam van zijn hartelijke gevoelens blijk gaf. De heer P. J. J. Collard, opzichter, die jarenlang met de heer Cana heeft gewerkt, haalde her inneringen op uit de oude tijd. De twee „jacketeers", de jubilai-is Cana en. zijn collega N. Bos, de onafscheidelijken als er iets op te ruimen was, waren als het duo „Thijs en Niek" over het gehele bedrijf populair. „TEMPO"-REVUE IN „DE PONT" Donderdag 5 Februari wordt in bioscoop „De Pont" een Spar-revue gegeven onder de titel Tempo-Tempo. Hieraan zullen meewerken de bekende radio-revue-artis- ten Herman en Pim Tholen, het dansduo „De Annabella's", Co v. d. Heiden Wijma, pianist-accordeonist, e.a. NIEUWE LOODSBOTEN VOOR VLISSINGEN. Sedert de oorlog kruisen slechts twee loodsboten voor de Scheldemonding. Ook elders is het Nederlandse loodswezen ernstig in zijn materiaal getroffen. Vandaar dat op verschillende werven een zestal loodsboten in aanbouw is. Twee daarvan zijn voor het district Vlissingen bestemd. Het eerste schip dat gereed zal komen, is de „Arcturus". Deze boot zal volgende maand haar proeftocht maken en in Maart in dienst gesteld worden. Het tweede voor Vlissingen bestemde schip, de „Markab", zal vermoedelijk in September in dienst komen. De „Arcturus" en de „Mar kab" zijn zusterschepen van 800 ton, met een lengte van 56 meter, een breedte van 9.60 meter en een holte van 4.80 meter. De be manning bestaat uit 26 man. De schepen bie den accomodatie aan 24 loodsen (met een dagverblijf en aparte slaapverblijven). De schepen worden uitgerust met motorboten en jollen voor de beloodsing der schépen. Maidentrip. Donderdag zal de Lim- burgia (IJm. 54) van rederij Weimar voor het eerst als trawler zijn proeftocht maken naar Rotterdam, voor demagnetisering. Deze trawler, welke direct na de bevrijding nuttig werk heeft gedaan als sleper, werd in Januari 1947 aan de rederij Weimar overgedragen. Zoutevis naar Zweden! Voor 1948 is met Zweden een nieuws handelsver drag gesloten voor gezouten maatjesharing i (zonder bepaald contingent) voor 100.000 kr. oesters. Daarentegen gaat Zweden voor 3.000.000 kronen zeevis en voor 100.000 kronen paling uitvoeren. Stadsfeesten in voorbereiding De verschillende suh-commissi.s van het hoofdcomité voor de Beverwijkse stadsfees ten zijn-aan het werk getogen. Zo ook de commissie voor de Volks- en Kinderfeesten. Als dag voor deze feesten is vastgesteld Vrijdag 13 Augustus. Het is de bedoeling de stad in 10 wijken te verdelen. Elke wijk kan dan op eigen initiatief de plannen verder uitwerken, de commissie is daarbij een schakel, die 7.orgt voor een sluitend geheel. Het is de bedoeling, dat het bedrag, het welk de commissie ter beschikking zal worden gesteld, over de wijken zal worden verdeeld, zodat deze dan in ieder geval een financiële basis krijgen. Nu is het voor de commissie ondoenlijk juist die mensen naar voren te brengen, die op hun beurt in de verschillende wijken op hun plaats zijn om daarin het nodige werk te stimuleren. Daarom doet de commissie een beroep op de Beverwijkers om zich op te geven bij een der adressen van de leden der commissie en wel vóór 15 Februari 1948 Wanneer er dan voldoende contactpunten in de verschillende wijken zijn, zal een vergadering belegd worden om de plannen verder uit te werken. De commissie houdt zich gaarne aanbevolen voor plannen van ingezetenen. De feesten zullen vallen in de week van 7 tot 15 Augustus. D.O.K. worstelde en verloor in Den Haag Zondagavond heeft DOK haar returnwed strijd tegen Simson uit Den Haag gespeeld. De DOK'ers lieten, trots hun mindere prestaties een uitstekende indruk achter, vooral v/at betreft hun techniek. Over het algemeen was het worstelen van de Beverwijkers stukken beter dan op Zaterdag. Pesch en Duijn hadden hun con ditie teruggevonden, hoewel Willeman (DO K) na 35 seconden van Nol te (Simson) ver loor en ook Minneboo na 3 minuten op zijn rug lag. Schaap moest het onderspit del ven tegen Kabbedijk na 5 min. 35 seconden, waarnaast eveneens W. Brandjes het moest afleggen. Pesch en Duijn slaagden erin hun tegenstanders neer te krijgen, zodat het eindresultaat luidde 158 Vb voor Simson. Het gewichtheffen tegen Sandow uil Delft werd eveneens door DOK verloren. Delft kwam echter met verscheidene eerste klas- sers uit en moest daardoor 30 punten af staan, waarna zij echter toch nog met een verschil van 115 kilogram won. De uitslag was: Sandow (Delft): drukken trekken stoten totaal Beverwijk Doopsgezind Zangkoor zingt Was de eerste uitvoering van de Mattheüs Passion vorig jaar door het Doopsgezind Gemengd Zangkoor onder directie van de heer H. van Dijk in samenwerking met het zusterkoor uit Haarlem een muzikaal suc ces, hoewel bij deze eerste gelegenheid het financiële gedeelte door verschillende grote uitgaven niet volkomen kon bevredigen, thans zal bovengenoemd koor wederom het mooie werk van Bach gaan uitvoeren. De 21ste Maart wordt de Mattheüs Passion uitgevoerd in het Gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem met de Doopsgezinde Zangkoren van Haarlem en Beverwijk en een Jongenskoor. Als solisten zullen optreden: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan; Jouck Cuperus, alt; Han le Fèvre, tenor: Lucien Louman en Peter de Vos. bas; Bets Ne- derkoorn, clavecimbel; Willem Hülsmann, orgel; Jan Hesmerg, viool; Marius Ruysink en Jan Tames, fluit; Guus Grentzius en B. de Vries, hobo. De Haarlemse Orkestvereniging ver zorgt overigens de instrumentale muziek. Het geheel zal staan onder leiding van de dirigent Jac. Zwaan te Haarlem. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford „Maar het volgend jaar?" vroeg Chris topher, „wat deed je het volgend jaar?" „Het volgende jaar was ik een gebroken man". „Ja, maar des ondanks moest je je in komstenbiljet invullen". „Ik schreef over, wat ik het vorig jaar had ingevuld". „Bedoel je, dat je weer invulde Jose phine Louise?" „Ja, dat deed ik", klonk het wanhopig, „en sindsdien heb ik steeds „Josephine" ingevuld". Christopher staarde hem in stomme ver bazing aan. „Wat had ik anders kunnen doen?" pleitte de gejaagde Henry. „Ik had nu eenmaal verklaard, dat ik een vrouw had en indien ik haar plotseling had weggela ten, dan zou dat aanleiding hebben ge geven tot allerlei onaangename en lastige vragen". „Maar je hebt ieder jaar aanspraak doen gelden op het betalen van minder belas ting omdat je getrouwd was", zette Chris topher de puntjes op de i, „en dat zal nu tot een aardig bedrag zijn aangegroeid". „Dat weet ik", steunde de ongelukkige Henry, „maar daar heb ik helemaal niet aan gedacht. Josephine had mijn vrouw moeten zijn, en het gaf mij een soort grim mige voldoening, eens per jaar te beweren, dat zij mijn vrouw was". „Maar dat deed Jim al!"- riep Michael, zijn ogen zo groot als schoteltjes. „Jim?" „Hij heeft ieder jaar beweerd, dat ze zijn vrouw was". „Maar dat is toch zó, ze is toch zijn vrouw". Michael ademde zwaar en mompelde verbijsterd: „Het is een wonder, dat een van jullie niet in de gevangenis is geko men wegens bigamie". Henry negeerde die opmerking en richtte zich weer tot Christopher. „Ik had onmiddellijk hier weg moeten gaan, toen ik Robinson voor de eerste keer ontmoette", kreunde hij, „nu is het te laat". „Waarom te laat?" „Omdat hij het al vreemd vindt; nog één verdacht voorval, zoiets als mijn plot seling vertrek, en hij zal inlichtingen gaan inwinnen". Een beweging met de hand.) „In een klein plaatsje, zoals dit, zal het niet lang duren, of hij hoort, dat ik in dit huis leef met twee vrienden, dat mijn vrouw niet hier is, en dat niemand ooit van haar gehoord heeft". „Ja, dat is inderdaad niet mooi", gaf Christopher toe, terwijl hij ernstig over het probleem nadacht. „Het is zeker niet mooi", mompelde Michael en hij dacht ook an. „Wat zei je, toen hij naar je vrouw in formeerde?" vroeg Christopher opkijkend. „Hij vroeg, hoe het met haar ging; ik zei, zeer goed". „Hm, dat is jammer", overwoog Chris topher. „Ja, dat is jammer", vond ook Michael. „Maar zoiets zeg je toch gewoonlijk." „Niet met een delicate vrouw als de jouwe". „Nee, niet met een delicate vrouw als de jouwe", volgde de echo. De overspannen Henry richtte zich woe dend tot Michael. „Ik ben niet doof, alles hoeft niet tweemaal gezegd te worden. Als je dus niets van jezelf te zeggen hebt, houd dan je mond". Michael staarde hem een ogenblik strak aan en kwam toen met iets van zichzelf. „Je zou kunnen zeggen, dat je vrouw je heeft verlaten". Dit was werkelijk een origineel idee, en Henry schreeuwde: „Mij verlaten, waarom?" „O, dat behoef je hem niet te vertellen". „Maar wat schiet ik daar nu mee op?" klonk het geprikkeld, „dan moet ik haar toch nog onderhouden". „Niet als zij met een andere man is weg gegaan". - Henry glimlachte spottend. „Dat klinkt nogal geloofwaardig, hè?" schimpte hij. „Dat klinkt het, en dat is juist het mooie van mijn idee", beaamde de trotse auteur. „Weet je, toch zit er wel wat in dat idee" zei Christopher na enig nadenken. Hij voorkwam Henry's tegenspraak door er vlug aan toe te voegen: „Begrijp je, we zullen nog goed moeten praten, waarom je hebt gezegd, dat het goed met haar ging" „En dat ze gelukkig was", vulde Michael aan. Henry sprong op uit zijn stoel. „Ik heb niet gezegd, dat ze gelukkig was", stoof hij op, en hij begon met grote stappen de ka mer op en neer te lopen. „Door Michaels idee worden tenminste je onmiddellijke moeilijkheden opgelost", hield Christopher aan, „en zowel je ver warring als het feit, dat je hier woont met twee vrienden, worden er door verklaard". Henry zei niets. (Wordt vervolgd). I. B. Jansen. I. J. Spiero Slingerland A. Straathof 77 M. 102Vz 1021/2 97 V2 75 100 2521/2 100 125 3271 ■o 95 120 3171/2 971/2 125 320 12171/2 Af lichaamsgewicht301i/2 Totaal 916 DOK (Beverwijk): drukken trekken stoten totaal H. Iskus 821/0 85 110 2771/2 J. F. K. Morlang 75 75 95 245 J. Morlang70 65 90 225 C. G. Tabak 82i/2 92i/2 120 295 Af lichaamsgewicht 1042i/z 2711/2 De Goochchvomlers komen Op 31 Januari zullen vooraanstaande fi guren uit de Nederlandse goochelwereld het Kennemer Theater met een bezoek vereren, om het internationaal congres van gooche laars, hetwelk onder auspiciën van de Ne derlandse Bond van Goochelaars in Am sterdam gehouden zal worden te doen fi nancieren. Niet alleen Beverwijk, maar ook andere plaatsen zullen bezocht worden. Aan het programma zullen onder andere medewerken: de telepaath Reata, het ge- heugenwonder Cramillo, de illusionist La- meroo, de, „vrolijke goochelaar" Corvelo, Hans Trïxer, de winnaar van het Nationaal Congres 1947, de Russische zangeres Mata- scha Korsakow en Chander de Arabische fakir. De organisatie is in handen van da Beverwijkse goochelaar Mr. Berry. „Waar is mijn dochter?" Op Vrijdag 30 Januari aanstaande zal de toneelclub van de Buurtvereniging „Schul pen" haar leden een toneelavond bieden in het Kennemer Theater aan de Zeestraat. Het blijspel „Waar is mijn dochter", be staande uit 5 bedrijven, door Ank van der Moer, zal opgevoerd worden, waaraan onder andere mede zullen werken de dames C. de Vries, R. van der Veen, M. Visser en J. Hennen en de heren: C. Koon, K. de Jonge, J. Bekker, J. Visser en H. Schuller. Da regie berust bij de heer J. Kramer. NED. HERVORMDE KERK Ds C. W. Wagenaar te Beesterzwaag heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde Kerk te Beverwijk (tweede predikantsplaats). Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 21 JANUARI Luxor-Theater: 3 en 8 uur. Het Lied van Bernadette (alle leeftijden). Kennemer-Theater: 7 en 9.15 uur, Ali Baba en de 40 rovers (alle leeftijden). Kennemer-Theater: 8 uur, Geheelonthou derstoneelvereniging met: „Betje regeert". Gebonw Adrichem: 8 uur. Jaarvergadering gezamenlijke speeltuinverenigingen. KSA-gebouw: 8 uur, Toneelavond L. T. B. Sonnevanck (Wijk aan Zee): 8 uur. Leden vergadering V.V.V. DONDERDAG 22 JANUARI Raadhuis: 1011 uur, Spreekuur Wethou der van Openbare Werken. Huisvestingsbureau: 10—12 uur, Spreek uur Wethouder Huisvesting. Grote Kerk: 8 uur, „die Jahreszeiten", Luxor-ïheater: 8 uur, Het Lied van Berna dette (alle leeftijden).

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3