IJmuider Courant Een Steekproef nleit" Republiek heeft de zes punten te aanvaarden voor wat ze zijn Rusland wilde Duitsland helpen met de verdeling van Europa Amsterdam en het in het donker Gooi ruim een uur Arabische inval in Galilea Indonesisch debat weer uitgesteld Weerbericht 62e Jaargang No. 18843 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Teletoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD üonHerdag 22 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN VIJF LANDEN hebben Gallup-institu- ten, alle leden van de Internationale Ver eniging van Instituten voor het peilen van de publieke opinie, een steekproef op de bevolking genomen om uit te vorsen hoe zij denkt over versterking van de U.N.O. tot wereldregering. De resultaten van deze enquête hebben wij onlangs vermeld. Er is uit gebleken dat overal onder degenen, die een mening uitten, een aanzienlijke meerderheid voor de gedachte van wereld regering bestaat. In Nederland stemde 47% voor en 20% tegen (de overigen gaven geen mening), in Zweden 47% voor en 15% tegen, in Australië 48% voor en 27% tegen, in de Verenigde Staten 56% voor en 30% tegen en in Frankrijk 60% voor en maar 9% tegen. Het doet even wonderlijk aan, dat in ons land het percentage voor stemmers het laagste van de vijf is. Op ""dezelfde pagina vermeldden wij gisteren een bericht uit Den Haag, dat de jacht- vliegschool van. de Nederlandse leger- luchtmacht zal Uitgebreid worden met zestien Meteor-sfraalvliegtuigen. Er komt jok een oefen-radar-organisatie en die zal, volgens het bericht, „met de Meteor-afde- [ing de grondslag vormen voor de toe komstige luchtverdediging". De formule- -ing van dit bericht zou sommigen kunnen --doen geloven, dat een land als het onze zich tegen elke mogelijke tegenstander met enige kans op succes zou kunnen verdedigen. Allicht zouden zulke mensen ]dus ook geneigd zijn op de vraag van een Gallup-instituut: „Zoudt u er voor of ;egen zijn, om de Organisatie der Verenigde Volken sterker te maken, zodat het een soort wereldregering wordt, die de macht heeft over de legers van alle landen, ook over ons leger?" ontkennend te antwoor den. Want zij hebben het vage idéé: Wij kunnen het zelf wel. Dit nu is niet zo. Wij kunnen dat niet meer. De andere kleine en middelgrote mogendheden kunnen het evenmin. Men sen, die dergelijke dingen geloven, zijn inderdaad najagers van utopieën. In 1940 is de militaire overmacht van een sterk bewapend land als Duitsland over een ge hele reeks landen van Europa al duidelijk gebleken. In verscheidene gevallen was slechts een klein deel van de Duitse macht voldoende om een snelle overwinning te behalen. Veel grotere en zwaarder bewa pende mogendheden dan Nederland, zoals Frankrijk en Polen, bezweken binnen enkele weken. Maar zelfs dit geeft nog maar een beeld uit het verleden. Sinds de uitvinding van de atoombom en de raket wapens zijn tegenover degenen, die over, deze ontzettende aanvalsmiddelen beschik ken, de andere landen machteloos. Zelfs in een land als Groot-Brittannië erkent men. dat men er alleen niet meer tegen is opgewassen. En het is nu langzamerhand wel bekend genoeg, dat een zeer klein en overbevolkt land als het onze in de lucht oorlog extra kwetsbaar is. Zelfs als er geen raketprojectielen en atoombommen waren uitgevonden zou het geen voldoende verdedigingsbasis opleveren tegen de luchtvloten-van-duizenden-toestellen, zo- ft als wij die in de jaren 19401945 over IJ ons heen hebben horen dreunen. En het zou zelf ook niet zo'n luchtmacht van 9 duizenden toestellen kunnen bouwen en onderhouden. Als Nederland zestien Meteor-straal- ®.vliegtuigen koopt kan dat dan ook niet gebeuren in de overtuiging, dat men daar mee en met een oefen-radar-organisatie de grondslag voor een afzonderlijke, onaf hankelijke, efficiënte verdediging .zal scheppen. Want dat is een illusie. Men kan zich hoogstens pogen voor te bereiden op deelneming aan een internationale macht: een U.N.O.-politiemacht of iets dergelijks, die intussen nog schittert door volkomen afwezigheid. Aan het resultaat van het vermelde Gal- :up-onderzoek hecht ik geen andere waarde, dan dat de meeste mensen zijn gaan begrijpen hoe het met de veiligheid zan afzonderlijke staten in werkelijkheid gesteld is. Hun aantal zal nog wel aan- lienlijk toenemen. Maar daarmee wordt geen betere toestand geschapen. Die kan illeen ontstaan als men tot daden over gaat. De U.N.O. zal niet tot daden kunnen somen zolang de vijftig landen, die er deel pan uitmaken, alle op hun onverminderde souvereiniteitsstandpunt blijven staan. De gedachte van wereldregering van ;en wereldparlement met een wereld regering, liever gezegd is heel logisch »n heel moeilijk te verwezenlijken. Daar om hebben velen, die haar wel als uitein delijk doel erkennen, hun aanvankelijk streven bescheidener gesteld en trachten zij eerst regionale aaneensluiting in fede rale Unie, zoals de voorstanders van een Verenigd Europa willen, te bevorderen. Het statuut van de U.N.O. biedt daartoe uitdrukkelijk de gelegenheid. En zoals de toestand in de wereld nu is bevindt Europa voornamelijk het Westen van Europa, dat buiten de Russische invloedssfeer ligt zich in een staat van volkomen weer loosheid en krachtsversnippering tussen geweldige machten in. Ongunstiger posi tie is zowel in economische als in politieke zin nauwelijks denkbaar. De geweldige machten zijn de sterke staatseenheden der twintigste eeuw en Europa is de ver deelde staalkaart van de ouderwetse staat kunde der achttiende en negentiende eeuw gebleven. Het kan in deze antieke ver deeldheid niet werken en zijn energie ontplooien, zoals de twintigste eeuw dat vereist en kan evenmin zijn eigen veilig heid verzekeren. Het zit beklemd in een keurslijf van verouderde begrippen en in stellingen. Het is achterop geraakt, of schoon het ruimschoots over de gaven be schikt om zich te doen gelden en nog altijd het voornaamste centrum der beschaving vormt zij het dan een beschaving, die tijdelijk geschonden is door de kwade ge- Volgen van twee wereldoorlogen. Onze Londense correspondent heeft ons gisteren een bericht gezonden, dat ken- merkend is voor deze tijd. Hij schreef over de Van Gogh-tentoonstelling in Londen, die zulk een sensatie gewekt heeft en 160.000 bezoekers ontving: „Wat de massa naar Vincent's doeken dreef was honger _naar licht en kleur. Het was vooral een I psychische behoefte, die wilde uitkomen boven de winterse naargeestigheid en het gevoel van beklemming door de algemene N situatie. Tijdens de oorlog kon men hier hetzelfde verschijnsel waarnemen. Men ""vluchtte weg uit de vaak al te barre reali- Dit is slechts een voorbeeld, dat evenwel toch spreekt. Instede van te vluchten uit de werkelijkheid zouden de West-Europe- 0,anen de leiders van hun politieke partijen Commissie van Drie: Geen voortgang der besprekingen voor misverstand is opgehelderd In kringen van de Commissie voor Goede Diensten te Batavia werd Woensdagavond aan Aneta verklaard, dat de moeilijkheden, ontstaan door het accepteren van de overeenkomst door de republiek, op basis van de concep ties en de verduidelijkingen, gegeven te Kali Oerang op 13 Januari, „op een misverstand berusten". „De Neder landers" aldus de zegsman van Aneta „hebben de zes additionele punten van de Commissie voor Goede Diensten geaccepteerd, voor wat ze zün, zoals de Nederlanders beloofd hadden. De re publiek dient hetzelfde te doen en niet de aanvaarding afhankelijk te stellen van wat dan ook, nadat zü zich verbon den had, de zes punten te aanvaarden; in het bijzonder niet, nu de verduide lijkingen niet zijn, zoals de republiek het voorgeeft," Officiëlfe verklaring. Van officiële zijde in Den Haag wordt het volgende medegedeeld: De Nederlandse regering heeft de zes punten, voorgesteld door de Commissie voor Goede Diensten, in hun geheel onvoorwaar delijk aanvaard als basis voor politieke be sprekingen met de republiek. Het is thans gebleken, dat de republiek deze punten slechts aanvaard heeft onder voorbehoud van eenzijdige interpretaties. De Neder landse regering heeft opheldering gevraagd. Zij meent te mogen verlangen, dat de zes punten door de republiek worden aanvaard zonder restricties zoals zij door de Com missie voor Goede Diensten zijn voorge steld alvorens zij de nadere uitwerking ter hand kan nemen. Alleen op deze wijze wordt bereikt, dat over de verplichtingen van beide partijen geen misverstand ontstaat. United Press vernam uit kringen der Nederlandse delegatie te Batavia, dat 'de voorgenomen verdere besprekingen op de „Renville" geen voortgang zullen hebben voordat het heersende misverstand volko men zal zijn opgehelderd. De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft bij het begin der Tweede Kamerver gadering gistermiddag het volgende mede gedeeld: ,.Tot goed begrip van de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld na de onder tekening van de zes, door de Commissie voor Goede Diensten aan de reeds gesloten overeenkomst toegevoegde punten, moet ik de Kamer mededelen, dat de republikeinse delegatie de zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de „conceptions and clari fications", die door de Commissie voor Goe de Diensten, tijdens de bijeenkomst te Kali Oerang op 13 Januari j.l. aan de republi keinse delegatie waren gegeven. Deze toelichting was aan de Nederlandse delegatie niet bekend. De Nederlandse dele gatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de Commissie voor Goede Dien sten gewezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Nederlandse regering zich uitslui tend gebonden acht a^n de in de zes punten geformuleerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aangelegenheid gewacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse d^egatie heeft zich uiteraard alle rechten- voorbe houden met betrekking tot de opvatting dei- republikeinse delegatie en de toelichting, op de zes punten, door de Commissie voor Goede Diensten gegeven tijdens de voren- vermelde bijeenkomst." „Avis d' opinion" en „Compte rendu" In een nadere bespreking met de heer Van Zeeland, aldus A.N.P., heeft deze nog eens bevestigd, dat de vijf „avis d' opi nion", welke los staan van de zes door de Commissie voor Goede Diensten toegevoeg de punten, Zaterdag voor de onderteke ningsplechtigheid aan boord van de „Ren ville", door de voorzitter der Commissie voor Goede Diensten zijn voorgelezen ten overstaan van de delegaties en de pers. Deze vijf „avis d' opinion"- geven met elkander de opvatting weer, welke de Com missie voor Goede Diensten van 't bereikte dccoord had. Het is echter mogelijk, dat de compte-rendu van de besprekingen, op 12 en 13 Januari te Kali Oerang gevoerd, pas I.ater is verschenen en dat daaruit de moei lijkheden zijn ontstaan. Deze compte-rendu bevat een verslag van conversaties over een gehele reeks van punten, welke naar aan leiding van tal van zaken tussen de repu blikeinse delegatie en de Commissie voor Goede Diensten zijn behandeld. Crisis in Djokja. Onze correspondent in Batavia telegra feerde gisteren: In republikeinse kringen te Batavia ver wacht men een kabinetscrisis in Djokja nu blijkt dat behalve de Masjoemi ook de P.N. I. het sluiten van "de bestandsovereenkomst afkeurt. Deze grote rechtse partij dringt sterk aan op kabinetswijziging en zelfs de linkervleugel was verdeeld in zijn oordeel over de overeenkomst. De regering-Sjarifoeddin heeft veel van haar prestige verloren omdat zij in de ogen van velen verder terug is gegaan dan Ling- gadjati door het prijsgeven van haar de facto aanspraken ook op de gebieden bin nen de Van Mooklijn. De ratificatie van het vriendschapsver drag met Egypte na de erkenning van de Nederlandse souvereiniteit maakt in krin gen der Nederlands-Indische regering een uiterst pijnlijke indruk. De republiek ba seert haar recht tot die ratificatie op de notulen van de besprekingen te Kali Oerang en op de woorden van Graham: „You are what you are!" aan welke uitlating zij het recht ontleent, buitenlandse betrekkingen aan te knopen. De Nederlands-Indische regering is som ber gestemd ten opzichte van de politieke onderhandelingen, wanneer reeds thans moeilijkheden ontstaan op grond van ver schil van interpretatie van de pas gesloten overeenkomst, aangezien dit sterk doet den ken aan de ervaring in Linggadjati. Indien het kabinet-Sjarifoeddin komt te vallen na het afgesloten bestand zoals het kabinet- Sjahrir viel na de overeenkomst van Ling gadjati, dan is daardoor wel het bewijs geleverd dat machtige stromingen in de republiek niet geneigd zijn tot een over eenstemming met de Nederlanders. Accoord met Oost-Indonesië Naar United Press uit Bataviö mededeelt heeft de republiek Indonesia over verschil lende aangelegenheden overeenstemming bereikt met de regering van Oost-Indonesië en zal zij met deze samenwerken tot spoe dige verwezenlijking van het federale staatsverband. Binnenkort zal een commis sie uit Oost-Indonesië naar Djokja vertrek ken om besprekingen te voeren over ver dere détails van de samenwerking. Snyder dringt aan op monetaire stabilisatie John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, heeft een beroep gedaan op Europa, „onmiddellijk krachtige maat regelen te nemen" voor de monetaire sta bilisatie. Hij voorzag, dat wanneer derge lijke stappen zouden zijn genomen, de V. S. stabilisatieleningen zouden verstrek ken naast de hulp, die zij van plan waren te verlenen voor de aankoop van goederen bij het Europese herstelprogram. Op haar vijfde verjaardag heeft prinses Margriet van de Nederlandse koopvaardij een pop ten geschenke gekregen, gekleed in een matrozenuniform der koopvaardij. Bovendien kreeg het jarige prinsesje een miniatuur-klerenkast met de bij de koop vaardij in gebruik zijnde officiersuniformen van kapitein tot derde stuurman. Twee vliegongelukken Drie doden, vijf en twintig overlevenden Een passagiersvliegtuig van de Eastern Airlines is gisteren bij Boston neergestort en geheel verbrand. Geen der 25 passagiers werd gedood en ook onder de bemanning vielen geen slachtoffers. Zeven passagiers liepen verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een dei- gewonden is de Nederlandse chemicus Henry Block (37 j.) die op weg was naar Brits Guiana. Block brak drie ribben. Zijn echtgenote, die hem op zijn reis vergezelde, brak een been. Het vliegtuig, dat door hevige sneeuwstormen gedwongen was van zijn route af te wijken, had gepoogd een noodlanding uit te voeren. (U.P.) Wellington neergestort. Op twee mijlen van het einddoel van een nachtvlucht over een afstand van 600 mijl is een Wellingtonbommenwerper heden nacht neergestort in de nabijheid van Swinderby. Drie RAF vliegers vonden vliegtuig ten gevolge van benzinegebrek is hierbij de dood. Men veronderstelt, dat het stort doch niet verbrand De lijken der verongelukt. Het is in volle vaart neerge- slachtoffers zijn tot dusverre niet ge vonden. (U.P.) Een Ravel-museum. Men overweegt te Montfort 1' Amaury bij Parijs een Ravel- museum te stichten in het huis waar de componist heeft gewoond. Het woord is aan.. J B. Priestley: De dromen van de mensen heb ben vaak een vreemde diepere zin en hetgeen wij willen is mogelijk niet hetzelfde als hetgeen wij denken te willen. Tweede Kamer PAPIEREN WIJZEN HET UIT: Te hoge prijs bracht Hitier tot „echtscheiding" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken publiceerde Woensdagavond het eerste deel van een aantal geheime documenten die op de Duitsers werden buitgemaakt, waaruit blijkt, dat Rusland tijdens zijn vriendschap met de nazis in de jaren 1939/41 te kennen gaf, dat de militai re campagne tegen Noorwegen, De nemarken, België en Nederland ge rechtvaardigd was. Molotof ging volgens deze documenten zelfs zover, dat hij zijn hartelijkste geluk wensen uitsprak over de schitterende suc cessen door de Duitse wehrmacht behaald. Uit de 260 buitgemaakte documenten, die door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werden gepubliceerd en die slechts een deel omvatten van de totale buit aan documenten, blijkt, dat tussen de nazi's en de Russische leiders in het geheim schikkingen getroffen wa ren over de invloedsferen in Noord- en Eerste contracten tot uitvoering van het bestand Naar het persbureau „Antara" uit legerkringen verneemt, zullen op 24 Janu ari tussen de gewestelijke republikeinse en Nederlandse militaire commandanten de eerste besprekingen plaats hebben betref fende de militaire aangelegenheden. Deze besprekingen zullen plaats vinden op vijf plaatsen op Java. De Abdij van Egmond wordt uitgebreid met drie vleugels en een kerkgebouw. - De bouw van de eerste vleugel is reeds ver gevorderd. Storing in Amsterdamse centrale veroorzaakte groot ongerief Om halfzeven Woensdagavond ver dwenen plotseling de beide Hilversum- se radiozenders uit de aether ten ge volge van een storing in de electrici- teitsvoorziening, welke ook in Haarlem en omgeving merkbaar was, doordat het electrisch licht een ogenblik bijna uit ging. In een deel van de hoofdstad en het Gooi veroorzaakte de storing groter ongerief, aangezien daar de spanning op het electriciteitsnet tot ongeveer kwart voor acht zo laag bleef, dat de lampen slechts flauw gloeiden. De oorzaak van de storing was een defect moeten vragen: „Wat doet gij om de grote vraagstukken der werkelijkheid tot op lossing te brengen? Zij zouden hun het vuur na aan de schenen moeten leggen. Dat zal moeten komen. Daarvoor is het hoog tijd, R. P- aan een kabel in de centrale-Noord aan de Papaverweg te Amsterdam. Via deze kabel wordt stroom geleverd aan de Nederlandse Spoorwegen en toen men hem om halfzeven inschakelde, ontstond een hevige rookont wikkeling tengevolge van kortsluiting, waar door tevens de automatische schakelaars in werking traden, welke de turbo-generato ren in de centrale beveiligen. Hierdoor wer den vijf turbines tot stilstand gebracht en de overige waren niet in staat, voldoende stroom te leveren, zodat de spanning sterk daalde. Daar de centrale-Noord niet alleen de hoofdstad, maar ook het gehele Gooi van stroom voorziet, waren ook de radiostudio's in Hilversum van electriciteit verstoken, zodat de uitzendingen gestaakt moesten worden. Vele luisteraars hebben even na halfzeven nog juist de mededeling van een omroeper gehoord, dat de programma's door een storing in het electriciteitsnet on derbroken moesten worden. Tegen acht uur was men er in geslaagd zodanige voorzieningen te treffen, dat de stroomlevering weer normaal was. De storing heeft ook vertraging veroor zaakt in het electrische treinverkeer tussen Amsterdam en het Gooi. Er was niet vol doende om de treinen op volle snelheid te doen rijden en bovendien werkte het sein- stelsel niet. De vertraging bleef tot eën kwartier a twintig minuten beperkt In Palestina gelegerde Britse troepen hebben Woensdag ingegrepen in Galilea, waar Arabieren een actie uitvoerden tegen de Joodse nederzetting Yehiam. Verschei dende honderden geüniformeerde Arabieren werden door de Britten verdreven. De Brit se strijdkrachten bestonden uit eenheden van de zesde luchtlandingsdivisie van het Middlesexregiment. De nederzetting was gedurende verscheidene uren door de Ara bieren bezet geweest. De Britse troepen begaven zich uit Acre en Nahariya naar de nedei'zetting, nadat de bewoners om hulp gevraagd hadden in verband met de invasie van Arabische formaties, die uit de richting van de Libanese grens kwamen. Naar voorts gemeld wordt, hebben de Britse troepen in het gebied van Sjeikh Jarrah in het Noorden van Jeruzalem vijf Joodse woningen doorzocht en daarbij een aantal stenguns en grote voorraden munitie in beslag genomen. Twintig Joden werden gearresteerd. VECHT-VERLOF. Radio Cairo deelt mede, dat de Egypti sche regering aan alle ambtenaren, die zich bij de strijdende Arabieren in Palestina willen aansluiten, zes maanden verlof heeft toegestaan. West-Europa' en de manier waarop de twee regeringen elkander op economisch gebied gedurende de eerste jaren van de tweede wereldoorlog zouden helpen. Particuliere gesprekken tussen Stalin en von Ribbentrop en lange nota's over Mo- lotofs activiteit in Berlijn zijn hierdoor aan het licht gebracht. Verder blijkt, dat de oorlog tussen Rus land en de nazi's tenslotte het gevolg was van een te hoge prijs welke Rusland van de nazi's vroeg de totale overheersing van de Balkan, de Dardanellen en de Bal- tische Zee voor Ruslands deelneming aan het totstandbrengen van een nieuwe we reldorde. Van Amerikaanse zijde werd niet verklaard waarom deze documenten thans bekend gemaakt worden. De enige uitleg die werd gegeven was, dat men thans met het on derzoek der documenten gereed geko men is. Uit de documenten komt vast te staan, dat Hitier op de laatste eisen van Stalin om de Russische invloedsfeer uit te brei den tot en met de Balkan nooit geantwoord heeft, doch in plaats daarvan een geheim bevel gegeven heeft aan de Duitse generale staf op 18 December 1940 om voorbereid te zijn om een „snelle campagne tegen Sovjet-Rusland". De werkelijke aanval begon pas zes maanden later. Tot het laatste ogenblik trachtte Stalin een oorlog te voorkomen, doch Hitier wenste aan het „huwelijk" een eind te maken. Verdere publicaties te wachten. De selectie van documenten van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, die door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gepubliceerd, zal gevolgd worden door de publicatie van een selectie van alle documenten van het Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken, die door Engeland, Frankrijk en Amerika zijn buitgemaakt, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zeide, dat het Amerikaanse ministerie de wens te kennen had gegeven alvast een selectie van zich onder Amerikaanse berusting be vindende documenten te publiceren en dat Engeland hiertegen geen bezwaar wilde maken, omdat een selectie van veroverde Duitse documenten ook reeds afzonderlijk door de Sovjet-regering was gepubliceerd. De Britse en Amerikaanse regeringen en later ook de Franse besloten hun buitge maakte papieren bijeen te doen en ze te publiceren, waarbij als maatstaf zou gel den de historische belangrijkheid en juist heid en niet de politieke opportuniteit. De driemogendhedenpublicatie wordt op het ogenblik door een team van drie redac teuren, een Brit, een Amerikaan en een Fransman, bewerkt en zal spoedig het licht zien. De woordvoerder wees er op, dat de,Sovjet-Unie er de voorkeur aan gegeven had, haar buitgemaakte docu menten apart te publiceren. Kravchcnko koos en kreeg de vrijheid Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den in Washington nam drie wetsontwer pen aan, die het aan drie mensen, namelijk een vroegere communist, een vroeger lid van de Poolse ondergrondse en een Roe meense vrouwelijke arts mogelijk zullen maken in de Verenigde Staten te blijven. Het Huis besloot om permanent verblijf toe te staan aan Viktor A. Kravchenko, die gedurende de oorlog lid van de Russische inkoopcommissie was en die het commu nisme verloochende in zijn boek „Ik koos de vrijheid". De Pool is Victor C. Kaminski die te Charleston van een Pools vrachtschip deserteerde en zou worden uitgewezen. De vrouwelijke arts is Gisela Perl, wier ouders, echtgenoot en zoon door.de Duitsers gedood werden. (United Press). Ook Nederland krijgt Engelse kolen De Engelse minister van Overzeese Han del. A. G. Bottomley deelde in het Lager huis mede, dat Groot-Brittannië op het ogenblik kolen uitvoert naar Zweden, Ier land, Portugal, Frankrijk, Nederland, Italië en Zwitserland. llij zei verder, dat verdere verzendingen naar deze en andere landen zullen worden vastgesteld na verdere besprekingen met deze landen. Voornamelijk zal hierbij reke ning gehouden worden met het peil van de import van belangrijke goederen welke Groot-Brittannië uit elk van deze landen verkrijgen kan. (United Press). (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer zou Woensdagmiddag het Indonesisch debat voortzetten, doch minister Jonkman begon met een korte uit eenzetting, waarin hij zeide, dat er sprake bleek te zijn van een door de Commissie van Goede Diensten gegeven advies en ook van een aan de republiek op 13 Januari verstrekte toelichting, welke onze afvaar diging niet kende. Dit had de regering er toe gebracht in Batavia nadere inlichtingen in te winnen. Tot zolang moesten wij ons al onze rechten voorbehouden en bestond er vooralsnog twijfel of er, althans wat de zes door de Commissie van Drie toegevoeg de en tfoor beide partijen op 19 dezer onder tekende zes punten betreft, wel over eenstemming was bereikt. Toen de heer Schouten A.R.) de vraag geopperd had, of het thans maar niet beter was het debat over Indonesië te verdagen viel prof. Rom- me (K.V.P.) hem in dit opzicht ten volle bij. Ook mr. Joekes (Arbeid) ging er ten slotte mee accoord. Resultaat: schorsing van het Indonesisch debat, dat blijkbaar pas voortgang zal kunnen vinden, nadat de Commissie van Goede Diensten inlichtingen of ophelderingen zal hebben verstrekt. Laat op de middag begon de Kamer weer en wel om een uitvoerig betoog aan te ho ren van minister Lieftinck ter verdediging van de voorgestelde nationalisatie van de Nederlandse Bank, waarover het debat Donderdag wordt voortgezet. Uitbreiding verdrag van Duinkerken Lage landen zullen worden uitgenodigd Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt in welingelichte Engelse kringen dat dc regeringen van Engeland en Frankrijk het er over eens zijn gewor den Nederland, België en Luxemburg uit te nodigen tot een politiek verdrag, dat zou kunnen worden beschouwd als een uitbreiding van de indertijd te Duinkerken tussen Frankrijk en Enge land gesloten alliantie. Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, zal wellicht heden in het Lagerhuis een toespeling op dit voorstel maken en men verwacht te Londen, dat Bidault te Parijs gelijktijdig opn mededeling in dezelfde geest zal doen. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de minis teries van Buitenlandse Zaken van Neder land, België en Luxemburg Woensdagoch tend door de onderscheidene vertegenwoor digers van Engeland en Frankrijk van het voornemen der laatstgenoemde landen in kennis gesteld. Bij het Nederlandse mini sterie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar worden verkregen. (Te Duinkerken werd op 4 Maart 1947 een Brits-Frans verdrag van bondgenoot schap getekend, met het doel de onderlinge samenwerking en de samenwerking met andere volken der UNO te bevorderen tot het bewaren van de vrede en het weer stand bieden aan agressie. Het bestond uit zes punten waarin werd omschreven, dat ingeval van een herhaalde Duitse agressie de beide landen elkander gewapende bij stand zullen verlenen. Verder voorzag het verdrag in uitbreiding der economische betrekkingen. Het werd gesloten voor 50 jaar. Red.) Meer melk en kaas De melkproductie is thans zoveel ver beterd, dank zij de zeer zachte winter en een gunstiger veevoederpositie, dat thans zal worden overgegaan tot een herziening van de rantsoenering voor melk en kaas. Met ingang van 1 Februari zal het melk- rantsoen op het oude peil van vóór October 1947 worden gebracht. Het melkrantsoen zal dan bedragen voor volwassenen van 21 jaar en ouder 2 liter per v/eek; voor de jeugd van 5 tot en met 20 jaar 3V2 liter per week en voor de kinderen van 0 tot en met 4 jaar: 6 liter per week. Bovendien is een ruimere verstrekking van kaas mogelijk geworden, zij het dan dat het oude kaasrantsoen van vóór Octo ber 1947 nog niet kan worden hersteld. Met ingang van 15 Februari zullen de vol wassenen van 21 jaar en ouder en kinde ren van 5 tot en met 14 jaar 75 gram kaas en de jongeren van 15 tot- en met 20 jaar 125 gram kaas per week ontvangen. De rantsoenering voor de allerjongsten blijft dezelfde als in October 1947. Kinderen van 1 tot en met 4 jaar ontvangen 50 gram kaas. Kinderen van 0 tot en met 1 jaar krijgen geen kaas. BOMAANSLAG IN NEURENBERG. Woensdagavond is in een groot hotel te Neurenberg, waar veel Amerikanen komen, een helse machine tot ontploffing gekomen op een moment, dat zich veel gasten in de eetzaal bevonden. Ofschoon er enige ma teriële schade is aangericht, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. TIJDELIJK OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk vorming van nevel of mist. Aanvanke lijk zwakke veranderlijke wind, later wat toenemend en draaiend naar Oos telijke richtingen. Tijdelijk enige da ling van temperatuur 23 Januari: Zon op 8.35 uur, onder 17.09 uur Maan op 13.31 uur, onder 6.14 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1