IJmuider Courant De Grote Keer Britse premier definieert communisme, oppositieleider herinnert aan Fulton Nederlandse verliezen in Indonesië Minister Spaak verwacht een machtige beweging in West-Europa Vakverenigingen der Marshall-landen willen een internationaal overleg Enige amendementen op het Bankstatuut verworpen Republikeins kabinet afgetreden Eerste tabaksinschrijving na de oorlog Weerbericht 62e Jaargang No. 18845 pï. Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie 5389, nj Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, '.xj Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Telefoon 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 24 Januari 1948 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HETGEEN MOET KOMEN in de ontwik keling van de politiek van het versnip perde, tussen de machten van Oost en West in steeds benarder positie gebrachte West- Europa is gisteren geschied. Engeland heeft zijn keuze gedaan en zich vierkant uitge sproken voor West-Europese aaneenslui ting. Het is de aankondiging van een beleid, dat nog niet de federale Unie, de voltooide politieke samenwerking, definieert, maar niettemin in deze richting gaat. Het wordt aangeduid als „de consolidatie van West- Europa". Het opent onmiddellijke onder handelingen met Frankrijk en de drie lan den van Benelux, die als kern „nucleus" is de Engelse term van deze consolidatie zou gezien worden. Het bepaalt zich geogra fisch niet tot Europa. „Een dicht-geweven gemeenschap der Westelijke mogendheden, gesteund door haar overzeese gebiedsdelen, die zich uitstrekken door geheel Afrika tot in het Verre Oosten, zal een krachtcentrum vormen waarbij ook andere historische lan den, zoals Italië, zullen moeten worden gevoegd." Dit is het Britse beleid, zoals de minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, het gisteren in het Lagerhuis heeft uiteengezet in een rede, die door alle partijen, behalve door de twee communisten, met daverend applaus werd ontvangen. Het doel is, alle hulpbronnen en morele krachten in actie te brengen om te voorkomen, dat West-Europa aan overheersing door de Russische macht ten prooi zal vallen. Wel heeft Bevin na drukkelijk verklaard, dat dit beleid niet tegen Rusland is gericht, of tegen een ander land. Maar hij heeft in een merkwaardige eenvoud van uitdrukking, die juist daarom des te sterker weerklank bij de volken van West-Europa zal vinden, verklaard: „Wij hebben het recht de verwante zielen in het Westen te organiseren, zoals de Sovjet-Unie de verwante zielen in het Oosten georgani seerd heeft" zonder dat hij verder uit weidde over de twijfelachtigheid dier laat ste verwantschap. Want hoeveel dwang is in het Oosten niet toegepast. Dit betekent inderdaad de grote keer in de politiek van het Westen. De tijd van voorzichtig afwachten, van ontzien van de Russische gevoeligheid, die in de kleinste Westelijke toenadering een poging tot vijandige blokvorming wenste te ontwaren, is voorbij. Dat het de in Engeland regeren de Labour Party is, die dit besluit neemt, zal zijn invloed op de andere socialistische partijen in de landen van West-Europa doen gelden. Men kan moeilijk twijfelen aan de bereidwilligheid, waarmee de Bene- lux-landen op de tot hen gerichte uitnodi ging tot onderhandelen zullen ingaan. Het bestaan van West-Europa staat op het spel. Sinds de volslagen mislukking van de con ferentie der Grote Vier te Londen is het besef van deze werkelijkheid tot velen, die tot dusver de tekenen der tijden nog maar ten halve verstonden, doorgedrongen. Er moet iets gebeuren; er moet een nieuwe weg worden ingeslagen. Bevin heeft scherpe waarschuwingen tot de Sovjet-regering gericht. Hij heeft het door menigeen al uitgesproken, maar uit de mond van een gezaghebbend staatsman toch nog met beklemming aangehoorde woord geuit, dat het vervolgen van een Russisch politiek streven naar de macht in Europa onvermijdelijk tot oorlog moet lei den. Hij heeft die waarschuwing gespeci ficeerd ten aanzien van het optreden van Griekenlands nabuurlanden. Hij heeft er aan toegevoegd, dat de Britse regering geen samenwerking tussen vier mogendheden kan aanvaarden, als een van de vier blijft voortgaan met zijn politiek en economisch systeem aan kleinere landen op te leggen. Het is begrijpelijk dat deze rede van de Britse minister opschudding in de gehele wereld wekt. Het is geen wonder dat de eerste stemmen, vernomen uit Washington, reeds van Amerikaanse instemming blijk geven, omdat men daar de diplomatieke consolidatie van West-Europa als een lo gisch uitvloeisel van het Plan-Marshall ziet. Het is dan ook te verwachten, dat de kans op aanneming van dit plan door het Ameri kaanse Congres door de rede van Bevin zal zijn vergroot en nog verder zal toenemen, als definitief resultaat van de diplomatieke onderhandelingen in het Westen blijkt. Bij dit alles zou men zo gaarne willen, dat consolidatie in het Westen die tot werkelijke eenheid zal moeten voeren om blijvende waarde te hebben het oor logsgevaar in deze verwarde wereld direct zou verminderen. Helaas kan zulk een ge volgtrekking er op dit ogenblik niet aan verbonden worden. Slechts kan gezegd worden dat de mogelijkheid bestaat, dat zij er op den duur toe zal bijdragen. Laat geen lezer evenwel uit de verklaring van het nieuwe Britse beleid de gevolgtrekking maken, dat het oorlogsgevaar er door toe neemt. Want dat is niet het geval. Integen deel: de bestaande toestand in West-Europa zou, als hij bleef voortduren, zonder twijfel het oorlogsgevaar doen groeien. Uit Bevins rede valt zeker af te leiden, dat de moge lijkheid voor het vinden van overeenstem ming met de Sovjet-Unie volkomen open blijft. Er bestaat ook geen reden om aan die bereidwilligheid te twijfelen en een zucht van verlichting zou in de wereld en zeker het eerst in het Westen van Europa opgaan, als zulke goede verstandhouding alsnog zou kunnen worden bereikt. R. P. Thee wordt 6 cent per ons duurder Het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten heeft een verordening uitge vaardigd, waarbij de theeprijs met 60 cent per kilo zal worden verhoogd. Na ministe riële goedkeuring zal deze verordening op 26 Januari van kracht worden voor de han del en op 28 Februari voor de consumenten. De prijs voor de hoogste kwaliteit, welke thans 74 cent per ons bedraagt, zal dan 80 cent worden. De goedkoopste theesoort, thans 54 cent per ons, zal dan 60 cent gaan kosten. Koffiesurrogaat voor cafés en restaurants Na 13 Maart zal aan cafés en restaurants koffiesurrogaat. worden geleverd, dat uit de volgende samenstelling bestaat: 20 pet, ge brande koffie, 20 pet. cichorei/peekoffie, 20 pet. gebrande mais/veldbonen en 40 pet. gebrande gerst. Deze samenstelling is voor langere tijd bedoeld. Op 10 Februari zal de Arnhemse recht bank behandelen de zaak tegen de Benne- komse advocaat mr. Van der D. Mr. Van der D. wordt fraude in belastingzaken ten laste gelegd. Attlee en Churchill in het Lagerhuis In het Britse Lagerhuis hebben de pre mier Attlee en de oppositieleider Winston Churchill het hunne gevoegd bij de rede, die Bevin gehouden heeft. Attlee sprak krachtig zijn geloof in een bestendige vrede uit, doch voorzag dat grote inspan ningen nodig zouden zijn om de oorzaken van een volgende oorlog weg te nemen. De premier verklaarde dat Engeland de meest vriendschappelijke betrekkingen met Rusland wenst. „Er is geen geschil tussen onze volken", zeide hü, „doch wij zijn niet bereid het communisme te aanvaarden. Stalin moest het denkbeeld dat ons land communistisch zou worden, maar liever laten varen." Over het communisme zei Attlee nog het volgende: „Wij erkennen, dat het commu nisme dynamische kracht heeft. Het is een beweging van fanatici. Ze wordt gesteund door mensen van een bepaald geestestype of levende onder bepaalde maatschap pelijke voorwaarden en het communisme is het officiële geloof van een grote natie geworden. Het oefent slechts geringe aan trekking uit op mensen, die weten, wat Westerse beschaving is maar het trekt wel achterlijke volken, die nooit iets beters ge kend hebben. Wij zijn vastberaden tegenstanders van de communistische leefwijze. De politie staat is volkomen afstotelijk voor de vol ken van West-Europa. Wij zullen niet pogen ons stelsel op te leggen aan de Sov jet-Unie maar wij willen ook niet, dat de Sovjet-Unie ons haar stelsel oplegt." Attlee zeide tenslotte: „Engeland kan in West-Europa leiding geven. Het kan tonen, dat een sociale revolutie door vreedzame en democratische middelen tot stand kan worden gebracht en dat een geordende economie kan worden ingesteld zonder op offering van menselijke rechten en vrij heden. De mogelijkheden voor het sluiten van een Westeuropese tol-unie worden te Brus sel nader bestudeerd. Het plan sluit uit eindelijk vrijhandel in binnen het betrok ken gebied." Churchill's mening. Oud-premier Winston Churchill, leider van de Conservatieve oppositie heeft in zijn rede opgemerkt, dat de denkbeelden uit zijn rede te Fulton thans de politiek vormen van de Engels sprekende wereld. Hij zei, dat de beste manier om een oorlog te voorkomen is: de dingen scherp te stel len en te trachten, tot een overeenkomst met de Sovjet-regering te geraken voor dat het te laat zou zijn. „De tegenwoordige Dwight Eisenhower, de veldheer, voelt niets voor een politieke commandopost. „Ik aanvaard geen candidatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten en dat is definitief," aldus heeft hij verklaard. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. LI. H. J. H. Bos, afkomstig uit Groningen, gesneuveld 19 Januari 1948. Koninklijke Landmacht: Sold. H. A. Prenger, afkomstig uit Heerlen, gesneuveld 31 December 1947. Serg. P. C. Emons, af komstig uit Valkenswaard, gesneuveld 13 Januari 1948. Sold. Ie kl. P. Mulder, af komstig uit Alkmaar, gesneuveld 13 Ja nuari 1948. Huzaar J. van Aken, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 14 Januari 1948. Sold. C. G. J. Beekman, afkomstig uit Eind hoven, gesneuveld 14 Januari 1948. Sold. P. Bron. afkomstig uit 's-Gravenhage, ge sneuveld 14 Januari 1948. Opperwacht meester G. N. Roozing, afkomstig uit Alk maar, gesneuveld 14 Januari 1948. Ie It. G. J. Wirtjes, afkomstig uit Amsterdam, ge sneuveld 14 Januari 1948. Serg. W. J. Zee man, afkomstig uit Oosterland (Zld.), sneuveld 14 Januari 1948. Sold. Ie kl. K. Knol, afkomstig uit Steenwijk, gesneuveld 17 Januari 1948. Sold. Ie kl. R. Schut, af komstig uit Vlagtwedde, gesneuveld 17 Ja nuari 1948. Korp. W. Spijker, afkomstig uit Veendam, gesneuveld 17 Januari 1948. Serg. H. Vos, afkomstig uit Stadskanaal, gesneuveld 17 Januari 1948. Sold. Ie kl. J. P. Don, afkomstig uit Vlaardingen, gesneu veld 18 Januari 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Man sold. Ie kl. A. Sengke, afkomstig uit Ned. Indië, gesneuveld 16 Januari 1948. Een millioen stakers in Beieren De Beierse vakverenigingsraad heeft te middernacht een algemene staking van 24 uur uitgeroepen, als protest tegen het hal veren van het vetrantsoen en de verlaging van het vleesrantsoen met 25 procent. Bij de staking zijn bijna een millioen arbei ders, onder wie spoorwegarbeiders betrok ken. Het leven in Beieren, de grootste staat in de Amerikaanse zóne van Duits land, wordt hierdoor lam gelegd. toestand kan niet voortduren. De Westerse democratieën moeten onderling tot een heid komen en wel zo spoedig mogelijk en het initiatief nemen tot een regeling met de Sovjet-Unie. Het brengt zeer grote ge varen mee, de dingen op hun beloop te la ten", aldus Churchill. Hij vervolgde: „Het heeft geen zin te redeneren of ruzie te maken met commu nisten, maar het is wel mogelijk op een reële basis met hen tot zaken te komen. Ik kan niet inzien, dat het verstandig zou zijn te wachten op „gunstige afloop" van een discussie met de Sovjet-regering, tot dat zij óók atoombommen heeft. Wie kan geloven, dat er in Europa of in de wereld ooit duurzame vrede zal zijn, als de gren zen van Azië bij de Elbe liggen? Maar nu, ging Churchill voort, loopt deze Sovjet grens langs de Adriatische Zee en in Grie kenland wordt uitgevochten, of ze al of niet zal doorlopen tot Athene en aldus tot de Dardanellen en Turkije". Churchill zeide tenslotte te hopen, dat de regering de beweging voor een Westerse Unie niet zou afleiden „in partij kanalen". „Indien u zoudt trachten een verenigd socialistisch Europa te scheppen, zoudt u zich op hetzelfde niveau plaatsen als de genen, die een verenigd Communistisch Europa nastreven," zeide hij. TE VERWACHTEN TRAWLERS. Vertrokken: Vrijdag 2 Januari: motortrawler Claesje Rotterdam 46, gemarkt in Engeland. Zaterdag 3 Januari: stoomtrawler Bergen. IJM 16. gemarkt in Engeland. Dinsdag 6 Januari: stoomtrawler Bloemen- daal, IJM 71 (23 Jan. binnen van Engeland); Irene. IJM 89. Vrijdag 9 Januari: stoomtrawler Vios V. IJM 102. Maandag 12 Januari: stoomtrawler En Avant, IJM 8; Zeehond. IJM 70. Motortrawler Dirkje. RO 53. Woensdag 14 Januari: stoomtrawler Maria Elizabeth, IJM 114. Donderdag 15 Januari: stoomtrawler Vios IV, IJM 96; Perseus, IJM 45; motortrewler Batavia,,IJM 99; Excelsior III, Katwijk 76. Vrijdag 16 Januari: stoomtrawler Catharina Duyvis. IJM 60; Schoorl, IJM 39; Norma Ma ria, IJM 6; Horn Rif, IJM 155; Condor. IJM 72; motortrawler Thorina, IJM 33. Zaterdag 17 Januari: stoomtrawler Haar lem. IJM 9: Sumatra. IJM 62; Viking Bank. IJM 183; Cornelis, IJM 15. Maandag 19 Januari: stoomtrawler Utrecht, IJM 73; Prinses Beatrix, IJM 117; Reiger. IJM 106: motortrawler Antje, RO 15; Excel sior II, KW 78. Dinsdag 20 Januari: stoomtrawler Flamin go, IJM 25; Knikker, IJM 4; Neptunus, IJM 87. Woensdag 21 Januari: stoomtrawler Maria IJM 95. Donderdag 22 Januari: stoomtrawler IJM 58 (Amsterdam): Rotterdam, IJM 112; Petten, IJM 49; Adelante, IJM 19; Zwarte Zee, IJM 94; motortrawler Medan, IJM 57. Vrijdag 23 Januari: stoomtrawler Gloria, IJM 37. Uit de vaart genomen trawlers: 15 Januari: Dolfijn, IJM 103: Katwijk II. KW 134. 17 Januari: Hercules, IJM 196. In de vaart gebrachte trawler: 22 Januari: Zwarte Zee, IJM 94. Behoedzaam commentaar in Den Haag. Zwitserland blijft „neutraal" Splitsing in het tvereldverbond van vakverenigingen waarschijnlijk William Green, president van de „American Federation of Labour" (A.F.L.), heeft meegedeeld, dat zijn vakorganisatie binnen enkele weken het initiatief zal nemen tot het bijeen roepen van een internationale vergade ring van alle vrije vakverenigingen uit de landen die bij het plan-Marshall zijn betrokken. Green zeide in de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waardoor hij werd gehoord over het plan-Marshall, dat alleen die vakverenigingen zouden worden uitgenodigd, die meer economische dan po litieke doelen nastreven. Ook de vakver enigingen van West-Duitsland zullen wor den uitgenodigd. De plaats van bijeenkomst zal binnenkort worden bekend gemaakt. Reuter verneemt te Washington, dat ook de Engelse T.U.C. (Trade Union Council) en de Amerikaanse C.I.O. (Congress of In dustrial Organisations) overwegen een con ferentie betreffende het plan-Marshall bij een te roepen. Men verwacht, dat behalve de T.U.C. en C.I.O. ook de vakbonden van België, Neder land, Luxemburg, Zwitserland, Oostenrijk, Het s.s. „Waterman" brengt troepen naar Indië Met een bataljon infanterie uit Den Bosch, een compagnie Aan- en Afvoer- troepen uit Zuidlaren, een detachement Finland en de Scandinavische landen het plan voorstaan. Tan joeg, het Joegoslavische persbureau meldt, dat de Joegoslavische vakbond aan het Wereldverbond voor Vakverenigingen (W.F.T.U.) te Parijs een telegram heeft ge zonden, waarin wordt geprotesteerd tegen pogingen van zekere Belgische en Neder landse vakverenigingskringen om een con ferentie van vakbonden te organiseren. De Joegoslavische vakbond zegt, dat hij een dergelijke conferentie zou beschouwen als een poging om het wereldverbond te ver delen, en spreekt van „pogingen om de vakbeweging te hervormen tot een satel liet van de Amerikaanse imperialisten en hun marionetten." Het wereldvakverbond heeft ook een brief van de Tsjechoslowaakse vakbond ontvangen, waarin wordt verklaard, dat de bond in het plan-Marshall een gevaar ziet voor de eenheid van de vakbeweging. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft Vrijdagmiddag tegen over journalisten de volgende verklaring afgelegd: „De rede, die de heer Bevin heeft uit gesproken, is er een van het grootste ge wicht en vormt een belangrijk document in de geschiedenis van de wereld en Europa, in het bijzonder van West-Europa. Deze rede, waarin zoveel belangrijke vra gen met zoveel openhartigheid zijn be sproken, verdient een nauwkeurige en diepgaande studie. De diensten van het Belgische ministerie van Buitenlandse Za ken zullen hiertoe onverwijld overgaan. Wat betreft het aanbod van Frankrijk en Engeland aan de Benelux, dit is in België met grote voldoening ontvangen. De Belgische, Nederlandse en Luxem burgse regeringen zullen de gelegenheid hebben in dit opzicht binnenkort (hierbij maakte Spaak kennelijk een toespeling op de conferentie van ministers op 29. 30, en 31 Januari te Luxemburg) hun meningen met elkaar te confronteren. Wat mij in het bijzonder verheugt in de verklaring van de heer Bevin, is de geest van con structieve samenwerking wat betreft West- Europa. De rede, die de heer Bevin gisteren heeft gehouden, daar van ben ik zeker, zal een machtige beweging veroorzaken, die tegelijkertijd met de verwezenlijking van het plan-Marshall voor de Europese lan den het herstel van hun evenwicht en hun macht zal versnellen". Voorzichtige reactie in Den Haag. In officiële kringen in Den Haag is de rede van Bevin met sympathie ontvangen. Men is van oordeel, dat de daarin aange kondigde voorstellen van zo verstrekken de aard zijn, dat zij een uitgebreide studie vereisen. De voorstellen kunnen immers alleen worden gezien in het kader van geheel West-Europa. Met name de kwestie Duitsland mag bij de nauwere samenwer king, zoals deze door Engeland en Frank rijk wordt beoogd, niet uit het oog wor den verloren. Hiervoor is nauw contact met België en Luxemburg vereist. Voor dit laatste zal in 't bijzonder gele genheid bestaan wanneer de ministers binnenkort in Luxemburg samenkomen. Bijzonder de aandacht getrokken heeft de passage over het betrekken der over zeese gebiedsdelen in de voorgestelde con solidatie. Overigens is men van oordeel, dat het van grote betekenis is hoe de Verenigde Staten tegenover het project zullen staan. Washington zegt: De goedkeuring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van de TWEEDE KAMER voorstellen van Ernest Bevin aangaande hechtere vereniging van de landen van West-Europa werd Vrijdagavond in een officiële verklaring tot uitdrukking ge bracht. De verklaring luidt: „Bevin stelde maatregelen voor, die de vrije landen van West-Europa in staat zullen stellen verder eendrachtig samen te werken voor hun eigen welzijn en veiligheid. Wat het her stelprogram betreft juichen de Verenigde Staten het Europese initiatief in dit opzicht van harte toe. Ieder voorstel, dat de hech tere materiële en geestelijke verbonden heid van de West-Europese landen be oogt, zal de pogingen van onze beide lan den tot het leggen van de basis voor een duurzame vrede kracht bijzetten". Bern: Nog voorzichtiger. Bevins rede, die in Bern beschouwd wordt als de uiteindelijke Britse erkenning van de verdeling van Europa, heeft Zwit serse functionarissen nogmaals de bevesti ging ontlokt, dat Zwitserland vast beslo ten is neutraal te blijven. Zwitserlands houding, zo wordt verklaard, komt tot uitdrukking in het feit, dat enerzijds de eerste Zwitserse economische missie op weg is naar Moskou om de economische banden met de Sovjet-Unie strakker aan te halen en anderzijds voorbereidingen worden getroffen om Dinsdag te Bern de Brits-Franse delegatie voor het plan- Marshall te ontvangen. De Zwitserse deel neming aan het plan, zo wordt van Zwit serse zijde nadrukkelijk verklaard, is zui ver economisch. Hatta thans formateur President Soekarno maakt Vrijdagavond in een radio-redevoering bekend, dat het kabinet-S,iarifoeddin is afgetreden. Aan Mohammed Hatta is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Men verwacht dat heden nog de samen stelling zal worden bekend gemaakt. Naar Aneta uit Nederlandse kringen te Batavia vernam, kwam het aftreden van het kabinet-Sjarifoeddin, gezien de ont wikkelingen van de laatste tijd, niet geheel als een verrassing. De Commissie van Goede Diensten is na de val van het republikeinse kabinet van dr. Sjarifoeddin heden naar de repu blikeinse hoofdstad Djokja gevolgen. Zij zal met het. nieuwe kabinet, dat thans door Iïatta wordt gevormd, beraadslagen over de voorwaardelijke aanvaarding door de republiek van zes der achttien politieke grondbeginselen, die de commissie als basis voor een eventuele regering met Ne derland heeft voorgesteld. Zowel in Ne derlandse als in republikeinse kringen te Batavia is men van mening, dat het nieuwe kabinet de onder auspiciën van de com missie gehouden onderhandelingen zaJ voortzetten. De zes wrijfpunten (Van onze parlementaire redacteur Tot de vele hamerstukken behoorden ook enige wetsontwerpen, die het pad naar mariniers uit Bergen op Zoom en het 50ste j verkrijging van het Nederlanderschap voor veldhospitaal uit Kampen, tezamen onge- j 83 gegadigden baanden, veer 1500 man, vertrok Vrijdagmiddag Hierna kwam de Bankwet 1948 weer ter omstreeks kwart over vijf het s.s. „Wa- tafel. Met tact en taaie vasthoudendheid terman" uit Rotterdam naar Indië. wist minister L i e f t in c k op de punten, Het s.s. „Waterman", dat ver-leden jaar j waar het voor hem op aankwam, telkens door de Nederlandse regering is aange kocht van de Amerikaanse regering, is een Victory-schip dat als troepenschip is ingericht, maar nimmer als zodanig heeft gevaren. De eerste reis onder Nederlandse vlag maakte het met emigranten naar Ca nada, waarna het enige kindertransporten naar Engeland, Noorwegen en Denemar ken verzorgde. weer de overwinning te behalen. Daar was het amendement-De Wilde (A.R.), dat voor de vaststelling van nadere bepalingen omtrent de uitoefening van het toezicht op het credietwezen, een wette lijke regeling verlangde in plaats van een algemene maatregel van bestuur. Toen de bewindsman aan zijn artikel nog toe voegde, dat het hier betrof een „in drin- De belangstelling was groot voor de eerste na-oorlogse tabaksinschrijving welke Vrij dag in de Rotterdamse beurs gehouden werd. Onder buitengewone grote belangstel ling is Vrijdag in de beurs te Rotterdam de eerste tabaksinschrijving sedert 1940 gehouden, waaraan door de Nederlandse fabrikanten, door de Nederlandse handel en door buitenlanders is deelgenomen. Uit Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Zwitser land, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en Bel gië was men gekomen om deze inschrijving voor de eerste partij tabak uit Indië bij te wonen. Het aanbod omvatte 6028 pakken Java-Besoeki tabak, waarvan circa 2000 pakken bladtabak en 4000 pakken z.g. hangkrossok, afkomstig van de oogst 1939. landse tabaksmarkt. De Nederlandse fabrikanten toonden grote interesse. De binnenlandse handel nam een weifelende houding aan. De prijzen bedroegen ongeveer 't tienvoudige van die van voor de oorlog. Er zullen spoedig meer inschrijvingen worden gehouden. Ruim 16000 pakken zijn met Nederlandse schepen onderweg. Er blijken nog grote hoeveelheden onderne mingstabak in het binnenland van Oost- Java aanwezig te zijn. Het ligt in de be doeling ook deze zo spoedig mogelijk te verschepen en te verkopen op de Neder- gende omstandigheden" uit te vaardigen algemene maatregel van bestuur, bleek hij het pleit ook gewonnen te hebben bij zijn aanvankelijke bestrijders de heer Hoogcarspel (Comm.) en mr. Sas sen (K.V.P.). Deze laatste moest wat vroeger weg, zodat toen zijn partijgenoot mr. Teulings zijn taak overnam. Op een gegeven ogenblik scheen hij de minister in het nauw te drijven door een amendement te verdedigen, dat beoogde een sinds 1937 in de Bankwet opgenomen beperking van de bevoegdheid inzake het verhandelen van schatkistpapier te hand haven. Hij viel de minister er over aan, dat bedoelde beperking thans niet meer in het wetsontwerp voorkwam. Fluks stuurde Excellentie Lieftinck een briefje naar bo ven om zich, naar aanleiding van een des betreffende vraag van mr. Teulings te ver gewissen. hoe het in dit opzicht in het buitenland gesteld is. Aangezien het ant woord natuurlijk niet terstond te verkrij gen viel, ging de Kamer vast over tot de behandeling van een volgend artikel. Het duurde echter niet lang of de minister kon verklaren uit de allerbeste bron en wel van de directie van de Nederlandse Bank (de directeur-secretaris prof. mr. A. M. de Jong zat in een der loges en kon aldus van uit de hoogte hulp verlenen) vernomen te hebben, dat de door mr. Teulings bedoelde bepaling, welke in 1937 in het Statuut was opgenomen, enig in zijn soort en louter Nederlands fabrikaat was. In het buiten land bestaat, voor zover bekend, een der gelijke beperking niet. Nu was de K.V.P.- afgevaardigde bevredigd en zag hij van verdere bestrijding van de thans ontwor pen bepaling af. Een bepaalde beperking van het kopen en verkopen van schatkist papier, door een amendement-De Wilde (A.R.) beoogd, verdween ook na verwer ping met een flinke meerderheid. Even zag het er naar uit, dat de minister een nederlaag zou leiden, wat betreft de door hem voorgestelde methode voor het opmaken van aanbevelingen ingeval van vacatures in de directie. Dit wenste hij door de directie samen met de Raad van Commissarissen te doen geschieden, maar een amendement-Sassen had ten doel de directie op het tweede plan te brengen om daarentegen de Bankraad in te schakelen. Gesteund door de heer Hofstra (Ar beid), die onder meer betoogde, dat de positieve toezegging door de bewindsman gedaan omtrent vernieuwing van de Raad van Commissarissen voldoende vertrouwen schonk om aan te nemen dat in dat college het gemeenschapselement ook behoorlijk tot zijn recht zou komen, bezorgde mede aan de minister de zegepraal en de neder laag van het amendement, dat met 35-28 werd verworpen; de K.V.P., de communis ten en sommige leden van de P. v. d. A. waren de enige voorstemmers geweest. Om half zeven 's avonds had de Kamer zich door het wetsontwerp heengeworsteld. Een paar stemmingen zullen pas Dinsdag worden gehouden. De minister van Finan ciën kon voldaan huiswaarts keren, want hij had bijkans heel de door hem begeerde oogst binnengekregen. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Bata via heeft Vrijdag het volgende communi qué uitgegeven: „Naar aanleiding van de mededeling van de heer Paul van Zeeland te Brussel, als zouden beide partijen aan de commissie voor goede diensten vragen hebben gesteld, op grond waarvan de commissie het haar plicht achtte op eigen verantwoordelijk heid haar mening over zekere punten tot uitdrukking te brengen, wordt van offi ciële zijde het volgende opgemerkt. De opvatting, dat de Nederlandse dele gatie behoefte zou hebben gevoeld aan ver klaringen van de commissie omtrent haar opvatting over bedoelde punten, moet op een misverstand berusten. De Nederlandse delegatie had haar zienswijze over de zes politieke beginselen te goeder tijd schrif telijk aan de commissie kenbaar gemaakt. Op grond hiervan kon het de commissie duidelijk zijn, dat de Nederlandse dele gatie in dit stadium geen verdere inter pretatie wenste en uiteraard niet bereid zou zijn interpretatieve verklaringen te aanvaarden, welke de betekenis van die beginselen aanmerkelijk zouden verande ren. Omtrent hetgeen na de ondertekening van het bestand ter kennis van de Neder landse delegatie is gekomen met betrek king tot de zes beginselen zal. ter verko- ming van mogelijk verder misverstand, nader overleg met de commissie plaats vinden". Autorijder poogde late wandelaar te beroven Een 35-jarige procuratiehouder van een levensmiddelenbedrijf in Amsterdam, die zich 's nachts om haïftwee van de zaak waar hij werkzaam is, naar zijn woning begaf, is bijna het slachtoffer van een roofoverval geworden. Toen hij op het Damrak liep, stopte een auto in zijn nabijheid. De bestuur der sprong er uit, gaf de procuratiehouder enige slagen op het hoofd en wilde hem juist zijn tas met levensmiddelentoewijzin- gen ter waarde van f 70.000 afhandig maken, toen een taxichauffeur de overvallene te hulp kwam. De aanvaller sprong in zijn auto en reed ijlings weg. De politie tracht hem thans op te sporen. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en voornamelijk in het Zuiden van het land enige regen of sneeuw. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. In de Noordelijke provincies temperatuur om het vriespunt, elders enkele graden boven nul. 25 Januari: Zon op 8.32 uur, onder 17.13 uur Maan op 15.46 uur. onder 8.31 uur (Volle maan) 26 Januari: Zon op 8.31 uur, onder 17.15 uur Maan op 17.17 uur, onder 9.15 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1