c Kruistocht der kinderen Aan de vooravond der Winterspelen Gezin van vier personen kan net rondkomen met f50.- per week Nieuwe uitgaven Panda en de Meester-goocfaelaar Plesman wil centrale luchthaver in de Haarlemmermeerpoide Wereldnieuws WOENSDAG 28 JANUARI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: Een Amerikaanse oorlogscorrespondent, die de invasies op het Afrikaanse vasteland, op Sicilië en in Normandië meemaakte en daarna met de vooruitstormende geallieer de legers de Belgische grens over trok, ging om zijn indrukken van de oorlogvoering te perfectionneren, met de Engels-Amerikaan se paratroops de lucht in op een geïmpro viseerd vliegveld ergens aan de Belgisch- Nederlandse grens; hij zeilde met een glider naar beneden in de buurt van Son tussen Den Bosch en Eindhoven, waar de Duitse stellingen tevoren met ongekende hevig heid waren gebombardeerd. Die oorlogs correspondent, gehard in een reeks oorlogs ervaringen, waarvan de ene met de andere wedijverde in tragiek en afgrijselijkheid, vertelde later het verhaal van die landing in een paar simpele woorden, die echter de weergave waren van een onuitwisbare in druk. Er was weinig of niets gebeurd bij die landing. Duitsers waren niet te zien. Afweervuur was zwak en verwijderd. Maar vlak bij de plaats, waar de glider krakend en stotend aan de grond kwam, lag het lijkje van een kind. „Een Brabants kind, gekleed in de stijve hoerendracht van de plattelands-Zondag; de jongen zal een jaar of negen geweest zijn. Hij had strogele, kortgeknipte haren, waaraan bloed kleefde. Zijn nette pakje met het witte schiller kraagje was besmeurd met het slijk uit een bomkrater. Op zijn grove zwarte kou sen en zijn glimmende lakschoenen zat zand en bloed. En in zijn hand had hij een zakdoek, een rode zakdoek zoals de boeren die Zondags in de kerk over de stoel sprei den waarop zij neer knielen. Met die zak doek had hij ons toegewuifd, toen wij bo ven zijn dorpje cirkelden doch toen wij beneden kwamen was hij dood. Ik denk aan de millioenen kinderen in alle hoeken der wereld, die op dit moment dood zijn, getroffen door een scherf of een kogel of neervallend puin. In Holland, in Italië, in Rusland, in Duitsland, in Japan, in alle plaatsen waar deze oorlog, deze verrader lijke, onmenselijke oorlog woedde. Ik heb honderden mensen zien sterven in deze veldtocht, vrienden en vijanden, en ook kinderen. Maar dit dode kind met zijn zak doek in de hand, neergeslagen door een bom uit de machine die het stond toe te wuiven die aanblik omvatte voor mij de gehele mateloze en zinneloze kolos van wreedheid en onmenselijkheid, die oorlog heet doch die eigertlijk geen naam moest hebben, omdat hij een nameloze perversi teit is." Wanneer diezelfde correspondent enkele maanden later een kijkje had kunnen ne men in het Nederland boven de rivieren, waar de uitgehongerde stakkerds als skelet ten in hun bedjes lagen en tevergeefs om melk gilden, tot zij het begaven, zou hij wellicht opnieuw in heilige toorn zijn uitge barsten, doch hij zou misschien nauwelijks in ontroerender woorden hebben kunnen omschrijven wat hij voelde. Met grote ontsteltenis moet men op dit ogenblik, nu de oorlog weer tot het ver leden behoort, bedenken dat er op vele plaatsen van de wereld nog steeds datzelf de onmetelijke kindex-leed geleden wordt tengevolge van omstandigheden, die een zelfde politieke oorzaak hebben als de regelrechte oorlog. In India,waar de gruwe lijke strijd tussen Hindoe en Mohammedaan sinds maanden duizenden slachtoffers eist, zijn het ook de kinderen, die zonder enig besef van waax-onx en waardoor, hun korte leventje gevuld zien met een zee van ellende. Zij trekken met hun ouders in gebrekkige vervoermiddelen van het ene einde van India naar het andere, terwijl uit hinderlagen nu en dan een moorddadig vuur op hen wordt ge opend. Zij blijven gewond en stervend op de wijde vlakte liggen en komen om, zon der kans en zonder troost. In China is het eigenlijk geen onbegonnen werk om de oceaan van tragiek te beschrijven, die daar al jaren over dat onmetelijke land golft tengevolge van de oorlog tussen regerings troepen en communisten? Een aanhaling uit een persbericht is voldoende: „In Sjang hai werden gisteren (dat is 25 Januari jongstleden) 150 kinderlijken van de straat binnengebracht in een geïmproviseerde morgue. De kleintjes werden dood aange troffen in portieken en tegen de muren van gebouwen, waar zij beschutting hadden ge zocht tegen de felle koude. Zij waren allen doodgevroren gedurende de nacht." En in Sjanghai is het nog niet eens bur geroorlogHoe moet het dan in de Chinese frontgebieden zijn, waar de platte landsbevolking aanhoudend wordt opge jaagd door de heen en weer golvende ge vechtslinies? In Griekenland woedt eveneens een bur geroorlog. Ook daar worden de kinderen niet ontzien. Een oorlog ontziet niets. En waar geen oorlog woedt, in vele landen van Europa, daar sterven de kinderen door ge brek aan voldoende voeding en kleding. Een blik in de kinderziekenhuizen van Bex-- lijn spreekt boekdelen, die tesamen een droevige bibliotheek van de meest onwaar schijnlijke ellende vormen. Het zou een ongerijmdheid zijn, wanneer een dergelijke wijdverspreide onmenselijke toestand niet een reactie in het leven zou roepen. Die reactie is ontstaan in kringen van de UNO, en men zou geneigd zijn dat feit als een der grootste aanbevelingen voor. de levensvatbaarheid van deze volkenorga nisatie aan te merken. In UNO-kringen heeft zich een organisatie gevo'rmd die grote^plannen heeft met betrekking tot de vex-betering van het lot der kinderen over de gehele wereld. Deze organisatie gaat in alle landen nationale comités oprichten, die nauw samen zullen werken over de gren zen heen, om voedsel, kleding en levens geluk te brengen aan de millioenen kleinen, die deze minimum voorwaarden van een menswaardig bestaan nog ontberen. Die organisatie heet de UNAC, afkorting van „UNO Appeal for Children". Zij is met haar voorbereidende werkzaamheden begonnen en doet bij voorbaat een beroep op ieder een, die haar doel een goed hart toedraagt, voor hulp en steun. In Nedex-land is men nog niet aan een nationaal comité toe. doch dat is een kwestie van korte tijd. Men zal er spoedig meer van horen. Het plan be staat om iedere wereldburger te vragen, één dag loon af te staan om het hulpwerk te financieren. Hoeveel wereldburgers zijn er, die een loon verdienen? Het kan een respectabel bedrag worden als er niet al te veel persoonlijke vetos worden uitge sproken. Maar het zal moeilijk zijn, een dergelijk veto met het Handvest der huma niteit te motiveren. J. L. ZWITSAL FABRIEKEN «APeLOOORN Haagse dierenarts werd door lifter overvallen Negentienjarige dader legt bekentenis af Het vermoeden, dat aan hel auto-ongeluk te Zoetermeer, waarbij dc Haagse dieren arts dr. P. Roodzant om het leven kwam, een misdrijf is voorafgegaan, blijkt juist te zijn geweest. De 19-jarige jongeman, L. G. uit Den Haag, die de auto bestuurde toen het onge luk gebeurde, heeft bij zijn verhoor door de rijkspolitie te Zoetermeer bekend, dat dr. R. hem als lifter uit Den Haag had mee genomen. Onderweg heeft G. de dierenarts gedwongen tg stoppen en hem daarna bui ten de wagen beroofd. Na de hevige wor steling, cye hieraan voorafging, nam dr. R. opnieuw achter het stuur plaats, waar G. hem echter wegduwde. In snelle vaart ging de dader er toen van door. Dr. R., die naast G. op de voorbank zat, heeft getracht het stuur in handen te krijgen. Tijdens dit. ge vecht is de wagen verongelukt. De dader is ter beschikking van de Justi tie gesteld. Bedrijf srechtspraak in de typografie De heer H. Diemer 25 jaar voorzitter der Centrale Commissie Op 30 Januari zal aan de stedelijke uni versiteit van Amsterdam promoveren mr. F. M. Stolwijk op het proefschrift: „De Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Typografie". Het stellen van deze promotie op die datum is bedoeld als een uiting van erkentelijkheid jegens de heer H. Diemer, die dan zijn zilveren jubileum viert als voorzitter van de „Centrale Commissie", welke de bedrijfsrechtspraak in de typo grafie uitoefent. Nederlandse schaatsenrijders bereiden zich voor (Van onze speciale verslaggever) De deviezenmoeilijkheden voor de meeste landen zijn zo groot, dat wij ronduit durven verklaren, dat het gehele seizoen in het Engadin een grote mislukking zou zijn ge worden, indien niet de vijfde Olympische Winterspelen een uitkomst in de benarde situatie brengen. Thans, enkele dagen voor de aanvang van de spelen, komen de gasten druppelsgewijs aan' het stationnetje in St. Moritz aan, maar de enkele honderden, die zich verspreiden over de diverse hotels, gaan verloren in de enorme hotelruimte, waarover de plaatsen beschikken. Daar komt nog een minder prettige factor bij, het weer. Vrijwel elke dag en steevast iedere nacht sneeuwt het hier. Niet enkele dunne vlokjes en dan nog maar bij buien, maar uren en uren achter elkaar valt de witte massa op de bergen en in de dalen, een overvloed van sneeuw, welke men in jaren niet heeft gekend. Zijn de omstan digheden voor de ski wedstrijden dus bui tengewoon goed, deze voortdurende zware sneeuwval betekent een handicap voor de bobbaan en de skeletonbaan, die telkens op de 1500 meter tegen zijn dikke vriend Wox-ket, de Amerikaanse jongen die in het zelfde hotel logeert, niet geheel gaf. Maai de Nederlander weet nu hoe hij een 1500 meter moet rijden, wellicht de allex-moei- lijkste afstand bij het hardrijden. Dinsdag reed hij voorts een achttal xronden met een gemiddelde tijd van 43 sec. en als men dan weet, dat de rondentijden zo liggen tussen de 49 en 46 sec. in verband ook met de vrij sterke wind welke hier in St. Moritz waait, dan mag men over hem tevreden zijn. Met Jan Langedijk ligt het geval anders. Kent Broekman geen nerveusiteit, bij de oude rot, die Langedijk is, spelen de zenu wen een grote rol. Huiskes is de gelijkmatige rijder, de jeug dige debutant, die blijkbaar geen zenuwen bezit en over wiens vorm het minste kan worden gezegd. Hij kan voor een grote ver rassing zorgen, voox-al op de lange afstand, maar Van der Scheer heeft hem in St. Mo ritz, toen de Twentenaar onder zijn leiding kwam, op fouten in zijn stijl gewezen, wel ke hij inderdaad ook vex-beterd heeft. De vier vertegenwoordigers zullen op alle vier afstanden uitkomen, ten einde hen Opinie-onderzoek wijst uit: Meerderheid heefl echter een lager inkomen Het totaal-overzicht van alle antwoorden ziet er als volgt uit: Vijftig gulden per week heeft een gezin van vier personen xxodig, menen de meeste j T mannen en vrouwen, die deze maand ant- 1° woord gaven op de volgende vraag vanTi' het Nederlands Instituut voor de Publieke j Opinie: „Welk inkomen, dus hoeveel loon l/™ rif nor luonl- X-irmft -ïrnlrfonc 11 oon I lU.— en IXOg Tot f 30.- Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatisehe pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te weer stellen Met Kruschen Salts. Duizenden deden dal vóór U en zij zijn trots op de heilzame resul taten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van KTusehen doet Uw bloed sneller stromen: de schadelijke zuren, die zich anders gaan vast zetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te wor den, vief en fit en vrij van pijn Vraag Kru schen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. CAdv.t De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Platen, 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische muziek. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Concerto van Han del. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Oi-gelspel door Albert Schweitzer. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 De vrede van Munster. 13,20 Welk boek?. 13.25 Platen. 13.45 Hors d'Oeuvre, 14,00 Stl'ijkorkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Zang, orgel en piano. 15.15 Strijkkwartet. 15.45 Pianosoli. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Rhapsodic Espagnole van Ravel. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Het moderne Franse lied. 18.00 Divertimento van Mozart. 18.15 Lezing over landbouw-ondex-wijs, 18,30 Strijdkrachtenprogramma. 19,15 Platen. 19,30 Actualiteiten, 19.45 De R.V.D. 20.15 Ster avond, 21.30 De vaart dei- volken. 21.50 Band en plaat. 22.45 Overdenking. 23.00 Symphoni sche muziek. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Slavische dansen van Dvorak. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Strijkkwartet. 9.15 Mox-genwijding. 9.35 Pla ten. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Cello-recital. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11,20 Opei'a's. 12.00 Negerliedjes. 12.30 Weer bericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Dans- orkest. 13.45 Vaudeville-orkest. 14.00 Voor de vx-oxxw. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zie ken. 16.00 U kunt 't geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 De speeldoos. 17.50 Kamperen in Indië. 18.15 Sportpraatje. 18.30 „Onder Hol landse vlag". 19.00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Tom Poes. 19.15 Zwitsers orkest. 19.30 Volksmuziekschool. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Kamerorkest. 21.15 Luisterspel „De dichter". 21.30 Pianowci'ken van Chopin. 21.45 Luisterspel „De stem van de tijd". 22.15 Me- tropole-orkest. 22.40 De vrede van Munster. 23.15 Melodieën van Billy Reid en Richard Rogers uit „A Connecticut Yankee". of salaris per week, heeft volgens u een gezin van man, vx-ouw en twee kinderen nodig om px-ecies rond te komen?" Het N.I.P.O. stelt deze vraag elk half jaar. Van Maart 1946 tot Maart 1947 steeg het bedrag van f 42.tot f 50.Sinds dien is het f 50.per week geblevexx vol gens het publiek! Maart Oct. Maart Oct. Dec. 1946 1946 1947 1947 1947 pet. pet. pet. pet. pet. 2 1 1 25 11 8 5 8 72 47 42 39 37 93 78 79 75 72 99 94 94 93 91 1 6 6 7 9 K.Y.P. niet tevreden over vergoeding oorlogsschade In een vergadering te Groede heeft het Zeeuwse katholieke Kamerlid mx\ dr. A. J. J. M. Mes een verklaring afgelegd over het wetsontwex-p „vergoeding der materiële oorlogsschade". De heer Mes constateerde, dat blijkens dit ontwerp de regering thans geen principiële bezwaren meer heeft tegen integrale schadevex-goeding, daar zij deze aan ongeveer 35 procent der getx-offeixen wenst toe te kennen. „Men mag niettemin aannemen", aldus de heer Mes, „dat het ontwerp in de Kamer ernstige cx-itiek van de zijde der Katholieke Volkspartij zal ont moeten, daar het slechts in zeer geringe mate tegemoetkomt aan de eisen, welke door het partijcongres, dat in October te Utrecht is gehouden, in een aantal resolu ties zijn vastgelegd". De „schrik vau Helgoland" krijgt tien jaar Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof veroordeelde de 47-jarige monteur Eickhoff uit Zwanenburg tot een gevange nisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek van voorax-rest en ontzetting uit alle open bare x-echten voor de tijd van het leven. Veertien dagen geleden eiste de procu reur-fiscaal Rohling 20 jaar gevangenis straf tegen deze verdachte, van wie een getuige op de zitting Ixad verklaax-d, dat „alleen het noemen van zijn xxaam vol doende was om heel Helgoland schrik aan te jagen". Volgens de oxidex-vx-aagde vrouwen en mannen: huisvrouwen, arbeiders, kantoor bedienden, boeren, en ambtenaren is het minimum, waax-mee het gemiddeld gezin rond kan komen de laatste maanden dus niet gestegen. Ongeveer 50 pet. van de gezinnen heeft echter een inkomen van f 46.en minder in de week, dus lager dan het inkomen, dat volgens het publiek een normaal gezin per week nodig heeft om net rond te komen. De spanning tussen lonen en prijzen, zoals lxet publiek die voelt, wordt dan ook ge- illustx-eerd door de resultaten op de vraag: „Is uw eigen inkomen hoger of lager daxx dit bedrag of ongeveer hetzelfde?" Antwoorden: 44 pet. lager, 28 pet. hogex-, 20 pet. ongeveer hetzelfde, 8 pet. geen antwoord Viex--en-veertig procent van de gezinnen heeft een inkomen dat lager ligt dan voor een gezin nodig geacht wordt om net rond te komen. Van hen, die f 50.of minder opgeven als nodig voor een normaal gezin, blijkt 41 pet. een inkomen te genieten, dat lager ligt dan f 50.Een hoger inkomen dan f 50.heeft 30 pet. en 24 pet. verdient ongeveer hetzelfde. Vijf procent blijft hier het antwoord schuldig. Dat van sparen bij deze gezinnen weinig komt, behoeft geen betoog; zij zijn van oordeel hun minimum eisen niet volledig te kunnen bevredigen. Paul van Zeeland te 's-Gravenhage De heer Paul van Zeeland, vertegen woordiger van België in de Commissie voor Goede Diensten heeft Dinsdagmiddag te 's Gravenhage een onderhoud gehad met minister-president dr. L. J. M. Beel en met andex-e leden van het kabinet. Na een be zoek te hebben gebracht aan de heer L. C. Nemry, ambassadeur van België, is de heer Van Zeeland naar België vertrokken. De heer Van Zeeland zal Zaterdag om streeks 19.15 uur van Schiphol naar Aine- rika vertx-ekken. ---------1\jer aisianaen uiiKomen, ten einae moeten worden schoon gemaakt, zodat het aan de wedstrijdsfeer volledig te doen trainen vrijwel is uitgesloten. De schaatsenrijders ondervinden ook veel last van de sneeuw, want het kost zeer veel moeite om de gx-ote ijsoppervlakte te zui veren van het overtollige witte goedje. Zij verlangen ijs, maar geen sneeuw. Is de baan eindelijk sneeuwvrij en wordt zij in de avondurexx besproeid, dan kan men de volgende morgen opnieuw beginnen met de moeizame arbeid, want de grijze, don kere luchten komen van de Italiaanse zijde het dal.binnen, over Majola, en de Majola- winden zijn gevreesd. Zij brengen zware wolken mee en het tx-aditionele St. Moritz- zonnetje wordt er door verduisterd. Dat uw verslaggever niet alleen van pessimisme kan worden beschuldigd moge blijken uit de nucbtex-e aankondiging van de commis sie voor het hardrijden, welke mededeelt, dat, indien de weersomstandigheden zo slecht blijven, de loting voor de 500 meter en voor de andere afstanden wel zal wor den xiitgesteld. Intussen is het Olympisch ijsstadion, waar Vrijdagmorgen de openingsplechtigheid met het daaraan verbonden défilé der deel nemers wordt gehouden, geheel in gereed heid gebracht. De masten, waaraan straks de vlaggen der deelnemende landen zullen wappex-en, staan trots in het rond. Het ge zellige tribunetje heeft een nieuw verfje gekregen en op de tox-en zal de Olympische vlag met de vijf ringen worden gehesen ten teken, dat de vijfde olympische winter spelen een aanvang hebben genomen. Bondspresident Celio zal de wedstrijden met een kort woord openen en de beroem de internationale ijshockeyspeler van Zwit serland, Bibi Torriani is aangewezen om voor alle deelnemers de Olympische eed af te leggen. Over vlaggen gesproken, de Nederlandse driekleur is, van Den Haag naar Zwitser land gezonden, weggeraakt. Zo maar ver- dwexien. Begin Januari was het paket reeds gestuurd en het is nimmer aangekomen. Op vex-zoek van het Nederlands Olympisch Comité heeft de chef de mission, dr. ir. A. F. van der Scheer, die hier reeds bijna twee weken met de hardrijders is, voor een „plaatsvervanger" zorg gedragen. Eenvou dig ging dat niet in zijn werk, maar ten slotte belandde Van der Scheer bij het ge zantschap in Bei-n, dat het „rood-wit- blauw" onmiddellijk naar St. Mox-itz zond. De laatste dagen voor de aanvang van de Spelen wordt er nog druk geconfereerd. In het middelpunt van de belangstelling staat het ijshockey conflict. De achtergrond' van het conflict ligt die per. Het gaat in werkelijkheid om de auto riteit van elk nationaal Olympisch Comité, want als dat in de toekomst zo maar ge passeerd kan worden, is het hek van de dam. Verder is van groot belang het feit, dat hier de,zware beschuldiging wordt ge uit, dat een ijshockeyteam is aanvaard van een bond, aan wiens amateuristische be doeling men ernstig twijfelt. Juist bij de Olympische gedachte, zoals wijlen baron Pierx-e de Coubertin, de stichter van de moderne Olympische Spelen het zag, gaat het om het handhaven van het pure ama teurisme. Avery Brundage, de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité, wordt wel eens de geestelijke opvolger van De Coubertin en de latere president van het. I.O.C., S. de Baillet Latour, genoemd. Hij is de veel omstreden, maar toch geres pecteerde voox-vechter van de Olympische idee en in intex-nationale sportkringen heeft zijn woord veel gezag. Intussen putten de leidei-s van de beide Amerikaanse ijs- hockeyteams zich uit in het weggeven van interviews, het houden van persconferen ties. welke weinig opleveren, want de standpunten zijn nu wel bekend. Het wach ten is slechts op de beslissing. Het viertal Nederlandse schaatsenrijders is in goede vorm. Dat wil echter niet zeg gen dat wij één of, wat wij niet geloven, meer Olympische medailles zullen verove- x-en. Neen, zover mag ons optimisme ons niet verleiden. Wij zijn ervan overtuigd, dal Langedijk, Bx-oekman, Huiskes en De Koning een zeer goed figuur zullen slaan in dit intex-nationale milieu, hetgeen de uitzending door het Nederlands Olympisch Comité zal rechtvaardigen. De conditie van de rijders is goed. De voortraining te Ha- mar heeft uitnemend voldaan. Wij hebben Bx-oekman tijdens de onder linge wedstx-ijdjes van Maandag aan het werk gezien. Het was jammer, dat hij zich wennen, ook al heeft men bv op de 500 nxeter, waax-op de concurrentie het grootst is, in het geheel geen kans op een goede plaats. De baan in het Olympisch Ijsstadion was uitstekend verzergd op deze dag, hetgeen veroorzaakt werd door het feit, dat het ijs de vorige avond bespx-oeid was. Het duixne laagje sneeuw, dat in de nachtelijke ux-en was gevallen, kon er gemakkelijk af wor den geveegd. V. Sirolf, De schuldenaar, J H Gottmer, Haarlem. De geschiedenis van De schuldenaar word; in lange, brede zinnen ki-achtig beschrever Makkelijk kan men er bezwaren tegen no=. men: de vaak te ï-uime zinsbouw (waardo;- men situaties vindt als.... hij, de koloci had hem, den majoor, gezegden Lv geringe relief der personen, behalve, in kere zin, van de kolonel Otto von Blowy Deze Silezische landheer is de hoofdfiguv en zijn lot is het gegeven van het verhef zijn wantrouwen tegen de majoor v; Lubben, onweerstaanbaar op vruchtbare ft ten groeiende fictie, drijft hem tot het doe? van de majoor; dan is dc fictie weg. en maakt ook aan zijn eigen leven een eind. is een mooi gegeven en zijn ontwikkel^ erin maakt van von Blowitz haast een mes maar om hem heen blijven de figuren, b, vaardig getekend ook, twee dimensionaal.' Meer dan de opmerking dat het pseuc: niem van de schrijver onwelluidend is, z; deze grieven van belang. Maar er is veel g offerd aan de kwaliteiten die het boek aantrekkelijkheid geven: de kleur van beelden, en de geest waarmee de geschiet; nis verteld wordt. Daarom aanvaax-dt men ij toch. ongeroerd maar geboeid, als t= voox-treffelijk verhaal. S. y Tuin der Schoonheid, door Maria ne Roy; A. J. G. Strengholt's Ujj Mij. N.V., Amsterdam. Een boekje voor vrouwen, is de onderlig Het is een schoonheidsencyclopaedie voorï moderne vrouw en geei't dc methode aan 'ut de vrouw haar lichaam op de meest do( treffende wijze kan vei-zorgen, zodat zij ec zo jeugdig mogelijke indruk maakt. vrouw van vijfendertig kan er uitzien i twintig en de vrouw van vijfenveertig lift net even dertig, als zij de i-aadgevingen Marianne Roy stipt heeft opgevolgd. Behalve de verschillende schoonheids':-; handelingen is ook een hoofdstuk opgenom? over aesthetische chirui-gie, die gelukkig n'i voor iedex-e vrouw van toepassing is. Het is een handig aantrekkelijk boekje, d; menige vrouw zal interesseren. A.j 61. „Word wakker!" riep Panda wan hopig. Hij begon zelf ook slaap te krijgen en hij begreep, dat er iets niet in orde was. Maar hoe hij Joris ook porde en schudde, het hielp niet.' Joris Goedbloed sliep vast en snurkte zachtjes. De waard keek grijn zend toe. Hij had goed naar het politie bericht geluisterd en begreep, waar hij zich aan te houden had. Nu, het duurde niet lang, of hij kreeg zijn kans. Panda kon zijn oegen namelijk ook niet open houden en zakte op zijn stoel neer. Even later sliep ook hij vast. „Magnifico!" siste de waard. Dit is mijn tijd!" H{i griste het kleedje weg en liep naar de telefoon. „Hallo!" riep hij ongeduldig. Met de politie? Aha! Ik heb hier de twee schurken gevangen, die het vliegende tapijt van de sultan van Ne- gorije hebben gestolen! Ja. ze zijn hier! Ze slapen!.... Goed, ik zal ze vasthouden officiële reden voor Centralisatie of decentralisatie is de controverse In de geheel gevulde aula van de Neder- landsche Economische Hoogeschool te Rotterdam hield dr. A. Plesman. president- directeur der KLM, voor leden van de Vereniging voor Studiebelangen een lezing over de ontwikkeling van het internatio nale luchtvei-keer. In werkelijkheid werd het zoals te verwachten was meer een overzicht van organisatie en ontwik keling der KLM. Belangwekkender was dat spreker in het tweede deel van de voordracht de Nedex-landse luchthaven kwestie aanx-oerde Dx". Plesman gaf een globaal inzicht in werkwijze en opbouw van de nationale luchtvaartmaatschappij en- liet zien hoe de grote intercontinentale verbindingen met Batavia en New York de ruggegraat van het bedrijf vormen, waarop al het andere verkeer aansluit. Zelfs het Europese ver keer hoe belangrijk ook op zichzelf moet gezien worden als een net van aan voerlijnen voor deze grote intercontinen tale aders en hetzelfde geldt voor het luchtnet in Oost en West. Daarbij zijn dan nog sinds kort gekomen de lijn naar Jo hannesburg (thans twee maai per week, hopelijk dit jaar tot drie maal uit te brei den) en die naar Zuid-Amerika (eveneens twee maal per week met mogelijkheid van uitbreiding tot drie maal 's weeks). Op de Batavia- en New York lijn wordt dit jaar een omzet van 60 a 70 millioen pulden verwacht en voor het gehele bedrijf een totale omzet van 125 a 150 millioen. Het gaat ons luchtvex-keer inderdaad goed momenteel, hetgeen allerminst over al ter wereld geldt. Deze zomer hoopt men de Atlantische dienst tot een dagelijkse dienst uit te brei den, hetgeen met een tweemaal wekelijkse dienst naar Curagao tezamen negen vluchten vice versa over de oceaan be tekent. In 1940 bedx-oeg de personeelsterkte 1800 man, einde 1946 in Nederland 6000 en thans in Nedex-Iand 8000 en totaal ca. 11.500. Centrale luchthaven Amsterdams vliegveld Schiphol is thans onze grote nationale luchthaven; daarnaast heeft Rotterdam toestemming gekregen voor de aanleg van een vliegveld bij Schie- veen. Het is een publiek geheim dat de KLM en met name dr. Plesman, voorstan der is van een centrale luchthaven, die zo wel Amsterdam als Rotterdam, alsmede de andere grote steden van Noord- en Zuidholland en Utrecht kan bedienen. Hij heeft hiervoor uitgewerkte plannen gereed liggen. Het was echter de eerste maal dat Ples man in het ODenbaar iets over deze plan nen mededeelde en een en ander toelichtte met behulp van lichtbeelden. Het ziet ex- naar uit dat dit beschouwd moet worden als de opening van een offensief ter pro pagering van de centralisatie-idee. Of, zo men wil. heropening, want het denk beeld op zichzelf stamt reeds van voor de oorlog, al is de uitwerking ervan inmid dels veranderd. Op het ogenblik wordt algemeen Schip hol als blijvend beschouwd; er staan nog enorme uitbreidingsplannen op het pro gramma. De mogelijkheden hiex-toe zijn ook gunstig en de grond is uitstekend. Dr. Plesmaxx voert echter aan dat het huidige uitbreidingsplan van Schiphol vrijwel neerkomt op de aanleg van eexx gelxeel nieuw complex naast en tegen het be staande aan, zodat men dan evengoed een geheel nieuw centraal veld op de door hem geprojecteerde plaats bij Burgerveen in de Zuidelijke Haarlemmermeer-polder, ongeveer 10 km zuidelijk van Schiphol, „Boosaardige Duitser" uit het bizonale bestuur gezet Dr. Johannes Semmler, directeur van de economische afdeling van het bizonale be stuur in Duitsland, is door de militaire gouverneurs van de Engels-Amerikaanse zóne uit zijn ambt ontslagen op grond van zijn „houding van boosaardige oppositie tegen de bezettende machten", tot uiting gekomen in zijn toespraak te Erlangen, op 4 Januari tot een Duits gehoor gehouden. Dr. Semmler had in zijn rede onder meer het volgende gezegd: „Men moet de Engel sen heden ten dage bewust maken, dat de Duitse economie onmogelijk drie jaar na de oorlog geplunderd kan worden." Hoewel naar verluidt de Engelse en de Amerikaanse militaire gouverneur de rede besproken hebben, neemt men aan, dat de Senxmler's ontslag tot U komt! Maar kom vlug! Tempo! Vóórvoornamelijk in zijn onjuiste verklax-ingen ze wakker worden!Goed'. Magnifico!"I over de voedsel- en steenkoolvoorziening is gelegen. kan aanleggen, hetwelk dan gunstiger fe opzichte van de andere steden zou ligrgn Met cijfers toonde hij dan aan dat daardoe in verschillende opzichteix vele millioena gespaard zouden kunnen worden en e lange termijn onze nationale luchlvaan belangen hiex-mede het best gediend zo den zijn. Het spreekt wel haast vanzelf dat zos- Amsterdam als Rotterdam tegenover dl denkbeeld zo al niet tegenover cente lisatie van het verkeer op één haven i. zodanig afwijzend staan. Intussen dit geen object dat anders dan na diep gaande en onbevooroox-deelde studie be oordeeld kan worden. Dit is dan ook wi ,di-. Plesman vraagt: exacte bestudera; zonder daarbij allei-lei sentimenten te zee te laten meespreken. West-Europa beraadt zich Reuter's diplomatieke correspondent ii Londen meldt, dat Pierre Dupong, Luxembui-gse minister van Buitenlands Zaken, met zijn ambtsgenoten van Belgii en Nederland besprekingen heeft gevoen over Bevin's voorstel, het bondgenoot schap tussen Engeland en Frankrijk to andere landen van West-Europa uit t; breiden. De beide ministers van België e: Nederland zouden volgens deze correspon dent uiting gegeven hebben aan hun sym pathie met de Engels-Franse voorsteller, Engeland en Frankrijk zouden reeds over leg hebben gepleegd over Italië's wens. b: de uitbreiding van het verdrag betrokke te worden. FAILLISSEMENTEN. De Rechtbank te Haarlem heeft in staat va faillissement verklaard: Adrianus Cornelis Vos, drukker, wonend' te Zaandam, Oostzijde 15. Rechter-commiss ris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Ate advocaat en procureur te Zaandam. J. Weij, expediteur, wonende te Haarlen St. Anthoniestraat 63. Rechter-commissaii mr. N. Smits. Curator: mr. J. Verlooy, aan caat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillia ment van: Oene Sijtse Reindersma, bou? ondernemer, wonende te IJmuiden, gem.Ve. sen, Wijk aan Zeeweg 176. Dodge van de weg af. De Amerikaans ambassade te Londen heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaanse afgevaar digde in de commissie der plaatsver- vangei-s der ministers van Buitenlands Zaken voor Oostenrijk, Dodge, van zij: functie ontheven is. De reden vaix besluit is niet bekend. Vliegtuig. Volgens de „Daily Graphic" a de RAF weldra eexx nieuw type bom bardementsvliegtuigen van buitenga woon zware uitvoex-ing met grote actie radius in gebruik nemen. Het toesta zal eexx atoombom van 3l/z ton metee kruissnelheid van omgeveer 830 kilo meter per uur kunnen vervoeren. Verwarring. Golda Meyerson, hoofd va: de politieke afdeling vaix het Joods bureau in Jeruzalem, heeft op een pers- confex-entie in Lake Success te kennfi gegeven, dat de Palestijnse regering opzettelijk de verwarring in het law toeliet om te kunnen bewijzen, dat lias' waax-schuwingen voor de verdeling ga rechtvaardigd waren. Engeland zo: Sierië en Irak van wapenen hebbel voorzien die op een of andere manie' in handen kwamen van Arabisch: benden in Palestina, aldus mevr Meyerson. Binnen. Een 23-jarig meisje uit Bex# heeft van de Amerikaanse bezetting!- autoriteiten toestemming gekx-egen nas de Verenigde Staten te reizen, waars met haar in Hambux-g woonachtig1 broer een ex-fenis van 19 millioen dolls heeft gekregen. Het heeft van 1930 t: 1938 geduurd voor de erfgename konden worden opgespoord. -Deze kregen daarna geen gelegenheid naar de V.S. te reizen. Ontdekking. Dr. Peza Mansfert uit. Boeda pest vex-klaart dat hij er in geslaagd i gezonde dieren immuun voor tuber culose te maken door een preparaat t de hersenen van tuberculeuze dieren z de hersenen van de gezonde iix 1 spuiten. Zak en as. Een reusachtige brand heeft z het afgelopen week-end de groot£ zakkenfabriek van Antwerpen gehe in de as gelegd. Millioenen jutezakke gingen hierbij in vlammen op,

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2