IJmuider Courant De Mahatma f Complot van orthodoxe Hindoes kostte Gandhi het leven Generaal Spoor „ernstig bezorgd" over voortgaan der schietpartijen Een en twintig doden bij dubbele vliegramp Het zachte weer houdt voorlopig aan Weerbericht 62e Jaargang No. 18852 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 2 Februari 1948 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De MAN, die in New Delhi door moorde naarshand gevallen is, was een groot, een wonderbaarlijk groot mens. Als ge ver neemt dat minister-president Pandit Nehroe voor de radio met een door ontroering be klemde stem de woorden uitend: „De Vader der Natie is niet meer" het gehele volk van India heeft opgeroepen om tot eenheid te komen en bij de grote ramp van Gandhi's dood alle geschillen bij te leggen, dan voelt ge dat zulk beroep op de wereld zou kun nen worden gedaan. Want deze man was een der edelsten en onbaatzuchtigsten die ooit leefden en de titel Mahatma Grote Ziel hem door zijn aanhangers gegeven, heeft erkenning ver buiten hun kring, ver zelfs buiten het grote Oosterse gebied met de bevolking van honderden millioenen, gevonden. Overal in de wereld zijn er vele mensen te vinden die Gandhi's vervulling van de levenstaak, die hij zich gesteld had, met diepe bewondering en eerbied hebben aanschouwd. Dit leven is inderdaad, voor de levende mensheid, een wonder geweest en tegelijk een voorbeeld, dat haar tot in keer zou moeten brengen. Als profeet van het geweldloos verzet heeft hij vrienden en tegenstanders onder zijn ban gebracht, is zijn invloed tot een omvang en een diepte gegroeid, die in de moderne tijden haar weerga in de wereld niet gekend heeft, zijn hevige conflicten vermeden alleen door de indruk die zijn lijden, als hij opnieuw tot zelfkastijding overging, wekte. Hoe kon een pnkele man een dergelijke invloed verwer ven? Wij kunnen als Westerlingen de vraag ontwijken door de veronderstelling, dat al leen in de sfeer der Oosterlingen zulk een mythe als om de Mahatma leefde, kon groeien. Maar is dat meer dan een uit vlucht? Ook in het Verre Oosten heeft sinds vele eeuwen alleen deze man een dergelijke invloed kunnen uitoefenen en wij zijn zeker dichter bij de waarheid als wij het hoofd buigen voor zijn nagedachtenis en hem de erenaam Mahatma, die Grote Ziel betekent, ook onzerzijds toekennen. Dat te Lake Success de vlaggen van zeven-en-vijftig naties halfstok gehesen zijn moge meer dan een formele getuigenis zijn; het is zeker dat dit gebaar instemming zal vinden bij tal lozen in al die zeven-en-vijftig volken. Helaas heeft Pandit Nehroe's woord „Het beste gebed, dat wij aan Gandhi en zijn nagedachtenis kunnen schenken, is onszelf te wiiden aan de waarheid en de zaak, waarvoor hij leefde en stierf" niet overal in India weerklank gevonden. Want er zijn reeds onlusten in Bombay uitgebroken en men verkeert in onzekerheid wat de ver dere gevolgen van het heengaan van de grote, vredelievende mens zullen zijn. Of het heengaan van zijn levende, bindende persoonlijkheid een leegte zal nalaten,waar in de hartstochten wild zullen oplaaien. Of, anders wellicht, het woord van Nehroe en anderen zoveel gehoor zal vinden dat de herinnering aan zijn leven de mensen zal helpen tot zelfbedwang. De ganse wer.eld herdenkt hem. Zuid- Afrika's talrijke Hindoe-bevolking, die zo ontzaglijk veel te danken heeft aan zijn vroegere, onverpoosde arbeid voor haar heil, verkeert in diepe rouw. Uit Vaticaan stad wordt gemeld, dat het bericht van Gandhi's dood door de Paus en de Heilige Stoel met grote droefenis is ontvangen. Hij werd beschouwd als een apostel en een vriend der Christenheid. In het Amerikaan se Congres zal een voorstel worden gedaan tot het doen oprichten, op kosten van het Amerikaanse volk, van een monument te Washington voor de mens, die de voorstel ler noemt „de grootste man van deze gene ratie". Vanmiddag reeds zal het stoffelijk over schot van Gandhi aan de oever van de rivier de Djoemna worden gecremeerd, zo als hij gewenst heeft dat dit geschieden zou. Uit New-Delhi kwam vanmorgen de tijding, dat de stoet reeds uit het huis van Birla, waarin de Mahatma sinds enige maanden een kamertje bewoonde, in de richting van de rivier was vertrokken. Er was een ge weldige menigte, waaronder zich Hindoes, Mohammedanen, Sikhs, Christenen, Boed dhisten, gelovigen en niet-gelovigen bevon den en ge ziet. in dit beeld wie hij was: de grote vriend van allen. Een massa bloemen en bloesems werd over de stoet uitgestort. Waarom moest deze wonderbaarlijke mens zo wreed aan zijn einde komen? Waarom moest hij worden vermoord en dat nog wel door een dergenen die hem het naast waren: een Hindoe? Wie is deze moordenaar, die ons tot dusver alleen is bekend gemaakt als de zesendertig jarige Nathoeram Vinajak Gode? Is hij een gek of een volkomen verdoolde? Hoe was hij tot een dergelijke misdaad in staat en dat op het ogenblik, waarop de Mahatma zich in zijn eenvoud en nederigheid naar de ge bedsplaats begaf? De wereld heeft zoveel onrecht zien geschieden en zovelen zien vermoorden; zij is ongevoeliger geworden; toch heeft deze misdaad een zo diepe af keer en afgrijzen gewekt, dat de geweld dadige dood van al die anderen erin ver tegenwoordigd schijnt te zijn. Want dit was de man die aller vriend was, die van een groot mededogen en een onbegrensde be reidheid tot helpen was vervuld. Moge zijn leven blijvende vruchten voor de arme Mensheid dragen. R. P. „Vliegende brigades" gaan smokkelaars bestrijden In de grensstreken is men overgegaan tot het nemen van drastische maatregelen tegen de smokkelaars. Er zijn thans pa trouilles samengesteld, waarbij de ver schillende opsporings- en justitiële dien sten zijn gecoördineerd. Volledig gemoto riseerde „vliegende brigades" zullen het werk van deze patrouilles aanvullen en langs de gehele grens opereren. Een bericht in een der landelijke bla den als zou de overheid overwegen de smok keiaars te bestrijden met pantserwagens, mitrailleurs, licht anti-tankgeschut en landmijnen, waarbij dan tevens de grens- wegen geblokkeerd zouden worden, quali- ficeerde de officier van Justitie van het Economisch Parket te Roosendaal als fan tasie. Verhoging staalproductie Hoogovens Zaterdag is de nieuwe staaloven van de Hoogovens met een capaciteit van 150 ton in gebruik genomen. Dit is wel een zeer belangrijke verbetering in de vervaardi ging van walser-producten voor de Ne derlandse Industrie. Overweldigende deelneming bij de crematie Zaterdag is Gandhi's lijk onder overwel digende belangstelling gecremeerd. Hon derdduizenden personen stonden langs de acht km. lange route, die de rouwstoet volgde. Gandhi's lichaam was op een met bloemen overdekt legervoertuig gelegd. Zijn gezicht was onbedekt, zijn lichaam gehuld in 'een wit kleed. Er waren meer dan honderd kransen. De rouwwagen werd getrokken door eenheden van het leger, de marine en luchtmacht. Aan de oever van de heilige rivier Jumna, waar de crematie van Gandhi's lichaam plaats had, hadden zich honderd duizenden mensen verzameld, waarvan velen openlijk uiting gaven aan hun droef heid. De baar met het stoffelijk overschot van de Mahatma werd neergezet op een brandstapel van sandelhout. Dakota's van de koninklijke Indische luchtmacht scheer den duikend over de plaats heen en strooi den bloemen uit over de ontslapene. Pandit Nehroe, de minister-president van India, kwam voor het aansteken van de brandstapel naar voren, viel op zijn knieën en kuste Gandhi's voeten. Devadas, de zoon van Gandhi stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangestoken, wierp hij er vers hout en wierook, kamfer en cocos op. Geen berouw. Volgens mededeling van de politie, heeft de moordenaar van Gandhi, Natoeran Vinajak Godse, bij zijn ondervraging ver klaard er van overtuigd te zijn dat hij goed gehandeld had, omdat „Ghandi's uit latingen en handelwijze tegen de belangen van de Hindoes indruisten". Te Bombay ziin ongeveer twintig perso nen gearresteerd, die er van verdacht wor den in een complot te zijn betrokken, dat wellicht niet slechts tot doel had Gandhi te doden maar ook andere nationale lei ders van India uit de weg te ruimen. De politie is, naar verluidt, een samenzwering op het spoor, waarvan de vertakkingen zich bevinden te New-Delhi, in West-Ben- galen en in de Oostelijke Pendsjaab. De moordenaar van Gandhi is lid van de „Mahasabha", waarvan de voormalige voorzitter, "Prasa Moecherdjie, thans mi nister is van Industrie in het kabinet van Nehroe en waarvan de huidige voorzitter Bhopat Kar is. De Mahasabha is een con servatieve Hindoe-partij, wier politiek streven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe-regiem in een „Ver enigd Indië". Bij de laatste verkiezingen werd de Mahasabha door de Congres-partij verslagen. Financieel is de Mahasabha zeer machtig. De Mahasabha verweet Gandhi zijn ver draagzaamheid. Zij stond ook vijandig te genover zijn actie ter verbetering van de positie der „onaanraakbaren". In New-Delhi is Desjpande, de algemene secretaris van de Mahasabha, gearreS' teerd. Twee broers van de moordenaar Sjarifoeddin vervangen door Mohamed Roem Hedenmiddag om 5 uur zal Hatta de republikeinse premier, op zijn verzoek een ontmoeting hebben met de luitenant gou verneur-generaal dr. H. van Mook. Hij is heden met een Amerikaanse Dakota van Djokja te Batavia aangekomen, onder an dere vergezeld door Sjarifoeddin en Roem. Hatta deelde aan de pers mede, dat Sjarifoeddin zal aftreden als voorzitter der republikeinse delegatie en dat hij als zodanig zal worden opgevolgd door Roem, de voormalige tot de Masjoemi behorende minister van Binnenlandse Zaken in het kab inet- S j a r if oeddin. Het A.F.P. meldt nog, dat de aanstaande vervanging van Sjarifoeddin door Roem een gevolg is van „politieke moeilijkheden". Hatta, die dit mededeelde, liet zich over de aard dezer moeilijkheden verder uit. overigens niet De Noor Finn Helgesen is de eerste Olym pische kampioen geworden. Hij won in Sint Moritz het nummer 500 meter op de schaats Negerstudenten op Amerikaanse universiteit Voor de eerste maal in de geschiedenis der Verenigde Staten heeft een universi teit van een der 17 staten (Ohio) neger studenten toegelaten. De philosophische faculteit van de universiteit te Delaware heeft haar colleges en examens tot en met die ter verkrijging van de titel van inge nieur en doctor opengesteld voor kleur lingen, die in de chemie willen studeren. van Gandhi, Nathoeran Vinajak Godse, zijn eveneens in hechtenis genomen. In Sanghi de geboorteplaats van Nathoe ran Vinajak Godse, de moordenaar van Gandhi, hebben meer dan duizend per sonen brand gesticht en geplunderd. Vol gens de berichten zijn vijftig gebouwen uitgebrand. In Kolhapoer, Bombay en Madras heb ben zich ongeregeldheden voorgedaan. Er zijn enige gewonden en de politie heeft een aantal arrestaties verricht. In de stad Kolhapoer is een uitgaansverbod afgekon digd. Valse tabakskaarten kwamen uit Brussel Samenwerking tussen de Nederlandse en de Belgische politie heeft geleid tot de ar restatie van een drukker in Brussel, die in opdracht van enige Nederlanders duizen den valse tabakskaarten heeft vervaardigd en afgeleverd. Onlangs werd in Maastricht een Belg gearresteerd, die getracht had tabakskaar ten aan de man te brengen. Er waren enige gegadigden uit Amsterdam gekomen, maar de koop ging niet door, toen de Amster dammers ontdekten dat de kaarten vals waren. De Belg bleek in opdracht van enige inwoners van Maastricht te handelen, die na hun arrestatie bekenden de tabakskaar ten in België te hebben laten drukken. BRAND OP CHINESE RIVIERBOOT Op een rivierboot, die op het punt stond Hongkong te verlaten met bestemming Kanton, is fcrand uitgebroken. Onder de passagiers ontstond een paniek, die een 25-tal personen het leven kostte. Indonesisch bestand in werking Drie Prinsesjes Op de laatste dag van de maand, waarin ook haar zusje prinses Mar griet haar verjaardag viert, is prinses Beatrix tien jaar geworden. De kaboutergroep van de Baarnse padvinders, waarvan Beatrix deel uitmaakt, had Zaterdag een feest georganiseerd dat door de jarige en haar zusjes Irene en Margriet werd bij-ge woond. - De prinsesjes bij het vertrek van paleis Soestdijk. De luitenant-generaal S. H. Spoor heeft zich Zaterdag in een radiorede tot de troepen gericht ter gelegenheid van het feit, dat die avond om 24 uur alle maat regelen en voorschriften van het bestand in werking traden. Een uitzondering hier op vormt de evacuatie uit de „zakken", waarvoor een termijn van drie weken gesteld is, zodat op 7 Februari alle repu blikeinse troepen aan de andere zijde van de status quoljjn moeten zijn gebracht. Ten aanzien van de besprekingen tussen de locale commandanten, welke de laatste dagen plaats hadden, zeide generaal Spoor, dat deze besprekingen in verschillende gebieden bevredigend verliepen, doch dat in andere gebieden, in het bijzonder in Oost-Java, de nadere uitwerking van de bepalingen van het bestand moeilijkhe den ondervond. Het gebeurde, aldus de generaal, dat de republikeinse officieren niet met witte, doch met roodwitte vlag, en niet ongewapend, doch gewapend, aan kwamen. Soortgelijke gevallen die in strijd zijn met de bepalingen van het bestand, kwamen voor. Toch bestaan er gegronde redenen, dat in algemene zin de bepalin- gen en regelingen van het bestand zijn nagekomen. De overtuiging, dat aan re publikeinse zijde met ernst aan de strikte naleving van de bepalingen wordt gear beid, is gerechtvaardigd. Verontrustend. Slechter staat het daarentegen met het werkelijk staken van het vuren en het eindigen van de vijandelijkheden gedu- dende de afgelopen veertien dagen na de ondertekening. Ik moet tot mijn spijt be kennen, dat bij bestudering van de dage lijkse rapporten uit de verschillende ge bieden geen belangrijke vermindering van het aantal schietpartijen bleek. Beschietingen van convooien, intimida tie der bevolking, ontvoeringen en zelfs moord hebben plaats gehad. Generaal Spoor zeide, dat het aantal ernstige inci denten hem ernstig verontrustte. Hij wilde niet nalaten er op te wijzen, dat indien de toestand niet zeer snel en grondig verbe tert en het aantal inbreuken op de bepa lingen van het bestand niet zeer snel tot een minimum wordt teruggebracht', hij niet zal schromen de geëigende maatregelen te Nog een vliegtuig vermist Zestien lichamen van slachtoffers van het dubbele vliegtuigongeluk op de berg „Het Witte Paard" zijn het bergstadje Digne binnengebracht. Boven in het berg gebied liggen nog de lichamen van vijf andere slachtoffers, die men nog steeds niet heeft kunnen vinden. De lichamen der zestien verongelukten werden in de kathedraal van Digne opge baard. De kisten waren gedrapeerd met de Amerikaanse vlag. De bisschop van Digne verrichtte de laatste plechtigheden. Het zoeken naar de vijf vermiste slacht offers op de besneeuwde bergtop duurt Frans-Engels aanbod door Benelux bestudeerd Na beëindiging van de Benelüx-confe- rentie te Luxemburg is Zaterdag het vol gende communiqué uitgegeven: „Bij gelegenheid van de conferentie te Luxemburg van de delegaties der rege ringen van Nederland, België en Luxem burg ter bestudering van door de tolunie naar voren gekomen problemen, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen gezamenlijk studie gemaakt van de voorstellen van de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk, welke door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, vertolkt zijn in zijn rede voor het Lagerhuis op 22 Januari j.l. Zij hebben met groot genoegen kennis genomen van die voorstellen, welke een bijdrage beteke nen aan het werk tot de vereniging van West-Europa. Deze voorstellen vragen echter om nadere omschrijvingen, aan het tot stand brengen waarvan zij bereid zijn hun medewerking te verlenen in een geest van opbouwende samenwerking en in het kader van het handvest der ÜNO. Daar toe hebben zij in grote lijnen een gemeen schappelijke houding vastgesteld, geïnspi reerd door een gevoel van solidariteit van West-Europa en door het bewustzijn van de rol, welke hun landen bij zijn conso lidatie kunnen spelen. In verband met deze kwesties hebben zij gezamenlijk hun houding ten opzichte van de huidige stand van de Duitse kwestie besproken en vast gesteld." Naar te Parijs vernomen wordt, bestu deert het Franse ministerie van Buiten landse Zaken thans een Brits ontwerp voor een bondgenootschapsverdrag, dat afzon derlijk door Frankrijk en Engeland aan Nederland, België en Luxemburg zal wor den voorgelegd. Naar verluidt heeft Engeland zich bij het ontwerp nauwkeurig gehouden aan de bepalingen van het verdrag van Duinker- voort. De reddingsploegen worden echter bij hun pogingen gehinderd door felle sneeuwstormen. Een Frans vliegtuig, dat eveneens op zoek was naar de vermiste Dakota, is niet op zijn basis teruggekeerd. Men vreest, dat het verongelukt is. Twee R.A.F.-toestellen verongelukt Een Lancaster van de RAF is op het vliegveld van Istres in Zuid-Frankrijk neergestort. Er zijn zes doden en vijf ge wonden. Het toestel vervoerde Britse mili tairen, die met verlof naar huis gingen. Kort na het opstijgen moest het vliegtuig wegens motorstoring naar het vliegveld terugkeren. Tijdens het landen geraakte het in brand en stortte neer. In een Mosquito van de RAF heeft zich boven Lincolnshire (Engeland) in de lucht een explosie voorgedaan. Het toestel stortte neer en de twee inzittenden kwamen om het leven. Ds. B. E. J. Bik uit zijn ambt ontzet De Algemene Kerkelijke Vergadering der Hersteld Evangelisch Lutherse Ge meenten in Nederland heeft het besluit ge nomen ds. B. E. J. Bik, predikant der Her steld Evangelisch Lutherse Kerk te Am sterdam, uit zijn ambt te ontzetten. Het republikeins kabinet Zaterdag heeft president Soekarno in het werkcomité van het KNiP het nieuwe republikeinse kabinet bekend gemaakt. De samenstelling is als volgt: Minister-president: drs. Mohammad Hatta. Binnenlandse Zaken: dr. Soekiman. Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim. Welvaart: Sjafroeddin Prawiranegara. Onderwijs: dr. Ali Sastroamidjojo. Financiën: mr. Maramis. Voorlichting: Mohammad Natsir. Verkeer: ir: Djoeanda. Gezondheid: dr. Leimena. Justitie: mr. Soesanto. Godsdienstzaken: Kiaji Masjkoer. Voedselvoorziening: Kasimo. Wederopbouw en Jeugdaangelegenhe- den: Soepeno. De minister-president beheert tevens de portefeuille van defensie. De verdeling over de verschillende par tijen is als volgt: Dr. Soekiman, Sjafroeddin Prawirane gara, Mohammad Natsir en Kiaji Masjkoer van de Masjoemi-partij, dr. Ali Sastroa midjojo, mr. Maramis en mr. Soesanto van de P.N.I. (nationalistische partij). Hadji Agoes Salim van de P.S.I.I. (Partai Sarikat Islam Indonesia), dr. Leimena van de Christelijke partij, Kasimo van de Katho lieke partij. De overige ministers te weten: Mohammad Hatta, ir. Djoeanda en Soepeno zijn partijloos. In het nieuwe kabinet zetelen dus zeven leden van het onlangs afgetreden kabinet Sjarifoeddin, namelijk Hadji Agoes Salim, Soesanto, Djoeanda, Leimena, Kasimo, Kiaji Masjkoer en Maramis. Het kabinet werd aangekondigd als een presidentieel kabinet, waarvan Hatta „de dagelijkse leiding" heeft. De Sultan van Djokja is minister zonder portefeuille. Belangrijke figuren uit het vorige ka binet, die niet zijn teruggekeerd, zijn Sja rifoeddin, Setyadjit, Gani en Roem. nemen om hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. Hij zeide tot de troepen, dat zij niet bang behoefden te zijn in bepaalde stellingen opgesloten te worden, waar zij het mik punt van misdadige elementen zouden zijn. ,.Ik beloof u, dat, waar' onverhoopt deze toestand zal ontstaan, geen maatregelen zullen worden nagelaten om naleving van de overeenkomst af te dwingen". Generaal Spoor zeide, dat de soldaten weten, wat van hen verwacht wordt. Hij deed nog maals een beroep op hen: „Gedraagt u stipt naar mijn aanwijzingen en instruc ties". De Commissie van Drie op doorreis in Nederland Zaterdag arriveerden op het vliegveld Schiphol prof. Frank Graham en rechter Kirby, het Amerikaanse en Australische lid van de Commissie voor Goede Diensten, en het Belgische lid Paul van Zeeland, die naar Lake Success zullen vertrekken om daar rapport uit te brengen van hun be vindingen in Indië. Op de vraag naar zijn opinie over het nieuwe kabinet" zeide prof. Graham: „Wij hebben groot vertrouwen ih het beleid van dr. Hatta. Een vergelijking met het vroe gere kabinet is onjuist. Men mag nooit ver gelijkingen treffen. Hatta is een voortref felijk leider. Sjarifoeddin en Hatta zijn beiden goede, sterke mannen, dit is geen diplomatiek antwoord, doch een verkla ring, die ik geheel in overeenstemming kan brengen met mijn geweten." In „hotel des Indes" te 's Gravenhage heeft de Nederlandse regering Zaterdag middag aan de Commissie voor Goede Diensten een diner aangeboden. De tafel werd gepresideerd door dr. L. J. M. Beel, de minister-president. Behalve de heren Paul van Zeeland, professor Graham en rechter Kirby zaten aan de ministers W. Drees en mr. J. A. Jonkman, de ambassa deur van België de heer Nemry, de gezant van Australië, de Amerikaanse zaakgelas tigde en de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken mr. A. H. J. Lovink. Minister-president Beel heeft aan de correspondent van „Belga" te 's-Graven- hage verklaard, dat de bijeenkomst in een hartelijke sfeer was verlopen en dat de ge hele situatie doorgenomen was. De heer Paul van Zeeland heeft zich in dezelfde zin uitgelaten en er aan toegevoegd, dat het probleem nog niet is opgelost, maar dat, naar zijn mening, de toestand thans wel duidelijk is. De Commissie is Zaterdagavond naar New York vertrokken. Voor zijn vertrek zeide prof. Graham over de geruchten, als zou hij aftreden en. vervangen worden door Coert Dubois: „Er is nog geenszins besloten of er verande ring in de samenstelling der commissie zal worden gebracht. Het is geen der leden bekend, dat er van enige wijziging sprake zou zijn. De commissie blijft uit drie ver tegenwoordigers bestaan." Kans op flinke vorst wordt steeds geringer Het K.N.M.I. deelt mede, dat de depres sie-activiteit, welke het weer in ons land gedurende de gehele maand Januari be heerste, nog steeds blijft aanhouden. In de afgelopen 48 uur ontwikkelde zich opnieuw een buitengewoon diepe storm- depressie op de Oceaan, welke nieuwe hoe veelheden betrekkelijk warme lucht naar West-Europa blaast. Deze depressie wordt gevolgd door nog enkele andere, welke nu over en nabij Amerika tot ontwikkeling komen en daar een nieuwe hevige koude zullen veroorzaken. Deze depressies worden alle door een gordel met hoge barometerstanden (welke zich uitstrekt van ver ten Zuidwesten van de Azoren over het Iberisch schiereüand en het Middellandse-Zeegebied tot in Rus land) in Noord-Oostelijke richting de - Oceaan overgestuurd naar de Britse eilan- ken, dat tussen Frankrijk en Engeland is ^en en Scandinavië. Er zijn nog niet de gesloten. Men verwacht niet, dat eventuele minste tekenen, welke erop wijzen, dat in Franse suggesties veel van het Britse deze aigemene luchtdrukverdeling over Europa, de Oceaan en Amerika een ver andering komt. zodat de periode van zacht weer met ten hoogste nu en dan heel lichte voorstel zullen afwijken. Te Londen wordt officieel bevestigd, dat de Britse regering een ontwerp voor een vijfmogendhedenverdrag aan de Franse regering heeft gezonden. Een woordvoer der van het Britsé ministerie van Buiten landse Zaken zeide, dat het ontwerp tot op zekere hoogte met het verdrag van Duin kerken overeenkomt. Als Frankrijk zijn Chili heeft een Brits protest tegen de menig over het ontwerp te kennen zal heb- vestiging van een Chileense marinebasis ben gegeven, zal een definitief ontwerp in een deel van het Zuidpoolgebied, waar- worden opgesteld, dat aan de Benelux- j op Engeland aanspraak maakt, verworpen, landen ter bestudering zal worden over- In een nota aan Engeland wordt gezegd, handigd. j dat het betrokken gebied Chileens is. Chili verwerpt Brits protest nachtvorst tijdens nachtelijke opklaringen, nog zeer lang kan duren. De krachtige Zuid-Westelijke luchtstro ming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-Scandinavië en West-Rusland, waardoor ook daar nu bijna nergens meer vorst voorkomt en het dikke sneeuwdek snel bezig is te verdwijnen. De kansen op een later nog optredende llinke vorstperiode worden thans snel kleiner. Voorlopig rekene men dus op voortdu ren van het zachte, enigszins onstuimige v/eer met nu en dan regen, afgewisseld door opklaringen. Protest van Bonaire Dertien op Aruba wonende Bonaireanen hebben zich telegrafisch tot de minister van Overzeese Gebiedsdelen gewend met de mededeling, dat zij ten sterkste af keuren, dat de vertegenwoordiger van Bonaire in de Curaggaose delegatie, zich van de opdracht der staten heeft gedistan- cieerd. Zij verklaren te spreken „namens practisch alle Bonaireanen". Dr. Herman B. Baruch in ons land terug Met een toestel van de American Over seas Airlines is Zaterdagavond Dr. Herman B. Baruch, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, op Schiphol aangekomen. Op 2 Januari vertrok Dr. Baruch met de „Nieuw Amsterdam" voor een vacantie naar de Verenigde Staten. Dr. Baruch sprak bij zijn aankomst met beslistheid de geruchten tegen volgens welke hij benoemd zou worden tot ambas sadeur der V. S. te Parus, Donkere wolk boven Haags Federalistencongres Labour zou het boycotten Volgens de politieke correspondent van de „Sunday Times" heeft de Britse Labour- partij besloten het Europees Congres dat van 7 tot en met 10 Mei te 's-Gravenhage zal worden gehouden en de door Churchill opgerichte beweging voor een verenigd Europa wil coördineren en versterken, te boycotten. Morgan Phillips, secretaris-generaal van de Labour-partij, weigerde echter het be richt tegen te spreken of te bevestigen. Men denkt in Londen, dat de Franse socia listische partij eveneens zou besluiten, niet aan de bijeenkomst deel te nemen. Naar men meent is het besluit van de Labour- partij gebaseerd op het gebrek aan ver trouwen, dat een organisatie, die haar in spiratie voornamelijk ontleent aan de leider der Britse conservatieven, Winston Chur chill, tot Europese eenheid zou kunnen voeren en op de overtuiging, dat de een heid van West-Europa moet worden opge vat als de voorloper van de Europese een heid als geheel. Dr. H. Brugmar.s, voorzitter van de Europese Unie van Federalisten, leverde desgevraagd het volgende commentaar aan A.N.P.: „Het is geenszins de bedoeling een Churchill-congres te organiseren, maar een congres van aanhangers van de federalis tische gedachte. Zo wordt bijvoorbeeld samengewerkt met de federalisten-organi satie van. Paul van Zeeland uit België, met United Socialist Nations of Europe, de Europese Parlementaire Unie, de Franse Federalistengroep van Edouard Herriot, kortom met een veertigtal organisaties uit Europa. Ik hoop, dat de Britse Labour- partij toch in enigerlei vorm aan het con gres zal medewerken. Zonder dat is dit congres ondenkbaar." Haarlemse ex-gijzelaars herdenken gevallenen Hedenmorgen was een aantal ex-gijze laars in de grote zaal van het stadhuis bijeen om op eenvoudige wijze een bloe menhulde te brengen aan de op 2 Februari 1943 door de Duitsers gefusilleerde gijze laars. De heer J. W. van Santé plaatste een bloemstuk onder het herdenkingspaneel waarna enige minuten stilte in acht werden genomen om de gevallenen te herdenken. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin- gen en enkele buien. Weer wat afne mende. maar langs de Waddeneilanden nu en dan nog harde Zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. 3 Februari: Zon op 8.19 uur, onder 17.29 uur Maan op 3.16 uur. ander 11.22 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1