IJmuider Courant OokHatta is on tevreden Moeilijkheden over resultaten van wapenstilstand Arabische „onthullingen over Palestijnse plannen der Sovjet-Unie Bijna 900.000 Duitse arbeiders houden ééndags proteststaking Amerika en Italië sluiten een omvangrijke handelsovereenkomst Drie maal „neen aan Rusland Weerbericht 62e Jaargang No. 18853 «J Bureaux- Kennemerlaan 154, Tel Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem Gr Houtstraat 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. A Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 3 FeEruari 1948 en Feest- KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschgnt dagelijks behalve op Zon dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iVirjE GROTE INDRUK, die de rede van /ee ^Bevin gewekt heeft moet ons niet tot de °t dartele gedachte voeren dat de aaneenslui- rrii ting van het Westen al ware het alleen 0 maar de economische aaneensluiting nu al een bij voorbaat voldongen feit zou zijn. en Zo vlot voltrekken de zaken zich nimmer ïrrjin deze wereld, althans niet de zaken van opbouw. Conflicten voltrekken zich welis- t a' waar vlotter. ;r De minister-president van het kleine De- '®.!nemarken heeft verleden week verklaard, dat Denemarken zich noch bij een Oostelijk, de noch bij eem Westelijk blok zal aansluiten, me- Men kan afdingen op de gebruikte term. De t v uitdrukking „blok" heeft al heel wat be- 5- denking gewekt, niet alleen bij de Russen, pio en Bevin's rede was tenslotte geen her- rac haling en bevestiging v*n het geruchtma- kende betoog, indertijd door Churchill voor Fulton University in Missouri gehouden. l0tc Churchill's rede had immers de strekking, rail het gehele Westen, met inbegrip van Ame- :rS! rika, te verenigen als een machtig bolwerk ;°fe tegen de Russen. Bevin's rede grondde zich niet op deze fegenstelling, hield integendeel de deur voor overleg met Rusland open en ging uit van de onbetwistbare zekerheid, dat aaneensluiting voor het verdeelde en *1 onsamenhangende West-Europa een leveps- RI noodzaak is. Als de Denen zich slechts tegen Be een blokvorming in de nogal agressieve Churchill-trant hadden willen uitspreken, ur: zouden zij zich evenwel niet op Bevin's rede beroepen hebben. Men moet uit hun ver bef klaring nu wel afleiden, dat zij zich aan de voor-oorlogse neutraliteits-opvatting pogen vast te klampen: een houding, die ook bij K de Zwitsers en de ?weden al meermalen II merkbaar geworden is. Bij landen zoals r 1 Zwitserland gn Zweden, die buiten de oor- 7er log gebleven zijn, is dat evenwel makke- F lijker verklaarbaar dan bij Denemarken. Men behoeft zich maar te herinneren hoe ïee de Nederlandse opvatting, die zich ook- )or krampachtig aan voorzichtige neutraliteit mr bleef vasthouden, voor de oorlog was. Al [ia die voorzichtigheid en al dat ontzien heb- ur ben ons niets geholpen. Daar is men zich in c dit land wel van bewust. Zwitserland en Zweden zijn evenwel buiten de strijd ge bleven en in zulke landen plegen na een grote oorlog gans andere stemmingen te heersen dan bij de ex-belligereliten. Men is Ar eigenlijk bij zijn oude gedachten omtrent internationale verhoudingen gebleven. Dat bleek ook bij ons na de eerste wereldoorlog, toen wij nog zo gelukkig 'waren geweest, r ervoor gespaard te blijven, maar ons dan 7ook in de na-oorlogse sfeer der ex-bellige- e renten slecht op onze plaats gevoelden, k Dat de figuur Churchill thans tegenstel lingen schept -ook buiten zijn vaderland blijkt intussen uit het bericht van Sunday Times, dat de Britse Labour Party het Europese Congres der Federalisten van 7 tot 10 Mei in Den Haag te houden niet zou willen bijwonen omdat het Chur- r chill's beweging voor een Verenigd Europa r- .wil coördineren en versterken. De secre- n taris-generaal van de Labour Party heeft y weliswaar geweigerd dit bericht te bevesti- e gen, maar hij heeft het ook niet willen Q tegenspreken en dat ziet er al bedenkelijk lt uit. Ook schijnt er sprake van te zijn, dat de Franse socialisten niet zouden willen meedoen. De Federale beweging reikt ver- dér in haar doelstelling dan de rede van Bevin,'die zich in zijn wens van West- e. Europese aaneensluiting niet over het vor- men van politieke eenheid heeft uitgelaten, r maar toch wel tussen de regels in die richting ging. Men kan de gedachte aan dit West-Europese doel er dan ook moeilijk bij buiten beschouwing laten. En het wel slagen van het Federalisten-congres schijnt moeilijk uitvoerbaar als de Britse en Franse i- socialisten zouden weigeren, eraan deel te nemen. De Britse Labour Party is volgens de e Sunday Times de mening toegedaan, dat het Congres zijn inspiratie voornamelijk aan Churchill zou willen ontlenen. De Nederlandse voorzitter van de Europese Unie van Federalisten, Dr. H. Brugmans, heeft daarop geantwoord dat het geens- zins de bedoeling is een Churchill-congres 5<|l te organiseren, maar een congres -van aanhangers van de federale gedachte. Daarom werkt dan ook een veertigtal S organisaties uit verschillende landen sa- men. Dr, Brugmans heeft de hoop uitge- sproken, dat de Labour Party in enige vorm zal mededoen, anders zou zoals hij het uitdrukt het Congres zelfs on denkbaar zijn. Ik moet hieraan toevoegen dat Churchill kennelijk naar Europese eenheid streeft zonder zich aan politieke partij-verschil len gelegen te laten liggen en er generlei voorkeur voor conservatieve groepen bij toont, terwijl de Labour Party de indruk wekt, de samenwerking van socialistische partijen voorop te stellen. Deze omstan- digheid "maakt de beoordeling van de situatie nog ingewikkelder. Intussen blijkt uit een en ander, dat men in West- 'EH Europa de feiten nu onder ogen moet zien en moeilijkheden ondervindt. Zoals te verwachten was. In het kleine Luxemburg 1771 heeft de minister van Buitenlandse Zaken SBech medegedeeld, dat Luxemburg grondwettelijk aan neutraliteit gebonden is jtnaar dat daarom een wijziging van de - grondwet zal worden voorgesteld. Het geen een andere houding is dan die van de Denen, Zweden en Zwitsers en tot overdenking aanleiding geeft. Het getuigt tevens van de spanning der zich in ver schillend tempo wijzigende inzichten, waarin wij leven. R. P. 1H!De „fijnvis" komt vrij van prijsbeheersing Naar wij vernemen zal de maximumprijs op de zogenaamde fijnvis (tong, tarbot en dergelijke) met ingang van Woensdag 4 ^Februari worden opgeheven. Op diezelfde datum gaan de verhoogde maximumprijzen 0 voor de verse vis in. rr' Derde Hoogoven brandt Hedenochtend om 9 uur heeft prof. Ten Doesschate de derde hoogoven van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden in bedrijf ge steld. Dit is voor het eerst in de geschie- vai denis der Nederlandse hoogovens dat er l8k. tegelijkertijd drie ovens in gebruik zijn; voordien waren er twee in gebruik en een reserve. De derde, oven zal een belang rijke bijdrage leveren in de Nederlandse 1 ruw-ijzerproductie. Zijn twee „collegas" hebben ongeveer 30 millioen gulden aan ee) «eviezen opgeleverd sinds zij in bedrijf werden gesteld. Republiek gaat Javanen naar Sumatra overbrengen De republikeinse minister-president Mohammed Hatta heeft Maandagavond te kennen gegeven, dat zijn regering de overeenkomst van de „Renville" onvoor waardelijk ondersteunt, aldus meldt United Press. Jïatta, die behalve premier ook vice- president en minister van Defensie is, zeide dat de toepassing van het bestand van de „Renville" tot nu toe niet bevredigend was geweest. „Er hebben zich teveel incidenten voorgedaan", liet hij er op volgen. Zoals gisteren gemeld werd heeft ook generaal Spoor zich in die zin uitgelaten. De minister-president deelde verder mede, dat zijn nieuwe kabinet, dat in de plaats is gekomen van de regering-Sjari- foeddin, een „presidentieel" karakter draagt en slechts van tijdelijke aard is. Hatta gaf uiting aan de hoop, dat dit-jaar op Java, Sumatra en Madoera de volks stemmingen gehouden konden worden. Hatta verklaarde Voorts, dat hij Maan dag gedurende een uur geconfereerd had met de luitenant gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook. Aan deze bespreking, die op Hatta's initiatief was gehouden, werd ook deelgenomen door de Nederlandse mi nister voor de Wederopbouw L. Neher. Hij ging niet in ,op de resultaten van dit on derhoud. Hatta noemde tegenover de buitenlandse correspondenten de volgende vier punten, waaruit zijn program bestaat: Toepassing van de overeenkomst van de „Renville"; medewerking aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië; verbetering van de republikeinse organi satorische structuur; het overbrengen van Indonesiërs van het overbevolkte Java naar het grotendeels nog niet geëxploi teerde Sumatra. Dinsdag zal^Hatta zich in gezelschap van Sjarifoeddin naar het republikeinse Su matra begeven voor een driedaags bezoek. Hatta geloofde niet, dat de regering ver zwakt was door de uitsluiting van de lin ker republikeinse vleugel. Hij zelde, dat alle linkse partijen zijn program onder steunen. 1 Genade voor ambtenaren. Bij besluit van de republikeinse rege ring, ondertekend door Hatta, wordt gratie verleend aan de republikeinse ambtenaren in de door de Nederlanders bezette gebie den, die hun eed aan de republikeinse re gering gebroken hebben door als gevolg van oorlog hun functie te verlaten of die in Nederlandse dienst zijn getreden. Daar bij wordt overwogen, dat het merendeel der ambtenaren door economische druk hiertoe gedwongen werd en dat het in geen geval hun bedoeling was de republiek vijandig gezind te zijn. Naar het republikeinse persbureau „An- tara" bericht is bij decreet van heden, ondertekend door Hatta, toestemming ver leend aan de republikeinse ambtenaren er* andere republikeinen om deel te nemen aan conferenties en verkiezingen in de door de Nederlanders bezette gebieden. In verband met de „Renville"-overeenkomst maakt de republikeinse regering geen be zwaren meer, dat republikeinen als volks vertegenwoordigers worden gekozen of zelf hun stem uitbrengen voor conferenties en verkiezingen. Radiorede van de Koningin ook over Hilversum I en II Behalve over de zender van de Wereld omroep (25 m., 31 m. en 49 m.) zal de toe spraak. welke H.M. de Koningin heden avond zal richten tot Nederlands bondge noten uit de laatste oorlog, tevens voor luisteraars in ons land worden uitgezonden over de beide zenders Hilversum I en II. Het tijdstip der uitzending is half zeven des avonds. Voorts zal de toespraak worden heruit- gezonden door alle zenders van de Natio nal Broadcasting Company in de Verenigde Staten, de Radiodiffusion francaise, het British Forces. Network en het American Forces Network in Duitsland, Radio Bata via en aangesloten zenders in Indonesië, de Curom in Curagao en de Avros in Su riname. „Anderhalf millioen communistische agenten naar Oost en West Bezetters houden zich afzijdig Duitse douanen schieten wat al te graag Smokkelende kinderen doodgeschoten De minister-president van Noordrijn- Westfalen, dr. Arnold, heeft zich tot de Britse gouverneur voor dit land gericht met het verzoek na te gaan of de grens beambten de nodige voorzichtigheid ge bruiken. In de laatste zes weken is het, nahr uit Aken gemeld wordt, in de omge ving dezer stad zes maal voorgekomen, dat met dodelijk gevolg schietwapens tegen smokkelaars werden gebruikt. Bij de slacht offers waren jongens van veertien en zes tien jaar, die kleine hoeveelheden levens middelen over de Belgische grens hadden gesmokkeld en die bij aanhouding door de grensbeambte^ hadden gepoogd te vluch ten. Deze gevallen hebben onder de be volking der grensstreek gi'ote beroering teweeg gebracht. De gemeenteraad van Aken heeft bij de hogere douanebeambten een protest ingediend en het ontslag der betrokken ambtenaren geëist. Van het mi litaire bestuur is voorts een wijziging in de voorschriften voor het gebruik van schietwapenen gevraagd. Amerikaanse wenk aan Argentinië Uit gezaghebbende kringen te Washing ton verluidt, dat Amerika de Argentijnse regering informeel te kennen heeft gege ven, dat het zich ernstig bezórgd maakt over een mogelijk afbreken van de Brits- Argentijnse handelsbesprekingen. De woordvoerder verldaarde: „Wanneer dat werkelijk zou gebeuren, zou Amerika gaan twijfelen aan de oprechtheid van de rege- rin-Peron wat betreft haar beloofde bijdrage tot het program voor het herstel van Europa." De delegatie bij de UNO van het Arabi sche Hoge Comité heeft naar aanleiding van een artikel over communistische infil tratie in Palestina, dat in de New York Times was gepubliceerd verklaard, dat dit bericht slechts een deel van de wer kelijkheid weer geeft. „Op grond van de meest betrouwbare inlichtingen kunnen wij categorisch ver klaren", aldus het comité, „dat de Sovjet- Linie voornemens is l'/2 millioen commu nistische agenten naar West-Europa en het Nabije Oosten te brengen". De delegatie beweert, dat de Zionisten een geheim verbond met de Sovjet Unie hebben gesloten en dat de Sovjet Unie daarom in 1946 haar politiek ten opzichte van het Zionisme heeft veranderd, „of schoon zij te voren het Zionisme als een instrument van Brits imperialisme be schouwde". „Toen echter het nieuws over deze ge heime overeenkomst was uitgelekt", aldus het comité, „vreesden de Zionisten, dat zij door deze dubbelzinnige houding de sym pathie van de Amerikaanse openbare mening zouden verspelen. Daarom brach ten zij kunstmatig een splitsing in het Joods bureau te weeg en trad Mosje Sheh, de leider van de Haganah, uit het bureau. Thans organiseert hij alle communisten en linkse groepen in Palestina". Over de Sovjetrussische steun aan het verdedigingsplan verklaarde het Arabische Hoge Comité, dat de Sovjet Unie dit niet gedaan heeft uit „vriendschap voor de Verenigde Staten", doch omdat zij op Oorlogsschaderegeling voor middenstand onaanvaardbaar In de te Utrecht gehouden voorjaars vergadering van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft de voorzitter de heer J. A. Koops verklaard, dat het wets ontwerp inzake vergoeding van materiële oorlogsschade allesbehalve aan eisen van redelijkheid en rechtmatigheid voldoet, noch wat de gestelde beginselen, noch wat de uitwerking betreft. Een zekere gediffe rentieerde behandeling van economisch zwakkeren en sterkeren, hoe zeer uit rechtsoogpunt bedenkelijk, is onder de huidige omstandigheden feitelijk misschien onvermijdelijk, als dit maar niet tot gevolg heeft, dat de tussengroep voor de toekomst tot afhankelijkheid en maatschappelijke invaliditeit wordt veroordeeld. Voor middenstand is het ontwerp, zoals het thans luidt, onaanvaardbaar. Bij dit vraagstuk gaat het niet alleen om handhaving en herstel in een bepaalde graad van finan ciële welstand. Het gaat in de eerste plaats om handhaving en herstelen een gezonde en maatschappelijke zelfstandigheid, aldus de heer Koops. Jongensspel heeft dood van elfjarig meisje tot gevolg Maandagmiddag wilden twee jongens ter hoogte van het perceel Bronsteeweg 10 te Heemstede een trampaal spelenderwijs aan de buitenkant van het trottoir passeren. Juist op het ogenblik, dat hét elfjarig meisje L. S. hen op de rijweg wilde pas seren, verloor een van de knapen het even wicht en viel tegen het meisje aan. Dit sloeg tegen de grond en raakte onder een auto, die in de richting Haarlem reed. Het' kind werd zo ernstig gewond, dat het vrij wel op slag overleed. GEBOUW VAN „PALESTINE POST' OPGEBLAZEN Door middel van een met explosieven geladen auto, die men voor het gebouw geparkeerd had, heeft men te Jeruzalem het bureau van de „Palestine Post", het enige dagblad in de Engelse taal in Pa lestina, opgeblazen. Twintig personen werden gewond. De leden van de Commissie van Driede heren Kirby (Australië), Graham (Ame rika) en Van Zeeland (België) die Zaterdagavond van Schiphol vertrokken, zijn in tNew York aangekomen. Zij zullen rapport uitbrengen aan de Veiligheidsraad, deze wijze door gebruik te maken van de Joodse immigratie en indien het verdedigingsplan met geweld zou moeten worden uitgevoerd door het zenden van troepen kan doordringen in het Nabije Oosten. .Ondanks deze Sovjetrussische bedoelin gen is Amerika echter nog steeds voorstan der van een krachtdadige verdeling van Palestina, waardoor het de Sovjet Unie indirect de kaarten in handen speelt", al dus verklaarde de delegatie. Naar schatting 830.000 Duitse arbeiders werken vandaag niet. Hierdoor wordt het gehele openbare leven in de Zuid-Duitse staat Württemberg-Baden en in Hannover 24 uur stilgelegd en ook verscheidenee bureaux in de Britse zóne zijn genoodzaakt te sluiten. In Württemberg-Badep gingen te mid dernacht 450.000 georganiseerde arbeiders in staking uit protest tegen het voedsel tekort en tegen wat genoemd wordt de ongelijke distribuëring van voedingsarti kelen en andere consumptiegoederen. Hier bij sloten zich 50.000 ongeorganiseerde werknemers aan, waaronder winkel-, taurant- en theateremployés, ambtenaren van de ministeries en onderwijzers. Ook de employés van de spoorwegen en de tram leggen het werk neer. In de zieken huizen en het gas- en electriciteits- en waterleidingbedrijf blijft men echter aan de arbeid. In Hannover omvat de staking 160.000 man. In tegenstelling met het tramperso neel blijven hier de spoorwegarbeiders op hun post. Voor Hamburg werd een 24- urige staking afgekondigd door Walter Doerr, president van de ambtenarenbond, welke bond ongeveer 170.000 leden telt. Alle stakingen zijn, gelijk ook in het Ruhrgebied het geval is geweest, een actie ten behoeve van hogere voedselrantsoenen. Geen dezer stakingen is tegen het militaire bestuur gericht, doch tegen de beweerde onbekwaamheid van de Duitse voedsel- autoriteiten, de hamsteraars en -de zwarte handelaars. Aangezien de ambtenaren van het mili taire bestuur niet aan de staking deelne men en de militaire treinen blijven rijden is van de zijde der Amerikanen een poli tiek van „hands off" te verwachten. De militaire gouverneur van de staat Wórttemberg-Baden en zijn Britse collega te Hannover verklaarden, dat de stakingen geen bedreiging van de veiligheid bete kenen. In bezettingskringen wordt de mening verkondigd, dat de staking niet wordt ge leid door communisten niettegenstaande zij in verschillende vakorganisaties toon aangevende posities innemen. Deze krin gen zijn van mening, dat deze stakingen niets anders zijn dan oprechte protesten van hongerige Duitse arbeiders. (United Press). Carnaval in Nice. Reeds brandt de feest verlichting en de roes van uitgelaten ver maak begint te groeien, om Zondag en de twee daarop volgende dagen zijn hoogte punt te bereiken. HET EERSTE „ATOOM-VERDRAG" Het Maandag te Rome tussen Italië en de Verenigde Staten ondertekende vriendschaps-, handels- en scheep vaartverdrag draagt het stempel van het „atoomtijdperk". Het verdrag laat beide partijen vrij elke gewenste actie op atoomgebied te ondernemen. Het is voor het eerst in de diplomatieke ge schiedenis dat een onderdeel van de atoomenergie in een dergelijk verdrag is opgenomen. Het verdrag heeft betrekking op een twaalftal punten. Ten aanzien van de atoomenergie bevat het verdrag de voor ziening, dat beide landen vrij zijn maat regelen te nemen welke zij wensen ten opzichte van delingsstoffen, materialen die de bron zijn van delingsstoffen, of van radio-actieve stoffen, die de bijproducten vormen van de delingsstoffen. Te Rome verklaarde Ivan-Matteo Lom- bardo, een van de Italiaanse onderhande laars, dat de bewuste passage in het ver drag betekent, dat Italië naar de toekomst kijkt. „Het refereren aan de delingsstoffen behoeft niet noodzakelijkerwijs te beteke nen, dat Italië dergelijke stoffen bezit", legde Lombardo uit. „Ik geloof trouwens niet dat we ze bezitten. Maar Italië maakt studies op atoomgebied. Wij hebben ge meend de clausule te moeten invoegen in verband met toekomstige ontwikkelipgen". (United Press.) Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is dit het eerste om vangrijke handelsverdrag, dat Amerika sinds 1934 met een Europees land sluit. Het verdrag werd in het Palazzo Chigi te Rome Vrije valutamarkt in Frankrijk thans wettelijk De Franse Raad van de Republiek heeft thans met 188 tegen 91 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het reeds dooi de Nationale Vergadering aangenomen wetsontwerp, dat de vrije markt van be paalde valuta en van het goud beoogt. Alleen de communisten en enkele vertegen woordigers van overzeese gebiedsdelen stemden tegen. TURKSE MOTORBOOT GEëNTERD. Uit Smyrna wordt gemeld, dat een be wapende motorboot van onbekende natio naliteit ter hoogte van het eiland Samos de Turkse motorboot „Messoet" heeft aan gevallen. De Messoet werd achtervolgd en nabij de Turkse kust geënterd, waarop Turkse kustwachten het vuur openden en de motorboot wegvoer-Naar men meent te weten, zou de onbekende motorboot door Griekse verzetslieden bemand zijn. getekend, namens de V. S. door ambassa deur James Dunn, namens Italië door de minister van Buitenlandse £aken Carlo Sforza. Het verdrag kan door beide zijden steeds met een jaar worden opgezegd. Het moet nog met tweederde meerderheid door de Amerikaanse Senaat worden geratifi ceerd voordat het van kracht wordt. Controle op autorijders wordt verscherpt Op 26 Januari is de wet inzake de tijde lijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen in werking getreden. Op grond hiervan zal de politie de controle op automobilisten en motorrijders aanzienlijk verscherpen. Bij het rijden zonder vergun ning of het rijden op Zondag zonder de daarvoor noodzakelijke ontheffing zal niet alleen proces-verba al worden opgemaakt, maar bestaat ook de kans dat de auto of de motorfiets van de overtreder door de politie „in bewaring" wordt genomen, zo als de ambtelijke term luidt. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat ontheffingen voor het rijden op Zondag, welke voor 26 Januari 1948 zijn verleend, "op 1 April ongeldig worden. Nieuwe ont heffingen moeten bij de rijksverkeers inspectie worden aangevraagd. Van overheidswege wordt er bij de auto mobilisten op aangedrongen, het gebruik van hun wagen tot het strikt noodzakelijke te beperken en zo mede te werken aan een vrijwillige benzinebesparing. Doen zij dit niet, dan bestaat de kans dat de regering de „stok achter de deur" gaat hanteren en de benzine weer op de bon komt! Arrestaties in India In India zijn thans zowel leiders van de orthodox-Hindoese beweging Mahasabha als van een soortgelijke beweging, Rasjtria Swajam Eevalc, gearresteerd. Uit verschil lende delen van India komen berichten binnen over „wraak op de Hindoe-extre misten". Pandit Nehroe heeft in de con stituerende vergadering verklaard, dat de schuld voor de moord op Gandhi in zoverre berust bij zijn aanhangers, dat deze niet in staat zijn geweest hem te beschermen. „De moord op Gandhi is het gevolg van ons falen", zei hij. Op vele plaatsen hebben anti-Maha- sabha-demonstraties plaats gehad. De po litie heeft hier en daar het vuur moeten openen. De regering van India heeft aangekon digd, dat geen privé-legers getolereerd zullen worden, noch organisaties die ge weld prediken. Ofschoon geen namen ge noemd werden neemt men aan dat de verklaring een waarschuwing betekent aan het adres van een viertal communalistische groepen van onderscheidenlijk Hindoes, Moslems en Sikhs. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft punt voor punt de door radio Moskou verbreide beschuldigingen inzake een Amerikaanse reorganisatie van het Iraanse leger tegengesproken. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn op het ogenblik in Iran twee Amerikaanse militaire missies belast met het bijstaan van de minister van Binnenlandse Zaken bij de reorganisatie van de gendarmerie en met het geven van advies aan de minister van oorlog in administratieve aangelegen heden en over opleidingsmethodes. Robert Lovett, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een antwoord-nota aan de Sovjet-Russische ambassadeur in de V. S. Panyoesjkin de Sovjet-Russische protestnota, waarin ver klaard werd, dat Amerikaanse oorlogssche pen het Italiaanse vredesverdrag schenden door zich in havens en territoriale wateren van Italië te begeven, van de hand gewe zen en ongegrond genoemd. Volgens Lovett zijn de bezoeken van de Amerikaanse sche pen aan Italiaanse havens en hun aanwe zigheid in territoriale wateren van Italië geheel in overeenstemming met de beleefd- heidsregels, die tussen de landen onderling gelden, geregeld. „Het is gewoonte," aldus Lovett, „dat souvereine staten aan schepen van de vloot en aan personeel van bevrien de mogendheden het privilege van een be zoek verlenen." Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft te Frankfort verklaard, dat de beschuldiging van Maarschalk Sokolofsky, dat in Strau- blin (Beieren) 206 Sovjet-burgers gevan gen worden gehouden, niet in overeenstem ming met de feiten is, aldus meldt het Duitse persbureau Dena. Clay zeide, dat het werkelijke aantal ge ringer is dan dat wat door maarschalk So kolofsky was opgegeven en dattjle drie personen, die door de maarschalk waren genoemd, niet voor kleine vergrijpen, doch wegens misdaden zijn gestraft. Koelhuisboter moet worden opgeruimd Keuzebon voor het qehele rantsoen Wegens de ten gevolge van de instel ling van de keuzebon optredende ver schuiving van de boter-, naar de mar garineconsumptie en ter opruiming van de voorraad koelhuisboter, zullen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, bij de eerstvolgende bonaanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voe- dingsvetten (500 gram voor veertien dagen) naar keuze opgenomen kunnen worden in boter of_ margarine. Het is de bedoeling deze mogelijkheid voor lopig te handhaven. Aan het einde van de vorige zomer, wel ke zich door een hevige droogte kenmerkte, werd algemeen gedacht, dat er veel te weinig krachtvoeder voor het vee aanwezig zou zijn als gevolg van een slechte oogst. Achteraf is echter de veevoederpositie eigenlijk weinig slechter geweest dan na een normale zomer en de melkwinning, dus ook de boterfabricage, is hard meegeval len. De zachte winter schijnt op de pro ductie bovendien een gunstige invloed te hebben gehad. Hierdoor zijn de van te voren opgestelde berekeningen in de war gestuurd. Anderzijds heeft het zachte win- terweer toch ook weer zijn nadelige in vloed gehad en wel in deze zin, dat de bo ter minder duurzaam is. Grossiers en win keliers beschikken lang niet altijd over een koelinrichting. In de afgelopen weken is het nog al eens voorgekomen, dat de boter niet zo spoedig opgeruimd kon worden als wel wenselijk geweest ware. Het is enkele malen voorgekomen dat van de boterbon een' keuzebon is gemaakt, hetgeen tot ge volg had dat vanwege de prijs de margarine de voorkeur genoot. Het is dan ook geble ken dat er de laatste tijd wel eens boter is afgeleverd aan de consument, welke het Nederlandse product geen eer heeft aan gedaan. Er zijn zelfs klachten binnenge komen, dat beschimmelde boter ten ver koop zou zijn aangeboden, hetgeen door deskundigen op zuivelgebied niet ontkc kon worden. IETS MINDER ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Vooral langs de Wadden-eilanden tijde lijk harde, geleidelijk naar Weet rui mende wind Zwaar bewolkt met enige buien en later enkele opklaringen. Iets minder zacht. 4 Februari: Zon op Maan op 8.18 uur, onder 17.31 uur 4.31 uur, onder 11.42 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1