IJmuider Courant Lage Landen volgen één lijn: economisch, politiek en militair Ons land heeft de kracht opnieuw een begin te maken in Indonesië Minister Jonkman heeft enkele onduidelijkheden opgehelderd Duitsers prefereren Nederlands voedsel boven Amerikaanse „Care'-paketten Verrassende offensieven door Griekse regeringstroepen i Weerbericht 62e Jaargang No. 18854 d Bureaux Kennemerlaan 154. TeJ Redactie 5389. Administratie 5437 - Haarlem Gr Houtstraat 93, iTelefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Drukkerij Z B Spaarne 12. Telefoon 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 4 Februari 1948 Verschijnt Tageljjks Dehalve op Zon- en feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Westeuropese Unie Weinig animo, voor uitbreiding van „Duinkerken" Cï Donderdag zullen in Brussel drie minis- vcters van Buitenlandse Zaken bijeenkomen, v] namelijk die van België. Nederland en 2 z; Luxemburg om de Engelse minister van en Staat, Hector McNeil, te vertellen hoe de d „Benelux'' denkt over het Britse aanbod lg^tot uitbreiding van het verdrag van Duin kerken. p11 Volgens mededelingen uit Den Haag zul- ,toC len zij McNeil mededelen, dat hun landen- jdi, combinatie het eens is over de te volgen gedragslijn niet alleen op economisch, doch o; ook op politiële én militair gebied. Volgens -en de verwachtingen zullen zij doen uitkomen am' dat het eenzijdig karakter van het verdrag van Duinkerken weinig aantrekkelijk is w' voor de drie landen, vooral omdat de rege- inrling van het Duitse probleem in hun be- 'oe langstelling voorop staat en er bij hen een ge streven is om ook Duitsland in de West- ;neuropese samenwerking te betrekken. Men veronderstelt dat de drie landen tvl aan de Engelse vertegenwoordiger de voor- waarden zullen noemen waaronder zij be- dreid zijn de vorming van een door Bevin edt voorgestelde samenwerking te grondves- M ten, waarbij de spoedige regeling van het he: Duitse vraagstuk conditio sine qua non zal zijn. /ot Heden wordt minister MacNeil in Brussel 'Ij verwacht. De heren Bech (Luxemburg) en ,or Van Boetzelaer komen Donderdag in de !n; Belgische hoofdstad aan, waarna de confe- e i rentie onder leiding van de heer Spaak zal of: beginnen. Hector McNeil treedt in dit ge val op namens Engeland en Frankrijk, die tesamen het aanbod tot het sluiten van een verdrag met de drie landen aan de Benelux- t; vertegenwoordigers deden toekomen. Eer- t: dere berichten maakten melding van het 92: feit, dat van Engelse zijde reeds gewerkt wordt aan een ontwerp-verdrag, doch tot 2nu toe is aan de inhoud daarvan geen rucht- e(« baarheid gegeven, aangezien de reactie van pB de drie landen moest worden afgewacht, jn; Wanneer die reactie inderdaad neerkomt op et een geheel nieuw voorstel, waarvan de héj Duitse kwestie een belangrijk deel uit te maakt, zal het eventuele Britse ontwerp wellicht onaanvaardbaar worden, zodat het 0' Initiatief in handen van de Benelux-combi ng naiie zou overgaan. Hierbij zij herinnerd :0j aan de talrijke blijken van teleurstelling die van de zijde van de drie landen ken ner baar zijn gemaakt over de geringe belang- stelling van de bezettende mogendheden ten aanzien van de belangen der kleine [as Westelijke landen in de Duitse aangelegen- ore heid. Het is aan te nemen .dat de Benelux- 1 landen bij de vorming van een uitgebreide j West-Europese unie een eerste stem willen n! houden om weer niet het gevaar te lopen, eb: dat de werkelijke West-Europese belangen [ar. in het gedrang komen door de tot nu toe g3> weinig resultaten opleverende Duitsland- [((politiek der grote mogendheden. Duitsland by douane-unie. aa Tijdens de gistermiddag gehouden ver- gadering van de studiegroep der zestien -n landen voor een Europese douane-unie werd besloten vertegenwoordigers van de vier bezettingszones van Duitsland uit te nodigen met ingang van de eerstvolgende conferentie, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, als waarnemer aan de beraad slagingen inzake de totstandkoming van een Europese douane-unie deel te nemen. Mislukte revolte in de Libanon Emir Nohad Arslan, een Libanees Druzen- leider, heeft een poging gedaan zich van het Libanese stadje Sof ar meester te maken en daar een rebellenregering te vormen met de bedoeling het huidige bewind in Libanon omver te werpen. De coup mis lukte echter, omdat de veiligheidsbrigades Nohad al enige dagen „schaduwden". De adspirant-reh.ellenleider heeft daarop een goed heenkomen in de heuvels gezocht, waar het zoeken naar hem nog steeds voortduurt. De broer van Nohad, Emir Mejid Arslan, minister van Nationale Defensie in de Li banese regering, heeft bevolen dat zijn j broer „dood of levend" gevat moet worden. KONINKLIJK WOORD: Koloniale gedachte heeft afgedaan Zweden isoleert zich l,i Geen toetreding tot J Europese unie Oesten Unden. de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een redevoe ring voor beide Kamers van het parle ment verklaard, dat Zweden niet zal toe treden tot de door Bevin voorgestelde West-Europese Unie, daar het zich de kans niet wil laten ontnemen, dat het in een volgende oorlog weer neutraal kan blijven. „De regering is er zeker van", aldus Unden, „dat de overgrote meerderheid van het Zweedse volk zich niet wenst aan te sluiten bij een of ander statenblok". Unden pleitte voor nauwere betrekkin gen met Denemarken en Noorwegen en zeide, dat men ook in de toekomst veel zou kunnen bereiken door een breedopgezette en wëlovërlegde Scandinavische samen werking. Hij noemde het plan-Marshall „een edel moedig Amerikaans initiatief" en zeide het te betreuren, dat de Oost-Europese lan den geweigerd hel^ben er profijt van te trekken. Spoorboot bij Enkhuizen op een dam gelopen De spoorboot „Bosman" van de veerdienst Enkhuizen-Stavoren is Dinsdagavond om streeks acht uur bij het verlaten van de spoorhaven te Enkhuizen op een dam ge lopen. De passagiers, 48 in getal, zijn met de reddingboot „Op Hoop van Zegen" van de N.Z.H.R.M. van boord gehaald en naar Enkhuizen teruggebracht. De binnenko- - mende boot uit Stavoren, de „Van Hasselt", is direct na aankomst uitgevaren om te po gen de „Bosman" los te slepen, hetgeen echter niet gelukte. k De passagiers van de „Bosman" zijn na terugkeer te Enkhuizen aan boord gegaan Van de „Van Hasselt", die om half tien naar Stavoren is vertrokken, waar een extra trein hen alsnog naar de plaats van bestemming bracht. De dienst zal voorlo pig door de „Van Hasselt" alleen moeten worden onderhouden, met dien verstande, dat de vertrektijden uit Stavoren volgens dienstrooster worden gehandhaafd, doch die uit Enkhuizen ongeveer drie kwartier later zullen worden gesteld. Russisch protest tegen luchtvaart- accoord NederlandOostenrijk Volgens Radio Wenen heeft de Russische afgevaardigde op de vergadering van de geallieerde Bestuursraad voor Oostenrijk op 30 Januari geprotesteerd tegen de Ne derlands-Oostenrijks luchtvaartovereen komst, die hij een schending der bepalin gen voor het bestuur van Oostenrijk noemde. a^§evaar(^igden van de andere bezet tende mogendheden hebben daarop geant woord, dat de luchtvaartovereenkomst 21 H. M. de Koningin heeft een radio-rede gehouden tot de bondgenoten van ons land uit de jongste oorlog. Hare Majesteit zeide: Tot hen die in de oorlog onze bondgeno ten waren, wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belang rijk ogenblik in het leven van de volken van ons gemenebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen de democratische volkeren der wereld nemen. Zeven jaar geleden, toen Nederland in de macht was van de Duitse dwingeland, heb ik mijn landgenoten het voornemen aangekondigd van het scheppen ener nieu we staatkundige verhouding tussen Neder land en de andere delen des.rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten voltrekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: Verenigde Staten van Indonesië, in een Unie verenigd met het Koninkrijk der Ne derlanden, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerika's grote president, mijn on vergetelijke vriend, tezamen met Groot- Brittannië's onverschrokken strijder voor de vrijheid, blijvende woorden voor ons ge meenschappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhankelijkheid. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek. Wij zouden haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn eigen wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de be kwaamheid bleken te bezitten om staat kundige vormen te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor gij, onze bond genoten, met ons tezamen hebt gestreden. Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesië waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brand stichten is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen, wor den overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hindernissen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesië zijn vastbesloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke verbonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. Wij weten, dat in onze dagen geen be trekkingen tussen volken kunnen stand houden tenzij zij gegrondvest zijn op weder zijdse instemming en op de wil tot samen werking. Daarom moedigen wij hen aan en helpen wij hen bij hun streven. De koloniale gedachte heeft afgedaan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig heb ben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in Indonesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zo- wij die kennen. Dat is een grote ge beurtenis. Een Verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappe lijke strijd tegen honger en gebrek. In vrije samenwerking met Nederland, Suriname en de Antillen zal een souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische Nieuwe republikeinse delegatie Naar radio-Djokja bekend maakt, is bij decreet van president Soekarno de nieuwe republikeinse delegatie voor de onderhan delingen met Nederland als volgt samen gesteld: Voorzitter: Moh. Roem (opvolger van Sjarifoeddin); vice-voorzitter: dr. Ali Sastroamidjojo; leden: Latuharhari, Tjoa- sikin, prof. Soepomo, mr. Soenario Kolo- paking, mr. Nasroen. Hiermede is de vorige delegatie opge heven. „Geen verdere concessies" De nieuwe voorzitter van de republikein se delegatie, mr. Mohammed Roem. ver klaarde aan de correspondent van „Berita Indonesia", dat de val van het kabinet Sjarifoeddin niet slechts veroorzaakt was door teleurstelling van de zijde van de P. N. I. en de Masjoemi omtrent het ver loop der onderhandelingen met de Neder landers, onder leiding van de linkse voor mannen, doch dat de oorzaak ook lag in de onbevredigende binnenlandse toestanden in de ogen van genoemde partijen. Roem zeide, dat de republiek, onder leiding van ^3I1j bracht *s geworden, omdat er de linkse groepen teveel concessies heeft 'V00r gestelde termijn van j gedaan bij de onderhandelingen en dat de eepjnaand geen protest tegen is aange- huidige delegatie er naar zal streven geen j verdere concessies te doen. lekend. ontwikkeling, die reeds vóór de oorlog in Azië haar weerga niet vond. Door Europa en Amerika te voorzien van zijn producten en grondstoffen zal Indonesië een aanzien lijke bijdrage kunnen leveren tot de gewel dige krachtsinspanning, die thans, onder het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wordt gevraagd. Reeds herrijst het land uit de verwar ring, waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust, het wantrouwen neemt af. De verheven woor den vrijheid en vaderlandsliefde herkrijgen hun ware zin nu Indonesische nationalisten de handen ineen slaan om een federatie op te bouwen over de gehele uitgèstrektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeen schappelijke krachtsinspanning, gegrond op de zelfde beginselen els het Atlantisch Handvest, verrijst een nieuw Indonesië. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Neder land, de hun toekomende plaats zullen in nemen temidden van de Verenigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid. Bespreking over het plan-Marshall Engels-Franse commissie in Den Haag In Den Haag is gisteren een bespreking gehouden tussen een delegatie van Neder land, België en Luxemburg onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld en de Engels- Franse commissie, welke een aantal hoofd steden in Europa bezoekt om met vertegen woordigers der zestien landen een aantal aspecten van het plan-Marshall te bespre ken. De Engels-Franse commissie bestaat uit de heren Berthoud en Walker (Engeland) en Serreille en Marjolin (Frankrijk). De heer Serreille was secretaris-generaal der Parijse conferentie inzake het plan- Marshall. In de omgeving van Modjokerto op Oost- Java had dezer dagen de ontmoeting plaats tussen de Nederlandse en republikeinse plaatselijke conmmandanten ter bespreking van de wapenstilstandsregeling. De com mandant van de A-divisie, luitenant-gene raal Baay, en de republikeinse generaal Djatikoesoemo begroetten elkaar op de plaats van samenkomst, alvorens de bespre kingen te beginnen. EERLIJK DUURT HET LANGST. In de vroege zomermaanden van het vorige jaar raakte een bewoonster van de Park- laan te Haarlem geregeld slopen en lakens kwijt, zonder dat men kon ontdekken wie de bedrijver van dit kwaad was. Maar de politie zit niet stil en heeft thans een 23- jarige dame en haar schoonmoeder aange houden, die de diefstal bekend hebben. Slot van Indonesisch debat Een Unie met een eigen souvereiniteit (Van onze parlementaire redacteur). Het uitstel van minister Jonkmans beant woording van wat er de vorige week over het Indonesische vraagstuk in het midden was gebracht, is bepaald nuttig geweest. Vooral doordat hij, vóór hij de Kamer na der inlichtte, gelegenheid heeft gehad met de minister-president en minister Drees Zaterdag de Commissie van Goede Diensten als gasten aan een lunch in Den Haag te ontvangen. Dat noenmaal bood de gelegen heid tot een verder direct persoonlijk con tact, wat in zaken dikwerf uitermate ge wenst kan zijn. Dat bleek ook nu weer, want thans kon de bewindsman de Kamer verzekeren, dat volgens de Commissie zelf, de republiek zich helemaal niet kan beroe pen op het zogenaamde verslag van het door het internationale trio met de repu bliek te Kalioerang besproken. Er bestaat niet eens, aldus vernamen we nog, een door de Commissie als zodanig goedgekeurd verslag en alleen een door het secretariaat van de Commissie ontworpen stuk. Maar dit mist rechtskracht doordat het niet de vereiste goedkeuring heeft verkregen. Overigens kon de minister nu ook nog duidelijk maken wat de Commissie bedoeld had met nummer twee van de „vijf opinies", die zij had kenbaar gemaakt en waartoe zij slechts was overgegaan doordat de voor mannen van de republiek haar allerlei vragen hadden gesteld, waarop zij toen haar eigen mening heeft gegevèn, die noch de republiek noch ons bindt. Vandaar, dat Excellentie Jonkman terecht ten overvloede Plan tot herstel van ruilhandel tussen Duitsland en buren De minister-president van Noordrijn- Westfalen, dr. Karl Arnold, heeft gisteren verklaard, dat hij de hervatting van de levensmiddelen-import uit Nederland naar het Ruhrgebied van het hoogste belang acht. Hij betreurde het, dat de daartoe ge voerde onderhandelingen met de bezet tingsautoriteiten tot dusverre niet tot re sultaat hebben geleid. De minister-presi dent sprak de hoop uit, dat de thans van particuliere zijde nog lopende onderhan delingen uiteindelijk toch nog zullen leiden 'tot importen t uit Nederland. De Duitse autoriteiten hebben er in de afgelopen weken herhaaldelijk hun misnoegen over te kennen gegeven, dat de talrijke voed- selaanbiedingen, die uit een groot aantal landen voor Duitsland worden gedaan, door de bezetting worden geweigerd. In het bijzonder, aldus werd in vakbondkringen medegedeeld, is er onder de mijnwerkers van het Ruhrgebied grote ontstemming over de wijze, waarop de aansporingsplan nen tot verhoging der kolenproductie wor den uitgevoerd. Duitse autoriteiten uitten scherpe crl- liek op het feit, dat de aan de mijnwer kers toegestane deviezenbonus in hoofd zaak wordt besteed voor aankoop van Amerikaanse „Care"-paketten. Zij menen, dat het voor Duitsland veel voordeliger zou zijn deze dollars te besteden voor aan koop van levensmiddelen, die door anderemoest minister Gielen diegenen vermocht gerust te stellen, die tus sen die tweede „opinie" en nummer één van de zes wèl door beide partijen aan vaarde additionele punten hjj wees er ook nog op, dat inmiddels is komen vast te staan, dat de republiek deze nu ook on voorwaardelijk heeft geaccepteerd even tueel nog een tegenstelling meenden te ont dekken: beslissend zijn de. zes punten, die wel binden, hetgeen niet het geval is met de vijf opinies van de Commissie. Wat nu die tweede opinie aangaat, die had slechts ten doel om kenbaar te maken, dat in de ogen van de Commissie de par tijen partijen blijven in het tussen haar bestaande geschil, onverschillig wat verder elks positie mocht wezen. Wat die positie is, daarover heeft de Commissie zich niet uitgelaten, hetgeen ook niet op haar weg zou hebben gelegen. Inzake de Unie slaagde minister Jonkman er in om prof. Romme te bevredigen door te verklaren, dat deze inderdaad een eigen souvereiniteit heeft beheerst door Neder lands-Indonesisch staatsrecht. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat er beslissingen in naam des Konings zullen worden genomen en dat er met het oog op verwikkelingen binnen de Unie-organen (die hij echter meende bepaald te moeten laten bestaan, uit enerzijds telkens een Indonesisch, an derzijds een Nederlands minister) een con flictenregeling zal komen. De beide zoeven jenoemde factoren wijzen zijns inziens op eigen souvereiniteit. Maar terstond voegde hij er, nu tot genoegen van mr. Joekes, aan toe, dat inderdaad het begrip souvereiniteit vaag is en ook, dat men wel moet bedenken dat al wat de Unie aan souvereiniteit zou krijgen, weer ten koste van de souvereini teit van Nederland zou gaan. De beide hier genoemde afgevaardigden èn de bewindsman waren het eens, dat da instelling van het Collegiaal Orgaan het geen echter nog wel even op zich zal laten wachten vast kon gebeuren bij K. B. Daarna volgt er dan later een Wet, die trouwens vermoedelijk in het algemeen de regelingen voor de overgangstijd zal in houden. Met behulp van de beide regeringspar tijen haalde de motie-Romme, welke de be windsman kon accepteren, een flinke meer derheid (5231) nadat zowel de dopr hem afgewezen motie-Schouten als die van de heer Hoogcarspel, waartegen hij eveneens wegens haar te bindend karakter bezwaar had gemaakt, verworpen waren; de eerste kreeg ook niet eens de stemmen van de communisten. Na afloop van het Indonesisch debat, waarin de minister het nog met vuur op nam voor dr. Van Mook, op wie men zijns inziens ten onrechte eritiek had 'geoefend en aan wie in belangrijke mate te danken was hetgeen er tot nu toe was bereikt, nog even op het Opnieuw zijn enkele Joodse emigrantenscn epen nabij de Palestijnse kust door Engelse patrouillevaartuigen opgevangen, waarna zij naar Cyprus werden gedirigeerd. Een enkele keer lukt het echter, de opvarenden aan land te zetten voordat de Engelsen er de lucht van hebben. Zo wist de gezagvoerder van het schip f,United Stateszijn 700 emigranten tot immigranten te maken door de kustblokkade te breken en zijn schip op het strand te zetten, zodat de opvarenden in allerijl aan land konden gaan. - Een foto van de koortsachtige ontscheping. Eenmaal aan land zijn de vluchtelingen buiten de Engelse controle, want speciale Joodse „ontvangstcommissies", die gewaarschuwd worden als er ontschepingen plaats hebben, zorgen wel dat de immigranten niet meer kunnen wot den achterhaald. GRIEKSE BURCEROORLOC: Berichten uit de Griekse stad Jannina melden, dat de Griekse regeringstroe pen een offensief zijn begonnen in de sector ten Westen van Jannina en thans in samenwerking met de luchtmacht guerillaformaties van vrij grote om vang met zwaar vuur in Noordelijke richting drijven. De troepen over schreden bij verrassing de rivier de Kalama, zodat de guerilla's slechts tot een kortstondig verzet in staat waren en vervolgens in paniek de bergen in vluchtten. Andere regeringsafdelingen trokken on der bescherming van vliegtuigen en artil lerie over de Frosynabrug, gelegen aan de zelfde rivier en vorderden in Westelijke richting. Gevechtsvliegtuigen bestookten de guerillaformaties van geringe hoogte met machinegeweervuur, aldus de berichten uit Jannina. In de Malounionheuvels voerden de re geringstroepen eveneens een verrassings actie uit en de tegenstanders zagen zich ge noodzaakt wapenopslagplaatsen, voedsel voorraden en muilezels in de steek te laten. De troepen maakten zich van enige heuvels meester en volgens sommige berichten zijn zij de stad Keramitsa binnengetrokken. In dit gebied werden tien guerillas, waaronder twee meisjes, gevangen genomen. De ver- zetsformaties zouden de gehele vrouwelijke bevolking van het dorp Raveni ontvoerd hebben. Volgens telegrammen uit Patra® zijn gis teravond zeventig guerillastrijders het dorpje Pyrgo/ aan de Korinthische golf binnengetrokken (dit plaatsje niet te ver warren met de stad Pyrgos in de Westelijke Peleponesus), waarbij zij de inwoners dwongen hun woningen te verlaten en naar Derveni te vluchten. De minister van Binnenlandse Zaken, Mavromichalis, heeft bekend gemaakt, dat twintig afgevaardigden uit de Peleponesus de regering om troepen versterkingen en verdere veiligheidsmaatregelen verzocht hebben. De afgevaardigden zouden hebben laten weten, dat zij niet langer hun ver trouwen aan de regering zouden kunnen schenken, tenzij de bewuste maatregelen genomen worden. (United Press). landen, zoals Nederland, z[jn aangeboden. De militaire gouverneur der Britse zóne, generaal Robertson, heeft thans, zoals reeds gemeld, de afdeling voor voedselvoorzie ning van het Duitse bestuur te Frankfort voorgesteld, speciale commissies te benoe men, die de aanbiedingen van levensmid delen uit het buitenland kunnen onder zoeken. Generaal Robertson heeft geadviseerd in deze commissie ook vertegenwoordigers der vakbonden op te nemen. In de econo mische raad te Frankfort heeft verder, zoals ook eerder bericht, de leider van de buitenlandse handel dr. von Maltzan, medegedeeld, dat de Duitse autoriteiten aan de bezetting der Brits-Amerikaanse* zones een plan hebben voorgelegd voor het onmiddellijk aangaan van importcon tracten met Nederland, Denemarken, Zwe den, Italië en Turkije. De contracten zou den moeten voorzien in de levering van vis, visconserven, groenten in blik en zuid vruchten, waarvoor de zones speelgoed, lederwaren, porcelein, ijzerwaren, textiel, pharmaceutische artikelen en machines zouden exporteren. Von Maltzan rekent erop, dat dit plan spoedig zal worden aan genomen. Pseudo-accountant wegens oplichting gearresteerd De récherche heeft de Hagenaar V. gear resteerd, die zich uitgaf voor accountant en hoewel hij geen tien woorden zonder fouten kan schrijven optrad als directeur van een accountantskantoor en van een in stituut voor schriftelijk onderwijs voor op leiding tot makelaar en belastingconsulent. Voorgevende, dat zijn kantoor en insti tuut uitstekend marcheerden, verkocht hij beide vorig jaar aan een echte accountant voor 12.000. Na de koop ontdekte deze echter dat hij bedrogen was. Hij deed aan gifte bij de politie en bij het onderzoek bleek, dat het accountantskantoor geen 60, doch 10 cliënten had, wier boekhoudingen in het geheel niet of zeer gebrekkig waren bijgehouden. Zijn onderwijs-instituut had geen 300 leerlingen, doch slechts 1. De cursus was verlopen, doordat de lessen on geregeld werden toegestuurd en gedurende de laatste jaren door V. zelf werden „ge corrigeerd". Vele eenvoudige lieden, die door deze studie een beter plaatsje in de maatschappij wilden veroveren, zijn zo gedupeerd. Twee tuinders uit het Westland waren tijdens de oorlog door V. overgehaald hun geld, respectievelijk 18.500 en 3000, in zijn zaak te steken, waarbij hij een weke lijkse winst van ongeveer 60 voorspelde. Jarenlang hield hij hen aan het lijntje. Het geld van de tuinders blijkt thans verdwe nen te zijn. V. is in het Huis van Bewaring opgesloten. Debussy-herdenking in Frankrijk (Van onze correspondent te Parijs) Op 25 Maart aanstaande zal het dertig jaar geleden zijn, dat Frankrijks grootste moderne componist, Claude Debussy, te Parijs is overleden. Ter herdenking van dit feit heeft zich in Parijs onder voorzitter schap van Jacques Jaujard, directeur van Letteren en Kunst aan het ministerie van Onderwijs, een „Comité du trentième anni- versaire" gevormd, dat thans grote plannen uitwerkt, waarover nadere détails nog zul len volgen. Nu staat echter reeds vast, dat er een plaats zal worden ingeruimd aan de opvoeringen van „Pelléas et Mélisande" in de bezetting, welke men ook voor de Wag- ner-vereniging heeft vastgesteld. matje komen. Deze kreeg een kleine afstraf fing van mr. Beernink (C.H.) omdat hij weer eens een onvoldoende had gehaald in parlementaire tijdrekenkunde door een veel te late indiening van een wetje tot verlen ging ener tijdelijke regeling, welke op 31 Januari al afgelopen was! De Haagse hommen-affaire Straffen der hoofdverdachten zijn niet verlaagd De drie hoofdverdachten uit de strafzaak betreffende de bomaanslag aan de Prinse gracht in Den Haag op St. Nicolaas-avond 1946, zijn door het Hoog Militair Gerechts hof conform de vonnissen van de Krijgs raad veroordeeld. Kapitein F. J. J. baron van H. en sergeant A. T. de B. behielden hun straffen Van dertien jaar. Soldaat J. P. J. P. bleef tot negen jaar veroordeeld. Zij waren respectievelijk veroordeeld wegens opzettelijk uitlokken van moord, meermalen gepleegd, uitlokking van ont ploffingen, welke levensgevaar of dood ten gevolge konden hebben of hadden en wegens moord en opzet tot moord, meer malen gepleegd. Drie betrokkenen bij de ontvoering van de Renkumse hótelhouder R. in Juni 1946, W. F. S., J. H. en S. W. H. werden van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. Soldaat J. J. van H., die een der bom men naar Amsterdam vervoerde, waarbij de opzet om die bom af te leveren niet kon worden volvoerd, omdat deze onder weg ontplofte, werd tot veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest over dezelfde tijd. Van H. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Wegens het verzwijgen van de weten schap, dat het bommencomplot bestond en tot actie zou overgaan, werd A. T. tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De negende verdachte, de Haarlemmer B. werd reeds door de Krijgsraad vrijgesproken. Verwacht wordt, dat een tiende verdachte, die nog in arrest is, de Hagenaar B. binnen zes weken voor de Haagse rechtbank zal terechtstaan. De „luitenant" S. van het B.N.V. werd te Arnhem reeds veroordeeld. Ds. H. W. Eerland te Dokkum heeft be dankt voor het beroep als predikant bij de Chr. Gereformeerde Gemeente te IJmuiden. Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft toestemming verleend voor de vestiging van een Nederlandse Kamer van Koophandel te Wenen. Deze zal inlichtingen verschaffen over de Nederlandse markt en faciliteiten verlenen voor zaken reizen naar Nederland. TIJDELIJK OPKLAREND* Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met tamelijk lang aanhoudende opklaringen en voor- namelijk in het Noorden van het land nog enkele verspreide buien, i Vrij koude nacht met hier en daar j lichte nachtvorst, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. j Geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Zuidwest. 5 Februari: Zon op 8.16 uur. onder 17.33 uur Maan op 5.41 uur, onder 12-08 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1