IJmuider Courant EUROPESE UNIE Engeland wenst de Lage Landen >»ter Driemogendhedenconferentie Drielandenconferentie boekte slechts magere resultaten De Koningin heeft Amsterdam verlaten Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Weerbericht -62e Jaargang No. 18856 3ureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie 5389, Ifpdministratie 5437 - Haarlem Gr Houtstraat 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. drukkerij Z. B Spaarne 12, Telethon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 6 FeEruari 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hector McNeil bereidt in Brussel het contact voor V Elector McNeil, de Britse minister van Staat, die zoals gemeld in Brussel vertoeft, Vaieeft aldaar verklaard, dat de Britse regering erop aangedrongen heeft, dat België, Nederland en Luxemburg uitgenodigd zullen worden om op de driemogendheden- »e£onfere»tie. die 19 Februari te Londen zal beginnen, hun standpunt over de voor gestelde toekomst van West-Duitsland uiteen te zetten, in '■W Naar Reuter uit. Londen verneemt heeft Franse regering gunstig geantwoord op \et Britse ontwerpvoorstel om gezamen- 0nijk een West-Europese bond aan de drie in.3eneluxlanden voor te stellen. De volgen de stap is thans, aldus Reuter, de ontwerp tekst aan de regeringen van de Benelux n /oor te leggen. Waarnemers te Londen zijn fSet er over eens, dat de wijze, waarop de Benelux het Engels-Franse ontwerp zal mtvangen, grotendeels zal afhangen van VEle mate. waarin de bond een werkelijke ewtem krijgt in de politieke besluiten voor gange termijn betreffende de economische 'aioekomst van Duitsland in het algemene Leader van de West-Europese samenwer- iscting- c De wegbereider. ek in een rede voor de Britse Kamer van -Koophandel in België, waarschuwde de 3ritse minister van Staat Hector McNeill, lat de stichting van een Westelijk blok jffers zal vergen van alle betrokkenen. Hij achtte de prijs echter nimmer te hoog, Uvanneer Europa zich op deze wijze kan 'beveiligen tegen de opkomst of uitbreiding van iedere soort autoritair bewind, van ^ivelke hoek dit ook moge komen. ft; ts McNeill wees er op, dat Europa in de ;-!oop der geschiedenis nooit enige soort van )lrPan-Europees despotisme heeft aanvaard noch dat van Napoleon, noch dat van Hitier. Hij ging voort: „Het lijkt nu bijna lejf Europa een nieuw besluit genomen ;"heeft. Europa bevestigt niet alleen nog- ccinaals, dat geen dictatuur zal worden aan vaard. bet kondigt bovendien aan, dat het onmiddellijke stappen zal ondernemen om karnen te gaan en dc voorwaarden te ]5cheppen voor het voorkomen van de nood 9-en de opkomst van welke dictator of soort van autoritair systeem ook". P „Dit is naar mijn mening de gedachte -''die achter het plan Marshall en de Parijse 'Conferentie leeft en die zeker de stimulans is geweest voor de recente rede van de ^'Engelse minister van Buitenlandse Zaken". Verder zeide McNeil: „Het dient te wor den opgemerkt, en wij kunnen er niet,ge- L'noeg de nadruk opleggen, dat dit besluit niet in strijd is met het handvest van de Verenigde Volken, niet noodzakelijk in e'strijd behoeft te zijn met niet-Europese "'ondernemingen, waarvan Europese landen "deelgenoot kunnen zijn, niet exclusief is en 5'piet offensief maar defensief" Hij besloot: „Europa kan Europa niet _rijn, wanneer het een Pan-Europeanïsme "'wordt opgelegd. Het is mogelijk dat wij 'aan het begin staan van de weg, die naar een vrijwillig Pan-Europeanisme leidt. In yat geval zal Europa groter worden dan het ooit geweest is. Zijn ontwikkeling zal 5 'Zich ononderbroken voortzetten, zijn in stellingen en bedrijvigheid hetzij indi vidueel als groepsgewijs welke een spe- raciaal Europees karakter dragen, zullen uit botten en groeien, omdat de vrije wil de ^'altijd aanwezige en fundamentele verkla ring is van de Europese levenswijze'* Eerder op de dag hadden Hector McNeil, Britse troepen als :J>,eten halers" voor Duitsers De Britse militaire gouverneur in Duits land, generaal Sir Brian Robertson, deelde Donderdag mede dat hij de regeringen der „Lander" er van in kennis had gesteld, dat hij bereid was troepen ter beschikking te stellen om mede te werken aan de rvoedselinzameling bij de boeren. De gene- rraal schilderde een weinig opwekkend beeld van de voedselsituatie in West- Duitsland en zeide, dat het de taak van de regeringen der „Lander" is de voedselin- J zamelingen ten uitvoer te leggen en wel 'bij die boeren, die verantwoordelijk kon- den worden geacht voor de desorganisatie 2 der voedseldistributie. De Landerregerin- -gen bezitten hiervoor de nodige bevoegd heid en zij hebben er voor te zorgen dat •de voedsel inzameling naar behoren ge- •schiedt, opdat de voedselsituatie in West- Duitsland verbetert. Robertson zeide be leid te zijn Britse troepen af te staan om ;T.de voedselinzameling effectief te maken, r'doch dat hij met tegenzin tot een derge lijke maatregel zou overgaan. (United Press). Nederlands-Argentijns handelsaccoord y Donderdag werd overeenstemming be reikt over de voorwaarden van het Ne- s;derlands-Argentijns handelsverdrag. De ^overeenkomst kwam tot stand na onder handelingen tussen de Nederlandse han- delsmissie enerzijds en de president van or;de Argentijnse nationale economische raad. Miguel Miranda en de president van de centrale bank, Orland Maroglio, ander- NCtïjds. ,.De volgende stappen van Argentijnse hijde zijn een bestudering van het ontwor- pen verdrag door de nationale economische '°£>ad en het kabinet. Nadere bijzonderhe den werden niet bekend gemaakt. (United Press). 11 si Griekenland democratischer De Griekse premier, Themistocles So- jjPhoelis, heeft verklaard, dat de wet, die alle stakingen in Griekenland verbiedt, i,cZou worden opgeheven. Hij deelde aan iKhet Britse socialistische parlementslid terBlackburn mee, dat de wet zou worden Omgetrokken, zodra de toezichthoudende refcommissie der arbeiderscorporaties en vak verenigingen met hun werkzaamheden fcouden beginnen. de Belgische premier Paul Henri Spaak en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, baron van Boetzelaer van Ooster hout en diens Luxemburgse collega Joseph Bech de lunch gebruikt bij prins-regent Karei. In de middaguren had McNeil een onder houd van een half uur met de Franse ambassadeur in België, Jean de Hauteclo- que. McNeil is voornemens zich Vrijdag ochtend per vliegtuig naar Londen te be geven. (United Press). Scandinavië Men verwacht te Stockholm, aldus meldt Reuter, dat de vorming door de Scandina vische landen van een neutraal „buffer- bloc" tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie het voornaamste onder werp zal zijn van de besprekingen, die de minister-presidenten van Zweden, Dene marken en Noorwegen over nauwere sa menwerking zullen voeren. Volgens het Gothenburgse libei-ale blad „Handels och Sjofartstidingen" waren de ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen reeds overeengekomen zich te distanciëren van het plan voor een verbond van West-Euro pa en nauwer samen te werken, voordat de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken in het parlement had meegedeeld, dat zijn land niet deel zou nemen aan het plan- Bevin. Waarnemers te Stockholm verwachten, dat het „bloc" het karakter zal dragen van een „geestelijk verbond" in losse samen hang. opdat men zich niet het misnoegen van de Sovjet Unie op de hals haalt. Enquete-commissie zal haar werk voortzetten Verschenen is het eerste verslag van de werkzaamheden der enquête-commissie, welke een onderzoek instelt naar het regeringsbeleid in de jaren 1940 tot 1945. In het verslag wordt verklaard, dat de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsvoorstel tot wijziging van de Enquêtewet van 1850 de commissie in een moeilijke positie heeft gebracht. Het on derzoek zal nu immers, althans voorlopig, met toepassing van de bestaande Enquête wet moeten worden ingesteld. Bepaalde ge deelten van het onderzoek en sommige van de daaruit te trekken conclusies zullen hieronder lijden. De toestand te Londen was zo, dat tal van zaken, die in normale omstandigheden ook buiten de minister raad worden behandeld en waaromtrent dus anders voldoende gegevens van elders bekend zouden kunnen worden, daar vrij wel uitsluitend 'in de ministerraad werden afgedaan. De meerderheid der commissie acht de moeilijkheden, welke de bestaande wet tengevolge van het verbod om de beraadslagingen in de ministerraad voor werp van verhoor of ondervraging te doen zijn, aan haar onderzoek in de weg legt, zo groot, dat zij ernstig heeft overwogen of voortzetting van de enquête na het votum van de Eerste Kamer, dat wegneming van deze belemmering onmogelijk maakte, wel De jeugd heeft u>eer een nieuw vermaak en tijdverdrijf ge vonden. Huis aan huis zijn vellen met ruilzegels verspreid en het is dc grote kunst zoveel zegels van een bepaald type te verzamelen, dat men een gooi kan doen naar de als prijs uitgeloofde ameublementen radiotoestellen, electrische scheer- apparaten, schemer lampjes, eierdopjes, en wat niet al meer. Overal in de stad worden thans on geregelde beurzen gevonden, waar een levendige handel in de kleurige papier tjes wordt gedreven met als regelmatig terugkerende kreet „Krijg ik die, dan mag jij deze." - Als er twee ruilen, moet er één huilen. Bij deze transacties is er ook nog een lachende derde: de Nationale Monu mentencommissie, wier kas door deze actie aardig gespekt zal worden. En dat is ook de bedoeling. Het woord is aan Marie von E b n e r-E schenbach! Wij zijn licht bereid onszelf af keurend te beoordelen mits nie mand met dat oordeel instemt. Voorbereiding van een Europese douane-unie In de loop van de tweede conferentie van de studiegroep voor een Europese douane unie, die gisteren in Brussel plaats had, werd besloten te Brussel een permanent bureau te vestigen, waar de deskundigen der onderscheidene landen de vraagstuk ken, die aan de vorming van een Europese TVA/0_ Hitlor rronor^alc douane-unie zijn verbonden, aan een voort- "66 rHllSr-ySnSradlo gezette studie zullen onderwerpen en waar de bijeenkomsten van de studiegroep zul len worden voorbereid. Zoals reeds werd gemeld, heeft de studiegroep eveneens een uitnodiging gezonden aan de militaire be velhebbers der vier bezettingszones Nan Duitsland de eerstvolgende conferentie, welke waarschijnlijk einde Maart te Brus sel zal worden gehouden, als waarnemers bij te wonen. Een ander belangrijk resultaat van deze conferentie is, dat in beginsel werd beslo ten een economische commissie in te stel len, die in het bijzonder een onderzoek zal doen naar de economische vraagstukken, die aan de vorming van een Europese douane-unie zijn verbonden. Tot rappor teur-generaal van deze economische com missie, waarin economische deskundigen van de studiegroep zitting zullen hebben, is de Italiaanse gedelegeerde Grazzi, gevol machtigd minister, benoemd. De werkzaamheden van de studiegroep zullen Vrijdagmiddag met een openbare vergadering worden besloten. „Nederlanders waren terughoudend en zelfs wantrouwend" Tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Belgische Kamer, heeft de Belgische minister van Buitenlandse Han del, van der Straeten-Waillet, een uiteen zetting gegeven over de conferentie van de Benelux-groepering te Luxemburg. De minister zeide te hopen dat een soe peler toepassing van het betalingsaccoord met Nederland bereikt zal worden en een evenwicht tot stand zal komen tussen uit voer en invoer. Naar de minister verder mededeelde is men nog niet tot een accoord kunnen ko men betreffende de rechten op bier, alco hol, suiker en benzine. Evenmin is men tot een overeenkomst kunnen geraken in zake het probleem der omzetbelasting. Men zal thans trachten een werkpro gramma vast te stellen, dat zich uitstrekt over een periode van drie jaar. Met -betrekking tot het transport- en havenprobleem had de heer Van der Straeten-Waillet een grote terughoudend heid en zelfs wantrouwen bij de Neder landers kunnen vaststellen, zo deelde hij mede. Geen toezeggingen. Onze Brusselse correspondent schrijft over dit onderwerp nog: Zoals blijkt uit het communiqué, dat de ministers van de Benelux-landen na hun drie daagse conferentie te Luxemburg be kend maakten, is er op het gebied van de gelijkschakeling der accijnzen cn omzet belasting der drie landen niet veel posi tiefs bereikt. j Deze gelijkschakeling moet de tweede zin heeft. Zij is na rijp beraad tot de con- phase inluiden van de volledige economi- clusie gekomen, dat het onderzoek, althans voorlopig, behoort te worden voortgezet. Mochten daarbij de moeilijkheden zo ern stig blijken, dat een verdere voortzetting niet verantwoord is, dan zal zij niet na laten een voorstel tot stopzetting te doen. Het risico, dat het thans begonnen werk zal blijken vergeefs te zijn gedaan, zal naar haar oordeel moeten worden aan vaard. Amor onder het ijzeren scherm De opperste raad van de Sovjet-Unie heeft gisteren in plenaire zitting een de creet van het presidium van 15 Februari 1947, waarbij huwelijken tussen Sovjet burgers en buitenlanders verboden worden, geratificeerd. sche unie tussen België, Nederland Luxemburg. Naar ik in Brusselse rege ringskringen vernam, is de weerslag van die eventuele eenmaking op de staatsin komsten de voornaamste reden van de ma gere resultaten van deze besprekingen ge weest. In Nederland en in België vormen JOURNALIST IN SPANJE GEARRESTEERD De Spaanse politie heeft de Luxembur ger Gordïan Troeller gearresteerd, die verdacht wordt van hulp aan de ontsnap ping van een lid der Baskische onder grondse beweging naar Frankrijk. Troelier, een geaccrediteerd journalist, is onder andere correspondent van het „Al gemeen Handelsblad". Even over drieën Donderdagmiddag werd de Koninklijke standaard, welke met enkele korte onderbrekingen van 1 De cember af van de koepel van het Konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam had gewaaid, ingehaald. Het verblijf van de Koningin in de hoofdstad was geëindigd. De Landsvrouwe verliet om drie uur het paleis, uitgeleide gedaan door de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland di-, J. E. baron de Vos van Stéen- De Koningin verlaat het paleis op de Dam. Achter Haar de burgemeester van de hoofd stad mr. A. J. d'Ailly. wijk, burgemeester mr. A. J. d'Ailly hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager. Bij het afscheid dankte de Koningin de burgemeester zeer hartelijk. Zij verklaarde dat zij zeer had genoten van haar verblijf in Amsterdam. Twaalf jaar voor Tinus Osendarp ontvluchten aardse rechter Blaskowitz en von Stuipnagel Donderdag, de dag waarop hij voor het Neurenbergse tribunaal zou verschijnen, sprong de Duitse ex-generaal der Wehr- macht, Johannes Blaskowitz, over de af rastering der tweede verdieping in de ge vangenis te Neurenberg. Hij viel op de bin nenplaats en overleed een halve dag later aan inwendige bloedingen. Hedenmorgen meldde United Press uit Parijs, dat generaal von Stulpnagel, een van Hitiers „trouwste" generaals, in de gevangenis Cherche Midi doodgevonden is. Hij had zich verhangen aan een touw, dat hij vervaardigd had van zijn slaapzak. Blaskowitz was gedurende de eerste we reldoorlog aan de generale staf toegevoegd. Ook na de capitulatie in 1918 bleef hij in militaire dienst. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was hij opperbevel hebber van de derde legergroep in Dresden. Met deze legergroep trok hij in Maart 1939 Tsjecho-Slowakije binnen en verover de zes uur nadat hij de grens over was ge- Tinus Osendarp, die eens als hardloper trokken, Praag. Na de strijd in Polen, waar accijnzen en omzetbelasting een post van de staatsbegroting, die niet zonder gevaar voor het evenwicht kan worden gewijzigd. De ministers van Financiën, de profes soren Lieftinck en Eyskens, hebben er dan ook angstvallig voor gewaakt, dat geen enkele concessie werd gedaan. Waar de omzetbelasting in Nederland, in haar ge heel, op 3.5% komt (van fabriek tot ver bruiker), kent men in België luxe-omzet belastingen, welke bijvoorbeeld voor de aankoop van een auto tot 7.5% van de fac- tuurwaarde gaan. Er zijn in Luxemburg niettemin enige kleine resultaten geboekt. De accijns op margarine is in België sedert de bevrij ding opgeschort. Zij zal nu afgeschaft worden, zodat hier een eenmaking met Nederland is bereikt. De Belgische premier Spaak merkte overigens op, dat tussen België en Luxem burg sedert 25 jaar een economische unie bestaat, zonder unificatie in het heffen der omzetbelasting. De reden van het organi seren van een speciale conferentie in Den Haag over de accijnzen op de suiker ligt hierin, dat de Belgen over korte tijd de prijs moeten vaststellen, welke aan de suikerbiettelers dient te worden beta'ald. De bieraccijns, waartegen de Belgische brouwers op voorhand en zonder de voor gestelde beslissing te kennen, reeds heftig geprotesteerd hebben, is een kwestie, die op de lange baan geschoven werd. Onze zegslieden waren over de vertra ging in het realiseren der economische unie niet verwonderd. „Het heeft 5 jaar geduurd, vooraleer met het nochtans zo kleine Luxemburg volledige overeenstem ming in het kader der Belgisch-Luxem burgse Unie werd verkregen. Thans is de toestand nog veel moeilijker, aangezien Nederland een zeer ingewikkeld systeem van directe en indirecte subsidies aan de land- en tuinbouw heeft opgebouwd. Al leen reeds om het groot aantal kleine vor deringen, die gemaakt werden, waren de bijeenkomsten in Luxemburg nuttig", aldus hun conclusie. Zoals alle stevige dingen, moet de Be nelux langzaam groeien: dit is de voor waarde tot succes. CHINA'S GESEL: op de Olympische Spelen te Berlijn de Nederlandse kleuren verdedigde, hoorde zich heden door het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordelen tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Voorts werd hij ontzet uit de beide kies rechten, het recht om ambten te bekleden en het recht om bij de gewapende macht te dienen. Wegens het optreden van Osendarp als politieman bij de Sicherheitsdienst, in welke functie hij vooral in de laatste maan den van de oorlog vele arrestaties ver richtte, had de procureur-fiscaal 15 jaar geëist. In zijn uitspraak overwoog het Hof, dat Osendarp nimmer zijn arrestanten had mis handeld en zelfs verscheidene malen ge voel van medeleven had doen blijken. Voorts nam het Hof in aanmerking, dat Osendarp, die grote populariteit genoot, misbruikt is door de vijandelijke propa ganda. Keuzebon voor zeepproducten? Naar wij vernemen wordt de mogelijk heid overwogen een keuzebon voor zeep producten in te voeren, zodat dan de huis vrouw één keer in de veertien dagen zelf kan bepalen welke zeepsoort zij van haar winkelier wenst te ontvangen. Bijna 2 millioen doden in 18 maanden oorlog Tijdens een persconferentie te Nanking heeft generaal Teng Yi, directeur van het inlichtingenbureau van het Chinese mi nisterie voor Nationale Verdediging, de balans opgemaakt van de burgeroorlog in 1947. De schade aan de industriële instal laties en de mijnen in Mandsjoerije Noord-China schatte hij op meer dan tien milliard Amerikaanse dollars. Het aantal vluchtelingen uit de com munistische zóne heeft in 1947 14.510.000 bedragen. De regeringstroepen hebben vol gens de generaal in een periode van 18 maanden, eindigend 31 December 1947, bijna V2 millioen man aan doden, gewon den of krijgsgevangenen verloren. De ver liezen der communisten schatte hij op ongeveer 1.4 millioen. De huidige sterkte der communisten bedraagt volgens de generaal 1.150.000 man, de plaatselijke militie inbegrepen. Volgens de communistische radio heb ben de regeringstroepen over een periode van tien maanden tot 31 December 1947 750.000 man verloren, onder wie 290.000 doden of gewonden en 460.000 krijgsge vangenen. Volgens dit radiobericht hebben' de communisten 190.000 vierkante kilo meter grondgebied met een bevolking van 37 millioen inwoners in bezit genomen. Zij zouden thans 2.390.000 vierkante kilometer bezitten met een bevolking van 168 mil lioen. Dubois volgt Graham op in Commissie van Drie De benoeming van Coert Dubois oud consul te Batavia, tot Amerikaans verte genwoordiger in de Commissie van Goede Diensten, die onlangs door ANP-Aneta werd gemeld, is door het departement van Buitenlandse Zaken te Washington be vestigd. Prof. Graham's functie als president van de universiteit van Noord-Carolina maakt het hem onmogelijk langer deel uit te ma ken van de Commissie van Goede Diensten. aan hij actief deelnam, leidde hij de onder handelingen bij de overgave van Warschau. In October 1939 werd Blaskowitz bevorderd tot „Generaloberst". In deze rang werd hij opperbevelhebber van een legergroep in het Oosten. In het voorjaar van 1944 werd hij belast met het opperbevel van een leger groep in het Westen. Bij de capitulatie onderhandelingen met generaal Foulkes in hötel „De Wereld" in Wageningen trad Blaskowitz op als leider van de Duitse dele gatie. De 70-jarige generaal Otto von Stulpna gel was in verband met een lange lijst van beschuldigingen na de oorlog naar Parijs gebracht. Van October 1940 tot Januari 1942 was hij militair gouverneur van Parijs. Hij werd onder meer beschuldigd van het doen fusilleren van Franse gijzelaars en deportatie van Franse werkkrachten naar Duitsland op grote schaal. Van Von Stuip nagel werd verteld, dat hij met Kesselring en Rommel betrokken was in de bomaan slag op Hitler in Juli 1944. Tot de hoge Duitse officieren, die eerder zelfmoord heb ben gepleegd, behoren luitenant-generaal Franz Böhme, beschuldigd van oorlogsmis daden op de Balkan: luitenant-generaal Ludwig von Wülisch, veldmaarschalk von Greim en admiraal von Friedeburg. Regering antwoordt Eerste Kamerleden Het concept voor een wettelijke re geling van de publiek-rechtelijke be drijfsorganisatie is thans gereed en door de cdmmissie-Van der Ven in behan deling genomen, aldus deelt de regering mede in haar antwoord aan de Eerste Kamer op de politieke beschouwingen van dit college over de rijksbegroting voor 1948. De regering herhaalt, dat zodra er een verbetering intreedt in de politieke ont wikkeling en de toestand in Indonesië, ook het tempo van de terugkeer der troepen opnieuw in ernstige beschouwing zal wor den genomen. Medegedeeld wordt dat de kosten der Commissie-Generaal in 1946 103.040 en in 1947 385.254 bedroegen. Met betrekking tot de sociaal-economi sche politiek wordt verklaard, dat voor spellingen omtrent toekomstige belangrijke verlagingen van de kosten van levensonder houd onmogelijk zijn. Met het georganiseerd overleg wor den besprekingen gevoerd teneinde door een technische herziening van het Bezoldigingsbesluit de noodzakelijke aanpassing te bereiken voor die groe pen van overheidspersoneel, voor wie de tot dusver toegepaste loonsverhogin gen onvoldoende zullen blijken te zijn. Het ligt voorlopig niet in het voornemen de textieldistributie op te heffen. Aan de leden, welke het denkbeeld van instelling van een „Kamer van Bezwaren" opperden, antwoordt de regering, dat een binnenkort in te steUen commissie dit denk beeld zal bestuderen. Communisme. De regering verklaart van mening te zijn, dat het communisme in zijn huidige vorm beschouwd moet worden als een ideologie, strijdig met de Christelijke opvatting om trent het wezen van mens en maatschappij. Zij meent het leerstellig communisme ech ter niet beter te kunnen bestrijden dan door een beleid, eensdeels gericht op be houd en versterking van de Christelijke grondslagen onzer samenleving, anderdeels op het verwezenlijken van de gedachte der Perzië antwoordt Rusland mot tegenbescliuldigingen Donderdag is de officiële tekst van het Perzische antwoord bekend gemaakt op een Sovjet-Russische nota, waarin gespro ken werd van werkzaamheid van de Amerikaanse militaire missie te Teheran. Perzië heeft de beschuldiging van Ame rikaanse inmenging in Perzische aange legenheden niet alleen van de hand ge wezen, doch van zijn kant de Sovjet-Unie er van beschuldigd, dat zij „grensplunde- raars" beschermt. Perzië zet in deze nota uiteen, dat de Amerikanen na de oorlog lagere prijzen vroegen voor wapens dan Rusland, zodat men moest afzien van het plan deze van de Sovjet-Unie te kopen. Ver der wordt de Sovjet-Russische regering er in deze nota van beschuldigd in 1946 de separatistische beweging van Azerbeidsjan tegen de Perzische regering te hebben op gezet cn aan de leiders der opstandelingen onderdak te hebben verleend. sociale rechtvaardigheid, in het ontbreken waarvan immers het communisme zijn vruchtbaarste voedingsbodem vindt. Voor zover het communisme een staat kundige realiteit in het internationale leven is geworden, mag de regering de ogen niet sluiten voor de noodzakelijkheid om in zo goed mogelijke verstandhouding met alle volken ter wereld het hoge goed van de vrede te behoeden. De regering is wars van eenzijdige oriëntering op bepaalde landen in Oost-Europa. Dit sluit niet uit dat zij ook met deze landen in verbinding treedt. De regering kan de opvatting van die leden, die menen, dat het buitenlandse be leid der regering in toenemende mate ge tuigt van afhankelijkheid van de Verenig de Staten niet onderschrijven. Aan de re gering der Verenigde Staten, die bereid is zich grote opofferingen te getroosten voor de wederopbouw van Europa, doet men een grievend onrecht, wanneer men in deze spontane hulpverlening een uiting ziet van Amerikaans imperialisme. Tenslotte zegt de minister-president toe, dat zo spoedig mogelijk een beslissing zal worden genomen of de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting in Indonesië zal blijven. Republikeinse beschuldigin gen worden onderzocht Volgens bericht van United Press uit Batavia zal de Commissie van Goede Dien sten waarnemers zenden naar Cheribon op verzoek van de republikeinse delegatie, die Woensdag beschuldigingen heeft inge diend tegen de Nederlanders, volgens welke in Cheribon op 26 Januari 285 personen gedood zouden zijn. De Nederlandse troepen zouden twee dorpen met mortieren hebben beschoten als représaille tegen sabotage- - daden der Indonesische bevolking. Het A.F.P. geeft nog de volgende bijzon derheden op het vermelde incident, dat, volgens de brief van republikeinse zijde aan de Commissie van Goede Diensten, zou heb ben plaats gehad bii Cheribon te Karang- djoenti en Negla. Eep honderdtal Neder landse militairen zou in deze kampongs zijn binnengedrongen en in Karangdjoenti 258 en in Negla 27 inwoners hebben gedood, waaronder vrouwen en kinderen. In Karangdjoenti zouden aldus de re publikeinse brief 36 huizen zijn ver brand, en in Negla 100. De aanleiding tot de Nederlandse „operatie", die 5 uren duur de, zou deze zijn, dat de bevolking ervan werd beschuldigd, te hebben deelgenomen aan vernieling van de spoorwegen. FINNEN IN KOMINFORM De Finse communistische partij heeft be sloten zich bij de Kominform aan te slui ten. Binnen enkele dagen wordt een be kendmaking verwacht. IETS KOLDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien en aanvankelijk nog krachtige Weste lijke wind. Iets kouder. 7 Februari: Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1