IJmuider Courant Storm in 1848 Wat de studiegroep verrichtte Rotterdam bestrijdt plan-Burgerveen en wenst een eigen luchthaven Suriname heeft bezwaar tegen de ontworpen staatsregeling Nederlandse verliezen in Indonesië Bizonië krijgt Maandag een nieuw economisch bestuur 62e Jaargang No. 18857 Bureaus: Kennemerlaan 154, TeL Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 7 Februari 1948 Verschijnt dagelijks Dehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 81 cent,' per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hst zal in de laatste week van leze maand precies een eeuw geleden zijn, dat de laatste koning van Frankrijk I ten 'val wercl gebracht. Hij was Louis Phi- t lippe d'Orléans, bijgenaamd de Burger- koning en zijn aftocht was het sein tot een storm die over geheel Europa losbrak, vele l machtigen deed tuimelen, de overwinning van de liberale gedachte op het conserva- tisme bracht en de moderne democratische staatsvorm aan het bewind. Wij zijn voornemens weldra een reeks beschouwin- f gen over de betekenis van de omwenteling van 1848 te publiceren; zij zullen velen kunnen helpen om de achtergrond der ge beurtenissen in de moderne tijd beter te begrijpen. Terwijl het huidige Frankrijk in een crisis verkeert, die grote spanningen veroorzaakt en die het zijns ondanks weer in de toestand van vergroot en tragisch spiegelbeeld van Europa's innerlijke con flicten heeft gebracht, is het interessant enkele bijzonderheden van des Burger- konings val uit de historie op te roepen. Dat feit voltrok zich snel, onverwacht, on voorbereid. Want er heerste wel enige onrust in Parijs in Februari 1848, de liberalen hadden wel hun grieven tegen het conservatieve beleid van de oude koning hij was 75 jaar en van de strakke, gestrenge Cal vinist Guizot, die sinds acht jaar zijn mi nisterie aanvoerde, maar een zo snelle en dramatische ontknoping werd niet voorzien. De oppositie had een openlucht-meeting aangekondigd, waarin verscheidene spre kers de wenselijkheid van staatkundige hervorming zouden betogen. Guizot ver bood die demonstratie en er waren wat relletjes. Niet veel, en het was ook niet nieuw. Men kende dat. Bereden politie en militairen herstelden zonder grote botsin gen de orde. Het bleef een beetje onrustig, er werden een paar barricades opgericht en 's avonds stookten enkele lieden een vuurtje van de stoelen in het plantsoen der Champs Elysées, maar het had alles zo weinig te betekenen dat de troepen 's nachts naar hun kazernes terugkeerden. De volgende morgen waren er meer barricades en zij rukten weer uit. De relletjes-makers pap ten gezellig aan met de soldaten en de stemming was opgewekt. Maar de regering beging de fout, de Garde Nationale ook te doen optreden en deze dilettantische orde bewakers uit de middenstand stichtten een zekere verwarring, temeer omdat een aan tal van hen voor de voorgestelde hervor mingen was en dit niet verborg. De monar chie steunde op de middenstand en het zag er dus kwader uit. De koning besloot tot toegeven en Guizot werd ontslagen, waarop de politici Thiers, Odilon Barrot en Molé allen in aanmerking kwamen voor een ka binetsformatie, de laatste aanvankelijk werd uitverkoren en de verwarring begon. Eerst klaarde Guizot's ontslag de situatie op, maar 's avonds kwam een aantal lieden op de gedachte, een rel voor zijn huis te gaan maken. Dat werd door infanteristen bewaakt. Later werd getuigd, dat de nogal vrolijk gestemde menigte begonnen was met hen met gejuich te begroeten. Plotse ling verkeerde alles in tragedie. Iemand zwaaide met een brandende fakkel. Een Corsicaanse sergeant Frankrijk heeft vele ervaringen opgedaan met zijn Corsi- canen werd daar nijdig door en hij schoot de man dood. Dit schot was de aan leiding tot alles. De bewakingstroep werd er wild door en loste een salvo op de me nigte op zo korte afstand, dat ettelijke doden vielen. En het was deze gebeurtenis, die Parijs ontketende; de volgende morgen waren de straten propvol en eiste men het aftreden van de oude koning. Er werd nu algemeen voor staatkundige hervorming gedemonstreerd, op de troepen viel niet meer te rekenen, Molé weigerde zijn op dracht te aanvaarden en na verwarde dis cussies tekende de koning zijn troonsaf stand. Hij en de koningin, met enkele ge trouwen, verlieten inderhaast de Tuilerieën en reden in drie huurrijtuigen weg. Het was een armelijke en droeve aftocht. Ver gezeld door Guizot, die hem in ballingschap volgde en wie nog een lang leven beschoren zou zijn, bereikte Louis Philippe het veilige Engeland, waar hij twee jaar later stierf. De korte Februari-revolutie had zich snel voltrokken. Maar zij bracht alle landen van Europa in beroering en verzette er de ba kens. In Frankrijk zelf leidde zij, na het optreden van een voorlopige regering onder leiding van de dichter en welsprekende redenaar de Lamartine (die maar drie maanden aan het bewind bleef en toen al zijn invloed verspeeld had) tot de Tweede Republiek. Het was van de aanvang af een wankele en onzekere republiek, niet het minst omdat zij een Bonaparte tot haar president had gekozen. Op 2 December 1851 zou hij zijn geslaagde staatsgreep doen en weinige maanden later zou hij als keizer Napoleon III en als dictator, het Tweede Keizerrijk vestigen, dat zich achttien jaar in een vreemd en romantisch bestaan zou handhaven eer het ten onder ging in de slag bij Sedan verslagen door de legers van Duitsland. Ondanks deze vreemde, contrasterende ontwikkeling der gebeurtenissen in Frank rijk, dat pas in 1871 in de Derde Republiek «en duurzame vorm van zijn modern de mocratisch streven vond, was voor Europa 1848 het grote keerpunt, waarop de moder ne democratische staat werd ingeluid. Ook in ons rustige land, waar het geen barri cades en geen oproer bracht, maar wel de grote hervorming van de staat, door Thor- becke geïnspireerd en geleid. Uit hetgeen een eeuw geleden in Parijs geschiedde zou men gaarne willen aflezen welke mogelijkheden de huidige, in zo grote spanning en onzekerheid levende Vierde Republiek beschoren zijn. Maar dat is niet mogelijk. Misschien toont dat enkele schot, door de Corsicaanse sergeant Giacomini gelost, wel het best aan hoe onmogelijk het is. Het valt niet te voorspellen. Misschien zal er geen omwenteling komen. Misschien tal alles zich in rustiger banen ontwikkelen. Michael en Groza Ue moeder van ex-koning Michael van Roemenië vertelde onlangs dat de Roe meense premier Groza enige tijd lang ko ning Michael trachtte over te halen zich te gaan toeleggen op de studie van het com munisme. Hij staakte zijn pogingen in deze richting pas toen koning Michael hem een tegenvoorstel deed: hij wilde een uur per dag communistische wereldbeschouwing studeren als Groza hem zou willen verge 's konings nieuwe vliegtuig. (De Linie) Stap voor stap naar Europese tol-unie Stand van zaken in de vier windstreken Komt er een Europese tol-unie? Die vraag kan nog niet met zekerheid worden beant woord, doch wel zeker is dat de studiegroep van Europese landen, die zich sinds lö November 1947 intensief met dc bestudering der mogelijkheden bezig houdt en reeds ver gevorderd is, tot nu toe geen beslissende bezwaren tegen het plan heeft ontmoet. Aan h,et einde van de tweede zitting van deze studiegroep is een communiqué uitge geven, dat de resultaten samenvat en tevens een overzicht geeft van de stand van zaken ten aanzien der regionale voorbereidingen in Noord-, Oost-, West- en Zuid- Europa. Het communiqué gewaagt van de enorme moeilijkheid, die de constellatie van Europa bii de verwezenlijking van een tol-unie opwerpt: „Wij mogen niet uit het oog ver liezen, dat Europa gedurende eeuwen is verdeeld door barrières, die niet eens klaps kunnen worden verwijderd in 1948. De economische systemen van de verschil lende Europese landen hebben zich onaf hankelijk van elkander ontwikkeld, zonder dat rekening werd gehouden met het al gemene belang van de Europese economie. Ongelukkigerwijze heeft de eerste wereld oorlog slechts geleid tot een verslechte ring van deze toestand in plaats van te leiden tot een verlaging der barrières. De tweede wereldoorlog en het tekort, dat er op is gevolgd, hebben de scheiding tussen de economische systemen der verschillen de landen nog slechts meer geaccentueerd. Een eerste stap naar verlaging van de douane-barrières werd pas gedaan te Genève bij de multilaterale tariefonder handelingen van verleden jaar. Maar ter conferentie van de 16 landen te Parijs kon een werkelijke poging wor den waargenomen om te komen tot samen werking tussen de Europese volken. Besluiten Uitgaande van de suggesties door de commissie van douane-deskundigen ge daan, heeft de studiegroep in haar tweede zitting de volgende besluiten genomen: Met betrekking tot de nomenclatuur hebben wij besloten in beginsel die van Genève te aanvaarden, aangevuld en ver beterd, rekening houdend met de techni sche vooruitgang en de wetenschappelijke ontwikkeling. Wat betreft de berekening der tarieven werd in beginsel besloten om als algemene regel in het gemeenschappelijk tarief de ad valorem berekening aan te nemen. Aangenomen werd echter, dat de speci fieke berekening kan worden gehandhaafd voor bepaalde goederen, indien in uitzon derlijke gevallen een dergelijke bereke ning om technische, economische of fiscale redenen juister wordt geacht. Wat betreft de vraag of het tarief moet bestaan uit een of meer kolommen, heeft men zich voorgesteld uit te gaan van een gemeenschappelijk een-kolommentarief, doch daarbij de mogelijkheid open te hou den van een zogenaamd retorsietarief. Op het gebied van de definitie van de belastbare waarde, die een factor van bij zonder gewicht is, nu in het algemeen tot ad valorem rechten als basis voor het nieuwe tarief is besloten, is eveneens in principe overeenstemming bereikt. Teneinde de werkzaamheden, die ver bonden zijn aan het ontwerpen van een gemeenschappelijke nomenclatuur tot een goed einde te kunnen brengen, heeft de studiegroep besloten een permenent bu- De Valera heeft geen absolute meerderheid meer reau op te richten, dat zijn werkzaamhe den op 15 Maart a.s. te Brussel zal be ginnen. Regionale vorderingen De studiegroep heeft de vorderingen bestudeerd, die door de verschillende re gionale groepen sedert haar laatste bij eenkomst zijn gemaakt. Er werden me dedelingen gedaan door de Benelux-lan- den. Frankrijk en Italië, de Scandinavi sche landen alsmede door Griekenland en Turkije. „Benelux". Met ingang van 1 Januari 1948 is het gemeenschappelijk tarief in werking getreden en is de inning van douanerech ten tussen de landen der „Benelux" ge ëindigd. Frans-Italiaanse unie. De gemengde Frans-Italiaanse commissie heeft een rap port opgesteld en dit voorgelegd aan de Franse en Italiaanse regeringen. In dit rapport vergelijkt de gemengde commissie de belangrijkste sectoren van het Franse en het Italiaanse economische leven: land bouw, industrie, transport en verbindingen, arbeidskrachten en arbeid, buitenlandse handel, financiële vraagstukken en doua ne-problemen. Bij geen van de afdelingen, die werden onderzocht heeft de commissie fundamentele hinderpalen of zelfs ern stige moeilijkheden ontmoet voor de tot standkoming van de Frans-Italiaanse douane-unie, met dit voorbehoud, dat overgangsperiodes, die geleidelijk tot een volledige unie zouden leiden, in overwe ging genomen zullen worden. Scandinavische unie. Van de vier lan den, die de Scandinavische groep vormen (Denemarken, Noorwegen, Zweden RIJWIELBANDEN VOOR INVALIDEN Invaliden, die geen beroep uitoefenen, en die gebruik moeten maken van een rijwiel of inval idenwagen om zich te verplaatsen, kunnen thans op ruimer schaal rijwielban den krijgen. De te verstrekken banden zijn zg. foutbanden, welke een kleine techni sche afwijking hebben, maar in bruikbaar heid niet van de normale verschillen. Via de plaatselijke afdelingen van het Neder landse Rode Kruis kan men op speciale formulieren aanvragen indienen. Het woord is aan A. P i e r s o n Er zijn weinig gaven waarmee men in het leven zo veel goed kan doen als met eenvoudige vrolijk- hcid. Dc 67-jarige president van Eire, De Valera, wiens politieke prestige bij de Woensdag gehouden verkiezingen op het spel stond en enige schade opliep. Naar te Dublin wordt vernomen, heeft het Ierse volk bij de algemene verkiezingen minister-president Eamon de Valera op nieuw aan de macht gebracht, ofschoon diens partij, de Fianna Fail geen absolute meerderheid kon behalen. Slechts de uitslag van de speciale verkiezing in Carlow-Kil- kenny is nog niet bekend, doch deze kan geen ingrijpende verandering brengen in het thans bekende beeld: Fianna Fail (regeringspartij) 66 Fine Gael 29 Labour-partij 14 Onafhankelijken12 Republikeinen10 Boerenpartij7 Nationale Labourpartij4 Hoewel De Valera heeft verklaard, dat hij geen coalitie wil aangaan, is het duide lijk dat hij zich van de steun van een an- „Rotterdam keert zich tegen het „Plan- Burgerveen" van dr. A. Plesman en wenst een eigen luchthaven". Dit deelde de heer C. Kolk, voorzitter van het comité ..Lucht haven Rotterdam" gisteren mede in een persconferentie, waarin dit comité de Rot terdamse plannen ten aanzien van het luchtverkeer verdedigde. Een moderne wereldhaven zoals Rot terdam heeft een luchthaven nodig, wil er een werkelijke harmonie ontstaan tussen de verschillende wijzen van verkeer. In 1919 was Rotterdam een der eerste steden, welke de beschikking kreeg over een mo dern geoutilleerd vliegveld hetgeen haar door de oorlogsomstandigheden werd ontnomen nu is zij de enige belangrijke Europese haven zonder vliegveld, zo werd betoogd. Decentralisatie. Voor een luchtvaartmaatschappij is cen tralisatie in zekere zin gewenst, aldus het comité. Maar voor de ontwikkeling der gehele luchtvaart in haar huidige en toe komstige vormen is decentralisatie de IJsland) hebben Denemarken, Noorwegen dere partij moet verzekeren. en Zweden hun afgevaardigden voor een gemengde commissie benoemd en de Noor se regering heeft een voorstel voorgelegd inzake de aan de commissie te geven op dracht. Dit voorstel wordt thans bestu deerd. Grieks-Turkse unie. De Griekse en de Turkse regering hebben beide er in toe gestemd, dat een commissie gevormd wordt, die de mogelijkheden zal bestuderen van een douane-unie tussen haar beide landen. Deze commissie is thans bezig de bij deze unie betrokken economische kwes ties te bestuderen. Erkend werd, zo vervolgt het communi qué, dat deze ontwikkelingen een waarde volle bijdrage vormen tot het algemene doel van de groep. Een dame die op de Rijksweg te Bus- sum uit een autobus stapte, stak achter de bus de weg over. Een 33-jarige motorrijder, die haar daardoor te laat zag, reed haar aan, zij kwam er met enkele schrammen af, maar de motorrijder liep een zware hersenschud ding op en is later overleden. De beruchte convooiweg tussen Batavia en Bandoeng, die sinds het tijdstip, waarop de geallieerden voet aan land zetten op Ja va, vele doden heeft gekost, is op het ogen blik volkomen veilig. De weg voert door een prachtige natuur, doch de diepe berg passen waren indertijd gevaarlijke vallen, daar de extremisten er gebruik van maakten om passerende convooien onder vuur te nemen. De situatie is thans wel zeer veranderd. De convooien rijden ongestoord door het mooie landschap. Vele Ieren geloven, dat De Valera voor midzomer opnieuw algemene verkiezingen zal uitschrijven. Zoals bekend, had de partij van De Vale ra onlangs bij drie tussentijdse verkiezingen 2 zetels aan de republikeinse partij ver loren. Damterrein nog tot 1 Maart te koop De 12 millioen stukjes grond van het Damplantsoen te Amsterdam zijn nog niet alle verkocht, zodat de Nationale Monu mentencommissie besloten heeft de slui tingsdatum van de verkoopactie tot 1 Maart te verschuiven. Tevens besloot de commis sie een grootscheepse actie onder bedrijven te beginnen. Reeds hebben enkele honderdduizenden particulieren een certificaat gekocht. En kele bedrijven hebben met giften van 100.000 hun sympathie met het doel der commissie betuigd. Voorts heeft een com binatie van bedrijven een gift van niet minder dan 750.000 toegezegd. Rondetaf el-conferentie Curacao wenst nog steeds directe bestuurshervorming Gisteren is het eindverslag vastgesteld uit de rapporten der drie secties van de delegaties ter Rondetafel-conferentie. Het staat nog niet vast, of dit eindverslag waarin de algemene beschouwingen zijn voorbereid zal worden gepubliceerd. Intussen ontplooit zich de politieke acti viteit der beide delegaties uit de West ook buiten het enger verband der Rondetafel conferentie. De staten van Suriname heb ben destijds de eerste ontwerp-wijziging voor de staatsregeling van Suriname onbe vredigend geacht en daarvan de Nederland se regering in kennis gesteld. Ook het ge wijzigde ontwerp, dat de Nederlandse re gering vervolgens indiende en dat thans in de Tweede Kamer in behandeling is, schijnt nog tal van punten te bevatten, waarmede de door de Staten van Suriname afgevaar digde delegatie het niet eens is. De delega tie is thans voornemens, om haar detail- bezwaren tegen dit gewijzigde ontwerp nog in een afzonderlijke bespreking met de re gering uiteen te zetten. Ook de Curagaose delegatie zal waar- Bezuiniging Een inzender in Elseviers Weekblad, Ir. C. B. Roest, schrijft onder deze titel in dat blad: „Ik kan niet nalaten u op de hoogte te brengen van een gesprek tussen twee Rijksambtenaren, dat ik in de trein hoorde. Ambtenaar A: „Ik ga weg bij het depar tement." Ambtenaar B: „Waarom?" A: „Bezuiniging. B: Wat ga je nu doen?" A: „Naar Financiën." De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Sold. B. W. Vonk afkomstig uit Haalderen (gem. Bemmel). Gesneuveld 27 Januari 1948. Sold. J. van Haaren, afkomstig uit Breda. Gesneuveld 28 Januari 1948. Sold. F. M. Kuypers, af komstig uit Haaren (N.B.). Gesneuveld 28 Januari 1948. Sold. H. W. Leenders, afkom stig uit Eindhoven. Gesneuveld 28 Januari 1948. Sold. A. J. Nederlof, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 28 Januari 1948. Sold. J. Verhoef, afkomstig uit Ruwiel post Nieuwersluis. Gesneuveld 28 Januari 1948. Kon. Ned. Ind. leger: Jav. sold. 2e kl. inf. Soekardi, afkomstig uit Ned. Indië. Overleden aan bekomen verwonding 30 Januari 1948. De Koninklijke Marine heeft in deze pe riode geen verliezen gerapporteerd. In Den Haag is een Engelse kleuter school geopend. Het schooltje begint met 15 kleuters, kinderen van leden van het corps diplomatique. Geen politieke macht Het nieuwe „Handvest" voor het eco nomisch bestuur van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zal op Maandag 9 Fe^- bruari van kracht worden. Het document werd Donderdag door de Britse en Ame rikaanse militaire gouverneurs getekend én Vrijdag gepubliceerd. Het is in 15 artike len verdeeld. Het hervormde bizonale eco nomische bestuur zal bestaan uit een eco nomische raad, die tweemaal zo groot is als de huidige, een Landerrat van 2 ver tegenwoordigers uit iedere staat, een uit voerende commissie en enkele bureaux. De economische raad zal uit 104 leden bestaan. Op het ogenblik* telt de raad nog slechts 52 leden. Er zullen 52 nieuwe leden gekozen worden op basis van gelijkwaar dige vertegenwoordiging door een lid van iedere 750.000 zielen der bevolking. De leden van deze raad zullen door de parlementen der staten gekozen worden en hun diensttijd zal tegelijk met die van de kiezende parlementen aflopen. Het is de taak van de economische raad om verordeningen aan te nemen en in wer king te stellen betreffende openbare nuts bedrijven, waterwegen, patenten, copy right bepalingen, posterijen, douane en in directe belastingen en burgerlijke diensten Bovendien is de raad gemachtigd wetten tc maken in zaken betrekking hebbende op vervoer tussen de staten onderling, pro ductie, toewijzing, inzameling, opslag en distributie van goederen en levensmidde len, gas, water enzovoort. Amerikaanse en Britse autoriteiten leg gen er de nadruk op dat dit handvest voor Bizonië geen constitutie voor het volk van West-Duitsland betekent, omdat het werd opgesteld door de militaire regeringen zelf en niet in overleg met dat volk. Boven dien wordt uitdrukkelijk verklaard dat het handvest geen enkele politieke macht geeft aan het centrale Duitse bestuur. De raad mag een systeem van gerechts hoven instellen die in eerste instantie recht zullen spreken, maar wier besluiten onder worpen zijn aan het bizónale hooggerechts hof. Bovendien mag de raad een ministerie vestigen. schijnlijk in de loop der volgende week een speciale bespreking houden. De delegatie van Curacao blijft zich op het standpunt stellen, dat bepaalde voorzieningen niet behoeven te wachten op het eind en op de resultaten van de rondetafel-conferentie, doch dat reeds terstond kan worden over gegaan tot bepaalde wijzigingen. Zij be roept zich hierbij op artikel 29 van de Curagaose staatsregeling. In dit artikel wordt gezegd, dat de gouverneur het alge meen bestuur uitoefent „in naam en als vertegenwoordiger des Konings en met in achtneming van de voorschriften dezer wet, alsmede van 's konings aanwijzingen". Het is nu het standpunt van de Curagaose dele gatie. dat met volledige handhaving van de geldende regeling in dit artikel de mogelijkheid wordt gegeven, dat bepaalde aanwijzingen van de Kroon tot de verlang de wijzigingen zullen leiden in de inrich ting van het algemeen bestuur. Geheel afzonderlijk van deze onmiddel lijke, voorlopige wijzigingen kunnen dan, zo verklaart men, ter Rondetafel-conferen tie de algemene wijzigingen worden behan deld, welke de thans van kracht zijnde staatsregeling in haar geheel zullen be treffen. Het manifest-De Gaay Fortman. Enige tijd geleden heeft het comité-De Gaay Fortman een manifest gepubliceerd, waarin het zich heeft uitgesproken tegen „een afgedwongen staatsregeling, die de mogelijkheid openlaat, dat enkelen, met demagogische middelen aan de macht ge komen, hun wil opleggen aan een politiek onervaren bevolking", en waarin het ver langt, dat „een zorgvuldige voorziening in organen van controle naast autonomie" tot stand zal worden gebracht. Dit manifest circuleert thans in Curagao voor adhaesie-betuigingen. Het „Volkscomité" op Curagao heeft zich naar aanleiding hiervan telegrafisch gewend tot zijn vertegenwoordiging in de Cura gaose delegatie met het verzoek, ter ken nis van de Nederlandse regering en van de Rondetafel-conferentie te brengen, dat het volkscomité tegen de voorstelling van zaken in het „manifest-De Gaay Fortman" pro testeert en dat het juist het uitdrukkelijk streven van het volkscomité zelf is, autono mie te verwerven voor Curagao met ver sterking van de grondrechten en met waarborgen tegen willekeur der overheid 'oor onpartijdige administratieve recht- iraak, welke thans in de huidige politieke •nstellatie ontbreekt". Tulp voor «loven in Engeland Ter vervanging van de tot nog toe in gebruik zijnde Amerikaanse miniatuur- versterkerlampen voor gehoorapparaten zal men in Engelapd miniatuur-versterker- lampen gaan produceren, bestemd voor montage in de met steun van staatswege geproduceerde Medresco-gehoorapparaten, die voor alle slechthorenden ter beschik king zullen zijn wanneer in Juli aanstaande de wet op de nationale gezondheidszorg in werking treedt. Het Medresco-apparaat is wigvormig met een topbreedte van ruim zes centi meter, een lengte van ongeveer acht cen timeter en een dikte van twee en een halve centimeter. In het apparaat bevinden zich twee miniatuur-lampen met een doorsnede van minder dan dertien milimeter. De beste oplossing. Het effect van het lucht vervoer de snelheid is afhankelijk van de mate, waarin het luchtverkeer in staat is de reiziger zo dicht mogelijk bij zijn bestemming te brengen. Dit is weer afhankelijk van het aantal vliegvelden en van een juiste geografische verdeling van deze havens over de verschillende bevol- kingsagglomeraties in een bepaald gebied. Een ander aspect van de decentralisatie is voorts de arbeidsverdeling. Men kan regelmatig en „wild" luchtverkeer, vracht en passagiersvervoer, korte en lange af standsdiensten in de toekomst niet meer op een centraal vliegveld verwerken, zo meent het comité, zonder te vervallen in stagnaties. Het comité bestrijdt de mening van dr. Plesman, dat het terrein in Schieveen niet geschikt zou zijn voor de aanleg van een luchthaven. Ook met de berekeningen van dr. Plesman is het comité het niet eens. Volgens dr. Plesman zou Burgerveen 150 millioen goedkoper zijn dan Schiphol en Rotterdam tezamen. Men dient echter te weten, aldus het comité dat volgens dr. Plesman, Burgerveen 140 millioen zal kosten, doch dat Schiphol plus de lucht haven Rotterdam tezamen ongeveer een investering van 100 a 105 millioen vereisen. De kosten van Burgerveen zijn dus aanmerkelijk hoger. Bovendien is het onzeker of de reeds gemaakte investerin gen in Schiphol nog rendabel zullen blijven. De heer Plesman brengt echter de ge kapitaliseerde verliezen van K. L. M.» P. T. T. en N. S. welke verliezen zou den ontstaan bij decentralisatie ten laste van de Amsterdamse en de nieuwe Rotterdamse luchthaven tezamen. Het comité merkt op, dat een kapitalisering van de gederfde winst van het West- Nedeiiandse bedrijfsleven, dat in geval van een centrale luchthaven voortdurend te veel kosten moet maken en te veel tijd kwijt raakt om aan het luchtverkeer deel te nemen, wel zeer ongunstig voor Bur gerveen zou zijn. Amsterdam niet ongerust. „Het plan-Burgerveen is niet nieuw. Het was reeds bij de rijksluchtvaartinstanties bekend, toen de ministerraad op 8 October 1945 besloot Schiphol aan te wijzen als wereldluchthaven voor Nederland", aldus heeft de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly verklaard. „De beslissing van de regering is geen voorlopige geweest", zei de burgemeester. „Men gaat niet tientallen millioenen in de verwezenlijking van een voorlopig plan investeren. De burgemeester zeide, Schiphol niet te willen verdedigen, omdat dit niet nodig is evenmin als het nodig is te verdedigen, dat Rotterdam zijn luchthaven moet hebben". De burgemeester besloot: „Er is voor de gemeente Amsterdam geen aanleiding in dit stadium iets te doen. Bij velen moge ongerustheid heersen, deze bestaat bij mij zeker niet". Oplossing in het IJshockey-conflict Wedstrijden van de A.H.A.- ploeg worden niet meegeteld Naar wü Vrijdagavond uit dc kringen van het Internationaal Olympisch Comité vernamen is er een voorstel gedaan door het executief comité van dit lichaam aan het Zwitsers Olympisch Comité, om de wedstrijden-serie bij ijshockey alsnog als een Olympisch tournooi te erkennen, mits de resultaten van de ontmoetingen, door dc A.II.A. ploeg tegen de andere landen ge speeld, niet zullen meetellen. Men acht het namelijk onjuist, dat de andere landenploegen ten zeerste gedupeerd zijn door het feit, dat dit ijshockeyconflict zich heeft voorgedaan, terwijl men zich grote opofferingen heeft getroost, om de verre reis naar St. Moritz voor de winter spelen te maken. Hoewel het Zwitsers Olympisch Comité geen officieel communiqué heeft uitge geven, neemt men aan dat het het voorstel van het executief comité van het I.O.C., inzake het Olympisch IJshockeytournooi heeft aanvaard. De Internationale IJs- hockey-federatie zou zich eveneens met dit compromis accoord verklaren, aangezien de leider van de A.H.A.-ploeg, de heer Brown het gaarne zou zien, dat door deze oplos sing het conflict en de daaruit voortgespro ten moeilijkheden uit de wereld zouden zijn. OM EEN ERFENIS. De 80-jarige T. uit Breda was het vorig jaar gaan inwonen bü de 66-jarige D. in Roosendaal en beloofde hem, dat hij later zijn geld zou erven. D. heeft met opzet de oude man zo slecht verzorgd en hem voedsel en ge neeskundige hulp onthouden, dat deze na enkele maanden is overleden. De Officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft thans 8 maanden gevan genisstraf tegen D. geëist. ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Za terdagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar enkele op klaringen. Plaatselijk enige regen. Krachtige en aan de kust nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Weer hogere temperaturen. 8 Februari: Zon op 8.11 uur. onder 17.39 uur Maan op 8.06 uur. onder 15.31 uur 9 Februari: Zon op Maan op 8 09 uur, onder 17.41 uur 8.33 uur, onder 16.42 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1