c J BERLIJNSE SENSATIE Moord op Amerikaans korporaal oniliiïide „zwarte vlekken" der bezetting Engelse artsen in opschudding Oplichter met veel fantasie ontwierp fraaie „UNO-uniform" Nieuw handelsverdrag met Italië Nog 200.000 mijnen in de kuststrook Wereldnieuws DINSDAG 10 FEBRUARI 1948 (Van onze ^correspondent te Berlijn) Kort na Kerstmis brachten de Berlijnse bladen een foto van "de Amerikaanse kor poraal, Stanley L. Ólaycomb, die sinds en kele dagen spoorloos was verdwenen. Het publiek werd verzocht bij de opsporing van de vermiste zijn medewerking te verlenen. Onmiddellijk werd een uitgebreid en'gron dig onderzoek ingesteld, waaraan niet al leen de Amerikaanse Militaire Politie, doch ook de Duitse recherchedienst deelnam. Aanvankelijk bleven alle bemoeiingen zon der enig resultaat. Weliswaar is het te Ber lijn langzamerhand gebruikelijk geworden, dat plotseling mensen verdwijnen, maar in de eerste plaats betrof het geval Claycomb een Amerikaans onderdaan, nog wel een lid der bezettingstroepen, en in de tweede plaats kwamen er bij het ingestelde onder zoek zulke mysterieuse dingen aan het licht, dat de verdwijning van de,korporaal het gesprek van de dag werd. De Duitse verloofde' van Claycomb ver klaarde tijdens haar verhoor, dat zij de 23e December de gezochte voor het laatst had gezien en gesproken. De politie .stond voor een raadsel en het duurde niet lang of de meest fantastische geruchten 'deden de ronde. Op 15 Januari werd het Jijk van Clay comb in een kelderingang van een ruïne in de Berlinerstrasse' te Berlijn-Tempelhof ontdekt. De dode leunde tegen een afge brokkelde muur, zijn schedel was verplèt- terd en zijn keel was met bretels dichtge- snoerd. De korporaal was vermoord. Onder de gearresteerden, die ervan ver dacht werden, de hand in' het boze spel te hebben gehad, bevond zich de Berlijnse tandarts Raabe, die in de Berlinerstrasse no. 3 zijn woning had en zijn praktijk uit oefende. Raabe was een zonderling heer- schap. Zijn huis was het trefpunt van zwar te handelaren en tevens een gelegenheid, waar 's nachts feesten werden gevierd en dames en heren van de vlakte zjch plach ten te'amuseren. liet bleek, dat Claycomb tot de geregelde bezoekers van dit verdach te huis behoorde en het fê niet 'onmogelijk, dat hij een leverancier was van Amerikaan se levens- en genotmiddelen, die via de Firma Raabe op de zwarte markt werden verkocht. Een huiszoeking bij de tandarts leidde tot, sensationele ontdekkingen. De politie vond bloedsporen op een tapijt en op een costuum van genoemde Raabe, dat in de kast hing. Tevens kwam de bijl te voorschijn, waarmee het slachtoffer was doodgeslagen. Amerikanen steunden de zwarte handel. Een grote partij Amerikaanse goederen werd in de woning in beslag genomen en de ontdekking, dat de tandendokter een rekening-courant had bij een Amerikaanse bank, waarop in de laatste maanden aan zienlijke bedragen waren gestort, bewees maar al te duidelijk, welke lucratieve zaken de gearresteerde met behulp van Ameri kaanse soldaten deed. Deze ontdekking is wellicht niet alleen voor de ontsluiering van het moordgeheim, -doch ook voor de be oordeling' van de clandestiene handel te Berlijn van belang. Het is namelijk-opmer kelijk, dat een groot percentage van de om zet op de zwarte markt afkomstig is uit voorraden der Amerikaanse bezettings troepen en het is te hopen, dat de strijd tegen de zwarte handel niet langer beperkt blijft tot de actie der Duitse politie, tegen arme stumpers, die, dikwijls ten koste van zware offers, een „Rücksack" of ëen kof fertje levensmiddelen naar huis proberen te smokkelen, maar dat in de toekomst met meer grondigheid dan tot dusver ook de controle op de keukens en winkels der Amerikaanse bezetting strenger wordt door gevoerd. Het is namelijk hoe absurd het ook moge lijken te Berlijn mogelijk een hele baal Amerikaans tarwemeel in origi nele verpakking te kopen, hetgeen maar al te duidelijk aantoont, dat er in de bewa king der Amerikaanse voorraden grote hiaten bestaan. Raabe heeft tegenover de Amerikaanse politie toegegeven, de moord op Claycomb te hebben gepleegd. Over de motieven van zijn daad wilde hij zich evenwel niet uit laten. Een paar dagen later evenwel herriep de tandarts zijnbekentenis en ook tegen zijn vader, die hem in zijn cel mocht bezoe ken, hield hij vol, de schuld op zich te heb ben genomen om een ander te dekken. En weer tast de politie in het duister. De heer Raabe Sr. trof zijn zoon in de gevangenis aan in een deerniswekkende toestand: zijn k^gren hingen in flarden en zijn gezicht was bont en-blauw. Heeft de Amerikaanse MP mishandeling toegepast om een beken tenis af te dwingen? Ook dat is een vraag, waarop tot dus verre geen antwoord is gegeven. Maar het een en ander rechtvaardigt toch het ver moeden, dat Raabe inderdaad iemand an ders en waarschijnlijk een Amerikaan, die de misdaad beging, de gelegenheid wil geven, zichzelf in veiligheid te brengen. Deze zaak blijft intussen de grote sensatie van Berlijn en dat vooral, omdat er meer aam $ast blijkt te zitten dan men eerst gemeend heeft. De 9 Mezen Roof. In de woning van een dansleraar te Darmstadt werden-13 oude meesters ont-' dekt ter wahrde van meer dan 125.000 Pond. De kunstexperts van het geallieerde militaire bestuur zijn van mening dat deze doeken, waaronder zich werken van Frans Hals, Jan Steen en Watteau bevinden, tijdens de oorlog uit Franse particuliere collecties werden ge stolen. -Beurzen voor muziekstudie. In l§4f zullen van rijkswege beurzen voor muziek studie worden beschikbaar 'gesteld ten be hoeve van on- of minvermogende jongelie den van Nederlandse nationaliteit. Zij, die voor een der beurzen in aanmer king wensen te komen, behoren hun gezé gelde verzoekschriften daartoe voor 22 Ffebruari jn te zenden aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. „Heintje" gaat jubileren. De revue-arliste Henriëtte Davids, wordt 13 Februari 60 jaar. Deze figuur uit talloze revues, cabarets en Nederlandse films heeft intussen de herinne ringen aan de 49 jaar, die zij op dg planken doorbracht, op schrift gesteld in een boek, dat onlangs onder de titel „Mijn levenslied" is verschenen. Deze herinneringen zullen het onderwerp vormen van de reeks voorstel lingen, die mevrouw Davids met een grote groep van artisten gaat geven in een jubi- leumtQurnée, die op. haar verjaardag te Hilversum begint. „Amsterdamse schilders van nu". Van 5 Maart tot 4 April zullen alle bovenzalen Van het Stedelijk Museum te Amsterdam ge vuld zijn met ongeveer 700 schilderijen van Amsterdamse kunstschilders, die de grote_ voorjaarstentoonstelling „Amsterdamse schil-' ders van nu" vormen. Het denkbeeld daartoe is gekomen van B. en W. van de hoofdstad, die getroffen door de moeilijke positie, waarin de kunstschilders in het algemeen en de tussen de 700 en 1200 Amsterdamse kunst schilders in 't bijzonder, zich bevinden met deze expositie ernstig willen pogen de aan dacht van het publiek op de schilderkunst te vestigen. Plan-Bevan krijgt geen hartelijk onthaal in de Britse medische wereld Onderzoek naar het beleid der Londense kabinetten De Enquête-commissie, welke een on derzoek instelt naar het beleid der Lon dense kabinetten zal op 17 Februari be ginnen met de verhoren. Zij heeft tegen die datum opgeroepen de gepensioxmeerde generaal-1. H. Reynders, oud-opperbevel hebber van land- en zeemacht en mr.-dr. A. "A. van Rhijn, die te Londen voorzitter was ven de Algemene Rekenkamer. De 'eerste zal gehoord worden.over het mili taire beleid gedurende de Meidagen van 1940. Mr. dr. van Rhijn is opgeroepen Voor het gevefi van nadere inlichtingén omtrent het financiële beleid. Op 13 Februari zullen voor de Enquête commissie verschijnen de gepensionneerde luitenant-generaal A. Q. H, Dijxhoorn, oud-minister vat* Oorlog en de oud-mi nister-president jhr. mr. D. J. de Geer, die respectievelijk zullen worden gehoord over het militaire, het fihanciële en het aan koopbeleid. Op 19 Februari worden gehoord prof. mr. A. M. de Jong, directeur-secretaris van de Nederlandse Bank, aan wie eveneens inlichtingen over het financiële en het aankoop-beleid zullen worden gevraagd. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek.' 8.30 Platen. 9.00 Ziekenbezoek, 9-30 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluitrecital. 11.30 Platen. 12,15 „Sangh en' spel". 12.30 Weerbe richt. 13.15 Piano. 13.45 Telemann-cyclus, 14.15 Koperkwartet. 14.30 Over kamerplanten. 15.00 Metropoleorkest. 13-45 Voor kleuters. 16.00 Pianomuziek van Debussy. 16.15 Jongenekoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Maatschappelijk werk. 17.35 Sans Souci. 18.00 Harmoniekorps. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Engelse Leger des Heïlsmuziqk. 19.30 Actualiteiten. 19-45 Engelse les. 20.05 'Proloog. 20.15 Sympho nische muziek (Beethoven en Tsjaikofski). 21.10 Eerste Lijdensoverdenking. 21,40 „Eu- phonia". 22.10 Volksliederen. 22.45 Overden king. 23.00 Vioolsonates van Bach. 23.35 Platen HILVERSUM II 415 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Dans muziek. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 0.0 Platen. 9.35 Symphönie van Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de keuken. 10.35 Engelse operette-selecties. 10.45 Voordracht over Vincent van Gogh. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Hawaiians. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Musette- orkest. 14.00 Lezing over. Thomas Mawn. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel Het turfschip van Breda. 15J0 Kinderkoor. 15.45 Voor zie ken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Frans cabaretprogramma. 17.45 Vriendschap overzee. 18.20 Piano. 18.30 Dialogen van Plato. 19.00 Beginselprogramma van de P. v. d. A. 19.15 Nieuws uit Indië. 18.30 V.P.R.O.-cursu-s. 1945 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag .20.15 Tango-rumba orkest. 20.45 Lüisterspel „De wereld is een draaitoneel". 21.45 Concertgebouw-orkest^ Toonkunstkoor en solist,, 22.30 Vlaamse dich ters. 22.45 Reportage van de Zesdaagse te Antwerpen." 23.13 Dansmuziek. (Van onze Londense correspondent) Wat geacht kan worden het meest beza digde deel te zijn van het toch al zo be zadigde Britse volk, verkeert thans in grote opwinding. Het zijn de dokters, die zich met hand en tand tegen hun „nationalisatie" verzetten. Engeland krijgt namelijk binnen enkele maanden zijn Nationale Gezond heidsdienst, uniek wat opzet en omvang be treft. Het betekent, dat alle bij de medische zorg betrokkenen dokters, tandartsen, apothekers, verpleegsters, vroedvrouwen en bacteriologen zullen worden ingelijfd in een grootscheeps stelsel vgn sociale ver zekering. De 40 millioen deelnemers aan het plan allen namelijk, die een inkomen door arbeid genieten, onverschillig hoe groot, gaan wekelijks een rijksdaalder be talen. Voor elke employé neemt de werk gever een gelijk bedrag voor zijn rekening. De verzekerden, krijgen daarvoor kosteloze medische hulp, inclusief specialistische be handeling, ziekenhuisopname en rtperaties, ziekte-* en invaliditeituitkeringen en ouder domspensioen. Engeland, dat op dit terrein zoveel heeft in te halen, doet daarmee eert koene sprong voorwaarts. Alle politieke partijen zijn het eens over de grondgedachte vani de nieuwe dienst, namelijk dat geld nooit in de weg mag staan van een zo goed mogelijke me dische verzorging'. Net zo goed als de brand weer, moet ook de dokter kosteloos hulp verlenen. Voortaan zullen de dokters uit één .grote pot worden betaald, een Uitbrei ding van de ziekenfondstechniek. Artsen willen geen ambtenaar zijn. Behalve een- royale hoofdelijke omslag voor iedere „nationale" patient, zal hij bovendien een jaarlijks vast salaris krijgen van 3000, iets wat speciaal voor jonge artsen van belsfrig is. De meeste genees heren willen er echter niet aan, omdat zij vrezen op den duur ambtenaren te worden met een vast loon. De 'regering koesteri echter zulke boze plannen allerminst. Het essentiële van de gezondheidsdienst is juist, dat "déze geen streng-georganiseerd karakter draagt. In medisch opzicht blijft de dokter zo vrij als een vis. Slechts in de financiële verhouding tot zijn patiënten verandert er iets. Ook sputteren de opposanten tegen het verbod tot verkoop van hun openbare fondspraktijk. De regering wil het medi sche beroep echter voortaan vrijwaren voor commercialisme. In 1944, toen het kabinet Churchill zijn, plannen bekend maakte, die niet zover gingen als het tegenwoordige schema, sprak de meerderheid der artsen zich reeds uit voor afschaffing van de „han del" in praktijken. De nieuwe wet heeft uitsluitend betrekking op de openbare ge zondheidszorg. Elke doktej- mag er naast de nationale dienst zoveel particuliere.patiën ten op na houden als hij wil, voor wie hij eigen tarieven mag vaststellen. Hij is bo vendien vrij al of niet mee te werken aan de gezondheidsdienst. De „British Medical Association", waar in dé meeste dokters zijn aangesloten, voert een felle campagne tegen het plan. In za kelijke argumentatie is Aneurin Bevan,-de biillante en enigszins excentrieke minis ter van Gezondheid, zijn tegenstanders de baas, doch er schuilt in deze strijd voor namelijk een politiek element, dat de harts tochten van het deftige medische gezel schap fel heeft opgezweept. Zal de storm gaan liggen? Een van de belangrijkste onderdelen van het 'plan vormen de z.g. Gezondheidscentra, te kristalliseren rond de universiteiten. Ieder dokter kan voor zijn chirurgische of andere specialistische praktijk van de outil lage van deze centra gebruik maken. De ziekenhuizen, die vaak niet op eigen benen konden staan, omdat ze het uitsluitend van vrijwillige bijdragen moesten hebben, zul len voortaan als een groep werken en alle ervaring uitwisselen. Bevan, die helemaal ■niet zo'n boeman is, zoals de verhitte ge moederen hem zien, verwacht, dat de storm wel zal gaan liggen, zelfs als het door de dokters georganiseerde plebisciet ongun stig voor de regering uitvalt en dat als puntje bij paaltje komt, iedereen van harte zal meewerken. Onlangs werd in Velp de oplichter J. A. gearresteerd. Hi) was met een Velpse in contact, gekomen via een huwelijksadver tentie, die het meisje in een groot Neder lands weekblad had geplaatst. De recher cheurs, die met het onderzoek belast wa ren, deden al spoedig zonderlinge ontdek kingen. Het bleek namelijk dat J. A. be halve met- het meisje in Velp bok met een meisje uit Amsterdam verloofd was. Dit bezorgde hem-grote moeilijkheden, welke echter met een verrassende vindingrijkheid werden opgelost. Was de tijd gekomen om Velp te verwisselen voor Amsterdam, dan liet hij kennissen een spoorkaartje voor Parijs of Brussel kopen, vooi-gevende dat hij plotseling voor zaken op reis moest, pp het station wisselde hij het kaartje in en nam een enkele reis naar Amsterdam. Daar werd hét zelfde spelletje dan na enige dagen herhaald. Toen de familie in Velp op een huwelijk begon aan te dringen, verzon hij allerlei uitvluchten. Hij moest onverwacht voor zaken naar Engeland. Verder dan Amsterdam kwam hij ook dit maal niet. Toen hij in Velp "terugkeerde, droeg hij zijn arm in een gipsverband. Hij had zijn arm gebroken, vertelde hij. De arme man werd stevig vertroeteld en het huwelijk geruime tijd uitgesteld. Toen de arm „genezen" was, „overleed" plotseling zijn moeder. Zij leeft nu nog. Maar hei huwelijk moest wederom worden uitge steld. Intussen had hij bijna al het geld van de Velpse schone verbruikt. Taxi-onkosten, dure hotels, nieuwe kleding deels- met zwarte textielpunten aangekochte kost bare cadeaux deden haar kapitaal smelten als sneeuw voor de zon. Ook voor het ge ven van cadeaux had hij een eigen systeem uitgedacht.'Juwelen, die hij van het ene meisje kreeg om te verkopen, gaf hij aan -het andere, In Brussel had A. twee gemeubileerde étages gehuurd, welke hij reeds had laten schilderen. De kamers weren met het geld van de Velpse gezellig ingericht, maar niet om haar te ontvangep. A. had daarvoor de Amsterdamse uitverkoren. Voor hoelang is Onbekend, want ook in Amerika wachtte een meisje! In Brussel maakte hij eveneens slacht offers. Van de. verhuurster „leende" hij 2.500 Belgische francs. Op het meisje in Amsterdam schijnt hij een bijzondere indruk gemaakt te hebben. Om deze indrpk vooral niet te doen ver slappen had hij zich bij een Amsterdamse kleermaker voor 350 een uniform laten aanmeten. In deze uniform, de „uniform van de U.N.O'.-politie, belast °met het toe zicht op de uitvoering van het Marshall plan in Europa'", zou hij trouwen. De poli tie heeft een ogenblik verstomd gestaan toen zij dit product'van 's mans fantasie aanschouwde. De kleur was marine-»blauw, op de borst een indrukwekkende rij glim mende knopen, de schouders gesierd met grote sterren. Op de mouw was met goud draad een wereldbol gestikt waarop de zestien bij het Marshall-plan betrokken landen door kleuren waren aangeduid. Op de rand yan de pet waren gouden lauwer takken bevestigd. De politie die vermoedde dat deze op lichter en fantast niet aan het begin van zijn „carrière" stond, bracht nog andere zaken aan het licht. Zo heeft A. vóór de oorlog in Elburg .verschillende mensen op gelicht. Hij was daar, na een verblijf van enkele jaren in de Congo, gaan wonen en had doen voorkomen dat hij wel goede be trekkingen in Afrika wist te vinden. Er waren liefhebbers genoeg, die óp dit ver leidelijk aanbod ingingen.Zij behoefden slechts hun reisgeld bij hem te deponeren. Niemand heeft er ooit een cent van terug gezien. In Nijmegen was hij verkoper bij een technisch bureau, dat er financieel niet al te best voorstond.Hij ging de mensen langs die nog iets van zijn baas te vorde ren hadden en gaf hun tegen bètaling een advies: zo gauw mogelijk de rekening pre senteren, want de zaak stond op springen. De zaak ging daardoor inderdaad failliet maar hij had zijn geld binnen. Door de oorlog ontsprong hij de dans doch nu zul len hem ook deze oude rekeningen nog gepresenteerd worden. De moord op de Amsterdamse logementhoudster Drie verdachten worden op 17 Februari berecht Ruim 15' maanden lang hebben de drie verdachten van de óp 2 November 1946 in de Warmoesstraat te Amsterdam gepleegde roofmoord elkaar de schuld in de schoenen geschoven. Ondanks vele langdurige ver horen bij het vooronderzoek staat nog steeds niet vast wie van het drietal de hoofd schuldige is. Op Dinsdag 17 -Februari zal thans de Vijfde Kamer van de Amsterdamse rechtbank trachten vast te stellen, hoe op de eerste Novembernacht van 1946 de 61- jarige Anna M. Marsman, die een logement in de Warmoesstraat exploiteerde, werd vermoord. De drie verdachten, de gebroeders Hoo- genboom uit Delft, respectievelijk 23 en 25 jaar en hun vroegere kameraad, de 23- jarige- Leo M. van der Helm uit Amster dam, .Allien gezamenlijk terqcht staan. West-Java conferentie begint 23 Februari Aneta verneemt, dat de aanvang der derde West-Java-conferentie definitief is -vastgesteld op 23 Februari. De afgevaar digden zullen een dag eerder aanwezig zijn. -J>' Een onzichtbaar monuiu([ Slechts het kleinste deel der onh van de vierkante centimeters 'van r' wordt besteed aan het oprichten v numenten, die een zichtbaar Hu'; zullen zijn. Het grootste, doch onziJ monument, is de steun die met dii gegeven kan worden aan de vele di\ oorlog getroffen gezinnen, waar Vaè meer terug kwam. Koop uw centil' bij het huisje op de Gr. Markt ofï vele winkelzaken, die zich beachV stelden. u afgaven Evangelie en Wereld. In de serie p lie en Wereld" (een uitgaaf van J p Kampen) zijn twee boekjes verschern L. Praamsma schrijft over „Calvin onverdraagzaamheid". Hij hoopt do schouwing te bereiken dat er een mi» j lijke beoordeling van het Calvinism,'.K staat aan er thans bij velen bestaat i! maal, in oude tijden, was Nederland Het was in de dagen van de bloei vt Calvinisme. Toen was er veel enerrt mensen; er was ook een rijke zegen va i Het is onze hoop, dat nogmaals het ft nisme vat moge krijgen op veler hart steunen op God alleen En het leven God alleen. Opdat Zijn zegen ons oprioh der noden tijd" zo schrijft hij. Dr. P. H.'Esser en Dr. P. Prins sohni over „het Geweten"; de eerste behand» psychologie, dus de zielkundige kan tweede de theologische kant. De laats- sluit: „Zonder vergeving Gód ontmoete is erger dan de dood; dat is vergaan ft door mijn eigen geweten in 't ongelil steld wordenzou er één ding zijn i over ons geweten ons ooit feller ven maken kan?" Onze Vrybeden. C. Smeek schreef standaardwerk over „Onze vrijheden" es- handelde daarbij de hoofdbeginselen te* Nederlandse Grondwet. Deze anti-revblv' nairé staatsman behandelt in het bfe de vraagstukken die in de loop der la jaren in het bijzonder de aandacht nu Hij is overtuigd, dat de Protestants Cte lijke Jongeren in het bevrijde Nederlamfj schone, maar ook moeilijke taak hè Willen zij die taak op de rechte wljisi vullen, dan zullen zij de rijkdom moetent nen die zij in de geestelijke erfenis vanGn van Prinsterer, Dr. A. Kuyper en aiais bezitten. Daarom hoopt hij, dat vooral Jj jongeren van zijn geschrift zullen nemen. De N.V. J. H. Kok te Kampen verzeg deze uitgaaf. bloembollen tegen sinaasappelen De koers van de lire is voor Nederland ongunstig Minister Witteman doet een beroep op het publiek VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de heer R. Z. H. te Emmert, lid der Eerste Kamer, die door het Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden tot 10.000 bpete was veroordeeld,-ontslagen van alle rechtsver volging. De heer Z. H. was ten laste ge legd, dat hij een Engelse piloot, die tijdens de bezetting in een ziekenhuis te Emmen was opgenomen,aan de Duitsers zou heb ben verraden. „In de kuststrook moeten zich nog onge veer 200.000 mijnen bevinden. Het on schadelijk maken daarvan zal ongetwijfeld met grote moeilijkheden gepaard gaaft, aangezien de mijnenkaarten niet in alle opzichten betrouwbaar blijken te zijn. De gevaren in de kuststrook worden boven dien nog aanmerkelijk vergroot door de voortdurende veranderingen, waaraan het duinprofiel onderhevig is. Ook uit de rest van het land stromen nog steeds de mel dingen van gevonden oorlogstuig binnen, nog steeds vallen slachtoffers te betreuren, ten gevolge van munitie, die of verborgen is gebleven of ondanks alle waarschuwin gen door leken zogenaamd onschadelijk wordt gemaakt of als oorlogssouvenir wordt bewaard". Dit verklaarde dezer dagen de minister van Binnenlandse Zaken mr. dr. P. 'J. Wit teman, die teArnhem een aantal onder scheidingen uitreikte aan leden van de Landelijke Hulpverleningsdienst, die zich bij het opruimen van munitie bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. In zijn rede zeidè minister Witteman te hebben ervaren op hoe loffelijke wijze deze dienst de dagelijkse taak van het rui men van de nog her en der verspreide mu nitie volbrengt, ondanks alle gevaren daar aan verbonden, ondanks de slachtoffers, die helaas niet zijn uitgebleven, ondanks ook moeilijkheden van andere aard, die de leden bijna dagelijks hadden te overwin nen^ - De minister herinnerde er aan, dat bij de bevrijding van ons land zich al dadelijk als een zeer belangrijk probleem voordeed de opruiming van de ontzaglijke voorraden munitie, die door de strijdende legers wa ren achtergelaten. Hiervoor is deze dienst ingeschakeld, eerst in samenwerking met de M.O.D., ressorteerende onder het minis terie van Oorlog, later ook met de Marine- Mijnenopruimingsdienst. De werkzaam heid van deze drie diensten heeft ertoe ge leid, dat eind 1947 geconstateerd kon wor den, dat de ruiming van de grote voor raden als voltooid kon worden beschouwd, dat de beide militaire diensten konden worden opgeheven en dat hulpverlenings dienst aanmerkelijk kon worden ingekrom pen. Ten onrechte is hier en daar uit de opheffing van de beide militaire diensten de gevolgtrekking gemaakt,- dat het werk nu gedaan was en dat voortaan alle gevaar geweken zou zijn. Indien het publiek niet nalaat de politie onmiddellijk in kennis te stellen van ge vonden oorlogstuig, indien ieder zijn han den thuis houdt wanneey hij oorlogstuig aantreft, wanneer allen zich houden bui ten de gebie'den, waarvan ook maar ver moed wordt, dat zij gevaren opleveren, wanneer op deze wijze de bevolking mede werking verleent aan de opruimingswerk zaamheden, dan zal het eens zover komen, dat we met gerustheid kunnen verklagen, dat het gehele land veilig is. Wanneer de bevolking deze medewerking niet geeft, dan zullen nog vele jaren steeds opnieuw slachtoffers vallen. PANDA EN BE PROFESSOR (Van onze correspondent te Rome). Op 16 Februari beginnen te Rome be sprekingen over het nieuwe handelsver drag tussen ons land en Italië. Reeds is de handelssecretaris der Nederlandse delega tie in Italië, de heer De Waal, naar Den Hgag vertrokken om de conferentie voor te bereiden. Het oude verdrag is verleden zomer vervallen, doch tot tweemaal toe voor korte tijd vernieuwd en loopt op 29 Februari a.s. af. De handel rnqj Italië begint van belang te worden. Voor de oorlog voerden wij uit dit land voor ongeveer twaalf millioert gulden per jaar in en onze uitvoer naar Italië was ongeveer even groot. In 1947 hebben wij voor ongeveer 70 millioen gul den uit Italië geïmporteerd en de export bedroeg rond 50 millioen. Dat zou dus be tekenen, dat het handelsverkeer vervijf voudigd is. Men moet echter rekening hou den met de hogere-prijzen van vrijwel alle goederen en daarom is het juister te zég gen, dat de handel met Italië ruim twee maal zo belangrijk is als een jaar of tien •geleden. Dit is een bevredigend resultaat. De 120 millioen gulden van export en im port tezamen staan ook niet in een slechte verhouding tot de cijfers van andere lan den. Engeland bijvoorbeeld heeft op 28 Januari een handelsverdrag met Italië af gesloten. waarbij wordt overeengekomen, dat in 1948 voor 45 millioen pond zal wor den ingevoerd en voor een gelijk bedrag uitgevoerd. Dit bedrag is hoger dan dat van 1947 en van Italiaanse zijde wordt er ook vast op gerekend, dat de handelsbetrekkin gen met Nederland in 1948 nog intensiever zullen zijn dan in het verstreken jaar. Ver moedelijk zal men in Den Haag en in het algemeen in ons land, daar wel niets op tegen hebben. De handel met Italië is geheel gebaseerd op uitwisseling van goederen. Het is een ruilhandel: bloembollen tegen sinaasappe len bijvoorbeeld. Maar het is, helaas, geen eenvoudige ruilhandel! Er komt heel wat bureaucratische rompslomp bij te pas! Dat, niettegenstaande al die beperkingen toch nog een' zo gunstig resultaat wordt bereikt, stemt hoopvol voor de toekomst. Die toekomst zal waarschijnlijk iets mirftler moeilijk zijn. Italië is op dit ogen blik een ware kampioen vpor vrije handel. Het heeft 'in Einandi, de man die het ge hele economische leven leiding geeft, een econoom van groot formaat, die bezig is het verarmde land te saneren op een wijze',1 waaraan men buiten de Italiaanse grenzen een voorbeeld zou kunnen nemen. Zijn methoden zijn zeer liberaal. Hij ziet in de zogenaamde „geleide economie" een kwaad, dat soms onvermijdelijk'is, doch- dat tot het uiterste "beperkt moet worden. Daar de handel, zoals gezegd, op reci prociteit berust, heeft de lirekoers niet veel betekenis. Die koers is echter op het ogen blik voor ons zeer ongunstig. Dit hangt sa men met de recente deviezenregeling, waarbij voor dollar, pond en Zwitserse frank een bijzondere koers werd vastge steld, die niet „officieel" is. De dollar bij voorbeeld is „officieel" nog steeds 350 lire; doch komt een Italiaans exporteur, ol Amerikaans toerist-met een cheque in y. lars, dan zal de bank hem een geheel dere koers geven. Momenteel word! helft van de cheque omgerekend tegc-n voor Februari op 573 vastgestelde „overname-koers voor dollars" van li Bureau voor Betalingsverkeer en de ande helft tegen de „exportkoers" van gifc die 575 lire is. Bankpapier verhandelt mi op de vrije, zo men wil, „zwarte" rrt die oogluikend wordt toegelaten; de keer daarvoor is ongeveer 590 lire. Door echte de „officiële" koers van 350 lire te bfe den, is het mogelijk alle' minder gevraag deviezen volgens die koers te bei gulden is daarom slechts 131 lire waaii hoewel men voor een gulden in Hok meer koopt dan hier voor 350 live. Het volg is, dat' de Nederlanders, in Iti: woonachtig, er van alle vreemdelingen s ge veer het slechtst aan toe zijn. Zij te in een zeer duur land', dat extra-da wordt door de slechte koers. Het is niet uitgesloten, dat het Intra tionaal' Monetair Fonds binnen afziente tijd, misschien nog in dit voorjaar,® zal verplichten de lire te stabiliseren! één vaste koers en dan zal waarschijn! de'guldenkoers worden herzien. Of dit', de aanstaande besprekingen ter sprake i komen, is nog onzeker. Maar wel zijn er van overtuigd, dat een betere koersvz ons betaalmiddel ook al houdt de to del tegenwoordig alleen maar met goederen er toe zal bijdragen t< verkeer intenser te maken. Stabilisatie ra 'de lire zou ons een stap nader, brengen» normale verhoudingen. Opheffing van,!1 perkende voorschriften zou dit hok p En Iedere stap tot normale verhouw komt de handel ten goede. 2. „Panda huh!" zei de vreemde. „Aange- 'naam! Mijn naam is Kalker, maar je mag me gewoon professor 'noemen!" Toen keek hij zoekend om zich -heen, trok een paar rimpels en nam zijn hoed af. „Dag eh hoe was je naam ook weer?" vroeg hij. „Panda!" vulde Panda aan. „Dag Panda!" zei de Professor. „Ik ben vergeten waar we het over hadden, wat was het ook weer.. O ja, ik heb het al! Het is toch lastig, dat men niet alles onthouden kan!" Hij glim lachte vriendelijk en drukte zijn paraplu in Panda's handen. „Alsjeblieft!" Zei hij. „Dat was hetniet waarBedankt voor het brengen van mijn regenscherm, hoor! Dag eh.... hoe heet. je ook weer! Eh.... ik meen te zeggen. goeden dag!" De pro fessor wandelde bedaard weg en Panda bleef verbaasd staan, met de paraplu in zijn hand. „Dat is sterk!" zei Panda tot zichzelf. „Jofaan van Oldebarnevelt" binnengelopen Hedenmorgen om 9 uur is het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" de sluis van IJmuiden binnengelopen met 1600 militairen en 300 burgers aan boord. Ter begroeting begaven zich aan boord luitenant-kolonel P. F. A. Goossens, hoofd van de sectie haven en zeetransport, ko lonel J. J. van Diepenbrugge die de gene rale staf vertegenwoordigde en de com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. S. C. de Casembroot, die speciaal gekomen was om de Zeeuwse divisie te verwelkomen, In Buitenhuizen werden Prins Bernhard en generaal Kruis aan boord verwacht. Op het schip bevinden zich 800 man van het 11-14 R.I., 600 mariniers en 200 mili tairen van het K.N.I.L. De laatsten worden door hun gezinnen vergezeld. Vader. Een 14-jarige jongen in de 0 plaats Putney was een „vader zijn klasgenoten in die zin, dat hij briefje mijn-zoon-kan-niet-op-sc» kpmen-enz." schreef als zijn vrlw wilden spijbelen. Het spelletje echter te mooi om lang te duren en de weldoener zal voor da derrechter moeten verschijnen, Er zel'fs een psycholoog aan te pashtof om na te gaan welke kronkel n hersens voor een- dergelijk ihensuev gedrag verantwoordelijk is. Hard. Volgens de diplomatieke c°r[eS dent van de „Evening News" WJ Nederland tot de landen, waarvan J» aanneemt, dat zij'vrijwel zeker to merking komen alsvacantieoord Britse toeristen. De correspondent e klaart, dat België evenals Luxe* Portugal en Zweden, echter tot de den behoort, die voor enige tijd uil schakeld zijn, daar zij gis landen harde valuta beschouwd* Worden. Zwarte sluier. Na twaalf jaar 'aD deeltelijke emancipatie heerst ne Perzië bittere tegenstelling W' status van de vrouw. De vrouw weer bedreigd met de „Tsjado.., zwarte sluier- die haar van het tot de voeten bedekt. Tengevolge va verklaring, die door vijftien vow staande Mohammedanen uit Pep van elders is ondertekend, vto'S vele winkeliers --.aan vrouwen tfl kopen die ongesluierd binnenkom®11. Explosie. Acht mijnwerkers werdeni gisteren ingesloten tengevolge van explosie in de -taiijn „Sunshine Fort Smith in Arkansas. Vijf zijn bevrijd. Naar de drie ander i vermoedelijk bij de explosie zp komen, wordt nog gezocht. f Kannibaal. Een 65-jarige Duit# Chemnitz heeft bekend zijn zuster te hebben gedood en zien volgens te hebben schuldig 8em aan kannibalisme.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2