Het lastige plankton Slechf weer bij de Winterspelen Canada won het IJshockeytournooi Dertig man tegen een leger ratten 10 FEBRUARI 1948 1JMUIDER COURANT 3 3de, ft": c'v. een speciale verslaggever) (Van iDf uzyn'^geworden van Londen, li allerminst in de gunst mogen 1:1 on van de weergoden. Drie der nummers zijn eigenlijk totaal tienduizend meter hardrijden, rriiuen en de op de laatste dag 5' S ijshockey-finale tussen Zwitser- ad ^Omstandigheden voor de kunst- De rijdsters die het „Paarlaufen" WderLpns woord) beoefenen, waren Za- n een w«". verschrikkelijk. Er was zware •M Magmipa |e natte vlokken de '•/%eeuwvai> het geiaat joegen en bleven eelnemei dunne zijden costuumpjes Beven te°. zodat velen har er verkleumd er rlJ„n met tuiten wenend naar de kleed- MraS.httr>n. :smer yadat'Barbara Ann Scott het Olympisch kampioenschap kunstrijden in de wacht had Sejleept, ontlastte haar vreugde zich in een ïiibiindige sprong, die alle gratie van deze ichone sport in zich verenigde. En de foto- nmn waren er natuurlijk als de kippen ty om er een plaatje van te maken. Bij de laatste ijshockeywedstrijd van het hjina berucht geworden tourrrooi van het- •eltde laken een pak. Nu geen sneeuw, naar een doodgewone dooi, die van het ijs een brok zachte borstplaat maakte, waarop aepuckieen drie meter wilde voortglijden en waarin de schaatsen der spelers een centimeter wegzakten. De beste ploegen ter wereld hadden hierop geen behoorlijk ijs hockey kunnen spelen-en de twee ploegen die op de slotdag der spelen vochten om het goud, het zilver en het brons, behoor- .au: den bepaeld niet tot die categorie. Canada f moest van Zwitserland winnen, wilde het de Olympische titel bemachtigen. Bij een gelijk spel reeds zouden de Canadezen zich met het zilver moeten tevreden stellen. Bij de Zwitsers ging het om zilver of brons en Jdoor huji 3—0 nederlaag is het het laatste geworden, Het is dus weer Canada gewor den en wie zich daar het meeste over zul len verwonderen, zullen de Canadezen in het vaderland zijn, die deze ploeg, deze tpelers kennen. Op de eerste dag van het tournooi had- ;den wij op de tribune van het ijsstadion een gesprek met een Canadees journalist. „Een grote domheid", zei hij, „om Canada, d^loeh als ijshockey land een naam heeft op te houden, door deze ploeg te laten ver tegenwoordigen. Ik ken deze spelers van de Canadian Airforce. Zij zijn zeer middel matig en op het laatste ogenblik heeft men nog de hulp moeten inroepen van Halder en Mara, twee spelers die wat meer in hun mars hebben, maar waarvan ik persoonlijk ook al niet veel verwacht, omdat zij reeds geruime tgd uit training zijn en het gehele vonge seizoen geen puck hebben aange raakt. Ut op mijn woorden: er komt niets van terecht Wij heoben inderdaad op zijn woorden gelet en in de tweede rtist van de finale, toen Canada met 20 leidde en practisch gesproken Olympisch kampioen was, heb- ren wij het gesprek met de Canadees voort itel Hij lachte. „Ja, zij hebben het klaar gespeeld,zei hij, „maar naar mijn mening nebben zij het eerder te danken aan de ge- rmge Europese tegenstand dan aan hun tpn capaciteiten, die inderdaad niet zijn jpngevailen. Deze ploeg werd na de eer- «e. eigenlijk onverwachts komende succes- tegen de Engelsen en de Zweden, van vue zij dachten te zullen, verliezen, als het «are geïnspireerd door het denkbeeld toch -og tot de Olympische prijswinnaars te Kinnen behoren en dat deed haar boven kracht spelen. .tfet Internationaal Olympisch Comité, ten delegatie van het Zwitsers Olympisch Comité en.vertegenwoordigers van de In hale IJshockey Federatie hebben -a-Jj dat het ijshockey tournooi van ö>- Moritz als olympisch tournooi wordt Wend. Voor de eerste drie plaatsen zullen !°e gebruikelijke Olympische medailles in Pd, zilver en brons worden uitgereikt. ranglijst zal worden samengesteld met 1 en Olympisch kampioenen Michelirie Lannoy en Pierre Baugniet (België); 2. Andrea Kekessy en Ede Kiraly (Honga rije); 3. Suzanne Morrow en Wallace Diestel Meyer (Verenigde Staten en Ca nada); 4. Yvonne Sherman en Robert Swenning (Verenigde Staten); 5. Winifred Silverthorn en Denis Silverthorne (Enge land); 6. Karol Kennedy en Robert Ken nedy (Verenigde Staten), i Vierpersoons bobwedstrijden Het eindklassement van de vierpersoons bob wedstrijden, na vier ritten, luidt: 1 en Olympisch kampioen Verenigde Staten II, bestuurder Tyler, totaal tijd 5 min. 20.1 sec.; 2. België, bestuurder Houben, 5 min. 21.3 sec.; Ver. Staten I, bestuurder Bick- ford, 5 min. 21.5 sec.; 4. Zwitserland, 5 min. 22.1 sec.; 5. Noorwegen, 5 min. 22.5 sec.; 6. Italië, 5 min. 23 sec. Belgische smokkelwaar uit aak opgediept De ambtenaren van de dienst voor In voerrechten en Accijnzen in IJmuiden von den bij het doorzoeken van een Belgische aak van 620 ton onder de lading een kist met waren, die kennelijk bedoeld worden, om in Nederland *aan de (zwarte) man te worden gebracht. De kist is met inhoud van eigenaar verwisseld. Waarom Liberty-schroeven zo vaak breken Volgens het dagblad „Scheepvaart" heeft men thans in Amerika ontdekt, wat de oorzaak is van het feit, dat er zoveel schroeven van zogenaamde „Liberty" sche pen zoals de „Grote Beer" er bijvoor beeld een is breken. Bij een bepaald aantal omwentelingen treden er trillingen in de schroefas op, die op een gegeven mo ment breuk van de schroefnaaf veroorza ken. Er zullen voorschriften worden uit gegeven, om dit euvel in het vervolg te voorkomen. neming van alle wedstrijden, dus -_l vuil QUC W6U3HJJU6U, UUü Vfpfihöètingen, door de Amerikaan- e AHA-ploeg gespeeld. De Amerikaanse uÜ?. za' echter in hpt Olympisch eind- van ijshockey niet voorkomen, in de technische ranglijst ga^f naar het team, dat op haar Et over. Ook wanneer de AH A-ploeg iLknVan eei"ste drie plaatsen zou i2 11 heeft deze ploeg geen aan- °P de Olympische onderscheiding. Drievoudige Noorse overwinning iw: vi1-' tve uk eii> ui"; n rJ d P Idlit)fnêers van dit land bezet. Gemak- V3r, ditmaal evenwel niet gegaan, A «rla'nrfi-u,§d uit Amerika. Polen, Zwit- trafh" nland en Zuid-Slavië heeft Wdtp i^eze Noorse supprematie een lèfrpr n en al slaagde naenig deel- dsn bol [m §1'°tere afstanden te bereiken - - petter Hugstedt, Birger Ruud wil, dat alleen een Noor het m,.,1!6 nummer skispringen kan wln- lïDelsn 5S vi-ifde Olympische winter- allwn f traditie voortgezet en niet - een Noor kampioen, doch ook *de en derde plaats werden door een a l'horleif. Schjelderup, de runners up r-sWiffimpn ta ,°ulJe'oerup, ae rur tertii n!,vlee! risico., waardoor of een val ken) hpf stijl minder fraai' 1 juist bij de klassieke Noorse rot in de perfectie in orde was. c:4r?'aat was: 1 en Olynjpisch kam- q Rir»er R?>r Hugstedt' (Noorwegen; 2. /JNoorwegen): 3' Thorleif ksinen fï?/Noorwegen); 4. Matti pieti- ênwQp L §§?M)5. Gordon Wren (Ver roten); 6. Leo Laakso (Finland) t £'elind Lannoy en Pierre Baugniet amProen paarrijden. van het kampioenschap voor paren luidde als volgt: „STROOIWEEK" Chris en Jan troffen het wel.... Chris Warmenhoven ligt op zijn buik onder de theetafel van de weduwe Véfn der Linden. Hij uit een vergenoegde kreet, als zijn tastende vingers bij de plint een gat ontdekken en een vrije arm verdwijnt in een zak met grijze stukjes brood, om een aantal hiervan •in het gat te laten verdwijnen. „Eet smakelijk, meneer de rat" zegt hij hartelijk en vrouw Van der Linden moet er 'even om grinneken. Jan Teye, ook al zo'n oude rot van de Gemeente reiniging, heeft een gaatje bij de bui tenmuur ontdekt, en hij laat er een handje-vol vergiftigd brood in rollen, om dan met een rood hoofd overeind te komen eh de voorspelling te doen, dat de knagende 'bewoners van dat gat vermoedelijk de Paasdagen niet meer zullen halen. Zo zijn dan een dertig mannen van de Gemeentefeiniging en de Plantsoenendienst over Velsen uitgezwermd. Van de Van Dalenlaan in Santpoort, tegen de Bloemen- daalse grens, tot de puinhopen aan de Sta tionsweg kruipen zij overal tussen en onder, waar een rat zijn tenten kan hebben op geslagen. In de tuintjes en bij de kippen hokken snuffelen zij naar het bekende „veegspoor" van de bruine rat, langs de sloten speuren zij naar gaten in de walle- kant en overal wordt het dodende gif uit gestrooid. Veldtocht in de modder. Bij de weduwe Van der Linden op het wrakke spulletje in Santpoort werd het Maandagochtend een ware veldtocht. De boer, die het geval voor een krats van de eigenaresse heeft gehuurd, bleek het met de hygiëne niet al te nauw te nemen en er waren meer rattengaten dan dichte stuk ken muur in het verzakte samenraapsel van stallen. Pootjebadend door de modder heb ben Warmenhoven en Teye een paar uur fcoet gebracht tussen de koebeesten, op de hooizolder en langs de groep achter de var kens. Vlak-bij is een vuilnisbelt van Bloe- mendaal en de ratten hebben er dus vrij spel, wat thans ook duidelijk te zien is aan de talloze looppaden, die dit gedierte de jaren door in de grond heeft gesleten. „Maar het is hopeloos.'zucht War menhoven. „Als er nou alleen maar wat blik voor de ergste gaten werd geslagen, dan zou je die ratten tenminste een beetje buitenshuis kunnen houden. Kijk, daar'gaat er weer een." IJmuiden De Marine neemt afscheid in Pro Rege Donderdag wordt in het gebouw van Pro Rege in de Neptunusstraat een af scheidsavond gehouden met het oog op het koménde vertrek der marine uit IJmuiden naar Den Helder. Britten kregen Nederlandse onderschei dingen Verschillende Britse assuradeuren, reders en scheepsbouwers hebben in de oorlog de Nederlandse scheepvaart gewichtige dien sten bewezen. Hiervoor zijn zij thans be giftigd met onderscheidingen: negentien zijn commandeur in de orde van Oranje- Nassau geworden, acht werden benoemd tot officier in deze orde en de heer J. B. Bryans werd ridder. DISTRIBUTIENIEUWS De bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis wier namen beginnen met S, restant; kunnen Woensdag 11 Februari in het Patronaat nieuwe levensmiddelenkaar ten halen. Schoenenbonnen voor hen, wier T.D.- nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 óf 94, indien zij nog in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Uit een vervuilde' voerton glipt een kan jer van een knager en hij schiet een blijk baar welbekende opening onder de planken die voor een deur moet doorgaan, in. Bij het gat,een paar stukjes brood. „Eet ze met happies." Het boerderijtje aan de Van Dalenlaan was wel een zeer vruchtbaar operatieter rein, maar de woningen aan de Driehuizer- kerkyeg bleken daarentegen weer zo goed als rattenvrij, uitzonderingen natuurlijk daargelaten. Toch zijn er Maandag, ver scheidene duizenden stukjes brood voor Zijne Majesteit De Rat uitgelegd en het is te hopen, dat de 40.000 ratten, welke Velsen rijk is iedere Nederlander heeft immers één rat als weinig gewaardeerde mee-eter? de overvloedig gedekte tafel eer zullen aandoen. Als de Velsenaren een beetje mee helpen aan de actie, deze week, dan kan het leger behoorlijk uitgedund worden. Om het damkampioenschap van Kennemerland Woensdagavond begint in ,,'t Hof van Holland" te Haarlem het hoofdklasse-dam- tournooi van Kennemerland. De eerste ronde is als volgt vastgesteld: F. DukelB. Dukel, H. LarosH. Berk, A. J. BuyckT. Postma, 'G: Zonneveld Abe de Jong, J. B. SluiterJ. Meure, J. DraayerY. de Jong. Dinsdagavond 17 Februari wordt in het clubgebouw van clamclub IJmuiden de tweede ronde gespeeld. Voor de eerste kiasse is de inschrijvings- termijn tot 15 Februari opêngesteld. Voor IJmuiden kunnen deelnemen: H. Buys, G. Postma, H. Krikke, J. v. Straten. Voor dam club Stabiel: E. Zuyderduiri, H. Jansen. Voor Bever wij kse Damclub: H. Diederiks, P. Bais, P. Smit, J. Aushoorn, Snel en K. Krikke. IJmuiden II wint verdiend van Telefonia I In een goed gespeelde wedstrijd hebben de reserves van VVIJ met 40 van Tele fonia gewonnen nadat de rust met een 30 voorsprong inging. Wanneer. IJmuiden tegerf wind aftrapt, blijkt al spoedig dat het een technisch overwicht kan laten gelden en na tien minuten weet W. v. d. Steen zijn club de leiding te geven. Telefonia's uitvallen zijn niet -zonder gevaar maar de IJmuider ach terhoede weerstaat ze. C. Wielinga kan door goed samenspel 'de stand vergroten en even later weet dezelfde speler een voor zet van links te benutten. Kuiper moet na een harde botsing het veld verlaten en wordt vervangen door Rietdijk uit het vierde elftal, die zich uitstekend als bin- nenspeler aanpast. Na de rust slaagt J. r. d. Steen er in op zijn eentje er 40 van te maken. Door gebrek aan schutters kan Telefonia de eer niet redden en zo komt het einde met een overwinning voor de IJmuidenaren. Het vierde maakte een vergeefse reis naar Bloemendaal omdat het terrein naar men zei onbespeelbaar was. Agenda voor Velsen en IJmuiden 'DINSDAG 10 FEBRUARI. Thalia, 8 uur: „Tot de laatste man". Rex, 8 uur: „De wenteltrap". De Pont, 8 uur: „Twee jaar voor de mast'^ Patronaat, 8 uur: Propaganda-avond „Wilhelmina". Westerveld (koffiekamer), 8 uur: „Zwit serland en zijn plantengroei", lezing door de heer Van der Hart. WOENSDAG 11 FEBRUARI. Raadhuis, 45 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Bioscopen, 8 uur: Voorstellingen. Patronaat, 8 uur: De heer Kohnert voor „Gas en Water" over atoom-energie. M.s. „Leersum" van stapel gelopen Bij de N.V. machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr. te Rotterdam is te water gelaten het enkelschroef-motor- vrachtschip „Leersum". Het schip zal aan de Nederlandse Stoomvaart Maatschappij „Oostzee" worden overgedragen. Het schip is van het open shelterdeck- type. De hoofdafmetingen zijn: lengte over alles 141.80 m., lengte tussen loodlijnen 131.50 m., breedte 17.90, holte tot shelter deck 10.65 m, draagvermogen circa 9000 ton. Het schip heeft vier laadruimen, een electrisch hydraulische stuurmachine, echolood, radiopijler en een tol-kompas. De voortstuwing zal geschieden door mid del van een vier takt enkelwerkende, direct omkeerbare Dieselmotor, welke aan het schip een snelheid van twaalf mijl per uur zal geven. MARKTBERICHT 9 Februari 1948 Visaanvoer. 380 kisten schol, 86 kisten wij ting,. 95 kisten kabeljauw, 167 kisten schar, 1480 kisten haring Totaal 2208 kisten. Visprijzen. Gr. tong f 5,70f 5,20; md. tong f 6,20—f 5,70; kl.md. tong f6,70—f5,40; kl. tong f4,70—f4,19; tarbot I f5,70f4,70, alles per kg. Md. tarbot f288—f234; kL tarbot f212- f 178; kl. tarbot IV f 148—f 134, per 50 kg. IJM 114 Maria Elisabeth f3900; RO 53 Dirkje f 12.120. KW 78 f3360; KW 39 f7100; KW 5 f7590: KW 17 f4870; IJM 72 Condor f7770; IJM 8£ Irene f 10.780. Vastenavondfeest van de-K A.B. In het verenigingsgebouw aan de Kerk straat heeft de kring'IJmuiden-West van de Katholieke Arbeiders Beweging het vastenavondfeest op passende wijze gevierd met spel en muziek. Er is gepandoerd, geklaverjast, gesjoeld, gebiljart, geschaakt, gedamd en getafel tennist in vlot, gezellig tempo. De juiste vastenavondsfeer ontbrak niet. Het is geworden een avond van gezonde jolijt, waar geen wanklank werd gehoord, de laatste vrolijke uren vóór zes weken van bezinning. VELSEN 2 VERLIEST DIET GROTE CIJFERS. Aan de kampioensillusies van Velsen 2 is Zondag een einde gemaakt: Met niet min der dan 71 werd van Watergraafsmeer 2 verloren. De situatie was zo, dat een over winning de Velsenaren nog een kansje op de bovenste plaats gelaten had, en daar had men in Velsen-kringen wel enigszins hoop op, omdat de ploeg vrij sterk was samengesteld oud-eerste elftallers als Avis, Maarschalk, Gerrits en de gebr. Nijs- sen waren van de partij èn omdat men op eigen terrein tegen Watergraafsmeer gelijk had gespeeld. Het Amsterdamse ter rein verkeerde echter in een /lusdanig slechte staat, dat de Velsenaren- er zich op thuis gevoelden als de bekende kat in het bekende pakhuis, zodat ze met de rust al hopeloos achter stonden (50). BONTE AVOND VAN DE BESTIJURDERSBOND. De IJmuider Bestuurdersbond geeft Za terdagavond de zesde Maart in het Patro naat een grote bonte ster-avond, waaraan een "keur van Nederlandse artisten mede werken. Aanvoer van haring. In de week-van 26 tot en met 31 Januari werd in IJmuiden 556.025 kilo verse haring aangevoerd. Hier mee is het landelijk totaal-generaal sinds Mei '47 op 35.416.915 kilo gekomen; IJmui den nam hiervan ruim 26.000.000 kilo voor haar rekening. Ongeveer 200.000 kilo verse vis kwam van 26 tot en met 31 Januari aan de IJmuider markt. 5$C«mansrust. De bekende gelegenheid aan de Trawlerkade, waar de visserman de inwendige mens kan versterken, is gis teren onder grote belangstelling heropend. Dr. Rutten sprak enige waarderende woor den ter gelegenheid van dit feit. Er werd voorts op gfezinspeeld, dat het gebouw op den duur, door er een .verdieping op te zetten, voor hötelaccomodatie geschikt zou kunnen worden gemaakt. Machineschade. De Woensdag ter de magnetisering naar Rotterdam vertrokken stoomtrawler Catharina Duyvis IJm. 60 heeft aldaar machineschade opgelopen en moest door een sleepboot naar de kant ge bracht worden. De trawler zal nu in Rot terdam regareren. De Bruinvis weer ter visserij. De stoomtrawler Bruinvis IJm. 97 zou deze week weer in de vaart gebracht worden. Men zal zich herinneren, dat dit schip ruim twee jaar geleden strandde op het Texelse strand, doch in Juli van het vórig jaar ge borgen kon worden. Daarna onderging de trawler een grote reparatie te Schevenin- gen. Thans ligt het schip in de Vissershaven gereéd voor vertrek. Polen dunnen uit. De Poolse stoom trawler Saturn GDY 122 is in IJmuiden gerepareerd en zal dezer dagen weer ver trekken. Van Polen ligt alleen nog in de haven de grote trawler Jupiter GDY 121, welke een reparatie aan de machine onder gaat. Twee nieuwe IJssehneerkotters. Door de scheepswerf „De Volharding" van de Fa. D. en Joh. Boot te Alphen aan de Rijn zijn de vorige week twee stalen motorkot- ters afgeleverd van een serie van vier staks de LE 42.aan de heer Eoepjes te Delfstra- huizen en de EH 12 aan de heer D. Lub te Enkhuizen, voor de palingvisserij op het IJsselmeer. Beide kotters, die een lengte van 15 meter hebben, zijn uitgerust met een 1 cyl. 20 pk middeldruk motor. De vaartuigen zijn gebouwd met twee paling bunnen en voorzien van een voor-anker lier, 2 masten, electrischê installatie en een vislier aangedreven door de hoofdmotor. Velsen Terugbetalen kolengeld Aan de beurt zijn Woensdag H Februari de letters Mi tot en 'mot No. De postkantoren aan de Houtmanstraat, Meervlietstraat, Santpoort-dorp en Sant poort-Station zijn geopend van 915 uur. E. V. C. OP TOURNéE MET „PROFESSOR MAMLOCK". Te beginnen op 11 Febx'uari in het Ken- nemer-Theater te Beverwijk zal de E.V.C.- filmdienst de tendenz-speelfilm „Profes sor Mamlock" draaien. Daarna volgt een voorstelling in Corso te Castricum op 12 Februari en tenslotte is IJmuiden (zaal Flora) aan de beurt op de 13e Februari. kan tof menselijke voeding verwerkt worden „Planktonburgers" en „planktonzeep' Toen verleden jaar het haringseizoen geopend werd langs de Oostkust van Enge land, raakten verscheidene netten verstopt met een overvloedige, kleverige plankton massa, dié veertien dagen lang de verbaas de vissers plaagde. De Amerikaanse „Fishing Gazette" vertelt nu, dat eenzelfde verschijnsel zich langs de westkust van Florida heeft geopenbaard: een rode plankton-„invasie" bracht ook daar mïllioe- nen dollars schade teweeg en de Ameri kanen gingen natuurlijk in hun laboratoria ijverig aan het zoeken naar de afzetting van alg, de groei van plankton en zo meer. Na lang piekeren heeft men een remedie gevonden in de vorm van een soort poe der, dat in het water gestooid wordt en voor twee dollar per vier millioen liter water de zaak schoon houdt. Natuurlijk is de samenstelling van het poeder hoogst geheim, maar tijdens een biologisch con gres in Tallahassu (Fl.) hebben enige ge leerden nader mededelingen gedaan om trent het plankton-gevaar, dat zelfs de kieuwen van een vis kan verstoppen en aldus onberekenbare schade aan de vis stand kan toebrengen. Aan de andere"" kant werd ver klaard, dat plankton ongelooflijk rijk is aan vitaminen wij denken hierbij even aan het ontstaan van de lever traan en- dat het dus voor direct- menselJjk gebruik "nuttig gemaakt zou kunnen worden. Er is zélfs al een proef genomen, om er zeep van te fabriceren en een plankton- sandwich schijnt niet slecht te smaken Alleen: deze sandwich-kost ongeveer 20.000 micro-organismen per stuk. Met Ameri kaanse voortvarendheid heeft men het nieuwe voedingsmiddel de naam „plank ton-burger" gegeven, daarbij vermoedelijk denkend aan de bekende „Hamburgers". Hierop voortbouwend zou, volgens de ge leerden, die ziph met het plankton-onder zoek bezig houden, het wereld-voedselpro bleem dichter bij zijn oplossing gebracht kunnen worden met de verwerking van plankton: een fijn-mazig zijden net zou voor het vangen gebruikt moeten worden. Beverwijk Munnikenweide wordt bouwrijp gemaakt Binnenkort zullen voorstellen tot het bouwrijp maken van de Munnikenweide te Beverwijk en van het bouwterrein op de hoek van de Noor der wijk weg en de Zee straat de gemeenteraad dier gemeente be reiken. Als voorafgaande werkzaamheid moeten de terreinen met zand opgetroogd, worden. Daar de gemeente een partij zand voor 1.70 per kubieke meter heeft kun nen kopen, wordt de raad voorgesteld, reeds nu een crediet van 265.000 toe te staan, om de ophoging te doen plaats hebben. K. D. O. VIERDE VASTENAVOND. K.D.O. heeft in een buitengewoon ge zellige sfeer vastenavond gevierd. Het Kennemer-Theater .was vol plezier en jolijt en het ging er buitengewoon prettig toe. Het hoogtepunt was natuurlijk het gemaskerde bal, dat, om tien minuten over elf begon. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 39) Hij wachtte even bij de deur en keek naar het meisje; zij keek hem met ondoor grondelijke ogen aan en er was een klein lachje om haar verleidelijke lippen. Hij mompelde nog eens goede nacht en zocht zijn weg in de gang. Hij ging de andere kamér binnen, die. was groter eh beter verlicht dan de kamer van de gouver nante. Er waren twee bedden, in het ene sliep een meisje, in het andere twee kleine jongetjes. Hij constateerde, dat een ander kerstmannetje hem was voorgeweest, want er hing een kous vol speelgoed aan het voeteneinde van ieder kind. Eerst viel het hem erg mee van Henry, dat hij zo men selijk was, ondanks de .meningen, die hij had geuit, maar toen viel het hem in, dat het stellig niet Henry was geweest, die de kousen had gevuld, maar de kleine gou vernante. Hij legde 't speelgoed, dat'hij had meegebracht op de tafel. Dank zij de edel moedigheid van de familie Garland, was er een hele collectie. Toen ging hij op zijn tenen de kamer uit en naar beneden. „Maar waar heb jij al die tijd gezeten?" begroette Michael hem. „Ja, het heeft lang geduurd, maar ik ben de verkeerde kamer binnengegaan". Mi chael keek hem vragend aan en Chx-isto- pher verklaarde: „Henry heeft niet alleen de kinderen en de hond meegebracht, maar ook de gouvernante". „De gouvernante!Michael sperde zijn ogen wijd open. „Maar je bent toch niet in de kamer van de gouvernante gegaan?" „Ja, dat .heb ik wel gedaan". „En sliep ze?" „Ze sliep en ze sliep niet". „Heeft ze je gezien?" „Ik heb een heel gesprek met haar ge had". Michael wierp zijn hoöfd achtex-over en lachte totdat de 'tranen hem over de wan gen rolden. „En had zij haar kous opgehangen?" vroeg hij tenslotte. Christopher keek hem enigszins zonder ling aan. „Neen, maar ik heb haar de pop gegeven". „Je hebt de gouvernante de pop gege ven!" zei Michael verbaasd. „Ze is nog heel jong, de gouvernante". „Jong!" herhaalde Michael. „Zo jong, dat ze nog in het kerstmannetje gelooft?" vroeg hij met enige ironie. „Neen, nu gelooft ze er zeker niet meer in, want ik heb mijn baard laten vallen". „Maar zij nam de pop aan?" „Oh, ja de pop nam ze aan." Michael schudde zjjn hoofd, stom ver baasd. „Dat kan ze alleen maar gedaan hebben om jou voor de gek te houden", concludeerde hij, „ze zal hebben gedacht, dat je dronken was". Christopher ontdeed zich wan de rode mantel, die samen met de baard, terugge stuurd moest worden naar de'heer Gar land. Hij stak zijn hand in de zak en haal de daar niet de baard, maar een dames kous uit. Hij stak die haastig in zijn broek zak. Hij kon de gouvernante nu niet nog eens lastig 'vallen; hij zou er morgenoch tend aan denken, om haar die kous terug te geven. „Wat zullen wij met de hond doen?" vroeg Michael. De hond kauwde nog steeds op Henry's pantoffel, en hij scheen volkomen gelukkig én tevreden. „Laten we hem in de keuken opsluiten", stelde Christopher voor. „En Tobias dan?" „Hm ja, dat is waar, ik vraag me af, of Tobias thuis is". Ze gingen naar de keuken om dit te onderzoeken. Tobias was niet thuis, hij bracht deze kerstavond met enige vrien den door, dus kon Michael de hond in de keuken brengen en hem daar laten. Hij i liet hem Henry's pantoffel houden, die werd geofferd aan dé vrede exx de rust. Nu beneden alles in orde was, gingen ze naar boven, naar hun kamers. Chx-istopher was gewend, om, voordat hij naar bed ging, naar Cynthia's portret te kijken. Deze avond leek ze hem anders dan gewoonlijk, het waren haar ogen; heel dikwijls reeds had hij verschillende uit drukkingen in die ogen gezien, maar nog nooit hadden zij hem zo stuurs aangeke ken als vanavond. Dit verwonderde hem. Het kon toch niet om die kus zijn, die kus, die hij aan een kind had gegeven, Cynthia zou niet zo dwaas zijn, om hem dat kwa lijk te nemen. Hij keek opnieuw naar het portret, toen hij dit deed kwam er van beneden een treurig gebrom. Het hondje had genoeg gekregen van Henry's pan toffel en er zich rekenschap van gevend, dat hij in een vreemd huis was, gaf hij uiting aan zijn gevoelens. Het treurige brommen werd luider en ongeduldiger en eindigde met luid geblaf. Het was duide lijk. dat er iets moest worden gedaan én verliet zijn kamer. In de gang kwam hij Michael tegen, die eveneens zijn kamer jasje had aangetrokken. „Het is de hond", fluisterde Michael. „Ja. dat dacht ik al". „Ik denk, dat hij zich verlaten vbelt". „Cfted, ga jij er dan -maar heen en vro lijk hem een beetje op." (Wordt vervolgd). Riolering moet bij grotere bevolking aangepast worden Reeds in 1936 gaf de gemeente Bever wijk aan een Utrechts ingenieursbureau opdracht om een rioleringsplan voor de gemeente te ontwerpen. Men rekende toen op een inwonersaantal van 30.000. Bever wijk breidt zich echter sneller uit, dan,, te voorzien was en er zal zeker met 50.000 zielen gerekend moeten worden. Het riole ringsplan komt dan in de knel err omdit bij de huidige inzichten aan te passen zal een xiitgaaf van 17.000 nodig zijn. Een crediet is bij de gemeenteraad aangevraagd. Filmavond „De Schans" Uitgaande van de Nationale Christelijke Geheelonthouders Vereniging werd in liet Verenigingsgebouw aax^ de Scffans een filmavond gegeven. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer W. Okse, werd een begin gemaakt met het filmprogramma. Eerst werden enige natuuropnemingen getoond, waarvan „De wintersport in de Dolomieten" wel de mooiste was. De komische films, die even eens vertoond wei-den, deden het publiek schaterlachen, waarnaast echter de hoofd film van een ernstiger aard was. Hierin werd aangetoond, dat alleen zonder het gebruik van alcohol een gelukkig hu welijksleven gegarandeerd is. In de middag hee£,t een kindervoorstel ling plaats gehad, tijdens welke een spe ciaal programma werd afgedraaid. Bij de vele kindei-en. die de zaal tot de laatste plaats toe bezetten vonden „Het betoverde huis" en de andei-e diverse bijfilms veel bijval. BONTE AVOND K. A. J. Zondagavond hebben de kajotters van de Katholieke Ai-beidei-s Jeugd, afd. Bever wijk van de Parochie van O? L. Vrouw van Goede Raad een bonte' avond gehouden, die in alle opzichten geslaagd mag" heten. Het programma, dat door de leden zelf opge steld was eri verzorgd werd, droeg een zeer afwisselend karakter. Het ernètige werd door het aangename afgewisseld. TONEELAVOND ARBEIDERS-TONEELFONDS. De eerstvolgende toneelavond van het Arbeiderstoneelfonds». heeft plaats op 24 Februari in het Kennemer. Theater. Deze avond zal gevuld worden door het Neder lands Volks Toneel, die den het toneelstuk van Richard- Duxinsky „Schuld en Boete"- zal opvoeren. KLEINE OVERTREDINGEN MET ONAANGENAME GEVOLGEN Niet minder dan acht Beverwijkers wer den bekeurd, omdat zij zonder verlichting op hun fiets in de avonduren door de ge meente reden. Een man, dié meer geestrijk vocht naar binnen had gewerkt dan goed voor hem was, kreeg op het politiebureau gelegenr heid zijn roes uit te slapen. DE HEER TILANUS KOMT SPREKEN. Uitgaande van de Christelijke Histori sche Unie zal op Donderdag 12 Februari in het Verenigingsgebouw aan de Schans een openbare vergadering b*elegd worden, waarop de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U. zal komen spreken. Velsen-Noord Personeelsfeest van „De Eendracht" Dje gewoonte getrouw kwam het perso neel van de Coöperatie „De Eendracht", die inmiddels is opgenomen in de Coöpe ratie „Kennemexdand", voor zijn jaarlijkse feestelijke bijeenkomst Zaterdagavond bij een in het clubgebouw van Kindervreugd. De fusie tussen „De Eendx-acht" en „Al- 'gemeen Belang" te Beverwijk was oorzaak, dat dit feest voor de laatste maal in Een- dracht-sfeer plaats vond, waarop de heer C. Limmen dan ook bij de opening de nadruk legde. Zoals steeds was het feest ook nu zeer gezellig en er heerste een alleszins pret tige en opgewekte stemming, waartoe voor dracht, zang en dans het hunne bijdroegen en de „Eendracht"-mensen tot ver na mid dernacht eendrachtig bijeen hielden. Arts uit Haarlem-Noord bij verkeersongeluk gedood Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht is de bekende arts D. de Liefde uit Haarlem-Noord het slachtoffer van een verkeersongeluk geworden. Dokter De Liefde kwam op dat tijdstip op zijn fiets van de Vergierdeweg en wilde bij de splitsing de Rijksstraatweg over steken. Daarbij heeft hij vermoedelijk een uit de richting Santpoort komende auto niet opgemerkt. Hij werd door deze wagen gegrepen, op de motorkap geslingerd en kwam tenslotte met het hoofd door de linkervoorruit. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het Grote- of St. Elisabethsgasthuis overgebracht. De overledene was bij zijn grote patïën- tenschare om zijn opofferingsgezindheid en mensenliefde algemeen bemind. De teraardebestelling heeft Donderdag morgen om' half tien plaats. Getuigen opgeroepen. Er hebben zich bij de politie tot nu toe geen getuigen gemeld, die het ongeluk ge zien hebben. Zij, die hierbij tegenwoordig zijn geweest en/of inlichtingen kunnen vex-schaffen, worden dringend verzocht zich' aan het hoofdbux'eau van politie te vervoegen. Dr. P. J. Koets na elf jaar in Nederland terug Adviseur van dr. Van Mook Ne een elfjarig verblijf in de tropen is dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van dr. Van Mook, per vliegtuig in het vaderland teruggekeerd. Dr. Koets zal twee maanden vacantie in Nederland doorbrengen. „Mijn dokter heeft me bevolen naar een plaats te gaan, waar men niet beter weet dan dat Indonesië de naam van een scheermiddel is", zei dr, Koets bij zyn aankomst op Schiphol. „De overeenkomst op de Renville is in Batavia met niet meer optimisme ontvan gen dan dit bij vorige gelegenheden het ge val is geweest", aldus dr. Koets. „Men is door de opgedane ervaringen enigszins sceptisch geworden." Dr. Koets zelf beziet de situatie met een gematigd optimisme. Op een desbetreffende vraag antwoordde, hij, dat naar zijn mening het uittreden van Sjarifoedin uit de republikeinse delegatie is geschied op overwegingen van binnen landse partijpolitiek. Over het nieuwe repu blikeinse kabinet had dr. Koets zich nog geen oordeel kxxnnen vormen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3