NEOPHOTO H.H. Zelfreparateurs! M. REM, 16990 17696 Gedevalueerde Franse franc beheerst nog altijd de beurzen Kort en Bondii Luidsprekers dienstbode U BELT Stofzuiger banketbakkersbediende Afscheidsavond Kon. Marine K fM. Koninklijke Marine „De Econoom" IJMUIDER COURANT Effecten- en Geldmarkt Ook afgelopen week werden de beurzen nog door de devaluatie van de franc en de mogelijke gevolgen daarvan voor dè andere Westeuropese,valuta beheerst. Op wat wij hieröver de vorige week» scnreven moeten we even terugkomen in zoverre de beteke nis van de ingestelde gedifferentieerde va lutakoers niet duidelijk is weergegeven. De franc is met 44.5% gedevalueerd, wat wil zeggen dat de noteringen van alle bui tenlandse valuta, zoals deze door Bretton Woods zijn vastgesteld, met 80% zijn ver hoogd. Voorts is er een vrije markt voor góud en z.g. harde valuta (Dollar en Port. Escudos) ingested. Exporteurs, zullen de helft van genoemde deviezen, uit export verworven, op de vrije markt mogen ver kopen, voor de^ andere helft zullen ze afrekening ontvangen van het Stabilisatie fonds "tegen de nieuwe officiële omreke ningskoers, welke voor de dollar thans frs. 214 bedraagt. Daar op de vrije markt ca. frs. 350 betaald wordt, krijgt de expor teur dus gemiddeld frs. 282 voor een dollar. De importeur zal zijn dollars en Escudos echter op de "vrije, markt moeten kopen, met uitzondering voor de z.g. essentiële goederen, waarvoor het Stabilisatiefonds hem de valuta tegen, de officieel vastge stelde koersen ter beschikking stelt. Ter wijl de exporteur naar Amerika dus frs. 282 voor een dollar ontvangt, betaalt de importeur van essentiële goederen er slechts frs. 214 voor; waaruit wel blijkt, dat men de volle consequenties van een devaluatie niet aandurft en in feite op de invoer van bepaalde goederen een sub sidiestelsel toepast, gelijk men dat als bekend ook in ons land, zij het op andere wijze doet. Men zal nu moeten afwachten welke gevolgen dit voor de Franse econo mie heeft, met name hoe de prijzen in het binnenland op de valuta-manipulaties zullen reageren. Naarmate de prijzen in het binnenland zich bij de verlaagde waarde van de franc aanpassen, wordt uiteraard 'ook de export weer duurder. Deze beliep in 1947 frs. 212.8 milliard bij een invoer van frs. 346.4 milliard, zodat het, nadelig saldo der Franse handelsbalans frs. 133.6 milliard bedroeg. d.i. - tegen de oude koers rond frs. 3 milliard. .Intussen is de vrees voornavolging in andere West-Europese landen nog niet ver dwenen, ook al verzet men zich zowel in 'Engeland als ten onzent met kracht'tegen een devaluatie van de landsmunt. Gevolg van de Franse devaluatie moet zijn dat de export wordt vergemakkelijkt en voor de andere landen dus een verzwaarde con currentie betekent, ook al wordt deze door de bilaterale handelsovereenkomsten en betalingsaceoorden in haar uitwerking be- jperkt. Gaan -alle laqden in West-Europa tot devaluatie over, dan kan dat niet anders dan tot beperking van de invoer leiden en dat men met deze mogelijkheid rekent blijkt wel uit de recente daling op de fondsen- en goederenmarkten in de V.S. Aan de andere kant is het een onge zonde situatie dat.dë werkelijke internatio nale waarde der valuta aanmerkelijk lager is dan de officieel geldende koersen èn in het kader van het streven naar meer normale internationale verhoudingen zullen t.z.t. ook de officiële valutakoersen moeten worden herzien. De Nederlandse redering heeft de cate gorische verklaring afgelegd dat over deva- luatie in ons land niet wordt gedacht, waardoor de inflatiehausse wel enigermate wordt geremd, zodat de 3 pet. Nederl. Dol larlening van 104 tot ca. 102% pet. is terug gelopen, maar overigens houdt de vraag naar aandelen op de Amsterdamse beurs aan. Januari bracht bij een omzet van' f 54 millioen voor de, 100 aandelen van de Trouw-index een waardestijging van f 814 millioen, een koersstijging van 227.4 tot 262.2 pci, waarbij echter ook allerlei gun stige bedrijfscijfers en bedrijfsberichten een rol speelden. Het gaat de Nederlandse industrie nog steèds naar. den vleze. Van Philips ver wacht men een aandelenemissie van f 35 millioen'met een bonus van 25 pet. De Kon. Hoogovens, die in 1947 met twee, ovens, voer f SO1 millioen ruw-ijzer exporteerden, hebben een derde oven in bedrijf gesteld, de Aku ziet haar export van rayon, welke internationale regeling der walvisvangst Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de inter nationale overeenkomst van 8 Juni 1937 en van de protocollen van 24 Juni 1938 en 26 November 1945 tot regeling van de wal visvaart. Doordat van Nederlandse zijde thans' aan de walvisvangst wordt deelgenomen, zijn de betrokkenen verplicht zich aan de internationaal vastgestelde regelen te on derwerpen en moest ook het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 'overgaan tot het in leven roepen van een wetenschappelijk eh technisch controle apparaat op het door Nederlanders uit geoefende bedrijf. Santpoort COLLANCZ TOT LABOUR noodwoning gekraakt Een personen auto reed^met een zoda nige vaart tegen een houten noodwoning aan de Terrasweg op,.dat de linkerhoek van het huis totaal werd gekraakt. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken hierbij voor. „jane eyre" in het jeugdhuis Op Vrijdag en Zaterdag wordt in het Jeugdhuis de film „Jane Ëyre" vertoond. Agenda voor Beverwijk dinsdag, 10 februari 1948. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: Tarzan in de woestijn (14 jaar). Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: De klokken van St. Mary (alle leeftijden). k.S.a.-gebouw. 8 uur: Toneelopvoering: „Wie kust de mummie?" door T.O.V. Kennemer-Theater. 8 uur: Soirée dans school W. Bolhoven. Harmonie. 8 uur: D.S.J.V. „Nieuwe koers", causerie over: „Ik verkoos de vrij heid". K.S.A.-gebouw (Heemskerk). 8 uur: Voorlichtingsavond voor Tuinders door Rijkstuinbouwconsulent. woensdag 11 februari 1948. Raadhuis. 10.3012 uur: Spreekuur Bur gemeester. Bioscopen als op Dinsdag 10 Februari. k.s.a.-gebouw. 7.15 uur: ARKA-verga- ring. Ver.gebouw (Populierenlaan). 8 uur: Youth For Chrjst-Rally. Café Beentjes (Uitgeest). 8, uur: Voor lichtingsavond voor Tuinders door Rijks tuinbouwconsulent. in 1947 f 65 millioen deviezen opleverde, ook naar de V.S. nog steeds stijgen, de Ver- eenigde Chemische Fabrieken zullen over het afgelopen boekjaar 9 pet. uitkeren, een kleinere onderneming als Gepelte Co. heelt bij een kapitaal van f 750.000 in 1940-30 Juni 1947 meer dan 100 pet. op dit kapitaal verdiend en dat ook de.^anken van de conjunctuur profiteren blijkt wel uit de grote winst van .de Robaver en het dividend van 7 pet., zpmede uit dat van 7% pet. der Twentsche Bank, waarvan 5 pet. in aandelen kan worden ontvangen. Ook het optimisme over Indië houdt aan. Aand. Necl. Handel Mij. en Ned. Ind. Han delsbank boekten een flink avans, en ook Cultuurwaarden gingen over de' hele linie vooruit. Aand. Besoeki Tabak stegen in Januari van 81 tot 145 pet., hetgeen niet onverklaarbaar is in het licht van de re cente mededeling dat de dit jaar aan de markt komende tabak een winst zal ople veren die het kapitaal overtreft. Op zich zelf beschouwd is de tamelijk eenzijdige belangstelling van het geldbe- leggend publiek voor de aandelenmarkt ongezond, maar de'onzekere vooruitzichten met betrekking tot de koopkracht van het geld veroorzaken begrijpelijkerwijze een grote reserve ten opzichte van de obligatie- markt, die haar steun thans voornamelijk moet vinden bij de institutionele beleggers en de belastingfaciliteit van de Staatsfond sen. SCHEEPVAARTv K. H. L. Cordoba 8 Febr. v. Lissabon (uitr). Merwede, 7 Febr. te Santos (uitreis). Rijn land. 7 Febr. te Fortaleza (thuisreis). K. N. S. M. Ariadne, 7 Febr. te Pireaus AlgiersHaifa. Bacchus, 7 Febr. van Istan- boel naar Izmir. Belos, 7 Febr. van Tanger n. Gibraltar. Berkel., 8 Febr. te Rotterdam van Valencia. Cygnos. 7 Febr. te Antwerpen naar GibraltarAmsterdam. Draco. 7 Febr. te Odense AmsterdamKopenhagen. Dundee, 7 Febr. van Gibi'altar naar Hoek van Holland. Hos. 7 Febr. van Gibraltar naar Genua. Niobe. 7 Febr. van Kopenhagen naar Amsterdam. Orion, 7 Febr. van Thessaloniki naar Instan- boel. Omen, 8 Febr. te Lissabon Oporto Vigo. Roelf, 9 Febr. te Amsterdam van La Pallice. Stuyvesant, 8 Febr. te Amsterdam v. Plymouth. Tiberius, 8 Febr. te Antwerpen v. Cadiz naar Amsterdam. Trajanus, 8 Febr. Gi braltar gepass. Rotterdam—Oran. MIJ. NEDERLAND. Groote Beer, 7 Febr. van Suez naar Java. Joh. de Witt, 7 Febr. v. Aden naar Java. Poelau Laut, 8 Febr. van Makassar naar Soerabaja. Roepat, 8 Febr. op de rede van Panaroekan van Singapore n. Soerabaja. Talisse, 9 Febr. te Cienfuegos verwacht. OCEAAN. Melampus, 7 Febr. van Mar seille via Londen naar Amsterdam. K. P. M. Balanipa, 7 Febr. van Aden RotterdamBatavia. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Amstel veen, 8 Febr. te Kaapstad AntwerpenPort Elizabeth. Nijkerk, 8 Febr. te Marseille van Genua naar Port Said. Randkërk, 7 Febr. te Lorenzo Marquez van Beira naar Durban. v Grote vaart. Abbedijlc, 8 Febr. van New York naar Nor folk. Adinda, 9 Febr. van Penang te Pladjoe. Alchiba, 8 Febr. van Rio de Janeiro te San tos. Aldabi, RotterdamRio de Janeiro, 8 Febr. pass. St. Paulsrock. Alhena, Büenos AiresRotterdam, pass. 8 Febr. St. .Vincent. Alkaid, 8 Febr. van Rio Grande naar Monte video. Alphard, 8 Febr. van Fort Aleza naar Antwerpen. Alwaki, RotterdamSantos, 8 Febr. te Antwerpen. Arkeldijlc, Rotterdam Vera Cruz. pass. 8 Febr. Bishop Rock. Bata vier 2, 7 Febr., van Casablanca te Bordeaux. Cronenburgh, 7 Febr. van Stockholm te Hanggo. Dordrecht, StanlowHaifa, pass. 8 Febr. Oporto. Gaasterkerk, RotterdamJa pan, 8 Febr. te Port Said. Hedel, 7 Febr. van Rotterdam naar St. John. Kelbergen, Gibral tar—Pernis, pass. 8 Febr. Kaap St. Vincent. Kongsborg, MelbourneRotterdam, 8 Febr. van Genua. Lindekerk, CalcuttaRotterdam, pass. 9 Febr. Ouessant. Lissekerk, 7 Febr. v. Cuddalore naar Colombo. Loenerkerk; Rot terdamCalcutta, 7 Febr. v/an Suez. Modjo- kerto, RotterdamJava, pass. 8 Febr. Cabo Pao. Noordam, 'Rotterdam—New York, pass. 8 Febr. n.m. Lizard. Noordwijk, 8 Febr. van Huelva n. Nederland: Straat Soenda, 7 Febr. van Shanghai naar Yokohama. Stad Arnhem, HuelvaRotterdam, pass, 6 Febr. Kaap Fi- nisterre, wordt 10 Febr. te Rotterdam verw. Stad Maassluis, 9 Febr. van Philadelphia te Amsterdam. Winterswijk, Rotterdam—Spez- zia, pass. 8 Febr. Ouessant. Zonnewijk, 7 Febr. van Rotterdam te Baltimore. Aagtekerk Rotterdam—Sydney, pass. 8 Febr. Btromboli. Alderamin, RotterdamPerzische Golf, 8 Febr. op 25 mijl N. Oost van Malta. Axeldijk, 3 Febr. van Tampico te Galveston. Bacchus, 8 Febr. van Istamboel te Izmir. Bali, 8 Febr. van Sabang naar Belawan. Bantam, 8 Febr. van New York naar New Orleans, alwaar 12 Febr. verw. Blijdendïjk, 8 Febr. van Antwer pen naar New York. Celebes, New Orleans Kaanstad. 7 Febr. op Missisippi rivier. Cirrus (weêrschip), 8 Febr. van station Atlantische Oceaan naar Rotterdam. Cleodora, 8 Febr. v. Miri te Sydney. Delft. 8 Febr. van Pisco naar Callao (Peru). Etrema, 7 Febr. van Eastham naar Key west v.o. Gouwe, RotterdamLü- beck, pass. 8 Febr. Hubertgat. Hermes (K. N. S. M.) 8 Febr. van Huasco (Chili) te Valpa raiso. Johan de Witt, Amsterdam—Java, pass. 8 Febr. Guardafui. Johan van Oldenbarne- velt, Batavia—Amsterdam, 10 Febr. 9 uur te IJmuiden verwacht. Keilehaven, TabouAm- steradm, 8 Febr. van Las Palmas. Lekhaven, 7 Febr. v. Victoria t-Braz.) naar Montevideo. Linge, 8 Febr. v. Rotterdam te Huelva. Loos- dreëht. 8 Febr. v. Aden nog te Bahrein. Lun- terkerk, 7 Febr. nog te Bombay. Maaskerk, Plymouth—Las Palmas, 8 Febr. dwars van Ouessant. Macoma, 7 Febr. vam Miri te Sin gapore. Mapia. Batavia—Londen, pass. 7 Febr. Finisterre. Melampus. 7 Febr. van Marseille naar Londen. Muider kerk, 8 Febr. van Co lombo haar Fremantle. Nijkerk,. .7 Febr. van Genua naar Marseille. Overijsel, 8 Febr. van Portland (Or.) te Vancouver. Poelau Laut. 8 Febr. van Makassar naar Soerabaja. Poly- dorus. Newport MonMakassar, 8 Febr. van Port Said. Prins Alexander, Rotterdam Alexandrië. pass. 7 Febr. Vlissingen, uit gaand. Prins Willem 4, 7 Febr. van Jaffa n. Engeland. Radja. Suez—Penang, pass, 7 Febr. Point de Galle. Rempang, New OrleansAm sterdam, 9 Febr. dwars van Portland Bill. Samarinda, 9 Febr. van Fangkil Pinang te Batavia. Riouw, 8 Febr. van Soerabaja te Fremantle verwacht. Roepat, Singapore Soerabaja. 8 Febr. te Panaroekan. Rondo, wordt 13 Febr. van Singapore .te Port Swet- tenham verwacht. Samaria, 8 Febr. van Dakar naar Port Bouet. Stad Haarlem, 8 Febr. van Tunis naar Holland. Stad Maastricht, 8 Febr. van Gibraltar naar IJmuiden. Tabinta, Am sterdamJava, pass. 8 Febr. Dondrahead. Talisse, 9 Febr. van Jucaro te Cienfüefos ver wacht. Tamo. 7 Febr. van Las Palmas naar Montevideo. Telamon, 8 Febr. van Bacha- quero naar Puerto Cabello. Tiba, 7 Febr. van Montevideo naar Las Palmas.. Westerdam. 7 Febr. van New York naar Rotterdam. West- land, AmsterdamBuenos Aires, pass. 8-Febr. Kaap Verdische eilanden. Wickenburgh, 8 Febr. van Duinkerken te Deptfort. Zwijn- drecht, 8 Febr. van Genua te Antwerpen. Alkaid. 6 Febr. van Porte Alegro te Ric Grande. Prins Willem 2, 6 Febr. van Rotter dam te Boston (Mass.). Rijn, 6 Febr. van Lü- beck te Stettin. Stad Leiden, 7 Febr. van Rot terdam naar Amsterdam. Stad Maassluis, 9 Febr. van Philadelphia te Amsterdam verw. Zeeland (SSM), 6 Febr. van Rotterdam te Gdynia. Galilea, 6 Febr. van Nantes naar Dakar. Sandenburgh, 6 Febï van Bordeaux te Casablanca. Kleine vaart. Actief, 5 Febr. van Mariagar te Nykobing. Att S, 7 Febr. van Gent te Antwerpen. Ban- „Blijf niet afzijdig van Europese conferentie" Victor Gollancz, een in Engeland bekend uitgever en publicist van linkse richting, heeft een dezer dagen in Birmingham een krachtig beroep op de Labour Party ge daan, om haar besluit zich niet te verbin den aan de beweging voor een Verenigd Europa te herzien. Hij zeide, dat hij een Labourregering in Engeland in het geheel niet als een ramp beschouwde, maar hij hoopte, dat Churchill voorzitter' zou zijn „op de grote Europese conferentie, die in Mei a.s. in Den Haag wordt gehouden". Deze conferentie, zo vervolgde hij, heeft de volledige steun van de Nederlandse re gering en, als Labour weigert deel te ne men, zou het geen verrassing zijn, als „vele vooraanstaande staatslieden, onder hen enige van de bekendste socialistisch^ lei ders van het .continent, die belbofd hebben te komen, hun houding zouden moeten herzien". „Kan iemand ontkennen, dat Bevin plot seling van een Westelijke Unie spreekt juist, omdat hij tenslotte inziet, dat het voorlopig onmogelijk is tot een overeen komst met de Sovjet-Unie te komen en dat dus de enige hoop op vrede berust op de organisatie van West-Euftpa als een geheel, met het doel te gerakeh tot steeds uitgroeiend culturele en handelsbetrekkin gen met de Sovjet-Unie en het Sovjet blok?" vroeg Gollancz. De enige gebiedende noodzaak van het ogenblik is de oprichting van een Weste lijke Unie, gebaseerd .op democratische vrijheid en Christelijke waarden. De Heer en Mevr. J. W. Jan senStam geven met blijd schap kennis van de geboor te van hun Dochter helena josêphina (hellen) IJmuiden, 8 Febr? 1948. Havenkade 5. Tijd. adres: Anthonius Zie kenhuis. dal (charter Anth. Veder), 6 Febr. van Va lencia naar Malakka. Bill S, 7 Febr. van Yarmouth te Antwerpen. Borneo, 6 Febr. van Newport Mon naar Falmouth. Brem, 7 Febr. van Silloth naar Partington. Brinda, 7 Febr. van Penzance naar Par. Cornelia B, 6 Febr. van Hamburg te Ellesmore Port. Espa. 6 Febr. van Nèwport Mon te Falmouth. Echo, 6 Febr. van Dublin naar Pernis. Fiat, 6 Febr. van Rotterdam te Londen. Hada, 6 Febr. van Kopenhagen naar Malmö. Hast 1, 6 Febr. van Cork naar Swansea. Eemskerk, 6 Febr. van Oostende te Londen. Hellevoetsluis. 6 Febr. 21 uur Brunsbuttel gepass. Gothenburg Hamburg. Ibis. 6 Febr. van, Middlesbro te Queensboro. Leuvehaven, RotterdamKo penhagen, pass. 6 Febr. Holtenau. Mado, 6 Febr. van Southampton naar Rotterdam, Maartje, 6 Febr. van Kingslynn naar Huil." Mira, 6 Febr. van Garston te Hayle. Nato, 6 Febr. van Leixoes te Lissabon. Nassauhaven, 5 Febr. van Dordrecht naar Antwerpen. Pal- ma, 6 Febr. v. Sandefjord naar Zwijndrecht. Tercia, (Noor), 6 Febr. van Mulroy te Ply mouth. Urmajó, 6 Febr. van Aberdeen naar Blyth. Violetta Erica, 6 Febr. van Bilbao n. Tanger. Vrede, 6 Febr. van Gothenburg naar Lübeck. Binnengekomen .vissersschepen. 9 Februari. IJM. 89, Irene, rederij Prinses Beatrix, 4 Febr. vertr., haring. IJM 72, Condor, rederij Marezaten, 30 Jan. vertr., vis. LJM 54, Limburgia, 28 Jan. vertr., vis. Maandag 9 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Roelf van La Palice. Bomma van Oslo. Diana V van Huil. Hov eling van Rouaan. Vertrokken: geen, wegens slechte weers omstandigheden. Hoogwatertijden. Dinsdag 10 Februari: 3.13 15.27 uur. Woensdag 11 Februari: 3.55 16.06 uur. Trygve Lie vond vier steden met „voor- en nadelen" Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO is Zaterdag uit Kopenhagen in New York teruggekeerd, na in verschil lende Europese steden een onderzoek te hebben ingesteld naar de mogelijkheid van huisvesting der volgende algemene ver gadering van de UNO. Lie verklaarde, dat hij verwacht de zetel commissie op of omstreeks 13 Februari te kunnen bijeenroepen. De juiste datum hangt af van de terugkeer uit Europa van de deskundigen der commissie. Elke betrokken regering, aldus Lie, heeft haar uiterste best gedaan om aan de eisen van de zetelcommissie te voldoen. Wat Den Haag betreft, moest voor de accommodatie mede rekening worden gehouden met Am sterdam en Rotterdam, daar in Den Haag alleen niet voldoende hotelruimte beschik baar is. Alle voorgestelde steden Parijs, Genève, Brussel en Den Haag hebben voor-, en nadelen. Op de vraag of hij in Europa Jiad ge merkt dat de belangstelling voor de UNO verflauwde, antwoordde Lie, dat de belang stelling juist toenam. „De Europeanen zien vol verwachting de uitvoering van het plan-Marshall en de daden van de UNO tegemoet". Pensioengrondslag voor ongehuwd overheidspersoneel De minister van Binnenlandse Zaken heeft de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op een beslissing van de Pen sioenraad, krachtens welke voor een be paalde gemeente is vastgesteld, dat de toe passing van een ongehuwden-aftrek niet leidt tot een verschil in pensioengrondslag tussen gehuwd en ongehuwd personeel in dienst dier gemeente, indien het totaalbe drag, hetwelk vóór het bereiken van de 45-jarigé leeftijd aan ongehuwden-aftrek is ingehouden, bij huwelijk zal worden uit gekeerd. Deze beslissing is van belang voor die gemeenten en andere overheids organen, welke in de verordeningen tot regeling van de bezoldiging van hun per soneel zich beperken tot de vaststelling van weddebedragen voor gehuwden, onder be paling van een aftrek van 5 pet. voor on- gehuwden. De minister blijft van oordeel, dat het gewenst'is, dat voor ongehuwd overheids personeel (met uitzondering van enige kostwinners) vaststelling van de pen sioengrondslag op een lager bedrag wordt bepaald dan die van overeenkomstig ge huwd overheidspersoneel, zulks in evenre digheid met de betreffende wedde. Moei lijkheden, welke hierdoor ontstaan kunnen worden ondervangen door vaststelling van afzonderlijke wedden voor' gehuwden en ongehuwden enige kostwinners ener-, zijds en ongehuwden niet enige kost winners anderzij ds. Beverwijk het boek van Mr. h. j. j. scholtens is verschenen. „Uit het verleden van Midden-Kenne- merland", het reeds -door ons aangekon digde boek van de burgemeester van Be verwijk, pn\ H. J. J. Scholtens, uitgegeven door de uitgever. W. P. van Stockum Zoon in Den Haag, dat een overzicht geeft van het rijk verleden van Midden-Kenne- merland, is van de pers gekomen. Aantal verstekelingen neernl steeds toe De zucht naar avontuur en naar betere levensomstandigheden brengt vele jonge lieden er toe zich aan boord van een of ander schip te verbergen en dan op hoop van zegen de wijde wereld in te gaan, óm ergens ip volle zee voor de dag te komen. Velen van hen komen in Rotterdam te recht. Zij komen uit verschillende delen van de wereld, maar de meesten van de Kaap Verdische eilanden, uit Las Palmas of Teneriffe en de laatste tijd ook uit Oost- Europese landen als Roemenië en Joego slavië. Onlangs nog is de halve bemanning van een Roemeens schip in Rotterdam niet aan boord teruggekeerd, omdat zij het on eens was met de politiek der Roemeense regering. Gemiddeld leverde 1947 een verstekeling per week op, alleen al te Rotterdam. Het heeft er de schijn van. dat het aantal gaat toenemen. Velen willen trachten in Ame rika te belanden, doch er zijn er ook, wie het al voldoende is al zij maar ver van hun eigen land zijn, deels omdat de voed seltoestanden er slecht zijn, deels om poli tieke redenen. De Vreemdelingendienst staat daarom vaak voor moeilijke proble men. Van de 51 verstekelingen, die in 1947 te Rotterdam werden afgeleverd, werden er 32 met hetzelfde schip teruggezonden, acht konden er op een ander schip worden geplaatst en elf werden „uitgeleid". Waar ze terecht komen? In vele gevallen niet 'meer in hun eigen land, maar of zij ooit de nieuwe wereld zullen aanschouwen, staat te bezien. Handelsbesprekingen met Engeland zijn Jiervat De 'gecombineerde handelspolitieke en financiële besprekingen tussen Groot-Brit- tannië en Nederland zijn in Den Haag her vat. Deze besprekingen' zijn een vervolg op het inleidende en algemeen oriënteren de deel van de onderhandelingen tussen de beide landen, welke in de laatste helft van December in Londen zijn gevoerd. De besprekingen hebben ten doel te ko men tot een regeling van het handelsver keer in 1948 tussen beide landen. Voorts wil men geraken tot een vaststelling en een consolidatie van de schuldverplichtin gen, welke voortvloeiden uit het crediet, dat vóór de bevrijding is opgenomen, als mede van"de schuldverplichtingen, welke ontstonden door de levering van „civil affair"-goederen aan ons land en de ver strekking van z.g. militaire credieten. Leider van de Engelse delegatie is de heer Ellis Rees. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van dr. A. Treep, thesaurier- generaal van het departement van Fi nanciën. 'De handelspolitieke besprekin gen staan onder 'leiding van dr. H. van Blankenstein van het ministerie van Eco nomische Zaken. bedrijfsgroep „m. a. a." krijgt ongelijk. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de Hoofdgroep Verzekering ep de secretaris der bedrijfsgroep „M.A.A.", welk geding aanhangig werd gemaakt wegens het besluit der hoofdgroep tot opheffing der bedrijfsgroep „M.A.A." en de daaron der ressorterende drie vakgroepen. De pre sident veroordeelde de secretaris 'tot afgifte van de administratie, bescheiden en gelden, BINNESjJ Wegens ernstige benzincmoeilj|ii!| in Frankrijk heeft de Centrale DiensU Ji en Uitvoer te 's Gravenhage goeder^ aan automobilisten, die per auto naai-,. rijk reizen, een uitvoervergunning J' schaffen voor de hoeveelheid benzine r zij voor hun reis nodig zullen hebben- t-IE grote hoeveelheden benzine moet bijl, 1 gische grens een cautie gestort wol] der Frankrijk zal men voor de medes- de' benzine invoerrechten moeten betaleii 'Ln Maandagmiddag is het 7100 tons/ f Griekse schip „Anastassios Paferos" Amsterdam graan loste, door de zwaj» ceS.1 met de langszij liggende, graanelevai-? ®rit binnenschuiten losgeslagen en meuiJSöi tersteven tegen de kade terecht gkj jnee Vier sleepboten hebben drie uur weAu liee. om de Griek weer naar zijn plaats fejl erv'i De boot had slechts onbeduidende «"02 opgelopen. S_ °-È - De 53-jarige D. S. ex-w t-waarnemendv 1-SchanvoudeT burgemeester van Zuid- 't Bijzondere Geréchtshof te Amsterdt °ve oordeeld tot '9 jaar gevangenisstraf, uit inwoners had opgeroepen voor het ,st( ten van graafwerk voor de Duitsers- nar namen van hen, die weigerden, aand— dec kommandant" had opgegeven. "1 Met ingang van 32 Februari L. M. op - de Amsterdam—Bata/ v?'! weer via Cairo vliegen. Dan zal geen-- vel landing meer gemaakt worden te I?V Een groep van honderd a twerti he' Franse kinderen zal naar Nederland/ op om aan te sterken. De kinderen zulle-/- tic zinnen te Hengelo en omgeving ondergebracht. Ter nagedachtenis aan wijlen (i, saurïer-generaal dr. J. Ridder, die el on! November 1946 bij een vliegtuig-onw/ ^el het leven kwam. heeft de minister van?"-' ciën prof. mr. P. Lieftinck, in de gCf van de thesaurier-generaal oö het fc- In men van financiën een plaquette onfi£i tai Bij Koninklijk Besluit is aan Li F. M. Cremers burgemeester van HaajU zijn verzoek ontslag verleend als lij/) staatscommissie voor de herziening/ -Woningwet. Tot lid van deze staats/- w sie is benoemd prof. mr. C. H. ui' hoogleraar in het agrarisch rechts; èo •Landbouwhogeschool te Wageningea." vi; Het Nederlandse Beheersinstilmj-. wegens de verwarring, welke bij het; bestaat tussen' Lippmann, Rosenthal'/' Sarphatistraat, Amsterdam en Lip-/ Rosenthal en Co., Nieuwe Spiegelstrat; sterdam, besloten de naam der firms/ Sarphatistraat te wijzigen in „Liquids/ Verwaltung Sarphatistraat". Te Tilburg is uit het Wilhclnilmj het stoffelijk overschot -opgehaald van.j jarige heer J. Ploeger, houthandels Oisterwijk. De heer P. is begin Janus, zijn auto te water gereden. HAARLEM EN OMGEf De wethouder van Onderwijs je meente Haarlem dë heer D. J, A. Gei;!; niet op Donderdag maar op Vrijdag tot 13 uur spreekuur houden. De Ned. Herv. Gem. Beverwijk ui aan Zee en Duin zijn samengevoegd 1:1 nieuwe gemeente met twee predfe plaatsqn. Ds. J. Keizer te Heemstede heeft he, roep naar de Geref. Kerk onderkooi:, artikel 31 K.O. te Leiden aangenomen benevens tot ontruiming van hel :r Prinsevinkenpark 16 in Den Haag, Het verweer dat het besluit inzake dit heffing nietig was, werd verworpen. De in. wedereis gevraagde ophefficg L gelegde beslagen werd geweigerd op gut d; van het feit, dat reeds qp de dag ven!:"21 beslag de verzegeling was verbroken,F 1 0) ]en Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje aagje pieternella K. Esselman A. Esselman-van Pel Klaasje IJmuiden, 7 Febr. 1948. Havenkade 17. Tijd. adres Antonius Zieken huis. Zo de Heer wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders Behuwd- en Grootouders p. visser en p. visser-desjardin dë 24e Februari 1948 de dag te herdenken, dat zij voor 45 jaar in de echt zijn verbon den. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wens van hun liefheb bende kinderen Frans en Annie en kleinkinderen Jack en Nelleke Receptie 24 Februari van 35 uur. Kon. Wilhelminakade 93, IJmuiden. Heden overleed na een langdurig, geduldig ge dragen lijden onze lievé Zoon, Broer, Zwager en Oom willem demmers, Echtgenoot van G. Trieling, in de jeugdige leeftijd van 26 jaar. Uit aller naam: De Wed. A. Demmers- Noom IJmuiden, 6 Febr. 194s! Kastanjestr. 27. Heden overleed zacht en kalm nog -geheel onver wachts onze geliefde Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader evert Jan klein egelink in de ouderdom van 86 jaar. Namens de familie: F. E. Wijtman. IJmuiden-O., 9 Febr. 1948 De Ruyterstr." 114. De teraardebestelling zal plaats vinden Donderdag 12 Fe"bruari a.s. ten n.m. 3 uur op de Westerbe graafplaats te IJmuiden. Vertrek huis 2.30 uiir. Getroffen door de zeer vele bewijzen van belangstelling in ons geleden verlies van onze lieve zuster en tante, Mejuffrouw D. BRUIJN betuigen wij onze oprechte dank. J. B. Bruijn. IJmuiden-O., Febr. 1948. Willebrordstraat 11. net meisje gevraagd voor 's morgens. Blijdorp, Ken- nemerlaan 148, IJmuiden. Net persoon vraagt HUIS WERK, onverschillig wat. kan van alles. Brieven L 2174 bur. van dit blad. verloren: ritsje sponsen. Gaarne terug R. Nieborg, Lijsterlaan 23, IJm.-O. VERMIST Zondag j.l. drie- wielig kinderfietsje, omg. Alex. Bellstraat. Ter. te bez. Alex, Bellstr. 8, IJmuiden. te koop: meisjesmantel lft. 14 j., z. p. kinderledikantje, Russ. biljart, n. werksch. m. 42, Overall. Groeneweg 5. INBOEDEL. Wegens waar schijnlijk vertrek gegadig den gezocht voor overname inboedel, niet in gedeelten. Lijsterlaan 27, IJmuiden-O. BAKKERSWAGEN te koop goed op de banden. Snellius- straat £1, IJm. Ruilen: gr. woning, Hof dijklaan voor kleine woning, omg. Driehuis. Te koop: 2 kachels. Brieven L 2173 bur. van dit blad. SCHEEPSONTVANGER agb. LG, MG en visserijontvangst zonder batterijen en luid spreker f 125, herenfiets zon der banden f 10. Meeuwen laan 36. TE koop: nieuw 2 pers. bed- tijk, 6 delig, wit linnen re genmantel m. 42-44, gr. kin derauto met trapwerk. Ko ningsweg 44, Velsen-N. NETTE BEDIENDE GEVRAAGD voor het levensmiddelenbedrijf, Algehele opleiding voor het Vak- en Middenstandsdiploma. Goed loon. Prettige werkkring. Pers. sollicitaties GERBR. BAKKER, Ger. Doustraat 35. Fa. H. INEKE Heeft wederom ontvangen: Grote partij 12-els wollen karpetten op vergunning v.a. 88.80. Pracht moquette lopers 50-70 cm. breed op verg. 7.8010.90 p. m. Enorme sortering wollen tafelkleden w.o. kl. weeffoutjes v.a. 18. Wilton deur- k-leedj.es 5. Wollen divan kleden 58. E'raaie slaap kamerkleedjes 12.25. Deurmatten 78.60. Keu kenlopers 100-70-50 cm breed v.a. 4.— p, m. Diverse soorten vloerbedekking v.a. 6.50 p. m2. Zeer geschikt voor karpet (vrij). Geopend van 106 uur. SCHERMERSTRAAT 26 (by de Zyhveg) - HAARLEM Krabberi verergert de kwaal en maakt f U ontoonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondragelijke last en folterende jeuk. Neem direct de heldere D D D.-vloeistof I die diep in de poriën doordringt en de ziektekiemen doodt, zodat de huid zich kan herstellen. nnit geneesmiddeltegen mw.MW.MW. HUIDAANDOENINGEN Gevraagd voor direct voor gehele dagen of dag en nacht. Aanmelden na 7 uur. Stationsweg 7, Velsen.. en wij komen direct uw halen. Electro Technisch Bedrijf Hartendorp RENNEMERSTRAAT 31 SPAARNE 3 en KRUIDBERGERWEG 51, Santpoort I Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 13738 Gehele Kunstgebitten f 75.- Volledige behandeling in begrepen. Spruren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr uren: Maandag Woensdag. Vrijdag 58- Kunstzinnig portret SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941 Nette SCHOONMAAKSTERS gevraagd voor P.E.N.-gebouw Velsen, van 7 uur v.m. tot 3.30 uur n.m. Aanmelden Meidoornstraat 8, IJmuiden-Oost. Gevraagd bekwaam Brood- en banketbakkerij RlJPEr, IJmuiden-Oost. u.icrduinweg 161, te koop: zwart gestrec kamgaren pak. m. 44-1' Kon. Wilhelminakade 38 Te koop: donkerblauwe MESMANTEL, m. 42 I Schoolstraat 13. Mooie kleine radio f 165 T,-inven I 2176 bur, van dit blad. TE KOOP: 1 pers. spiraal eh Oud-Hollr-rdce stoel. Velser- broekstraao Santpoort-D. PRO REGE Donderdagavond 8 uur in Mil. Tehuis Neptunusstrol II. Alle militairen en leden welkom. P Vóór. inlichtingen omtrent dienstneming bij.de (Vloot, Marine Luchtvaartdienst/ Korps Mariniers en Marine Vrouwenafdeling) wende men zich Joi de MARINEWERVINGSGROEP NEDERLAH! Bezuidenhoutscheweg 123, DenHaag of tot de afdeling Amsterdam te: AMSTERDAM, Marinewerf Kattenburg, dagel. van 916, Zaterdag van 912. Haarlem, Gemeentehuis, elke Dinsdag van 911: Hoofdbureau v. Politie, Nassauplein 3. elke Don derdag van 1921. WIJ HELPEN U Machinaal klinken p. paar Machinaal houtpennen p. paar 171 Aflappen per paar Heren Rubber hakken 0.25 p. paar Kopspijkers 0-15 p. ons Voordelige stukken leder en Rubber. 3 paar veters 0.25 Leren veters 0.30 p. P3!f „DE ECONOOM", KENNEMERLAAN 123 TEL. 4057 - IJMUIDEN RECLAME SCHOENREPARATIEBEDRIJF Dameshakken 0.85 (leder) Herenhakken 1.10 (leder) Bel op, zendt briefkaart of geef U op als klant DAGELIJKS HOREN EN BEZORGEN, KENNEMERIAAN 129, IJMUIDEN. TEL. 40!'

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4