IJmuider Courant Hatta's brief zou het einde van Indisch geschil betekenen Zonder Rusland Het woord is nog aan Rusland: „Zonder Marshall-hulp zal ons levenspeil sterk verlaagd moeten worden" Dollarprobleem is Ma a rschak Sokoiof ski waa rsch u wi Weerbericht 62e Jaargang No. 18861 AdminlslraUe i f on 1°724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. prukkedj Z- B- Spaarae 12, Telefoon 12713, 10132 Kennemerlaan 154, Tel Redactie 5389, 5437 - Haarlem: Gr Houtstraat 93, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 12 Februari 1943 Verschijnt dagelijks oehaive op Zon- en feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem AL HET WERELDVERBOND van vak- ZVprewgingen werkelijk in October wor- jJ'ontbonden en zal men dan een nieuwe nkatie vormen zonder de Sovjet-Unie? New York Times, die de ontbinding ?e„ft aangekondigd, beroept zich op inlich- fSen int Hoge diplomatieke en vakbond- i een De New York Times 1S een blad, lks woord bijzondere aandacht geniet in Afrika Dat dient er bij gezegd te worden, t de Amerikaanse Pers telt bladen, die wa" VarS zijn van grove sensatie. Maar wie a gehele Amerikaanse Pers daarvan be- Sht maakt zich schuldig aan een goedkope uiapineenheid, die met de waarheid in strijd Vis de New York Times dit bericht geeft, IS''ritmen er dus met aandacht nota van ufniet minder van hetgeen volgt. Waar- Sïimliiic zulien de Britse, Amerikaanse en Sere vakbond-centra al voor het najaar IZ contributie-betalingen aan het ver- h nd staken. Verwacht wordt, dat tenslotte !n nieuw wereld-vakverbond zal worden i zonder Sovjet-Rusland. De twee vakbonden zouden daar lel van uitmaken. Als deze verwachting bewaarheid wordt, betekent dat een nieuwe houding tegenover 1 Russen. Het betekent: omdat wij met u Li tot resultaten komen, zullen wij het onder u doen. Als dit het komende beleid w wereld-vakverbond is mag men zich i wat er met de U.N.O. zal ge- ^Want de U.N.O. beantwoordt niet aan haar doel. Dit doel houdt volgens het Hand vest in: het behoud van internationale vrede en veiligheid, bescherming en be vordering van de persoonlijke vrijheid en streven naar welvaart der volken. Men fcan de Amerikaanse schrijver James Burn- ham geen ongelijk geven als hij in een artikel in de door millioenen gelezen Rea der's Digest betoogt dat de huidige toe stand der wereld op al deze punten slechter is dan twee jaar geleden, toen de U.N.O. haar werk aanving. Hij bestrijdt het veto recht, dat de toepassing van haar Handvest verlamt. Uit het feit dat het veto vóór Oc tober 1947 vier-en-twintig maal in de Vei ligheidsraad is toegepast, waarvan drie-en- twintïgmaal door Sovjet-Rusland (éénmaal tevens door Frankrijk) leidt hij af dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en China goed genoeg met elkaar had den kunnen samenwerken, zelfs met het veto-recht in het Handvest. Hij wil dit recht wijzigen. Het moet niet in zijn abso lute vorm blijven bestaan. Men zou kunnen bepalen, dat besluiten van de Veiligheids raad door zeven van de elf landen, waar onder een meerderheid van de vijf grote mogendheden, moeten goedgekeurd zijn. Of men zou het veto-recht alleen moeten handhaven voor besluiten' om sancties te nemen tegen een natie of groep van naties. Het zou dan worden uitgesloten bij alle andere aanhangige kwesties, zoals voorstel len tot het instellen van een onderzoek, aanbevelingen tot het toepassen van arbi trage en vredelievende regeling van ge schillen. De Sovjet-Unie heeft bij voorbaat ver klaard, dat zij nimmer zal meewerken tot enigerlei beperking van het recht van veto. Welnu, zegt Burnham, laten de andere na ties haar afmars uit de U.N.O. dan maar riskeren. Hij ziet het grootste gevaar in de in de geheie wereld vertegenwoordigde Vijfde Colonne van de communisten. De Assemblée van de U.N.O. heeft het recht en de plicht de volle waarheid daaromtrent te vernemen, haar bekend te maken en te besluiten wat moet worden gedaan. Maar Sovjet-Rusland en zijn satellieten beletten iedere actie. Men kan zich niet langer laten ringeloren door een minderheid, die blij kens communistische besluiten van zins is de parlementaire instellingen te vernieti gen. Als zodanig wordt ook de organisatie der Verenigde Volken beschouwd; Vishins- ky en Gromyko pogen slechts, haar te ondermijnen. Burnham verklaart dat de U.N.O. niet door afwezigheid van de communistische afgevaardigden zou worden verlamd, maar dat dit nu geschiedt door hun aanwezig heid. Hij geeft diegenen, die vrezen dat een openlijke breuk met de communisten ge vaar voor een nieuwe wereldoorlog zou veroorzaken, ten antwoord, dat de breuk en het gevaar beide reeds bestaan. Nu staat de U.N.O. machteloos. Maar als zij ging functioneren zou zij de grootste macht zijn, die men zich kan voorstellen, om het af glijden naar oorlog te vooi'komen. Dat zulk een beschouwing verschijnt vlak voor het bericht in de New York Times betreffende komende ontbinding van het wereld-vakverbond, bewijst dat in Amerika «en stroming voor zulk beleid is ontstaan. Mocht die zich tenslotte in Amerikaanse voorstellen tot herziening van het Hand vest uiten, dan is de vraag welke houding de andere staten-leden der U.N.O. zullen aannemen. In alle landen bestaat grote vrees voor een derde wereldoorlog. In deze wd zullen nog velen in een aftocht van Sovjet-Rusland en zijn aanhang uit de U.N.O. toeneming van het gevaar zien. Maar hun aantal zal slinken, als de ge dachte enige tijd het onderwerp van open bare discussie is geweest. Want de gehele wereld, verbaast zich over de machteloos heid van de U.N.O. en heeft zich geërgerd aan de vertoningen in Lake Success. Of schoon iedereen liever zou zien, dat men Met de Sovjet-Unie tot overeenstemming wam, is het duidelijk dat nieuwe wegen Moeten worden gezocht als daar geen kans op bestaat. Wij kunnen ons moeilijk voor- UNr? d-3t het huidi§e ziekte-proces der zich nog jaren zou blijven voort- ePen, dat wij bijvoorbeeld over vijf jaar vü .^s dezelfde mislukkingen, zich battend in eindeloze reeks, te lezen uden krijgen. In het Westen zijn vormen „f! volkomen nieuw beleid aan de orde 8 steid en is ongekende samenwerking op i, Sebied ondernomen. Het Plan- rur -beeft uitzicht geopend voor West- nii!^ 'n dreigend gevaar voor econo- cüe ineenstorting leefde. Kan men in .irë-*Peuwe stemming verwachten, dat de m e. dfe U.N.O. zal voortduren? tvpoJ L res* de vraag of, indien de van w der staten-leden tot herziening RteÊ dve.st mocht besluiten. Sovjet- setoriif ij'erke*^k zou uittreden. Maar on- zou men daarop moeten rekenen. R. P. HEEK A. H. J. M. ALLARD OVERLEDEN VERRASSING IN BATAVIA in HpprrA f en nacbt is te zijnen huize VerwaoRt j na een korte ziekte vrij on- lerlf.n in,de ouderdom van 79 jaar over- „Als hij betekent wat hij zegt" De brief van Mohammed Hatta aan dr. Van Mook, waarin wordt medege deeld, dat de republiek gaarne bereid is mede te werken aan de totstandkoming van de interimregering, is thans ter kennis van de delegatie van het Ko ninkrijk gebracht. In welingelichte Nederlandse kringen te Batavia meen de men, dat de bereidheid der repu bliek om aan enige regering deel te nemen moet betekenen, dat de repu bliek de positie van deelstaat of negara ingevolge het eerste der zes aanvullen de politieke beginselen accepteert en dat zij de souvereiniteit van Nederland tot het tijdstip, waarop deze zal worden overgedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië dus nu ten volle erkent. In republikeinse kringen deelde men aan Aneta mede, dat de interim-regering een der eerste punten van bespreking moet zijn op de vergadering der delegaties. Woensdag om vijf uur Javatijd had dr. Van Mook een onderhoud met andere Ne derlandse autoriteiten over deze jongste ontwikkeling in de Indonesische kwestie. Volgens United Press werd in welinge lichte Nederlandse kringen gezegd, dat nog geen beslissing genomen was over de vorm van het Nederlandse antwoord aan de re publiek. Politieke kringen zeiden, dat wan neer Nederland het voorstel van de repu bliek aanvaardt, dit een „sensatie" zou be tekenen, daar beide partijen hierdoor hun vroegere politiek totaal zouden herzien. Het Nederlandse standpunt tot dusver was im mers, dat een interim-regering met inbe grip van de republiek pas zou gevormd kunnen worden nadat een politiek accoord bereikt was tussen de republiek en de Ne derlandse regering. Dit heeft Nederland duidelijk te kennen gegeven in een brief aan de Commissie van Goede Diensten gedateerd 12 Januari, toen de Nederlanders de politieke beginselen, welke voorgesteld waren door de Verenig de Volken aanvaardden als basis voor ver dere politieke onderhandelingen met de republiek. Op 25 Januari stelde de repu bliek de Commissie ervan op de hoogte dat zij dit Nederlandse standpunt aanvaardde. Uit de lezing van United Press valt op te maken dat men in Nederlandse kringen door de brief van Hatta, die wordt uitge legd als volledige medewerking, mits „de brief betekent wat hij zegt", volledig ver rast was. In neutrale kringen werd gezegd, dat indien Nederland de bereidheid van de republiek aanvaardt om zich dadelijk aan te sluiten bij de interim-regering, dit het toekomstige werk van de Com missie van Goede Diensten overbodig zou maken, daar de republiek onvoor waardelijk de Nederlandse souvereini teit aanvaardt en daarmee het Neder lands-Indonesische geschil tot een einde brengt. Fietsbanden hamsteren is onnodig! De A.N.W.B. dringt er bij het publiek met klem op aan, geen rijwielbanden te gaan hamsteren. De productie bedraagt ongeveer 400.000 buitenbanden en 360.000 binnenbanden per maand. Er is geen enkele reden, om aan te nemen, dat dit productie- peil niet kan worden gehandhaafd. Er ko men dus banden genoeg om aan een rede lijke behoefte te voldoen, mits het publiek de voorziening niet zelf in de war stuurt. Bovendien bedenke men, dat banden welke men lange tijd bewaart, er niet beter op worden. Bulgaarse grenswacht schiet Turks vliegtuig neer Volgens een officiële Bulgaarse verkla ring zijn Maandag boven het Bulgaarse plaatsje Sozopol, 64 kilometer van de Turkse grens, twee Turkse Spitfires door Bulgaarse grenswachten neergeschoten. Twee maal werd ter waarschuwing een vuurpijl afgeschoten, doch de vliegtuigen landden niet. Het ene werd daarop neer geschoten en viel in zee. De piloot ver dronk. De piloot van het andere vliegtuig, dat vijf kilometer ten Noorden van Sozopol tot dalen gedwongen werd, kreeg slechts lichte verwondingen. Volgens de Bulgaarse verklaring kunnen de vliegtuigen zich niet in de weg vergist hebben, daar het weer voortreffelijk was en de toestellen op 160 tot 350 meter hoogte vlogen. In Nederlandse kringen beschouwde men de brief van Hatta echter met voorzichtig heid en betreurde men het dat enkele uren voordat de brief aan de Nederlanders werd overhandigd, de voornaamste republikeinse leiders, waaronder Mohammed Hatta, per vliegtuig naar Djokja waren vertrokken. In kringen van de Commissie van Goede Diensten was men niet genegen commentaar te leveren omdat zij niet op de hoogte wa ren van de inhoud van de nota van Hatta. Londcnse bespreking over Oostenrijk begint 20 Februari Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de bespre kingen der vier mogendheden over Oosten rijk in Londen zullen worden gehouden en op 20 Februari zullen beginnen. Volgens deze mededeling hebben Enge land, Frankrijk en Rusland zich accoord verklaard met de door de Verenigde Staten voorgestelde aanvangsdatum 20 Februari. AFSCHEIDSAVOND MARINE UITGESTELD. De afscheidsavond van de Koninklijke Marine, die op hedenavond was vast gesteld, is uitgesteld tot morgen, Vrijdag avond in het Militair Tehuis „Pro-Rege", omdat er een filmavond aan boord van „De Vulkaan" is. Ter gelegenheid van het regeringsjubileum van HM. de Koningin zal de fa. C. J. Begeer een gedenkpenning vervaardigen, welke ontworpen is door de beeldhouwer Maarten Pauw. Documenten-oorlog gaat voort „Frankrijk en Engeland spanden met Hitier samen tegen de Sovjet-Unie" Een tweede gedeelte van de verklaring der Sovjetregering aangaande buitgemaak te Duitse documenten is Woensdag gepu bliceerd. Daarin wordt een gesprek tussen Hitler en sir Neville Henderson, voormalig Brits ambassadeur in Duitsland, geciteerd. Het gesprek is gevoerd in het bijzijn van von Ribbentrop. De Britse ambassadeur, die volgens de Sovjetverklaring voor zijn regering sprak, verklaarde op 3 Maart 1938 (aldus de verklaring): „Dit is geen handels affaire maar een poging om een basis voor oprechte en hartelijke vriendschap met Duitsland te vinden, waarbij allereerst naar een verbetering van de situatie wordt gestreefd en ten slotte naar een nieuwe geest van vriendschappelijk begrijpen". In de Sovjetverklaring wordt voorts ge zegd, dat het sinds 1937 volkomen duide lijk is geweest, dat Hitler een grote oorlog voorbereidde met direct medeweten van Groot-Brittannië en Frankrijk. De Anglo Franse politiek streefde niet „naar verzameling der krachten van de vredelie vende staten om een gemeenschappelijke strijd tegen de agressie te voeren, maar zij streefde naar een afleiden van de Hitleriaanse agressie in Oostelijke richting tegen de Sovjet-Unie, waarbij Hitier als werktuig voor hun oogmerken gebruikt is." As-sociatie. De verklaring zegt verder, dat de over eenkomst van München in 1938, het Brits- Duits pact, getekend door Chamberlain en Hitier op 30 September 1938 en het Frans- Duits pact, getekend door Bonnet en von Ribbentrop op 6 December 1938, in wezen betekenden dat Engeland en Frankrijk non-agressiepacten met Hitier hadden aangegaan. Op 19 November 1937 heeft aldus de verklaring lord Halifax een onderhoud gehad met Hitier, waarin Halifax er de na druk op legde, dat noch de as Rome-Ber- lijn, noch relaties tussen Londen en Parijs schade zouden ondervinden van Brits- Duitse toenadering. Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië moesten gezamenlijk de vrede waarborgen. De Sovjet-verklaring trekt hieruit de conclusie, dat lord Halifax uit naam van de Britse regering heeft voorgesteld, dat zowel Engeland als Frankrijk zich bij de as zouden aansluiten. Uit alle voor de oorlog met Hitier ge sloten overeenkomsten blijkt zonneklaar, aldus meende het Russische informatie bureau, dat de Britse en Franse regeringen in hun streven naar het afwenden van de Hitler-agressie geloofden dat de overeen komst van München en andere soortgelijke verdragen de deur wijd open lieten voor een naar het Oosten op de Sovjet-Unie ge richte uitval van de Hïtlerlegers. ,.Het was hun streven, de Sovjet-Unie volledig te isoleren", aldus besloot het Rus sische informatiebureau deze onthullingen, Het bureau kondigde aan, dat nog meer documenten aan de openbaarheid zullen worden prijsgegeven. Ook Frankrijk. In Parijs wordt verklaard, dat de Franse regering eveneens documenten bezit, die op de Duitsers zijn buitgemaakt. Er werd aan toegevoegd, dat de regering tot heden nog geen datum in overweging genomen heeft voor de publicatie hiervan, en dat het, wanneer tot publicatie wordt overgegaan, haar enige doel zal zijn om de historische waarheid bekend te maken. Gunstig handelsaccoord met Engeland Overeenstemming over oorlogsschuld-regeling De gecombineerde handelspolitieke er financiële besprekingen tussen Groot-Brit tannië en Nederland hebben een gunstig resultaat gehad. Er werd overeenstemming bereikt op alle hoofdpunten, met inbeerrio van dat van de financiële regeling der oor logsschulden. In 1948 zal er op basis van het gisteren gesloten handelsverdrag voor een waarde van zeventig millioen pond sterling (700 millioen gulden) aan goede ren tussen Groot-Brittannië en Nederland uitgewisseld worden. Nederland zal in 1948 grotere hoeveel heden voedsel naar Engeland zenden, met inbegrip van eieren, spek en zuivelpx-o- ducten. Het zal van Groot-Brittannië in dustriële producten ontvangen. De ver schepingen van steenkolen naar Nederland zullen worden hervat. Staking in de Belgische gas- en stroombedrijven De staking onder de in Frankrijk wer kende Belgische grensarbeiders breidt zich snel uit en gisteren bleek, dat van de 47.000 arbeiders die in de textielfabrieken te Rijssel, Roubaix, Tourcoing en Armen- tières plegen te werken, er 32.000 niet op het werk waren verschenen. Aangenomen wordt, dat de staking in de mijnwerkers centra niet lang meer zal duren. De mijn werkers van Flemalle nabij Luik hebben gisteravond, nadat zij een uiteenzetting van hun vakbondleiders hadden aange hoord, besloten het werk te hervatten. In tussen heeft de katholieke centrale voor het personeel in het gas- en eleetriciteits- bedrijf de regering doen weten, dat indien geen bevredigende oplossing gevonden wordt inzake de toekenning van een extra premie, de arbeiders van dit bedrijf in ge heel België het werk met ingang van he den zullen neerleggen. Dit is voor de re gering aanleiding geweest om alle provin cies opdracht tot vordering der gas- en electriciteitsbedrijven te geven. Het woord is aan.. Met lachen laten zich duizenden dingen doen, die met wenen on mogelijk schijnen. Zal Frankrijk de Spaanse balling-regering desavoueren United Press meent te weten dat spoe dig de intrekking van de Franse erkenning der Spaanse ballingen-regering kan wor den verwacht. Deze concessie zou bij de onderhandelingen over de heropening van de Frans-Spaanse grens zijn bedongen. Frankrijk zou wel asyl blijven verlenen aan Spaanse politieke vluchtelingen. Henk Badings' Treur- en Vertroostings lied. De componist Henk Badings, heeft drie werken voor mannenkoor gecomponeerd „Ave Maria", „Treurlied" en „Vertroostings lied". Deze werken zijn aan het mannenkoo' „Die Delftsche Sanghers" en zijn dirigen' de heer Nico Verhoeff, opgedragen. MAIDENSPEECH VAN MINISTER VAN DEN BRINK ijpend zeer mi „Het ligt in mijn voornemen, het beleid van mijn voorganger in hoofdlijnen naar beste krachten te blijven volgen", zei de nieuwe minister van Economische Zaken in zijn maidenspeech Woensdag in de Tweede Kamer. Het was een zeer rustige en heldere uiteenzetting, die geen twijfel liet aan de opvattingen van de bewinds man. Prof. Van den Brink begon met zijn te leurstelling uit te spreken over de rede van de woordvoerder der P. v. d. A„ de heer Nederhorst. Deze zou volgens de mi nister meer positief zijn geweest, als de heer Nederhorst meer op de bereikte re sultaten had gelet dan op de economische vormen, die altijd doelmatig moeten zijn. dus afhankelijk van tijd, plaats en omstan digheden. Men mag de realiteit niet uit het oog verliezen. In zijn uiteenzetting van onze economi sche toestand noemde de minister als gun stige factoren het afwezig zijn in ons land van inflatie en het handhaven van de so ciale rust. Ongunstig daarentegen is het, dat ons nationaal vermogen belangrijk is ingeteerd, welk proces nog niet tot stand is gekomen. De welvaart is daarom voor een deel een schijnwelvaart. De middelen, om die schijn tot werkelijkheid te maken zijn: een grotere productie, een grotere export, een grotere arbeidsproductiviteit, een levenspeil, dat ruimte laat voor sparen. Dit alles kan slechts in redelijk korte tijd bereikt worden, als de Marshall-hulp niet uitblijft. Internationaal is het al net zo. Gunstig is daar het algemene streven naar multi laterale handelsovereenkomsten. Daartoe is nodig, dat de productie wordt verhoogd. Zonder dollarhulp zou iedere basis voor productiestijging ontbreken. De minister wilde met nadruk verklaren, dat ook voor ons land het dollarprobleem een der nij- oertdste is. Vóór de oorlog luidde 20 pet. van onze import in dollars en thans 40 pet. hetgeen betekent, dat wij nu driemaal zo veel dollars nodig hebben dan voor de oorlog. Ons nationaal vermogen teert dus in. Het zou evenwel niet verstandig zijn om met de Marshall-hulp voor ogen thans ons productieprogram en dus ook het her stelprogram af te breken door het ver minderen van onze buitenlandse inkopen. De minister legde voorts de nadruk op het belang voor ons land van het Duitse vraagstuk, het herstel van onze band met en de economie van Indië en van het in ternationale prijsniveau. Een prijsdaling zou voor ons eer gunstig dan ongunstig zijn. De groeiende Europese samenwerking vermindert de onzekerheid voor een dol- larcrediet. Wij zullen door de Marshall hulp onze wederopbouw kunnen voortzet ten zonder verlaging van ons levenspeil. Anders zouden wij terug moeten vallen 1 dp vml ,5> Jddl v de NV tt Lde uresident-directeur van te IJmuiden ek 6n I^oe^luis „IJsvries" De plechtigheid in de vestibule van het station VeisenIJmuiden-Oost ter nage dachtenis van de in 1943 gefusilleerde stationschef Herman Pieter de Noo werd Woensdagochtend besloten met een minuut stilte, nadat de hoofdinspecteur der Spoor wegende heer G, v. Meurs, de bronzen gedenkplaat had onthuld Beëindiging van geallieerde bestuurseenheid over Duitsland sou ernstige gevolgen hebben Maarschalk Vassili Sokolofski, de Russi sche militaire gouverneur in Duitsland, heeft gisteren op een bijeenkomst van de geallieerde contróleraad de Engelse en Amerikaanse militaire besturen gewaar schuwd voor de „ernstige consequenties die een verdeling van Duitsland met zich mee brengt." In het verloop van zijn heftige aanval op het economische bestuur van Bizonië zei de Russische maarschalk onder meer: Vier Niwin-artisten bij vliegramp op Java gedood Zoals gemeld, zijn alle negentien inzit tenden van de vliegramp die ten Noord westen van Bandoeng met een Nederlandse Dakota is gebeurd, om het leven gekomen. Nader wordt uit Batavia bericht, dat zich vier Niwin-artisten onder de slachtoffers bevinden. Het zijn de 38-jarige Johan Jutt- lich uit Rotterdam, cellist: de 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste; de 42-jarige Francien Gerritsen, voordrachtskunstena res en de 21-jarige Rudi Broer van Dijk. violist, alle drie afkomstig uit Den Haag Het gezelschap werkte reeds sinds October in Indië en zou over twee dagen naar Nederland vertrekken. Alle Niwin-voorstellingen in Indië zijn een dag gestaakt als teken van rouw. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is naar het hospitaal van Tjimahi overgebracht. De namen der andere verongelukten zullen be - kend gemaakt worden zodra de familieleden I brandweer aankwam, bleek het vuur reeds zijn ingelicht. door de bewoners geblust. „Het Sovjet-commando stelt het op prijs, de militaire besturen van Enge land en de Verenigde Staten nog eens le waarschuwen, dat de splitsing van Duitsland mogelijk kan leiden tot ern stige gevolgen ten aanzien van he.t vier voudige bestuur. Door een eventueel beëindigen daarvan zou het niet uit gesloten zijn, dat aan de internationale verplichtingen niet meer kan worden voldaan." De verantwoording voor de gevolgen van een zodanige daad zou, naar de Russische maarschalk meende, uitsluitend gedragen moeten worden door de militaire besturen van de Verenigde Staten en Engeland. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire bevelhebber en generaal Lucius D. Clay, zijn Amerikaanse collega, hechtten geen bijzondere betekenis aan de waar schuwing van maarschalk Sokolofski. Zij beschouwen deze actie als een „routine- aanval", welke tot oogmerk heeft, hun plannen tot het vormen van een nieuw economisch bestuur voor Bizonië te ver hinderen. De langdurige bijeenkomst werd geken merkt door verwijten over en weer en be- chuldigingen. welke betrekking hadden op punten welke reeds lang van de agenda waren afgevoerd BINNENBRANDJE De Haarlemse brandweer moest heden morgen tegen half elf uitrukken naar een perceel aan de Lox-entzkade, waar een houten betimmering door een geïmprovi seerde haard had 'dam gevat Toen de tot het niveau van 1942'43. Onze invoer zou met ongeveer een milliard ingekrom pen moeten worden, hetgeen uiteraard productie en consumptie sterk zou ver minderen. Men moet die hulp zien als een overbrugging, om ons in staat te stellen weer op eigen benen te staan. De minister wilde dan ook namens de regering en namens het volk woorden van grote erkentelijkheid richten tot de Ameri kaanse regering en het Amerikaanse volk, die een zo grote bijdrage aan ons eerste herstel hebben geleverd en nu stappen ge nomen hebben om een hechte basis te vormen voor ons verder herstel. Terugkomend op onze schijnwelvaart, zei prof. Van den Brink, dat geheel de invoer van investeringsgoederen op cre- diet geschiedt. De invoer van luxe-goe- deren is zeer vexminderd tegenover 1938. De ons vexdeende credieten worden goed gebruikt, al zijn er vooral in het begin wel eens fouten gemaakt. De inkopen ge schieden thans niet meer door de overheid, doch door het bedrijfsleven. Hierna besprak de minister de loonpoli tiek. Tegenover 42 pCt. voor de oorlog komt thans ongeveer 50 pCt. van het na tionale inkomen ten goede aan de loon trekkers. Dit is beter dan in het buiten land. Het bedrijfsleven mag echter niet in het gedrang komen. Veel winsten zullen later blijken geen winsten geweest te zijn en vooral moet er gereserveerd worden voor de financiering van vernieuwing en uitbreiding der bedrijven. De stijging van productie en export is vei-heugend. voor al die van de kolenproductie, al is de arbeidsproductiviteit nog niet wat zij wezen kan. Ook de export thans 1.8 milliard tegenover 0.8 milliard in 1946 moet toenemen. Export-stimulerende maatregelen zijn nodig. Persoonlijk was de minister tegen exportbelasting. De vak bekwaamheid der arbeiders en het initia tief der ondernemers hebben het levens peil in ons land in vijftig jaar nagenoeg gehandhaafd, ofschoon de bevolking gi-oeide van nog geen zes millioen in 1909 tot meer dan 9.5 millioen thans. Met het maken van plannen moet men op zekere gegevens kunnen bouwen. Thans is alles nog te veel in beweging. Van de overige punten uit de ministe riële rede zij vermeld, dat de winkelslui tingswet binnen afzienbare tijd aan de Kamer zal worden voorgelegd. Met een Trust- en Kartelwet wil de bewindsman in elk geval wachten tot na de conferentie van Havana. De Vestigingswet is even eens in een vergevorderd stadium. Een Productiewet acht hij niet nodig. De distributie geeft hem alle nodige mid delen om in het beoogde doel te voorzien. De prijsopdrijving- en Hamsterwet is ver ouderd. Het nieuwe ontwerp zal aan het bedrijfsleven worden voorgelegd Ook in het Benelux-contact zal het bedrijfsleven worden ingeschakeld. Spreker wil zo spoe dig mogelijk teruggaan naar de Bedrijfs- vergunnïngwet. Een aanzienlijke verbete ring van de winstmarges voor de kruide niers kan worden tegemoet gezien. De om zetbelasting behoort in principe doorbe rekend te worden. In ieder geval moet zij op de onkostenrekening kunnen worden gebracht. Mox-gen voortzetting. Gandhi's as naar de Ganges Meer dan 30.000 rouwenden bevonden zich Woensdagochtend aan het station te New Delhi, vanwaar Gandhi's as in een speciale trein naar Alahabad vervoerd zou worden om op het punt van samenvloeiing van de heilige rivieren Ganges en Djoemna aan het water te worden toevertrouwd. Reeds in de nacht wachtten honderden om langs de middelste wagon te mogen gaan, waarin zich de urn, versierd met kransen en bloemen, bevond. De wagon was met schijnwerpers verlicht en aan beide zijden waren zes landsvlaggen halfstok opgesteld. Pandit Nehroe en de ministers waren aanwezig toen het sein van vertrek ge geven werd. Van millimeteren word je kaal maar van een paar centimeters merk je niets! Probeei't U dat maar eens en begin dan bij voorkeur met de centimeters - voor de monumentenactie en tot steun van dui zenden door de oorlog getroffen gezinnen. OPNIEUW TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Na enkele aanvankelijke opklaringen 5 spoedig weer toenemende bewolking met opnieuw tijdelijk regen en later S iets zachter. Toenemende en weer naar 5 Zuid-West of Zuid draaiende wind. 5 Zon op Maan op 13 Februari: 8.02 uur onder 17.18 uur 9.34 uur onder 21 27 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1